فهرست کامل بهترین فیلم‌های سال ۲۰۱۸ همراه با رتبه‌بندی منتقدان

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳۴ دقیقه
بهترین فیلم های 2018

سال ۲۰۱۸ با تمام فراز و نشیب‌های سینمایی به پایان رسید. حال که فیلم‌های ۲۰۱۸ همگی اکران شده‌اند و منتقدان هر یک فیلم‌های برتر سال ۲۰۱۸ را از نگاه خود معرفی کرده‌اند، فرصت مناسبی است که با توجه به نمرات منتقدان و فهرست‌های منتشر شده از سوی سایت‌های سینمایی معتبر به یک لیست منطقی از فیلم‌های برتر سال ۲۰۱۸ رسید. در این مطلب ابتدا شما را با ۱۰ فیلم برتر سال ۲۰۱۸ از نگاه معتبرترین سایت‌های سینمایی آشنا می‌کنیم و سپس به فهرست کامل بهترین فیلم‌های ۲۰۱۸ از نگاه دیجی‌کالا مگ می‌پردازیم.

بهترین فیلم‌های ۲۰۱۸ از نگاه منتقدان

از جمله شیوه‌های تعیین آثار سینمایی شاخص هر سال می‌توان به مجموعه‌ی نمرات منتقدان به فیلم‌ها، فهرست‌های منتشر شده از سوی سایت‌های سینمایی تحت عنوان فیلم‌های برتر سال و بررسی فیلم‌های برنده‌ی جایزه در هر سال میلادی اشاره کرد. در ادامه بر اساس همین معیارها چندین رده‌بندی مختلف از ۱۰ فیلم برتر سال ۲۰۱۸ ارایه می‌کنیم.

بهترین فیلم‌های ۲۰۱۸ از نظر متاکریتیک

وبسایت متاکریتیک مجموعه‌ی نمرات منتقدان به آثار سینمایی مختلف را با شاخصی تحت عنوان نمره‌ی متا مشخص می‌کند. در پایان سال میلادی می‌توان به این وبسایت مراجعه و فهرستی که طبق همین شاخص تعیین شده را به عنوان یکی از دسته‌بندی‌های معتبر بهترین آثار سال مطالعه کرد. در ادامه می‌توانید ۱۰ فیلم برتر این فهرست را ببینید. البته به جز مستندهای «لطف حیرت‌آور» و «آن‌ها نباید پیر شوند» که پخش جهانی خوبی داشتند بقیه‌ی مستندها را در این فهرست در نظر نگرفته‌ایم.

رتبه نام فیلم عنوان اصلی کارگردان نمره‌ی متا
۱ رما Roma آلفونسو کوارون ۹۶
۲ لطف حیرت‌آور Amazing Grace آلن الیوت و سیدنی پولاک ۹۴
۳ دزدان مغازه Shoplifters هیروکازو کورئیدا ۹۳
۴ سوارکار The Rider کلوئه ژائو ۹۲
۵ آن‌ها نباید پیر شوند They Shall Not Grow Old پیتر جکسون ۹۱
۶ سوگلی The Favourite یورگوس لانتیموس ۹۱
۷ سوزاندن Burning لی چانگ دانگ ۹۰
۸ جنگ سرد Cold War پاول پاولیکوفسکی ۹۰
۹ داستان The Tale جنیفر فاکس ۹۰
۱۰ کلاس هشتم Eighth Grade بو برنهام ۸۹

براساس همین فهرست، فیلم سینمایی «رما»‌ (Roma) با نمره‌ی متای ۹۶ عنوان بهترین اثر سینمایی سال ۲۰۱۸ از نظر منتقدان را می‌گیرد. از مجموع ۵۰ نقدی که بر فیلم رما نوشته شده تمامی نقدها مثبت بوده‌اند. فیلم‌ مستند «لطف حیرت‌آور» (Amazing Grace) درباره‌ی آرتا فرانکلین خواننده‌ی مشهور و «دزدان مغازه» (Shoplifters) به ترتیب با نمرات متای ۹۴ و ۹۳ رده‌های بعدی این لیست را تشکیل می‌دهند.

بهترین فیلم‌های ۲۰۱۸ از نظر راتن تومیتوز

راتن تومیتوز دیگر سایت سینمایی مشهور است که درصد رضایت منتقدان از آثار سینمایی را با شاخصی به نام «تومیتومتر» مشخص می‌کند. راتن تومیتوز نظرات تعداد گسترده‌تری از منتقدان را پوشش می‌دهد و لزوما بازتاب نظر بهترین و شاخص‌ترین منتقدان نیست. به همین دلیل تفاوت زیادی میان فهرست راتن تومیتوز و متاکریتیک دیده می‌شود. در فهرستی که سایت راتن تومیتوز از بهترین فیلم‌های سال ۲۰۱۸ منتشر کرده، فیلم «رما» در رده‌ی هفتم دیده می‌شود و فیلم ابرقهرمانی «بلک پنتر» (پلنگ سیاه) در صدر جدول قرار گرفته است.

رتبه نام فیلم عنوان اصلی کارگردان تومیتومتر
۱ پلنگ سیاه Black Panther رایان کوگلر ۹۷
۲ ماموریت: غیرممکن – فال‌اوت Mission: Impossible – Fallout کریستوفر مک‌کوری ۹۷
۳ بلکککلنزمن BlacKkKlansman اسپایک لی ۹۶
۴ مرد عنکبوتی: به درون دنیای عنکبوتی Spider-Man: Into the Spider-Verse باب پرسیچتی، پیتر رمزی، رودنی روثمن ۹۷
۵ ستاره‌ای متولد شده است A Star is Born بردلی کوپر ۹۰
۶ کلاس هشتم Eighth Grade بو برنهام ۹۹
۷ رما Roma آلفونسو کوارون ۹۵
۸ یک جای ساکت A Quiet Place جان کرازینسکی ۹۵
۹ هرگز می‌توانی مرا ببخشی؟ Can You Ever Forgive Me ماریل هلر ۹۸
۱۰ شگفت انگیزان ۲ The Incredibles 2 برد بیرد ۹۴

نکته: لازم به توضیح است که راتن تومتیوز در رده‌بندی کردن فیلم‌ها عوامل دیگری مانند تعداد نقدهای نوشته شده روی فیلم را هم غیر از عدد تومیتومتر در نظر می‌گیرد.

برندگان جوایز شاخص جشنواره‌های بین‌المللی

در نهایت فیلم‌های کلیدی سال را باید در جشنواره‌های بین‌المللی نیز جست‌وجو کرد. در جدول زیر تعدادی از این جشنواره‌ها و فیلم‌هایی که موفق شده‌اند معتبرترین جوایز این جشنواره‌ها را به خود اختصاص دهند را بررسی کرده‌ایم.

نام رویداد هنری عنوان جایزه برنده
جشنواره بین‌المللی فیلم کن ۲۰۱۸ نخل طلا دزدان مغازه (Shoplifters)
جشنواره بین‌المللی فیلم ونیز ۲۰۱۸ شیر طلایی رما (Roma)
جشنواره بین‌المللی فیلم برلین ۲۰۱۸ خرس طلایی به من دست نزن (Touch Me Not)
جشنواره بین‌المللی فیلم تورنتو ۲۰۱۸ بهترین فیلم منتخب مردم کتاب سبز (Green Book)
جوایز اسکار ۲۰۱۹ بهترین فیلم کتاب سبز (Green Book)
جوایز اسکار ۲۰۱۹ بهترین فیلم خارجی زبان رما (Roma)

نکته: با توجه به این که نامزدهای جوایز اسکار در ماه اول سال میلادی یعنی ماه ژانویه اعلام می‌شود، در واقع در مراسم اسکار هر سال شاهد انتخاب بهترین فیلم‌های سال قبل هستیم.

فهرست کامل بهترین فیلم‌های ۲۰۱۸

۱. پلنگ سیاه (Black Panther)

فیلم پلنگ سیاه

کارگردان: Ryan Coogler
بازیگران: Chadwick Boseman, Michael B. Jordan, Lupita Nyong’o
تاریخ اکران: ۱۶ فوریه ۲۰۱۸ (۲۷ بهمن ۱۳۹۶)
امتیاز متاکریتیک: ۸۸

فیلم سینمایی «پلنگ سیاه» در زمان اکران در سال ۲۰۱۸ توانست لقب پرفروش‌ترین فیلم سینماهای آمریکا و دومین فیلم پرفروش جهان را به خود اختصاص دهد؛ فیلمی ابرقهرمانی که در عین موفقیت تجاری توانست نظر منتقدان را هم به خود جلب کند؛ اتفاقی که عموما به سختی درمورد فیلم‌های اینچنینی رخ می‌دهد. پلنگ سیاه براساس کاراکتری از مجموعه کاراکترهای مارول کامیکس به همین نام ساخته شده است. در این اثر سینمایی تچالا، پادشاه واکاندا در نقش پلنگ سیاه باید برسر تصاحب پادشاهی با دشمنانی سرسخت مواجه شود.

پلنگ سیاه به شکل قابل‌توجهی میان منتقدین آمریکایی تحسین شد و بعضی از نقدنویس‌های هوادار فیلم آن را بهترین فیلم ابرقهرمانی تاریخ هم نامیده‌اند. در کل می‌شود گفت یک اجماع عمومی میان منتقدان آمریکایی درباره کیفیت بالای پلنگ سیاه وجود داشت. یکی از منتقدان وجود سبک منحصر به فرد که در هیچ فیلم ابرقهرمانی دیگری دیده نشده و نقش‌های منفی پیچیده و سمپاتی‌برانگیز را از جمله عوامل موفقیت فیلم ارزیابی کرده است.

۲. نابودی (Annihilation)

فیلم نابودی

کارگردان: Alex Garland
بازیگران:  Natalie Portman, Jennifer Jason Leigh, Gina Rodriguez
تاریخ اکران: ۲۳ فوریه ۲۰۱۸ (۴ اسفند ۱۳۹۶)
امتیاز متاکریتیک: ۷۹

فیلم سینمایی Annihilation که نام آن تحت عنوان «نابودی» هم ترجمه شده است یک فیلم علمی‌تخیلی و ترسناک روانشناختی است. فیلم براساس رمانی به همین نام نوشته جف وندرمیر ساخته شده و روایتگر سفر خطرناک یک زیست‌شناس به منطقه‌ای اسرار‌آمیز است؛ منطقه‌ای که از قوانین طبیعت پیروی نمی‌کند و اتفاقات غیرمنتظره‌ای را برای تیم سفرکننده تدارک دیده است. گرچه فیلم سینمایی نابودی از نظر تجاری فیلم چندان موفق و پرفروشی نبود اما در میان عناوینی قرار داشت که از نظر منتقدان جایگاه کاملا قابل‌قبولی را در میان فیلم‌های سال ۲۰۱۸ به خود اختصاص داد.

۳. چین‌خوردگی در زمان (A Wrinkle in Time)

فیلم چین خوردگی در زمان

کارگردان: Ava DuVernay
بازیگران: Oprah Winfrey, Reese Witherspoon, Mindy Kaling
تاریخ اکران: ۹ مارس ۲۰۱۸ (۱۸ اسفند ۱۳۹۶)
امتیاز متاکریتیک: ۵۳

«چین‌خوردگی در زمان» یک فیلم فانتزی در سبک ماجراجویی است که توسط ایوا دوورنی کارگردانی شده است. ماجرای این اثر سینمایی درباره دختری است که با کمک سه همسفر، سفری را برای یافتن پدرش آغاز می‌کند؛ پدری که پس از کشف یک سیاره جدید گم شده است. ایوا دوورنی کارگردان این فیلم پیشتر به‌خاطر کارگردانی آثاری مثل میان ناکجا (Middle of Nowhere) و سلما (Selma) مورد توجه قرار گرفته بود. او اولین کارگردان زن آفریقایی-آمریکایی است که در جشنواره ساندنس جایزه کارگردانی را تصاحب کرد؛ همچنین فیلم فانتزی چین‌خوردگی در زمان هم اولین فیلم لایو-اکشنی بود که توسط یک کارگردان زن سیاه‌پوست ساخته می‌شود و بودجه‌ای سه‌رقمی دارد.

۴. مهاجم مقبره (Tomb Raider)

فیلم مهاجم مقبره

کارگردان: Roar Uthaug
بازیگران: Alicia Vikander, Daniel Wu, Dominic West
تاریخ اکران: ۱۶ مارس ۲۰۱۸ (۲۵ اسفند ۱۳۹۶)
امتیاز متاکریتیک: ۴۸

«توم ریدر» یا «مهاجم مقبره» یک فیلم اکشن ماجراجویی است که براساس یک بازی ویدیویی بسیار معروف به همین نام ساخته شده است. نسخه‌های مختلف این بازی از سال ۱۹۹۶ در اختیار گیمرها قرار گرفت و جریان تولید بازی‌‎هایی در مجموعه توم ریدر هنوز تا سال ۲۰۱۸ نیز ادامه دارد. اما فیلم سینمایی توم ریدر براساس بازی توم ریدر (عرضه شده در سال ۲۰۱۳) ساخته شده است، این فیلم عناصری از بازی «ظهور توم ریدر» (عرضه شده در سال ۲۰۱۵) را نیز در خود دارد.

با توجه به این نکته که پیش از این هم شاهد ساخت فیلم سینمایی براساس بازی توم ریدر بودیم (فیلم‌هایی مثل «لارا کرافت: مهاجم مقبره» و «لارا کرافت مهاجم مقبره: گهواره حیات»، هر دو با نقش‌آفرینی آنجلینا جولی)، این فیلم یک شروع مجدد در مجموعه فیلم‌های توم ریدر هم به حساب می‌آید. توم ریدر روایتگر ماجرای سفر خطرناک لارا کرافت به منطقه‌ای است که آخرین مقصد پدرش پیش از ناپدیدشدن بوده است.

۵. جزیره سگ‌ها (Isle of Dogs)

فیلم جزیره سگ ها

کارگردان: Wes Anderson
بازیگران: Bryan Cranston, Edward Norton, Bill Murray
تاریخ اکران: ۲۳ مارس ۲۰۱۸ (۳ فروردین ۱۳۹۷)
امتیاز متاکریتیک: ۸۲

«جزیره سگ‌ها» یک انیمیشن استاپ موشن آمریکایی است که توسط وس اندرسن ساخته شده است. اندرسن به خاطر ساخت فیلم‌های مستقل در سینمای آمریکا مورد توجه بوده است. فیلم در ژاپن (در فضایی ویران‌شهری مربوط به آینده‌ای نزدیک) می‌گذرد و روایتگر ماجرای پسری است که پس از شیوع نوعی بیماری میان حیوانات و تبعید سگ‌ها به یک جزیره به دنبال سگش می‌گردد.

جزیره سگ‌ها که بدون شک یکی از بهترین فیلم‌های ۲۰۱۸ است به خاطر سبک خاص انیمیشن، داستان و شوخی‌هایش مورد توجه و تحسین منتقدان قرار گرفت و جایزه بهترین کارگردانی را هم از جشنواره فیلم برلین تصاحب کرد.

۶. بازیکن شماره یک آماده (Ready Player One)

فیلم بازیکن شماره یک آماده

کارگردان: Steven Spielberg
بازیگران: Tye Sheridan, Olivia Cooke, Ben Mendelsohn
تاریخ اکران: ۲۹ مارس ۲۰۱۸ (۹ فروردین ۱۳۹۷)
امتیاز متاکریتیک: ۶۴

«بازیکن شماره یک آماده» فیلمی است علمی تخیلی و ماجراجویانه که براساس رمانی به همین نام (منتشر شده در سال ۲۰۱۱) ساخته شده است. داستان فیلم در سال ۲۰۴۵ می‌گذرد؛ در شرایطی که اغلب انسان‌ها برای فرار از پریشان‌حالی و ویرانی‌های جهان واقعی از یک سیستم واقعیت مجازی خاص استفاده می‌کنند. در این شرایط یک نوجوان نشانه‌هایی از یک بازی پنهان در این برنامه کشف می‌کند که از طریق بردن آن می‌توان صاحب کل برنامه شد؛ در نتیجه جدالی میان این نوجوان و همراهانش با یک شرکت بزرگ برای بردن این بازی و تصاحب برنامه پدید می‌آید.

بد نیست به این نکته هم اشاره کنیم که فیلم‌نامه این اثر سینمایی تفاوت‌های قابل توجهی با رمان دارد، بعضی از منتقدین این تفاوت‌ها را مثبت ارزیابی کرده‌اند و معتقدند تغییرات در رمان باعث شده شاهد فیلم‌نامه قدرتمندتری باشیم.

۷. یک مکان ساکت (A Quiet Place)

فیلم یک مکان ساکت

کارگردان: John Krasinski
بازیگران: Emily Blunt, John Krasinski
تاریخ اکران: ۶ آوریل ۲۰۱۸ (۱۷ فروردین ۱۳۹۷)
امتیاز متاکریتیک: ۸۲

فیلم سینمایی A Quiet Place یک درام ترسناک است که توسط جان کرازینسکی ساخته شده است. کرازینسکی در این اثر سینمایی به همراه همسر واقعی‌اش امیلی بلانت، به ایفای نقش نیز پرداخته است. در این اثر سینمایی زمین به تسخیر موجوداتی درآمده که انسان‌ها را شکار می‌کنند. این موجودات حساسیت فوق‌العاده‌ای به صدا دارند و تنها صدایی کوچک کافی است تا آن‌ها را به سمت طعمه‌های خود هدایت کند. فیلم ماجرای خانواده‌ای را روایت می‌کند که باید از ترس این موجودات در پناهگاهی زندگی کنند و زندگی خود را نیز بدون تولید کوچکترین صدایی بگذرانند. همانطور که مشخص است نام فیلم هم از همین وضعیت خاص گرفته شده است. این فیلم کم بودجه توانست بیش از ۱۵ برابر رقمی که صرف تولید آن شده بود را در گیشه بدست آورد و در میان منتقدان هم یکی از بهترین فیلم‌های ترسناک ۲۰۱۸ لقب گرفت.

۸. سوارکار (The Rider)

فیلم سوارکار

کارگردان: Chloé Zhao
بازیگران: Brady Jandreau, Lilly Jandreau, Tim Jandreau
تاریخ اکران: ۱۳ آوریل ۲۰۱۸ (۲۴ فروردین ۱۳۹۷)
امتیاز متاکریتیک: ۹۲

تا این لحظه یکی از بهترین فیلم‌های سال ۲۰۱۸ از نظر منتقدان فیلمی نیست جز The Rider یا «سوارکار». سوارکار روایتگر ماجرای گاوچرانی است که پس از یک حادثه دیگر قادر نیست در میادین گاوبازی حاضر شود و همین موضوع برای او چالشی هویتی پیرامون معنای زندگی ایجاد کرده است. حال که هویت، هدف و مردانگی او که از طریق مسابقات گاوبازی قوام می‌گرفته دچار بحران شده او باید در زندگی جدیدش معنای دیگری برای هویتش بیافریند.

کارگردان فیلم سوارکار یک زن چینی به نام کلوئی ژائو است. سوارکار دومین فیلم بلند او است؛ فیلمی که علاوه بر منتقدان آمریکایی توجه داوران جشنواره کن را هم در سال ۲۰۱۷ برانگیخت و جایزه آرت سینمای این جشنواره را به خود اختصاص داد.

۹. انتقام‌جویان: جنگ ابدیت (Avengers: Infinity War)

انتقام جویان: جنگ ابدیت

کارگردان: Anthony Russo, Joe Russo
بازیگران: Robert Downey Jr., Chris Hemsworth, Mark Ruffalo
تاریخ اکران: ۲۷ آوریل ۲۰۱۸ (۷ اردیبهشت ۱۳۹۷)
امتیاز متاکریتیک: ۶۸

«انتقام‌جویان: جنگ ابدیت» فیلمی بود که در سال میلادی جاری گیشه‌های هالیوود را تسخیر کرد. فیلم پس از یک افتتاحیه رکوردشکن و فوق‌العاده از نظر تجاری، توانست فروش قدرتمندش را ادامه دهد و در حال حاضر لقب پرفروش‌ترین فیلم جهان در سال ۲۰۱۸ را به خود اختصاص داده است.

انتقام‌جویان: جنگ ابدیت فیلمی ابرقهرمانی در جهان سینمای مارول، دنباله دو اثر دیگر از همین مجموعه است و توسط برادران روسو کارگردانی شده. در این اثر سینمایی انتقام‌جویان و متحدان‌شان باید با نشان دادن هر تلاشی تانوس را شکست دهند تا از نابودی جهان جلوگیری کنند.

۱۰. ددپول ۲ (Deadpool 2)

ددپول 2

کارگردان: David Leitch
بازیگران: Ryan Reynolds, Josh Brolin, Morena Baccarin
تاریخ اکران: ۱۸ می ۲۰۱۸ (۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۷)
امتیاز متاکریتیک: ۶۶

«ددپول ۲» یازدهمین فیلم از مجموعه‌ فیلم‌های مردان ایکس و ادامه فیلم سینمایی ددپول است که سال ۲۰۱۶ ساخته شد. این فیلم ابرقهرمانی جهان سینمایی مارول از نظر فروش و همچنین از نگاه منتقدان تا حد زیادی وضعیتی داشت شبیه به فیلم قبلی ددپول. در این قسمت وید ویلسون (ددپول) با تشکیل تیمی از جهش‌یافته‌ها باید از پسری نوجوان که دارای توانایی‌های ماورا الطبیعی است محافظت کند.

کارگردان ددپول ۲ دیوید لیچ بدل‌کار مشهور است که پیش از این فیلم بلوند اتمی را کارگردانی کرده بود و پس از جدایی تیم میلر (کارگردان فیلم ددپول سال ۲۰۱۶) به این مجموعه پیوست.

۱۱. سولو: داستانی از جنگ ستارگان (Solo: A Star Wars Story)

سولو: داستانی از جنگ ستارگان

کارگردان: Ron Howard
بازیگران: Alden Ehrenreich, Woody Harrelson, Emilia Clarke
تاریخ اکران: ۲۵ می ۲۰۱۸ (۴ خرداد ۱۳۹۷)
امتیاز متاکریتیک: ۶۲

«سولو: داستانی از جنگ ستارگان» دومین فیلم مستقل مجموعه جنگ ستارگان، از نظر سیر روایی وقایع، پیش از «جنگ ستارگان قسمت چهارم: امیدی تازه» قرار می‌‌گیرد و داستان هان سولو را در این مجموعه روایت می‌کند. این اثر سینمایی را ران هاوارد کارگردانی کرده است.

مجموعه جنگ ستارگان بدون شک محبوب‌ترین مجموعه از فیلم‌های سینمایی در ایالات متحده آمریکا به حساب می‌آید ویکی از قسمت‌های همین مجموعه «جنگ ستارگان: نیرو برمی‌خیزد» پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینمای آمریکا و سومین فیلم پرفروش تاریخ سینمای جهان است. با این وجود گرچه نمی‌توان در اهمیت هیچ یک از قسمت‌های این مجموعه پرطرفدار شک کرد اما سولو: داستانی از جنگ ستارگان نتوانسته از نظر تجاری مانند قسمت‌های دیگر جنگ ستارگان پرفروش ظاهر شود و به نظر می‌رسد با توجه به بودجه بسیار بالای ساخت آن (چیزی بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ میلیون دلار) کار دشواری را در گیشه پیش رو داشته باشد.

۱۲. داستان (The Tale)

فیلم داستان

کارگردان: Jennifer Fox
بازیگران: Laura Dern, Jason Ritter, Common
تاریخ اکران: ۲۶ می ۲۰۱۸ (۵ خرداد ۱۳۹۷)
امتیاز متاکریتیک: ۹۰

درامی که جنیفر فاکس آن را هم نوشته و هم کارگردانی کرده است. فیلم داستان کودکی خود جنیفر فاکس است. این درام اتوبیوگرافیک به ماجرای تعرض جنسی می‌پردازد که در کودکی برای خود کارگردان اتفاق افتاده.

جنیفر فاکس به عنوان یک مستندساز سرشناس و استاد دانشگاه در سن ۴۰ سالگی جایگاهش تثبیت شده بود که روزی مادرش زنگ می‌زند و می‌گوید مقاله‌ای را پیدا کرده که او در ۱۳ سالگی نوشته بوده. مقاله درباره‌ی رابطه با مردی بسیار مسن‌تر از خودش بود که از او سوءاستفاده کرده بود.

بعد از این که فاکس دوباره مقاله را می‌خواند تصمیم می‌گیرد روی آن دوره‌ی زندگی‌اش تحقیقاتی انجام بدهد و آن را به صورت یک فیلم دربیاورد.

فیلم اولین‌بار در جشنواره‌ی ساندنس به نمایش درآمد و منتقدان سوژه‌ی جسورانه و چالش‌برانگیز آن را ستایش کردند. آن‌ها معتقد بودند که فیلم موفق می‌شود سوژه‌اش را با حساسیت، قدرت و البته وقار به تصویر بکشد. فیلم بعدتر از شبکه‌ی HBO پخش شد.

۱۳. هشت یار اوشن (Ocean’s 8)

هشت یار اوشن

کارگردان: Gary Ross
بازیگران: Sandra Bullock, Cate Blanchett, Anne Hathaway
تاریخ اکران: ۸ ژوئن ۲۰۱۸ (۱۸ خرداد ۱۳۹۷)
امتیاز متاکریتیک: ۶۱

«هشت یار اوشن» یک فیلم کمدی است که گری راس وظیفه کارگردانی آن را به عهده داشته است. هشت یار اوشن اسپین آف سه‌گانه معروف اوشن محسوب می‌شود که در سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۷ توسط استیون سودربرگ ساخته شدند. فیلم ماجرای یک گروه که از تعدادی زن تشکیل شده‌اند و برای یک سرقت برنامه‌ریزی می‌کنند را روایت می‌کند. همچنین باید به این نکته اشاره کرد که مت دیمون و کارل راینر هم از سه‌گانه اوشن در این فیلم به شکل افتخاری حضوری کوتاه دارند.

۱۴. موروثی (Hereditary)

فیلم موروثی

کارگردان: Ari Aster
بازیگران: Toni Collette, Alex Wolff, Milly Shapiro
تاریخ اکران: ۸ ژوئن ۲۰۱۸ (۱۸ خرداد ۱۳۹۷)
امتیاز متاکریتیک: ۸۷

فیلم سینمایی Hereditary  یک فیلم ترسناک ماورایی است که اولین اثر کارگردانی نه‌چندان نام آشنا به اسم آری آستر به حساب می‌آید. آستر پیش از این ساخت تعدادی از فیلم‌های کوتاه را در کارنامه دارد. فیلم ماجرای جستجوی اسرار مرموز یک خانواده و تلاش برای فرار کردن از بخت شومی که به اعضای خانواده به ارث می‌رسد را روایت می‌کند. مشهورترین بازیگر این فیلم، تونی کولت بازیگر و خواننده معروف استرالیایی است. Hereditary در میان فیلم‎‌های محبوب منتقدان قرار دارد و می‌توان آن را از همین حالا جزو بهترین فیلم‌های ترسناک ۲۰۱۸ دانست. احتمال دارد برای این فیلم همان اتفاقی بیفتد که سال گذشته برای فیلم اول جوردن پیل یعنی Get Out افتاد؛ فیلمی که هم در فهرست بهترین فیلم‌های ترسناک ۲۰۱۷ قرار گرفت و هم یکی از بهترین فیلم‌های سال ۲۰۱۷ از نظر منتقدان شد.

۱۵. شگفت‌انگیزان ۲ (The Incredibles 2)

شگفت انگیزان 2

کارگردان: Brad Bird
بازیگران: Holly Hunter, Craig T. Nelson, Sarah Vowell
تاریخ اکران: ۱۵ ژوئن ۲۰۱۸ (۲۵ خرداد ۱۳۹۷)
امتیاز متاکریتیک: ۸۰

«شگفت‌انگیزان ۲» یک انیمیشن ابرقهرمانی است به کارگردانی برد برد. فیلم خط روایی قسمت قبلی را دقیقا از نقطه پایانی آن پی ‌می‌گیرد. در این قسمت باب پار (آقای شگفت‌انگیز) باید از جک-جک مراقبت کند در حالی که هلن در گیرودار ماموریتی برای نجات جهان است.

کارگردانی این اثر را برد برد بر عهده گرفته که پیش از این وظیفه ساخت قسمت اول مجموعه شگفت‌انگیزان و انیمیشن معروف راتاتویی را برعهده داشت. پیش از این قرار بود شاهد اکران این فیلم در سال ۲۰۱۹ باشیم اما با توجه به برخی پیش‌آمدها تاریخ اکران شگفت‌انگیزان ۲ در سال ۲۰۱۹ به انیمیشن داستان اسباب‌بازی ۴ داده شد.

۱۶. دنیای ژوراسیک: سقوط پادشاهی (Jurassic World: Fallen Kingdom)

دنیای ژوراسیک: سقوط پادشاهی

کارگردان: J. A. Bayona
بازیگران: Chris Pratt, Bryce Dallas Howard, Rafe Spall
تاریخ اکران: ۲۲ ژوئن ۲۰۱۸ (۱ تیر ۱۳۹۷)
امتیاز متاکریتیک: ۵۱

«دنیای ژوراسیک: قلمروی سقوط کرده» یک فیلم علمی‌ تخیلی آمریکایی است که ادامه فیلم دنیای ژوراسیک (ساخته شده در سال ۲۰۱۵) به حساب می‌آید و پنجمین فیلم مجموعه پارک ژوراسیک است. کالین ترورو نویسنده و کارگردان فیلم دنیای ژوراسیک در این اثر هم در نقش فیلم‌نامه‌نویس ظاهر شده و با درک کانولی یکی دیگر از نویسندگان فیلم قبلی همکاری داشته است. ساخت این اثر سینمایی را خوان آنتونیو بایونا کارگردان اسپانیایی (از شاگردان گیرمو دل تورو) که بیشتر بخاطر ساخت فیلم ترسناک یتیم‌خانه معروف است، برعهده دارد.

ماجرای « دنیای ژوراسیک: قلمروی سقوط کرده» در شرایطی رخ می‌دهد که آتشفشان خاموش جزیره فعال شده و اون در کنار کلیر تلاش می‌کنند باقی‌مانده دایناسورها را از خطر انقراض نجات دهند.

۱۷. سیکاریو: روز سرباز (Sicario: Day of the Soldado)

سیکاریو: روز سرباز

کارگردان: Stefano Sollima
بازیگران: Benicio del Toro, Josh Brolin, Isabela Moner
تاریخ اکران: ۲۹ ژوئن ۲۰۱۸ (۸ تیر ۱۳۹۷)
امتیاز متاکریتیک: ۶۱

«سیکاریو: روز سرباز» یا سیکاریوی ۲ یک فیلم اکشن جنایی است به کارگردانی استفانو سولیما. فیلم ادامه قسمت اول مجموعه است که در سال ۲۰۱۵ ساخته شد و در آن بنیسیو دل تورو و جاش برولین دوباره در همان نقش‌های سابق حضور دارند. فیلم ماجرای درگیری‌های مربوط به مواد مخدر در مرز آمریکا و مکزیک را نشان می‌دهد و با وخیم‌شدن شرایط و انتقال تروریست از مرزها، سازمان سیا با همکاری یک قاتل قدیمی وارد قصه می‌شود.

اثر اول مجموعه سیکاریو را دنی ویلنوو کارگردان فرانسوی-کانادایی که آثاری چون Arrival و Blade Runner 2049 را در کارنامه دارد ساخته بود اما این بار برای کارگردانی قسمت دوم نوبت به استفانو سولیما رسیده که به دلیل ساختن سریال‌هایی جنایی همچون گومورا در ایتالیا شناخته می‌شود.

۱۸. مرد مورچه‌ای و زنبورک (Ant-Man and the Wasp)

مرد مورچه ای و زنبورک

کارگردان: Peyton Reed
بازیگران: Paul Rudd, Evangeline Lilly, Michael Peña
تاریخ اکران: ۶ جولای ۲۰۱۸ (۱۵ تیر ۱۳۹۷)
امتیاز متاکریتیک: ۷۰

فیلم سینمایی Ant-Man and the Wasp یک اثر ابرقهرمانی در جهان سینمایی مارول است که در ادامه فیلم Ant-Man ساخته سال ۲۰۱۵ قرار می‌گیرد. این فیلم که بیستمین اثر در جهان سینمایی مارول به حساب می‌آید توسط پیتون رید کارگردانی شده؛ مردی که پیش از این فیلم‌های Yes Man و Ant-Man را هم به ترتیب در سال‌های ۲۰۰۸ و ۲۰۱۵ کارگردانی کرده بود. پل راد و اوانجلین لیلی از قسمت اول این مجموعه، در این قسمت هم همان نقش‌های قبلی را برعهده دارند.

وقایع Ant-Man and the Wasp در میان وقایع فیلم‌های Captain America: Civil War و Avengers: Infinity War قرار دارد؛ پس از وقایع مربوط به جنگ داخلی اسکات لنگ در بازداشت خانگی قرار دارد و قصد دارد بین وظایفش به عنوان یک پدر و وظایفش به عنوان Ant-Man نوعی توازن ایجاد کند.

۱۹. کلاس هشتم (Eighth Grade)

فیلم کلاس هشتم

کارگردان: Bo Burnham
بازیگران: Elsie Fisher, Josh Hamilton, Emily Robinson
تاریخ اکران: ۱۳ جولای ۲۰۱۸ (۲۲ تیر ۱۳۹۷)
امتیاز متاکریتیک: ۸۹

فیلم «کلاس هشتم» تحسین‌شده‌ترین فیلم از سوی منتقدان در نیمه‌ی اول سال ۲۰۱۸ بود. بو برنهام کارگردان جوان ۲۸ ساله، فیلم «کلاس هشتم» را با محوریت بلوغ یک دختر نوجوان ساخته و این اولین فیلم بلند سینمایی‌اش به شمار می‌رود.

کایلا دی، با بازی درخشان السی فیشر دختر نوجوان سیزده ساله‌ای است که دچار بحران تنهایی و اعتماد به نفس است و به تنهایی با این ماجرا دست و پنجه نرم می‌کند.

کایلا دائم سرش در گوشی و کامپیوتر است. در حالی که نتوانسته با جهان بیرون به صلح برسد سعی دارد از طریق شبکه‌های اجتماعی و یوتیوب برای خودش دوستانی دست و پا کند. دخترک در یوتیوب یک کانال دارد که در آن به زبان ساده‌ی خودش از رمزهای موفقیت در زندگی و ارتباط برقرار کردن با دیگران می‌گوید. یعنی همان چیزی که مشکل خودش است.

فیلم برنهام اثری است به شدت انسانی، گرم و دوست‌داشتنی. برنهام فیلمنامه‌ی این فیلم را سال ۲۰۱۴ نوشت. زمانی که خودش با اضطرابی شبیه کاراکتر اصلی فیلمش در مسیر کمدین شدن همراه بود.

برنهام دوست داشته فیلمش کاملا رئالیستی باشد و به همین دلیل سراغ بازیگران تازه‌کاری رفته که واقعا کلاس هشتمی باشند.

۲۰. ماموریت: غیرممکن – فال‌اوت (Mission: Impossible – Fallout)

ماموریت: غیرممکن - فال اوت

کارگردان: Christopher McQuarrie
بازیگران: Tom Cruise, Henry Cavill, Ving Rhames
تاریخ اکران: ۲۷ جولای ۲۰۱۸ (۵ مرداد ۱۳۹۷)
امتیاز متاکریتیک: ۸۶

«ماموریت: غیرممکن – فال‌اوت» ششمین عنوان در مجموعه فیلم‌های مأموریت غیرممکن است. این اکشن جاسوسی را کریستوفر مک‌کواری کارگردانی کرده است؛ مردی که پیش از این قسمت پنجم همین مجموعه را هم کارگردانی کرده بود و به عنوان نویسنده فیلم‌های برایان سینگر مانند مظنونین همیشگی و والکیری نیز شناخته می‌شود. فیلم شرایط پیچیده‌ای را روایت می‌کند که پس از بد پیش رفتن یک عملیات برای ایتن هانت و تیمش پدید می‌آید.

ساخت مجموعه فیلم‌های ماموریت غیرممکن از سال ۱۹۹۶ آغاز شد زمانی که تام کروز ستاره اصلی این فیلم‌ها ۳۴ ساله بود و تا حال که ۵۵ سال سن دارد ادامه یافته است. کریستوفر مک‌کواری تنها کارگردانی است که با ساختن Mission: impossible-fallout در مجموعه ماموریت غیرممکن بیش از یک فیلم ساخته. پیش از این ۴ کارگردان مختلف قسمت‌های اول تا چهارم مجموعه را کارگردانی کرده بودند.

۲۱. بلکککلنزمن (BlacKkKlansman)

بلکککلنزمن

کارگردان: Spike Lee
بازیگران: John David Washington, Adam Driver, Laura Harrier
تاریخ اکران: ۱۰ آگوست ۲۰۱۸ (۱۹ مرداد ۱۳۹۷)
امتیاز متاکریتیک: ۸۳

فیلم جدید اسپایک لی با اسمی که شیوه نوشتاری جالبی هم دارد (BlacKkKlansman)، اقتباسی است از رمانی به نام بلک کلنزمن یا نژاد پرست سیاه که روایتگر ماجرای یک کارآگاه سیاه‌پوست است که وارد انجمن کو کلاکس ‌کلان‌ها می‌شود. جان دیوید واشینگتن (پسر دنزل واشینگتن معروف)‌ نقش کارآگاه سیاه‌پوست را به عهده دارد که موفق می‌شود تا رده‌های بالای سازمان نفوذ کند و آدام درایور هم نقش یک پلیس تحت پوشش یهودی را ایفا می‌کند. شکل نوشتاری نام فیلم یا اتصال سه حرف K‌ به هم یادآور سازمان کو کلاکس کلان است؛‌ سازمانی قدیمی که در آمریکا بسیار فعال بوده و علاوه بر شعله‌ور ساختن نفرت نژادی،‌ دست به اعمال خرابکارانه مختلف علیه سیاه‌پوست‌ها می‌زند.

۲۲. پاپیون (Papillon)

فیلم پاپیون

کارگردان: Michael Noer
بازیگران: Charlie Hunnam, Rami Malek, Eve Hewson
تاریخ اکران: ۲۴ آگوست ۲۰۱۸ (۲ شهریور ۱۳۹۷)
امتیاز متاکریتیک: ۵۱

«پاپیون» یک درام زندگی‌نامه‌ای است که براساس خاطرات یک زندانی فرانسوی (آنری شاریر) متهم به قتل ساخته شده است. شاریر در سال ۱۹۳۳ روانه زندان شد و در سال ۱۹۴۱ یعنی ۸ سال بعد با کمک یک زندانی دیگر به نام لوئیس دگا موفق شد از زندان فرار کند. پاپیون پیش از این در سال ۱۹۷۳ هم یک اقتباس معروف سینمایی داشت که توسط فرانکلین جی. شافنر ساخته شد و با بازی دو تن از بازیگران مشهور سینمای آمریکا یعنی استیو مک‌کوئین و داستین هافمن همراه بود. به هر حال پاپیون در سال ۲۰۱۸ برای جلو زدن از اقتباس مشهور قبلی راه سختی در پیش دارد.

۲۳. ستاره‌ای متولد شده است (A Star Is Born)

ستاره ای متولد شده است

کارگردان: Bradley Cooper
بازیگران: Bradley Cooper, Lady Gaga, Sam Elliott
تاریخ اکران: ۵ اکتبر ۲۰۱۸ (۱۳ مهر ۱۳۹۷)
امتیاز متاکریتیک: ۸۸

یک ستاره سینمایی که شهرت و محبوبیت زیادش به دلیل بالارفتن سن و اعتیاد به الکل در حال از میان رفتن است کمک می‌کند یک بازیگر و خواننده زن تازه‌کار مشهور شود. فیلم که نوعی بازسازی عنوانی مشابه ساخته شده در سال ۱۹۳۷ به حساب می‌آید با بازی بردلی کوپر و استفانی جرمنوتا (نام هنری لیدی گاگا) همراه است.

بد نیست به این نکته هم اشاره کنیم که ساخت این فیلم سینمایی اولین تجربه کارگردانی بردلی کوپر که در حال حاضر یکی از بازیگران گران‌قیمت هالیوود است به حساب می‌آید.

۲۴. ونوم (Venom)

ونوم

کارگردان: Ruben Fleischer
بازیگران: Tom Hardy, Michelle Williams, Riz Ahmed
تاریخ اکران: ۵ اکتبر ۲۰۱۸ (۱۳ مهر ۱۳۹۷)
امتیاز متاکریتیک: ۳۵

«ونوم» فیلمی است ابرقهرمانی در جهان سینمایی مارول که از کاراکتری به همین نام در کمیک‌های مارول سرچشمه گرفته است. ونوم یکی از دشمنان مشهور اسپایدرمن به حساب می‌آید و اولین بار فکر ساخت یک اسپین‌آف مستقل برای ونوم زمان ساخت اسپایدرمن ۳ به ذهن تولیدکنندگان رسید.

در فیلم ونوم، ادی بروک توسط یک سیمبیوت فضایی تسخیر می‌شود و ونوم شکل می‌گیرد. کارگردان این اثر سینمایی روبن فلیشر است که پیش از این ساخت آثاری چون Gangster Squad و Zombieland را در کارنامه دارد.

۲۵. نخستین انسان (First Man)

نخستین انسان

کارگردان: Damien Chazelle
بازیگران: Ryan Gosling, Claire Foy, Corey Stoll
تاریخ اکران: ۱۲ اکتبر ۲۰۱۸ (۲۰ مهر ۱۳۹۷)
امتیاز متاکریتیک: ۸۴

«نخستین انسان» فیلمی است فضایی و زندگی‌نامه‌ای که توسط کارگردان موفق این سال‌های آمریکا یعنی دیمین شزل ساخته شده. این اثر سینمایی براساس یک رمان زندگی‌نامه‌ای درباره زندگی نیل آرمسترانگ به نام « First Man: The Life of Neil A. Armstrong»‌ ساخته شده؛‌ مردی که در سال ۱۹۶۹ برای اولین‌بار پا به کره ماه گذاشت. فیلم ماجرای سال‌هایی از زندگی آرمسترانگ را روایت می‌کند که در نهایت به ماموریت ویژه آپولو ۱۱ و سفر اولین انسان به ماه منجر می‌شود.

شزل کارگردان این فیلم سینمایی پیش‌تر بابت ساخت فیلم‌هایی مثل Whiplash و La La Land مورد تمجید واقع شده بود و جوایز متعددی را به خود اختصاص داد.

۲۶. هرگز می‌توانی مرا ببخشی؟ (Can You Ever Forgive Me)

هرگز می توانی مرا ببخشی

کارگردان: Marielle Heller
بازیگران: Melissa McCarthy, Richard E. Grant, Dolly Wells
تاریخ اکران: ۱۹ اکتبر ۲۰۱۸ (۲۷ مهر ۱۳۹۷)
امتیاز متاکریتیک: ۸۷

فیلمی که توسط ماریل هلر کارگردان جوان ساخته شد، اقتباسی از یک قصه‌ی بیوگرافیک به همین نام نوشته‌ی لی ایزراییل است. فیلم با کاریزما و گرمای دلنشین دو بازیگر اصلی‌اش ملیسا مک‌کارتی و ریچارد ای.گرنت جلو می‌رود.

لی ایزراییل نویسنده‌ی مشهور آمریکایی بود که از یک دوره به بعد شهرتش رو به افول می‌گذارد. کتاب‌هایی را که می‌نویسد کسی نمی‌خرد و او به ناچار دست به جعل نامه از سمت آدم‌های مشهور و فروختن آن‌ها به آنتیک فروشی‌ها می‌زند.

فیلمی به شدت گزنده و شوخ‌طبعانه و در عین حال تلخ از نویسنده‌ی بااستعدادی که آن چنان در جعل درخشان است که ۴۰۰ نامه می‌نویسد و می‌فروشد تا مچش گرفته شود.

بعد از فیلم «خاطرات یک دختر نوجوان» محصول ۲۰۱۵ این دومین فیلم بلند ماریل هلر است. فیلم نامزد سه جایزه‌ی اسکار از جمله برای بازی بازیگران نقش اصلی و فیلمنامه اقتباسی شد.

بازیگران فیلم برگ برنده‌اش هستند. ملیسا مک‌کارتی سرسختی و شکنندگی را همزمان دارد و ریچارد ای.گرانت هم بار شوخ‌طبعی فیلم را به دوش می‌کشد.

۲۷. سوزاندن (Burning)

فیلم سوزاندن

کارگردان: Chang-dong Lee
بازیگران: Ah-In Yoo, Steven Yeun, Jong-seo Jun
تاریخ اکران: ۲۶ اکتبر ۲۰۱۸ (۴ آبان ۱۳۹۷)
امتیاز متاکریتیک: ۹۰

یک تریلر روانشناسانه محصول کره‌ی جنوبی که اقتباسی از داستان کوتاه «فیلم ناپدید می‌شود» نوشته‌ی هاروکی موراکامی است.

فیلم داستان یک رمان‌نویس جوان به نام لی است که برای گذران زندگی‌اش دست به کارهای مختلفی می‌زند. روزی به جون دوست دوران کودکی‌اش برمی‌خورد. دختر می‌خواهد به آفریقا سفر کند و از لی می‌خواهد در این مدت از گربه‌اش مراقبت کند. وقتی از سفر برمی‌گردد مردی به نام بن همراه اوست. دختر بن را به لی معرفی می‌کند و بن از عادت عجیب و غریبش برای لی تعریف می‌کند.

لی چانگ دونگ با این فیلم عجیب و غریب تحسین‌برانگیز بعد از ۸ سال دوباره به سینما بازگشت و روایت مبهم فیلمش توانست دل منتقدان را به دست بیاورد. به علاوه آن‌ها از بازی بازیگران و آن اتمسفر ناامن فیلم هم لذت برده بودند.

۲۸. سوسپیریا (Suspiria)

سوسپیریا

کارگردان: Luca Guadagnino
بازیگران: Dakota Johnson, Tilda Swinton, Mia Goth
تاریخ اکران: ۲۶ اکتبر ۲۰۱۸ (۴ آبان ۱۳۹۷)
امتیاز متاکریتیک: ۶۴

«سوسپیریا» یک فیلم ترسناک با مضامین سوپرنچرال (ارواح و شیاطین) است که بازسازی فیلمی با همین نام ساخته شده در سال ۱۹۷۷ به حساب می‌آید. فیلم روایتگر ماجرای یک هنرجوی باله است که متوجه مجموعه‌ای از قتل‌های شوم در یک آکادمی رقص می‌شود. فیلم سال ۱۹۷۷ را داریو آرجنتو کارگردان مشهور ایتالیایی ساخته است. آرجنتو به خاطر ساخت فیلم‌های ترسناک به ویژه در سبک جالو (نوعی سبک خاص فیلم‌های ژانر وحشت در سینمای ایتالیا) شهرت ویژه‌ای داشت و بر آثار سینمایی این ژانر که سال‌ها بعد ساخته شد تاثیر زیادی گذاشت.

بد نیست به این نکته هم اشاره کنیم که بازسازی فیلم سینمایی سوسپیریا توسط لوکا گوادانینو کارگردان ایتالیایی انجام می‌شود که در سال میلادی ۲۰۱۷ بخاطر فیلم «مرا با نامت صدا بزن» (Call Me by Your Name) مورد توجه قرار گرفت.

۲۹. حماسه‌ی کولی (Bohemian Rhapsody)

حماسه کولی

کارگردان: Bryan Singer, Dexter Fletcher
بازیگران: Rami Malek, Lucy Boynton, Gwilym Lee
تاریخ اکران: ۲ نوامبر ۲۰۱۸ (۱۱ آبان ۱۳۹۷)
امتیاز متاکریتیک: ۴۹

«حماسه‌ی کولی» یا «بوهمین راپسودی» نام فیلمی زندگی‌نامه‌ای است درباره گروه راک بریتانیایی کویین از آغاز شکل‌گیری گروه تا اجرای آن‌ها در کنسرت خیریه Live Aid‌ سال ۱۹۸۵ برای کمک به قطحی‌زدگان اتیوپیایی. ساخت فیلم توسط برایان سینگر آغاز شد اما به دلیل اخراج این کارگردان از پروژه بخش پایانی کار توسط دکستر فلچر به سرانجام رسید. برایان می گیتاریست گروه کویین و راجر تیلور درامر گروه وظیفه تولید موسیقی این اثر را به عهده داشته‌اند. فیلم که قرار است آبان ماه امسال اکران شود از همین حالا در آمریکا به دلیل ناگفته گذاشتن برخی حقایق درباره زندگی شخصی فردی مرکوری و نحوه مرگ وی مورد برخی انتقادات قرار گرفته است.

۳۰. جانوران شگفت‌انگیز: جنایات گریندل‌والد (Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald)

جانوران شگفت انگیز: جنایات گریندل والد

کارگردان: David Yates
بازیگران: Eddie Redmayne, Katherine Waterston, Dan Fogler
تاریخ اکران: ۱۶ نوامبر ۲۰۱۸ (۲۵ آبان ۱۳۹۷)
امتیاز متاکریتیک: ۵۲

این درام خیال‌پردازانه ادامه فیلم «جانوران شگفت‌انگیز و زیستگاه آن‌ها» است و توسط کارگردان همان فیلم ساخته شده است. دیوید ییتس علاوه بر کارگردانی فیلم‌های جانوران شگفت‌انگیز، چهار قسمت از مجموعه فیلم‌های هری پاتر را هم کارگردانی کرده است. «جانوران شگفت‌انگیز: جنایات گریندل‌والد» که قرار است اواخر آبان‌ماه امسال اکران شود دهمین فیلمی به حساب می‌آید که در دنیای جادوگری جی.کی. رولینگ ساخته شده. در ضمن باید به این نکته هم اشاره کنیم که فیلم‌نامه این اثر سینمایی را خود جی.کی. رولینگ نوشته است. فیلم ماجرای همکاری آلبوس دامبلدور و نیوت اسکمندر را برای مبارزه با جادوگر سیاه گلرت گریندل‌والد روایت می‌کند.

۳۱. رما (Roma)

فیلم رما

کارگردان: Alfonso Cuarón
بازیگران: Yalitza Aparicio, Marina de Tavira, Diego Cortina Autrey
تاریخ اکران: ۲۱ نوامبر ۲۰۱۸ (۳۰ آبان ۱۳۹۷)
امتیاز متاکریتیک: ۹۶

آلفونسو کوارون فیلمساز مکزیکی سال‌ها بود که در هالیوود فیلم می‌ساخت. سراغ پروژه‌های بزرگ و جاه‌طلبانه می‌رفت. پروژه‌های هالیوودی‌اش با «هری پاتر و زندانی آزکابان» شروع شد و با فیلم «جاذبه» که در فضا می‌گذشت به اوج خودش رسید. بعد از فیلم «جاذبه» که به خصوص در زمینه‌های فنی دستاورد بزرگی محسوب می‌شد همه کنجکاو بودند که پروژه‌ی بعدی کوارون را ببینند. کوارون به زادگاهش مکزیک برگشت و فیلم «رما» را ساخت. فیلمی که کاملا اتوبیوگرافیک نبود اما به وضوح می‌شد تجربه‌های شخصی زندگی فیلمساز را در آن دید.

فیلم روایت زندگی زنی است که خدمتکار خانواده‌ای از طبقه‌ی متوسط است. همان‌طور که چالش‌های زن فقیر خدمتکار و البته خانواده‌ای که پیش آن‌ها کار می‌کند را می‌بینیم متوجه اوضاع سیاسی مکزیکوسیتی در دهه‌ی هفتاد هم می‌شویم.

کوارون فیلم را سیاه و سفید فیلمبرداری کرد و نمایش داد تا حال و هوای آن دوره را بهتر بازتاب دهد.

موفقیت‌های فیلم با کسب جایزه‌ی شیر طلای ونیز آغاز شد و با بردن اسکار بهترین فیلم خارجی زبان، بهترین کارگردانی و بهترین فیلمبرداری از میان ده نامزد به کار خودش پایان داد و برنده‌ی بزرگ اسکار سال ۲۰۱۹ بود. فیلم رما با کسب امتیاز متاکریتیک ۹۶ بدون شک یکی از بهترین فیلم‌های ۲۰۱۸ است که نباید دیدن آن را از دست بدهید.

۳۲. کرید ۲ (Creed 2)

کرید 2

کارگردان: .Steven Caple Jr
بازیگران: Michael B. Jordan, Sylvester Stallone, Tessa Thompson
تاریخ اکران: ۲۱ نوامبر ۲۰۱۸ (۳۰ آبان ۱۳۹۷)
امتیاز متاکریتیک: ۶۶

فیلم سینمایی Creed 2 یک درام ورزشی است که توسط استیون کیپل جونیور ساخته شده و ادامه فیلم Creed ساخته سال ۲۰۱۵ است. این فیلم هشتمین اثر در مجموعه فیلم‌های راکی است و مثل فیلم قبلی از حضور مایکل بی.جردن و سیلوستر استالونه بهره گرفته است. مجموعه فیلم‌های راکی با ساخت فیلم Rocky در سال ۱۹۷۶ آغاز شد و با موفقیت فیلم اول طی سال‌های بعد قسمت‌های دیگری از این مجموعه سینمایی روی پرده رفتند. این مجموعه فیلم‌ها تا سال ۲۰۰۶ و با فیلم Rocky Balboa (2006) روی شخصیت راکی بالبوآ تمرکز داشتند. رفته رفته و با پابه‌سن گذاشتن سیلوستر استالونه از فیلم Creed سال ۲۰۱۵ شاهد تغییر تمرکز فیلم از راکی به سوی آدونیس کرید (با بازی مایکل بی.جردن) بودیم. آدونیس کرید پسر رقیب دیرینه و دوست راکی، آپولو کرید است که حال، راکیِ بازنشسته آموزش و مربی‌گری او را به عهده گرفته است.

در Creed 2 شاهد تلاش و تمرین‌های آدونیس کرید برای شکست دادن پسر ایوان دراگو هستیم. ایوان دراگو یکی از کاراکترهای راکی ۴ بود که در رینگ بوکس سال‌ها قبل پدر آدونیس کرید را می‌کشد.

۳۳. رابین هود (Robin Hood)

رابین هود

کارگردان: Otto Bathurst
بازیگران: Taron Egerton, Jamie Foxx, Ben Mendelsohn
تاریخ اکران: ۲۱ نوامبر ۲۰۱۸ (۳۰ آبان ۱۳۹۷)
امتیاز متاکریتیک: ۳۲

«رابین هود» یک فیلم اکشن ماجراجویی است که براساس قصه معروف و شناخته شده رابین هود ساخته شده است. داستانی که یکی از مشهورترین فولکلورهای انگلیسی است و بارها مورد اقتباس برای ساخت انیمیشن، فیلم سینمایی و سریال قرار گرفته است. با بررسی دقیق‌تر رابین هود در تاریخ سینما خواهیم دید که از سال ۱۹۱۲ شاهد ساخت فیلم سینمایی اقتباس شده از این قصه بوده‌ایم. از اواسط قرن بیستم (دهه پنجاه میلادی) پای رابین هود به سریال‌های تلویزیونی هم باز شد. همچنین در صحنه‌های تئاتر و بازی‌های ویدیویی هم چندین و چند اثر با الهام از این کاراکتر و ماجراهایش ساخته شده‌اند.

اما جدیدترین رابین هود سینما که قرار است امسال اکران شود توسط اتو بترست، کارگردان بریتانیایی ساخته شده. بترست از کارگردانان سریال تلویزیونی پیکی بلایندرز بود و بابت کارگردانی بخشی از این سریال جایزه بفتا هم برده است. بد نیست به این نکته هم اشاره کنیم که بترست کارگردان نخسین قسمت از سریال بریتانیایی آینه سیاه (Black Mirror) هم بوده است.

۳۴. دزدان مغازه (Shoplifters)

دزدان مغازه

کارگردان: Hirokazu Kore-eda
بازیگران: Lily Franky, Sakura Ando, Mayu Matsuoka
تاریخ اکران: ۲۳ نوامبر ۲۰۱۸ (۲ آذر ۱۳۹۷)
امتیاز متاکریتیک: ۹۳

«دزدان مغازه» که عنوان آن به «خانواده‌ی دزدها» هم ترجمه شده است درامی است ژاپنی ساخته هیروکازو کورئیدا، کارگردانی که در جشنواره فیلم کن توجه منتقدان و داوران جشنواره را برانگیخت و موفق شد نخل طلای جشنواره را تصاحب کند. این اثر که به شکل جهانی تحسین‌شده و احتمالا تا پایان سال ۲۰۱۸ بیشتر درباره‌اش خواهیم شنید ماجرای خانواده‌ای فقیر را روایت می‌کند که زندگی‌شان را از طریق کارهای کم‌درآمد و دله‌دزدی می‌گذرانند؛ خانواده‌ای که با وجود شرایط اسف‌بار زندگی‌شان نگهداری از دختری بی‌خانمان را هم برعهده می‌گیرند. کورئیدا پیش از این بخاطر فیلم Like Father, like Son مورد توجه جهانی قرار گرفته بود.

۳۵. لطف حیرت‌آور (Amazing Grace)

لطف حیرت آور

کارگردان: Alan Elliott, Sydney Pollack
بازیگران: Aretha Franklin, James Cleveland, Alexander Hamilton
تاریخ اکران: ۲۳ نوامبر ۲۰۱۸ (۲ آذر ۱۳۹۷)
امتیاز متاکریتیک: ۹۴

این فیلم مستندی درباره‌ی آرتا فرانکلین یکی از بزرگترین خوانندگان زن تاریخ است. مستند در حقیقت فیلم کنسرتی از آرتا فرانکلین در سال ۱۹۷۲ است که سیدنی پولاک فیلمبرداری کرده بود و بعدتر آلن الیوت که تهیه‌کننده‌ی فیلم هم هست روی آن تغییراتی داد و چیزهایی به آن اضافه کرد تا به شکل مستند کنونی دربیاید.

مهمان یکی از شب‌های کنسرت فرانکلین در کلیسای لس‌آنجلس میک جگر از گروه رولینگ استونز بوده و همین نشان می‌دهد که آرتا فرانکلین چه خواننده‌ی محبوبی در آن دهه محسوب می‌شده. این فیلم قرار بود همان سال ۱۹۷۲ از طرف برادران وارنر به بازار بیاید. بعدتر در سال ۲۰۰۷ آلن الیوت تصاویر آرشیوی خام ضبط شده را خرید تا مستند خودش را بسازد.

منتقدان می‌گویند که این فیلم به طرز برجسته‌ای توانسته اجرای منحصر‌به‌فرد فرانکلین را در خودش ثبت و ضبط کند.

۳۶. سوگولی (The Favourite)

فیلم سوگولی

کارگردان: Yorgos Lanthimos
بازیگران: Olivia Colman, Emma Stone, Rachel Weisz
تاریخ اکران: ۲۳ نوامبر ۲۰۱۸ (۲ آذر ۱۳۹۷)
امتیاز متاکریتیک: ۹۱

درام تاریخی بیوگرافیک ساخته‌ی کارگردان یونانی یورگوس لانتیموس جوایز فراوانی نصیب خودش کرد و به خصوص اولیویا کولمن بازیگر نقش اول فیلم توانست در فصل جوایز بدرخشد.

فیلم لانتیموس مثلثی شامل سه کاراکتر زن دارد که دو ضلع دیگر اما استون و ریچل وایز هستند.

در اوایل قرن هجدهم در انگلستان ملکه آن سست عنصر و بی‌مایه تاج و تخت را تصاحب می‌کند. در حقیقت دوست صمیمی‌اش لیدی ساراست که کشور را در پشت صحنه اداره می‌کند. خدمتکار جدیدی به نام ابیگیل وارد کاخ می‌شود که قدرت هوش‌ و اراده‌اش او را برای لیدی سارا عزیز می‌کند.

این دومین فیلم لانتیموس یونانی بعد از «کشتن گوزن مقدس» است که با حضور ستاره‌های هالیوود مثل ریچل وایز و اما استون ساخته می‌شود.

لانتیموس عموما از قصه‌هایش استفاده می‌کند تا مفاهیم اسطوره‌ای و روانشناختی را برای مخاطبانش روایت کند. منتقدان معتقدند که لانتیموس فیلم هوشمندانه‌ای ساخته است که در عین حال سرگرم‌کننده هم هست.

یک کمدی-تراژدی که مثلث قدرتمند و جذاب میان سه زن در دربار را به تصویر می‌کشد. سه بازیگر این مثلث یکی از دیگری بهتر هستند. یکی از آن فیلم‌های حالا کمیابی که قدرت و انرژی‌اش را از بازیگرانش می‌گیرد.

۳۷. مرد عنکبوتی: به درون دنیای عنکبوتی (Spider-Man: Into the Spider-Verse)

مرد عنکبوتی: به درون دنیای عنکبوتی

کارگردان: Bob Persichetti, Peter Ramsey
صداپیشگان: Shameik Moore, Jake Johnson, Hailee Steinfeld
تاریخ اکران: ۱۴ دسامبر ۲۰۱۸ (۲۳ آذر ۱۳۹۷)
امتیاز متاکریتیک: ۸۷

یک انیمیشن ابرقهرمانی که به روش کامپیوتری ساخته شده است. کاراکتر اسپایدرمن یکی از شخصیت‌های محبوب کمیک‌بوک‌های مارول است. این اولین انیمیشن درباره‌ی مرد عنکبوتی بود.

ماجرای این انیمیشن با آن‌چه قبلا از اسپایدرمن دیده‌اید کمی فرق دارد.

قصه در نیویورک معاصر اتفاق می‌افتد. شهری که پیتر پارکر جوان (مرد عنکبوتی اصلی) ناجی آن  است اما قهرمان ما مایلز مورالس است.

پسر بچه‌ی سیاهپوست ساکن بروکلین که اگر ولش کنند می‌شود بنکسی ولی باید برود یک مدرسه‌ی شبانه‌روزی بین‌المللی مخصوص تیزهوشان. مایلز یک شب مدرسه را می‌پیچاند و می‌رود پی گرافیتی کشیدن. این وسط یک عنکبوت، که معلوم نیست از کجا پیدایش شده، نیش‌اش می‌زند.

فردا، مایلز قدرت‌های اسپایدرمن را به دست می‌آورد، آن هم در شرایطی که یک اسپایدرمن دیگر در شهر وجود دارد و آنقدر معروف است که درباره‌اش کتاب کامیک هم درآورده‌اند و هرروز در اخبار نشان‌اش می‌دهد. مایلز برمی‌گردد به محل وقوع حادثه تا عنکبوت مرده را پیدا کند. ناگهان از وسط یک دعوای بزرگ سر در می‌آورد. اسپایدرمن واقعی یعنی همان پیتر پارکر می‌خواهد جلوی ویلسون فیسک (کینگ پین) را بگیرد تا با استفاده از دستگاه شتاب‌دهنده ذرات جهان‌های موازی را به هم پیوند ندهد.

اسپایدرمن می‌میرد. قبل از آن مایلز را می‌بیند و راه نابود کردن شتاب‌دهنده‌ را بهش می‌گوید. حالا مایلز باید دنیا را نجات دهد.

۳۸. آن‌ها نباید پیر شوند (They Shall Not Grow Old)

آن ها نباید پیر شوند

کارگردان: Peter Jackson
بازیگران:
تاریخ اکران: ۱۷ دسامبر ۲۰۱۸ (۲۶ آذر ۱۳۹۷)
امتیاز متاکریتیک: ۹۱

مستندی از پیتر جکسون که در آن از تصاویر آرشیوی اریجینال مربوط به جنگ جهانی اول استفاده شده است. این فیلم‌ها را جکسون از موزه‌ی سلطنتی جنگ بریتانیان گرفته و تا پیش از این دیده نشده بودند. صداها از آرشیو بی.بی.سی بود و پیتر جکسون با استفاده از تکنولوژی‌های مدرن تصاویر را رنگی و اصلاح کرد.

در این مستند می‌توانید مصاحبه‌هایی با سربازانی ببینید که در جبهه‌ی نبرد حضور داشته‌اند. پیتر جکسون برای این که فیلم برانگیزاننده‌تر باشد آن را صداگذاری هم کرده تا مخاطب احساس نزدیکتری به تجربه‌ی سربازان داشته باشد. این اولین مستندی است که پیتر جکسون کارگردان سه‌گانه‌ی درخشان «ارباب حلقه‌ها» به عنوان کارگردان پشت آن قرار گرفته است. پدربزرگ خود جکسون در جنگ جهانی حضور داشته و جکسون می‌گوید این فیلم را بیشتر به این منظور ساخته که نشان بدهد سربازبودن چگونه است نه این که مستندی برای یادآوری خاطرات جنگ ساخته باشد.

عوامل این فیلم بیش از ۶۰۰ ساعت مصاحبه از ۲۰۰ کهنه سرباز و ۱۰۰ ساعت تصاویر آرشیوی را بازبینی کردند تا ببینند چه مصالحی را برای فیلمشان انتخاب کنند. تکنیکی که جکسون برای ساخت مستندش از آن استفاده کرده بود و حال و هوا و اتمسفر فیلم منتقدان را به تحسین واداشت.

۳۹. جنگ سرد (Cold War)

فیلم جنگ سرد

کارگردان: Paweł Pawlikowski
بازیگران: Joanna Kulig, Tomasz Kot, Agata Kulesza
تاریخ اکران: ۲۱ دسامبر ۲۰۱۸ (۳۰ آذر ۱۳۹۷)
امتیاز متاکریتیک: ۹۰

«جنگ سرد» یک فیلم لهستانی به کارگردانی پاوو پاولیکوفسکی است. این اثر که مورد تمجید منتقدان واقع شده در جشنواره فیلم کن ۲۰۱۸ هم جایزه بهترین کارگردانی را به دست آورد. پاولیکوفسکی پیش از این موفق شده بود بخاطر فیلم ایدا جوایز متعددی از جمله جایزه اسکار بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان را تصاحب کند و در سطح جهانی خوش بدرخشد.

جنگ سرد روایتگر یک داستان عاشقانه است میان مرد و زنی با خلقیات و پس‌زمینه‌های متفاوت که در حاشیه جنگ سرد (دهه پنجاه پس از پایان جنگ جهانی دوم) جریان دارد.

۴۰. آکوامن (Aquaman)

فیلم آکوامن

کارگردان: James Wan
بازیگران: Jason Momoa, Amber Heard, Willem Dafoe
تاریخ اکران: ۲۱ دسامبر ۲۰۱۸ (۳۰ آذر ۱۳۹۷)
امتیاز متاکریتیک: ۵۵

«آکوامن» فیلمی است ابرقهرمانی که براساس شخصیتی به همین نام در کامیک‌های دی‌سی ساخته شده است. پیش از این در فیلم‎هایی مثل «بتمن در برابر سوپرمن: طلوع عدالت» و «لیگ عدالت» هم شاهد حضور آکوامن بودیم. اما این فیلم سینمایی اولین اثر بلندی است که با تمرکز بر شخصیت آکوامن ساخته شده است. در هر سه فیلم جیسون موموآ به ایفای نقش آکوامن پرداخته است.

در فیلم آکوامن آرتور کری وارث پادشاهی آتلانتیس باید مردم خود را رهبری کند و در نقش یک قهرمان ظاهر شود. باید به این نکته هم اشاره کنیم که وقایع فیلم آکوامن از نظر سیر روایی در ادامه ماجراهای فیلم لیگ عدالت قرار دارد. جیمز وان کارگردان این اثر سینمایی به دلیل ساخت فیلم‌های ترسناک شهرت دارد و یکی از مشهورترین آثار کارنامه او فیلم سینمایی «اره» (۲۰۰۴) است.

مطالب دیگر ما را در مورد بهترین فیلم‌های تاریخ سینما، بهترین فیلم‌های ترسناک ۲۰۱۸ و بهترین فیلم‌های ۲۰۱۹ حتما بخوانید.


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۱۵۰ دیدگاه
 1. حسین

  ببینید دوستان فیلمها سلیقه ای هستن در وهله اول .بعد اینکه کسی که چند ساله کارش فیلم دیدنه و سنش هم بالاتر میره کمکم سخت پسند میشه تو انتخاب فیلم خوب. فیلمای مارول و امثال اون برا اینایی که تازه دارن فیلم میبینن و سنشونم کمتره مسلما جذابه ولی برا منی که چند ساله شاید حدود ۲۰۰۰ تا فیلم دیدم انتخاب فیلم واقعا سخته مخصوصا اینکه دنیای سینما اللخصوص هالیوود تو این چند سال خیلی پس رفت کرده .کمکم دارم رو میارم به فیلمای ایرانی

 2. محمد توحیدی

  ببخشید فیلم هایی که در باره ی آدم فضایی است را میشه بزارید؟

 3. کسر

  عالی عالی ولی میشه لینک دانلود رو بدین ولی بازم ممنون از سایت خوبتون

 4. هستی

  نباید فیلم های انتقام جویان ، مرد مورچه ای و پلنگ سیاه رو جداگانه معرفی میکرد چون که اونا بخشی از ۲۳ قسمت فیلم سینمایی های سریالی مارول بودن(که من هم طرفدار پر و پا قرص اونا هستم) به همین دلیل یا همشونو بگید یا هیچکدوم چون مخاطب باید برای پی بردن به همه ی وقایع فیلم باید با فیلم های مرتبط با اون هم اشنا بشه

 5. سجاد

  عالی عالی بود مخصوصا کارای مارول جنگ ابدیتش عالیه به شمام پیشنهاد میکنم تمام کارای مارول رو ببینید

 6. z

  زحمت کشیدین ممنون
  خوب و بد داشت ولی مربوط به فیلماس نه سایت شما

 7. محمدرضا

  سلام لطفا مجموعه های ایرانی را هم معرفی کنین.

  1. محمدرضا

   سلام لطفا احکام اسلام به ویژه حجابو رعایت کنیم.(جهت ارشاد)

 8. سینا

  لطفا بیخودی از یه فیلم تعریف نکنید

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما