ایکی‌گای؛ روشی ژاپنی برای یافتن هدف زندگی

۳۱ فروردین ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه
ایکی‌گای؛ مفهومی ژاپنی برای یافتن هدف در زندگی

با شروع سال جدید لیست اهداف و تغییراتی که قرار است در طول سال به آن‌ها برسیم اما می‌دانیم که به چیزی الهام‌بخش‌تر از «امسال سال منه» نیاز داریم. باید به دنبال راهی بگردیم که به ما کمک کند زندگی را آن‌طور که هست بپذیریم و بدانیم در پس اتفاقات، چیزهایی برای ما پنهان کرده که می‌تواند به مسیری که می‌پیماییم معنی ببخشید. ایکی‌گای، ایدئولوژی قدیمی ژاپنی، سال‌های زیادی است که به افراد امید به زندگی و هدف می‌بخشد.

این نام از ترکیب دو کلمه‌ی ژاپنی iki به معنای زندگی و gai به معنای ارزش ساخته شده است. ایکی‌گای به معنای «یافتن لذت زندگی از طریق هدف» است، همان چیزی که باعث می‌شود شما هر روز صبح از خواب بیدار شوید و به زندگی ادامه دهید. امروز در دیجی‌کالا مگ می‌خواهیم درباره‌ی این اصطلاح و روش به‌ کارگیری آن صحبت کنیم.

ایکی‌گای چیست؟

ایکی‌گای و نمودار ایکی‌ون

ریشه‌ی واژه‌ی ایکی‌گای (ikigai) به دوره‌ی هیان، سال‌های ۷۹۴ تا ۱۱۸۵، بازمی‌گردد. آکی‌هیرو هه‌سگوا، روان‌شناس بالینی و متخصص توسعه‌ی ایکی‌گای، در سال ۲۰۰۱ مقاله‌ای تحقیقاتی منتشر کرده و در آن گفته است که بخش دوم این واژه، یعنی gai، در کلمه‌ی kai ریشه دارد که در زبان ژاپنی به معنای «پوسته» است.

ایکی‌گای همان چیزی است که هر روز صبح شما را از خواب بیدار می‌کند و باعث می‌شود که به زندگی ادامه دهید.

در دوره‌ی هیان پوسته‌ها بسیار ارزشمند بوده‌اند و ارتباط این ارزش در ذات بخش دوم این واژه دیده می‌شود. کلمات مشابه دیگری در ژاپنی وجود دارند که با استفاده از کلمه‌ی پوسته به ارزش کارها اشاره می‌کنند. مثلا کلمه‌ی hatarakigai به معنای «ارزش کار» و کلمه‌ی yaragai به معنای «ارزش داشتن در برابر چیزی» به کار برده می‌شود.

ایکی‌گای کلید یافتن هدف یا ارزش در زندگی هر فرد است. بهترین روش برای محصور کردن ایده‌ی اصلی ایکی‌گای استفاده از نمودار ایکی‌ون است. با کمک این نمودار چهار ویژگی اصلی را به شکلی در کنار هم قرار می‌دهید که به میزانی مناسب با هم تداخل داشته باشند. در این نمودار چهار عنصر زیر را وارد می‌کنید؛

 • آنچه در آن مهارت دارید.
 • آنچه جهان به آن نیاز دارد.
 • آنچه بابت انجامش پول دریافت می‌کنید.
 • آنچه خودتان دوست دارید.

اگر هر چهار بخش را تا ابتدایی‌ترین حالتشان خلاصه کنیم، دقیقا در محلی که با هم تلاقی پیدا می‌کنند ایکی‌گایی منتظر شما ایستاده است.

چرا ایکی‌گای مهم است؟

جامعه‌شناسان، دانشمندان و روزنامه‌نگاران زیادی درباره‌ی سودمندی این روش و حقیقتی که در وجود آن پنهان شده است صحبت کرده‌اند و با تحقیقاتی که روی آن انجام داده‌اند به نتایج جالبی رسیده‌اند. یک نظریه‌ی خاص درباره‌ی ایکی‌گای این است که باعث طول عمر شده و شما را در مسیر مناسب قرار می‌دهد.

در سپتامبر سال ۲۰۱۷ یک برنامه‌ی تلویزیونی در ژاپن، با همکاری گروهی از دانشمندان، در ارتباط با ایکی‌گای تحقیقاتی در شهر کیوتانگو در کیوتو انجام داد. آن‌ها متوجه شدند که جمعیت افراد با سن بیشتر از ۱۰۰ سال این منطقه سه برابر بیشتر از نقاط دیگر است و مردم به این موضوع افتخار می‌کنند.

هدف این گروه از انجام این تحقیق، یافتن اشتراکات بین افراد سالخورده‌ای است که در زندگی روزمره‌ی خود احساس خوشبختی می‌کنند بود. به همین دلیل هفت نفر که در سنی نزدیک به ۱۰۰ سال داشته یا کمی بیشتر از ۱۰۰ ساله بودند را انتخاب و آزمایش‌های مختلفی را روی آن‌ها انجام داد. نکته‌ی جالبی که با آن برخورد کردند وجود مقدار زیادی هورمون استروئیدی (DHEA) در بدن هر ۷ نفر بود. این هورمون توسط غدد فوق کلیوی ترشح می‌شود به معجزه‌ی طول عمر شناخته می‌شود.

کارشناسان شروع به بررسی سبک زندگی گروه آزمایش‌شده پرداختند و متوجه یک موضوع مشترک در زندگی همه‌ی آن‌ها شدند. این افراد هر روز به یک سرگرمی مشغول بودند که واقعا به آن علاقه داشتند. یک زن که نزدیک به ۱۰۰ سال سن داشت در روز چند ساعت مشغول ساخت ماسک‌های ژاپنی بود، مرد دیگری به نقاشی مشغول می‌شد و یک نفر دیگر هر روز به ماهیگیری می‌رفت.

ارتباط بین انجام سرگرمی‌ای که دوست دارید و افزایش ترشح DHEA هنوز از نظر علمی ثابت نشده است اما محققان مطالعه‌ای که در کیوتانگو انجام شد پیشنهاد می‌دهند داشتن یک سرگرمی دلخواه، شما را متمرکز نگه می‌دارد و به شما احساس رضایت از زندگی می‌دهد. همچنین افزایش هورمون DHEA باعث طولانی‌تر شدن عمر و احساس شادی بیشتر می‌شود.

سرزمین ایکی‌گای کجاست؟

ایکی‌گایی در کدام سرزمین است

اوکیناوا، جزیره‌ای در جنوب ژاپن که درواقع سرزمین اصلی ژاپن است،‌ بیشترین تعداد افراد با سن بیشتر از ۱۰۰ سال را دارد. این منطقه کانون پرورش تفکر به روش ایکی‌گای است. آب‌وهوای اوکیناوا مطبوع است، افراد رژیم غذایی سالم دارند و سطح استرس بسیار پایینی دارند. اما نکته‌ی اصلی در خاص بودن این جزیره ساکنینش هستند که بازنشسته نشده‌اند، سبک زندگی‌اشان مبتنی بر هدف است و همین موضوع آن‌ها را به جوامع با فرهنگ غنی دیگری مثل ایتالیا، ایکاریا و یونان متصل می‌کند.

دن باتنر در سال ۲۰۱۰  کتابی با عنوان «مناطق آبی» درس‌هایی درباره‌ی زندگی طولانی افرادی که بیشترین عمر را داشته‌اند منتشر کرد. او در این کتاب به مطالعه‌ی مناطقی در جهان پرداخت که ساکنین آن‌ها بیشترین میزان طول عمر را داشتند و اوکیناوا یکی از همین مناطق بوده است. او متوجه شد ایکی‌گای یا «داشتن هدف در زندگی»، به هر شکل و زبانی، پیوندی قوی و متحد کننده بین این افراد برقرار کرده بود.

اگر کاری که دوست دارید را انجام می‌دهید و در آن مهارت دارید باید به شما تبریک گفت، ایکی‌گای خود را پیدا کرده‌اید.

هکتور گارسیا تعداد کتاب در این‌باره از جمله کتاب «ایکی‌گای: راز یک زندگی طولانی شاد» را منتشر کرده است. او معتقد است که ایکی‌گای نباید فقط مختص افراد مسن باشد و جوان‌ترها هم می‌توانند از آن استفاده کنند. نکته‌ی جالب این است که درحال حاضر ایکی‌گای در بین جوانان محبوبیت بیشتری پیدا کرده است و این نشان می‌دهد که جوانان به دنبال معنای بیشتری در زندگی خود هستند.

ایکی‌گای شما چیست؟

گارسیا در کتاب خود می‌گوید مطالعه‌ی ایدئولوژی ایکی‌گای نحوه‌ی شکل‌گیری اتفاقاتی که در یک روز پیش می‌آید را تغییر داده است. او می‌گوید: «من برنامه‌ی صبحگاهی‌ام را بهبود بخشیده‌ام تا قبل از شروع ارتباط با دیگران و مشغول شدن به کار بتوانم زمانی را برای خودم داشته باشم و این برای من مهم‌ترین چیز است.»

به عبارت دیگر کارهایی که به او هدف می‌دهند برایش اولویت بالاتری دارد. گارسیا در ادامه می‌گوید: «صبح‌ها یک فنجان چای سبز می‌نوشم، ۱۵ دقیقه یوگای سبک انجام می‌دهم و حدود یک ساعت می‌نویسم. قبل از خروج از خانه وقتم را به سلامتی‌ام اختصاص داده‌ام و یکی از فعالیت‌هایی که به زندگی من ایکی‌گای می‌بخشد را انجام داده‌ام، یعنی کتاب نوشته‌ام.»

درست است که تمرکز ایکی‌گای بر شغل ما به نظر می‌رسد اما فعالیت‌های ایکی‌گای همیشه در فعالیت‌های مالی دیده نمی‌شود. یک سرگرمی که وقتتان را به آن اختصاص می‌دهید،‌ ارتباط با خانواده و یا شروع کردن کاری که برای انجام آن مشتاق هستید و همیشه برای آن در ذهنتان نقشه می‌کشیدید، همه ایکی‌گای هستند.

ایکی‌گای خود را پیدا کنید

ایکی‌گایی خود را پیدا کنید

اگر فکر می‌کنید برای پیدا کردن ایکی‌گای خود گیج شده‌اید یا مطمئن نیستید که پیدا کرده‌اید یا نه، می‌توانید از چند روشی که برای تمرکز مجدد ذهن و هدف وجود دارد استفاده کنید. گارسیا پیشنهاد می‌کند: «اگر فکر می‌کنید مسیر تغییرتان مسدود شده یا تغییر کردن سخت است، سعی کنید چیزهای جدیدی به زندگی فعلی خود اضافه کنید. یک سرگرمی جدید، یک ارتباط دوستانه‌ی جدید یا یک کار جدید در کنار کار فعلی‌تان می‌تواند به شما کمک کند.»

کن موگی، نویسنده و متخصص عصب شناسی در توکیو، در سال ۲۰۱۷ کتابی به نام «کتاب کوچک ایکی‌گای: راه ضروری ژاپنی برای یافتن هدف شما در زندگی»، این‌طور می‌نویسد که فرقی نمی‌کند شما یک متخصص قطار هستید، مادر یک کودک تازه متولد شده یا یک سرآشپز مشهور؛ اگر در کاری که انجام می‌دهید مهارت دارید و می‌توانید احساس لذت و رضایت را در آن پیدا کنید ایکی‌گای خود را پیدا کرده‌اید.

یک سرگرمی، تشکیل خانواده، توانایی کار کردن و قدم گذاشتن در مسیر پروژه‌ای که برای انجام آن مشتاق هستید و همیشه به آن فکر می‌کردید همه ایکی‌گای هستند.

گارسیا پیشنهاد می‌کند اگر احساس می‌کنید در تکاپو هستید از وضعیت فعلی زندگی خود آگاهی پیدا کنید. با نوشتن ۱۰ کاری که در هفته بیشترین میزان وقت خود را صرف آن‌ها کرده‌اید شروع کنید. سپس از خود بپرسید که آیا این کارها باعث ایجاد هدف در زندگی شما می‌شوند؟ با پرسیدن چهار سؤال زیر می‌توانید آن‌ها را دسته‌بندی کنید؛

 • آیا کاری است که من عاشق انجام آن هستم؟
 • آیا چیزی است که جهان به آن نیاز دارد؟
 • آیا چیزی است که من در آن مهارت دارم؟
 • آیا چیزی است که بتوانم برای آن پول دریافت کنم؟ اگر برای آن پولی دریافت نمی‌کنم، آیا به شما کمک می‌کند که به ایکی‌گای خود برسید و آنجا معامله‌ای کنید که برایتان سودآور باشد؟

اگر با وجود همه‌ی این‌ها احساس می‌کنید همه چیز راکد است و برای تغییر کردن مشکل دارید نگران نشوید. تحقیقات نشان داده‌ است که ایکی‌گای هم مانند سلیقه‌ی غذایی، علاقه‌ی موسیقی و نحوه‌ی لباس پوشیدن، با افزایش سن تغییر می‌کند؛ پس لازم است که در دوره‌های مختلف آن را بازنگری کنید. افرادی که بر اساس ایکی‌گای زندگی می‌کنند همه‌ی سرگرمی‌های جدید خود را پس از بازنشستگی انتخاب کرده‌اند و همین موضوع به ما نشان می‌دهد که هیچ وقت برای لذت بردن از زندگی دیر نیست.

سخن آخر

ایکی‌گای مفهومی ژاپنی و روشی فکری است که به شما برای یافتن هدف در زندگی کمک می‌کند. این روش با کمک نمودار ایکی‌ون به شما مسیری را نشان می‌دهد که می‌توانید بیشترین لذت را از زندگی ببرید. تحقیقات نشان داده است که افزایش میزان رضایت از زندگی با افزایش طول عمر رابطه‌ی مستقیم دارد. در این مطلب روش استفاده از ایکی‌گایی و پیدا کردن آن را آموزش داده‌ایم. ایکی‌گایی خود را پیدا کنید، به زندگی‌تان هدف و معنا ببخشید و فراموش نکنید که هیچ وقت برای لذت بردن از زندگی دیر نیست.

منبع: savvytokyo

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۳ دیدگاه
 1. Avatar mahdi

  روش جالبی بود

 2. Avatar mahdi

  اون وقت چرا باید روش های کشوری رو در پیش بگیریم که جزو بدترین ها در بحث خودکشی هست ؟

 3. Avatar محمد

  مفید بود .

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه