چیدمان هفت سین در نوروز ۱۴۰۳

۶ اسفند ۱۴۰۲ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۹ دقیقه
یک خانم در حال چیدمان سفره / میز هفت سین برای نوروز 1403 است

در تدارک نوروز همیشه بعد از یک خانه تکانی اساسی همه در تکاپوی چیدن سفره هفت سین هستیم . عدد هفت برای ایرانیان باستان مقدس بوده و برای مفاهیم مثبت، خوش یمنی و فال نیک از عدد هفت استفاده می‌کردند مثلا هفت رنگ رنگین کمان، هفت خان رستم در شاهنامه، هفت آسمان، هفت اقلیم، هفت روز هفته، هفت فرشته، هفت شهر عشق در عرفان، هفت پیکر و هفت  آسمان و خلقت انسان در هفت شبانه روز است و … چندین فلسفه دیگر که مقدس بودن عدد هفت را نمایان می‌کند.

نوروز، یکی از کهن‌ترین جشن‌های به جا مانده از دوران ایران باستان است. این جشن در ایران و افغانستان آغاز سال نو محسوب می‌شود و در برخی دیگر از کشورها نیز تعطیل رسمی است. زمان برگزاری نوروز، اعتدال بهاری و در آغاز فصل بهار است. ایرانیان نوروز را آغازگر رستاخیز طبیعت، وقت رویش و زایش باغ و بوستان می‌دانند و بر این باور هستند که در نوروز، همزمان با طبیعت، باید روزگار نو و جدیدی را با روان و نگرش نو، در تن‌پوش تازه‌ای آغاز کنند. به طور رسمی «روز بین‌المللی نوروز»، توسط یونسکو به عنوان میراث فرهنگی و معنوی به ثبت جهانی رسیده ‌است. نوروز با وضعیت تابش خورشید و برابری روز و شب در اعتدال بهاری آغاز می‌شود؛ لحظه‌ای که خورشید در سیر ظاهری خود در ابتدای برج حمل، از استوای زمین گذشته و برابری روز و شب رخ می‌دهد. در گاه‌شماری هجری خورشیدی، لحظه تحویل سال، تعیین‌کننده نخستین روز ( هرمز روز یا اورمزد روز) از ماه فروردین است. چنانچه آغاز سال، قبل از ظهر و در نیمه اول شبانه‌روز تحویل شود، همان روز نوروز است و اگر تحویل سال بعد از ظهر باشد، فردای آن روز، نوروز است.

یک سفره هفت سین مینیمال سفید در تصویر است

سبزه در سفره هفت سین

یکی از نمادها در سفره هفت سین، سبزه است که آن را با هدف شادی و طراوت بر سر سفره قرار می‌دهند. ایرانیان عادت دارند که در روزهای پایانی سال خود عدس، گندم یا سایر حبوبات را در آب قرار داده، چند روز خیس کنند و سپس آنها را بعد از رویش اولیه یا تنجه زدن در ظرف تزیینی هفت سین ریخته و بر سر سفره قرار دهند. در گذشته ایرانیان دقیقاً ۲۵ روز قبل از ورود بهار و عید نوروز، در عمارت و کاخ‌های پادشاهان خود ۱۲ ستون از جنس خشت خام برپا می‌کردند بر هر کدام از اینها یک غله کاشته می‌شد. اگر این سبزه‌ها به خوبی رویش داشتند، به معنای پربرکتی سال جدید بود. به عبارتی سبزه نماد و نشانه‌ای از سبزی و شادابی و پیوند انسان با طبیعت است.

سیب قرمز دماوند Fresh وزن 1 کیلوگرم

سیب در سفره هفت سین

سیب سمبل سلامتی و عشق ساکنان خانه به یکدیگر است و گذشتگان معتقد بودند که باید به تعداد افراد خانه، سیب سالم و رسیده در سفره گذاشته شود. بهتر است در طول مدتی که سفره پهن است سیب‌ها خورده شود و سیب جدید جایگزین شود.

سیر خشک Fresh مقدار 500 گرم

سیر در سفره هفت سین

سیر را برای پاکیزگی، میکروب زدایی و حفظ سلامت بدن و همینطور از بین بردن چشم زخم در سفره هفت سین قرار می‌دهند. قدیمیان سیر را در این سفره می‌گذارند و اعتقاد دارند که بوی سیر دیوان را از خانه گریزان می‌کند. آنها سیر را پوست گرفته و سپس در سفره هفت سین قرار می‌دهند.

سماق قرمز به چاشنی فلاح -- 200 گرم

سماق در هفت سین

یکی از سین‌ها، سماق است. در فرهنگ کهن ایران، سماق نماد صبر و بردباری و تحمل دیگران بوده و سمبل صبر و بردباری است. سماق در ضرب المثل‌های ایرانی هم آمده و مثل معروف “سماق مکیدن” حکایت از دعوت کسی به بردباری دارد. برخی تعابیر بیانگر این است که چون سماق به رنگ خورشید به هنگام طلوع آفتاب است، نمادی است برای از بین رفتن شام تیره و طلوع صبح صادق و سماق را سمبل رنگ طلوع آفتاب دانسته‌اند. گروهی نیز سماق را نماد مزه زندگی دانسته و قرار گرفتن سماق در سفره هفت سین را نشانگر چاشنى و محرک شادى و سلامتی در زندگى به شمار مى‌آوردند.

سرکه سیب سمیه - 250 گرم

سرکه در سفره هفت سین

سرکه را در سفره هفت ‌سین نمادی از جاودانگی می‌دانند. حضور آن در سفره به ‌عنوان دور کننده ناملایمات زندگی شناخته می‌شود. برخی نیز معتقدند که سرکه نماد رضایتمندی است و ما را به پذیرش ناملایمات زندگی دعوت می‌کند. این نماد همچنین به معنای زدودن آلودگی و از بین بردن و باطل کردن هر چه سحر و جادو است. در نوروز، حضور سرکه در سفره هفت‌سین، به ما یادآور می‌شود که با پذیرش ناملایمات زندگی، می‌توانیم به جاودانگی و پایداری دست یابیم.

سمنو خانگی سنتی - 900 گرم

سمنو در هفت سین

سمنو، در فرهنگ ایرانیان نماد قدرت و خیر و برکت محسوب می‌شود. سمنو از گندم درست می‌شود و به‌ خاطر مقوی بودن، به آن غذای مرد آفرین نیز می‌گویند. وجود آن در سفره هفت ‌سین، قدرت، صبر و عدالت را برای اعضای خانواده به ارمغان می‌آورد.

سنجد ممتاز باباگلی - 200 گرم

سنجد در هفت سین

سنجد باعث تقویت حافظه می‌شود. البته نشانه‌ای از عشق و محبت نیز هست. دلیل دیگر استفاده از آن بخاطر بوی بسیار مطبوعی است که برگ‌ها و شکوفه‌های زیبای این گیاه دارند.

یک سفره هفت سین با دیزاین مینیمال یا مونوکروم و رنگ سفید و طوسی و فیلی در تصویر است

سفره هفت سین را کجای خانه پهن کنم؟

بهترین گزینه برای پهن کردن سفره هفت سین، بر روی یک میز و در حاشیه خانه و البته در دید میهمانان است.

اگر شما در آپارتمان و یا خانه‌ای زندگی می‌کنید که فضای اتاق نشیمن کوچکی دارد، می‌توانید سفره هفت سین را بر روی اپن نیز پهن کنید.

پیشنهاد می‌شود سفره هفت سین را جایی پهن کنید (میز را در جایی قرار دهید) که تا آخر تعطیلات نوروز بتوانید آن را دست نخورده نگه دارید.

اگر مانند سنت‌های قدیمی می‌خواهید سفره هفت سین را بر روی زمین پهن کنید و در هنگام تحویل سال دور آن جمع شوید، بهتر است پس از سال تحویل محل آن را عوض کنید تا زیر دست و پا نباشد.

یک تم غالب برای سفره هفت سین انتخاب کنید

برای چیدن یک سفره هفت سین زیبا در نوروز ۱۴۰۳ اولین کاری که باید بکنید این است که تم کلی سفره‌تان را انتخاب کنید. دوست دارین طراحی سفره شما سنتی باشد؟ یا مدرن می‌پسندید؟ از طرفداران طراحی‌ها و تزئینات مینیمال هستید یا سفره بزرگ و پر از آیتم را دوست دارید؟

رنگ تم هفت سین را چطور انتخاب کنم؟

اگر به تم و طرح‌های سنتی و ایرانی علاقمند هستید؛ بهتر است دو رنگ غالب از فضای طراحی‌های سنتی ایرانی را انتخاب کنید. فیروزه‌ای و سفید یا سبز و قرمز معمولا انتخاب‌های مناسبی برای دیزاین سفره‌های هفت سین با تم کلی سنتی هستند. مخمل‌های قرمز و سبز که در خانه همه مادر و مادربزرگ‌ها به چشم می‌خورند، ترمه‌های زرشکی و انابی و سفره‌های قلمکار قرمز، میزهای معرق‌کاری شده و میزهای خاتم انتخاب‌های هوشمندانه و مناسبی برای یک سفره هفت سین با تم کاملا سنتی-ایرانی هستند.

اگر شما از دوستداران سبک‌های مینیمال یا مونوکروم هستید که در میان نسل جوان و نوجوان بسیار پرطرفدار هستند و در دسته طراحی‌های مدرن امروزی قرار می‌گیرند، رنگ‌های نود، رنگ سفید، طوسی و فیلی برای سفره هفت سین شما گزینه‌های مناسبی هستند که زیبایی چشم‌نوازی را به همراه خواهند آورد. رومیزی‌های تک رنگ، با جنس ساتن و یا ابریشم، میزهای کوچک سفید، سنگی یا چوبی در این دیزاین نقش مهمی را ایفا می‌کنند.

برای ترکیب رنگ‌ها، شاید مجبور شوید بارها آن‌ها را در کنار یکدیگر بگذارید و از نمای دور و نزدیک آیتم‌های سفره هفت سین خود را مشاهده کنید. سعی کنید این کار را با صبر و حوصله انجام دهید تا بتوانید بهترین ترکیب رنگی مد نظرتان را برای چیدن سفره هفت سین خود انتخاب کنید. شناخت قوانین رنگ‌ها و توجه به سلیقه شخصی، می‌تواند بهترین کمک را به شما بکند تا گزینه‌ای مناسب را انتخاب کنید؛ که در طول نوروز با دیدن آن و در طی سال‌های آینده با دیدن عکس‌های یادگاری که با سفره هفت سین انداخته‌اید احساس خوشایند و مثبتی را تجربه کنید.

سفره هفت سین با ظرف های سنگی در تصویر است

ظرف‌های سفره هفت سین را چطور انتخاب کنم؟

ظروف شیشه‌ای، ظروف سرامیک و چینی، ظروف چوبی و در سال‌های اخیر با سبک مدرن ظروف فلزی بیشترین انتخاب‌ها برای چیدن سفره هفت سین هستند.

سرامیک و چینی‌ها دو دسته کارخانه‌ای و سرامیک‌های دست‌ساز هستند. در سال‌های اخیر با توجه به فراگیر شدن دست‌سازه‌های هنری سرامیک‌های دست‌ساز طیف گسترده و زیبا از محصولاتی هستند که در طراحی‌های شکل و رنگ‌های متنوع ساخته می‌شوند. با توجه به تمی که برای هفت سین انتخاب کرده‌اید می‌توانید از بین این دست‌سازه‌ها طرح متناسب با سلیقه‌تان را انتخاب کنید. از جهت قیمت معمولا چینی‌های کارخانه‌ای از اثرهای هنری که با دست ساخته شده‌اند، به صرفه‌تر هستند.

مجموعه ظروف هفت سین 6 پارچه مدل چینی و چوب

ظروف چوبی انتخاب بعدی است که در هر دو تم و استایل سنتی و مدرن قابل استفاده بوده و جزو جدیدترین و پرطرفدارترین چیدمان‌های هفت سین ۱۴۰۳ به حساب می‌آیند. ظروف چوبی بعد از نوروز به عنوان اردورخوری و ظرف‌های شکلات، شیرینی و سرو فینگرفود قابل استفاده هستند.

مجموعه ظروف هفت سین 7 پارچه مدل چوبی پرنده کد 01

ظروف فلزی از آن دسته انتخاب‌هایی هستند که مردم کمتر برای سفره هفت سین به سراغ آنها می‌روند. استایل کردن سفره یا میز هفت سین با ظرف فلزی نیاز به سلیقه و دانش بیشتری نسبت به سایر ظروف دارد و باید محتاطانه به سراغ آن بروید. اگر استایل‌های مدرن و تم‌های نوگرایانه را برای چیدن سفره هفت سین انتخاب کرده‌اید، ظروف فلزی می‌توانند جلوه منحصر به فردی به میز شما بدهند.

تخم مرغ رنگی عید و شمع در تصویر است

چطور سفره هفت سین را تزئین کنیم؟

برای دیزاین کردن سفره هفت سین انتخاب‌های متفاوتی دارید. بر اساس تمی که انتخاب کرده‌اید می‌توانید آیتم‌هایی مانند شمع، گل، تخم مرغ‌های رنگی و شکوفه‌ها را برای تزئین انتخاب کنید.  اگر تم شما سنتی است، پیشنهاد می‌کنیم گل سنبل، گل شب بو و یا شکوفه‌های صورتی گیلاس را به عنوان زینت‌بخش سفره هفت سین اننتخاب کنید.اگر تم شما مینیمال است شمع‌های ساده، شمع‌های معطر یا مایع و شمع‌هایی که ظرف‌های شیشه‌ای دارند، تناسب بسیار خوبی با سفره هفت سین شما خواهند داشت.

حوصله‌تان سر رفته؟ تخم مرغ عید را بادکنکی کنید

از تخم مرغ‌های رنگی برای زیبا کردن سفره هفت سین در هر دو سبک و استایل می‌توانید بهره بگیرید. تخم و تخمه نمادی از نطفه و نژاد است و در روز جشن تولد آدمیان تخم مرغ تمثیلی از نطفه باروری است که به زودی باید جان بگیرد تا زایش کیهانی انجام پذیرد. پوست تخم مرغ خود نمادی از آسمان و طاق کیهان است. میترا نیز بنابر اسطوره از تخم کیهانی بوجود آمده است.

تاپر مدل تخم مرغ رنگی سال نو کد 1014 مجموعه سه عددی

در پایان اشاره به این نکته لازم است که در انتخاب آیتم‌های سفره هفت سین تناسب بین طرح، شکل و رنگ را رعایت کنید تا سفره چشم‌نوازتری داشته باشید. اگر طرح روی ظرف‌هایتان شلوغ و زیاد است از یک آینه و رومیزی ساده استفاده کنید. اگر رومیزی شما طرح‌دار و پر از رنگ است سعی کنید ظرف‌های تک رنگ انتخاب کنید. هر چه تناسب بین اجزا و شکل و رنگ‌ها را بیشتر بشناسید، گزینه‌های بهتری را انتخاب خواهید کرد. برای این کار حتما سری هم به طیف رنگ‌ها بزنید. سفره هفت سین یکی از رسومی است که تدارک آن کم کم فضای عید نوروز را برای ما به همراه دارد. با استفاده از نکاتی که بیان کردیم، یک سفره زیبا و تزیین شده پهن کنید و امیدواریم سال نو را با شادی و سلامتی جشن بگیرید و از این رسوم ایرانی لذت ببرید.

منبع: wikipedia، britannica و cnn

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۷ دیدگاه
 1. Avatar مهتاب مقاره عابد

  خوب بود. من دلم هفت سین چوبی می خواست ولی قیمت ها رو که دیدم منصرف شدم 🙁

 2. Avatar Sharare

  بسیار عالی 👌 من هم امسال تصمیم دارم از ظروف چوبی استفاده کنم

 3. Avatar سوفیا

  آفرین و مرحبا بر شما ها بچه ها

 4. Avatar B

  Liiiiike

 5. Avatar shabnam shayesteh

  سلام. این که مراحل را گفتید و ریز ایتم ها را به سلیقه خودمون گذاشتید خیلی خوب بود. ممنون

 6. Avatar شادان شایسته

  سلام خیلی خوب بود. یک نظمی به ساختار ذهنم داد.

  1. Avatar محسن

   مطلب جالبی بود

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه