۱۰ توصیه‌ی مهم استنلی کوبریک بزرگ درباره‌ی فیلمسازی

۱۴ فروردین ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۴ دقیقه
استنلی کوبریک

استنلی کوبریک احتمالا سنجیده‌ترین فیلمساز تمام دوران بود. این مرد روش‌های بخصوصی برای انجام کارهایش داشت، و آن‌ها را بارها و بارها انجام می‌داد تا زمانی که دقیقا به همان شکلی اتفاق بیافتد که در ذهنش نقش بسته بود. حتی با دیدن فیلم‌های این کارگردان فقید می‌توان بسیار آموخت، با این حال در این مطلب به ۱۰ توصیه‌ی مهم و کاربردی درباره‌ی فیلمسازی از او اشاره کردیم.

از کوبریک به عنوان یکی از بزرگ‌ترین فیلمسازان تاریخ سینما یاد می‌شود. فیلم‌های او طیف گسترده‌ای از ژانرها را پوشش می‌دهند و به خاطر واقع‌گرایی، طنز سیاه، فیلم‌برداری منحصربه‌فرد، طراحی‌های گسترده‌ی صحنه و استفاده‌ی خاطره‌انگیز از موسیقی مورد توجه قرار می‌گیرند. فیلم‌شناسی او شامل آثار کلاسیکی مانند «پرتقال کوکی» (A Clockwork Orange) (1971)، «بری لیندون» (Barry Lyndon) (1975)، «درخشش» (The Shining) (1980)، «غلاف تمام فلزی» (Full Metal Jacket) (1987)، و «چشمان کاملا بسته» (Eyes Wide Shut) (1999) است. در ادامه توصیه‌های او را درباره‌ی فیلمسازی خواهید خواند.

۱. چالش برانگیزترین بخش کارگردانی یک فیلم، شجاعت انجام آن است

این یکی از معروف‌ترین نقل قول‌های کوبریک است که می‌گوید: «چالش‌ برانگیزترین بخش کارگردانی، خارج شدن از ماشین است!» این از شجاعت روح شما و ساختن یک فیلم صحبت می‌کند. اگر به جلو می‌روید، و می‌خواهید یک کارگردان موفق باشید، بهتر است ابتدا مطمئن شوید که برای چنین چالشی آمادگی دارید و برای نشان دادن توانایی‌ها و به زبان آوردن آنچه در ذهنتان می‌گذرد اینجا ایستاده‌اید.

۲. اجازه دهید فیلمتان خودش حرف بزند

در پایان هر پروژه‌ای می‌توانید با مطبوعات صحبت کنید و به مردم بگویید که منظور و هدفتان از ساخت فیلم چیست و هر قسمت فیلم چه پیام پنهان و پیدایی دارد، اما به خاطر داشته باشید که محصول نهایی باید خودش صحبت کند. بیش از حد توضیح ندهید، اجازه دهید کارتان نشان دهد که چه کسی هستید و چه چیزی را باور دارید.

۳. فیلم شما باید وارد محدوده‌هایی شود که مردم غالبا از آن چشم‌پوشی می‌کنند

شاید این حرف خیلی به ذائقه‌تان خوش نیاید اما باید محرک باشید، به جاهایی قدم بگذارید که مردم از آن می‌ترسند و جنبه‌هایی از انسانیت را که دیگران نادیده گرفته‌اند بیرون بکشید. این وظیفه‌ی شما به عنوان یک فیلمساز است که حقیقت را بگویید، بنابراین از صحبت در مورد چیزهایی که دیگران می‌خواهند بر آن‌ها سرپوش بگذارند و برای همیشه در گنجینه مدفون نگه دارند نترسید. با این کار می‌توانید بهترین ارتباط را با مخاطب ایجاد کنید.

۴. در انتخاب داستان، عوامل زیادی وجود دارد که باید در نظر بگیرید، اما در نهایت مانند عاشق شدن، به یک احساس انتزاعی و غیر قابل توصیف تکیه کنید

من همیشه این را به مردم می‌گویم: « تا زمانی که از پایان یک داستان مطمئن نشدید، نوشتن آن را شروع نکنید.» برای اینکه واقعا عاشق یک پروژه شوید، باید بتوانید آن را ببینید و نحوه‌ی حرکت آن را درک کنید. وقتی این کار را کردید، درنگ نکنید. آن را بنویسید و طوری بسازید که عشق شما را روی صفحه ببینیم.

۵. نبوغ ۹۰ درصد تلاش است

افرادی مانند کوبریک که ما به عنوان سمبل موفقیت از آن‌ها یاد می‌کنیم، همگی با نبوغ و استعداد ذاتی متولد نشده‌اند. آن‌ها سخت کار و تلاش کردند تا به اینجا رسیدند. شما هم باید همینطور باشید.

تلاش کنید. انتظار نداشته باشید همه چیز به صورت یک معجزه به شما الهام شود، هرچه بیشتر کار کنید، بیشتر بدست می‌آورید. (نابرده رنج، گنج میسر نمی‌شود!)

۶. مشکلات فیلمسازی مانند تمام مسائلی است که ممکن است برایتان پیش بیاید. هنگام نوشتن و کارگردانی یک رویکرد کلی برای حل مشکلات خود خلق کنید

همیشه پروژه‌تان را با یک استراتژی پیش ببرید. ژانر، شخصیت‌ها و قسمت‌های مهم را که می‌دانید باید وجود داشته باشند، شناسایی کنید. در حین حرکت با موضوعاتی مانند موضوع و داستان درگیر شوید. به ساختن و کار بر روی پروژه‌تان علاقه‌مند باشید. درس‌هایی که در هر پروژه می‌آموزید را می‌توانید در پروژه‌ی بعدی نیز به کار ببرید. فیلمسازی مشکل گشا است. هرچه پیش بروید راه هموارتر می‌شود.

۷. سعی کنید پتانسیل فیلم‌ها را درک کنید و باور کنید که سینما حد و مرزی ندارد

سینما یک زبان جهانی است. ایده‌های کوبریک برای مردم سراسر جهان قابل لمس بوده و همه‌ی ما را به هم نزدیک‌تر کرده است. وقتی می‌دانید که با یک مخاطب جهانی روبرو هستید، چیزهایی خلق کنید که می‌تواند برای همه قابل درک باشد. طرح‌های جهانی می‌توانند ایده‌های شما را در دسترس‌تر کنند و به شما در خلق زندگی حرفه‌ای مناسبتان کمک کند.

۸. با منابعی که در اختیار دارید فیلم بسازید، سپس از اشتباهات خود درس بگیرید و در پروژه‌های بعدی آن‌ها را اصلاح کنید

از تمرکز بر چیزهایی که ندارید دست بردارید و سپس به کارهایی که می‌توانید انجام دهید تکیه کنید. شما می‌توانید با هر دوربینی فیلم بسازید. کافی است داستان را به درستی درک کنید، بعد از آن بودجه و چیزهای دیگر درست خواهند شد. آنچه را که می‌دانید، می‌بینید و می‌توانید در محیط اطراف استفاده کنید، بنویسید. به جای برداشتن قدم‌های بلند، قدم به قدم و اندک اندک به سوی هدف گام بردارید تا پایه‌ و اساس کارتان به خوبی شکل بگیرد.

۹. چشم و قلب را هدایت کنید

کوبریک اغلب درباره‌ی عکس‌ها و ایده‌هایش صحبت می‌کرد. این صحبت‌ها تنها به ظاهر کارهایش مربوط نمی‌شد، بلکه احساسات را نیز در بر داشت. او نماها و مضامین را در کنار هم انتخاب می‌کرد، زیرا می‌دانست که آن‌ها مخاطب را به جهات خاصی سوق می‌دهند. هم روی قلب و هم بر ذهن مخاطب تمرکز کنید. به این فکر کنید که با چه کسی و درباره‌ی چه چیزی صحبت می‌کنید.

۱۰. قبل از نوشتن و ساختن فیلم، تمام سوالات سخت درباره‌ی فیلمتان را از خود بپرسید

سخت کار کنید تا ایده را قبل از ساختن آن آماده کنید. روی جزئیات تمرکز کنید و بلوک‌هایی از دانشتان را روی هم بگذارید که می‌توانند پایه‌ای محکم برای موفقیت شما بوجود آورند.

منبع: no film school

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه