ایران خودرو جون عزیزت به من ماشین بفروش!

۱۸ فروردین ۱۳۹۸ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه

کمی بیشتر از دو ماه پیش، پول‌هایم را جمع کردم و تصمیم گرفتم خودرویی تهیه کنم. بعد از کلی تحقیق و پرس وجو از دوست و آشنا، دست عیال را گرفتم و رفتم به یکی از نمایندگی‌های ایران خودرو تا ماشین مورد نظرم را سفارش دهم. پس از ثبت نام، برگه‌ای تحویل گرفتم که رویش نوشته شده بود: زمان تحویل ۳۰ روز کاری. بعد ۲۵ روز با نمایندگی تماس گرفتم تا زمان تحویل را جویا شوم. اما خانمی که پشت تلفن نشسته بودند، با حالت خاصی گفتند که منظورشان ۳۰ روز کاری بوده و قبل از اینکه من ادامه سوالم را بپرسم، ادامه دادند که به غیر از جمعه‌ها، پنجشنبه هم جز روزهای تعطیل ایران خودرو محسوب می‌شود و به طبع، روزکاری نیست. من که تا فرق سر قانع شده بودم، تلفن را قطع کردم. بعد از ۳۸ روز (دقیقا بعد از ۳۸ روز) تماس گرفتم و با جوابی عجیب‌تر از جواب قبل روبرو شدم: “آقای محترم! ما یک هفته تعطیلات تابستانی داشتیم که باز هم جز روزهای کاری محسوب نمی‌شود! در ادامه تاریخی را از توی سیستم برایم خواندند و گفتند “زمان تعیین شده برای تحویل خودروی شما، این تاریخ است”. تاریخی که با احتساب روزهای تعطیل رسمی و غیر رسمی و تعطیلات تابستانی و چه و چه، باز هم بیشتر از چیزی بود که باید می‌بود. حسابی کفری شده‌بودم؛ پول ماشین را تمام و کمال پرداخته بودم و حالا باید چنین جوابی می‌شنیدم. از این طرف و آن‌طرف نصیحت می‌شنیدم که مبادا با مسئولان فروش بدرفتاری کنی و خدای نکرده حرف ناسزایی بزنی که احتمال دارد لج کنند و ماشین ناقص یا معیوب تحویلت بدهند! بگذریم… باز هم قطع کردم. در موعد تحویل رسمی اعلام شده از طرف آن خانم، مجددا تماس گرفتم:

 • خانوم این ماشین ما رو نمیخواین تحویل بدین؟ دیگه وقتش شده‌ها!
 • تحویل ماشین شما تاخیر خورده آقای محترم!
 • چی؟ تاخیر واسه چی؟ مگه خودتون نگفتین تو تاریخ فلان تحویل می‌دین؟
 • این تاخیر از طرف شرکته و ما توش نقشی نداریم. شرکت برای این تاخیر به شما خسارت پرداخت میکنه!
 • خانوم من خسارت نمی‌خوام. ماشینو کی تحویل می‌دین؟

این خانم وقتی با اصرار من روبرو شد و دید زیادی دارم پاپِی می‌شوم، آخرین راهکاری که یاد گرفته بود را رو کرد:

 • شما اگه زیاد اصرار دارین و می‌خواین زودتر ماشینو تحویل بگیرید، می‌تونید شخصا برین کارخونه پیش آقای فلانی و بگید که ماشین رو براتون فاکتور کنه. توی حالت عادی امکان داره خیلی طول بکشه!
 • چی؟! خودم برم در کارخونه؟ مگه بی‌کارم؟ شما پس واسه چی اونجا نشستین؟ مگه من ماشینمو از شما نخریدم؟ شما چیکاره‌این پس؟

این دفعه تلفن را با قدرت بیشتری قطع کردم. چند روز منتظر نشستم و دیدم واقعا انگار نه انگار! ایران خودرویی‌ها اصلا به روی خودشان هم نمی‌آورند که روی قول‌شان نمانده‌اند و دارند بر خلاف ساده‌ترین اصل مشتری‌مداری رفتار می‌کنند. برایم واقعا عجیب بود که آیا سیاست‌های مثل “مشتری همیشه در اولویت است” و “باید مشتری را به هر قیمتی راضی نگه داشت” و مواردی از این دست، واقعا در شاکله‌ی ایران‌ خودرو جایی ندارند؟ پس این کسب و کار چطور این همه سال سرپا مانده؟ چطور است که قانون اگر مشتری ناراضی باشد، بیزینس شما محکوم به شکست است به همین سادگی در ایران نقض می‌شود و در عین حال، هر روز بر داغی تنور کسب و کار ایران خودرو افزوده می‌شود؟ واقعا چطور ممکن است؟

به قول معروف حسابی کاردی بودم و واقعا نمی‌دانستم دیگر چکار باید بکنم. دل را به دریا زدم و یک نصفه روز مرخصی گرفتم تا بروم از خود کارخانه پیگیری کنم و ببینم کجای کار مشکل دارد. صحنه‌ای که در واحد فروش و بازاریابی ایران‌خودرو با آن مواجه شدم، برق از سرم پراند: تعداد افرادی که دقیقا مشکل من را داشتند و با بدقولی‌های چندماهه‌ی ایران خودرو مواجه شده‌بودند، بسیار زیاد بود. خیلی‌ها بودند که نه فقط از تهران و حومه، که از جای جای این مملکت به کارخانه‌ی اصلی ایران خودرو مراجعه کرده‌بودند. این همه بی‌نظمی مگر یک‌جا جمع می‌شود؟! باز بگذریم… گیرِ کار اینجا بود که باید کاغذی را از آقای x می‌گرفتی و به آقای y می‌دادی و دوباره و سه‌باره برعکس این روال را تکرار می‌کردی. پنج شش باری که بین دو باجه‌ی ثابت پاس‌کاری‌ می‌شدی، اگر برگه‌ها را به درستی جابجا کرده بودی به واحد تخصیص خودرو ارجاعت می‌دادند. در همین حال که به سمت واحد تخصیص می‌رفتم، یک مسئول حاضر در کارخانه از فرد شاکی می‌پرسید: “ماشینت از همین دنا تاخیری هاست؟!”

در واحد تخصیص، یک آقای متصدی نشسته بود که با چند کلیک، یکی از ماشین‌های پارک‌شده در انبار ایران خودرو را به ردیف قراردادتان اختصاص می‌داد و می‌گفت برو حسابداری! کارمندان داخل کارخانه در تمام این مدت مثل کارمندان بی‌حوصله‌ی بانک‌ها رفتار می‌کردند و به سختی جواب می‌دادند؛ گویا برای کاری به غیر از این پشت میز نشسته بودند و رغبتی به انجام این کار نداشتند. خلاصه رفتم حسابداری و پس از مشخص شدن اینکه بدهی و معوقه و از این چیزها ندارم، گفتند کار شما تمام شده و می‌توانید فردا ماشین را از نمایندگی تحویل بگیرید. من هم خوشحال از اینکه توانسته‌ام به سرپنجه‌ی تدبیر خودم گره از این مشکل بازکنم، برگشتم و راهی محل کار شدم.

فردا که تماس گرفتم تا ماشینم را تحویل بگیرم، همان خانم متصدی قبلی با حالتی شاکی گفتند: “آقای محترم! هر وقت ماشین‌تون اومد، خودمون باهاتون تماس می‌گیریم!” یعنی لطفا دیگه تماس نگیرید! تا حالا کلاه به این گشادی سرم نرفته بود و تا به حال برای دریافت چیزی که نقدا پولش را داده بودم، تا این اندازه منت سرم نگذاشته بودند. سرتان را درد نیاورم؛ فردا و پس فردای آن روز هم تماس گرفتم و باز خبری از ماشین نبود که نبود. دیگر بی‌خیال شدم. مسافرتی را برنامه‌ریزی کرده‌بودم و ساده‌لوحانه انتظار داشتم بتوانم سفرم را با ماشین جدید انجام دهم! بی‌خیال شدم و با اتوبوس به مسافرت رفتیم. روز دوم سفر بود که زحمت کشیدند و از نمایندگی تماس گرفتند تا اعلام کنند ماشین‌مان رسیده و می‌توانیم برای تحویل گرفتن مراجعه کنیم. اما هنوز دو روز دیگر از سفرمان باقی مانده بود. هنگامی که از سفر برگشتیم و برای تحویل گرفتن ماشین به نمایندگی ایران خودرو رفتیم، گفتند ماشین شما دو شب در پارکینگ نمایندگی مانده و باید به ازای هر شب، ۱۰ هزار تومان پرداخت کنید! واقعا تا این حد؟ خانم من تلفن نمایندگی شما را بس که تماس گرفتم سوزانده‌ام! حالا باید دو شب پول پارکینگ هم بدهم؟ بله!

در هیچ جای دنیا، این اندازه ول‌انگاری و بی‌توجهی را تحمل نمی‌کنند. آقایان محترم! از متانت و صبوری مردم ما سواستفاده نکنید. اگر واقعا نمی‌توانید روی قول‌تان بمانید، خب… چه می‌دانم… قولی بدهید که بتوانید سرش بمانید! باور کنید مردم ما با این تفکر که “جون مادرت به من ماشین بفروش” به نمایندگی‌های فروش شما سر نمی‌زنند. تو را به خدا نگویید خسارت تاخیر را می‌دهیم. همه‌چیز با پول جبران نمی‌شود؛ چیز مهم‌تری به نام وقت هم وجود دارد.

telegram_ad2_1

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۲۵۱ دیدگاه
 1. پارسا

  این متن سال ۹۵ نوشته شده! و الان بعد از دو سال شرایط به مراتب بدتر شده! ایران خودرو دیگه حتی مستقیم ماشین نمیفروشه! ماشین رو میده به دلال و با قیمت گاها تا ۷۰ درصد گرونتر به دست مصرف کننده میرسه! الان واقعا باید گفت “خواهشا به من ماشین بفروش!!!”. لعنت به این دزدان سرگردنه! خدا ریشه ظلم و ظالم رو بکنه !

 2. مهدی

  من تابستون امسال ۹۷ یک ۲۰۶ ثبت نام کردم از طریق اینترنت مبلغ ۳۳/۵۰۰/۰۰۰ تومان پرداخت کردم
  که تحویل آذر ماه هست یعنی ۱۵۰ روز حدودا مبلغ ۸/۴۰۰/۰۰۰ هم باقی میماند که جمعا میشد ۴۱/۹۰۰/۰۰۰ حدودا
  وقتی ۳۳/۵۰۰/۰۰۰ رو رختم چند روز بعد پیامک اومد که بقیه پولم پرداخت کنین !!!
  یعنی کل پولو بریزی ۱۵۰ روز بعد تحویل بدن تازه اگه اون موقه هم سر تاریخش تحویل بدن
  کدوم شرکت تو دنیا کله پولو نقدا میگیرن ۵ ماه بعد تحویل میدن؟

 3. وحید

  اینکه پشت میزی ها در ایران قاعدتا روی خوشی ندارند جز در مواردی در شرکت های خصوصی، (به قول دوستمون طرف از یکی از این تاکسی های آنلاین اومده بیرون، بهش گفتن چرا مگه پولش کم بوده؟ گفته نه باید خوش اخلاق می بودم) چیز کاملا طبیعی هست و معمولا هم طوری برخورد میکنن که انگار ما بهشون بدهکاریم.
  اما شما اگر به این مسئله توجه می کردی که اینجا ایرانه و این شرکت ها خصوصی نیستن و انگیزه ای برای رقابت ندارند، از همون اول که بهت می گفتن ۴۵ روز شما سه ماه حساب می کردی، خودتم اذیت نمی کردی این اتفاقات هم نمی فتاد.
  من امروز زنگ زدم به یه نمایندگی، خانومه همون اول برگشت گفت ۴۵ روز کاری که حدود ۶۰ روز کاری و غیر کاری زمان می بره و در صورت تاخیر به شما خسارت پرداخت می شه تمام.

 4. حسین

  ماشین ایران خودرو هم این چند سال اخیر که من همه مدل آن داشتم شامل ۴۰۵-۲۰۶ پارس و با متور های تیوفاو و معوملی واقعا کیفتش اومده پایین و عمر مفیدش اومده پایین
  به نظر من محصولات ایران خودرو که بی کیفیت شده و گران قیمت و تکراری اصلا مقرون به صرفه نیست بخری
  محصولات سایپا و چینی بهتره به نظر من چون تجربه همه ماشین ها که گفتم داشتم .

 5. حسین

  به نظر من دیگه از ایران خودرو خرید نکنید یا ماشین های چینی بخرید که خیلی اختلاف قیمت نداره و یا ماشین های سایپا که الان هم تنوع داره و قیمت مناسب

 6. حسین

  ایران خودرو کثیف ترین و فاسد ترین بنگاه اقتصادی کشور هست کافیه که بازار تغییر کنه فقط از طرق بنگاه ها به فروش می رسونه و اصلا به فکر مشتری ها نیست .
  در این زمینه سایپا خیلی بهتره و خوش قول تر و به فکر مشتری

 7. مرتضی

  دقیقا من هم همین مشکل داره برام پیش میاد.سمند دوگانه از نمایندگی نقدی ثبت نام کردم گفتند ۶۰روز کاری تحویل می‌دهیم ۲۳/۰۲/۹۷ ثبت نام کردم امروز که ۲۵/۰۴/۹۷رفتم نمایندگی گفتن ۱۲روز دیگه میشه ۶۰روز کاری تازه ۱۰الی۱۵روز ایران خودرو در تحویل خودرو تاخیر داره.یعنی حساب کنیم ۶۰روز کاری که معادل ۷۲روز عادی بعلاوه ۱۵ روز تاخیر میشه ۸۷ روز یعنی تحویل سه ماهه در فروش نقدی واقعا آدم احساس میکنه بدجور سرکاره .سر به کدام بیابان بگذاریم با این همه …

 8. حسین

  سلام … واقعا متاسفام برای این مملکت منم دقیقا همین مشکل رو دارم … دقیقا همین مراحل رو که این آقا گفت برای منم اتفاق افتاده … فروردین ثبت نام کرده ولی هنوز ماشین به دستم نرسیده

 9. سلام

  سلام.
  باورم نمیشه !! دقیقا تمام مطالبی که این دوستمون شرح داده داره برای منم اتفاق میفته.!!! فقط من هنوز فرصت نکردم برم کارخانه ایران خودرو از اونجا پیگیری کنم. اتفاقا من هم دنا ثبت نام کرده بودم که تحویل اون برای اسفند۹۶ بود که برای مسافرت عید میخواستم بعد کلی پیگیری گفتن نمیدن و بعد یه تاریخ تو اردیبهشت۹۷ دادن که متاسفانه باز هم پیگیری کردم و گفتن دوباره نمیدن؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!
  “لااقل وقتی یه محصولی مانور تبلیغاتی میکینی و به عنوان خودروی ملی اعلام میکنید !! این همه تاخیر و نمیدونم چه جوابی داره ولی اگر دلیل منطقی هم باشه !!!! بازم قابل قبول نیست . لطفافقط و فقط یه ذره به مشتری فکر کنید”

 10. فاطمه

  دقیقا همین اتفاقات برای خرید پارس تندر از شرکت سایپا برای من اتفاق افتاد. در زمان خرید ما رنگ نقره ای را انتخاب کردیم و موعد مقرر که شد گفتند اگر می خوایهد ماشینتان را سر وقت تحویل بگیرید باید رنگ ماشین را به سفید تغییر دهید . من که به هیچ عنوان راضی به این امر نشدم بعد از پیگیری های فراوان و تماس های پی در پی و بعد از گذشت دو ماه از تاریخ سررسید هنوز ماشین خود را تحویل نگرفته ام و مدام با تماس شرکت مواجه می شوم که نمی خواهید رنگ ماشین خود را عوض کنید؟….قضاوت با شما!

 11. علی احمدی

  دوستان زمانی که قیمت خودرو ثبت نامی در بازار بالا میره ایران خودرو در تحویل خودرو مورد نظر تاخیر دارد میدانید چرا؟

  برای اینکه تعدادی از این خودرو ها رو از طریق بنگاهی آشنا در بازار بفروش میرسانند و سود خوبی بجیب میزنند!!!

 12. امین ش

  سلام/ ابتدای بهمن حواله فروش از یه بنده خدای ،در نمایندگی اصفهان به نام من تغییر نامه داده شد و پول رو واریز کردم و بر اساس تاریخ حواله موعد فاکتور ۲۴ بهمن و تحویل ۳۰ بهمن گفتن!!!
  امروز زنگ ردم ،گفتن همه سمند ها تاخیر ۱۵ روزه خورده و تا نیمه اسفند میان و جبران خسارت م کنن.
  به نظرتون راسته؟ تا اون موقع میاد؟

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه