۳۰ ویژگی مشترک افراد شاد (که ‌باید از آن‌ها بیاموزید)

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۹ دقیقه
ویژگی های افراد شاد

به نظر می‌رسد در هر گروهی از مردم اعم از دوستان یا خانواده، کسانی هستند که واقعاً از دیگران شادترند. اگر تا به حال به این افراد نگاه کرده‌اید و فکر کرده‌اید چه کاری انجام می‌دهند که آن‌ها را بسیار خوشحال می‌کند، در ادامه ایده‌هایی برای شما آمده است و اگر چنین نکرده‌اید، احتمالاً شما همان فرد خوشبختی هستید که بقیه به او نگاه می‌کنند. در این مقاله از دیجی‌کالا مگ، به ۳۰ ویژگی مشترک افراد شاد می‌پردازیم. به احتمال زیاد افرادی که عمیقا خوشحال هستند، همه‌ی این ویژگی‌ها و عادات یا لااقل بسیاری از آن‌ها را در زندگی خود دارند. با درک هر یک از آن‌ها، شما هم می‌توانید این عادات را در زندگی خود جای دهید.

۱. آن‌ها شادی را هدف خود نمی‌دانند

ویژگی های افراد شاد
این ویکتور فرانکل بود که در کتاب خود با عنوان «در جستجوی معنای نهایی» چنین نوشت: «شادی باید اتفاق بیفتد، قابل پیگیری نیست. این جستجوی خوشبختی است که شادی را خنثی می‌کند. هرچه فردی شادی را به یک هدف تبدیل کند، بیشتر هدف را از دست می‌دهد.» به عبارت دیگر، شما نمی‌توانید به سادگی یک روز از خواب بیدار شوید و به خود بگویید که در هفته، ماه یا سال، فرد شادی خواهید بود. خوشبختی، محصول جانبی افراد و رویدادهای زندگی شما است، بنابراین وقتی روی این موارد تمرکز می‌کنید، خوشبختی به خودی خود به وجود می‌آید.

۲. افراد شاد، عدم قطعیت زندگی را می‌پذیرند

ما هرگز نمی‌توانیم آینده را به طور دقیق پیش‌بینی کنیم و مواجهه با حوادث غیر‌منتظره، بخشی اجتناب‌ناپذیر از زندگی است. با این حال، نحوه‌ی برخورد ما با این شرایط پیش‌بینی نشده است که بر احساس ما از آن‌ها تأثیر می‌گذارد. با پذیرش عدم قطعیت زندگی، هنگامی که با چنین رویدادهایی روبرو می‌شویم، به جای نادیده گرفتن یا دور کردن آن‌ها، بهتر می‌توانیم با جریان همراه شویم. وقتی موقعیتی را که در آن قرار گرفته‌اید (هرچند غیرمنتظره) پذیرفتید، سطح استرس کاهش یافته و میزان آگاهی بالا می‌رود. این موضوع باعث می‌شود بدون توجه به خوب یا بد بودن اوضاع، حس آرامش و راحتی را بیابید.

۳. از فراوانی در زندگی خود قدردانی می‌کنند

قدردان بودن افراد شاد
به نظر می‌رسد افراد شاد نسبت به زندگی، دارای نگرش «نیمه‌ی پر لیوان» هستند و قادرند به جای تمایل به چیزهایی که ندارند، به خاطر چیزهایی که دارند، واقعاً قدردان و سپاسگزار باشند. اگر فقط به همه‌ی چیزهایی که دوست دارید زمانی داشته باشید، فکر کنید، چگونه می‌خواهید در حال حاضر از داشته‌های فعلی خود لذت ببرید؟ حقیقت این است که شما نمی‌توانید چنین کاری را انجام دهید، چون موضوع این نیست که به چه چیزی می‌رسید یا چه چیزهایی را به دست می‌آورید، مساله این است که شما همیشه خواهان چیزهای بیشتری خواهید بود.

۴. به جای اینکه در اتفاقات گذشته‌ی زندگی خود گیر بیفتند، آن‌ها را می‌پذیرند

یکی از بزرگ‌ترین مغالطه‌های ذهن انسان، این باور است که شما می‌توانید گذشته را تغییر دهید؛ در حالی که باید برای مردم روشن شود که این امکان‌پذیر نیست. البته بخش بزرگی از افراد هم هستند که واقعاً برای درک معنای این امر تلاش می‌کنند. در این میان، افراد شاد به درک عمیقی از این مفهوم می‌رسند. آن‌ها می‌فهمند که آنچه اتفاق افتاده است، رخ داده است و دیگر قابل تغییر نیست. بنابراین شما هم می‌توانید این را بپذیرید و گذشته را رها کنید، چون نمی‌توانید در گذشته زندگی کنید‌. پس در حالی که به یاد داشتن آنچه رخ داده، منطقی است، اما صرف انرژی برای آن به شکل پشیمانی، عصبانیت یا ناراحتی، فایده‌ای ندارد.

۵. افراد شاد از اشتباهات خود درس می‌گیرند

این پائولو کوئیلوی رمان‌نویس بود که جمله‌ای با این مفهوم گفت:«اشتباهی که بیش از یک بار تکرار شود، یک تصمیم است.» و افراد شاد این حقیقت را به خوبی درک می‌کنند. وقتی یک فرد شاد تشخیص می‌دهد که در کاری اشتباه کرده است، تمام تلاش خود را می‌کند تا بفهمد این اشتباه چیست و چگونه آن را انجام داده است. آن‌ها این کار را می‌کنند تا بتوانند از تکرار همان اشتباه جلوگیری کنند. این در شرایطی است که بسیاری از افراد، مرتباً مرتکب اشتباه مشابهی می‌شوند و هربار، بدبختی بیشتری به بار می‌آید. اگر آن‌ها بتوانند نگرش یادگیری را با هر اشتباهی که مرتکب می‌شوند پیوند دهند، بهتر می‌توانند از چنین چرخه‌ی معیوبی بیرون بیایند.

۶. آن‌ها در صورت نیاز، درخواست کمک می‌کنند

برای بسیاری از مردم، تصور درخواست کمک چیزی است که وجود آن‌ها را سرشار از احساس اضطراب و ترس می‌کند. آن‌ها فکر می‌کنند که این کار نشان‌دهنده‌ی ضعف است و می‌تواند جایگاه‌شان را در نظر دیگران، پایین بیاورد. آنچه این افراد متوجه آن نیستند و افراد خوشحال به خوبی آن را درک می‌کنند این است که اتفاقا درخواست کمک، در واقع نشانه‌ی قدرت است. این کار نشان می‌دهد که شما یک نقطه ضعف را تشخیص داده‌اید و آماده‌ی دریافت کمک دیگران هستید.

علاوه بر این، خود درخواست کمک می‌تواند دو نفر را به هم نزدیک کند. فردی که از او درخواست کمک کرده‌اید، به خاطر اینکه شما در لحظه‌ی نیاز به او مراجعه کرده‌اید، حس غرور می‌کند و به این ترتیب یک قدردانی اساسی هم شکل می‌گیرد. هنگامی که با کمک گرفتن از دیگران با مشکلی روبرو می‌شوید، احتمالا پیوند بین شما، حتی بیشتر از آنچه فکرش را می‌کردید، قوی‌تر می‌شود.

۷. آن‌ها افراد مناسب را انتخاب می‌کنند تا اوقات خود را با هم سپری کنند

انتخاب دوستان مناسب
در گذر زندگی، نوع افرادی که بیشتر با آن‌ها ارتباط داریم و از گذراندن وقت در کنار آن‌ها لذت می‌بریم، تغییر می‌کند. با این حال، بسیاری از ما سعی می‌کنیم صرفاً به دلیل آشنایی و تجربه‌ی مشترک، به دوستی‌های قدیمی بچسبیم. اگر به مرحله‌ای رسیده‌اید که می‌دانید دیگر از همراهی یک فرد خاص لذت نمی‌برید، عاقلانه نیست که سعی کنید فقط به خاطر حفظ اخلاق و ادب، ارتباط خود را با او حفظ کنید. افراد شاد تمایل دارند که از پیوندهایی که با گذشت زمان ضعیف شده‌اند، چشم‌پوشی کنند تا بتوانند بیشتر وقت و انرژی خود را روی افرادی متمرکز کنند که در حال حاضر با آن‌ها رابطه‌ای قوی دارند و در کنار آن‌ها احساس آزادی بیشتری می‌کنند.

۸. افراد شاد به طور منظم، اهداف خود را دوباره ارزیابی می‌کنند

دستیابی به هدف تنها در صورتی موفقیت‌آمیز است که قلب شما همچنان برای آن بتپد، بنابراین افراد خوشحال وقت می‌گذارند تا دوباره به اهدافی که در نظر گرفته‌اند نگاه کنند تا اطمینان حاصل کنند که هنوز با وجود کنونی‌شان ارتباط برقرار می‌کنند. بنابراین ممکن است تا ۳۰ سالگی قصد داشته باشید صاحب خانه شوید، اما اگر در سن ۲۷ سالگی از شرایط فعلی زندگی خود راضی هستید و فشار برای صرفه‌جویی در جایی می‌تواند باعث استرس غیر‌ضروری شود، یا باید هدف خود را کنار بگذارید و یا آن را طوری تنظیم کنید که متناسب با سبک زندگی و تمایلات شما باشد.

در حالی که تعیین اهداف می‌تواند یک راه موثر برای دستیابی به چیزهایی باشد که می‌خواهید در زندگی به دست آورید، اما دچار این توهم هم نشوید که پس از نوشتن، نمی‌توان هدفی را تغییر داد. تلاش برای دنبال کردن هدفی که دیگر منجر به شادی مطلوب نمی‌شود، بیهوده است.

۹. افراد شاد، حق به جانب نیستند

شاید بگویید به غیر از مکانی امن برای استراحت، آب و غذای کافی روی میز و رفتار عادلانه به عنوان یک انسان، هیچکس حق و حقوق دیگری ندارد. اما در دنیای مدرن، ما عادت کرده‌ایم که علاوه بر این موارد، چیزهای بیشتری طلب کنیم. در حالی که آموزش، مراقبت‌های بهداشتی و خدمات زندگی بهتر می‌توانند به موارد فوق افزوده شوند، بسیاری از ما انتظار مزایای بیشتری داریم.

هنگامی که احساس می‌کنید حق داشتن چیزی را دارید، تا زمانی که آن را دریافت نکنید احساس ناراحتی خواهید کرد. در عوض، یک فرد شاد، بدون اینکه جهان را متهم کند که تمام آرزو‌ها و خواسته‌های او را برآورده نمی‌کند، به طور طبیعی چیزهایی که وارد زندگی او می‌شود را می‌پذیرد. این افراد درک می‌کنند که در حال حاضر زندگی خوبی دارند و درخواست امتیازهای بیشتر، به تلاش خود آن‌ها نیاز دارد.

۱۰. آن‌ها خود را با دیگران مقایسه نمی‌کنند

در مورد استحقاق، نکته‌ی مهمی وجود دارد، چون ذهن انسان برای مقایسه‎‌‌ی خود با دیگران بسیار سریع است. اگر تصور می‌کنید شخص دیگری در زندگی خود بهتر عمل کرده است‌، هرگز از آنچه که به عنوان یک انسان دارید، خوشحال نخواهید شد. اگر قصد دارید خود را با کسی مقایسه کنید، آن‌هایی را که از خودتان بدشانس‌تر هستند در نظر بگیرید؛ کسانی که در فقر زندگی می‌کنند یا با مسائل یا ناراحتی‌های دیگر دست و پنجه نرم می‌کنند. حداقل از این طریق می‌توانید به خاطر نعمت‌هایی که دارید، شکرگزار باشید. با این حال، بهترین رویکرد این است که فارغ از اینکه دیگران بهتر یا بدتر از شما هستند، سعی کنید خود را با آن‌ها مقایسه نکنید. خوشبختی وابسته به ثروت مالی، قدرت بدنی، زیبایی یا هر چیز دیگری نیست که بتوانید آن را در ظاهر دیگران مشاهده کنید، بلکه این احساسی است که در درون وجود دارد.

۱۱. گشاده‌رو هستند و قضاوت نمی‌کنند

گشاده‌رویی
تعارض بین دو نفر، تنها منجر به احساسات منفی خواهد شد و به همین دلیل است که افراد شاد تلاش می‌کنند ذهن خود را باز نگه دارند. با چنین رویکردی، آن‌ها ممکن است با نظرات شخص دیگری موافق نباشند، اما نه آن‌ها را قضاوت می‌کنند و نه نظرات آن‌ها را یک حمله‌ی شخصی تلقی می‌کنند. از طرف دیگر، اگر ذهن بسته‌ای دارید، ممکن است متوجه شوید که تعارض، یکی از ویژگی‌های فعلی در زندگی شما است. احساسات منفی ناشی از این امر، شادی و لذت را سرکوب می‌کند و مانع بارور شدن آن‌ها می‌شود. بهتر است به خاطر داشته باشید که تقریباً همیشه، هیچ غلط و درست مطلقی وجود ندارد و افکار و نظرات دیگران مانع از لذت بردن از حضور آن‌ها و یا حتی دوست داشتن آن‌ها نمی‌شود.

۱۲. افراد شاد تمرین می‌کنند که اشتباهات دیگران را ببخشند

در حالی که ممکن است (همان‌طور که در بالا گفتیم)، نظرات متفاوت باشند، اما مواقعی وجود دارد که شخص دیگری عمداً یا تصادفی به شما آسیب می‌رساند. اغلب این اوقات، این اشتباهات تبدیل به کدورت شده و احساسات منفی شما نسبت به آن‌ها تشدید شده و گسترش می‌یابد. این احساسات می‌توانند دیدگاه شما را به سمت بدتر شدن سوق دهند و ظرفیت وجودی شما را برای دوست داشتن دیگران کم کنند. به خاطر خود و اطرافیانتان بهتر است که سعی کنید شخص مقابل را ببخشید و درک کنید که کاری که او با شما کرده است، لزوما شخصیت او یا شما را تعریف نمی‌کند. بخشش، یک فرآیند التیام‌بخش است که می‌تواند زمان‌بر باشد، اما هر تلاشی که برای آن انجام دهید بازخوردهای مفید فراوانی برای خود شما خواهد داشت.

۱۳. سعی نمی‌کنند همه را راضی کنند

ما موجوداتی با زمان و انرژی محدود هستیم و گاهی اوقات، وقتی می‌خواهیم همهی طرف‌های حاضر در زندگی خود را راضی کنیم، این را فراموش می‌کنیم! همه چیز بودن برای همه، یک کار بی‌نتیجه در زندگی است و معمولاً منجر به خستگی، سرخوردگی و احساس شکست می‌شود. در عوض، افراد شاد، اهمیت نه گفتن در برخی مواقع را درک می‌کنند.

مهم نیست یک نفر چقدر به شما تکیه کرده است، این وظیفه‌ی شما نیست که بار این مسئولیت را بر دوش بگیرید. تنها زمانی که فکر می‌کنید می‌توایند به دیگران کمک کنید این کار را انجام دهید؛ نه مواقعی که دیگران از شما درخواست کمک می‌کنند و احساس می‌کنید مجبور به انجام این کار هستید. به همین ترتیب، شما نباید احساس کنید که برای تحقق خواسته‌های دیگران، خودتان را تغییر می‌دهید. هرچقدر هم که در این باره تلاش کنید، اگر با خودتان صادق نباشید، دیر یا زود حقیقت برای همه آشکار می‌­شود. بنابراین صرف انرژی برای انجام این کار، چه فایده‌ای دارد؟!

۱۴. افراد شاد، موفقیت دیگران را جشن می­‌گیرند

وقتی می‌بینید شخص دیگری موفق می‌شود، می‌توانید از او متنفر باشید یا به او تبریک بگویید. دومی مسیری است که یک فرد شاد هر بار انتخاب می­‌کند. وقتی دستاوردهای یک دوست یا حتی کسی که او را به خوبی نمی‌شناسید را جشن می‌گیرید، در حال مثبت‌اندیشی هستید. در مقابل حسادت به موفقیت آن‌ها، تنها باعث کم‌ارزش شدن عقیده‌ی شما و یا خود شما خواهد شد و احساسات بدی نسبت به فرد مقابل ایجاد می‌کند. این امر هم به موضوع مقایسه با دیگران بازمی گردد و به این نتیجه می‌رسیم که شادی شما با شادی دیگران کاهش نمی‌یابد و در حقیقت، عکس این امر صادق است. وقتی افراد در زندگی شما شاد باشند، شما نیز شادی بیشتری خواهید یافت.

۱۵. آن‌ها در یک چیز بد هم به دنبال جنبه‌های خوب و مثبت هستند

توجه به جنبه‌های مثبت
هیچ زندگی‌ای خالی از فراز و نشیب نیست، اما وقتی روزهای بد فرا می‌رسد شخصی که می‌تواند در چنین موقعیتی به دنبال خوبی‌ها باشد و آن را بیابد، کسی است که از همه راحت‌تر و خوشحال‌تر خواهد بود. بنابراین در حالی که ممکن است ناامید شدن بسیار آسان باشد و یا واکنش‌های منفی دیگری نسبت به اتفاقی که افتاده است داشته باشید، اگر بتوانید چیزهای خوب را در دل همین اوضاع کشف کنید، می‌توانید سریع‌تر با وجود شرایط پیش آمده به آرامش برسید.

۱۶. افراد شاد، هنگام بروز مشکلات، از مواجه شدن با آن‌ها اجتناب نمی‌کنند

وقتی که زندگی، مساله یا اتفاق ناخواسته‌ای را پیش روی ما قرار می‌دهد، لذت زودگذری در اجتناب از آن یا درگیر نشدن با حواشی موضوع وجود دارد. تعداد بسیار کمی از مسائل، بدون هیچ‌گونه اقدامی از سوی شما برطرف می‌شوند و وقتی شما از انجام اقدام لازم امتناع می‌کنید، ابرهای منفی‌نگری همراه شما باقی خواهند ماند. یک فرد شاد، با عزم و اراده با مشکل خود روبرو می‌شود تا برای آن راه‌حلی پیدا کند، چون می‌داند که به محض برخورد با آن، وزن مساله برداشته می‌شود و شادی، بار دیگر به وجود می‌آید.

۱۷. از تغییرات طبیعی نمی‌ترسند یا در برابر آن‌ها مقاومت نمی‌کنند

ما به عنوان یک انسان، هویت ثابت نداریم بلکه همیشه از نظر ویژگی‌های جسمی، ذهنی و روحی، در حال تکامل هستیم. اگر سعی کنید در برابر این تغییرات مقاومت کنید یا با ترس از آن زندگی کنید، شادی شما خفه می‌شود. اما اگر مثل افراد شاد، این فرایند طبیعی را بپذیرید و حتی از آن استقبال کنید، آنگاه خود را از یک اضطراب اساسی ناشی از عدم اطمینان به آینده، رها می‌کنید. چیزی که باید به خاطر داشته باشید این است که حتی زمانی که تغییر بد به نظر می‌رسد، اغلب خوب است و فقط بد به نظر می‌رسد، چون برای شما ناآشنا است.

۱۸. این افراد در چیزهای کوچک هم شگفتی را پیدا می‌کنند

توجه به چیزهای کوچک
زندگی برای بسیاری ممکن است عادی به نظر برسد، چون ماهیت نسبتا تکراری زندگی روزمره، زمان و ذهن ما را پر کرده است. با این حال، اگر کمی دقیق‌تر نگاه کنید، با لحظات و چیزهایی روبرو می‌شوید که می‌تواند هر فردی را لبریز از احساس شگفتی و حیرت کند. ایجاد عادتی که به موجب آن به طور فعال به دنبال این چیزهای کوچک باشید، چیزی است که به طور طبیعی برای افراد شاد به وجود می‌آید.

۱۹. به نشانه‌هایی که می‌گویند سرعت خود را کاهش دهند، توجه می‌کنند

گاهی اوقات همه‌ی ما کمی بیشتر از آنچه که باید انجام دهیم، به عهده می‌گیریم و معمولاً این احساس وجود دارد که از تلاش برای برآوردن همه‌ی تعهدات خود احساس ترس کنیم. در حالی که برخی از مردم سعی می‌کنند استقامت کنند و تا پایان مبارزه کنند، یک فرد شاد بدن و ذهن خود را زیر نظر دارد و به آنچه می‌گوید گوش می‌دهد.

اگر علائم به آن‌ها بگوید که خطر فرسودگی شغلی در پیش است، آن‌ها به این نشانه‌ها توجه کرده و تعهدات خود را کاهش می‌دهند و تعادل را در زندگی خود پیدا خواهند کرد. یکی از راه‌های افراد شاد این است که درخواست کمک کنند و همان‌طور که در بالا صحبت کردیم، این نشانه‌ای از قدرت ذهنی است. با این حال‌، آنچه آن‌ها انجام نمی‌دهند، نادیده گرفتن علائم کار بیش از حد است، چون این امر به ندرت باعث بهبود سلامت روان می‌شود.

۲۰. آن‌ها صبور هستند

صبور بودن افراد شاد
«چیزهای خوب نصیب کسانی می‌شود که صبر می‌کنند.» این بیان دیگری از یک ضرب‌المثل قدیمی انگلیسی است که به طرزی عالی توسط شرکت «هینز» برای تبلیغ سس گوجه‌فرنگی استفاده شد، اما قطعا حقیقتی در آن وجود دارد. صبور بودن چیزی است که می‌تواند اثر قابل‌توجهی بر لذت و شادی شما از یک مورد یا رویداد داشته باشد.

رضایت دیرهنگام، یکی از تجسمات این فرضیه است و پژوهش‌های علمی فراوانی برای حمایت از این ادعاها وجود دارد. این پژوهش‌ها نشان می‌دهند که صبر و شکیبایی با کنار گذاشتن بردهای کوچک‌تر فعلی برای چشم‌انداز پیروزی‌های بزرگ‌تر، با بسیاری از نتایج مثبت جسمی و روانی مرتبط است. این به آن معنا نیست که چیزهای خوب همیشه برای کسانی خواهد بود که فقط منتظر اتفاق افتادن آن‌ها هستند، بلکه بیشتر اوقات چیزهای خوب به سراغ کسانی می‌آیند که پایه و اساس و برنامه‌ریزی خاصی را دنبال می‌کنند. هنگامی که آن‌ها پاداش این کار را می‌گیرند، حتی شادی بیشتری نسبت به کسانی که پاداش یکسانی را بدون انجام کار معادل دریافت می‌کنند، تجربه خواهند کرد.

۲۱. افراد شاد، تقصیر را به گردن دیگران نمی‌اندازند

وقتی همه چیز به هم می‌ریزد، یک فرد شاد به دنبال سرزنش دیگران در این مورد نخواهد بود. افراد شاد می‌دانند که اگر می‌خواهند وقتی چیزهای خوب سر راهشان قرار می‌گیرند مورد تحسین قرار بگیرند اما به گونه‌ای عمل کرده‌اند که به آن‌ها یا شخص دیگری آسیب رسانده است هم باید مسئولیت‌پذیر باشند. مقصر دانستن دیگران، بیش از هر چیز، ریشه در خودخواهی دارد، در حالی که پذیرفتن عواقب اعمال شخص، بلوغی را نشان می‌دهد که به طور طبیعی از خود برتر حاصل می‌شود.

۲۲. سعی نمی‌کنند دیگران را نجات یا تغییر دهند

صرف‌نظر از نیت‌های خوب، وقتی سعی می‌کنید شخص دیگری را تغییر دهید، نتیجه به ندرت خوشبختی شما یا آن‌ها خواهد بود. ممکن است در ذهن خود سعی کنید دیگران را از موقعیتی که در آن قرار دارند، نجات دهید، این در صورتی است که آن‌ها هم باور داشته باشند که مشکلی وجود دارد، در غیر این صورت ممکن است در نهایت از اقدامات شما ناراحت شوند. البته گاهی اوقات هم ممکن است سعی کنید به کسی کمک کنید، فقط به این دلیل که انتظارات شما را برآورده نمی‌کند!

اگر می‌خواهید شادی خود و آن‌ها را حفظ کنید، باید توصیه‌های قبلی را در مورد انتخاب افرادی که با آن‌ها وقت می‌گذرانید در نظر داشته باشید و در مورد روابط آینده‌ی خود با دقت فکر کنید. افراد شاد می‌دانند که فقط می‌توانند زندگی‌ای را که به آن‌ها داده شده است داشته باشند و نه زندگی دیگران. البته اگر کسی از شما کمک بخواهد موضوع دیگری است، چون چنین فردی به مرحله‌ای رسیده که خودش پذیرفته که به این کمک نیاز دارد؛ در این مرحله می‌توانید به آن‌ها مشاوره دهید. حتی ممکن است از پیوند قوی‌تری که قبلاً در مورد آن صحبت کردیم، بهره‌مند شوید.

۲۳. آن‌ها روی چیزها، بیش از حد فکر نمی‌کنند

لحظات و رویدادهایی که در سراسر زندگی ما اتفاق می‌افتد، واقعیتی را ایجاد می‌کند که کاملاً متفاوت با چیزهایی است که ما اغلب در ذهن خود متهم به ایجاد آن‌ها هستیم. بسیاری از ما از سندرم ذهن مشغول رنج می‌بریم و این باعث می‌شود که گذشته و حال را با افکار بی‌اساس، خراب کنیم. افکار بیش از حد، یک آفت شوم است که بسیاری از مردم را آلوده کرده است و رهایی ذهن از آن دشوار است. افراد شاد تمایل چندانی به آن ندارند.

۲۴. افراد شاد، علایق یا کسانی دارند که دوستشان دارند

دلبستگی‌های افراد شاد
ما بار دیگر به آثار ویکتور فرانکل روی می‌آوریم تا در مورد اهمیت دوست داشتن افراد یا چیزهای مورد علاقه‌ی شما در زندگی صحبت کنیم. به گفته‌ی فرانکل، انسان‌های دیگر و علاقه‌ها، دو مسیر اصلی برای یافتن معنا هستند که مستقیماً بر احساس شادی شما تأثیر می‌گذارد. بدون احساسات معنی‌دار، به احتمال زیاد با افسردگی شدید مواجه خواهید شد، بنابراین یافتن منبع معنایی که بتوانید از آن استفاده کنید، راهی مطمئن برای تحریک احساسات مثبت است.

۲۵. مهربانی می‌کنند

یک حلقه‌ی فضیلت وجود دارد که شادی و مهربانی را به هم متصل می‌کند و آن حلقه‌ای است که در بیش از یک تجربه‌ی علمی نشان داده شده است. ممکن است فکر کنید شاد بودن، شما را مهربان‌تر می‌کند و این درست است، اما علیت می‌تواند از هر دو جهت پیش برود. به عبارت دیگر، مهربان بودن هم می‌تواند شما را خوشحال‌تر کند. اگر بتوانید هر روز، فرصتی برای انجام یک عمل مهربانانه پیدا کنید، فارغ از این که آن عمل چقدر بزرگ یا کوچک باشد، به طور کلی می‌توانید در زندگی احساس شادی بیشتری داشته باشید. آن را امتحان کنید و تفاوت را ببینید.

۲۶. تصدیق می‌کنند دقیقا در جایی هستند که باید در سفر زندگی باشند

ویژگی‌های افراد شاد
وقتی به آینده فکر می‌کنیم، معمولاً انتظارات خود را از زندگی، در ماه، سال، دهه‌ی آینده یا حتی بیشتر در نظر می‌گیریم. اما وقتی آن آینده به حال تبدیل می‌شود و انتظارات ما برآورده نمی‌شود، معمولا پاسخ ما، توهین به زندگی و ادعای بی‌عدالتی است. از سوی دیگر افراد شاد، در انتظارات خود انعطاف‌پذیرتر هستند؛ حتی ممکن است اصلاً آن‌ها را انتظارات ننامند و اسمی مثل آرزوها یا رویاها را مناسب‌تر بدانند. وقتی همه چیز آن‌طور که می‌خواستند پیش نرود، احساس نمی‌کنند که اشتباهی از سوی آن‌ها انجام شده است، بلکه می‌دانند جایگاه فعلی آن‌ها در سفر طولانی زندگی چه خوب و چه بد، همان جایی است که باید باشند.

۲۷. آن‌ها از خود برای دیگران یک تصویر خیالی نمی‌سازند

بسیاری از ما آنقدر نگران فکر دیگران در مورد خودمان هستیم که پشت یک تصویر خیالی از خود پنهان می‌شویم و وقتی در کنار دیگران هستیم، این تصویر را به نمایش می‌گذاریم. ممکن است این یک رویکرد معقول به نظر برسد. به هر حال، وقتی در حال اجرای یک نمایش هستید، احساس ناراحتی بیشتری می‌کنید و در مجموع، جنبه‌های منفی نشان دادن این خود مصنوعی بسیار بیشتر، به شادی کلی شما آسیب می‌رساند. تظاهر کردن به یک شخص دیگر، نیاز به مقدار زیادی انرژی دارد، جلوی صمیمیت را می‌گیرد، خلاقیت را خفه می‌کند، از شادی‌های طبیعی جلوگیری می‌کند و باعث موارد زیاد دیگری از این دست می‌شود. افراد شاد، ماسک را کنار می‌گذارند و حاضرند فقط خودشان باشند. آن‌ها قبول دارند که مورد پسند همه قرار نمی‌گیرند.

۲۸. آن‌ها با خود صادق هستند

افراد شاد علاوه بر اینکه تصویری جعلی از خود به جهان ارائه نمی‌دهند، سعی نمی‌کنند خود را فریب دهند؛ بلکه در عوض، در افکار و احساسات خود صادق هستند. وقتی سعی می‌کنید چشمان خود را به روی حقایق ببندید، این توهم شرایط لازم برای ایجاد یک شادی پایدار و طولانی‌مدت را فراهم نمی‌کند، بلکه شما باید برای سرکوب همه چیز بجنگید و این کار، هر شادی‌ای را که بتواند بارور شود، از بین می‌برد.

۲۹. دارای استراتژی‌ها و شبکه‌های پشتیبانی برای اوقات سخت هستند

افراد شاد هم در زندگی خود با لحظه‌های تاریک روبرو می‌شوند، اما یکی از کارهایی که انجام می‌دهند این است که برای چنین مواقعی آماده شوند. آن‌ها نه تنها شبکه‌ای از افراد و سازمان‌ها را ایجاد می‌کنند که می‌دانند می‌توانند به آن‌ها مراجعه کنند، بلکه با یادگیری برخی از موثرترین استراتژی‌های مقابله، از نظر ذهنی هم آماده می‌شوند. این رویکرد پیشگیرانه، در تضاد کامل با کسانی است که در زمان‌های سختی و بدون هیچ‌گونه دوراندیشی در مورد این که چگونه ممکن است بتوانند اوضاع را عوض کنند، سقوط می‌کنند. باز هم این امر تا حدی به تمایل به درخواست کمک بازمی‌گردد، اما یک عنصر پذیرش هم وجود دارد که بالاخره اتفاقات بد هم رخ می‌دهند و ساده‌لوحانه است که برای سر و سامان دادن به آن‌ها، برنامه‌ای نداشته باشیم.

۳۰. افراد شاد به طور کلی درباره‌ی همه چیز خوش‌بین هستند

در حالی که ممکن است خوش‌بینی و بدبینی ویژگی‌های شخصیتی و نسبتاً ثابت ما باشند، اما شواهدی وجود دارند که نشان می‌دهند با تلاش پیگیر می‌توانید وضعیت خود را تغییر دهید. افراد خوش‌بین در درازمدت، افراد شادتری هستند، بنابراین اگر بتوانید به طور کلی، دیدگاه خود را نسبت به زندگی مثبت‌تر کنید بهتر می‌توانید شادی را پرورش دهید.

سخن آخر

سعی کردیم در این مطلب، مهم‌ترین ویژگی‌های افراد شاد را برای شما گردآوری کنیم، اما توجه داشته باشید که آنچه آمد، یک لیست جامع نیست و افراد شاد مجبور نیستند که تمام این موارد را یک به یک اجر کنند، اما اگر بتوانید راه خود را برای پیاده‌سازی تعداد بیشتری از آن‌ها در زندگی ببینید، در این صورت خود را برای آینده‌ای شادتر و لذت‌بخش‌تر، در جایگاه خوبی قرار خواهید داد.

منبع: aconsciousrethinkبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. امیر

    خیلی ممنون از ساخت این مقاله استفاده کردم
    از نظر من مهم ترین بخش و ساده ترین کاری ک میتونیم انجام بدیم برای شاد بودن نگرش مثبته(نیمه ی پر لیوانو ببین) یکم سخته ولی شدنیه و در دراز مدت اثر فوق العاده ای رو داره

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما