بهترین و بدترین فیلم‌های مارول از نگاه منتقدان

۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ | ۱۹:۰۰ ۱۹ بهمن ۱۳۹۸ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۲ دقیقه
فیلم های مارول

با آغاز اکران فیلم سینمایی انتقام‌جویان: جنگ ابدیت (Avengers: Infinity War) از حدود دو هفته پیش تمرکز علاقه‌مندان به هالیوود و فیلم‌های ابرقهرمانی‌اش هر چه بیشتر روی فیلم‌های جهان سینمایی مارول قرار گرفته است. در حال حاضر عملکرد جنگ ابدیت در سینماهای آمریکا به طرز عجیب و غریبی خوب بوده و فیلم با سرعت زیادی رکوردها را جابه‌جا می‌کند. فعلا انتقام‌جویان: جنگ ابدیت توانسته رکورد فروش در اولین آخر هفته را چه در داخل ایالات متحده و چه بیرون این کشور بشکند، انتظار عجیبی نیست که پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینماهای آمریکا (بدون در نظر گرفتن تورم) در اولین آخر هفته به‌زودی رکوردهای دیگری را هم جابه‌جا کند. از طرفی یکی دیگر از فیلم‌های مارول یعنی پلنگ سیاه (Black Panther) هم سال ۲۰۱۸ اکران شد، این فیلم که یکی دیگر از عنوان‌های ابرقهرمانی موفق در گیشه به حساب می‌آید توانست در صدر جدول فروش سال میلادی جاری قرار بگیرد، عنوانی که احتمالا توسط انتقام‌جویان تصاحب خواهد شد.

به هر حال همه نکات گفته شده نشان می‌دهند که امسال سال مارول است. پس بد نیست نگاهی داشته باشیم به مجموعه ۱۹ فیلم سینمایی جهان مارول که تا امروز عرضه شده‌اند. در این مطلب قصد داریم فیلم‌های مارول را بر اساس رای منتقدان از بدترین فیلم تا بهترین فیلم رده‌بندی کنیم.

۱۹ – Thor: Dark World

سال اکران: ۲۰۱۳ – نمره متا: ۵۴

فیلم سینمایی Thor: Dark World

فیلم سینمایی «ثور: دنیای تاریک» ادامه فیلم «ثور» بود که سال ۲۰۱۱ ساخته شده بود. این اثر سینمایی آلن تیلور کارگردانی کرده و از بازیگران شاخص آن می‌توان به کریس همسورث (در نقش ثور) و ناتالی پورتمن اشاره کرد. ثور: دنیای تاریک یک موفقیت تجاری به حساب می‌آید. این فیلم که بودجه‌ای ۱۷۰ میلیون دلاری داشت حدود ۶۴۵ میلیون دلار فروخت. با این حال و با وجود موفقیت تجاری، منتقدان اصلا از این اثر سینمایی خوششان نیامد و در عمل باید گفت که ثور: دنیای تاریک در میان فیلم‌های مارول توسط منتقدان بدترین فیلم ارزیابی شده است. فیلمی که تمرکز لازم را بر شخصیت‌ها و طرح داستانی ندارد و انتقادات زیادی را هم متوجه شیوه حضور ناتالی پورتمن در خط داستانی کرد.

۱۸ – Iron Man 2

سال اکران: ۲۰۱۰ – نمره متا: ۵۷

فیلم سینمایی Iron Man 2

از نظر بسیاری از منتقدان و سینمانویس‌ها «مرد آهنی ۲» یکی از بدترین فیلم‌های مارول است. فیلمی که مدام با اولین نسخه از مجموعه مرد آهنی (که دو سال قبل ساخته شده بود) مقایسه می‌شود و اصلا نتوانسته دوست‌داران آثار ابرقهرمانی را راضی کند. مرد آهنی ۲ سومین اثر جهان مارول بود که توسط جان فاورو ساخته شد؛ مردی که کارگردان قسمت‌ اول همین مجموعه بود. بد نیست به این نکته هم اشاره کنیم که رابرت داونی جونیور نقش اصلی فیلم را ایفا کرده. مرد آهنی ۲ مثل اغلب فیلم‌های ابرقهرمانی سوای خوب و بد بودنش از نظر سینمایی موفق شد فروش خوبی را تجربه کند؛ این اثر بودجه‌ای ۲۰۰ میلیون دلاری داشت و حدود ۶۲۴ میلیون دلار هم فروخت.

۱۷ – Thor

سال اکران: ۲۰۱۱ – نمره متا: ۵۷

فیلم سینمایی Thor

ثور سال ۲۰۱۱ چهارمین فیلمی بود که در جهان فیلم‌های مارول ساخته می‌شد و کارگردانی آن را کنت برانا بر عهده داشت. فیلم از نظر خیلی از مخاطبان لحنی نامناسب داشت یا به قول بعضی از هواداران فیلم‌های ابرقهرمانی باید گفت برانا اساسا این‌کاره نبود. فروش فیلم بد نبود و ۳۰۰ میلیون‌دلار به جیب سرمایه‌گذاران ریخت اما نه منتقدان را آنچنان راضی کرد و نه فیلم محبوب هواداران بود. ریویو نویس معروف آمریکایی راجر ایبرت درباره این فیلم گفته بود ثور یک شکست سینمایی اما یک موفقیت در بازاریابی بود.

۱۶ – The Incredible Hulk

سال اکران: ۲۰۰۸ – نمره متا: ۶۱

فیلم سینمایی  The Incredible Hulk

هالک شگفت انگیز پس از اکران اولین اثر سینمایی مارول یعنی مرد آهنین روی پرده رفت. گرچه مرد آهنین توجه‌ منتقدان آمریکایی را به پتانسیل سینمایی کمیک‌های مارول جلب کرد اما بلافاصله پس از آن چندین فیلم نه‌چندان دلچسب مثل هالک شگفت‌انگیز،‌ مرد آهنی ۲ و ثور شرایطی ایجاد کردند که در عمل کسی فیلم‌های مارول را جدی نگیرد. یک منتقد می‌نویسد پس از نمایش این سه اثر ناموفق خیلی عجیب بود که کماکان فیلم‌سازی از روی کمیک‌های مارول ادامه یافت. شاید نکته‌ای که این منتقد نادیده می‌گیرد وجه صنعتی هالیوود باشد. همانطور که اشاره شد همه این فیلم‌ها که از نظر منتقدان ضعیف ارزیابی می‌شدند در فروش چندان با مشکل مواجه نشدند. با این همه هالک (با وجود موفقیت کلی تجاری) به پرفروشی آثار قبلی هم نبود و نشان داد حتی مخاطبان ابرقهرمان دوست آمریکایی هم ممکن است به بعضی از این آثار اقبال چندانی نشان ندهند.

۱۵ – Iron Man 3

سال اکران: ۲۰۱۳ – نمره متا: ۶۲

فیلم سینمایی Iron Man 3

مرد آهنین ۳ را شین بلک کارگردانی کرد، در واقع بعد از اینکه فاورو کارگردان قسمت‌های اول و دوم اعلام کرد در پروژه دیگری درگیر است نوبت به بلک رسید تا نشان دهد با قسمت سوم این مجموعه چه خواهد کرد. این کارگردان دوباره از رابرت داونی جونیور در نقش اصلی استفاده کرد. فیلم از نظر تجاری به شدت موفق بود و با بودجه نزدیک به ۲۰۰ میلیون دلار موفق شد فروشی بالاتر از یک میلیارد و دویست میلیون دلار داشته باشد. می‌شود گفت مرد آهنین ۳ مخاطبان را راضی کرده بود اما منتقدان هنوز هم راضی نشده بودند.

۱۴ – Ant-Man

سال اکران: ۲۰۱۵ – نمره متا: ۶۴

فیلم سینمایی Ant-Man

مرد مورچه‌ای از آن دست فیلم‌های مارول بود که چندان جدی گرفته نشد و همواره زیر سایه سایر آثار ابرقهرمانی باقی ماند. ابتدا قرار بود فیلم را یکی از نویسندگان یعنی ادگار رایت (Edgar Wright) بسازد اما به دلیل برخی اختلافات که تفاوت سلیقه هنری نامیده شد، رایت از کارگردانی پروژه کنار رفت (شاید بد نباشد بدانید رایت چند سال بعد فیلم بیبی درایور را هم کارگردانی کرد). با کنار رفتن رایت نوبت به پیتون رید (Peyton Reed) رسید که شانسش را برای ساخت یک فیلم ابرقهرمانی امتحان کند. رید کارگردان بی‌تجربه‌ای نبود اما ۳ فیلمی که قبلا در کارنامه داشت سه اثر کمدی بودند. مرد مورچه‌ای ساخته شد،‌ فروش بدی هم نداشت و از نظر منتقدان هم فیلم متوسطی ارزیابی شد. طبق آنچه اعلام شده قرار است شاهد دنباله‌ای برای این اثر هم باشیم که مرد مورچه‌ای و زنبورک (Ant-Man and the Wasp) نام دارد و دوباره توسط پیتون رید ساخته خواهد شد.

۱۳ – Avengers: Age of Ultron

سال اکران: ۲۰۱۳ – نمره متا: ۶۶

فیلم سینمایی Avengers: Age of Ultron

فیلم سینمایی «انتقام‌جویان: عصر اولتران» دنباله‌ای بود بر فیلم «انتقام‌جویان» که سال ۲۰۱۲ ساخته شد. هر دوی این فیلم‌ها را جاس ویدن (Joss Whedon) کارگردانی کرد و هر دو هم بسیار پرفروش بودند به شکلی که تقریبا روی هم چیزی حدود ۳ میلیارد دلار فروختند. این دو اثر عملا مهم‌ترین فیلم‌هایی هستند که ویدن کارگردانی کرده اما او را با نویسندگی در انیمیشن داستان اسباب‌بازی هم به‌خاطر می‌آوریم. با وجود فروش خوب و محبوبیت میان مردم، انتقام‌جویان: عصر اولتران به عنوانی اثری ضعیف‌تر از انتقام‌جویان ساخته سال ۲۰۱۲ ارزیابی شد. به باور منتقدان با وجود افزودن شخصیت‌ها و روابط بیشتر میان آن‌ها در فیلم‌نامه، این اثر نتوانست جذابیت و قدرت عنوان قبلی مجموعه را حفظ کند.

۱۲ – Captain America: The First Avenger

سال اکران: ۲۰۱۱ – نمره متا: ۶۶

فیلم سینمایی Captain America: The First Avenger

«کاپیتان آمریکا: نخستین انتقام‌جو» پنجمین اثر در جهان فیلم‌های مارول مارول بود. فیلم پس از چند اثر نسبتا ضعیف از جهان مارول، روی پرده سینماها رفت. هیچ کس مدعی نشد که کاپیتان آمریکا: نخستین انتقام‌جو فیلم درخشانی است اما فیلم مخالفان چندان سرسختی هم نداشت. جایی در میانه ایستاد و کاری نکرد جز برآوردن انتظارات از یک فیلم خیلی معمولی ابرقهرمانی. به قول یک منتقد هر چیزی که از یک فیلم ابرقهرمانی بخواهید در این فیلم پیدا می‌کنید به جز غافلگیری. کاپیتان آمریکا: نخستین انتقام‌جو را جو جانستون ساخت؛ مردی که پارک ژوراسیک ۳ را هم کارگردانی کرده و خیلی وقت پیش در فیلم جنگ ستارگان مسئول جلوه‌های بصری بوده است.

۱۱ – Guardians of the Galaxy Vol. 2

سال اکران: ۲۰۱۷ – نمره متا: ۶۷

فیلم سینمایی Guardians of the Galaxy Vol. 2

«نگهبانان کهکشان بخش ۲» همانطور که از نامش مشخص است دنباله فیلم نگهبانان کهکشان بود که سال ۲۰۱۴ ساخته شد. هر دو فیلم فروش خوبی داشتند و از نظر تجاری موفقیت به حساب آمدند اما فیلم اول از نظر منتقدان آمریکایی فیلم خوبی بود و این دنباله یک اثر متوسط ارزیابی شد. نگهبانان کهکشان ۲ را جیمز گان کارگردانی کرد؛‌ او فیلم اول را کارگردانی کرده بود. گان پیش از کارگردانی مجموعه نگهبانان کهکشان در مجموع یک کمدی‌ساز بی‌اهمیت در نظر گرفته می‌شد که یک بار برای کارگردانی و فیلم‌نامه‌نویسی یک اپیزود ضعیف در یک اثر کمدی جایزه تمشک طلایی را به خود اختصاص داده بود.

۱۰ – Avengers: Infinity War

سال اکران: ۲۰۱۸ – نمره متا: ۶۸

فیلم سینمایی Avengers: Infinity War

انتقام‌جویان: جنگ ابدیت در عرض چند هفته به یکی از پرفروش‌ترین فیلم‌های تاریخ سینمای آمریکا و یکی از بزرگترین فیلم‌های ابرقهرمانی هالیوود تبدیل شده است. مخاطبان برای دیدن این فیلم سر و دست می‌شکنند و منتقدان هم خیلی از فیلم بدشان نیامده. انتقام‌جویان: جنگ ابدیت دنباله دو اثر دیگر از همین مجموعه است و توسط برادران روسو کارگردانی شده. این فیلم رکوردشکن مثل عنوان قبلی همین مجموعه یعنی عصر اولتران یکی از پرهزینه‌ترین فیلم‌های تاریخ هم به حساب می‌آید.

۹ – The Avengers

سال اکران: ۲۰۱۲ – نمره متا: ۶۹

فیلم سینمایی The Avengers

مجموعه انتقام جویان با ساخت این فیلم در سال ۲۰۱۲ آغاز شد. این فیلم سینمایی در میان فیلم‌های مارول بود که فروشش به بیش از یک میلیارد دلار رسید. در واقع می‌شود گفت یکی از نقاط قوت واقعی جهان سینمایی مارول انتقام جویان بود که هم کل مجموعه را از نظر مالی تقویت کرد و هم مورد رضایت نسبی منتقدان قرار گرفت. انتقام جویان در زمان اکران خود یک فیلم رکوردشکن بود و موفق شد به پرفروش‌ترین فیلم سال بدل شود. اصولا باید به این نکته اشاره کنیم که در سینمای آمریکا از نظر فروش فقط فیلم‌های مجموعه جنگ ستارگان می‌توانند حریف فیلم‌های مجموعه انتقام جویان شوند.

۸ – Captain America: The Winter Soldier

سال اکران: ۲۰۱۴ – نمره متا: ۷۰

فیلم سینمایی Captain America: The Winter Soldier

«کاپیتان آمریکا: سرباز زمستان» نهمین اثر در میان فیلم‌های مارول است. این فیلم دنباله‌ای بود بر فیلم کاپیتان آمریکا: نخستین انتقام‌جو و قبل از عنوان سوم این مجموعه یعنی کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی، ساخته شد. این اثر را هم برادران روسو کارگردانی کردند. برادران روسو هم مثل خیلی از کارگردان‌های فیلم‌های ابرقهرمانی پیش از اینکه وارد حوزه ساخت این فیلم‌ها شوند کمدی می‌ساختند؛‌ کمدی‌هایی که خیلی چنگی هم به دل نمی‌زد. به هر حال کاپیتان آمریکا: سرباز زمستان نقطه شروع موفقیت‌های بزرگ تجاری این دو برادر پولساز بود. در مجموع می‌شود گفت این اثر سینمایی که ترکیب یک اکشن با یک تریلر سیاسی بود برای جهان سینمایی مارول یک قدم رو به جلو به حساب آمد.

۷ – Doctor Strange

سال اکران: ۲۰۱۶ – نمره متا: ۷۲

فیلم سینمایی Doctor Strange

ساختار فیلم سینمایی دکتر استرنج با بسیاری از عناوین ابرقهرمانی معمول متفاوت است و این تفاوت‌ها به مذاق منتقدان و تماشاگران چندان هم بد نیامد. دکتر استرنج را اسکات دریکسون ساخت و بازی بندیکت کامبربچ هم کمک ویژه‌ای به موفقیت فیلم کرد. ماجرای دکتری که پس از یک سانحه رانندگی توانایی‌های اسرارآمیزی پیدا می‌کند و وارد یک زندگی ابرقهرمانی می‌شود از دهه‌ها پیش به عنوان سوژه ساخت فیلم مطرح بود تا بالاخره پس از چند دهه دریکسون برای کارگردانی فیلم استخدام شد. چنان‌که اشاره شد فیلم از نظر تجاری موفق بود و با بودجه ۱۶۵ میلیون دلاری فروشی بیش از ۶۷۷ میلیون دلار را تجربه کرد.

۶ – Spider-Man: Homecoming

سال اکران: ۲۰۱۷ – نمره متا: ۷۳

فیلم سینمایی Spider-Man: Homecoming

«مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه» دومین تلاش برای ساخت مجدد فیلم (بدون توجه به اتفاقات قسمت‌های قبلی) در مجموعه مرد عنکبوتی بود. پیشتر در سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۷ شاهد ساخت سه‌گانه مرد عنکبوتی بودیم. در سال ۲۰۱۲ سونی تلاش کرد این مجموعه را با ساخت دو فیلم مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز و مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز ۲ احیا کند. در مجموع تلاش سونی آنقدرها هم موفق نبود و نهایتا پس از توافقی با مارول شاهد ساخت مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه بودیم. فیلم جدیدی که فروش خوب و نگاه مثبت منتقدان به آن حاکی از موفقیتش بود. این نسخه از مرد عنکبوتی را جان واتس کارگردانی کرد و تام هالند هم در نقش مرد عنکبوتی در آن به ایفای نقش پرداخت.

۵ – Thor: Ragnarok

سال اکران: ۲۰۱۷ – نمره متا: ۷۴

فیلم سینمایی Thor: Ragnarok

ثور: رگنراک هفدهمین اثر سینمایی در جهان مارول بود که تایکا وایتیتی آن را کارگردانی کرد. این فیلم ادامه‌ای بود بر دو اثر قبلی یعنی ثور (۲۰۱۱) و ثور: دنیای تاریک (۲۰۱۳) که از هر دو فیلم قبلی هم کیفیت بالاتری داشت. منتقدان این اثر را بیشتر پسندیدند و در واقع هم کلیشه‌ها و نقاط ضعف دو قسمت قبل در این فیلم کمتر به چشم می‌خورد. در عین حال خبری هم از لحن خسته‌کننده آثار قبلی نبود و فیلم خیلی بیشتر سرگرم‌کننده شده بود. کریس همسورث کماکان در این فیلم هم نقش ثور را برعهده داشت. ثور: رگنراک از نظر تجاری هم یک موفقیت به حساب آمد.

۴ – Captain America: Civil War

سال اکران: ۲۰۱۶ – نمره متا: ۷۵

فیلم سینمایی Captain America: Civil War

«کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی» یکی دیگر از آثار موفقی است که توسط برادران روسو ساخته شد. این فیلم نشان داد برادران روسو به خوبی از پس ساخت فیلم‌های ابرقهرمانی برمی‌آیند و در کنار شناختن نبض تماشاگرها، سلیقه منتقدین آمریکایی را هم درک می‌کنند. کاپیتان آمریکا:جنگ داخلی دنباله کاپیتان آمریکا: نخستین انتقام‌جو (۲۰۱۱) و کاپیتان آمریکا: سرباز زمستان (۲۰۱۴) بود. در کاپیتان آمریکا با مجموعه‌‎ای ابرقهرمانان طرفیم که با یکدیگر دچار اختلاف شده‌اند. بعضی از منتقدان فیلم را با بتمن در برابر سوپرمن مقایسه کرده‌اند و توضیح داده‌اند که هر چقدر در آن فیلم اختلاف بین ابرقهرمان‌ها بد و تصنعی بود در کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی شاهد نمونه‌ای باورپذیرتر و عمیق‌تر هستیم.

۳ – Guardians of the Galaxy

سال اکران: ۲۰۱۴ – نمره متا: ۷۶

فیلم سینمایی Guardians of the Galaxy

نگهبانان کهکشان که در سال ۲۰۱۴ اکران شد به پرفروش‌ترین فیلم ابرقهرمانی و سومین فیلم پرفروش سال تبدیل شد. برخلاف فیلم دوم مجموعه، این فیلم واکنش مثبتی هم از طرف منتقدان و متخصصان سینما دریافت کرد. فضای شوخ‌طبع و پرکشش، موسیقی درگیرکننده و توانمندی بازیگران فیلم مورد توجه قرار گرفتند و عملکرد کارگردان هم کاملا موفق ارزیابی شد.

۲ – Iron Man

سال اکران: ۲۰۰۸ – نمره متا: ۷۹

فیلم سینمایی Iron Man

چنان که پیش از این هم گفته شد، اولین فیلم از مجموعه مرد آهنی که در سال ۲۰۰۸ ساخته شد اولین فیلم جهان سینمایی مارول هم بود. گرچه پس از ۱۰ سال می‌شود عیب و ایرادهای فیلم را بیشتر دید و به آن توجه کرد اما هم از نظر منتقدان و هم از نظر علاقه‌مندان به فیلم‌های مارول این اثر سینمایی یکی از بهترین فیلم‌های ابرقهرمانی مارول بود. اثری سرگرم‌کننده، از نظر تجاری موفق با بازی رابرت داونی جونیور و کارگردانی جان فاورو که تقریبا همه را راضی نگه‌داشت و شاید بهترین شروع ممکن برای فیلم‌های مارول بود.

۱ – Black Panther

سال اکران: ۲۰۱۸ – نمره متا: ۸۸

فیلم سینمایی Black Panther

پلنگ سیاه از نظر منتقدان در بین فیلم‌های مارول با فاصله بهترین فیلم سینمایی شناخته می‌شود. فیلم فروش خیلی خوبی هم داشت و در لحظه نگارش این مقاله هنوز جایگاه خود را در صدر جدول باکس‌آفیس به عنوان پرفروش‌ترین فیلم سال ۲۰۱۸ حفظ کرده است. گرچه پیش‌بینی می‌شود این جایگاه توسط یکی دیگر از فیلم‌های مارول یعنی انتقام‌جویان: جنگ ابدیت تسخیر شود.

پلنگ سیاه تا حد زیادی توسط منتقدین تحسین شد و بعضی از نقدنویس‌های هوادار فیلم آن را بهترین فیلم ابرقهرمانی تاریخ هم نامیده‌اند. به هر حال نمی‌خواهیم وارد دعوای بی‌پایان هواداران فیلم‌های ابرقهرمانی مارول و دی‌سی شویم ولی به هر حال یک اجماع عمومی میان منتقدان آمریکایی درباره کیفیت بالای پلنگ سیاه وجود داشت. یکی از منتقدان وجود سبک منحصر به فرد که در هیچ فیلم ابرقهرمانی دیگری دیده نشده و نقش‌های منفی پیچیده و سمپاتی‌برانگیز را از جمله عوامل موفقیت فیلم ارزیابی شده است.

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۶۴ comment
 1. Avatar نوید

  سلام. ای کاش یه مقاله می نوشتید که اگر بخوایم اینفینیتی وار رو ببینیم باید کدوم یکی از فیلمای قبلی رو دیده باشیم.

  1. Avatar MH

   to internet ye search koni release date film haye marvel ro az saleshon kamelan malome

   1. Avatar سهیل

    ببین شما تو ویکی پدیا بزن مارول بشین از فاز اول ببین

  2. Avatar Sina

   باید همرو دیده باشی

  3. Avatar shahin

   همشو ????
   همشون عالیه فقط بازگشت مردعنکبوتی به خانه خیلی چرته

   1. Avatar علی

    کاملا موافقم.

   2. Avatar پارسا

    کاملا مخالفم

  4. Avatar محسن

   شما از اول باید شروع کنی مثلا از کاپیتان آمریکایی آیرون من تمام داستنهای تکی کامیکها رو باید ببینی تا با شخصیت آشنا بشی و بعد به سمت فیلمهای ترکیب شده بری هرچند هر داستان از فیلم درسته که گذشته شخصیتها و اینکه چگونه به این دوره رسیدن رو شرح نمیده اما تقریبا بیننده ای که عاشق فیلمهای ابرقهرمانی باشه خیلی راحت میتونه تاحدودی در داستان فیلم به گذشته شخصیتها پی ببره اگه واقعا عاشق فیلم و این کامیک ها باشی بی شک خیلی زود مثل ما منتظر درز غیرقانونی و دانلود جنگ ابدیت میشی(البته هیچ چیز جای یه سینمای مدرن و کلی بیننده و…. رو نمیگیره)

  5. Avatar مرصاد

   تو سایت اسپایدی میتونی ببینی

  6. Avatar /

   توی مقاله های دیگه هستش

  7. Avatar Se

   لیست فیلم های مارول که باید به ترطیب ببینید
   ۱:کاپتان امریکا:نخستین انتقام جو
   ۲_ایرون من:۱
   ۳_هالک
   ۴_ایرون من:۲
   ۵_تور:۱
   ۶_اونجرز:۱
   ۷_ایرون من:۳
   ۸_تور:۲
   ۹_کاپتان امریکا:سرباز زمستان
   ۱۰_نگهبانان کهکشان:۱
   ۱۱_نگهبانان کهکشان:۲
   ۱۲_اونجرز: عصر اولتران
   ۱۳_انت من:۱
   ۱۴_کاپتان امریکا:جنگ داخلی
   ۱۵_بلک پانتر
   ۱۶_اسپایدر من :هم کامینگ
   ۱۷_دکتر استرنج
   ۱۸_انت من و واسپ
   ۱۹_کاپتان مارول
   ۲۰_تور:راک نوراگ
   ۲۱_اونجرز:اینفینیتی وار
   ۲۲_اونجرز:اند گیم
   ۲۳_اسپایدر من :فار فرام هوم
   و فیلم بلک ویدو هم که۱۶ابان میاد باید بعد کلپتان امریکا:جنگ داخلی ببینید

   1. Avatar علی مارولی

    نه بلک ویدو رو باید بعد از اسپایدرمن هوم کامینگ دید چون بلک پنتر بلافاصله روایت بعد از سیویل وار هست و اسپایدرمن هوم کامینگ هم فقط یه ماه بعد از کاپیتان آمریکا سیویل وار هست

  8. Avatar امیرعلی

   سلام باید فیلم کاپیتان آمریکا جنگ داخلی رو قبل از اینفینیتی وار ببینید و بعدش اینفینیتی وار

 2. Avatar مسعود

  نظر منتقدها زیاد مهم نیست من فیلم اونجرز نبرد ابدیت را تو سینمای بنگلادش دیدم فیلم فوق العاده اس با اینکه زمان فیلم 2:40 هستش ولی اصلا گذر زمان را حس نمیکنید در کل فیلمهایی که از کامیکهای مارول ساخته میشن خیلی بهتر از سری دی سی هستن مارول هم برای سری فیلمهای اونجرز برنامه ریزی بلند مدتی داشت چندین فیلم تکی ساخت تا برسه به اونجرز مثل dc نیستش که تو یه فیلم خیلی الکی گروه عدالت درست کنه فقط ایکاش داخل کشور خودمون هم میتونستیم فیلمهای روز دنیا را تو سینماهای پیشرفته ببنیم

 3. Avatar بابک

  بهترین فیلم ابرقهرمانی که من دیدم فیلم واچ من Watchmen به کارگردانی زک اسنایدر است . ممکن است سر و صدا و جلوه های ویژه چشمگیری نداشته باشد ولی فضا و شخصیت پردازی و داستان فوق العاده است و یک سر و گردن بالاتر از بقیه قرار میگیرد .

 4. Avatar ابوالفضل

  من به شخصه از سری فیلمهای دی سی فقط بتمن قبول دارم ، چون باور پذیره نسبت به بقیه ، از سری فیلمهای مارول هم مردان ایکس خیلی بیشتر از بقیه فیلمهاشون دوست دارم

  1. Avatar سهیل

   مردان ایکس فیلم هاش ماله مارول نیست ماله فاکس قرن بیستمه چون تو کمیک های مارول هست اسم مارول روشونه

   1. Avatar ریحانه

    خدارو شکر دیزنی شرکت فاکس رو خرید الان دیگه حق مردان ایکس دست صاحبان اصلیشه یعنی مارول

 5. Avatar s.m.a

  من واقعا نمیفهمم چرا اینقدر از مرد عنکبوتی مارول و بلک پنتر تعریف میشه.
  به نظرم سری فیلم های کاپیتان آمریکا از حیث ابر قهرمانی خیلی جذاب تر بود.
  تنها برتری بلک پنتر مفاهیم عمیقش بود که با کمی طنز همراه شده بود.

  1. Avatar Travis Fimmel

   الان دارن فقط سیاه پوستا رو تحویل میگیرن مخصوصا بین منتقدا هر کسی هم مخالفت کنه بهش میگن نژاد پرست. دلیل موفقیت بلک پانتر همینه. و مرد عنکبوتی خوب بود واقعا…

   1. Avatar پارسا

    ببینید اگه شما یه فیلمی به سلیقه اتون نخوره دلیل بدی اون نیست. به خاطر همین مارول فیلم های مختلف می سازه که مردم خوششون بی آد. برای مثال مرد عنکبوتی بازگشت به خانه طنز – دکتر استرنج جادویی – جنگ ابدین اکشن و …

 6. Avatar من

  اکثرا خوبن ولی دیگه ذهنم یاری نمیکنه و قدیمیا از یادم میره باید دوباره ببینمشون چون ارزششو داره

 7. Avatar Hossein

  چند تا اونجرز اومده

  1. Avatar ماهان

   تا این لحظه 3 تا.

  2. Avatar سهیل

   3تا که نسخه سومش دو پارته و چهارشم قراره دو سه سال دیگه بیاد

 8. Avatar کوشا

  رده بندیش واقعاً عجیب و البته به نظر من مسخره بود. پلنگ سیاه یه فیلم کاملاً سطحی بود و به نظر میومد فقط میخواد این اتهام که میگفت فیلم های مرول نژاد پرستانست و تمام قهرمانهای اصلیش امریکایی و سفید پوست هستن رو رد کنه. به نظر من ثور 3 بهترین فیلم مروله. بعدش iron man و بعدش هم انتقام جویان ( جنگ بی نهایت ) و البته بدترین فیلمش هم همون ثور دنیای تاریک بود.

  1. Avatar سهیل

   دقیقا موافقم

  2. Avatar محسن

   واقعا فیلم ز یبایی نبود

  3. Avatar ریحانه

   به نظر من پلنگ سیاه برای برطرف کردن اتهام نزاد پرستی نبوده بلکه یک فیلم کاملا متفاوت از نظر بازیگران و قصه اصلی است

  4. Avatar پارسا

   ببینید چون شما سلیقه اتون طنزه دلیل بر این نیست که تور 3 از تمام فیلم های مارول بهتر باشه. پلنگ سیاه فیلم حماسی بود با یه خبیث بسیار جذاب.

 9. Avatar مائده

  با تشکر از مترجم.

  از نظر من که منتقد ها برن بیلشونو بزنن…
  جنگ ابدیت حاصل اینهمه سال تلاش و برنامه ریزی ماروله. اونوقت همچین رتبه ای؟ از اسپایدر من بازگشت به خانه هم کمتر؟؟؟؟؟ O_o
  دلم میخواد سرمو بکوبونم تو دیوار. انگار کسی که این رتبه بندی رو انجام داده فیلمارو ندیده و از روی پوستر و اسمشون نمره داده.
  بلک پنتر بهترین فیلم مارول نیست. دلیل اینهمه توجهی که بهش میشه اینه که اولین فیلمیه که قهرمانش سیاه پوسته و لایه های سیاسی و فرهنگی فیلم متفاوت و جذابش کرده. قطعا فیلم زیبا و پرمفهومیه ولی جاش جایگاه اول نیست.
  جایگاه مرد مورچه ای و سرباز زمستان هم پایینه. باید تو رتبه های بهتر باشن. مخصوصا مرد مورچه ای که فیلم مورد علاقه من از ماروله.
  حالا من که نظر منتقد ها به کفشمه. ولی لیست اونقدر عجیبه صد در صد صدای هوادارا در میاد.

  1. Avatar سهیل

   دقیقا موافقم

  2. Avatar helma

   به نظر من black panter لیاقت اول شدن رو داره و یکی از بهترین فیلم های مارول هست و هرکی فکر می کنه که این فیلم بده از روی پوستر قضاوت میکنه چون هم اسمش عالیه و هم خودش و توصیه میکنم حتما همه ببینن

   1. Avatar مرد آهنی

    بلک پانتر فیلم زیبایی هست اما اول شدن توی این لیست به همون دلیلیه که دوستان هم ذکر کردن چون اولین فیلم سیاه پوست مارول بوده و به نظرم اصلا لیاقت اول بودن توی این لیست با وجود فیلم هایی مثل تور رگناروک و اینفینیتی وار نداره.

 10. Avatar ماهان

  با سلام و عرض خسته نباشید.
  فیلم انتقام جویان 3 (نبرد بی نهایت) در لیست IMDB رتبه 17 را تاکنون از آن خود کرده است؛ که از رتبه‌ تمام فیلم های کمپانی مارول که در لیست هستند رتبه‌اش بهتر است. آن وقت در لیست شما رتبه 10را دارد. واقعاً چرا؟؟!!

  1. Avatar سهیل

   دقیقا موافقم

  2. Avatar no name :D

   کاملا موافق

   BIG LIKE

 11. Avatar راشد

  بنظر من کاپیتان آمریکا جنگ داخلی (3) بهترین فیلم ماروله و بهد از اون ثور 3 باید دوم باشه و صد البته اینکه انتقام جویان 3 باید جایگاه بالاتری داشته باشه.

 12. Avatar سلطان

  شما این چیزا رو باور نکنید معلوم نیست چی چی میگن اول انتقام جویان 3 بعد تور 3 بعد کاپیتان آمریکا جنگ داخلی تمام

 13. Avatar سلطان

  اصلا کمپانی دی سی گفت اونجرز 3 جزو 5 تا فیلم برتر کمیکس هست خودتون قضاوت کنید

 14. Avatar سلطان

  انتقام جویان 3 که هنوز نه کیفیت بلورش اومده و نه دوبله شده فقط تو قاره آمریکا
  1 میلیارد و 400 میلیون دلار فروش داشته اما پلنگ سیاهی که هم کیفت 8k هم اش در آمده و دوبله گشته فقط تو جهان 1میلیارد و 350 میلیون در آمد داشته …….. دیگه قضاوت با شماست از نظر من تور رگنوراگ هم که بهترین فیلم مورد علاقه من هم هست جایگاه بالایی دارد وباید کمی پایین آید اسپایدر من بازگشت به خانه که اصلا حرفی برای گفتن ندارد oo واقعا رتبه ی بالایی دارد و باید بیاید پایین تر البته که نظر ما برای آنها باد هوا هست باید بسوزیم و بسازیم

  1. Avatar پارسا

   اتفاقا بازگشت به خانه یکی از بهترین فیلم ها بود. هرچی نباشه به هر حال برای اولین بار بالاخره یه قهرمان نوجوون دیدیم. خبیث فیلم هم بسیار قابل درک و از بهترین های مارول بود

 15. Avatar علی علی

  در دنیای مارول تو IMBD شوالیه تاریکی 1 رتبه 3 انتقام جویان جنگ ابدیت رتبه 20 و شوالیه تاریکی 2 رتبه 59 رو کسب کرده بعد چطوره که همیچین چیزی در میادOOOOOOO

  1. Avatar Mania

   عزیزم کسی مجبورت نکرده این فیلما رو ببینی.
   نبینی سنگین ترهَ، خب؟

  2. Avatar Hani

   شوالیه تاریکی برای کمپانی مارول نیست اصلا برای کمپانیهDCهست

  3. Avatar parsa

   imdb مضخرف فقط mtacritic

 16. Avatar اسما

  با سلام به نظر من انتقام جویان جنگ ابدیت بهترینه،چون تمام شخصیت های دنیای مارول توش هست و هرکس میتونه از شخصیت مورد علاقه خودش طرفداری کنه.هر کس موافقین لایک کنه.

 17. Avatar مهسا

  شما که بیشتریا رو نوشتین ضعیف بوده

 18. Avatar کوروش

  آمار اشتباه
  _Avenger infinity war
  _gurdian vol 1
  _ironman3
  _civil war
  _gurdian vol2
  _blackpanther
  _docter
  _avenger age
  _thor rag
  _capitan winter
  _antman
  _capitan first
  _avenger
  _thor
  _ironman2
  _ironman
  thor dark_
  _hulk

 19. Avatar ریحانه

  به نظر من جنگ ابدیت بدتربن بود اخرش خیلی بد تموم شد و حداقل اخرش نصفی از جمعیت زنده موندند خدا شکر استن لی کل دنیا را با خاکستر تبدیل نکرد

  1. Avatar Amin

   شما اگه فیلمو با دقت نگاه کرده باشی متوجه میشی که از قصد فیلمو اینجوری تمومش کردن که ادامه داره و 2019 پخش میشه

  2. Avatar محمد متین حیدری

   سلام من تقریبا با نظر شما موافق هستم ولی این رو در نظر بگیرید که در اونجرز پایان بازی این اتفاق جبران میشه ولی فیلم خوبی بود و از نظر من ارزش دیدن رو دارد

  3. Avatar اروین

   انتقام جویان 4 می خواد بیاد اخر بازی

  4. Avatar پارسا

   شما از اون اشخاصی هستی که فقط فیلم هایی رو دوست داره که قهرمانا توش ببرن. ولی بذار بهت بگم که مارول اینجوری نیست. مارول قهرمانایی داره که انسانن. عین سوپرمن و بتمن نیستن که همیشه ببرن. اونا گاهی اوقات اشتباه می کنن مثل ما. گاهی اوقات می بازن. و همین مارول رو خاص و پر طرفدار کرده.

  5. Avatar مرد آهنی

   اگر فیلم انتقام جویان اند گیم رو دیده باشید نظرتون عوض میشه.استنلی از عمد داستان رو اینطور تموم کرده تا تانوس رو یکی از قوی ترین ابرشرور ها قرار بده وهمینطور در فیلم اند گیم انتقام جویان اینفینیتی استون ها رو جمع کنن و با بشکن بروس بنر نصف دنیا رو برگردونن و با بشکن تونی استارک تانوس و دسته اش رو از بین ببرن و یکی از هیجان انگیز ترین فیلم مارول بود و از نظر مردم بهترین فیلم مارول تا کنون شد.

 20. Avatar ساحل

  به نظرم انتقام جویان جنگ ابدی از همه بهتر بود، یا حداقل جایگاهش نباید دهم می بود.

 21. Avatar ناشناس

  دکتر استرنج و ثور رگنوراک بهترینا بودن پلنگ سیاه هیچی این دو تا نبود منتقدا دقیقا چیو ارزیابی می کنن ؟ جلوه های ویژه و فیلنامه خاص دکتر استرنحو عمرا پلنگ سیاه نداشت نظر منتقدا اصولا به درد زباله دونی نی خوره

 22. Avatar اروین

  از نظر من دکتر استرنج باید جایگاه 6 باشد و انتقام جویان3 باید جایگاه 3 را در دست بگیرد و نگهبانان کهکشان باید جایگاه5 را داشته باشد و فیلم ثور رگناروک باید جایگاه 8 داشته باشد و کاپیتان امریکا سرباز زمستان باید جایگاه 11 را داشته باشد نگهبانان کهکشان جایگاه 8 را داشته باشد و درمورد پلنگ سیاه یا جایگاه 2 یا 4 در دست داشته باشدو ثور 1 باید جایگاه 14 را داشته باشد ولی کاپیتان امریکا 1 حقش رتبه ی 12 نبود باید پایین تر باشد مثلا جایگاه 19 یا 16

  1. Avatar مرد آهنی

   موافق نیستم چون فیلم های اونجرس 3 (اینفینیتی وار)تور رگناروک و یا کاپیتان آمریکا جنگ داخلی باید در جایگاه 1’2’3 قرار بگیرن چون طراحی شخصیت صداگذاری و همچنین طراحی فیلنامه بسیار عالی بود.

 23. Avatar Mostafa

  این منتقدام که دهن همرو سرویس کردن بابا چرا هرچی فیلم خوب میسازن رو زیر سوال میبرید همش دنبال عیب و ایراد یه چیزی میگردین که هم فیلمو به کام ما تلخ کنین هم به کام خودتون بالاخره هیچ چیز که بی ایراده بی ایراد نیست من همه ی فیلمای مارول رو دیدم همین که خسته کننده نباشه خوبه دیگه

 24. Avatar عارف جبیری

  خیلی بد بود
  ایشون اینه:

  ۱- اینفینیتی وار

  ۲- اند گیم

  ۳- نگهبانان کهکشان ۱

  ۴- بلک پنتر

  ۵- جنگ داخلی

  ۶- دور از خانه

  ۷- اونجرز ۱

  ۸- ثور رگنوراک

  ۹- ثور ۱

  ۱۰- عصر اولترون

 25. Avatar عارف جبیری

  خیلی بد بود
  لیست من اینه:

  ۱- اینفینیتی وار

  ۲- اند گیم

  ۳- نگهبانان کهکشان ۱

  ۴- بلک پنتر

  ۵- جنگ داخلی

  ۶- دور از خانه

  ۷- دکتر استرنج

  ۸- اونجرز ۱

  ۹- ثور رگنوراک

  ۱۰- ثور ۱

 26. Avatar امیرعلی

  به نظر من خوب بود اما انتقام جویان جنگ ابدیت رو خیلی دوست دارم و به نظرم کاپیتان آمریکا جنگ داخلی و انتقام جویان جنگ ابدیت بهترین فیلم های مارول هستند

  ممنون از سایت خوبتدن????