ملاقات با خودروی پرنده‌ی ایروموبیل

۲۴ آبان ۱۳۹۴ | ۱۲:۱۵ ۲۱ بهمن ۱۳۹۷ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه

رویای خودروی پرنده سال‌ها است فکر بشر را به خود مشغول کرده ولی باوجود تلاش زیاد، تاکنون چنین وسیله‌ی نقلیه‌ای را به‌جز در فیلم‌های علمی-تخیلی ندیده‌ایم. اما شرکتی نوپا در اسلواکی مدعی است می‌تواند این خیال را تا سال ۲۰۱۷ به پرواز در آورد.

‌‌‌‌   ‌‌‌‌

«ایرو موبیل» (AeroMobil) سال گذشته‌ی میلادی نمونه‌ی اولیه‌ی این خودروی دو سرنشینه و باله‌دار را به نمایش گذاشته بود. امسال هم مدیر و بنیان‌گذار آن Juraj Vaculik اظهار داشت که چیزی به تحقق این رویا نمانده: «ما به‌سرعت درحال گسترش کارگروه خود هستیم و طبق برنامه تا سال ۲۰۱۷ خبر اولین سواری پرنده را اعلام خواهیم کرد. … هدف تنها نشان دادن امکان هم‌آمیزی هواپیما و خودرو نیست؛ بلکه قصد ما تجاری‌سازی چنین وسیله‌ای است.»

ایرو موبیل

این شرکت هنوز تخمینی از قیمت خودروی خود با نام AeroMobil 3.0 اعلام نکرده ولی گفته می‌شود خرید آن چیزی بین خودروهای شرکت تسلا و یک هواپیمای کوچک آب خواهد خورد.  AeroMobil 3.0 اولیه کمی کوچک‌تر از یک خودروی لیموزین است؛ هم‌چنین بال‌های آن موقع پرواز باز و به هنگام حرکت روی زمین جمع می‌شوند تا فضای کمتری اشغال کنند. ویدیوی رسمی این خودرو را در زیر تماشا کنید:

 

‌‌‌‌  ‌‌

اولین خودروی پرنده حین پرواز تا ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت سرعت می‌گیرد؛ درحالی‌که روی زمین نهایتا با ۱۳۰ کیلومتر بر ساعت حرکت می‌کند. نمونه‌ی اولیه با هر بار سوخت‌گیری امکان پیمایش ۷۰۰ کیلومتر را دارد.

سواری AeroMobil 3.0 باید لذت‌بخش باشد ولی برای تجربه کردنش به‌جز قیمت بالا و گواهی‌نامه‌ی رانندگی احتمالا به گواهی‌نامه‌ی خلبانی هم نیاز خواهد بود. البته همه‌ی این‌ها در صورتی است که برنامه‌های این شرکت به‌خوبی پیش بروند وگرنه مانند شرکت Terrafugia آمریکایی، AeroMobil هم از گردونه خارج خواهد شد؛ تا در آینده چه رقم بخورد. در ادامه تصاویر بیشتری از AeroMobil را ببینید.

خودروی پرنده خودروی پرنده ۲ خودروی پرنده ۳ خودروی پرنده ۴ خودروی پرنده ۵ خودروی پرنده ۶

‌‌‌   ‌‌

منبع: Science Alert

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۳ comment
 1. Avatar میثم

  عجب چیزیه….. (تعجب)
  فقط یه مقدار درازه توی پارکینگ خونمون جا نمیشه :)))
  ولی جدا از شوخی تکنولویشون غوغا میکنه…. فوق العاده ست

 2. Avatar عباس

  به امید خدا وارد ایران که شد بعدش ببینیم میشه وانتش کرد
  شاید پرایدای خودمونو تبدیل به هواپیما کنیم
  یا اصلا پراید وانت هواپیما ساختیم
  با همکاری شرکت توپولوف برای اطمینان از امنیت هرچه بیشتر پراید وانت هواپیمامون

  1. Avatar رضا

   خیلی خوب بود ??لایک..