بهترین دوربین موبایل از دید کاربران دیجی‌کالا مگ

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۶ دقیقه
مقایسه دوربین گوشی موبایل

حتما به یاد دارید که به مناسبت تولد یک‌سالگی دیجی‌کالا مگ مسابقه‌ای به نام «کدام عکس، کدام گوشی؟» ترتیب داده بودیم. مسابقه‌ای با حضور هفت گوشی گلکسی نوت ۷، گلکسی اس ۷، HTC 10، هوآوی P9، آیفون ۶S، ال‌جی G5 و سونی اکسپریا Z5 پرمیوم. در این مسابقه قرار بود شما همراهان همیشگی حدس بزنید هر کدام از عکس‌هایی که در ۵ موقعیت مختلف گرفته شده بودند توسط دوربین کدام یک از این ۷ گوشی ثبت شده است. در کنار این ما از شما خواسته بودیم تا در هر موقعیت بهترین عکس را هم از دید خود انتخاب کنید تا در پایان مسابقه بتوانیم بهترین دوربین گوشی موبایل از دید مخاطبان دیجی‌کالا مگ را انتخاب کنیم. حال که مسابقه به پایان رسیده و جوایز برندگان هم اهدا شده، همان‌طور که قول داده بودیم نوبت به بررسی و تحلیل آراء شما می‌رسد. با دیجی‌کالا مگ همراه باشید.

مقایسه اول

«عکاسی منظره شهری»

دانلود عکس‌ها با اندازه کامل
دانلود عکس ۱ دانلود عکس ۲ دانلود عکس ۳ دانلود عکس ۴ دانلود عکس ۵ دانلود عکس ۶ دانلود عکس ۷

CityScape

در موقعیت اول یعنی «عکاسی منظره شهری» گلکسی نوت ۷ موفق شد با کسب ۳۴۴۲ رای از مجموع ۸۶۸۶ رای با اختلاف مقام اول را از دیدگاه مخاطبان کسب کند. همان‌طور که در گالری بالا می‌بینید عکس گلکسی نوت ۷ دامنه‌ی پویای بسیار خوب، جزئیات زیاد و رنگ‌هایی گرم دارد که باعث شده نظر بخش زیادی از کاربران را به خود جلب کند. دامنه‌ی پویای عکس گلکسی نوت ۷ به قدری بالا است که شاید تصور کنید این عکس با استفاده از حالت HDR گرفته شده باشد. ظاهرا سامسونگ تغییرات زیادی را در پردازش نرم‌افزاری دوربین نوت ۷ اعمال کرده بوده؛ چرا که گلکسی S7 علی‌رغم مجهز بودن به سخت‌افزار مشابه از نظر دامنه‌ی پویا در این عکس عملکرد خوبی نداشته و با ۷۷۱ رای به مقام چهارم بسنده کرده است. مقام دوم با ۱۸۰۴ رای به آیفون ۶s رسیده و LG G5 هم موفق شده با اختلاف جزئی ۸ رای بالاتر از S7 و در مقام سوم قرار بگیرد. در این موقعیت HTC 10 با کسب تنها ۴۰۴ رای بدترین عملکرد را از دید مخاطبان داشته. هر چند از دید ما عکس HTC 10 علی‌رغم تیرگی زیاد در بخش‌های سایه، از عکس مه‌گرفته، رنگ و رو رفته و فاقد جزئیات اکسپریا Z5 پرمیوم بهتر است.

مقایسه دوم

«عکاسی نمای نزدیک»

دانلود عکس‌ها با اندازه کامل
دانلود عکس ۱ دانلود عکس ۲ دانلود عکس ۳ دانلود عکس ۴ دانلود عکس ۵ دانلود عکس ۶ دانلود عکس ۷

Macro

‌ظاهرا در موقعیت دوم یعنی «عکاسی نمای نزدیک» رقابت اصلی بین دو گوشی سامسونگ بوده. این بار گلکسی S7 با کسب ۱۹۱۱ رای در جایگاه نخست و نوت ۷ با کسب ۱۸۷۷ رای پایین‌تر از آن و در مقام دوم قرار گرفته است. در این موقعیت عکس این دو گوشی شباهت بیشتری به هم دارد ولی غلظت رنگ در عکس گلکسی S7 اندکی بیشتر است. سونی اکسپریا Z5 پرمیوم هم موفق شده با لنز وایدتر و رنگ‌های گرم خود در این موقعیت رای ۱۱۱۵ نفر را کسب کرده و در جایگاه سوم قرار بگیرد. ما هم موافق هستیم که Z5 Premium در این موقعیت عملکرد بسیار بهتری را نسبت به موقعیت قبلی از خود نشان داده است. این بار HTC 10 با ۱۰۸۶ رای در جایگاه چهارم قرار گرفته و رتبه‌های پنجم الی هفتم به ترتیب با ۹۳۵، ۹۱۵ و ۸۴۷ رای به گوشی‌های LG G5، آیفون ۶s و هوآوی P9 رسیده است.

مقایسه سوم

«عکاسی سلفی»

دانلود عکس‌ها با اندازه کامل
دانلود عکس ۱ دانلود عکس ۲ دانلود عکس ۳ دانلود عکس ۴ دانلود عکس ۵ دانلود عکس ۶ دانلود عکس ۷

Selfie

‌در زمینه‌ی عکاسی سلفی رقابت تنگاتنگی بین چند گوشی دیده می‌شود. در این میان هوآوی P9 موفق شده با کسب ۱۶۰۲ رای خود را از رقبا جدا کرده و جایگاه نخست را از آن خود کند. LG G5 با ۱۴۲۵ رای در مقام دوم قرار دارد و گلکسی نوت ۷ با ۱۳۸۱ رای سوم است. سونی اکسپریا Z5 پرمیوم هم در عکاسی سلفی عملکرد خوبی داشته و تنها با اختلاف ۱۶ رای در جایگاه چهارم قرار گرفته است. رتبه‌های بعدی هم به ترتیب با ۱۰۲۸، ۹۸۷ و ۸۹۸ رای به آیفون ۶s، گلکسی S7 و HTC 10 می‌رسد. جالب است که HTC 10 علی‌رغم این که تنها گوشی با دوربین سلفی مجهز به لرزشگیر اپتیکال بوده، در این رقابت به مقام آخر رسیده است. از دید ما هم دوربین سلفی HTC 10 ضعیف‌ترین عملکرد را داشت. دوربین سلفی HTC 10 در هیچ‌کدام از چندین عکسی که برای مقایسه در این موقعیت گرفتیم موفق نشد فوکوس را به درستی روی صورت سوژه تنظیم کند.

مقایسه چهارم

«عکاسی در نور کم»

دانلود عکس‌ها با اندازه کامل
دانلود عکس ۱ دانلود عکس ۲ دانلود عکس ۳ دانلود عکس ۴ دانلود عکس ۵ دانلود عکس ۶ دانلود عکس ۷

lowlight

‌گلکسی نوت ۷ در موقعیت چهارم یعنی «عکاسی در نور کم» درخشان ظاهر شده است. این گوشی موفق شده با کسب تقریبا نیمی از آراء یعنی ۴۳۰۹ رای با اقتدار در جایگاه نخست قرار گیرد. گلکسی S7 با ۱۳۱۶ رای پس از نوت ۷ قرار دارد. می‌توان اکسپریا Z5 پرمیوم و آیفون ۶s را به ترتیب با کسب ۷۰۵ و ۷۰۴ رای مشترکا در جایگاه سوم قرار داد. رتبه‌های بعدی هم به ترتیب با ۶۴۷، ۵۱۷ و ۴۸۸ رای به دوربین گوشی G5 ال‌جی، HTC 10 و هوآوی P9 می‌رسد.

مقایسه پنجم

«عکاسی با فلش»

دانلود عکس‌ها با اندازه و اطلاعات اگزیف کامل
دانلود عکس ۱ دانلود عکس ۲ دانلود عکس ۳ دانلود عکس ۴ دانلود عکس ۵ دانلود عکس ۶ دانلود عکس ۷

flash

‌با روشن شدن فلش دوربین‌ها، سامسونگ همچنان برتری خود را حفظ کرده. ولی این بار گلکسی S7‌ با کسب ۲۳۳۹ رای از نوت ۷ پیشی گرفته و در جایگاه اول قرار دارد. البته نوت ۷ هم با کسب ۱۶۷۶ رای هنوز اختلاف نسبتا زیادی با سایر رقبا دارد. آیفون ۶s موفق شده با استفاده از فلش، اکسپریا Z5 پرمیوم را پشت سر بگذارد و به تنهایی با ۱۱۵۷ رای در مقاوم سوم قرار بگیرد. البته اکسپریا Z5 پرمیوم همچنان با اختلاف نه چندان زیاد و با ۱۰۵۱ رای آن را تعقیب می‌کند. مقام‌های پنجم تا هفتم هم با ۹۳۳، ۸۰۰ و ۷۳۰ رای به ترتیب به گوشی‌های هوآوی P9، ال‌جی G5 و HTC 10 رسیده است.

جمع‌بندی: بهترین دوربین موبایل از دید مخاطبان

با نگاهی ساده به نتایج تحلیل آراء مردمی می‌توان تشخیص داد که عکس‌های گلکسی نوت ۷ با اختلاف نسبت به سایر رقبا محبوب‌تر بوده است. گلکسی نوت ۷ در تمام موقعیت‌ها جزو سه گوشی برتر از دید مخاطبان بوده و در مجموع ۵ موقعیت با دو مقام اول، دو مقام دوم، یک مقام سوم و ۱۲۶۸۵ رای در صدر جدول قرار می‌گیرد. واقعا جای تاسف است که سامسونگ در پروژه‌ی گلکسی نوت ۷ با شکست مواجه شد و در نهایت مجبور شد برای حفظ امنیت جانی کاربران تولید آن را به کلی متوقف کند. اما شاید گلکسی S7 بتواند در غیاب نوت ۷ جای آن را پر کند. دوربین گلکسی S7 با دو مقام اول، یک مقام دوم و مجموع ۷۳۲۴ رای از دید مخاطبان در رتبه دوم جدول قرار می‌گیرد. اما آیفون ۶s که طبق رای مردم در هیچ کدام از ۵ موقعیت موفق به کسب مقام اول نشده بود، در مجموع با ۵۶۰۸ رای از دید مخاطبان در جایگاه سوم جدول ایستاده است. آیفون ۶s با یک مقام دوم، یک مقام سوم و یک سومی مشترک به این جایگاه رسیده است.

اول سامسونگ گلکسی نوت ۷ ۱۲۶۸۵ رای
دوم سامسونگ گلکسی S7 ۷۳۲۴ رای
سوم اپل آیفون ۶s ۵۶۰۸ رای
چهارم سونی اکسپریا Z5 پرمیوم ۴۹۶۷ رای
پنجم هوآوی P9 ۴۶۲۶ رای
ششم LG G5 ۴۵۸۵ رای
هفتم HTC 10 ۳۶۳۵ رای

در نیمه‌ی پایین جدول رقابت فشرده‌تر است. سونی اکسپریا Z5 پرمیوم با مجموع یک مقام سوم، یک سومی مشترک و ۴۹۶۷ رای در جایگاه چهارم قرار دارد. این در حالی است که هوآوی P9 علی‌رغم رسیدن به مقام اول در عکاسی سلفی به دلیل رای پایین در سایر موقعیت‌ها با ۴۶۲۶ رای پایین‌تر از آن و در جایگاه پنجم قرار دارد. LG G5 هم که مقام دوم عکاسی سلفی و مقام سوم عکاسی منظره شهری را در کارنامه‌ی خود دارد با مجموع ۴۵۸۵ رای با اختلافی اندک در جایگاه ششم جدول قرار گرفته است. در نهایت به HTC 10 می‌رسیم که از دید مخاطبان بدترین عملکرد را داشته است. HTC 10 بدون هیچ مقامی و تنها با ۳۶۳۵ رای در جایگاه هفتم جدول قرار دارد.

telegram_ad2_1برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۶۴ دیدگاه
 1. yosef

  من یه گله ی کوچولو داشتم که ایفون ۶اس مال یک سال پیشه وهمینطور سونی زد ۵ مال قبل تره یکم غیر منسفانس که با گوشی های امسال مقایسشون کنیم ولی بازم خوبه که این نظر سنجی بی طرفانه بر گذار شد امید وارم بازم از این گونه نظر سنجی ها باشه واینکه دوستان اگر واقعا طرفدار یک برند هستید نقساشم قبول کنید نه الکی چشماتونو رو همه چی ببندید ممنون

 2. یاسر

  سلام اااا این چ کاریه کردید همه گوشی ها بغیر از ایفون ۶S ,و اکسپریا z5 premium مال سال ۲۰۱۵ هستند اما درجایی ک اکسپریا xz هست اگه xz بود همشون رو میخوردو بعدش ایفون ۷
  بابا این سامسونگ فقط برا داعش نارنجک های خوب درست کرد نه ی گوشی ک شما حسرتشو میخوریداین ی نقد و برسی و رای گیری ناعادلانه بود حیف ک قدر سونی رو نمیدونید

  1. ali

   xz در مقابل اچ تی سی ۱۰ کم اورد
   یه اخلاقی که سونی داد ها همشون دارن اینکه خودشونو از اپل همیشه پایین میدونن
   ولی ما سام سونگیا همیشه خودمونو بالا تر از اپل می دونیم

  2. ناشناس

   دقیقا

 3. امین

  با سلام و خسته نباشید این فقط یه نظر سنجی هستش دلیل نمیشه درست باشه دوستان ایرانی فقط تعصبی رای میدن همین

  1. مریم

   دوست عزیز وقتی عکسا برای مسابقه قرار گرفتن اصلا اسمی از گوشیا نبود پس تعصبی در کار نبوده کیفیت باعث رای بالا بوده. کاش یخرده در مورد مسابقه و شرایطش مطالعه میکردین .

 4. حسن زندی

  مطلقا این نظر سنجی نمیتونی مبنای انتخاب بهترینها در دوربین باشه …. این نظر سنجی دقیقا مثل این میمونه که شما بیاییدوازمردم بخواهید بین تیم های استقلال…پرسپولیس…فجرسپاسی…نفت…ملوان…و…
  بهترینها رو انتخاب کنن طبیعیه که حتی در فصلی که نفت قهرمان لیگ هم بشه باز دوتا تیم اول منتخب مردم هستند
  بعبارت دیگه شما تعصبی که در ملت ایران نهادینه شده رو نادید گرفتید و این خطاست.

 5. وحید

  سلام
  خیلی از این دوستانی که بنا به نظرات آنها این مقایسه را کردین ازروی تعصب انتخواب کردن ولی نظر سنجی تقریبا به واقعیت نزدیک تر
  ممنون از سایت خوبتون

  1. پرهام

   کاملا با حرفتون موافق ام
   مثلا من خودم طرفدار سامسونگ نیستم اما تو قسمت عکس برداری با نور کم نوت۷ به نظر ام باید۱۰۰درصد آرا رو جمع میکرد اما تعصب بیخود کاربر ها باعث شد بقیه ی موبایل ها هم کمی رای بیارند
   خدایی تفاوت عکس نوت ۷ با بقیه تو نور کم خیلی زیاد بود

 6. شهاب

  پرچمدار ها به ترتیب زیر هستش:
  Iphone 6s plus
  note7 که از بازار رقابت خارج شد Note5
  mate 8
  Lg g5
  Z5 Premium
  htc10
  خوب معلومه بیای نوت ۷ رو با پی ۹ مقایسه کنی نتایج درست نخواهد بود

 7. صادق

  به نظر من بررسی استانداردی نبوده

 8. zohre

  سلام پس گوشی Z5 چی شد اون یعنی بدردنمی خوره.

 9. javid

  یعنی گوشی Z5 هیچی پس.

 10. javid

  سلام پس گوشی Z5 چی شد اون یعنی بدردنمی خوره.

 11. سان.

  اقای چینه کش شما باید نتیجه رو زودتر از اریه ایفون ۷ و پیکسل منتشر می کردین. خیلی ها بی خبر فقط دارند اعتراض میکنند. و خبر از مسابقه و زمان ان ندارند.

 12. میثم

  با سلام
  با عرض معذرت؛ واقعا متاسف شدم وقتی نتیجه آرا رو دیدم!! پر واضحه که اکثر رای ها فقط از روی تعصب نسبت به برند بوده و این اصلاً منطقی نیست! اصلاً نباید مدل گوشی ها رو روی عکس ها مینوشتن، فقط در این صورت نتیجه منصفانه بدست میومد. من طرفدار هیچ برندی نیستم، همشون مزایا و معایب خودشون رو دارن. ولی بطور مثال، در اکثر سایت های معتبر موبایل، گوشی LG G5 اکثرًا امتیازهای بالایی رو به خودش اختصاص داده و همچنین HTC 10. ولی اینجا کاملاً برعکسه!!!!

  1. علی

   زمانی که به این عکس ها رای داده شد،هیچ کس نمیدونست که کدوم عکس متعلق به کدوم گوشیه

  2. صابر

   دوست عزیز هنگام شروع مسابقه که نام گوشی ها روی عکس ها نوشته نشده بود که..اگه نوشته شده بود که الان همه برنده بودن..همه ی گوشی ها بدرستی در صدر جدول قرار گرفتن

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما