۱۰ نکته‌ی ضروری برای موفقیت در امتحانات آخر سال

۳ خرداد ۱۴۰۱ | ۱۳:۰۰ ۱۶ خرداد ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۴ دقیقه
10 نکته‌ی ضروری برای موفقیت در امتحانات آخر سال

همیشه فصل امتحانات آخر سال با استرس و نگرانی بابت فراموش کردن درس‌ها همراه است. فرقی ندارد یک دانش آموز دبستانی باشید یا درگیر امتحانات دانشگاه، عدم تمرکز بزرگ‌ترین مشکل در این زمان است. برنامه‌ریزی‌های مختلف، شب بیدار ماندن‌ها و ترفندهایی که دوست و آشنا به شما پیشنهاد می‌دهند گاهی مشکلات شب امتحان را کم می‌کند اما در اغلب مواقع کاربردی ندارند. مثلا همیشه می‌گویند قهوه بخورید تا حسابی بیدار بمانید اما قهوه می‌تواند خاصیت خواب‌آلودگی هم داشته باشد همین کار را خراب می‌کند.

در این مطلب از دیجی‌کالا مگ قصد داریم ۱۰ نکته‌ی ضروری و کاربردی برای موفقیت در امتحانات آخر سال را به شما یاد بدهیم تا امسال خرداد را با آرامش بیشتری نسبت به سال‌های گذشته به پایان برسانید.

۱. به خودتان زمان کافی برای مطالعه بدهید

به خودتان زمان کافی برای مطالعه بدهید

از همین امروز با توجه به توانایی‌ها و برنامه‌ی زندگی شخصی‌تان یک برنامه‌ی مطالعه تنظیم کنید تا درس‌ها برای شب امتحان آخر سال باقی نماند. مطالعه‌ی قبل از امتحان تاثیر زیادی در موفقیت شما ندارد و باید اطلاعات را به مرور به خاطر بسپارید. در این برنامه بنویسید که چند امتحان دارید، چه تاریخ‌هایی برگزار می‌شوند و چند روز تا امتحان وقت دارید. سپس اضافه کنید که چند صفحه از کتاب را یاد گرفته‌اید و چقدر باقی مانده است. در آخر زمان‌بندی مناسب برای مطالعه و رسیدن به تاریخ امتحان را تنظیم کنید.

 ۲. حتما فضای مطالعه را مرتب نگه دارید

قبل از شروع مطالعه روی میز خود را کامل مرتب کنید، وسایل اضافه را بردارید و کتاب‌های درسی مورد نیاز و یادداشت‌های مرتبط با آن‌ها را در دسترس خود قرار دهید. مطمئن شوید که روشنایی اتاق کافی است و صندلی راحتی را انتخاب کرده‌اید. جزییاتی که می‌توانند حواس شما را پرت کنند از فضای مطالعه خارج کنید و مطمئن شوید که در زمان مطالعه راحت هستید و تمرکزتان از بین نمی‌رود. بعضی از افراد برای تمرکز به سکوت کامل نیاز دارند و بعضی دیگر با گوش دادن به موسیقی می‌توانند تمرکز کنند. انتخاب روش تمرکز کردن به شما بستگی دارد اما شلوغی و نامرتب بودن محیط قطعا مانع تمرکز می‌شود.

۳. از نمودار و فلوچارت کمک بگیرید

برای بررسی روند مطالعه و اندازه‌گیری پیشرفت خود از ابزارهای بصری کمک بگیرید. روزهای باقی مانده به امتحان و تعداد ساعت‌های مطالعه‌ی هر روزتان را روی یک نمودار ببرید، تعداد ساعتی که در هر روز باید مطالعه کنید را هم به عنوان هدف هر روز مشخص کنید و هر روز اطلاعات جدید را به آن اضافه کنید. با کمک نموداری که رسم می‌کنید می‌توانید با یک نگاه متوجه میزان پیشرفت خود، رسیدن به هدف‌های روزانه و یا میزان عقب ماندن از برنامه را ببینید.

۴. با سوالات امتحانات قدیمی تمرین کنید

با سوالات امتحانات قدیمی تمرین کنید

یکی از موثرترین راه‌ها برای ایجاد آمادگی شرکت در امتحانات تمرین کردن با سوالات امتحانات قبلی است. آزمون‌های قدیمی به شما کمک می‌کنند تا با قالب سوالات آشنا شوید. همچنین شما می‌توانید با استفاده از آزمون‌های قدیمی، مدیریت زمان برای پاسخگویی به سوالات امتحانی را هم تمرین کنید.

۵. از دیگران بخواهید از شما درس بپرسند

با جواب دادن به دیگران می‌توانید پاسخگویی به سوالات را به صورت شفاهی هم تمرین کرده و روش پاسخگویی مختص خودتان را پیدا کنید.

۶. با دوستانتان قرار درس خواندن تنظیم کنید

با چند نفر از دوستان یا همکلاسی‌هایتان قرار بگذارید که طبق یک برنامه‌ی مشترک مطالعه کنید و در فواصل زمانی مشخص نتایج را با هم به اشتراک بگذارید. فقط باید مطمئن شوید که همه‌ی افراد گروه به این برنامه متعهد هستند و به راحتی از آن خارج نمی‌شوند. حتی می‌توانید گاهی برای درس خواندن در کنار هم و در مکانی خاص، مثل کتابخانه یا منزل یکی از دوستان، حضور داشته باشید.

۷. استراحت را فراموش نکنید

استراحت را فراموش نکنید

استراحت کردن می‌تواند مغز شما را برای ادامه‌ی مطالعه آماده کند. بهتر است ساعت‌های طولانی را به درس خواندن نگذرانید چون نمی‌توانید همه‌ی مطالب را پشت سر هم به خاطر بسپارید. در فاصله‌های منطقی، مثل هر یک ساعت، زمان استراحت کوتاه یا حتی نرمش سبک در نظر بگیرید.

۸. مصرف غذای سالم برای مغز مفید است

در دوره‌ی درس خواندن برای امتحانات آخر سال غذاهای ناسالم مصرف نکنید. با انتخاب مواد غذایی طبیعی، تازه و سرشار از ویتامین می‌توانید عملکرد حافظه را بهبود بخشیده و میزان تمرکز خود را افزایش دهید.

۹. برای روز امتحان برنامه‌ریزی کنید

تمام قوانین و الزاماتی که باید روز امتحان رعایت کنید را بررسی کنید. مسیری که باید تا محل امتحان طی کنید و مدت زمان لازم برای رسیدن به مقصد را بررسی کنید و سپس مقداری زمان اضافه‌تر در نظر بگیرید تا در صورت پیش آمدن مشکل یا بر خوردن به ترافیک، دیر به امتحان نرسید. وسایلی که باید در جلسه‌ی امتحان آخر سال با خود به همراه داشته باشید را آماده کنید و برای احتیاط یک سری اضافه‌تر هم به همراه داشته باشید. انجام این کارها کمک می‌کند که در روز امتحان اضطراب کمتری داشته باشید.

۱۰. مقدار زیادی آب بنوشید!

مقدار زیادی آب بنوشید!

نوشیدن آب در زمان مطالعه و حتی در زمان امتحان بسیار توصیه شده است. هیدراته ماندن در زمان امتحان ضروری است و علاوه بر تاثیرات مثبتی که روی عملکرد مغز می‌گذارد، روحیه‌ی شما را هم خوب نگه می‌دارد.

مرور کلی

با رسیدن به فصل امتحانات آخر سال اغلب خانواده‌ها درگیر اضطراب‌ها و ملاحظات مربوط به این دوران می‌شوند. فرقی ندارد که یک دانش آموز سال اولی در خانه حضور داشته باشد یا یک دانشجوی سال آخری، شرایط خانه در روزهای قبل از امتحانات آخر سال باید برای درس خواندن و تمرکز بیشتر آماده شود. نکات ساده اما کاربردی زیادی وجود دارد که می‌تواند به تمرکز و یادگیری کمک کند. در این مطلب ۱۰ نکته از مهم‌ترین نکات را توضیح دادیم، اگر شما هم ترفند خاصی برای یادگیری بهتر یا افزایش تمرکز می‌دانید حتما برای ما در قسمت کامنت‌ها بنویسید.
منبع: hunimed

برچسب‌ها :
دیدگاه شما