۱۵ بازی ترسناک گوتیک؛ نبرد بشریت با نیروهای فراطبیعی

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۸ دقیقه
بهترین بازی‌های ترسناک گوتیک

انواع مختلفی از بازی‌ها در ژانر وحشت وجود دارد که می‌توان از آن‌ها لذت برد. ترس از ناشناخته‌ها، ترس از وحشت‌های زیر آب، ترس روانشناختی و غیره وجود دارد که هر کدام طرفداران خاص خود را دارند. در این میان یکی از قدیمی‌ترین و محبوب‌ترین زیرژانرهای وحشت با آثار کلاسیکی مانند کسلوانیا یا حتی عمارت اصلی در رزیدنت اویل، ترس گوتیک است. این زیرژانر که به یک سبک معماری اروپا در قرون وسطی نیز اشاره دارد، شامل عناصری نظیر مکان‌های خالی از سکنه، عناصر فراطبیعی، مضامین مربوط به انزوا و حبس، آشفتگی عاطفی افراد، شخصیت‌های مبهم، بحث‌های فلسفی و… می‌شود. حال در این مقاله به ۱۵ بازی ویدیویی برتر در سبک ترسناک گوتیک خواهیم پرداخت.

۱۵. Castlevania: Symphony Of The Night

تهیه‌کننده: Konami / سازنده: Konami Computer
سال انتشار: ۱۹۹۷
پلتفرم: PS1, Sega Saturn, Xbox 360, PS Portable, PS4, Android, iOS

بازی Castlevania: Symphony Of The Night

سری کسلوانیا همیشه بیشتر به سمت اکشن گرایش داشته تا ترس، با این حال، اتمسفر آن همواره شامل عناصر ترسناک گوتیک بوده و از محیط‌های تاریک گرفته تا موسیقی‌های خاص، یکی از پیشگامان این زیرژانر است. در Symphony of the Night که اغلب به عنوان بهترین نسخه از این مجموعه شناخته می‌شود، شما الوکارد را کنترل کرده که به عنوان پسر دراکولا باید شر را در سراسر قلعه‌ی پدرش کنار زده و کشیشی شرور را شکست دهد. این بازی زمینه‌ساز سبکی شد که به نام مترویدوانیا شناخته می‌شود و بر اکتشاف از طریق یک دنیای گسترده و به هم پیوسته، بدست آوردن توانایی‌های جدید که قفل مناطق غیرقابل دسترس قبلی را باز می‌کند، تاکید دارد.

علاوه‌بر اینکه قلعه‌ی دراکولا با گارگویل‌هایش و سایه‌های عجیب و غریبی که در آن سکونت دارند، نمادی از ترس گوتیک است، آلوکارد خود ضدقهرمان متفکر با گذشته‌ای آشفته است که ماموریتش از نظر اخلاقی مبهم است و منعکس‌کننده‌ی مبارزات درونی قهرمانان کلاسیک گوتیک است. در این میان با پیشرفت، توانایی‌های جدیدی بدست می‌آورید که مرز بین هیولا و شکارچی هیولا را محو می‌کند. این قدرت تاریک هزینه دارد و بیشتر بر تم گوتیک بازی از ماهیت فاسد جاه‌طلبی تاکید می‌کند. موسیقی بازی نیز یک سمفونی دلهره‌آور از عناصری غم‌انگیز است که به خوبی با فضای بازی هماهنگ است.

۱۴. Lies Of P

تهیه‌کننده: Neowiz Games / سازنده: Neowiz Games
سال انتشار: ۲۰۲۳
پلتفرم: PS4, PS5, PC, Xbox One, Xbox Series X/S

بازی Lies of P

بازی Lies of P افسانه‌ی محبوب کودکی شما نیست. این اثر سولزلایک داستان کلاسیک پینوکیو را می‌گیرد و آن را در دنیایی ترسناک و گوتیک فرو می‌برد. در اینجا، پینوکیو که به سادگی به عنوان پی شناخته می‌شود، عروسکی در شهری کابوس‌وار است که توسط طاعون مرموزی گرفتار شده است. این بازی از دوره Belle Époque، عصری طلایی در تاریخ اروپا الهام گرفته است، با این حال، کرات، شهری که پی خود را در آن می‌بیند، فضایی خوفناک دارد. معماری سر به فلک کشیده‌ی گوتیک شهر که پوشیده شده در گرگ و میش همیشگی است، در کنار بارانی که سنگفرش‌ها را براق می‌کند، دنیایی از ناامیدی است. پی برخلاف سایر عروسک‌ها توانایی دروغ گفتن را دارد که در دنیای دیوانه‌وار بازی به ابزاری ناامیدکننده برای بقا تبدیل می‌شود.

با این حال وحشت واقعی در خود شهر نهفته است. دشمنان بسیار ترسناک هستند و اشکال زمانی انسانی آن‌ها به طرز عجیبی به فلز زنگ‌زده دوخته شده است. در این میان داستان به موضوعاتی مربوط به فساد فناوری و مرز مبهم بین انسانیت و زندگی مصنوعی می‌پردازد. از طرفی به نظر می‌رسد که جهان خود بازتابی از نبوغ ژپتو باشد؛ خالقی که در اشتیاقش برای جان بخشیدن به آثارش غرق شده است. در نهایت گفتنی است که Lies of P فقط حول محور مبارزات دشوار نمی‌چرخد، بلکه با الهام از بلادبورن در مورد حرکت در دنیایی است که مرز بین زیبایی و وحشت در آن محو است. این یک کاوش ترسناک از یک داستان کلاسیک است که در آن چیز‌های آشنا غریبه شده‌اند. بنابراین بهتر است خود را برای رویارویی نه تنها با ماشین‌های هیولا مانند، بلکه با اسرار سردی که در زیر سطح این کابوس گوتیک نهفته است، آماده شوید.

۱۳. Fran Bow

تهیه‌کننده: Killmonday Games / سازنده: Killmonday Games
سال انتشار: ۲۰۱۵
پلتفرم: PC, Android, iOS, Xbox Series X/S, Xbox One

بازی fran bow

این ماجراجویی در سبک اشاره و کلیک به ژانر ترسناک گوتیک می‌پردازد و داستانی کابوس‌وار را از طریق ترکیبی از معصومیت کودکانه و آسیب‌های روانی آزاردهنده می‌سازد. داستان با قتل وحشیانه‌ی والدین فران به عنوان شخصیت اصلی آغاز می‌شود. او که تنها و سرگردان از خواب بیدار می‌شود، خود را در میان دیوار‌هایی محبوس می‌بیند. فران که ترسیده و با گربه‌ی سیاه خود، آقای نیمه شب، همراه شده، به یک بعد جدید فرار می‌کند که قلمرویی خارق‌العاده با الهام از عناصر فولکلور اروپای شرقی است و به میدان جنگی برای سلامت عقل فران تبدیل می‌شود.

در این میان سبک هنری بسیار زیبا بوده و مشابه‌ی برخی آثار تیم برتون است. با این حال، این نمای عجیب و غریب و زیبا به سرعت کنار رفته و تصاویر آزاردهنده‌ای را آشکار می‌کند. موجودات عجیب در سایه‌ها کمین می‌کنند، در حالی که مظاهر هیولایی ترومای فران آشکار شده و کنار هم قرار گرفتن مداوم معصومیت کودکانه‌ی او و وحشت آزاردهنده فضایی از ناراحتی ایجاد می‌کند که مدت‌ها پس از پایان بازی در ذهن شما باقی می‌ماند. فرن باو اثری است که جرات دارد تاریک‌ترین زوایای روان انسان را کشف کند. این اثر با ترکیب عناصر ترسناک کلاسیک گوتیک با داستانی عمیقا شخصی، تجربه‌ای فراموش نشدنی را ایجاد می‌کند که نباید فریب تصاویر به ظاهر کودکانه‌ی آن را بخورید.

۱۲. Vampire: The Masquerade – Bloodlines

تهیه‌کننده: Activision / سازنده: Troika Games
سال انتشار: ۲۰۰۴
پلتفرم: PC

ومپایر بلادلاینز

بازی Vampire: The Masquerade – Bloodlines که در سال ۲۰۰۴ منتشر شد، به عنوان یک اثر نقش‌آفرینی غنی با عناصر ترسناک گوتیک شناخته می‌شود. این بازی با تکیه بر دنیای افسانه‌ای World of Darkness، بازیکنان را در اعماق خطرناک لس آنجلس فرو می‌برد. جهان بازی شهری است که با نور‌های نئونی و اسرار باستانی پوشیده شده است اما در زیر پوشش پر زرق و برق آن دنیایی نهفته است که توسط خون آشام‌ها اداره می‌شود. این موجودات توسط یک نظام اجتماعی هزار ساله به نام بالماسکه محدود شده‌اند. بلادلاینز از همان لحظات اولیه با وجود مدرن بودنش زیبایی‌شناسی گوتیک را در بر می‌گیرد. سکانس آغازین شما را در مراسمی ترسناک قرار می‌دهد که در آن شما به عنوان یک خون‌آشام نوپا وارد جهانی با عمارت‌‌های ویکتویایی ویران شده بیدار می‌شوید.

هرچند وحشت واقعی نه تنها در محیط ترسناک، بلکه در ابهامی اخلاقی است که روایت را فرا گرفته است. به عنوان یک نوزاد، شما برای کنترل هوس‌های هیولایی که در رگ‌هایتان جریان دارد، مبارزه می‌کنید. خود عمل بقا شما را مجبور می‌کند تا با تاریکی درون خود روبرو شوید و مرز بین انسانیت و وحشی‌گری محو می‌شود. انتخاب‌های شما نیز وزن خاص خود را دارند و اعمال شما می‌تواند ترازو را به سمت نزول به سمت پستی یا چسبیدن به انسانیت متمایل کند. موسیقی بازی نیز فضای گوتیک را تاثیرگذارتر کرده و در طول دیالوگ‌ها تنش ایجاد می‌کنند. گفتنی است که بلادلاینز اغلب به عنوان یکی از انقلابی‌ترین بازی‌های نقش‌آفرینی در تاریخ شناخته می‌شود.

۱۱. Dante’s Inferno

تهیه‌کننده: Electronic Arts / سازنده: Visceral Games
سال انتشار: ۲۰۱۰
پلتفرم: PS3, Xbox 360, PS Portable

بازی دانته اینفرنو

وقتی در مورد ژانر وحشت گوتیک بحث می‌کنید، باید در مورد یکی از نویسندگان اصلی این ژانر صحبت کنید. سه‌گانه‌ی حماسی دانته آلیگیری یکی از اولین نگاه‌های اصلی به این ژانر است، بنابراین منطقی است که اثری از او در این لیست باشد. در این بازی شما در نقش گابریل دانته بازی می‌کنید که بار یک عمر گناه را بر دوش کشیده است. پس از مرگ، او خود را در آرامش نمی‌بیند، بلکه محکوم به رفتن به اعماق جهنم است. فرار از این برزخ تنها قدم اول است. هر  بخش از جهنم در دانته اینفرنو با عناصر گوتیگ و  مه به دقت ساخته شده است و شامل روح‌های فراموش شده و بازتابی هولناک از گناهان آن‌ها است.

در این میان قطعه‌های موسیقی غم‌انگیز که با نویز صنعتی ترکیب شده است، یک چشم‌انداز صوتی ناامیدکننده ایجاد می‌کند که به خوبی با فضای رعب‌آور بازی هماهنگ است. البته این بازی صرفا در مورد ترس و وحشت نیست بلکه به عذاب روانی افراد می‌پردازد. خود دانته توسط ارواح گذشته‌اش تسخیر می‌شود که دائما شکست‌های او را یادآوری می‌کند و وحشت واقعی در درک این نکته نهفته است که جهنم فقط یک مکان فیزیکی نیست بلکه انعکاسی از عمیق‌ترین ترس‌ها و پشیمانی‌های فرد است.

۱۰. Call Of Cthulhu

تهیه‌کننده: Focus Home Interactive / سازنده: Cyanide
سال انتشار: ۲۰۱۸
پلتفرم: PC, PS4, Xbox One

بازی Call Of Cthulhu

بازی کال آو کالوتو نزول به دنیایی است که مملو از وحشت گوتیک است. این بازی با الهام از آثار لاوکرافت، بازیکن را در نقش ادوارد پیرس قرار می‌دهد که در حال بررسی پرونده‌ای در یک شهر کوچک در قرن نوزدهم است؛ دوره‌ای که اغلب با شیفتگی به چیز‌های غیبی و ناشناخته همراه است. محیط‌های بازی کلاس درسی برای طراحان گوتیک هستند. در واقع عمارت‌های ویکتوریایی ویران‌ شده و پوشیده از مه، خیابان‌های سنگفرش‌‌شده در زیر باران و…، هر مکان در بازی صحنه‌ای است که به‌ دقت ساخته شده است تا وحشت‌های این سبک را آشکار شوند.

موجودات هیولایی در بازی، خون‌آشام یا گرگینه نیستند، بلکه موجوداتی با ظواهر ناپسندی هستند که درک انسان را به چالش می‌کشند. نگاهی اجمالی به اشکال عجیب و غریب آن‌ها کافی است تا عقل یک شخصیت را به زوال ببرد و آن‌ها را در تاریکی جنون فرو برد. هرچند می‌توان گفت که محور اصلی گوتیک بازی، سقوط قهرمان داستان به سمت جنون است. همانطور که بازیکنان عمیق‌تر به راز‌هایی که کشف می‌کنند می‌پردازند، نقاط قوت عقل آن‌ها کاهش می‌یابد. این تهدید دائمی فروپاشی ذهنی لایه‌ی دیگری از تنش را به بازی اضافه می‌کند. هر انتخاب، هر برخورد، درک شکننده‌ی شخصیت‌ها از واقعیت را از بین می‌برد. در نهایت کال آو کالوتو فقط یک بازی ترسناک نیست. این یک شاهکار گوتیک استو با ترکیب فضای سرد، ترس روانی و ترس کیهانی افسانه‌های لاوکرفت، تجربه‌ای را ارائه می‌دهد که برای طرفداران این سبک ضروری است.

۹. Nightmare Creatures

تهیه‌کننده: Sony / سازنده: Kalisto Entertainment
سال انتشار: ۱۹۹۷
پلتفرم: PS1, PC, Nintendo 64

بازی Nightmare Creatures

بازی Nightmare Creatures که در سال ۱۹۹۷ منتشر شده، در یک لندن پوشیده از مه اتفاق می‌افتد که ظاهرا در آستانه‌ی فروپاشی است. این دنیایی است که از آثار مری شلی و برام استوکر الهام گرفته شده است؛ جایی که مرز بین علم و خرافات مشخص نیست. روایت بازی مملو از عناصر گوتیک است و در آن یک انجمن مخفی، به انجام آداب ممنوعه می‌پردازد و به دنبال فریب مرگ و دستیابی به جاودانگی است. آزمایش‌های آن‌ها به طرز شگفت‌انگیزی نتیجه‌ی معکوس می‌دهد و باعث ایجاد هیولاهای ترسناکی می‌شود.

در این میان حتی قهرمان داستان، ایگناتیوس بلکوارد، مظهر قهرمان داستان‌های گوتیک است. او به عنوان یک کشیش متفکر با گذشته‌ای آشفته، وارد نبردی با نیرو‌هایی می‌شود که فراتر از درک انسان هستند و تبدیل به یک شکارچی هیولا‌ می‌شود که چراغی تنها از‌ امید در برابر جزر و مد تاریکی است. وحشت واقعی Nightmare Creatures نه تنها در خود هیولا‌ها، بلکه در دنیایی است که در آن زندگی می‌کنند. این دنیایی است که در آن سایه‌ها اسرار ناگفتنی را در خود دارند و به نظر می‌رسد که تار و پود واقعیت در حال پاشیده شدن از هم است.

۸. Layers Of Fear

تهیه‌کننده: Aspyr / سازنده: Bloober Team
سال انتشار: ۲۰۱۶
پلتفرم: PC, PS4, Xbox One, Nintendo Switch

layers of fear

بازی‌های ترسناک گوتیک اغلب به محیط خود برای القای ترس متکی هستند. با دانستن این موضوع، منطقی است که محیطی در یک بازی داشته باشیم که متنوع باشد و با حرکت شخصیت در آن تغییر کند. Layers Of Fear یکی از این بازی‌ها است که تقریبا به خوبی این کار را انجام می‌دهد. این جواهر ترسناک روانشناختی از بلوبرتیم فراتر از ترس‌های ناگهانی است و نوعی از وحشت را انتخاب می‌کند که ریشه در اعماق سبک گوتیک نیز دارد. در این بازی، ما یک عمارت ویکتوریایی را بررسی می‌کنیم که به عنوان بوم نقاشی روح شکسته‌ی یک هنرمند رنج‌دیده عمل می‌کند و روایتی سرد را از طریق معماری متغیر و فضای ناآرامش ارائه می‌دهد.

صداگذاری به اندازه جلوه‌های بصری برای فضای گوتیک بازی اهمیت زیادی دارد. تکان خوردن تخته‌ها، چکیدن آب از سقف و زمزمه‌های دیوانه‌کننده، همگی با هم ترکیب می‌شوند تا نوعی سمفونی از ناامیدی را ایجاد کنند که حسی از خفقان را القا می‌کند. روایت داستان که به آرامی از طریق تکه‌هایی از برگه‌‌ها و چشم‌انداز‌های غم‌انگیز آشکار می‌شود، به داستان ناراحت‌کننده‌ی خانواده‌ی هنرمند می‌پردازد که در آن مضامین از دست دادن عزیزان، غم و اندوه و قدرت مخرب وسواس در کانون توجه قرار می‌گیرند. در نهایت بازی با غوطه‌ور کردن بازیکن در تاریکی یک ذهن رنج‌دیده، تجربه‌ای واقعا فراموش‌نشدنی ایجاد می‌کند و باعث می‌شود تا مدت‌ها پس از پایان، ساختار واقعیت را زیر سوال ببرید.

۷. The Sinking City

تهیه‌کننده: Frogwares / سازنده: Frogwares
سال انتشار: ۲۰۱۹
پلتفرم: PC, Nintendo Switch, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S

بازی The Sinking City

بازی قبلی لیست یعنی کال آو کاتولو، بسیار یادآور بازی‌های شرلوک هلمز است، با این حال «شهر غرق شده» (The Sinking City) توسط سازندگان بازی‌های شرلوک هلمز ساخته شد و یک بازی جهان باز با الهام از آثار لاوکرفت در مورد شهری  سیل‌ زده است که عناصر عالی کال آو کاتولو را گرفته و آن‌ها را بهتر ارائه می‌دهد. در بازی شما در نقش چارلز رید، یک کارگاه خصوصی با گذشته‌ای نه چندان خوب بازی می‌کنید که وظیفه دارد راز‌هایی شوم را در خیابان‌های باران‌ زده‌ی دهه‌ی ۱۹۲۰ اوکمونت ماساچوست کشف کند.

شهر در حال غرق بازی به شدت از آثار لاوکرفت الهام گرفته و عناصر گوتیک در هر گوشه از آن دیده می‌شود. از طرفی سیلی که شهر را نابود کرده، فقط یک تهدید فیزیکی نیست، بلکه استعاره‌ای از جنون طاقت‌ فرسایی است که در زیر سطح آنپنهان شده است. همانطور که رید عمیق‌تر به اسرار شهر می‌پردازد، با فرقه‌های آزاردهنده‌ای مواجه می‌شود که مراسم الدریچ را انجام می‌دهند و با موجودات هیولایی روبرو می‌شود که توصیف آن‌ها دشوار است. در این میان جلوه‌های صوتی نیز به خوبی به تاثیرگذاری اتمسفر آن و تنش بازیکن اضافه می‌کند.

۶. Vampyr

تهیه‌کننده: Focus Home Interactive / سازنده: Dontnod Entertainment
سال انتشار: ۲۰۱۸
پلتفرم: PS4, PC, Xbox One, Nintendo Switch

ومپایر

برای کسانی که عاشق جنبه‌ی کارآگاهی The Sinking City هستند اما می‌خواهند اکشن‌ بیشتری را تجربه کنند، Vampyr یکی از آثاری است که باید تجربه کنند. این بازی داستان یک جراح در لندن در سال ۱۹۱۸ است که سعی می‌کند با طبیعت خون آشامی جدید خود کنار بیاید، در حالی که با شهروندان بیمار شهر سروکار دارد. این اثر را می‌توان به عنوان نسخه‌ی خون آشامی مس افکت توصیف کرد. شهر بازی با نام Whitechapel منطقه‌ای است که با طاعون دست و پنجه نرم کرد و هر گوشه از آن راز تاریکی را در خود نهفته است.

در این بازی شما در نقش دکتر جاناتان رید، یک خون آشام تازه تبدیل شده که تلاش می‌کند انسانیت خود را حفظ کند، بازی می‌کنید و عناصر وحشت گوتیک در این کشمکش درونی می‌درخشد. در واقع تشنگی برای خون یک وسوسه‌ی دائمی و یک انگیزه‌ی اولیه برای انجام همان کاری است که نباید انجام دهید و بازی به طرز ماهرانه‌ای این مبارزه را از طریق انتخاب‌های اخلاقی به تصویر می‌کشد که بر روایت و دنیای اطراف شما تاثیر می‌گذارد. آیا تسلیم هیولای درون خواهید شد یا به انسانیت خود می‌چسبید؟ در هر صورت تصمیم با شما است.

۵. Texas Chainsaw Massacre

تهیه‌کننده: Gun Interactive / سازنده: Sumo Nottingham
سال انتشار: ۲۰۲۳
پلتفرم: PS4, PS5, PC, Xbox One, Xbox Series X/S

بازی Texas Chainsaw Massacre

در حالی که سبک ترسناک گوتیک معمولا یک زیرژانر محسوب می‌شود، جالب است بدانید که ژانر‌های فرعی خود را نیز دریافت کرده که محبوبیت زیادی پیدا کرده‌اند. یکی از این زیرژانر‌ها ژانر گوتیک جنوبی است که به این دلیل نامگذاری شده است که در جنوب آمریکا اتفاق می‌افتد اما عناصر ترس کلاسیک را در خود دارد. Texas Chainsaw Massacre نمونه‌ی خوبی از این زیر ژانر است که در آن وحشت تمام خانه‌های روستایی را فرا می‌گیرد و در این میان خانواده‌ی وحشتناکی وجود دارد که شما و سایر بازماندگان را در نقشه‌‌ای تعقیب می‌کنند.

گفتنی است که عمارت بازی به جلوه‌ای از تاریخچه‌ی خانوادگی خانواده‌ی سایر تبدیل می‌شود که هر اتاق آن رازی را در خود جای داده است و یادآور جنایت‌های گذشته است. این حس فساد به خود سایر‌ها نیز کشیده می‌شود. در نهایت بازیکنان ممکن است با اعضای خانواده و اره‌برقی نمادین روبرو شوند اما این محیط گوتیک بازی است که لایه جدیدی از ترس را به آن اضافه می‌کند.

۴. Clive Barker’s Undying

تهیه‌کننده: EA Games / سازنده: EA Los Angeles
سال انتشار: ۲۰۰۱
پلتفرم: PC

بازی Clive Barker's Undying

بازی Clive Barker’s Undying چیزی بیش از یک اثر تیراندازی ترسناک است و سقوطی هولناک به دنیایی محسوب می‌شود که اتمسفری گوتیک دارد و توسط استاد نوشتن رمان‌های ترسناک یعنی کلایو بارکر ساخته شده است. در داستان بازی آمده که سال ۱۹۲۳ است و ما خود را در یک عمارت در حال فروپاشی ایرلندی می‌یابیم که خانه‌‎‌ی اجدادی خانواده‌ی کاوننت است. اینجا دنیای Undying است، جایی که گذشته در حال جاری است و پرده‌‌ی بین مردگان و زنده‌ها به طرز وحشتناکی نازک است.

داستان حول محور خانواده‌ای می‌چرخد که درگیر یک نفرین چند نسلی شده‌اند. همانطور که عمارت رو به زوال و محوطه‌ی اطراف آن را بررسی می‌کنیم، تاریخ غم‌انگیزی از آیین‌های ممنوعه و پیمان‌های محرمانه را کشف می‌کنیم. زمزمه‌های وحشت‌های وصف ناپذیر و نگاه اجمالی به فرم‌های هیولایی به همراهان همیشگی ما تبدیل می‌شوند. Undying از تصاویر ژانر گروتسکی که وحشت گوتیک را تعریف می‌کند نیز دوری نمی‌کند. موجودات گروتسک بازی که از بقایای مردگان به هم دوخته شده‌اند، در سایه‌ها کمین کرده‌ و شما را تهدید می‌کنند.

وحشت واقعی Undying نه تنها در موجودات هیولایی که با آن‌ها روبرو هستیم، بلکه در فرو رفتن به جنون است که توسط خانواده‌ی کاوننت تجربه شده است. ما شاهد دگرگونی هولناک ارمیا کاوننت، راهنمای ما و تنها بازمانده از خوانده، هستیم، در حالی  که او با وزن میراث خانواده‌اش دست و پنجه نرم می‌کند. بازی یک کلاس درس بازی‌سازی در سبک ترسناک گوتیک است و تمام ویژگی‌های این ژانر از فضایی پر از غم و اندوه گرفته تا مضامین فلسفی را ترکیب می‌کند تا تجربه‌ای واقعا تنش‌زا را خلق کند

۳. Diablo 3

تهیه‌کننده: Blizzard Entertainment / سازنده: Blizzard Entertainment
سال انتشار: ۲۰۱۲
پلتفرم: PC, PS3, Xbox 360, PS4, Xbox One, Nintendo Switch

دیابلو 3

دیابلو ۳، پادشاه بازی‌های نقش‌آفرینی گوتیک، عرضه‌ی دشواری را تجربه کرد، اما در طول سال‌ها، به یک اثر محبوب جدید تبدیل شده است. در حالی که دیابلو بیشتر از نسخه‌ی قبلی خود به سمت فانتزی اکشن گرایش دارد، یک سری عنصر قوی از وحشت گوتیک را حفظ می‌کند که بازیکنان را تا مغز استخوان می‌ترساند. دنیای Sanctuary در دیابلو ۳ گواهی بر وحشتی است که بر بازی سایه افکنده است. دهکده‌های ویران شده و ساکنان آن‌ها تصویری از تمدنی را ترسیم می‌کنند که به زانو در آمده است. معماری کلیسای جامع که تحت تاثیر نفوذ اهریمنی فاسد شده است، در نوع خو فوق‌العاده است.

داستان بازی غرق در آیین‌های تاریک و افسانه‌های ممنوعه است. بازیکنان با قهرمانان سقوط کرده مواجه می‌شوند که توسط پیمان‌های اهریمنی فاسد شده‌اند و شکل‌های معمولی آن‌ها به فرم‌های غم‌انگیزی تبدیل شده است. در سراسر جهان بازی نماد‌های مرموز و نقاشی‌های آزاردهنده‌ای وجود دارند که به شرارت‌های باستان و آیین‌های فراموش شده اشاره می‌کنند. در این میان هر چه در بازی عمیق‌تر می‌شوید، وزن سنگین پیامدهای جنگ هزاره‌ای بین بشریت و نیرو‌های جهنم را بیشتر احساس می‌کنید. در حالی کهدیابول ۳ یک تجربه‌ی اکشن هیجان‌انگیز را ارائه می‌دهد، هرگز به شما اجازه نمی‌دهد هزینه‌ی واقعی درگیری را فراموش کنید. این دنیایی است که در آن بشریت ناامیدانه به دنبال نور بوده و با تهدید همیشگی تاریکی احاطه شده است.

۲. Blasphemous 2

تهیه‌کننده: Team17 / سازنده: The Game Kitchen
سال انتشار: ۲۰۲۳
پلتفرم: PC, Nintendo Switch, PS5, Xbox Series X/S, PS4, Xbox One

بازی Blasphemous 2

وقتی به آثار گوتیک فکر می‌کنید، بازی‌های ساید اسکرولر احتمالا چیزی نیست که به ذهنتان خطور می‌کند، اما با وجود بازی‌هایی مانند کسلوانیا که روی دیگر بازی‌ها نیز تأثیر می‌گذارند، شگفت‌زده خواهید شد که تعداد زیادی آثار در این سبک با محوریت عناصر گوتیک وجود دارد. در این میان Blasphemous ۲ یکی از این بازی‌ها است که مشعلی را که کسلوانیا روشن کرده است، برمی‌دارد و آن را شعله‌ور می‌کند. به عنوان دنباله‌ای بر یک اثر مترویدوانیایی، این اثر بازیکنان را عمیق‌تر در دنیای گوتیک Cvstodia فرو می‌برد. Blasphemous ۲ به سادگی به افزایش سختی اکتفا نمی‌کند. این بازی فضای کابوس‌آمیز نسخه‌ی قبل را تشدید می‌کند و ترکیبی از تحریف مذهبی و عناصر بصری عجیب و غریب ارائه می‌دهد که شما را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد.

جهان بازی که توسط یک پدیده‌ی مذهبی عجیب و غریب ویران شده است، معماری رو به زوالی دارد که یادآور کلیسا‌های در حال فروپاشی سبک گوتیک است. هرچند وحشت واقعی در هیولاهای نهفته است. بسیاری از دشمنان لباس‌های مذهبی کابوس‌وار را به تن می‌کنند و طراحی عجیب و غریبی دارند که بازیکن را آزار می‌دهند. طراحی صدا نیز با سرود‌های تحسین برانگیز در میان سالن‌های در حال پوسیدگی به خوبی مکمل تصاویر عجیب بازی هستند. گفتنی است که Blasphemous ۲ از به تصویر کشیدن آسیب‌های روانی این دنیای رو به زوال نیز ابایی ندارد. قهرمان داستان، The Penetent One، یک روح شکنجه شده است که در یک چرخه‌ی بی‌پایان توبه به دام افتاده است. داستان‌سرایی محیطی، از طریق نقاشی‌های دیواری مرموز و دست نوشته‌های ناامیدانه، تصویری از تمدنی را ترسیم می‌کند که زمانی پر جنب و جوش بوده و توسط تعصب مذهبی به زانو در آمده است.

۱. Bloodborne

تهیه‌کننده: Sony / سازنده: FromSoftware
سال انتشار: ۲۰۱۵
پلتفرم: PS4

بلادبورن

در حالی که دیابلو انقلابی در نقش‌آفرینی‌های گوتیک ایجاد کرد، اما این زیرژانر با بلادبورن به اوج خود رسید. این بازی تنها یک اثر اکشن نقش‌آفرینی چالش‌برانگیز نیست بلکه یک کلاس درس فضاسازی به سبک گوتیک ویکتوریایی است. شهر رو به زوال بازی با نام یارنام، در گرگ و میش ابدی و بیمارگونه غوطه‌ور است. خیابان‌های سنگفرش‌‌شده شده در میان معماری‌های گوتیک و سازه‌های بلند و متروکه حسی از کلاستروفوبیا را ایجاد می‌کنند که در نوع خود بی‌نظیر است. در این میان شهروندان به جانورانی عجیب تبدیل شده‌اند و انسانیتشان توسط نیرویی نامرئی منحرف شده است. این موجودات کابوس‌وار، ترکیبی از ترس‌های ویکتوریایی و عناصر عجیب و غریب بوده و شامل مواردی از خون‌آشام گرفته تا گرگینه هستند.

از طرفی داستان بازی نیز به درون مضامین جنون و ترس وجودی می‌پردازد. همانطور که اسرار طاعون‌ یارنام را کشف می‌کنید، مرز بین عقل و جنون از میان رمی‌رود و پیام‌های مرموز روی دیوار‌ها و زمزمه‌ی بازماندگان آشفته احساس عجیب و نوعی ترس را در دل بازیکن ایجاد می‌کند. این بازی به شدت تحت تاثیر آثار لاوکرفت نیز است. عناصر ترس کیهانی در قالب موجودات نامفهومی که اتفاقات را در پشت صحنه رقم می‌زنند، لایه‌ای از ترس را اضافه می‌کنند که فراتر از تهدیدات دشمنان معمولی است. در نهایت این بازی با ترکیبی از زیبایی‌شناسی گوتیک ویکتوریایی، هیولا‌هایی به سبک گروتسک و داستانی خاص، تجربه‌ای فراموش‌نشدنی را ارائه می‌کند که بعید است آن را فراموش کنید.

منبع: The Gamer

صفحه‌ی اصلی بازی دیجی‌کالا مگ | اخبار بازی، تریلرهای بازی، گیم‌پلی، بررسی بازی، راهنمای خرید کنسول بازیبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما