۸ فیلم پسا آخرالزمانی برتر که باعث می‌شوند در انبارتان خوراک ذخیره کنید

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۸ دقیقه
8 فیلم پسا آخرالزمانی برتر که باعث می‌شود در انبارتان خوراک ذخیره کنید

فیلم‌های آخرالزمانی یا پسا آخرالزمانی همان‌طور که از عنوان‌شان پیداست، قرار است تصویر تاریکی از آینده به ما نشان دهند. اگر از بخش تخیل بگذریم، بیشتر این فیلم‌ها نسبت به اعمال امروز ما در زمین هشدار می‌دهند؛ اعمالی که روی زندگی ما و بقا و سلامت زمین تأثیر فراوانی دارد. بعضی از این فیلم‌ها دغدغه‌های محیط زیستی دارند، تعدادی روند اجتماعی فرهنگی حیات بشری را زیر سؤال می‌برند و بعضی هم نسبت به پیشرفت تکنولوژی نگرانی‌های دارند. این فیلم‌ها و قصه‌ها هر پیامی که داشته باشند، به ما بابت اعمال و آینده‌مان احساس ترس و وحشت می‌دهند. ترس و وحشتی که شاید باعث شود تغییری در رویکرد و اعمالمان در زندگی به وجود آورد یا صرفاً باعث شود بترسیم که در صورت فرارسیدن این آخرالزمان کذایی چه باید بکنیم. اگر قحطی آب و غذا شود چه؟ وقتی ترس به این درجه برسد، شاید بعضی از این فیلم‌ها باعث شوند بخواهیم در انبارمان خوراک ذخیره کنیم. این هشت فیلم پسا آخرالزمانی برتر بدون شک چنین احساسی را به شما القا خواهند کرد.

۱. جاده (The Road)

جاده، فیلم پسا آخرالزمانی برتر

 • سال اکران: ۲۰۰۹
 • کارگردان: جان هیلکات
 • بازیگران: ویگو مورتنسن، کدی اسمیت-مک‌فی، رابرت دووال
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: ۷۴ از ۱۰۰

این فیلم اقتباسی است از کتابی پادآرمانشهری با همین نام نوشته‌ی کورمک مک کارتی که با نگاهی بسیار تاریک، آینده‌ی بشریت را به چالش می‌کشد. ماجرا از این قرار است که در آینده، بر اثر فاجعه‌ای، کره‌ی زمین با وضعی وخیم روبه‌روست. گیاهان مرده‌اند و خوردنی‌ها رو به پایان‌اند. پدری به‌همراه پسرش می‌خواهد خود را نجات دهد و برای این کار دست به سفری در یک جاده می‌زند. بر اثر این بی‌غذایی، بسیاری از انسان‌ها حس هم‌نوع‌دوستی خود را از دست داده‌اند و همه برای زنده‌ ماندن با هم می‌جنگند. این پدر و پسر در تلاشند تا خود را نجات دهند. در بین راه، هر یک به‌شدت ناامید می‌شوند و چند بار به فکر خودکشی می‌افتند، اما هر بار یکی به دیگری امید می‌دهد که آن‌ها می‌توانند این مسیر را طی کنند. اگر این فیلم باعث نمی‌شود بخواهید قوطی کنسرو غذا در انبارتان ذخیره کنید، نمی‌دانم چه فیلمی چنین احساسی را در شما به وجود خواهد آورد.

مردی به تنهایی به همراه پسرش باید از میان سرزمین‌های سوخته‌ی امریکا عبور کنند، در حالی که هیچ چیز به جز خاکستر در باد در هوا حرکت نمی‌کند و هوا به قدری سرد است که بر سنگ‌ها شکاف می‌اندازد، و این پدر و پسر به دنبال غذا و مکانی گرم در سرزمین‌های جنوبی هستند و در عین حال باید با آدمخوارها که که آنها هم بعد از فاجعه بزرگ زمین غذایی برای خوردند ندارند بجنگند و از دست آنها فرار کنند. طبعاً وقتی روی کاناپه‌ی راحت خود در خانه نشسته‌اید و این فیلم را تماشا می‌کنید که مصداق بارز یک فیلم آخرالزمانی ترسناک است، خودتان را جای شخصیت‌ها می‌گذارید و از آنجا که دائم در حال جست‌وجو برای غذا هستند، شما هم به فکر ذخیره‌ی غذا برای روز مبادا می‌افتید.

۲. فرزندان آدم (Children of Men)

فرزندان آدم

 • سال اکران: ۲۰۰۶
 • کارگردان: آلفونسو کوارون
 • بازیگران: کلایو اوون، جولیان مور، مایکل کین، چیویتل اجیوفور، چارلی هونام، کلر هوپ آشیتی، پم فریس، یولاندا باسْـکِـس، لوسی برایرس، ورا فیلاتووا
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: ۹۲ از ۱۰۰

«فرزندان آدم» فقط یک فیلم نیست؛ باز هم بر اساس یک رمان با همین نام نوشته‌ی پی.دی. جیمز ساخته شده که پیش‌بینی وحشتناک از آینده‌ای است که در آن انسان‌ها نابارور شده‌اند. سال ۲۰۲۷ است (فیلم سال ۲۰۰۶ اکران شده و شاید عجیب باشد که نویسنده چنین تاریخی را برای قصه‌اش در نظر گرفته است؛ چرا که امروز ما چهار سال با ۲۰۲۷ فاصله داریم و جهان اگرچه از بسیاری جهات تاریک است، اما هنوز به تاریکی محض این رمان نرسیده است) و زنان دیگر نمی‌توانند بچه‌ای به دنیا بیاورند. جوان‌ترین ساکن زمین به تازگی در هجده سالگی در گذشته‌ است و همه امیدها و آرزوهای بشر نقش برآب شده‌ است.

در حالی که بحران و آشفتگی پایه‌های تمدن بشری را متزلزل کرده، دنیای در شرف مرگ و نیستی، آخرین شانس بقایش را در وجود زنی به نام کی (کلر هوپ اشیتی) می‌بیند که به گونه‌ای غیرقابل درک باردار شده‌ است. اکنون در حالی که فرقه‌های متخاصم ملی‌گرا به جان هم افتاده‌اند و رهبران دنیا شاهدند که چطور قدرت از دستشان خارج می‌شود، مردی سرخورده و بدبین به نام تئو (کلایو اوون) مأموریت می‌یابد از این زن محافظت کند و او را تا بندری همراهی کند تا این آخرین امید بشریت بتواند در امنیت کامل، کودکش را به دنیا بیاورد. با فروپاشی جامعه در اطراف آن‌ها، کمبود مواد غذایی تنها یکی از مشکلات بی‌شمار است. اما به من اعتماد کنید، همان‌طور که مبارزه‌ی شخصیت‌ها برای بقا را تماشا می‌کنید، ممکن است گهگاه نگاهتان با یک نفس راحت به انباری مجهزتان منحرف شود.

۳. مکس دیوانه: جاده خشم (Mad Max: Fury Road)

مکس دیوانه: جاده خشم، فیلم آخرالزمانی برتر

 • سال اکران: ۲۰۱۵
 • کارگردان: جرج میلر
 • بازیگران: تام هاردی، شارلیز ترون، نیکولاس هولت، هیو کیز-برن، رزی هانتینگتون وایتلی، رایلی کیئو، زو کراویتز، ابی لی کرشاو، کورتنی ایتون، ریچارد نورتون
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: ۹۷ از ۱۰۰

یک ماشین‌سواری وحشیانه و انفجاری در میان صحرا را در این فیلم پسا آخرالزمانی برتر شاهدیم و منظور از این ماشین‌سواری آخرین تعطیلات خانوادگی شما نیست. در یک سرزمین بایر پسا آخرالزمانی، قهرمان ما، مکس، و متحد آتشین او، فیوریوسا، در حال مبارزه با یک حاکم ظالم برای نیازهای اولیه زندگی، مثل، درست حدس زدید، غذا هستند. بنابراین بله، این فیلم قطعاً شما را تحریک می‌کند که قوطی‌های نخود فرنگی را برای آشفتگی‌هایی که قرار است در آینده اتفاق بیفتد، گوشه‌ای پنهان کنید. تا زمانی که سیستم‌های مالی فعال باشند، شما آنلاین خواهید بود و هر نوع غذای کنسروی موجود را به صورت عمده خریداری خواهید کرد. و چه کسی می‌داند، شاید به فکر شخصی‌سازی ماشین خود با زره‌های پسا آخرالزمانی نیز باشید.

۴. ۲۸ روز بعد (۲۸ Days Later)

28 روز بعد

 • سال اکران: ۲۰۰۳
 • کارگردان: دنی بویل
 • بازیگران: کیلین مورفی، نائومی هریس، مگان برنز، کریستوفر اکلستون، برندن گلیسون، نوآ هانتلی، دیوید اشنایدر، لوک مابلی
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: ۸۷ از ۱۰۰

زامبی‌های تند و تیز به نوبه‌ی خود تصویر ترسناکی را از خود در ذهن برجای می‌گذارند، اما زامبی‌های سریع زمانی که شما گرسنه هستید، چگونه خواهند بود؟ این دیگر کابوسی است که در تخیل نمی‌گنجد. اما در «۲۸ روز بعد» شاهد آن هستیم. پس از اینکه یک ویروس مرموز جمعیت بریتانیا را از بین می‌برد، بازماندگان به دنبال مواد غذایی هستند و ناامیدانه سعی می‌کنند از افراد آلوده دوری کنند. تماشای شکار ناامیدانه‌ی این افراد برای غذا در این فیلم باعث می‌شود که قوطی سوپ گوجه‌فرنگی غیرهیجان‌انگیزتان را طوری نگاه کنید که انگار یک جام طلایی است. بعد از تماشای این فیلم، سبد خرید آنلاین شما سریع‌تر از زامبی‌های دونده‌ی فیلم مملو از اقلام کنسروی می‌شود.

۵. برف‌شکن (Snowpiercer)

برف‌شکن، فیلم آخرالزمانی برتر

 • سال اکران: ۲۰۱۳
 • کارگردان: بونگ جون-هو
 • بازیگران: کریس ایوانز، سونگ کانگ-هو، تیلدا سوئینتن، جیمی بل، اکتاویا اسپنسر، ایون برمنر، گو آ-سانگ، جان هرت، اد هریس، عدنان هاسکوویچ، استیو پارک
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: ۹۴ از ۱۰۰

این شاهکار بونگ جون هو به طور کامل در قطاری اتفاق می‌افتد که آخرین بقایای بشریت را پس از یک تلاش ناموفق برای مبارزه با گرمایش جهانی که زمین را منجمد کرد، با خود حمل می‌کند. جامعه در این قطار به شدت بر اساس طبقات تقسیم‌بندی شده است؛ کسانی که در دم قطار هستند در فلاکت و گرسنگی زندگی می‌کنند، در حالی که مسافران جلو زندگی لوکسی دارند. غذایی که برای مسافران انتهای قطار سرو می‌شود باعث می‌شود حتی بابت ساده‌ترین قوطی کنسرو نخود هم قدردان پروردگار باشید. به جز جنبه‌ی غذایی، تصویر جذابی که «برف‌شکن» از مبارزات طبقاتی، شورش و بقا نشان می‌دهد، شما را روی صندلی‌تان میخکوب می‌کند.

۶. کتاب عیلی (The Book of Eli)

کتاب الی، کتاب آخرالزمانی برتر

 • سال اکران: ۲۰۱۰
 • کارگردان: آلبرت و آلن هیوز
 • بازیگران: دنزل واشینگتن، گری اولدمن، میلا کونیس، مایکل گامبون
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: ۴۷ از ۱۰۰

این داستان تلخ بقا سی سال پس از یک آخرالزمان هسته‌ای اتفاق می‌افتد. دنزل واشنگتن در این فیلم پسا آخرالزمانی برتر در نقش عیلی، بی‌خانمانی است که باید از این منظره‌ی ویران‌شده عبور کند تا کتاب مقدسی را به مکانی امن برساند. مناظر خلوت و متروک، همراه با صحنه‌های اکشن پرتنش، تجربه‌ی تماشایی تأثیرگذاری را برای مخاطبانش رقم می‌زند. تأکید بر قطحی، به‌ویژه غذا و آب، بر اقدامات ناامیدانه مردم برای زنده ماندن تأکید می‌کند. با این تفاصیل، آن قوطی کنسرو لوبیا گرد و خاک‌گرفته‌ی ته گنجه‌ی شما حالا خیلی بد به نظر نمی‌رسد، این‌طور نیست؟

۷. وال‌ئی (WALL-E)

وال‌ئی

 • سال اکران: ۲۰۰۸
 • کارگردان: اندرو استنتون
 • بازیگران: بن برت، الیزا نایت، سیگورنی ویور، جف نگارخانهن، فرد ویلارد، جان رتزنبرگر، کتی ناجیمی، جس هارنل
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: ۹۵ از ۱۰۰

یک انیمیشن غافلگیرکننده پسا آخرالزمانی از پیکسار که نگاهی تیره و تار به زمین دارد و این را به مای مخاطب هم منتقل می‌کند و از آینده می‌ترساند؛ پس از اینکه اتلاف و اسراف منابع بشریت زمین را تبدیل به جایی غیرقابل سکونت کرده است، انسان‌های باقی‌مانده در یک سفینه‌ی فضایی زندگی می‌کنند و آن‌قدر تنبل شده‌اند و به فناوری وابسته‌اند که حتی نمی‌توانند بدون صندلی‌های خودکار حرکت کنند. تماشای غذا خوردن وال‌ئی (ربات بامزه و دوست‌داشتنی که قهرمان قصه است) روی سوسک، در حالی که در حال پاکسازی آشفتگی‌های ماست، ممکن است باعث شود درباره‌ی شکل مصرف مواد غذایی خود تجدید نظر کنید. به‌علاوه، این فیلم پسا آخرالزمانی برتر شما را وادار می‌کند که به اهمیت زندگی پایدار برای جلوگیری از تبدیل شدن سیاره‌ی ما به یک زمین بایر غول‌پیکر بیندیشید.

۸. یک مکان آرام (A Quiet Place)

یک مکان آرام

 • سال اکران: ۲۰۱۸
 • کارگردان: جان کرازینسکی
 • بازیگران: امیلی بلانت، جان کرازینسکی، میلیسنت سیموندز، نوآ جوپ
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: ۹۶ از ۱۰۰

دنیایی را تصور کنید که در آن نمی‌توانید صدایی در بیاورید، و اگر این کار را بکنید تبدیل به شام موجودات بیگانه می‌شوید. حالا تصور کنید در آن سکوت می‌خواهید یک قوطی غذا را باز کنید. پرتنش است، نه؟ این فیلم پسا آخرالزمانی برتر نه تنها شما را وادار می‌کند که کنسرو ذخیره کنید، بلکه باعث می‌شود بروید قوطی کنسروهایی که در آن‌ها به آرام‌ترین شکل ممکن باز می‌شوید، بخرید و رویشان سرمایه‌گذاری کنید. حتی ممکن است یک قدم فراتر بروید و یک تمرین غذا خوردن در سکوت را در خانه‌ی خود شروع کنید.

منبع: startefacts

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
 1. PARSA MJ

  هیچکدوم مثل مدمکس خوب نبودن.با اختلاف بهترین فیلم این ژانره

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما