۹ عادت بد که بی‌سروصدا خلق شما را تنگ می‌کنند

۱۳ شهریور ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۹ دقیقه
عادت‌های روزانه

کارهای به‌ظاهر ساده و کوچکی که در زندگی روزانه انجام می‌دهیم می‌توانند تأثیرات بزرگی روی خلق‌وخوی شما داشته باشند. خلق‌وخو و احساسی که در طول روز داریم روی تمام جنبه‌های زندگی تأثیرگذار هستند؛ از روابط کاری گرفته تا رابطه با دوستان و همکاران. به همین دلیل مهم است که عادت‌های منفی روزانه‌ی خود را تغییر دهیم تا روزی شادتر و موفق‌تر داشته باشیم. با دیجی‌کالا مگ همراه باشید تا ۹ عادت روزانه را که روی حال و هوای شما تأثیر دارند بشناسید.

چرا توجه به حال‌وهوا و روحیه در زندگی تأثیرگذار است؟

احتمالا متوجه شده‌اید وقتی روزتان را با نشاط و انرژی مثبت شروع می‌کنید، در ادامه‌ی روز هم حال بهتری دارید و به موفقیت‌های بیشتری می‌رسید. حال و هوای ما به طور مستقیم در روابط و جنبه‌های مختلف زندگی تأثیرگذار است. به همین دلیل برای اینکه بتوانید روز بهتری داشته باشید و بهره‌وری بیشتری را تجربه کنید، لازم است که به خلق‌وخو و روحیات خود توجه کنید و برای بهبود آن، هر کاری که می‌توانید انجام دهید.

۹ عادت روزانه که بر روحیه و حال‌وهوای ما تأثیر می‌گذارند

گاهی اوقات روحیات و حال‌هوای ما تحت تأثیر عوامل مهم‌تر و بزرگتری است که در زندگی وجود دارد ولی بیشتر اوقات، برخی عادت‌های روزانه می‌تواند تأثیر قابل توجهی روی آن داشته باشد. حتی کارهایی که به ظاهر کوچک و بی‌اهمیت هستند، می‌توانند نقش مهمی در ادامه‌ی فعالیت‌های روزمره داشته باشند. عادت‌هایی که در ادامه عنوان می‌کنیم معمولا نادیده گرفته می‌شوند اما تغییر آن‌ها می‌تواند تغییر مثبت و بزرگی در زندگی ایجاد کند.

۱. دور زدن در شبکه‌های اجتماعی بلافاصله بعد از بیدار شدن

دور زدن در شبکه‌های اجتماعی

بسیاری از افراد عادت دارند که صبح‌ها وقتی بیدار می‌شوند، اولین کاری که انجام می‌دهند، چک کردن شبکه‌های اجتماعی است. حتی بعضی از افراد گوشی خود را بالای سرشان می‌گذارند و قبل از خواب و بعد از خواب، اول وارد دنیای اینترنت می‌شوند.

برای اینکه روز خوبی داشته باشید باید یک صبح عالی را شروع کنید و چک کردن شبکه‌های اجتماعی درست در ابتدای روز، بدترین و پرآسیب‌ترین کاری است که می‌توانید انجام دهید.

شبکه‌های اجتماعی پر از اخبار و رویدادهای منفی و احساسات ناخوشایند است. علاوه بر اخبار بد، انسان را در معرض احساسات منفی مثل حسادت یا مقایسه کردن خود با دیگران قرار می‌دهد. مطمئنا هیچکس دوست ندارد روز خود را با حسادت و احساس ناکافی بودن شروع کند.

در ابتدای صبح سعی کنید بیشتر به خودتان برسید. می‌توانید کارهایی برای سلامت جسمی خود انجام دهید یا از پوستتان مراقبت کنید. بهترین کار برای ابتدای صبح، ورزش کردن یا چند نرمش ساده‌ی کششی است. درست کردن صبحانه، مطالعه کردن تا زمان آماده شدن صبحانه، قدم زدن در هوای آزاد چند نمونه از کارهای مثبتی است که می‌توانید در ابتدای صبح انجام دهید و از تأثیر مثبت آن در طول روز شگفت‌زده شوید.

۲. تماشای اخبار قبل از خواب

ما در طول روز احساسات منفی و اخبار ناخوشایند زیادی را از روش‌های مختلف دریافت می‌کنیم. منبع این اخبار منفی فقط شبکه‌های اجتماعی نیست. تماشای زیاد اخبار یکی از دلایلی است که باعث افزایش سطح استرس می‌شود. البته نمی‌توانیم از دنیای اطرافمان بی‌خبر بمانیم و لازم است که اخبار را دنبال کنیم اما باید آن را به حداقل برسانیم.

تماشای اخبار درست قبل از خواب، باعث می‌شود که نتوانید خوابی آرام و بی‌دغدغه داشته باشید. بیشتر اخباری که می‌شنویم خصوصا در این روزها، اخبار بیماری، مرگ، جنگ و ناامنی است. پس سعی کنید حداقل چند ساعت قبل از خواب را بدون شنیدن اخبار سپری کنید.

قبل از خواب می‌توانید کارهای آرامش‌بخش انجام دهید مثلا دوش آب گرم بگیرید یا یک کتاب جالب و مفرح بخوانید. کارهایی مثل نقاشی و رنگ‌آمیزی به آرامش بیشتر شما کمک می‌کند. با توجه به علایق خودتان می‌توانید کارهای آرامش بخش دیگر را هم پیدا کنید. گپ زدن با اعضای خانواده، انجام کارهای هنری مثلا بافتنی و خطاطی، گوش دادن به موسیقی آرام و… نمونه‌ای از کارهایی است که قبل از خواب می‌توانید برای کاهش استرس انجام دهید.

روتین شبانه برای داشتن زندگی سالم و پوست و موی سالم، می‌تواند یکی از کارهایی باشد که قبل از خواب انجام می‌دهید.

۳. نوشیدن مواد کافئین‌دار قبل از غذا خوردن

خوردن کافئین

کافئین در مقدار کم شاید بتواند باعث بهبود روحیه و حال‌وهوای شما شود اما خیلی زود ممکن است کنترل مصرف آن را از دست بدهید و بیش از حد کافئین وارد بدنتان کنید. یکی از بدترین عادت‌هایی که می‌تواند روی حال‌وهوا و سلامت ما تأثیر بگذارد، خوردن کافئین قبل از غذا خوردن است.

این عادت بد، سطح قند خون بدن را دچار اختلال می‌کند. به جای مواد کافئین‌دار از مواد مغذی و مفید مثل پروتئین، فیبر و چربی‌های سالم استفاده کنید مثلا بادام، ماست، میوه‌های تازه و… غذای سالم و مقوی نقش مهمی در داشتن یک روز عالی و پرنشاط دارد.

۴. نخوردن خوراکی‌های مفید در طول روز و قند خون پایین

یکی از مهم‌ترین عادت‌های ما که نقش مهمی در خلق‌وخو و حال‌وهوا دارد، عادت‌هایی است که در غذا خوردن داریم. خوردن مقدار کافی از مواد مغذی و مفید در طول روز، باعث می‌شود که همیشه قند خون شما در سطح نرمالی باشد و برای موفقیت و داشتن یک روز بهتر، سرحال و آماده باشید. تعادل سطح قند خون برای داشتن حال‌وهوای خوب، لازم است.

برای اینکه این تعادل را حفظ کنید وقتی گرسنه می‌شوید، غذای سالم و مقوی بخورید. در طول روز هم اگر گرسنه شدید، حتما میان‌وعده بخورید. یکی از عادت‌های بدی که بیشتر افراد پرمشغله دارند، صرف نظر کردن از میان‌وعده است. مثلا دانشجوها و کارمندها در طول روز چیزی نمی‌خورند و وعده‌های غذایی آن‌ها فقط همان وعده‌های صلی است. در حالی که انجام کارهای فکری انرژی زیادی می‌خواهد و نیاز است که میان‌وعده سالم بخورید.

به‌عنوان میان‌وعده می‌توانید انواع مغز و آجیل، میوه‌های تازه یا خشک، اسموتی، تست آووکادو و نیمرو را امتحان کنید. مهم است که برای میان‌وعده غذاهای سالم بخورید.

۵. برنامه‌ریزی بیش از حد و وقت نگذاشتن برای خودمراقبتی

برنامه‌ریزی

یکی از اشتباهات رایج و عادت‌های منفی که بعضی از افراد دارند برنامه‌ریزی کردن بیش از حد است. این دسته از افراد برای تمام ساعت‌های روز برنامه‌ای را در نظر می‌گیرند و وقت خود را با انجام کارهای متفاوت پر می‌کنند. در این برنامه‌های شلوغ، وقت کمی برای خودمراقبتی و رسیدگی به خودشان و حتی استراحت در نظر می‌گیرند.

وقتی زمان کافی برای خودمراقبتی در نظر نگیریم، انرژی کمی برای ادامه‌ی زندگی خواهیم داشت. بهره‌وری خوب است ولی نباید تمام ساعات روز را پر از برنامه‌های مختلف کنیم و به استراحت و خودمراقبتی نرسیم. حتی نوشتن برنامه‌های شلوغ باعث می‌شود که استرس مضاعفی برای انجام دادن دقیق آن به خودتان وارد کنید.

موقع برنامه‌ریزی حتما زمانی را برای استراحت و خودمراقبتی در نظر بگیرید. سعی کنید این زمان‌های استراحت را در طول روز پخش کنید و حتما برای خودتان وقت بگذارید. این زمان‌هایی را که برای خودتان در نظر گرفته‌اید، فدای کارهای دیگر نکنید.

۶. استراحت نکردن به اندازه‌ی کافی

بیشتر ما تمایل داریم که چندین ساعت را پشت سر هم به کار اختصاص دهیم مثلا برای ۶ تا ۸ ساعت به طور مداوم کار می‌کنیم. شاید فکر می‌کنیم این روش باعث می‌شود که بهره‌وری بیشتری داشته باشیم و به کارهای بیشتری برسیم اما کار کردن همراه با خستگی و انرژی کم، فقط بهره‌وری را کاهش می‌دهد.

با انجام کار مداوم و بدون استرس، نه تنها انرژی کم می‌آوریم بلکه استرس ما برای به اتمام رساندن کارها بیشتر می‌شود. در نتیجه تحریک‌پذیرتر می‌شوید و صبر و دقتمان کاهش پیدا می‌کند.

برای اینکه بیش از حد به روح و جسم خودتان سخت نگیرید و از کار کردن هم نتیجه‌ی بیشتری بگیرید، حتما زمان استراحت در بین کار برای خودتان در نظر بگیرید. هر ۱ تا ۲ ساعت، مدت کوتاهی استرس کنید و به چیزی غیر از کار فکر کنید. در این زمان کوتاه می‌توانید یک لیوان آب بخورید، چند حرکت کششی انجام دهید یا خوراکی سالمی بخورید.

۷. زندگی کردن در آینده

فکر کردن به آینده

بیشتر افراد عادت دارند که در یک بزرخ دوگانه زندگی کنند؛ غصه خوردن بابت رویدادها و اشتباهات گذشته و نگرانی برای روزهای آینده. اگر دائما چنین طرز فکری داشته باشید، دچار اضطراب می‌شوید. زندگی امروز ما متاثر از گذشته است و نمی‌توانیم حوادث گذشته را نادیده بگیریم اما فکر کردن به آن‌ها دیگر فایده‌ای برای امروز ندارد. فقط باید از اشتباهات درس بگیریم.

آینده هم هنوز فرا نرسیده و نگرانی درباره‌ی مشکلات آینده که اصلا مشخص نیست حتما اتفاق بیافتد، کاری بیهوده است. به جای این کار، با تمرکز کردن و فعالیت‌هایی مثل مدیتیشن، روی زمان حال و آنچه که روی آن کنترل دارید، تمرکز کنید.

انجام تمرینات ذهن‌آگاهی مثلا نفس کشیدن عمیق و افزایش تمرکز برای اینکه در لحظه زندگی کنید، اهمیت زیادی دارند. در لحظه زندگی کنید تا بتوانید آرامش را تجربه کنید و استرس شما در زندگی کاهش پیدا کند.

۸. تمام طول روز در خانه ماندن

ما موجودات اجتماعی هستیم و بدن و روحیه‌ی ما طوری طراحی شده که باید حتما ساعاتی را در هوای آزاد و بیرون از خانه سر کنیم. نور آفتاب برای سلامت جسم و روح ما بسیار اهمیت دارد. به همین دلیل وقتی ساعت‌ها در خانه چشم به صفحات نمایش می‌دوزیم و برای روزها بیرون نمی‌رویم، خلق‌وخو و روحیه‌ی ما به شدت تحت تأثیر قرار می‌گیرد.

سعی کنید در طول روز حتما دقایقی را در فضای باز بگذرانید. مثلا می‌توانید ۱۵ دقیقه در پارک نزدیک خانه قدم بزنید و چند دقیقه از تابش آفتاب لذت ببرید. این کار نه تنها باعث تأمین ویتامین دی لازم بدن می‌شود، بلکه استنشاق هوای آزاد، خواب راحت‌تری را برایتان به ارمغان می‌آورد.

۹. نشستن برای مدت طولانی

نشستن بیش از اندازه

بدن ما برای حرکت کردن و فعالیت بدنی طراحی شده است. وقتی برای مدت طولانی یک‌جا می‌نشینیم هم از نظر روحی و هم از نظر جسمی دچار مشکل می‌شویم. به همین دلیل برای بهبود روحیه و برای داشتن زندگی سالم‌تر و شادتر، حتما باید هر روز ورزش کنید.

خوشبختانه به لطف اینترنت، این روزها همه به بهترین منابع آموزشی برای ورزش کردن دسترسی دارند. حتی لازم نیست در شرایطی که کرونا شیوع پیدا کرده، در باشگاه‌ها تمرین کنید. در خانه و با چند وسیله‌ی ساده، می‌توانید ورزش کنید تا بدنی سالم و قوی داشته باشید. بدن سالم، باعث می‌شود روحیه‌ی قوی داشته باشید و روزهایتان را با انرژی و نشاط بیشتری بگذرانید.

سخن آخر

عادت‌های روزانه‌ی ما نقش مهمی در شکل‌گیری حال‌وهوا و سبک زندگی ما دارند. اما اگر عادت‌های بدی دارید، لازم نیست نگران باشید. با چند تغییر کوچک می‌توانید آن‌ها را تغییر دهید. مثلا روز خود را به جای دور زدن در اینترنت با ورزش شروع کنید. به مرور زمان تک‌تک عادت‌های بد را با عادت‌های خوب جایگزین کنید. کم‌کم متوجه می‌شوید که این تغییر عادت، چقدر نقش مهمی در روحیه و انگیزه‌ی شما در طول روز خواهد داشت.

با تغییر عادت‌های روزانه می‌توانید استرس و اضطراب را تا حد زیادی از خودتان دور کنید. با آرامش بیشتر می‌توانید در کار و زندگی موفقیت بیشتری کسب کنید و زندگی مفیدتری داشته باشید.

تغییر عادت‌های خود را به تاخیر نیاندازید. اگر قصد دارید زندگی خود را تغییر دهید باید از همین الان و همین لحظه شروع کنید. مطمئن باشید وقتی کاری را به فردا بیناندازید، هرگز زمان شروع آن فرا نمی‌رسد. همین الان قلم و کاغذ بردارید و عادت‌های بدتان را یادداشت کنید. از همین امروز سعی کنید به مرور این عادت‌ها را ترک کنید تا زندگی شادتری را در روزهای آینده تجربه کنید.

منبع: Fitonapp

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۴ دیدگاه
 1. Avatar سینا

  خیلی مطالب خوب و مفیدی بود و باعث شد بتونم سبک زندگی سالم رو یاد بگیرم و بهش عمل کنم و دیدگاه بهتری نسبت به زندگی داشته باشم
  ممنون از سایت خوبتون🙏

 2. Avatar علیرضا

  واقعا مرسی’ از این مقاله های مفید در مورد زندگی و یا موبتیل بزارید…
  تشکر از سایت بزرگ دیجی کالا

 3. Avatar علی

  عالی بود

 4. Avatar علی

  با این اوضاع کی میتونه راحت زندگی کنه یه مشت نامرد ”
  شدن صاحب مملکت چون احساس ندارن. ما خودمونم به فکر خود و اطرافیان نیستیم. بعضی ها یادشون رفته تو این کشور به دنیا اومدن . ایران کشوری چهار فصل بود بعضی ها اومدن خراب کردن الانم بیکار نشستن. چون ما ضرر کنیم اونا ضرر نمی کنن . کلام اخر
  کوروش کبیر میگه به جای اینکه دنیا رو فرش کنی کفش پات کن

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه