حاشیه‌های شگفت‌انگیز برای «جانوران شگفت‌انگیز»

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
فیلم جانوران شگفت‌انگیز

اولین قسمت از مجموعه جانوران شگفت‌انگیز در سال ۲۰۱۶ منتشر شد. این فیلم بخشی از دنیای جادوگری جی.کی. رولینگ و مجموعه‌ای است که به نوعی پیش‌درآمدی بر مجموعه فیلم‌های هری پاتر به حساب می‌آید.

در حالی که قسمت اول مجموعه در سال ۲۰۱۶ تحت عنوان «جانوران شگفت‌انگیز و زیستگاه آن‌ها» منتشر شد و با فروش قابل توجه و نگاه رضایت‌بخش منتقدان همراه بود، قسمت بعد که در سال ۲۰۱۸ اکران شد و « جانوران شگفت‌انگیز: جنایات گریندل‌والد» نام داشت با کاهش حاشیه سود نسبت به قسمت قبل و نگاه نسبتا منفی منتقدان همراه بود.

با وجود آنکه قسمت دوم مجموعه جانوران شگفت‌انگیز چندان چنگی به دل مخاطبان نزده است اما فیلم جدیدی در این مجموعه در دست ساخت است و در حال حاضر قرار است در ماه نوامبر سال ۲۰۲۱ اکران شود. اما چه موانعی سر راه این مجموعه وجود دارد و چه حاشیه‌هایی برای آن ایجاد شده است؟

در درجه اول جی.کی. رولینگ نویسنده مشهور رمان‌های هری پاتر که فیلم‌نامه‌نویس مجموعه جانوران شگفت‌انگیز و از مهره‌های کلیدی مجموعه است در شبکه‌های اجتماعی با حاشیه‌های فراوانی مواجه بوده و فعالین گروه‌های طرفدار اقلیت‌های جنسیتی به دلیل بعضی اظهارات او در شبکه‌ اجتماعی توییر درگیری‌های گسترده‌ای با این نویسنده زن پیدا کرده‌اند. این درگیری‌ها آنقدر دامنه‌دار بود که حتی ادی ردمین از بازیگران اصلی دو قسمت نخست مجموعه هم علیه رولینگ موضع‌گیری کرد.

مجموعه این درگیری‌ها کار را به جایی رساند که رولینگ در دفاع از خود متنی منتشر کرد و به آزارهایی اشاره کرد که در گذشته به عنوان یک زن دیده است. با موج‌هایی که اخیرا کشور آمریکا و به تبع آن هالیوود را فراگرفته انتظار می‎رود مشکلاتی نیز متوجه آثاری شود که رولینگ در آن‌ها نقش دارد. حتی در خوش‌بینانه‌ترین حالت هم منتقدان رولینگ او را به این سادگی‌ها رها نخواهند کرد بویژه در روزهایی که دست بالا را میان افکار عمومی دارند. صرفا به عنوان یک نمونه همین حالا هم تعدادی از رسانه‌ها حرف از تحریم فیلم جدید او به میان آورده‌اند.

اما جانی دپ ستاره نام‌آشنای هالیوود و یکی دیگر از بازیگران مجموعه جانوران شگفت‌انگیز هم وضع و حال خوبی ندارد. دپ که نقش منفی گلرت گریندل‌والد را در مجموعه به عهده دارد مدت‌ها است که بابت درگیری با همسر سابقش امبر هرد تحت فشار قرار گرفته است.

در ابتدا عموم رسانه‌ها با توجه به اظهارات هرد حق را به او داده و براساس فرضیاتی اثبات نشده جانی دپ را به انواع خشونت‌های خانگی محکوم کردند. فضای هالیوود، استودیوها و اساسا شرکت‌های آمریکایی نیز به این سمت رفته که در این درگیری‌ها به سرعت در یک طرف ماجرا بایستند تا از خود تصویری مثبت در رسانه‌ها ارایه کنند.

در همین راستا شرکت دیزنی دپ را از مجموعه دزدان دریایی کارائیب کنار گذاشت و مسئولین استودیوی برادران وارنر نیز به دلیل نقش مهم این بازیگر در مجموعه جانوران شگفت‌انگیز نگران واکنش‌ها بودند. مدتی بعد شواهدی منتشر شد که نشان می‌داد همسر جانی دپ به او اتهامات دروغ وارد کرده و فضای رسانه‌ای همانقدر سریع به نفع دپ تغییر کرد.

با این وجود دادگاه‎های دنباله‌دار میان او و همسرش ادامه دارد و رسانه‌ها که نشان داده‌اند در این حوزه بسیار ضعیف، نپخته و شتاب‌زده عمل می‌کنند ممکن است با موج‌ افکار عمومی به هر سو حرکت کنند. این حرکت‌ها در نهایت منجر به بحرانی‌تر‌شدن وضع مجموعه جانوران شگفت‌انگیز خواهد شد.

اما بدبیاری‌های مجموعه به همین جا ختم نمی‌شود. چندی پیش ویدیویی منتشر شد که ازرا میلر از دیگر بازیگران مهم قسمت سوم مجموعه را در حال حمله به یک زن (احتمالا یکی از هواداران) نشان می‌داد. این ویدیو کوتاه از درگیری فیزیکی، حاشیه‌های زیادی برای این بازیگر ایجاد کرده و احتمالا مشکلی بر مشکلات متعدد قبلی افزوده است.

باید در نظر داشت که هر کدام از این موارد شرایط خاص خود را دارند و نمی‌توان آن‌ها را در کنار هم قضاوت کرد اما مشکل مجموعه بیش از آنکه با تک تک این موارد در ارتباط باشد با این نکته در ارتباط است که سه مهره کلیدی از جانوران شگفت‌انگیز – درست یا غلط – تحت فشار رسانه‌ای قرار داشته یا اخیرا قرار گرفته‌اند.

اگر این نکته را با عدم موفقیت تجاری نسبی و نگاه منفی منتقدان درباره قسمت دوم ترکیب کنیم نتیجه به دست آمده حقیقتا نگران کننده است و نشان می‌دهد استودیوی برادران وارنر با یک مشکل جدی مواجه شده.

تولید قسمت سوم از مجموعه جانوران شگفت‌انگیز که عمده آن برای فیلم‌برداری در برزیل برنامه‌ریزی شده بود باید در ماه مارس سال میلادی جاری آغاز می‌شد که فعلا تا مدت نامعلومی به تاخیر افتاده است. براساس تاریخ‌های قبلی فیلم باید در تاریخ ۱۲ نوامبر سال ۲۰۲۱ اکران شود که این تاریخ هم به احتمال بسیار زیاد تغییر خواهد کرد.

 برچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما