فیروز نادری؛ مدیر ایرانی ناسا، قهرمان سفرهای مریخ!

علیرضا برادران ۱۶ شهریور ۱۳۹۵ | ۲۱:۰۰

وقتی برای تحصیل به «سرزمین فرصت‌ها» رفت، می‌خواست معمار شود اما بی ‌آن ‌که پیش‌تر برنامه‌ای ریخته باشد، نهایتا از مهندسی سر در آورد و آینده‌اش با کهکشان‌ها و «ناسا» گره خورد. با زندگی‌نامه فیروز نادری همراه باشید.

فیروز مایکل نادری در ۲۶ اسفند ۱۳۲۴ در شیراز به دنیا آمد ولی تولد او در شناسنامه ۵ فروردین ۱۳۲۵ (۲۵ مارس ۱۹۴۶) قید شده. نادری اصالتا از تیره ندرلوی طایفه‌ی دره‌شوری، یکی از طایفه‌های بزرگ ایل قشقایی است. وقتی چهار ساله بود والدینش جدا شدند. پدرش مرد جهان و جهان‌گردی بود و به‌شدت اهل سفر. در این سفرها فیروز را هم همیشه با خود می‌برد. فیروز خاطره‌ی زیادی از مادرش ندارد؛ در تمام دوران کودکی پدرش اجازه دیدارشان را نمی‌داد؛ خودش می‌گوید: «این مسئله باعث شد سعی کنم با دنیای اطرافم رابطه‌ی نزدیک‌تری برقرار کنم چرا که از داشتن خانواده به شکل درست و سنتی‌اش محروم بودم.» فیروز ۱۲ سال اول زندگی‌اش را در شیراز گذراند و تحصیلات ابتدایی را تمام کرد. بعد به اتفاق پدر به تهران رفت و در دبیرستان اندیشه درس خواند.

دیپلم را که گرفت در ۱۹۶۴ برای تحصیلات عالی راهی آمریکا شد؛ این سفر مسیر زندگی‌اش را برای همیشه تغییر داد و باعث شد تنها چند دهه‌ی بعد تبدیل به یکی از شناخته‌شده‌ترین چهره‌ها در حوزه‌ی هوا-فضا شود. نادری داستان زندگی‌اش را این‌گونه تعریف می‌کند: «خیلی از همکارانم وقتی بچه بودند، فرود فضاپیمای آپولو را دیده بودند و تحت تأثیرش از هم‌آن موقع آینده شغلی خود را مشخص کرده بودند. این داستان خوبی است اما داستان زندگی من نیست؛ من وقتی به این‌جا آمدم می‌خواستم معمار شوم. خیلی زود دریافتم که استعدادش را ندارم. کمی که گذشت خیلی شیفته ورزش شدم و دلم می‌خواست ورزشکار حرفه‌ای بشوم. اما دنیا قماری است که باید با همه ورق‌هایتان بازی‌اش کنید؛ پس رفتم و مهندسی خواندم.»

naderi1

فیروز نادری اسفند سال ۱۳۲۴ در شیراز به دنیا آمد و پس از گذراندن دوران مدرسه، برای تحصیلات عالی به آمریکا رفت.

در بین علوم مهندسی سراغ برق رفت؛ دوره لیسانس را در دانشگاه ایالتی آیووا گذراند و مدرک گرفت. نادری درباره این دوران می‌گوید: «اولین عشقم داج (یک خودروی آمریکایی) بود. ولی سال دوم دانشگاه برای اولین بار جنس لطیف را کشف کردم. تازه فهمیدم که دنیا از چه قرار است و اصلا چرا به دنیا آمده‌ایم. خوب بود؛ بخشی از وقتم را این طوری خوش می‌گذراندم.»

برای ادامه تحصیل به کالیفرنیا رفت؛ فوق لیسانس را هم در همان رشته برق در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی طی کرد. بعد دکتری خود را در ۱۹۷۶ در رشته مهندسی الکترونیک از همان دانشگاه گرفت و با عنوان دکتر فیروز نادری به کشورش برگشت تا خدمت کند؛ اما خدمتی که در وطن از او طلب شد خدمت سربازی بود؛ نادری ضمن خدمت سربازی مدتی هم در مرکز سنجش از راه دور ایران فعالیت کرد؛ ولی آخر سر به دلیل نبود امکانات برای تحقیقات در حوزه مورد نظرش، کمی بعد در ۱۹۷۹ دوباره جلای وطن می‌کند و این بار دیگر هرگز [به جز چند سفر کوتاه مدت] به ایران باز نمی‌گردد. در همان سال به استخدام سازمان ملی هوانوردی و فضایی آمریکا (ناسا) در می‌آید و مسیر افتخارآفرینی را شروع می‌کند.

فیروز نادری در مدت حضورش در ناسا سمت‌های مختلفی در زمینه‌های فنی و مدیریتی بر عهده گرفت. از ماهواره‌های مخابراتی متحرک، رادارهای دورسنج، رصدخانه‌های تحقیقاتی اختر فیزیک تا اکتشافات در مریخ و سایر اجرام منظورمه شمسی همه زمینه‌های کاری او در ناسا بودند. وقتی در سال ۱۹۷۹ به آزمایشگاه پیش‌رانش جت ناسا (JPL) پیوست، ابتدا به عنوان مدیر آزمایش‌های پروازی علوم فضا و مدیر طرح تفرق‌سنج این سازمان به کار پرداخت.

فیروز نادری در دوران خدمت سربازی (نفر دوم از سمت چپ)

نادری پس از پایان تحصیلات به ایران بازگشت و به خدمت سربازی رفت. سپس به آمریکا برگشت در ناسا مشغول به کار شد.

نادری در سال ۱۹۹۶ مدیر برنامه منشا حیات ناسا شد. وی در این باره می‌گوید: «جواب این سوال که آیا در فضا حیات وجود دارد با حل سوال دیگری به دست می‌آید و آن این‌که حیات در زمین چگونه به وجود آمد. سه بخش مهم در واحد ما پیگیری می‌شود: یکی مربوط به کل فعالیت‌هایمان در محدوده منظومه شمسی می‌شود. بخش دیگر مربوط به فضاهای بیرون از این منظومه و حتی جاهایی که فعلا امکان رفتن به آن‌ها را هم نداریم؛ و اما بخش سوم که به عقیده‌ی عده‌ای مهم‌ترین قسمت است، وظیفه نگاه به پایین و سیاره خودمان، زمین را دارد. خیلی از سوال‌های ما بنیادی هستند آیا سیاره‌های دیگر وجود دارند؟ اگر هست آیا حیات به شکلی که ما سراغ داریم در آن‌ها هست؟»

ناسا در سال ۲۰۰۰  پس از دو بار ناکامی دانشمندانش در هدایت و به ثمر رساندن پروژه اکتشافی مریخ تصمیم به توقف آن می‌گیرد ولی نادری با ارائه‌ی طرح خود آن‌ها مجاب می‌کند یک بار دیگر به این برنامه فرصت دهند؛ به این ترتیب نادری مدیر پروژه اکتشاف در مریخ می‌شود.

یک سال بعد تیم تحت نظر نادری موفق می‌شود مدارگرد ادیسه را به مدار مریخ بفرستد. با این موفقیت امکان رایزنی برای اختصاص بودجه بیشتر باز می‌شود و با چانه‌زنی‌های فیروز نادری پول بیشتری به پروژه تزریق می‌شود. از آن پس تا سال ۲۰۰۴ دو مریخ‌نورد «روح» و «فرصت» بر مریخ فرود می‌آیند. نادری می‌گوید: «روح را به [بستر خشک] دریاچه‌ای فرستادیم که فکر می‌کردیم در آن‌جا بتواند شواهدی از وجود آب یا حیات قدیمی پیدا کند. اما در این مورد تیرمان به خطا رفت. فرصت نیز به جایی که پیش‌بینی می‌شد حاوی مواد معدنی مانند هماتیت باشد فرستاده شد؛ این یکی ثمر داد و توانست با کشف هماتیت که نشان‌دهنده‌ی وجود آب در گذشته است کمک بزرگی به ما کند»

بزرگترین دستاوردهای فیروز نادری در مدیریت ماموریت‌های مریخ در اوایل دهه‌ی ۲۰۰۰ بدست آمد.

بزرگترین دستاوردهای فیروز نادری در مدیریت ماموریت‌های مریخ در اوایل دهه‌ی ۲۰۰۰ بدست آمد.

نادری از خاطراتش درباره شب فرود اولین مریخ‌نورد این طور می‌گوید: «شب فرود را کاملا به یاد دارم؛ اولین بار در عمرم بود که واقعا صدای ضربان قلبم را می‌شنیدم. یک‌شنبه روزی بود و همه در اتاق کنترل عملیات جمع شده بودیم. وقتی اعلام شد که فرود با موفقیت انجام شده تمام حسی که چهار پنج سال در طول ساخت دستگاه در دلم مانده بود یک باره داشت فوران می‌کرد دیگر کنترل چشمانم را نداشتم ولی در عین حال نمی‌خواستم در آن شرایط دیده شود برای همین دور از دید دوربین رفتم یکی از هم‌کارانم را بغل کردم با هم گریه کردیم، لحظه خاصی بود.»

JPL پس از موفقیت‌های «روح» و «فرصت» تمام توانش را جمعش کرد تا پروژه‌ی بعدی خود موسوم به آزمایشگاه علمی مریخ (MSL) را راهی این سیاره کند. این آزمایشگاه که بعدا به مریخ‌نورد کنجکاوی (Curiosity) تغییر نام داد، طبق برنامه قرار بود سال ۲۰۰۹ پرتاب شود، ولی به دلیل آماده نبودن، تاخیر خورد و نهایتا در اواخر ۲۰۱۱ میلادی پرتاب شد و در ۶ اوت ۲۰۱۲ به مریخ رسید. این مریخ‌نورد انرژی خود را از یک راکتور هسته‌ای خیلی کوچک که در دلش قرار دارد تامین می‌کند. به همین خاطر از نظر تامین نیرو با مشکلی مواجه نیست. نادری درباره فرستادن انسان به مریخ می‌گوید: «کار ما خیلی مشکل است این طور نیست که تابلوی به مریخ خوش‌آمدید جلویمان باشد. فرستادن انسان به مریخ به قدری مشکل و پیچیده خواهد بود که ارسال MSL و موفقیتش هم نمی‌تواند پیش‌نیاز آن باشد. سفر به مریخ سه مرحله دارد: پرتاب از زمین، هدایت از زمین تا مریخ و فرود بر مریخ؛ بخش دوم این ماموریت آسان‌ترین قسمتش خواهد بود و سختی کار به ترتیب فرود بر مریخ و پرتاب از زمین است. مشکل‌ترین فاز فرود در مریخ، کند کردن سرعت فضاپیما است. در حال حاضر و در ماموریت‌های کنونی سپر حرارتی، چتر و موتورها می‌توانند سرعت را بکاهند. اما وقتی فضاپیمای حامل انسان بخواهد با ۲۰ تا ۲۵ برابر وزن و اندازه بر سطح مریخ فرود آید کار سخت‌تر خواهد بود. ما هنوز فن‌آوری مورد نیاز این کار را نداریم.»

نادری در طور سالیان چند بار تخمین‌هایی برای زمان احتمالی سفر انسان به مریخ اعلام کرده؛ پیش‌تر معتقد بود شاید بتوان بین ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۰ به این هدف رسید اما تازگی در بازنگری حرف‌هایش بر اساس آخرین دست‌آوردها می‌گوید قبل از ۲۰۵۰ این کار شدنی نخواهد بود. از نظر او فقط مشکلات علمی و فنی مانع نمی‌شوند. بخش مهمی از مشکلات مالی هستند و با توجه به کاهش‌های اخیر بودجه به نظر نمی‌رسد تا نیمه قرن میلادی حاضر بتوان بر مریخ قدم زد.

نادری سرانجام بعد از ۳۶ سال فعالیت در ناسا در فوریه ۲۰۱۶ تصمیم به بازنشستگی گرفت و طی نامه‌ای با همکارانش خداحافظی کرد؛ او با اشاره به این که ۳۶ سال گذشته در نظرش در چشم به هم زدنی سپری شده می‌نویسد: «۳۶ سال قبل زمانی که به ناسا پیوستم فکر می‌کردم تا وقتی شور و شوقم نسبت به کار باقی است این‌جا می‌مانم و روزی که احساس کنم این اشتیاق در حال کم‌رنگ شدن است آن را ترک خواهم کرد. حالا بعد از ۳۶ سال نه تنها آن روز نیامده، بلکه هر آن‌چه باعث عشقم به کار در این مکان بود بیش‌تر هم شده. با این وجود فکر می‌کنم اکنون زمان درستی برای این است که مشعل را به فرد دیگری بدهم.»

فیروز نادری در سال ۲۰۱۶ اعلام بازنشستگی کرد.

فیروز نادری در سال ۲۰۱۶ اعلام بازنشستگی کرد. او از سال ۲۰۱۱ مدیر ماموریت‌های اکتشاف منظومه‌ی شمسی بود.

نظر نادری درباره ایرانیان خارج از کشور، ملیت و نظریه‌ی هاوکینگ

مسئله این است که ما در این کشور گردشگر نیستیم. دو نسل متفاوت آمریکایی ایرانی‌تبار داریم؛ نسلی داریم که این‌جا متولد شده و هم‌این‌جا رشد کرده؛ در سوی دیگر نسل ما که دو زندگی متفاوت را تجربه کرده و به هردو تعلق خاطر دارد. خود من حتی تصورش را هم نمی‌کردم سالیان سال بگذرد و هم‌چنان در آمریکا زندگی کنم.

naderi7

در سال ۲۰۱۶ ناسا یک سیارک را به افتخار فیروز نادری، به نام او کرد.

من عاشق ایرانم؛ ریشه‌هایم به ایران بر می‌گردد و جایی است که یکی از قدیمی‌ترین و مغرورترین تمدن‌های بشری در آن شکل گرفته. از سوی دیگر بیش از دو-سوم عمرم را در آمریکا گذرانده‌ام و عاشق این کشورم. من هم‌آن‌قدر که ایرانی هستم آمریکایی هم هستم؛ این پیوند جدا شدنی نیست، درست مثل وقتی که زرده و سفیده تخم مرغ را هم زدید دیگر نمی‌توانید از هم تفکیک‌شان کنید. اما فارغ از این بحث‌ها یکی از چیزهایی که کار فضا به شما یاد می‌دهد این است که همه ما در انسان بودن‌مان مشترک و متحدیم. هر وقت که خیلی مغرور می‌شویم بد نیست برگردیم و خودمان را از فضا نگاه کنیم که فقط یک نقطه ریز در بی‌کران‌ها هستیم. از فضا همه ما زمینی هستیم و ملیت‌ها رنگ می‌بازند.

در مصاحبه‌ای از عقیده‌ی نادری درباره‌ی نظریه‌ی فیزیک‌دان مشهور استیفن هاوکینگ درباره‌ی عدم وجود خدا سوال می‌شود؛ نادری در پاسخ می‌گوید که به هیچ‌کدام از ادیان و مذاهب اعتقادی ندارد ولی اعتقاد به خدا را سوای از اعتقاد به دین می‌داند.

دستاوردها و افتخارها

فیروز نادری در طول زندگی حرفه‌ایش بارها تقدیر شده؛ بالاترین نشان ناسا، مدال خدمات برجسته، را گرفته، به عنوان فرد موثر سال ایالات متحده آمریکا انتخاب شده، جایزه لیبرال را در ۲۰۱۴ دریافت کرده، نشان افتخار الیس آیلند را در سال ۲۰۰۵ به سینه زده و به عنوان یکی از رهبران برجسته تاریخ ناسا برگزیده شده.

اما آن طور که خودش می‌گوید یکی از آن‌ها را که آخرین‌شان هم هست بیش از همه دست دارد و آن نام‌گذاری یک سیارک به نام او است. این سیارک که پیش‌تر (EL1 1989 5515) نام داشته ۱۰ کیلومتر قطر دارد و به کمربند سیارک‌های بین مریخ و مشتری تعلق دارد. ناسا برای این تغییر نام ناگزیر شده از انجمن بین‌المللی نجوم (IAU) این موضوع را درخواست کند که با موافقت آن‌ها به انجام رسیده.

فیروز نادری در کنار ماکت مریخ‌نورد کنجکاوی

فیروز نادری در کنار ماکت مریخ‌نورد کنجکاوی. او نقشی بسیار موثر در موفقیت ماموریت‌های مریخ داشت.

یکی دیگر از یادگاری‌های ماندنی برای نادری شکستگی بینی‌اش است؛ فیروز واقعه را این طور تعریف می‌کند که: «دماغم درست روزی که از رساله دکترایم دفاع کردم شکست ولی اقدامی برای درمانش نکردم؛ ماجرا از این قرار بود که بعد از دانشگاه برای تماشای مسابقه بیسبال رفته بودم؛ یک دستم ساندویچ بود و دست دیگرم نوشیدنی که یکی از بازیکنان مشهور آن دوره به توپ ضربه زد و مستقیم خورد به دماغ من و بعد برگشت توی زمین؛ اگرچه دماغم شکست ولی خاطره‌ای شد برای خودش و من هم یادگاری نگهش داشتم!»

 

در اسلام تاکید شده که اگر در وطن‌تان امکانات موفقیت فراهم نیست هجرت کنید؛ عمل به این مهم را از همان صدر اسلام شاهدیم (هجرت عده‌ای از مسلمانان به دستور پیامبر به حبشه)؛ از سویی درست خلاف این نظر هم در هم‌آن آغاز اسلام و باز به دستور پیامبر انجام شده (استقامت مسلمانان در شعب ابی طالب)؛ به نظر شما یک «استعداد» چه باید بکند؟ راه هجرت پیش بگیرد یا با تمام سختی‌ها در وطن بماند؟ فکر نمی‌کنید تصمیم در این مورد به جهان‌بینی افراد بر می‌گردد؟ و این‌که گاهی یقین به بیهوده بودنِ «ماندن»؟ اگر کشور زادگاه نادری امکانات مادی و مهم‌تر، معنویِ رشد و بالندگی او را فراهم می‌کرد امروز او باز می‌توانست به چنین جایگاه رفیع بین‌المللی دست یابد یا فقط کشوری خاص می‌توانست به این مقام برساندش؟ کشورهایی که با آغوش باز «استعدادها» را میزبانی می‌کنند چه در اختیارشان می‌گذارند که گذر زمان را هم متوجه نمی‌شوند؟

توضیح: متاسفانه تاریخ برخی فعالیت‌های فیروز نادری در منابع مختلف و حتی مصاحبه‌هایی که با ایشان انجام گرفته متفاوت ذکر شده؛ نویسنده تا حد ممکن برای یافتن زمان‌های درست تلاش کرده ولی احتمال خطا در این زمینه را رد نکرده و بدین وسیله پیشاپیش از شما خوانندگان محترم پوزش می‌خواهد.

‌‌‌‌‌Birthday_Footer

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۲۵ دیدگاه
 1. اا اا

  عزیزمن دکتر نادری اصالتا شیرازی است وهیچ ربطی به قشقایی ندارد
  او فرزند خوانده آقای فرج الله خان عرب شیبانی از ایل عرب هست
  نقل از خواهر ناتنی ایشان ن عرب شیبانی

 2. ali esfahani ali esfahani

  به ترکان قشقایی تبریک میگم که چنین شیر مردانی رو داره ، زنده باشید …????????????????

 3. کهیار کهیار

  با سلام و درود به دوست نویسنده، توجه بفرمایید که فیزیک‌دان مشهور استیفن هاوکینگ نگفتند که خدا نیست، بلکه فرمودند جهان برای پیدایش نیازی به آفریدگار ندارد!

 4. محمد حسن مهرابی محمد حسن مهرابی

  خوبه که یه نفر از ایران اینقدر پیشرفت کنه ولی کلا سوال من همیشه و همه وقت این بوده که چرا باید با صرف هزینه های گذار به فکر سفر و سکونت در مریخ باشیم ولی چرا این هزینه را برای حفظ زیبا ترین و قابل سکونت ترین سیاره شناخته شده کل گیتی هزینه نمیکنم

  چرا این پول و ثروت و تکنولوژی ها را صرف نجات زمین خودمان نمیکنم و در عوض به تخریب زمین می پردازیم و به آبادی فضا میاندیشم

  لحظه تامل کنید ….

 5. حمید تایم حمید تایم

  میگن آدمی که خوابه میشه بیدارش کرد.ولی کسی که خودشو زده به خواب عمرا
  پس بیاید کمی تفکر کنیم
  از خواب غفلت بیدار بشید

 6. محمد محمد

  امیدوارم همیشه زندگی نامه هاتون پربار باشن و از چند زاویه به قضیه نگاه کنند.
  جمع بندی آخر هم فوق العاده بود.

 7. محصب محصب

  در اینکه ما کشور فرصت سوزی هستیم
  دراینکه در کشور ما افراد خودخواه خیلی زیادن
  در اینکه خیلی از ما دوست داریم ره صد ساله رو یک شبه بریم…شکی نیست
  ولی من نمیتونم عاشق کشوری باشم که روی خون میلیونها سرخپوست واشک میلیونها سیاهپوست بنا شده
  نمیتونم عاشق کشوری باشم که ریختن خون ملتها و ساقط کردن دولتها جزو سرگرمیهاشه

  1. مهندس مهندس

   اما من می تونم عاشق کشوری باشم که
   تقریبا تمام دانشگاه های رده اول دنیا را تو خودش جا داده
   کشوری که بالاترین سرانه تولید علوم تو دنیا را داره
   کشوری که بیشترین کمک های انسان دوستانه را تو دنیا داره
   کشوری که یه چیزای مثل اینترنت و جی پی اس را می تونست فقط واسه خودش نگه داره ، اما رایگان به همه دنیا داد
   کشوری که آزادترین نوع حکومت را تو دنیا داره
   و……
   درسته روی اون چیزایی که تو میگی بنا شده اما ، همون سیاه پوست الان رئیس جمهورش شده و این یعنی رویاها اونجا خیلی به واقعیت نزدیکترن.

   1. علی علی

    از خنده دار ترین جمله ها راجع به آمریکا استفاده کردین 🙂 شما میتونین یه طنز پرداز ماهر بشین 🙂

    1. پوریا پوریا

     اون چیزی که من رو به خنده انداخت طرز تفکر شما راجع به جملات مهندس بود!

 8. لقمان لقمان

  نمیدانم چه بگویم فقط میدانم و میتوانم احساسم رابیان کنم آن هم جز احساس غرور چیزی نیست…فیروز جان ما پاینده باشی فرزند این آب و خاک.

 9. مهندس مهندس

  آقای برزین
  لذت بردم از کنار هم چیدن زیبای این موضوعات!
  امیدوارم مجبور نشی از روی سایت برش داری
  التماس تفکر…..

 10. محمدرسول محمدرسول

  اين عبارت كه: «در اسلام تاکید شده که اگر در وطن‌تان امکانات موفقیت فراهم نیست هجرت کنید … » در كجاي اسلام ذكر شده؟؟!!
  در آيه ۹۷ سوره نسا وقتي فرشتگان از «ظالمان» سوال مي‌كنند كه در چه حالي به خود ظلم كرديد و با وجود اينكه مسلمان بوديد در صف‌بندي كفار قرار داشتيد، پاسخ مي‌دهند كه ما در سرزمين خود تحت فشار ظالمان بوديم. اينجاست كه پاسخ دريافت مي‌كنند كه «الم تكن ارض الله واسعه فتهاجروا فيها – آيا زمين خدا فراخ نبود كه در آن مهاجرت كنيد، و نقل مكان دهيد» تا به اين واسطه در صف كفار قرار نگيريد.
  آقاي نادري كه درباره‌اش نوشتيد از لحاظ علمي فردي قابل احترام است و ايراني بودنش هم براي ما مايه خرسندي است؛ اما اگر دانش ديني دقيقي نداريد مطالب اشتباه نقل نفرماييد و تصميم ايشان مبني بر ترك وطن اسلامي را به دين نسبت ندهيد.

  1. مهندس مهندس

   آقای محمد رسول
   فکر نکنم نویسنده منظورش این بوده که دلیل کوچ آقای نادری اسلام بوده ، البته این هم برای خودش برداشت قابل احترامیه!
   همین که شما خودت الان کسی که دین و مذهیتا اصلا قبول نداره، آدم قابل احترامی میدونی کفایت همه چیا می کنه و مشخصا قابل احترام بودنه خودتا می رسونه!
   همونجور که خود آقای نادری گفتن اگه از بالاتر به همه چی نگاه کنیم ، این جور مسائل رنگ می بازن و جاشون را چیزای قشنگتری می گیره!

  2. محمد محمد

   وقتی امکان درست کردن اینجا نیست چرا باید بمونه و خودش رو حروم کنه؟ ما تا سال های دور توی هوا فضا به جایی که ناسا هست نمی‌رسیم که قطعا به عمر کاری این آقا قد نمیده. پس چرا نره و از استعدادش برای کمک به بشر استفاده نکنه؟ بمونه فقط غر بزنه؟
   این جمله خودش گویای همه چیز هست:
   «با عنوان دکتر فیروز نادری به کشورش برگشت تا خدمت کند؛ اما خدمتی که در وطن از او طلب شد خدمت سربازی بود». یعنی واقعا با مدرک دکتری بهترین کاری که برای کشور ازش برمیومد ۲ سال سربازی بود؟

 11. مسعود مسعود

  بسیار عالی و آموزنده بود

 12. حمید حمید

  قطعا اگر دکتر نادری هم ایران بودند الان وضع خیلی متفاوتی داشتند ، توی سخت بودن راهی که ایشان رفتند بحثی نیست ، ولی توی ایران نه این راه هست و نه شما میتونی بسازیش !! “به نظر شما یک «استعداد» چه باید بکند؟ راه هجرت پیش بگیرد یا با تمام سختی‌ها در وطن بماند؟” وقتی که استعداد شما برای کشور ارزشی نداشته باشه راهی جز هجرت نمی مونه !!!

 13. حسین حسین

  کشورها در زمینه توسعه به سه دسته تقسیم می شن: توسعه خواه، توسعه خوار و توسعه باز! دو دسته آخر یا امکان پیشرفت رو در اختیار افراد ملتشون قرار نمیدن (توسعه خوار) یا به طرق مختلف از جمله ارائه آمار سعی در تظاهر به حرکت در مسیر توسعه دارن (توسعه باز)! متاسفانه کشور ما هنوز جزو کشورهای توسعه باز محسوب می شه؛ در مقاله بالا این جمله جالب توجه هست که «با عنوان دکتر فیروز نادری به کشورش برگشت تا خدمت کند؛ اما خدمتی که در وطن از او طلب شد خدمت سربازی بود»! تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل!
  پی نوشت: اقتباس از نظریات «دکتر رنانی» در خصوص تقسیم بندی موضع گیری کشورها نسبت به توسعه

 14. محسن محسن

  هیییچی برای گفتن ندارم.صحبتهای جناب نادری و سوالهای ته متن جوابگوی همه ی سوالهایست که ممکنه تو ذهن یک شخص وجود داشته باشه.جنس کلمات و جایگاه اجتماعی چنین شخصی بگونه یست که انگار داری به حقیقت مینگری.همینکه خوندن متن به روح آدم آرامش میده نشون از درست بودن محضه.

 15. حمیدرضا حمیدرضا

  ممنون از مطلب مفیدتون

 16. شاهرخ رضایی شاهرخ رضایی

  بسیار خرسندم که ایشان به عنوان یک دانشمند ایرانی و جهانی به پیشرفت علم در حوزه فضا خدمت کرده اند برای ایشان وتمام کسانی که باعث کشف اسرار زندگی و رازهای خلقت میشوند ارزوی طول عمر میکنم

 17. شهاب شهاب

  فقط اینجور اشخاصن که آدمو امیدوار میکنن به آینده و تشویق میکنن به تلاش بیشتر

 18. Oscar Oscar

  سرزمین فرصت هاااا…..
  و چقدر با حسرت باید شاهد باشیم
  بار دیگر از دوستان سوال میکنم
  به نظر شما
  اگر زندگی خود را در ایران ادامه میداد چه سرنوشتی داشت……؟
  کمی تامل کنیم

 19. محمدعلي بهراميان محمدعلي بهراميان

  عالي بود ، افتخار ماست كه همچين آدم بزرگي رو در عرصه ي هوا فضا داريم ، يكي از دلايل پيشرفت ايشون اينه كه در سرزمين فرصت ها تحصيل كرده و ما اگر مي خواهيم پيشرفت كنيم اول بايد شرايطي براي رفتن به سرزمين فرصت ها بسازيم

 20. سفر سفر

  زندگی نامه ها خیلی خوبن، در صورت امکان زندگی نامه خانم های موفق رو هم منتشر کنید.