چگونه برای زندگی خودتان برنامه‌ی ۱۰ ساله تنظیم کنید

۱۰ بهمن ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۶ دقیقه
برنامه‌ی ده ساله برای زندگی

ده سال خیلی زیاد به نظر می‌رسد، اما بسیار سریع‌تر از آنچه فکرش را بکنید می‌رسد و تمام می‌شود. پذیرش این موضوع که هدف‌های تعیین شده در برنامه‌ی ده ساله برای کل زندگی‌مان کافی هستند، دشوار است. از سوی دیگر، برنامه‌ی ده ساله‌ی زندگی، یک فرصت عالی برای جهت دادن زندگی به سمت دلخواه هم است.

زمانی که هدف‌های بلند مدت تنظیم می‌کنید، خواهید دانست که برای رسیدن به این هدف‌ها چه هدف‌های کوتاه مدت و میان مدتی را باید تنظیم کنید. اولین گام، ایجاد قالب برنامه‌ی ده ساله با استفاده از یک خودکار و دفتر یادداشت است.

چه چیزهایی را به قالب برنامه‌ی ده ساله اضافه کنیم؟

برنامه‌ی اهداف بلند مدت

حال پرسش این است که چه مواردی را باید به برنامه‌ی ده‌ ساله‌ اضافه کنیم؟ برای پاسخ به این سوال، برخی نکته‌های مهم که باید در این برنامه آورده شوند، بیان شده‌اند.

۱.سلامتی

مهم‌ترین مساله این است که اندام متناسب داشته باشید. مراجعه‌ی منظم به پزشک خوب است، اما ورزش منظم و مدیریت وزن بسیار مهم‌تر هستند. افزایش وزن، یک شبه اتفاق نمی‌افتد و فرایندی زمان‌بر است. کمتر غذا خوردن و فعالیت بدنی بیشتر، به صورت کامل سلامت شما را طی ده سال آینده تغییر خواهند داد. اینکه چگونه به نظر می‌رسید، چه استایلی خواهید داشت، چه احساسی خواهید داشت و موارد بسیار دیگر تغییر خواهند کرد.

۲. روابط

این عنصر یک معیار حیاتی در قالب برنامه‌ی ده ‌ساله است. اغلب افرادی که بالا و پایین زندگیتان را می‌بینند، دوستان و خانواده هستند. بنابراین دوستانی پیدا کنید که شما را دوست دارند، تشویق می‌کنند و در هر مرحله از زندگی از حمایت آن‌ها برخوردار هستید؛ زیرا دوستان نقش بسیار مهمی در زندگی فرد دارند.

علاوه بر این باید ارتباط خوبی با افرادی که شما را دوست دارند داشته باشید و به آن‌ها عشق بورزید. همچنین می‌توانید محدودیت‌های رابطه‌های خود در ده سال آینده را هم مشخص کنید. به عنوان مثال:

 • آیا در سال‌ها پیش رو ازدواج خواهید کرد؟
 • در صورتی که اکنون ازدواج کرده‌اید، فرایند ازدواج شما در ده سال آینده چگونه پیش خواهد رفت؟
 • آیا دوست دارید در ده سال آینده صاحب فرزند شوید؟
 • در صورتی که فرزند دارید، برای تقویت جسمی، اجتماعی و ذهنی او چه برنامه‌ای دارید؟

۳. شایستگی

ده سال زمان بسیار زیادی است، بنابراین ساکن و بدون تغییر نمانید. زندگی خود را با سفر کردن به نواحی مختلف داخلی و خارجی سپری کنید. کتاب‌های متنوع زیادی بخوانید و زندگی خود را پر از ماجراجویی و تجربه‌های مختلف کنید. در هر زمان، دنیا را متفاوت ببینید و همیشه زندگی را به همان شیوه‌ی قبل سپری نکنید.

برای ایجاد یک برنامه‌ی بهتر، هر چیزی که دوست دارید در سال‌های آینده تجربه کنید مانند شهرها و کشورهایی که می‌خواهید ببینید و ماجراجویی‌هایی که می‌خواهید داشته باشید را بنویسید. همچنین باید یک برنامه‌ی محکم در رابطه با اتفاق‌هایی که به آن‌ها علاقه‌مند هستید، داشته باشید.

۴. بخشندگی

در صورتی که مقدار زیادی پول، مهارت، استعداد یا هر چیز دیگری دارید بهترین عادت این است که آن را با دیگران به اشتراک بگذارید. همیشه راهی برای بخشش روزانه‌‌ی زمان، استعدادها، مهارت‌ها، انرژی یا هر چیزی که به مقدار زیاد دارید، پیدا کنید.

۵. سرمایه‌گذاری

بزرگ‌ترین مانع برای داشتن زندگی بهتر، بدهکار بودن است. خرج کردن پول، قرض گرفتن و خرج کردن دوباره، بسیار ساده است؛ اما پس انداز کردن پول برای سرمایه‌گذاری در جای بهتر خیلی سخت است.

یک قالب برنامه‌ی ده ساله‌ی عالی، بهترین الگو را برای کمک به مدیریت بدهی می‌سازد. این برنامه به شما امکان می‌دهد بدانید که خرج کردن پول برای خرید وسایل خوشحالتان نمی‌کند و همچنین به شما کمک می‌کند نحوه‌ی سرمایه‌گذاری کردن را یاد بگیرید. این برنامه تاثیر عمیقی روی زندگی می‌گذارد؛ زیرا مشکل مالی تنها مساله‌ای است که شما را از داشتن زندگی‌ای که دوستش دارید، باز می‌دارد.

شما می‌توانید موارد زیر را تنظیم کنید:

 • چه میزان دارایی و پول را برای ده سال بعد خود باید جمع‌آوری کنید؟
 • چه نوع سرمایه گذاری‌ای باید انجام دهید؟
 • چه نقاط قوتی خواهید داشت؟

۶. کسب‌و‌کار

آیا ده سال آینده هم روی همین پروژه‌هایی که اکنون در دست دارید، متمرکز خواهید بود؟ در صورتی که اینگونه نیست، چه نوع پروژه‌ای را آغاز خواهید کرد؟

به عنوان مثال، می‌خواهید رمان خود را نوشته و منتشر کنید، یک آلبوم جدید موسیقی عرضه کنید، یک باشگاه تاسیس کنید یا هر چیزی که مورد علاقه‌تان است را انجام دهید. در صورتی که صاحب کسب و کار هستید، چه کاری را برای توسعه‌ی محدوده و دانش آن انجام خواهید داد؟

چگونه برنامه‌ی ده ساله را تنظیم کنیم؟

تنظیم برنامه‌ی ده ساله

آیا دید واضحی از ده سال آینده‌ی زندگی خود دارید؟ آیا درباره‌ی اینکه در سال‌های پیش رو چه اتفاق‌هایی خواهد افتاد، ایده‌ای دارید؟زندگی مانند گردباد است و داشتن برنامه‌ی شخصی می‌تواند کمک کند که از مسیر خارج نشوید. همچنین به شما کمک می‌کند که هدف‌هایتان و گام‌هایی که برای رسیدن به آن‌ها باید بردارید را مشخص کنید. در ادامه گام‌هایی که به شما در ساختن برنامه‌ی ده ساله‌ی شخصی کمک می‌کنند، آورده شده‌اند.

۱.هدف خود را مشخص کنید

یک هدف بلند مدت، بسیار مهم است زیرا شما را همواره با انگیزه و متمرکز نگه می‌دارد. در صورتی که هیچ هدفی نداشته باشید، هیچ برنامه‌ای هم نخواهید داشت. بهترین کار این است که همه‌ی هدف‌هایی که می‌خواهید در ده سال آینده به آن‌ها برسید را بنویسید.

هدف‌ها و برنامه‌های هر فرد متفاوت است. به عنوان مثال اهداف شما می‌توانند شامل:

 • خرید خانه‌ی جدید
 • شروع یک کسب‌وکار جدید
 • تکمیل یک درجه‌ی جدید
 • بازنشستگی
 • تور دور دنیا یا هر چیز دیگر

باشند.

سعی کنید هدف‌های ساده و دارای جزئیات مشخص کنید. همیشه به یاد داشته باشید که هدف داشتن شما را با انگیزه و متمرکز نگه می‌دارد و در صورت نیاز می‌توانید هدف‌هایتان را تغییر دهید.

۲.‌ مشتاق و چشم به راه باشید

حال که اهداف خود را مشخص کردید زمان آن فرا رسیده که به اهمیت آن پی ببرید. با خود به دستاوردی که این هدف برایتان خواهد داشت، فکر کنید. در صورتی که پاسخی برای آن پیدا کردید، برای متمرکز ماندن در سال‌های پیش رو آن را یادداشت کنید.

پاسخ خود را با جزئیات بنویسید زیرا در صورتی که هر گونه مشکلی در تعیین هدف‌های خود داشتید، بتوانید به عقب برگردید و برنامه‌ی خود را بازنگری کنید  و به خود یادآوری کنید که برای چه چیزی به این سختی تلاش می‌کنید.

این هدف‌ها برای هر فرد متفاوت هستند به عنوان مثال، با شروع کردن یک کسب‌و‌کار از نظر مالی و کاری مستقل خواهید شد. در صورتی که تصمیم به ادامه‌ی مدرسه یا تحصیل در هر موسسه‌ای بگیرید، دانش و مهارت‌های بیشتری کسب خواهید کرد.

۳. هدف خود را به گام‌های کوچک بشکنید

در صورتی که فکر می‌کنید در ده سال آینده به هدف خود خواهید رسید، باید از همین حالا برای رسیدن به آن تلاش کنید. هدف خود را به گام‌ها و مرحله‌های کوچک‌تر بشکنید؛ این کار از احساس به هم ریختگی و سردرگمی جلوگیری می‌کند. بهتر است تاریخ‌هایی را برای دستیابی به هر گام تعیین کنید. این کار شما را هشیار، متمرکز و مصمم نگه می‌دارد.

به عنوان مثال، در صورتی که تصمیم به آغاز یک کسب‌و‌کار جدید بگیرید، گام‌های رسیدن به آن هدف را بشکنید. کدام نوع از کسب‌و‌کار را می‌خواهید آغاز کنید؟ بهترین مکان برای آن کجا خواهد بود؟ چه ترفندهایی را برای راه‌اندازی کسب‌و‌کار جدید خود به کار خواهید گرفت؟

زمانی که هدف‌های خود را مشخص کردید، می‌توانید آن‌ها را به ترتیب شماره‌گذاری و تکمیل کنید. شکستن کسب‌و‌کار، بهترین مسیر را برای رسیدن به آن ارائه می‌دهد.

۴. محدوده‌ی زمانی تعیین کنید

همانطور که پیش از این گفتیم، تعیین زمان مناسب برای دستیابی به گام کوتاه مدت مهم است اما در صورتی که هدف ما بلند مدت باشد باید چه کار کنیم؟ برای رسیدن به هدف برنامه‌ی ده ساله باید یک مهلت مناسب در نظر بگیریم.

در صورتی که هدف خود را به هدف‌های کوتاه مدت تقسیم کرده باشید، باید محاسبه کنید که برای کامل کردن همه‌ی گام‌ها چه مقدار زمان نیاز خواهید داشت. زمانی که پاسخ این سوال را مشخص کردید، مهلت زمانی برای رسیدن به هدف را تعیین کنید.

از آنجایی که سختی‌ها و مشکلات همیشه وجود دارند، مهم‌ترین چیزی که باید برای آن برنامه ریزی کنید چگونگی مدیریت زمان است.

شما برای ده سال آینده‌ی خود چه برنامه‌ای دارید؟ آیا اهداف بلند مدت خود را مشخص کرده‌اید؟

منبع: Lifehack

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
 1. Avatar سامان

  من از این که با مجموعه منظم شما در ارتباط هستم خوشحالم
  آیا راهی برای مصاحبه حضوری وجود دارد
  من خیلی مشتاقم که از نزدیک مشکلاتم را بگویم
  و پاسخ دردهایم را بشنوم
  لطفا راهماییم کنید

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه