اولین پرتاب آزمایشی فضاپیمای استارلاینر بوئینگ با موفقیت همراه نبود

۲۹ آذر ۱۳۹۸ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
فضاپیمای استارلاینر

فضاپیمای استارلاینر بوئینگ که بعد از ظهر جمعه برای اولین بار به فضا پرتاب شد در مسیر رسیدن به ایستگاه فضایی با مشکل مواجه شد و در مدار صحیح قرار نگرفت. به این ترتیب و با اعلام ناسا استارلاینر امکان رسیدن به ایستگاه فضایی بین‌المللی را نخواهد داشت.

فضاپیمای استارلاینر پس از چند سال همکاری ناسا و بوئینگ سرانجام روز گذشته برای اولین بار به فضا پرتاب شد. ماموریت در ابتدا به خوبی پیش رفت اما در نهایت این فضاپیما نتوانست در مدار صحیح قرار بگیرد.

حدود نود دقیقه پس از پرتاب بود که رییس ناسا در توییتی اعلام کرد که با توجه به مشکل پیش آمده و مصرف سوخت بیش از حد، استارلاینر توان رسیدن به ایستگاه فضایی بین‌المللی را نخواهد داشت. با این حال جیم برایدنستاین به این نکته اشاره کرد که بسیاری از موارد در این ماموریت به درستی پیش رفته است. به این ترتیب و به گفته مدیر ناسا پرتاب اخیر استارلاینر ماموریتی ارزشمند و گامی رو به جلو بود.

خطایی که باعث ایجاد مشکل در این ماموریت شد حدود ۱۵ دقیقه پس از پرتاب اتفاق افتاد. زمانی که طبق برنامه فضاپیمای استارلاینر باید موتورهای خود را به مدت ۴۰ ثانیه روشن می‌کرد تا در مدار صحیح برای اتصال به ایستگاه فضایی بین‌المللی قرار بگیرد. اتفاقی که آن‌طور که باید رخ نداد. فضاپیمای استارلاینر در این مرحله با مشکلی در زمان‌سنجی مواجه شد و بیش از آن‌چه که باید سوخت مصرف کرد.

تلاش متخصصان نیز جوابگو نبود و دستورات جدید آن‌ها با فاصله زمانی به فضاپیما رسید. به این ترتیب فضاپیما به مصرف سوخت ادامه داد تا جایی که دیگر سوخت کافی برای رسیدن به ایستگاه فضایی و بازگشت به زمین باقی نماند.

با این حال فضاپیمای استارلاینر به سفر خود ادامه خوهد داد و احتمالا دو روز دیگر را در مدار زمین سپری خواهد کرد. پس از آن این کپسول طبق برنامه در نیومکزیکو فرود خواهد آمد. آزمایش فرود فضاپیمای استارلاینر اهمیت زیادی برای بوئینگ و ناسا دارد.

نکته جالب توجهی که مدیر ناسا به آن اشاره کرد وضعیت ایمنی فضانوردان در این ماموریت است. طبیعتا فضانوردی در این ماموریت آزمایشی حضور نداشت. اما به گفته برایدنستاین اگر سرنشینی در فضاپیما حضور می‌داشت مشکل خاصی برایش پیش نمی‌آمد. در واقع در صورت حضور فضانوردان در این فضاپیما شاید می‌شد با تغییر حالت پرواز از حالت خودکار به حالت دستی مشکل پیش آمده را کنترل کرد تا سوخت کافی برای رسیدن به ایستگاه فضایی باقی بماند.

مسیر سخت پیش روی ناسا، اسپیس‌ایکس و بوئینگ

با بازنشستگی شاتل‌های فضایی در سال ۲۰۱۱ ناسا برای اعزام فضانوردان خود به ایستگاه فضایی بین‌المللی راهی جز استفاده از فضاپیمای سایوز روسیه نداشت. به عبارتی در هشت سال اخیر هیچ فضانوردی از خاک آمریکا به فضا اعزام نشده است و در حال حاضر فضاپیمای سایوز روسیه تنها وسیله موجود برای سفر به ایستگاه فضایی است.

شاتل فضایی

تصویری از آخرین ماموریت شاتل‌های فضایی.
Credit: NASA/Bill Ingalls

برنامه ناسا برای از سر گرفتن سفرهای فضایی سرنشین‌دار اما از همان زمان مشخص بود: بهره بردن از ظرفیت شرکت‌های فضایی خصوصی.

به همین منظور ناسا بر اساس قراردادهایی به شرکت‌های اسپیس‌ایکس و بوئینگ ماموریت داد تا ساخت فضاپیماهایی با قابلیت استفاده مجدد را در دستور کار خود قرار دهند تا بار دیگر فضانوردان آمریکایی از خاک این کشور به فضا اعزام شوند.

شرکت اسپیس‌ایکس نیز در سال‌های اخیر مشغول توسعه فضاپیمای دراگون سرنشین‌دار بود که اولین پرتاب آزمایشی خود را با موفقیت پشت سر گذاشت. ماموریتی که البته بدون سرنشین انجام شد.

تا پیش از پرتاب امروز قرار بود بوئینگ و ناسا اولین پرتاب‌های آزمایشی سرنشین‌دار خود را در سال ۲۰۲۰ انجام دهند. اکنون اما باید منتظر ماند و دید آیا این برنامه محقق خواهد شد یا نه.

عکس کاور: لحظه پرتاب فضاپیمای استارلاینر بوئینگ.

Credit: Joel Kowsky/NASA

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه