چگونه از ماهی قرمز درست نگهداری کنیم؟

فرناز حیدری ۳ فروردین ۱۳۹۸ | ۱۰:۰۰ ۱۲ تیر ۱۳۹۸ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۶ دقیقه
طرز نگهداری ماهی قرمز عید

ماهیان قرمز خوش آب و رنگی که هر سال نزدیک عید سر و کله‌شان در گل‌فروشی‌ها و بساط دست‌فروشان پیدا می‌شود، چند سالی است که دیگر چندان مثل سابق طرفدار ندارند. برخی معتقدند که ماهی‌های قرمز به گواه تاریخ با سنت سفره هفت‌سین بیگانه و متعلق به فرهنگ کشور چین هستند. شاید بد نباشد اندکی بیشتر درباره طرز نگهداری ماهی قرمز عید و خاستگاه این موجو زنده بدانیم و آن‌گاه در مورد این که خریدن آن کار درستی است یا نه قضاوت کنیم.

ماهی قرمز از چین آمده اما حیوان خانگی است

بسیاری باور دارند که قرار دادن ماهی قرمز بر سر سفره هفت‌سین هیچ پیشینه‌ی تاریخی ندارد. شاهد این مدعی نیز تابلوی مشهور کمال‌الملک از سفره هفت‌سین است که در آن نشانی از ماهی قرمز دیده نمی‌شود. بر این اساس قدمت حضور ماهی قرمز را در سفره ایرانی‌ها می‌توان چیزی در حدود ۱۰۰ سال پیش تخمین زد. جدای از بعد تاریخی مساله، خرید ماهی قرمز را بسیاری مصداق بارز حیوان‌آزاری می‌دانند اما این مساله نیز جای تعمق دارد.

ماهی قرمز یا همان ماهی طلایی (Goldfish) با نام علمی (Carassius auratus) در اصل گونه‌ای است که خاستگاه جغرافیایی آن به کشور چین برمی‌گردد اما هم‌اکنون در آکواریوم‌ها، استخرهای تزئینی و حتی متاسفانه طبیعت سرتاسر دنیا می‌توان آن را سراغ گرفت. این گونه از نظر زیست‌محیطی یک حیوان خانگی یا همان پت (Pet) است.

یک حیوان بعنوان حیوان خانگی بایستی یکسری شرایط اصلی و یکسری شرایط فرعی داشته باشد که البته شرایط فرعی بسته به منطقه جغرافیایی یعنی کشور، استان و… متفاوت است. شروط اصلی یک حیوان خانگی این است که نخست، بیماری‌های مشترک آن با انسان قابل‌پیشگیری و کنترل باشد. دوم، لزوماً در اسارت زادآوری کرده و تکثیرشده باشد؛ یعنی حیواناتی که از طبیعت گرفته می‌شوند، به هیچ‌عنوان نمی‌توانند حیوان خانگی باشند و همچنین حیوانات بومی یک منطقه جغرافیایی نمی‌توانند بعنوان حیوان خانگی در همان منطقه نگهداری شوند. سوم این که حیوانی می‌تواند خانگی باشد که در زمره حیوانات در معرض خطر انقراض نباشد.

از آن‌جا که ماهی‌های قرمز در ابعاد قابل‌ملاحظه و به شکل گسترده در استخرهای پرورش ماهی تکثیر می‌شوند و ضمناً واجد شروط مذکور هستند لذا از نظر زیست‌محیطی نگهداری آن‌ها بعنوان حیوان خانگی یا پت تحت شرایط درست و کنترل‌شده ممنوعیت ندارد.

نگهداری اصولی مهم‌ترین شرط داشتن حیوان خانگی

استخرهای پرورش ماهی قرمز در سرتاسر دنیا هر ساله میلیون‌ها ماهی را به بازارهای مختلف عرضه می‌کنند. همان‌طور که همه می‌دانیم، بازار خرید و فروش را تقاضا رونق می‌دهد. خرید و فروش گونه‌های بومی و بالاخص گونه‌های در معرض خطر حیات‌وحش موضوعی جدا و کاملاً غیرقانونی است. یعنی اگر فرضاً شما یک بچه سنجاب ایرانی یا سمندر کایزر یا لاک‌پشت لاک‌نرم بخرید، نه‌تنها کار غیرقانونی کرده‌اید بلکه با خرید آن به حیات‌وحش ایران نیز ضرر زده‌اید. اما بحث گونه‌های خانگی از اساس با این موضوع متفاوت است.

حیوان خانگی مثل ماهی قرمز نیازهای خاص زیستی دارد. در اصل تفاوت‌های فیزیولوژیکی، آناتومیکی، درمانی و دامپزشکی مهمترین عامل طبقه‌بندی و تفکیک حیوانات خانگی به دو گروه معمولی و خاص هستند. مشکل اغلب ما عدم تشخیص همین تفاوت‌ها است. یعنی بعنوان مثال نحوه‌ی نگهداری از حیوانات مختلف را به نوعی یکسان تصور می‌کنیم در حالی که فرضاً خرگوش، خوکچه هندی و همستر بعنوان حیوانات خانگی خاص نیازهای زیستی متفاوتی دارند. عین این وضعیت در مورد ماهی‌های قرمز نیز صادق است.

طرز نگهداری ماهی قرمز

ماهی قرمز بعنوان یک حیوان خانگی به غذا نیاز دارد یعنی اگر شما همین فردا یک ماهی قرمز خریدید، باید حتماً غذای آن را هم بخرید. این باور که ماهی قرمز به غذا نیاز ندارد از اساس یک باور غلط است. غذای ماهی قرمز اغلب کرم‌های خشک و فریزشده خاصی از نوع (Tubifex)، لارو حشرات، کرم‌های خونی، دافنی (یک نوع جانور بندپا و سخت‌پوست)، نوعی میگوی خاص موسوم به (Brineshrimp)، نخودفرنگی پخته و کاهو به شکل کاملاً خرد و ریزشده است. در حقیقت ماهی‌های قرمز دقیقاً همان چیزی را می‌خورند که سایر ماهی‌ها از آنها تغذیه می‌کنند.

یک ماهی قرمز در اسارت می‌تواند ۳۰ سال هم عمر کند اما چرا ماهی‌های قرمز اغلب به سرعت در تنگ‌های بلورین ما تلف می‌شوند؟ پاسخ این سوال ساده است: نگهداری در شرایط نامناسب.

در دنیا صدها واریته‌ی مختلف از ماهی قرمز وجود دارد که هر کدام از نظر ترکیب رنگی و حتی خصوصیات فیزیکی بسیار با یکدیگر فرق دارند. در حقیقت اصل ماجرا هم همین جاست، یکسری شرایط خاص می‌تواند برای یک نوع مناسب اما برای دیگری کاملاً مضر باشد.

آب ماهیان قرمزی که در اسارت نگه داشته می‌شوند، می‌بایست دست کم دوبار در هفته عوض شود. ماهی‌های قرمز بشدت از گیاهان آبی زنده استقبال و حتی از آنها تغذیه می‌کنند. بنابراین نگهداری ماهی قرمز در یک تنگ کوچک و خالی از هر گونه عنصر حیات‌بخش زیستی یک کار کاملاً اشتباه است.

ماهی‌های قرمز از نظر درجه‌حرارت آب و محیط پیرامونی طیف تحمل به نسبت قابل قبولی دارند. آنها می‌توانند آب خیلی سرد و در مرز نقطه انجماد تا آبی با درجه‌حرارت ۳۰ درجه سانتیگراد را تحمل کنند اما از ۳۰ درجه به بعد به طور قطع برای آنها مشکل‌ساز است.

واریته‌هایی مانند Orandas، سر شیری‌ها، Ranchu، Veiltails و… که بیشتر از سایرین خرید و فروش می‌شوند؛ تنها در آبی دوام می‌آورند که دمای آن از محیط پیرامونی‌اش کمتر نباشد.

ماهی قرمز بخریم یا نخریم؟

بسیاری از ما ایرانی‌ها چندین سال است که برای سفره هفت‌سین ماهی قرمز نمی‌خریم و این کار از بسیاری جهات بسیار درست است. واقعیت امر این است که بسیاری از ما در روزهای نزدیک عید صرفاً شیفته زیبایی آن‌ها می‌شویم اما فقط چند روز که از عید گذشت، دلزده می‌شویم. اغلب ما ماهی را می‌خریم بدون آن که به نیازهای زیستی‌اش توجه کنیم.

گاهی دلزدگی ما از آن‌ها به حدی است که در اولین نهر یا رودخانه یا حتی دریا و دریاچه رهایشان می‌کنیم. رها کردن ماهی در استخر یک پارک شاید کار درستی باشد اما در طبیعت، بدون‌تردید یک اشتباه بزرگ است. ما می‌توانیم ماهی بخریم اما به هیچ‌وجه نباید آن را در طبیعت رها کنیم چرا که این کار بزرگترین ظلم به سایر موجودات است. ماهی کوچک و زیبای شما می‌تواند و قابلیت آن را هم دارد که در طبیعت به راحتی تبدیل به آفت شود.

پاسخ این که ماهی بخرید یا خیر دقیقاً به خود شما بستگی دارد. شما می‌توانید ماهی بخرید، اگر جای نگهداری مناسب آن را دارید، اگر زمان و علاقه برای نگهداری‌اش دارید، اگر در طبیعت رهایش نمی‌کنید، اگر در صورت بروز مشکل با دامپزشک مشورت می‌کنید و مهمتر از همه این که اگر درباره نیازهای زیستی آن مطالعه می‌کنید.

ماهی قرمز را نباید صرفاً به بهانه شب عید خرید، ماهی قرمز یک موجود زنده است و هر موجود زنده نیازهای خاص زیستی دارد. این که ما چقدر در حفظ آداب و سنت‌هایمان کوشا باشیم یک طرف قضیه است و مسوولیت‌پذیری نسبت به هر موجود زنده، طرف دیگر ماجرا.

سنت‌های ما نمی‌گویند که ماهی را از سر سفره هفت‌سین بردارید چون ایرانی نیست. سنت‌های ما و همچنین تاریخ ما همیشه با آغوش باز به استقبال هدایا رفته‌اند. همانطور که در سنگ‌نگاره‌های تخت‌جمشید می‌بینید؛ در ایام شادباش نوروزی، هندی‌ها، زرنگی‌ها و رخجی‌ها، ایونی‌ها، کاپادوکیه‌ای‌ها، سغدی‌ها و خوارزمی‌ها، لیدیایی‌ها، سکایی‌ها، سوری‌ها، بابلی‌ها و خیلی اقوام دیگر برای ایرانی‌ها هدیه می‌آوردند و با آغوش باز از آنها استقبال می‌شد.

همانطور که هندی‌ها چای را به ما هدیه دادند و نوشیدن چای هم‌اکنون جزئی خدشه‌ناپذیر از آداب ما ایرانی‌ها است، ما می‌توانیم ماهی‌ قرمز را هم در سفره‌های نوروزی‌مان داشته باشیم ولی به یک شرط و آن شرط این است که نیازهای زیستی ماهی‌های قرمز را خوب بشناسیم.

بیشتر بخوانید: سال چگونه تحویل می‌شود؟

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۴۰ comment
 1. Avatar بهادری

  عجب!
  ماهی قرمز و این همه داستان….

 2. Avatar سینا

  متاسفانه عادت بسیار زننده ای مردم ما دارن واون خرید ماهی قرمز و زجر کش کردنشه
  به جرات میتونم بگم ۹۰ درصد مردم ما فرهنگ نگهداری جانوران مخصوصا ماهی قرمز رو ندارن
  نمیدونم واقعا کی این فرهنگ میخواد جا بیفته…..

 3. Avatar مهرداد

  بسیار مطلب خوب و به‌جایی بود. ممنون به خاطر اطلاع رسانی.

 4. Avatar سپهر

  ما ۶ سالی میشه که برای هفت سین ماهی قرمز نخریدیم اما امسال فقط به خاطر پسرم که تازه ۲ سالش شده تصمیم گرفتیم سر سفره هفت سین ماهی قرمز داشته باشیم اما هیچ چاره ای جز رها سازی اونا در استخر یکی از پارک ها نداریم چون امکان نگهداریش در طولانی مدت برامون فراهم نیست.

 5. Avatar ميثاق

  من که نمی خرم. به پدر و مادرم هم اکیدا تاکید کردم نخرن. وقتی شرایط نگهداری و حوصله ش نیست در نهایت بعد از مرگ ماهی فقط عذاب وجدانش میمونه واسه آدم….

 6. Avatar امين

  سلام.
  دقیقاً ننوشتید آفت زیستی که به محیط وارد میکنه چیه؟ چرا نباید در محیط رهاش کنیم؟
  ممنون.

  1. Avatar حسین

   ببینید من دقیقا از این موضوع اطلاعی ندارم ولی براتون یه مثال میزنم.

   وقتی مردم به استرالیا رفتن با خودشون خرگوش هم بردن، خرگوش ها هم به شدت زاد و ولد زیادی دارن پس زیاد طول نکشید تا خرگوشی که تو محیط زندگی خودش خیلی موجود جذاب و آرومیه تبدیل شد به کابوس کشاورزا و آفت مزارع استرالیا.
   پیش خودشون گفتن خب روباه ببریم که خرگوش ها کم بشن.
   روباه ها با یه فضایی پر از قضا رو به رو شدن برای همین اونها هم به شدت زیاد شدند و تبدیل به آفت مرغ داری ها شدند.

   قضیه ماهی ها هم خیلی دور از ذهن نیست مخصوصا با توجه به این جمله از متن که : “ماهی قرمز در اصل گونه‌ای است که خاستگاه جغرافیایی آن به کشور چین برمی‌گردد اما هم‌اکنون در آکواریوم‌ها، استخرهای تزئینی و حتی متاسفانه طبیعت سرتاسر دنیا می‌توان آن را سراغ گرفت.”
   پس مطمئنا ورود این ماهی به طبیعتی دیگر منجر به تغیر اکوسیستم آن میشود.

   1. Avatar پریسا

    غذا درسته نه قضا.

 7. Avatar فرزاد شریف زاده

  متن بسیار زیبا و قابل تاملی بود و برای اولین بار بود که چنین مطلبی رو در جایی می خوندم.
  سپاس بسیار بابت گوشزد و یادآوری مسئولیت انسانی ما در قبال چیزی که به واسطه رسم و رسوم به آن کمتر توجه شده.

  بسیار مفید و مهم بود

 8. Avatar عمادی

  واقعا عالی بود ، اطلاعات کامل و جامعی رو در اختیار گذاشتین، الان بیشتر به ماهی قرمزمون اهمیت میدیم

 9. Avatar پویا

  واقعا یک تشکر ویژه برای این مقاله و مقاله ای که برای سبزه عید بود.چقدر خوبه که به جای اینکه بگیم این به چه دردی میخوره اون به چه دردی میخوره و یکسری بهانه هایی بیاریم که ادمو دل زده میکنه بیام راه درست استفاده از یک چیز رو اموزش صحیح بدیم.و تبریک که شما دارین این کارو میکنید.و به جای این که مردم رو در فقر شادی بندازیم بیام از جشن هامون درست و اصولی استفاده کنیم.ممنون از اخر مقالتون که راجب فرهنگ بود و چقدر بجا گفتید که فرهنگ ایرانی همیشه پذیرای فرهنگ های خوب کشور های دیگه هست.همه ی ما انسان هستیم و چقدر خوبه که همه اینو بفهمند.
  ممنون.
  اینجور مقاله هارو بیشتر کنید.

 10. Avatar بهزاد حیدری

  ممنون

 11. Avatar Erfan Nzr

  اطلاعات جالبی بود ممنون

 12. Avatar محمد رجبی فرد

  واقعا اگر این نوع مطالب و سایر مطالب ادامه یدا کنه عالی میشه.
  من شدیدا منتظر مطلب بعدی از این نوع هستم و همینطور سایر موضوعات جالب دیجی مگ.
  تشکر از شما

 13. Avatar پوریا

  با تشکر از مقاله جامع و مفیدی که تهیه کردید . من که امسال اصرار دارم از خرید ماهی توسط خانواده جلوگیری کنم که این مقاله شما دلیل محکمی برای اصرار من خواهد بود . تنها تاثیری که این ماهی ها برای من داشته ان این بوده که هر سال با دیدن جسم بی جانشون بر سطح آب تنگ احساس بسیار بد و نا امید کننده ای بهم دست داده که چرا موجودی در کنار ما جان داده و ما توان کمک به اون رو نداشتیم ولی حالا بعد از خوندن این مقاله می دونم شاید حتی ما دلیل مرگ اون موجود بودیم.

 14. Avatar pahlavan

  سلام
  دوستان من ماهی قرمز خودم هنوز از سال پیش زندست.
  و یکی از خویشاوندان خودمون هم بیشتر از ۳ سال ماهی قرمزش رو نگه داری کرد.
  کار خیلی سختی هم نیست. همیشه لازم نیست بهش غذای مخصوص بدین؛ حتی با نان ریزشده هم سیر میشه
  فقط دقت کنید که تنگش بزرگ باشه و تنگ رو لبریز نکنین چون ماهی ممکنه بیفته بیرون

  اینکه بخرین یا نخرین با خودتونه ولی مهم اینه که اگر خریدید نسبت بهش احساس مسئولیت داشته باشید

 15. Avatar حمید حبیب وند

  فقط کافیه چند شاخه از یه گل قلم کنید و بزارید تو آبش.بعد از مدتی ریشه میزنه و ماهی تا مدت ها زنده میمونه و از اون تغذیه میکنه.تقریبا یکی دو هفته یک بار آبش رو عوض کنید.اگر نان و یا نخود خرد شده بریزید توی آب ماهی فورا و با اشتها از اون تغذیه میکنه ولی بعد از ۲۴ ساعت میمیره!!!هر گز این کارو نکنید.اصلا لازم نیست چیزی براش بریزید.تا قبل از ریشه زدن گیاه تند تند آب رو عوض کنید تا از موادش تغذیه کنه.اگه چند تا سنگ هم کف تنگ بریزید که خیلی عالیه.
  ماهی و گل و گیاه عشق میخاد.اگه ندارید نخرید لطفا
  تشکر از این مقاله و مقاله قبلی

 16. Avatar Hamed

  مطلب خوبی بود مرسی

 17. Avatar رضا چراغی آزاد

  هه جالب بود…بابام یدونه ماهی قرمز خرید الان نزدیک ۶ ساله داریمش…رو ۶ تا سفر هفت سین گذاشتیم همین ماهیرو…خیلی پوست کلفته من موندم چرا نمیمیره خخخخخخ…اصلا هم تو حوز ننداهتیم تو همون تونگ کوچیک خودش دووم آورده…تنها کاریکه بابام میکرد هفته ای یک با ابش تنگو عوض میکرد و بعضی وقتا بهش خوده نون میداد و اصلا غذای ماهی خبر نبود…مرد بار اومده خخخخ 🙂
  موفق باشید 🙂

 18. Avatar مهدی

  نکاتی در مورد نگهداری ماهی قرمز ( گلدفیش):
  ۱- حداقل سه لیتر آب به ازای هر سانتیمتر از بدن ماهی(اگه کمتر شه آب زودتر کثیف،عمر ماهی و میزان رشدش کمتر میشه)
  ۲- هر روز صبح به اندازه چشم ماهی بهش غذا(بیومار) بدید(به جز یه روز در هفته)
  ۳- حداقل هفته ای یه بار آب تنگ رو تعویض کنید
  ۴- هنگام تعویض آب،۲ تا ۱۲ ساعت آب جدید روترجیحا در کنار تنگ انبار کنید تا هم کلرش بره هم دمای هر دو آب یکی بشه
  ۵-تا دو سه ساعت بعد تعویض آب بهش غذا ندین
  ۶-خوااااهش میکنم به تنگ ضربه نزنید

 19. Avatar دنیا برازنده

  خانواده ی من هرگز ماهی نخریدن چون تمام نکات بالا رو در نظر می گرفتن . وقتی ۷-۸ سالم بود با کمال تعجب سه ماهی قرمز رو در جوی آب خیابونمون که تقریبا آبی هم نداشت پیدا کردیم .یعنی حتی به خودشون زحمت نداده بودن ببرن تا حوض پارک نزدیک خونه! یکیش رو گربه داشت می خورد . و یکیش رو هم گاز زده بود . یکیش نهایتا زنده موند و بعد از چند سال انقدر بزرگ شده بود که در خونه دیگه امکان نگه داریش رو نداشتیم و اون رو به یه پارک بردیم و در دریاچه ی مصنوعی پارک رها کردیم .
  در همین مدت همسایه هامون هیچ یک از همسایه هامون ماهیشون بیشتر از ۱۰ روز زنده نموندن ! تعویض آب ، عدم استفاده از آب کلر دار و تغذیه برای این ماهی ها بسیار مهم هست . هر کدوم از این سه عامل رعایت نشن عمر ماهی به ۱۰ روز نمی رسه .
  غیر از همه ی این ها اثر این کارتون روی فرزندانتون رو هم در نظر بگیرید . این که هر سال برید یه موجود زنده بخرید و بگذارید سر سفره ی هفت سین و بعد به کشتنش بدید یا با بی مسئولیتی سر به نیستش کنی باعث بی تفاوتی بچه هاتون می شه .

 20. Avatar سعید ابوالعباس

  بسیار خوب و آفرین به شما که این مطلب را از بیشتر دیدگاههای موجود آن واشکافی کردید.

 21. Avatar عطا

  درود …. سال نو مبارک … از بابته این متن ممنون … با اجازه با ذکر نام و آدرس هرجا که بتونم انتشارش میدم

 22. Avatar مونا

  منم با نظر اقای سینا موافقم و از مردم خواهشمند هستم بعد از اینکه عید تمام شد لطفا ماهی ها را در حوض های مناسب در پارک ها رها کنن

 23. Avatar طراحی سایت

  من کهماهی قرمز خیلی دوست دارم

 24. Avatar میزبان آی تی

  سلام
  بسیار لذت بدیم ممنون

 25. Avatar حمیدرضا

  سلام خیلی مفید بود
  ان شاءالله سربلند باشید

 26. Avatar علیرضا غمگین

  به نظر من باید جایگزین مناسب تر پیدا کرد و یه سرگرمی بهتری برا خودمون دست و پا کنیم و کلا این حرکت ریشه کن شه!! هر چقدرم شما محیط خوبی برای ماهیهای زبون بسته تهیه کنید هر چقدرم شما کارشناس باشی باز این زبون بسته ها با محیط طبیعی زندگیشون کیلومترها فاصله دارن شما باید خودتونو جای ماهی بزاری شما دوس داری بندازنت تو یه چهار دیواری بهترین امکانات و رفاه رو هم در اختیارتون بزارن ولی حق اینو نداشته باشی از اون محیط بسته خارج شی و تا اخر عمرت همونجا ساکن باشی؟؟!! یه دقیقه عمیق فکر کن…. !! همونطور که پرنده در قفس زندانی محسوب میشه ماهی هم به نوعی در تنگ زندانیه هیچ فرقی نیس بین این دو تا.. منتها ماهیها مظلوم تر واقع شدن.. برای در قفس بودن پرنده هزاران هزار شعر سرودن ولی از ماهی ها و سایر حیوانات مختلف خیلی راحت قافل شدیم!!

 27. Avatar حسین

  سلام برای تحویل سال نو در سال ۸۰ یک عدد ماهی قرمز کوچک خریدم و برای ان یک تنگ و یک اکواریوم ۱۸۰ لیتری خریدم . شب عید در داخل تنگ مهمان سفره هفت سین ما بود و باقی روزها در اکواریوم زندگی میکرد و این ماهی ما تا سال ۹۱ زنده بود که سال ۹۱ متاسفانه مرد واین موضوع یه مدتی واقعا منو ناراحت کرده بود …

  1. Avatar مهدی

   عامو دس خوش راز موفقیتت چی بود؟؟

 28. Avatar Dalamper

  من که امسال ماهی قرمز نخریدم چون اصلاً جز فرهنگ ایرانی نیست و دیگه هم از سال های بعد قرار نیست بخریم

 29. Avatar ءMamad

  مطلب خیلی خوبی بود تحت تاثیر قرار گرفتم:)

 30. Avatar فرشيد

  با تبریک سال نو, وشاد باش برای کلیه فارسی زبانان سراسر دنیاو همچنین خوانندگان این مجله پویا وتشکر از نویسنده این قسمت برخود لازم دانستم تا نکته ای رو اضافه کنم که امیدوارم مفید واقع بشه
  نهادن ماهی قرمز ، این میهمان همه ساله سفره هفت سین بسیاری از خانواده‌های ایرانی که کوچک‌تر ها خیلی به آن علاقه دارند، بر سفره هفت‌سین بنیانی فرهنگی دارد. ماهی قرمز، تاریخی چند هزارساله را پشت سر نهاد تا به عنوان قدیمی‌ترین ماهی خانگی یا زینتی به حوض خانه‌های مردم و آب نماهای عمومی راه یافته است و مهمان کوچک نوروزی سفره‌های هفت‌سین ایرانیان شده است. تاکنون تصور می‌شد که این ماهی برای نخستین‌بار در شرق آسیا و
  در کشورهای چین و ژاپن پرورش داده شد آثار تاریخی به دست آمده در مرزهای پهناور ایران فرهنگی که امروز در موزه‌های بزرگ جهان نگهداری می‌شوند، نشان می‌دهند که مردمان ساکن در فلات ایران هزاران سال است که با گونه‌های مختلف ماهی به ویژه ماهی قرمز آشنایی داشته‌اند و بر خلاف تصور رایج، به احتمال زیاد این ماهیان از ایران و میان‌رودان به چین رفته‌اند و در آنجا مورد بارپروری و به‌گزینی قرار گرفته‌اند و به دستور امپراتوران چینی برای پرورش این ماهی آبگیرهای مخصوص و یا حوضچه‌هایی از جنس چینی می‌ساختند. چینی‌ها زمانی که در جستجوی ماهی‌های پرورشی برای مصرف خوراکی بودند به آن برخوردند. با اصلاح نژاد، اندازه آن‌ها افزایش یافت ولی پس از مدتی، به خاطر زیبایی ظاهری، آن ها تبدیل به جانورانی تزئینی شدند و با توجه به ارزش اقتصادی آن ها، پرورش دهندگان سعی خود را متمرکز بر اصلاح نژاد و بهتر شدن شکل ظاهری انواع « ماهی قرمز » کردند و رفته رفته پرورش آن‌ها برای خوراک منسوخ گردید. هر چند که در چین و بسیاری از نقاط دنیا تا مدت‌ها، برخی به خوردن آن علاقه نشان می دادند. برای نمونه در کتاب « ماده الحیوه » که توسط « نورالله » آشپز شاه‌عباس صفوی در سال ۱۰۰۳ هجری قمری نگاشته شده و در آن دستور پخت انواع غذا ارائه شده است از پخت نوعی بریان‌پلوی شاهانه یا «بریان‌پلاو » با گوشت «ماهی‌سرخ » که از «شیروان» می آوردند، سخن به میان می‌آید.

 31. Avatar محمد حسین مرتضی پور

  بخریم

  اجباریه 🙂

 32. Avatar علی

  مطالب سایتتون واقعاااااااااااااااااااااااااااا قشنگ و مفیدن
  به خصوص مطالب علمیتون سعی کنید ازمایش های علمی هم تو سایتتونبشتر بذارید
  خیلی ممنون

 33. Avatar سعید

  سلام
  بهتره به حیات موجودات دیگه احترام بزاریم
  و برای لذت خودمون اونها رو به اسارت نگیریم
  جدیدا ماهی جدیدی به نام فایتر جای ماهی قرمز رو گرفته
  که فروشندگان در ظرفهای خیلی کوچک و با شرایط بدی اونها رو به فروش می رسونند
  موجودات زنده وسیله بازی نیستند ، وسیله تجارت هم نیستند
  بهتر ه همینجور که به زندگی خودمون اهمیت میدیم به زندگی موجودات دیگر هم اهمیت بدیم
  حداقل بهشون آزار نرسونیم
  با تشکر

 34. Avatar ناشناس

  سال پیش دیجیکالا متنی مشابه همین متن گذاشت من خوندم و با رعایت کردنش و مطالبی که از جای دیگه خوندم، ماهیا تا الان زنده موندن

 35. Avatar Ali

  بسیار عالی
  نوشته ی جالب توجهی بود.

 36. Avatar hva

  به نظر من اتفاقا ماهی قرمز سفره‌ی هفت سین ما را ایرانی تر می‌کند چرا که تاریخ ما فقط به دوران هخامنشان نیست و دورانی را داریم که تحت استعمار کشورهای گوناگون بودیم و بودن نمادی از آن کشورها می‌تواند یاداور آن دوران ایران نیز باشد. بعد از ان این ماهی های قرمز برای عید پرورش داده شده اند و فرصت زندگی کردن را پیدا کرده اند. اخر هم ما ایرانی ها معمولا بسیار از حیوانات دوریم و در خانه ها حیوانی را بزرگ نمی کینم. شاید تلاش برای نگهداری از یک ماهی به ما و فرزندان ما آموزش دهد تا بیشتر با طبیعت و حیوانات مهربان باشیم.

 37. Avatar کیان

  با سلام. با رعایت همین موارد و خرید دارو از اکواریو فروشی ها به راحتی میشه طول عمر ماهی ها رو افزایش داد.یه ضد قارچ و ضد عفونی‌و ضد انگل که جمعا ۱۵۰۰۰ ت نمیشه و با مصرف نصف در از این دارو ها برای هر تنگ حدود ۵-۶ لیتری ، دوبار در هفته ، ماهی ها رو کامل درمان کرد و برای مدت زیادی نگهداری کرد. حتی میشه در اکواریوم انداختشون ، بدون اینکه برای مابقی ماهی ها مسبب بیماری بشن