۱۰ گربه‌ی معروف انیمیشن‌ها از بدترین تا بهترین

۴ بهمن ۱۴۰۱ | ۱۸:۰۰ ۵ بهمن ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه
گربه انیمیشن

گربه‌ها از محبوب‌ترین حیوانات خانگی در جهان محسوب می‌شوند. آن‌ها که از غرب آسیا و شمال آفریقا سر و کله‌شان پیدا شده، هزاران سال است که به لطف خزهای براق، شخصیت‌های جذاب و مهارتشان در کشتن گونه‌های مختلف آفات به یک همنشین دوست‌داشتنی برای انسان‌ها تبدیل شده‌اند. در بسیاری از اسطوره‌ها و افسانه‌ها نیز خدایان و شخصیت‌های برجسته به صورت گربه‌ تصویر شده‌اند. به بهانه‌ی اکران موفق انیمیشن «گربه‌ی چکمه‌پوش؛ آخرین آرزو» در این مطلب ۱۰ گربه‌ی انیمیشنی در فیلم‌های بلند را از بدترین تا بهترین نام بردیم که هرکدام به دلیلی معروف شده‌اند.

ظهور سینما باعث شده است که شخصیت‌های گربه‌ای با ویژگی‌های مثبت و منفی فراوانی خلق شوند. خاطره‌انگیزترین آن‌ها از دنیای انیمیشن‌ها می‌آیند، جایی که انیماتورها می‌توانند با استفاده از طراحی دستی و رایانه‌ای حرکات ظریف و شخصیت‌های عجیب گربه‌ها را به خوبی ثبت کنند.

۱۰. گربه چشایر در انیمیشن «آلیس در سرزمین عجایب» (Alice in Wonderland)

گربه چشایر در انیمیشن «آلیس در سرزمین عجایب»

 • محصول: ۱۹۵۱
 • صداپیشه: استرلینگ هالووی

در سرزمین آشفته‌ی عجایب، همه حداقل کمی دیوانه‌اند. دیوانه‌ترین شخصیت هم چشایر است، یک گربه‌ی انیمیشنی با راه راه سرخابی که قادر است به میل خود ناپدید و دوباره ظاهر شود. این گربه‌ی دیوانه، از شیطنت کردن لذت می‌برد و می‌تواند هم مانع و هم کمک به یک مسافر گمشده باشد.

گربه چشایر یکی از مفهومی‌ترین شخصیت‌هایی است که در انیمیشن‌های دیزنی خلق شده است. لبخند نمادین او به لطف قدرت‌ غیب شدنش، منجر به بوجود آمدن لحنی ترسناک و در عین حال عجیب می‌شود. اسطوره‌ی دیزنی استرلینگ هالووی با صداپیشگی خود، این گربه‌ی انیمیشنی را به عنوان موجودی که از کوچک‌ترین چیزها لذت می‌برد، به شخصیتی به‌یادماندنی و نمادین تبدیل کرده است.

۹. کلویی در انیمیشن «زندگی مخفی حیوانات خانگی» (The Secret Life of Pets)

کلویی در انیمیشن «زندگی مخفی حیوانات خانگی»

 • محصول: ۲۰۱۶
 • صداپیشه: لیک بل

داستان این انیمیشن درباره‌ی گروهی از حیوانات خانگی است که در یک ساختمان زندگی می‌کنند و پیوند نزدیکی با هم دارند. هنگامی که یکی از سگ‌ها به نام مکس، گم می‌شود، سایر حیوانات خانگی گروه تصمیم می‌گیرند به دنبال او بگردند و در ادامه ماجراجویی دیوانه کننده‌ای شکل می‌گیرد. یکی از شخصیت‌های جالب این انیمیشن گربه‌ای چاق و مغرور به نام کلویی است. این گربه‌ی خاکستری به شکلی طراحی و شخصیت‌پردازی شده است که تمام رفتارهای یک گربه را به شکلی اغراق‌آمیز به تصویر بکشد.

فیگور مدل زندگی مخفی حیوانات خانگی مجموعه 9 عددی

۸. دوشس در انیمیشن «گربه‌های اشرافی» (The Aristocats)

دوشس در انیمیشن «گربه‌های اشرافی»

 • محصول: ۱۹۷۰
 • صداپیشه: اوا گیبور

در انیمیشن «گربه‌های اشرافی» دوشس، حیوان خانگی محبوب مادام آدلاید بونفامیل، با صاحبش و سه فرزندش، ماری، برلیوز و تولوز، در فرانسه و در شهر پاریس زندگی می‌کند. وقتی بونفامیل تصمیم می‌گیرد که پس از مرگ میراث خود را به گربه‌هایش بسپارد، خدمتکار حریص او سعی می‌کند گربه‌ها را از بین ببرد، تا نفر بعدی باشد که میراث زن به او می‌رسد. دوشس که در حومه‌ی شهر رها شده بود، کمک گربه‌ای به نام توماس اومالی را برای بازگشت به خانه می‌پذیرد.

دوشس ممکن است یکی از بهترین شخصیت‌های گربه قبل از ظهور انیمیشن‌های کامپیوتری باشد. او که توسط چندین هنرمند تصویرگر دیزنی خلق شده است، با ظرافت و متانت خاصی حرکت می‌کند که مناسب یک حیوان خانگی اشرافی است. آن‌سوی ظاهر زیبا و باوقار او، یک روح مهربان و دلسوز وجود دارد که عشق فراوانی را بین فرزندان، صاحبش و غریبه‌ها به اشتراک می‌گذارد.

۷. دراگون در انیمیشن «راز نیمح» (The Secret of NIMH)

دراگون در انیمیشن «راز نیمح»

 • محصول: ۱۹۸۲
 • صداپیشه: فرانک واکر

در انیمیشن «راز نیمح» هر حیوانی که نزدیک مزرعه‌ی فیتزگیبون‌ها زندگی کند، در معرض خطر گربه‌ای خبیث به نام دراگون قرار دارد. با وجود نیمه‌کور بودن، دراگون یک شکارچی چابک است که از تلاش برای شکار پرندگان در حال پرواز لذت می‌برد. او همچنین در به دام انداختن موش مهارت دارد و آخرین قربانی او، جاناتان، همسر خانم بریزبی است.

همه چیز درباره‌ی دراگون به شکلی طراحی شده است که مطابق با نام او (اژدها) باشد. در نگاه قهرمان موش داستان ما، او سریع، شرور، و غیرقابل تسخیر است. او اولین نمونه از چند گربه‌ی ترسناکی است که توسط دان بلاث ساخته شده است.

۶. تایگر در انیمیشن «یک موش آمریکایی» (An American Tail)

تایگر در انیمیشن «یک موش آمریکایی»

 • محصول: ۱۹۸۶
 • صداپیشه: دام دلوییس

در انیمیشن «یک موش آمریکایی» موش‌های مهاجری که برای زندگی بهتر به شهر نیویورک می‌رسند، طعمه‌ی گروهی از گربه‌ها می‌شوند که موش‌ها را مورد آزار قرار می‌دهند، از آن‌ها اخاذی کرده و آن‌ها را می‌کشند. در میان اعضای این گروه تایگر، گربه‌ای مهربان و خوش‌قلب حضور دارد که فقط با گروه همراه می‌شود زیرا جایی برای رفتن ندارد. وقتی او از وضعیت اسفبار موشی به نام فیول ماوسکوویتز مطلع می‌شود، آن دو با هم دوست می شوند و تایگر هر کاری که از دستش بر می‌آید انجام می‌دهد تا به او برای پیدا کردن خانواده‌اش کمک کند.

تاثیر تایگر در داستان «یک موش آمریکایی» زیاد نیست، اما به لطف صداپیشگی دام دلوویس، به عنوان یکی از شخصیت‌های به‌یادماندنی‌ فیلم‌های دان بلاث باقی مانده است.

۵. ساویر در انیمیشن «گربه‌ها نمی‌رقصند» (Cats Don’t Dance)

ساویر در انیمیشن «گربه‌ها نمی‌رقصند»

 • محصول: ۱۹۹۷
 • صداپیشه: جزمین گای

ساویر یک گربه‌ی انیمیشنی رقصنده و یک خواننده‌ی با استعداد است که به امید بازیگر شدن به هالیوود آمده. متاسفانه به حیوانات فقط نقش‌های کوچک داده می‌شود، بنابراین بهترین شغلی که ساویر می‌توانست به دست آورد، منشی یک مامور در میان سایر بازیگران بود. این باعث شد تا ساویر نسبت به تجارت سینما و دنبال کردن رویاهایش تلخ و بدبین شود.

در حالی که شخصیت اصلی، دنی، بسیار خوش‌بین است، ساویر نگاهی سخت و واقع بینانه به کسی است که تمام امید خود را از دست داده. جزمین گای ناامیدی و همچنین خوش‌بینی که با گذشت زمان بوجود می‌آید را به خوبی در این شخصیت اجرا می‌کند.

۴. گربه چکمه‌پوش در فرنچایز «شرک» (Shrek)

گربه چکمه‌پوش در فرنچایز «شرک»

 • محصول: ۲۰۰۱
 • صداپیشه: آنتونیو باندراس

گربه چکمه‌پوش پس از فریب خوردن و شرکت در سرقت از یک بانک، به امید به دست آوردن پول به زندگی به سبک یک مزدور روی آورد. یکی از ماموریت‌هایش کشتن غول سبزرنگی به نام شرک بود. هنگامی که شرک از جان خود گذشت، گربه چکمه‌پوش به خودش قول داد تا پولی که برای کشتن شرک گرفته بود را به طریقی برگرداند و در نتیجه به یکی از دوستان این غول سبز تبدیل شد.

چکمه‌پوش ترکیبی زیبا از جذابیت یک گربه‌ی خودستا و مغرور است. طبیعت گربه‌ای او در مسیر کارش به نفعش تمام می‌شود، از جمله چشم‌های درشت و مظلوم‌نما برای منحرف کردن حواس دشمنان، و رفلکس‌های عالی در حرکات آکروباتیک و شمشیرزنی. صداپیشگی آنتونیو باندراس این ویژگی‌ها را بیش از پیش برجسته می‌کند.

۳. میتنز در انیمیشن «تیزپا» (Bolt)

میتنز در انیمیشن «تیزپا»

 • محصول: ۲۰۰۸
 • صداپیشه: سوزی اسمن

میتنز یک گربه‌ی انیمیشنی خیابانی سرسخت از شهر نیویورک، با قلدری کردن و تهدید با چنگال‌هایش، زندگی خود را تامین می‌کند. وقتی او با بولت، سگی که باور دارد یک ابرقهرمان است، آشنا می‌شود تغییر می‌کند. وقتی بولت او را متهم می‌کند که برای یک ابرشرور کار می‌کند، میتنز با توهمات او بازی می‌کند و پیشنهاد می‌دهد که او را به هالیوود ببرد تا دوباره صاحبش را ببیند.

میتنز نگاهی به زندگی یک حیوان خانگی ارائه می‌دهد که سرپناه مناسبی پیدا نکرده است. او که توسط صاحبان قبلی‌اش رها شده است، به سختی به دیگران اعتماد می‌کند و ترجیح می‌دهد به تنهایی زندگی کند. این امر از او موجودی بدبین و طعنه‌زن می‌سازد که به خوبی از اعتماد و روحیه‌ی قهرمانانه بولت سواستفاده می‌کند.

دفترچه یادداشت مدل تیزپا

۲. گربه در انیمیشن «کورالاین» (Coraline)

گربه در «کورالاین»

 • محصول: ۲۰۰۹
 • صداپیشه‌ها: کیث دیوید

هنگامی که کورالاین و خانواده‌اش به خانه‌ی جدیدی نقل مکان می‌کنند، یکی از اولین دوستان جدید او یک گربه‌ی سیاه ولگرد است. او این قدرت را دارد که کورالاین را در دنیای بلدام دنبال کند، دنیایی که در آن قادر است حرف بزند. او به کورالاین در مورد خطری که در آن قرار دارد هشدار می‌دهد و سعی می‌کند تا آنجا که می‌تواند به او کمک کند.

گربه تمام ویژگی‌های یک شخصیت مرموز را دارد. او تا آنجا که مجبور نباشد چیزی را توضیح نمی‌دهد و اغلب کورالاین را در شرایط گیج کننده‌ای ترک می‌کند، اما واقعا قصدش کمک است. در نهایت، کیث دیوید به شکل فوق‌العاده‌ای صداپیشگی یک شخصیت همیشه گریزان و مرموز را انجام می‌دهد.

۱. ساکس در انیمیشن «لایت‌یر» (Lightyear)

ساکس در «لایت‌یر»

 • محصول: ۲۰۲۲
 • صداپیشه: پیتر سان

چهار سال از زمانی که باز لایت‌یر برای یک آزمایش سوخت فرافضایی زمین را ترک کرده بود می‌گذرد. دوست قدیمی‌اش گربه‌ی روباتیکی به نام ساکس را که قرار است به عنوان یک همراه درمانی عمل کند، برای کمک به او هدیه می‌دهد. اگرچه در ابتدا باز تمایلی به این روبات نشان نمی‌داد، اما خیلی زود با او رابطه‌ی گرمی برقرار می‌کند و او را به عنوان یک دوست می‌پذیرد.

علیرغم اینکه انیمیشن «لایت‌یر» با نقدهای مثبت و منفی فراوانی مواجه شد، ساکس، این گربه‌ی انیمیشنی روباتیک به عنوان عنصر برجسته‌ای در فیلم مورد توجه قرار گرفت. شفقت واقعی او نسبت به دیگران در لحن تاریک فیلم بسیار تحسین می‌شود. صدای پیتر سان، به عنوان صداپیشه‌ی این روبات گربه‌ای، گرم و آرامش‌بخش است و کاملا با شخصیت او همخوانی دارد.

جامدادی رومیزی طرح باز لایتیر اسباب بازی ها مدل 6090

منبع: collider

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۵۹ دیدگاه
 1. Avatar ارسيا شيخي

  تام،گارفیلد و گربه تو گربه سگ کشک تشریف دارن؟

 2. Avatar آرین

  تام کجاست تو این لیست ؟

 3. Avatar بورلی

  تام
  گارفیلد
  سیلوستر
  گربه تو انمیشن شانس
  لوسیفر

 4. Avatar Sarah

  تام نیست عصابم خورد شد
  ولی من از گربه کورالین خوشم میاد

 5. Avatar یکی

  گارفیلد چی؟
  تام کوش؟

 6. Avatar Mr rad

  اگه تام و لوسیفر نباشه نمیشه لعنتیای مردم ازار

 7. Avatar TAM

  محبوب ترین گربه کل تاریخ انیمیشن ها TAM بود. که توی لیست نیست.

 8. Avatar Unknow

  نه تام هست نه گارفیلد نه لوسیفر🤡

 9. Avatar سامان

  تام کو
  لامصب انتظار داشتم جایگاه اول باشه

 10. Avatar St

  درود

  این لیست باید ویرایش بشه چون گارفیلد ،تام در تام و جری، گربه ای ک در انیمیشن شانس بود و لوسیفر در سیندرلا که خیلی هم پرطرفدار و معروف هستند داخل این لیست نبودند

 11. Avatar Roham

  آقا تام و گارفیلد چی شد پس
  که حتی از اینها هم معروف ترن

 12. Avatar Naz

  گارفید ک صدر باید باشه

  تام و نگم اصلا
  کو پسسسس😐😐😐😐

 13. Avatar ARM

  داداش.تام؟گارفیلد؟اینا کوجان؟😥نگو اینا رو یادت رفت😢

 14. Avatar Mimi

  اوکی پس تام کو

 15. Avatar شکمویی اعظم

  گارفیلد کو🥶🤧

 16. Avatar Zoxpo

  تام رو تو تام و جری یادتون رف 😐🤍

 17. Avatar Parham

  نه گارفیلد هست نه تام عجیبه واقعا عجیبه

 18. Avatar Parham

  وا پس تام کجاس
  تام اصلی هست و باید اول باشه ولی حتی تو لیستم نیست

 19. Avatar Mostafa

  گارفیلد!

 20. Avatar کووام

  خیلی مسخره هست تام کجاس باید رتبه اول میشد

 21. Avatar امیر

  هاااااا؟
  تام کو؟؟؟؟؟؟؟؟?؟

 22. Avatar Mali

  گربه انیمیشن White Cat Legend هم خیلی معروفه

 23. Avatar ببببب

  تام چی پس تام و جری اون هام سینمایی دادن

 24. Avatar حسین

  گارفیلد چی ؟؟!!

 25. Avatar Matinrko

  لیست خوبی بود ولی باورم نمیشه که تام توی این لیست نیست. من انتظار داشتم نفر اول لیست باشه.

 26. Avatar mjkp

  پس تام و جری؟

 27. Avatar حانیه

  پس تام کو!

 28. Avatar کوروش جابری

  چرا گارفیلد توش نبووووود

 29. Avatar Adii

  تام از تام و جری رو باید میزاشتین

 30. Avatar Giga

  گربه چکمه پوش با اختلاف اول

 31. Avatar محمد

  گارفیلد

 32. Avatar ..

  پس گارفیلد چی

 33. Avatar h.gh.k

  پس گارفیلد چی ؟؟؟

 34. Avatar امیر

  همه این گربه ها

 35. Avatar ممد

  تام کو؟ تام از انیمیشن تام و جری معروف ترین گربه کارتونیه

 36. Avatar امیررضا

  تام هم که …

 37. Avatar امیر

  پس گارفیلد کو

 38. Avatar امیر مهدی

  سلام و درود فراوان
  پس چرا خبری از گربه ای که در سیندرلا بود نیست؟

 39. Avatar هانی

  تام تو انیمیشن تام و جری: آیا من برای شما یک لطیفه هستم؟

 40. Avatar mr

  با سلام ممنون از این مقاله
  یک نکته رو میخواستم بهتون بگم به نظر من تو لیست شما جای یک شخصیت کم بود شخصیت گارفید یکی از بهترین شخصیت های کارتونی گربه در سینما و انیمیشن ها بوده است و محبوبیتی بسیار زیاد دارد چه در دنیای کمیک که رکورد گینس دارد به نظر من لیاقت بودن در این لیست را دارد

 41. Avatar حقیقت حقایق

  گربه ای که خوکچه هندی آزادش کرد تو سوپر لیگ دی سی حیوانات خانگی و گارفیلد رو نگذاشتید

 42. Avatar فیونگ فانگ

  گارفیلد رو جا انداختید

 43. Avatar احمدرضا

  پس گربه انیمیشن شانس چی؟

 44. Avatar vafili

  گارفیلد هم لابد گربه نبود هویج بود

 45. Avatar اکبر خریدار

  تام چی ؟ تام کارتون موش و گربه از همه قدیمی تره

 46. Avatar محمد

  گارفیلد چی پس؟!!

 47. Avatar .

  پس تام کو؟

 48. Avatar احسان

  گربه فقط لوسیفر سیندرلا 😹

 49. Avatar T_Koushan

  من ندیدم یا تام اینجا نبود
  😐
  آقای نویسنده یه ادیت ریز بزن لطفاً
  کل پچگیمون با تام و جری گذشته

  مگر اینکه منظورت از انیمیشن یه ویدیو تک قسمتی باشه مثل بالایی ها

 50. Avatar Amir

  این لیست رو قبول ندارم گارفیلد توی لیست نیس |:
  بودم باید اول میشد..

 51. Avatar KING DOOM3187

  پس چرا تام نگفتی از انیمیشن تام و جری

 52. Avatar مون

  گارفیلد ؟

 53. Avatar محمد سام

  گارفیلد که از همشون معروف تره؟!

 54. Avatar mrx

  پس بد کت کو🤣🤣

 55. Avatar Vahid

  من نمیدونم مترو معیار این انتخاب ها چیه ولی حتما گارفیلد و تام خیلی خیلی معروف تر و محبوب تر از همه گربه هایی که اسم برده شده بودن

 56. Avatar دلیار

  فازتون چیه گارفیلد و گربه نره و جری و… کجان؟

 57. Avatar پدرت

  انیمیشن شانس چی پس ؟!

 58. Avatar P-rt

  اگه بخوای فقط نظر رو انیمیشن باشه که هیچی
  ولی برای لایو اکشن قطعا گارفیلد 🤠

 59. Avatar عرفان

  پس تام تو سری تام و جری چی پس؟