۸ انیمیشن دیزنی که شایسته‌ی یک دنباله (بهتر) هستند

۲۲ دی ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۹ دقیقه
دیزنی

استودیوی انیمیشن والت دیزنی از زمان اولین انیمیشن خود (اولین انیمیشن بلند)، «سفیدبرفی و هفت کوتوله» (Snow White and the Seven Dwarves) در سال ۱۹۳۷، شناخته‌شده‌ترین انیمیشن‌های جهان را تولید کرده است. از «عصر طلایی»، تحت نظارت خود والت، تا «رنسانس دیزنی»، که مسلما معروف‌ترین و محبوب‌ترین دوران است و اوج هنر و قصه‌گویی و همچنین موفقیت‌هایش در گیشه محسوب می‌شود، انیمیشن‌های دیزنی تفاوت‌های بسیاری کرده‌اند.

علیرغم تسلط دیزنی بر انیمیشن، این کمپانی همیشه عالی نبوده است، به خصوص در مورد دنباله‌ها. دوره‌های «رنسانس» و «پس از رنسانس» به‌ویژه، مملو از دنباله‌هایی بودند که مستقیم بر روی دی‌وی‌دی عرضه می‌شدند و بودجه‌ها و خطوط داستانی را کاهش دادند تا از موفقیت فیلم‌های بلند خود بهره ببرند. علاوه بر دنباله‌هایی که نیاز مبرمی به تغییر دارند، چندین فیلم موفق هم هستند که هنوز به هیچ عنوان دنباله‌ای برایشان در نظر گرفته نشده است، اما شخصیت‌ها و انیمیشن‌هایشان مستحق زمان بیشتری برای نمایش هستند.

۱. مولان (Mulan) / شایسته‌ی یک دنباله‌ی بهتر است

مولان

یک ماه پس از نجات چین توسط مولان (با صداپیشگی منگ نا ون)، ژنرال لی شانگ (با صداپیشگی بی دی وانگ) از او درخواست ازدواج می‌کند و آن‌ها تصمیم می‌گیرند برای عروسی برنامه‌ریزی کنند. اما ابتدا امپراتور از آن‌ها می‌خواهد تا یک بار دیگر چین را نجات دهند، این بار برای همراهی سه دخترش به سمت امپراتوری مغول برای امر ازدواج.

این فیلم بیشتر بر روی سه شاهزاده خانم و عاشقانه‌های آن‌ها با یائو (با صدای هاروی فیرستین)، لینگ (با صدای گده واتانابه) و چین پو (با صدای جری توندو)، همدستان مولان از فیلم اول تمرکز دارد. در حالی که شخصیت‌های آن‌ها سرگرم‌کننده هستند، شخصیت مولان بدون همان جذابیت یا نبوغی که در ابتدا چین را نجات داد، به یک سرسخت و خودپسند تقلیل می‌یابد.

درگیری بین او و شانگ توسط موشو عقل کل (با صدای مارک موزلی) طراحی شده است که در نهایت به صورت سطحی حل می‌شود و همچنین ازدواج‌های ترتیب داده شده‌ برای شاهزاده خانم که در نهایت مشخص می‌شود غیرضروری هستند. این فقدان موضوع قانع کننده و شخصیت‌های ضعیف شکل گرفته به یک دنباله‌ی غیرقابل تحمل ختم می‌شود. مولان به عنوان یک زن باهوش و زرنگ که کل کشور را نجات داده است، سزاوار توجه بیشتر به شخصیت و همچنین طرحی شایسته‌ی مهارت‌هایش است.

۲. شاهدخت و قورباغه (The Princess and the Frog) / دنباله ندارد

شاهدخت

«شاهدخت و قورباغه» با انیمیشن دو بعدی، تیانا (با صدای آنیکا نونی رز) را در تلاش برای افتتاح رستوران رویایی خود دنبال می‌کند. یک جادوگر وودو با تبدیل شاهزاده ناوین (با صدای برونو کامپوس) به قورباغه، نقشه‌های او را به هم می‌زند. آن‌ها با هم وارد نهر می‌شوند، ناوین و تیانا یکدیگر را می‌بوسند و عاشق هم می‌شوند و کاخ تیانا، رستورانی را که او همیشه آرزویش را داشت افتتاح می‌کنند. در حالی که هیچ دنباله‌ای برای این انیمیشن برنامه‌ریزی نشده است، یک سریال تلویزیونی انیمیشنی در سال ۲۰۲۲ از دیزنی پلاس پخش خواهد شد.

با این حال، تیانا شخصیتی است که شایسته‌ی یک دنباله‌ی کامل است. او سخت‌کوش، مدبر و جاه‌طلب است. اکنون که رستوران او افتتاح شده است، یک دنباله می‌تواند شخصیت‌های جالب نیواورلئان را بیشتر معرفی کند. دوستی تیانا با شارلوت لا بوف (با صدای جنیفر کودی)، یک دختر خوشگل جنوبی که رویاهای ازدواج با خانواده‌ی سلطنتی را در سر می‌پروراند نیز سرگرم کننده است، و آن‌ها می‌توانند یک زوج قوی برای مقابله با تهدیدات جدید از سوی دنیای ارواح یا بارون‌های (یک لقب اشرافی برای آقایان) خوش‌‍شانس باشند.

تیانا همچنین اولین شاهزاده‌ی سیاه‌پوست دیزنی است که گامی بزرگ و رو به جلو برای افرادی محسوب می‌شود که در تنوع بخشیدن به فرنچایز خلاق هستند. امیدواریم این مجموعه‌ی تلویزیونی به او فرصت‌های زیادی بدهد تا زندگی خود را به عنوان یک شاهزاده خانم و یک صاحب رستوران موفق کشف کند، اما دنباله‌ی آن غیر معقول نخواهد بود.

۳. تارزان (Tarzan) / شایسته‌ی یک دنباله‌ی بهتر است

تارزان

یک داستان فرعی از انیمیشن «تارزان» در حالی که تارزان (با صدای مایکل تی وایس) و جین (با صدای اولیویا دابو) به اولین سال زندگی زناشویی خود در جنگل نزدیک می‌شوند را نشان می‌دهد. این دنباله با نام «تارزان و جین» (Tarzan & Jane) سه داستان کوتاه را روایت می‌کند در کنار روایتی ضعیف از جین که برای سالگرد ازدواجشان به دنبال هدیه مناسبی برای همسرش می‌گردد. متاسفانه انیمیشن نسبت به نسخه‌ی اصلی از کیفیت پایین‌تری برخوردار است و همچنین شخصیت‌هایی را نشان می‌دهد که تک بعدی هستند و هیچ گونه قوس شخصیتی قانع کننده‌ای ندارند. همچنین فاقد جذابیت بسیاری از صداپیشگان اصلی است که برای دنباله‌ها بازنگشتند.

دوستان جین از غرب آفریقا دیدن می‌کنند، اگرچه طبق گفته‌ی جین در فیلم اول، این کار برای یک انگلیسی معمولی بسیار گران و خطرناک است. تارزان همچنین مانع کاوشگران الماس و جاسوسان آلمانی می‌شود. در حالی که مفهوم تطبیق ویکتوریایی‌ها با زندگی جنگلی یک پیش‌فرض سرگرم‌کننده است در این فیلم هدر می‌رود، به جای کاوش در طرح‌های داستانی از سری کتاب‌های اصلی یا معرفی چند شخصیت تازه، جین و تارزان در نهایت سالگرد خود را با الماس و تزئینات معمولی انگلیسی جشن می‌گیرند، شخصیت‌هایی که صرفا برای خدمت به خط داستانی ضعیف وجود ندارند.

۴. سیاره‌ی گنج (Treasure Planet) / دنباله ندارد

جزیره

«سیاره گنج» یک گنج فراموش شده از دوران پس از رنسانس دیزنی، بر اساس رمان جزیره گنج رابرت لوئیس استیونسون است اما در فضا اتفاق می‌افتد. داستان یک نوجوان به نام جیم هاوکینز (با صدای جوزف گوردون-لویت) را دنبال می‌کند که با کشتی به نام میراث RLS  به دنبال سیاره‌ی افسانه‌ای است که در آن یک دزد دریایی بدنام به نام ناتانیل فلینت (با صدای پیتر کالن) گنج خود را پنهان کرده بود.

این فیلم نه تنها مملو از انفجار ابرنواخترها و خدمه‌ی شورشی است، بلکه در قلب خود داستان محکمی دارد، زیرا رابطه‌ی بین جیم و سرآشپز سایبورگ سیلور (با صدای برایان موری) را نشان می‌دهد که شروع به ایفای نقش یک شخصیت پدرانه می‌کند. این فیلم با تغییر زندگی جیم و فارغ التحصیلی از آکادمی سلطنتی بین ستاره‌ای به پایان می‌رسد، و در حالی که دنباله‌ای در حال ساخت داشت، به دلیل عملکرد ضعیف فیلم در باکس‌آفیس لغو شد.

نهایاتا این دنباله می‌توانست یک علاقه‌ی عاشقانه را نشان دهد و همچنین سیلور و جیم هاوکینز را برای رویارویی با دزدان دریایی دوباره متحد کند. با وجود شکست در باکس‌آفیس و جایگاهش به عنوان یکی از فیلم‌های کمتر شناخته شده‌ی دیزنی، داستان قوی دارد، با انیمیشن‌هایی که عناصر دو بعدی و CG را ترکیب می‌کند و کل کهکشان برای کشف در قسمت‌های بعدی باقی مانده است.

۵. آتلانتیس؛ امپراتوری گمشده (The Lost Empire) / شایسته‌ی یک دنباله‎‌ی بهتر است

آتلانتیس

«آتلانتیس؛ امپراتوری گمشده» میلو (با صدای جیمز آرنولد تیلور) و کیدا (با صدای کری سامر) را دنبال می‌کند که برای حل معماهای مربوط به فناوری آتلانتیس به سطح زمین می‌آیند. داستان به طور موثری با هم ترکیب شده است، زیرا سه قسمت برای یک سریال تلویزیونی لغو شده بر اساس فیلم در یک روایت ضعیف ترکیب شده است. انیمیشن و نحوه‌ی روایت ضعیف است، و دومین دنباله نمی‌تواند بر اساس جهان و شخصیت فیلم اصلی ساخته شود.

اگرچه دنباله مناسبی در نظر گرفته شد، اما تنها فیلمی که به طور مستقیم در دی‌وی‌دی عرضه شد به دلیل شکست فیلم اصلی در گیشه به نتیجه نرسید. جذاب‌ترین جنبه فیلم پایان آن زمانی است که کیدا آتلانتیس را به سطح زمین می‌آورد و ظاهرا از آن به بعد جهان را به مکان بسیار بهتری تبدیل می‌کند. این داستان بسیار قانع‌کننده‌تر بود، با رقابت انسان‌ها و آتلانتیس‌ها بر سر فناوری پیشرفته و معرفی آتلانتیس‌ها به جوامع انسانی بالای زمین.

۶. گیسو کمند (Tangled) / دنباله ندارد

گیسو

یکی از زیباترین انیمیشن‌های CG دیزنی تا به امروز، «گیسو کمند» دارای یک موسیقی متن خیره کننده و داستان دل‌انگیز است. در حالی که یک سریال تلویزیونی و یک فیلم کوتاه برای آن ساخته شد که تاریخ پادشاهی کرونا و گل جادویی که باعث شکل گرفتن قدرت‌های راپونزل (با صدای مندی مور) می‌شود را گسترش می‌دهد، هیچ دنباله‌ای برای این فیلم اعلام نشده است. این مجموعه تلویزیونی شخصیت‌های جدیدی را معرفی می‌کند، مانند کودک مخترع درک نشده به نام واریان (با صدای جرمی جردن)، و بهترین دوست راپونزل و کاپیتان گارد، کاساندرا (با صدای ادن اسپینوزا).

این شخصیت‌ها، و همچنین کاوش در تاریخچه‌ی گل آفتابگردان جادویی، به دنیای راپونزل عمق می‌بخشد و مطمئنا می‌تواند موضوع خوبی برای یک فیلم بلند باشد. علاوه بر این، نقش آفرینی راپونزل و یوجین (با صدای زاکاری لوی) در آرندل در فیلم «یخ‌زده» (Frozen) بسیاری از سوالات را بی‌پاسخ می‌گذارد. راپونزل و یوجین مطمئنا یکی از پرماجراترین زوج‌های دیزنی هستند، همانطور که ماجراهای آن‌ها در «سریال گیسو کمند» (Tangled: The Series) نشان می‌دهد، و امیدواریم که تعدادی از این ماجراها در نهایت به دنباله‌ای کامل تبدیل شوند.

۷. پیتر پن (Peter Pan) / شایسته‌ی یک دنباله‌ی بهتر است

پیتر

«پیتر پن ۲: بازگشت به ناکجاآباد» (Peter Pan II: Return To Neverland) با انیمیشنی کمی بهتر از اکثر دنباله‌های دیزنی با اکران در سینما، همچنان با استقبال کمتری مواجه شد. موسیقی متن آن به‌ویژه مورد انتقاد قرار گرفت، زیرا از موسیقی فیلم اصلی فاصله‌ی زیادی دارد، و داستان برای پوشاندن اجرای ضعیف آن به طنز نابسامان و شخصیت‌های ساختگی متکی است. فرضیه قوی است. دختر وندی (با صدای کت سوسی)، جین (با صدای هریت اوون)، یک بی‌اعتقاد سرسخت به سرزمین ناکجاآباد و جادو و پری، توسط پیتر پن (با صدای بلاین ویور) ربوده می‌شود و به او کمک می‌کند تا به بهترین شکل از دست دزدان دریایی ناکجاآباد و دسیسه‌های آن‌ها فرار کند اما فیلم در اجرای ایده‌ی خود شکست می‌خورد.

بیشتر شخصیت‌ها به صورت تک بعدی نوشته شده‌اند، به خصوص که پیتر جذابیت فیلم اول را ندارد. شاید استفاده از برخی از داستان‌های اصلی جی ام باری، روایت قوی‌تری بوجود آورد، یا عناصر بیشتری از سرزمین ناکجاآباد را آشکار کند، زیرا باید برای هر کودکی که آن را می‌بیند منحصر به فرد باشد. در حالی که خوشبختانه کلیشه‌های توهین‌آمیز بومی از این فیلم کنار گذاشته شده‌اند، جزیره تنها با پسران گمشده، دزدان دریایی، و دشمنی ابدی و یکنواخت آن‌ها برای حفظ یک فیلم بلند، کمی بی‌ثبات به نظر می‌رسد.

۸. هرکول (Hercules) / شایسته‌ی یک دنباله‌ی بهتر است

هرکول

مشابه دنباله‌های ناامیدکننده‌ای که مستقیم در دی‌وی‌دی ارائه شد، «هرکول؛ از صفر تا قهرمانی» (Hercules: Zero to Hero) سه اپیزود از مجموعه‌ی تلویزیونی بر اساس این فیلم را در یک داستان ضعیف به هم پیوند می‌دهد. این اپیزودها عمدتا دنباله‌روی هرکول جوان (با صدای تیت دونوان) در ماجراجویی‌های ناگوارش در دوران مدرسه است و شخصیت‌های دیگری از اساطیر یونان را معرفی می‌کند، مانند ضد قهرمان اصلی‌اش، آدونیس (با صدای دیدریش بادر). اکنون که هرکول به طور کلی با همکلاسی‌های متکبر به جای خدای عالم اموات می‌جنگد، مخاطرات بسیار کمتر شده است.

اگرچه شخصیت‌ها جذابیت خود را نسبت به فیلم اصلی حفظ کرده‌اند، اما خط داستانی آن‌ها ضعیف و فراموش‌شدنی است. یک دنباله بسیار بهتر می‌توانست بیشتر از داستان‌های اساطیر یونانی استفاده کند تا اینکه آن‌ها را با هم در یک محیط مدرسه مقابل یکدیگر قرار دهد، و هرکول را به یک جستجوی حماسی دیگر بفرستد. هادس (با صدای جیمز وودز) همچنین به عنوان یک شخصیت شرور بیش از حد سرگرم کننده است که توسط آنتاگونیست‌های کوچکتر کنار گذاشته می‌شود، و متاسفانه حضور او در دنباله کم رنگ است.

منبع: collider

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۵ دیدگاه
 1. Avatar Disney

  The little mermaid رو نگفتی

 2. Avatar محمد علی

  زوتوپیا چی؟🥲

 3. Avatar ناشناس .....

  گیسوکند دنباله داره ، یه سریال طولانی

  1. Avatar عرفان

   اون دنباله نیست
   سریال هست
   دوست عزیز

   1. Avatar ...

    😐😐😐
    سریالش خب ادامه دیگه، پس چیه؟ همینطوری الکی ساختن؟

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه