با ۱۰ گلزن برتر تاریخ جام جهانی آشنا شوید

۱۳ خرداد ۱۳۹۷ | ۱۰:۰۶ ۲۹ مهر ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه
بهترین گلزنان جام جهانی

تاریخ جام جهانی شاهد هنرنمایی تعداد از بهترین بازیکنان تاریخ فوتبال بوده است. خیلی از آنها فقط با یک گل نام‌شان را در تاریخ فوتبال ثبت کرده‌اند و برخی دیگر با تعداد گل‌های زده‌شان رکورددار شده‌اند. این فهرست بهترین گلزنان جام جهانی شامل ۱۰ بازیکنی است که بیشترین تعداد گل را در مسابقات جام جهانی برای تیم‌های ملی‌شان به ثمر رساندند.

میروسلاو کلوزه (آلمان)

جام جهانی گلزنان برتر کلوزه ۲

در صدر فهرست بهترین گلزنان جام جهانی قرار دارد. ۲۴ بازی در چهار دوره جام جهانی سال‌های ۲۰۰۲، ۲۰۰۶، ۲۰۱۰ و ۲۰۱۴ انجام داده است. کلوزه مهاجم تیم آلمان بود و در حال حاضر روی نیمکت مربیان آلمان قرار دارد. او ۱۶ گل در طول بازی‌های به ثمر رساند. آخرین باشگاهی که در آن بازی کرد لاتزیوی ایتالیا بود و پیش از آن هم برای بایرن مونیخ توپ می‌زد. در قهرمانی آلمان در سال ۲۰۱۴ یکی از بازیکنان تاثیرگذار بود. رکوردهای زیادی دارد از جمله اینکه هر بازی تیم ملی آلمان با حضور او داشته و کلوزه در آن گل زده به پیروزی آلمان منجر شده. او صدرنشین گلزنان آلمان است.

رونالدو (برزیل)

جام جهانی گلزنان برتر رونالدو

رونالدو در سه جام جهانی سال‌های ۱۹۹۸، ۲۰۰۲ و ۲۰۰۶ حضور داشت و در جام جهانی ۱۹۹۴ هم روی نیمکت ذخیره‌های برزیل بود. او در جام جهانی ۱۹ بازی با تیم ملی برزیل انجام داده و توانسته ۱۵ گل به ثمر برساند. او مهاجم تیم ملی برزیل و لقبش «پدیده» بود. سه بار از طرف فیفا برنده جایزه بهترین بازیکن سال شد. به طور کلی در ۹۸ بازی برای برزیل به میدان رفت و ۶۲ گل برای تیمش به ثمر رساند.

گرد مولر (آلمان غربی)

جام جهانی گلزنان برتر گرد مولر

گرد مولر زمانی مهاجم تیم آلمان بود و کارنامه درخشانی هم دارد. در حالی که متوسط گل‌های زده در هر بازی جام جهانی برای بازیکنان قبلی ۰.۶۷ و ۰.۷۹ بوده گرد مولر متوسط تعداد گل‌های زده‌اش در جام جهانی به ۱.۰۸ می‌رسد. تنها نکته‌اش این است که کمتر از دو بازیکن دیگر بازی‌های ملی انجام داده درنتیجه تعداد گل‌هایش هم کمتر است. او ۱۳ بار در جام جهانی با تیم آلمان غربی داخل زمین رفت و ۱۴ گل به ثمر رساند تا به فهرست بهترین گلزنان جام جهانی راه پیدا کند. در دو جام جهانی ۱۹۷۰ و ۱۹۷۴ حضور داشت. مجموع بازی‌هایش برای تیم ملی فوتبال آلمان ۶۲ بازی و تعداد گل‌های زده‌اش معادل ۶۸ گل است. گرد مولر در مجموع با ۱۴۶۱ گل زده در زمین فوتبال دومین گلزن برتر جهان به شمار می‌رود. تیم باشگاهی‌اش بایرن مونیخ بود و در بوندس لیگا ۴۲۷ بازی انجام داد و ۳۶۵ گل به ثمر رساند.

ژوست فونتن (فرانسه)

جام جهانی گلزنان ژوست فونتن

مهاجم مراکشی دهه ۵۰ تیم ملی فوتبال فرانسه در ۲۱ بازی ملی با تیم فرانسه حضور پیدا کرد و در مجموع ۳۰ گل به ثمر رساند. از میان این گل‌ها ۱۳ تایشان مربوط به ۶ بازی بود که در جام جهانی سال ۱۹۵۸ با تیم ملی فرانسه به تیم‌های رقیب زد. متوسط تعداد گل‌هایش در جام جهانی ۲.۷۱ است و به این ترتیب رکورد بیشترین گل زده در یک تورنمنت جام جهانی را به نام خودش ثبت کرد. فونتن فوتبال حرفه‌ای را ۱۹۵۰ با تیم کازابلانکا شروع کرد و در سه سال و ۴۸ بازی موفق به زدن ۶۸ گل شد. او در سال ۱۹۵۳ توسط نیس خریداری شد و در طی سه سال و ۶۹ بازی ۴۳ گل به ثمر رساند. او موفق شده دو بار عنوان آقای گلی فرانسه را کسب کند.

پله (برزیل)

جام جهانی برترین گلزنان پله

اسطوره فوتبال است و یکی از بهترین بازیکنان تاریخ فوتبال که رکورد بیشترین گل را با ۱۲۸۱ گل زده در کل بازی‌هایش زده است. اما تعداد گل‌هایی که در جام جهانی به ثمر رسانده ۱۲ تا در ۱۴ بازی است. در چهار دوره جام جهانی سال‌های ۱۹۵۸، ۱۹۶۲، ۱۹۶۶ و ۱۹۷۰ حضور داشته. پله در دوران بازیکنی خود سه جام جهانی را کسب کرد و رکوردهای بسیاری را شکست (از جمله سومین بازیکنی که ۱۰۰۰ گل به ثمر رساند). از القاب او «شاه» و «مروارید سیاه» بودند. پله به عنوان بزرگ‌ترین‌ و بهترین بازیکن تاریخ جهان فوتبال شناخته می‌شود.

ساندور کوچیس (مجارستان)

جام جهانی گلزنان کوچیس

تیم باشگاهی‌اش بارسونا بود و یکی از بهترین مهاجمان و گلزنان تیم ملی مجارستان به شمار می‌رفت. او با تیم ملی مجارستان فقط سال ۱۹۵۴ در جام جهانی حضور پیدا کرد. او توانست در ۵ بازی یازده گل به ثمر برساند یعنی وزن متوسط تعداد گل‌هایش ۲.۱۷ است. او به دلیل بازی عالی و گلزنی‌های متعددش با ضربه سر به «سر طلایی» معروف شد. در فینال جام ۵۴ بدشانسی آورد و جلوی همان آلمان غربی که به آن چهار گل زده بود، پایش به گلزنی باز نشد. کوچیس سال ۱۹۶۶ به عمر فوتبالی خود پایان داد و ترجیح داد در اسپانیا بماند و در بارسلون اقدام به تأسیس رستورانی به نام لقب خود، سرطلایی، کرد.

یورگن کلینزمن (آلمان)

جام جهانی گلزنان برتر کلینزمن

کلینزمن که مقابل تیم ملی فوتبال ایران هم بازی کرده است در سه جام جهانی ۱۹۹۰، ۱۹۹۴ و ۱۹۹۸ به میدان رفت. در این سه جام جهانی ۱۷ بازی ملی انجام داد و در این بازی‌ها توانست ۱۱ گل بزند. یکی از گل‌هایش را هم اتفاقا مقابل تیم فوتبال ایران به ثمر رساند. ضربات سرش به یادماندنی است و متخصص شیرجه زدن و گل با ضربه هد بود. تکنیک بازی‌اش چشم‌نواز بود در دوره‌ای که مشهور بود آلمانی‌ها بازی خشکی دارند. در فهرستی که فیفا منتشر کرده او ۱۲۵امین بازیکن بزرگ زنده دنیا لقب گرفته است. در دوران سرمربی‌گری‌اش در تیم‌های آلمان و بایرن مونیخ هم موفق عمل کرد.

هلموت ران (آلمان غربی)

جام جهانی گلزنان هلموت ران

بازیکن آلمانی و فوروارد تیم ملی که بخاطر زدن گل برتری در فینال جام جهانی سال ۱۹۵۴ مقابل مجارستان تبدیل به بازیکن اسطوره‌ای آلمانی‌ها شد. به جز آن جام جهانی سال ۱۹۵۸ هم در این تورنمنت ورزشی شرکت کرد. او در ده بازی موفق شد ده گل به ثمر برساند و نام خود را در فهرست بهترین گلزنان جام جهانی ثبت کند.

گری لینه‌کر (انگلستان)

جام جهانی گلزنان لینه‌کر

و بالاخره یک بازیکن از مهد تولد فوتبال هم در جمع بهترین گلزنان جام جهانی قرار گرفت: گری لینه‌کر مهاجم انگلستان در اواخر دهه ۸۰ و اوایل دهه ۹۰ که در جام‌های جهانی ۱۹۸۶ و ۱۹۹۰ همراه با تیم انگلستان در مسابقات جام جهانی شرکت کرد و در ۱۲ بازی که به میدان رفت ۱۰ گل برای تیمش به ثمر رساند. لینه‌کر ۵۷ ساله در حال حاضر مجری و گزارشگر محبوب ورزشی در انگلستان است.

گابریل باتیستوتا (آرژانتین)

جام جهانی گلزنان باتیسوتا

در فوتبال آرژانتین هر بازیکنی که به مدارجی می‌رسید با مارادونا مقایسه‌اش می‌کردند. گابریل باتیستوتا هم از این قاعده مستثنا نبود. او در سه دوره جام جهانی سال‌های ۱۹۹۴، ۱۹۹۸ و ۲۰۰۲ همراه تیم آرژانتین بود. و در دوازده بازی توانست ۱۰ گل به ثمر برساند. بخاطر موهای بلند طلایی‌اش به «گابریل فرشته» مشهور بود. از اواخر دهه ۸۰ بازیکن حرفه‌ای فوتبال شد. از باتیستوتا به عنوان یکی از برترین مهاجمان تاریخ فوتبال جهان یاد می‌شود. در باشگاه‌های ایتالیا درخشان ظاهر شد. سال ۲۰۰۰ به رم پیوست و دو جام سری آ و لیگ قهرمانان باشگاه‌های اروپا را به دست آورد. او زیر نظر کاپلو در مدت سه سال بازی‌های به یاد ماندنی برای رم انجام داد.

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۲ comment
  1. Avatar حسین میم

    متوسط گل‌های ژوست فونتن میشه 2.166666 (گرد:2.17) در متن برعکس خورده احتمالا

  2. Avatar حسین میم

    متوسط گل‌های ساندور کوچیس هم 2.20 است
    رم و باتیستوتا جام لیگ قهرمانان رو به دست نیاوردند (یه بار فینال رسیده رم که نایب قهرمان شده)