چرا سریال Arrested Development لغو شد؟ (و چرا دوباره بازگشت؟)

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه

سریال تحسین‌شده پرورش شکست‌خورده (Arrested Development) تنها پس از سه فصل، توسط فاکس لغو شد تا این که غول استریم، نتفلیکس آن را برای فصل چهارم در سال ۲۰۱۳ دوباره روی آنتن برد.

تقریبا یک دهه بعد، موفقیت این سریال در نتفلیکس باعث شد که فصل پنجم پرورش شکست‌خورده با بازیگران کاملش ادامه پیدا کند. بسیاری از بینندگان تعجب می‌کنند که چرا این مجموعه در همان وهله اول لغو شد. این سریال با محوریت شخصیت مایکل بلوث با بازی جیسون بیتمن، داستان کارهای خنده‌دار خانواده بلوث را دنبال می‌کرد که سابقا ثروتمند بودند. این سریال با تقسیم اپیزودهایش و استفاده از تکنیک‌های مختلف روایی مانند فیلم‌برداری با دوربین روی دست و روایت صوتی، قوانین عادی و معمول سیتکام را زیر پا گذاشت.

فصل اول پرورش شکست‌خورده با تحسین منتقدان روبه‌رو شد و ۵ جایزه از ۷ نامزدی امی دریافت کرد. پرورش شکست‌خورده پس از لغو، به عنوان یک کمدی تعیین‌کننده در اوایل قرن جدید شناخته شد و حتی در لیست ۱۰۰ سیتکام برتر تمام دوران مجله تایم نیز جای گرفت. با وجود این تمجیدهای زیاد، این سوال در ذهن همه وجود داشت که چگونه فاکس توانست سریالی به این خوبی را لغو کند.

عوامل زیادی منجر به لغو سریال پرورش شکست‌خورده شدند، از جمله موارد کوچکی مانند تغییر بازیگر نقش مارتا استرلا. اما بزرگ‌ترین دلیل آن، امتیاز پایین این سریال بود. این سریال با وجود تحسین گسترده، در طول فصول اولیه خود، خیلی مورد توجه قرار نگرفت. فاکس با کاهش تعداد بینندگان در هر فصل، تعداد قسمت‌های فصل‌های بعدی را کاهش داد.

پرورش شکست‌خورده

فاکس همچنین در تلاش‌هایی ناامیدانه‌ برای ترغیب تماشاگران به تماشای سریال، آن را در بازه‌های زمانی مختلف نمایش می‌داد. این سریال‌ علاوه بر فقدان بیننده علاقه‌مند، با کمپین تبلیغاتی بد فاکس و شکایت گروه پرورش شکست‌خورده برای شباهت نام سریال به نام گروهشان، دست به گریبان بود. سرانجام، فاکس در پایان فصل ۳ شکست را پذیرفت و چهار قسمت آخر را در حالی که بازی‌های المپیک زمستانی از کانال‌های دیگر پخش می‌شد، پخش کرد. آن‌ها سریال را لغو کردند و پرورش شکست‌خورده تا چند سال آینده محو شد.

پس از لغو، محبوبیت مجموعه افزایش یافت و این مسئله با تحسینی که در طول پخش اولیه سریال همراه بود، مطابقت داشت. در گذشته، مشکل اصلی این بود که پرورش شکست‌خورده از زمان خود جلوتر بود. صحبت‌ها و دیالوگ‌های طولانی درباره پول، با ذائقه مخاطبان امروزی ناسازگار است. این سریال سبکی مشابه سریال اداره را به نمایش می‌گذاشت. اکنون، کمدی‌ها بیشتر با فرمت‌های روایی و جوک‌ها، داستان خود را منتقل می‌کنند و پرورش شکست‌خورده دقیقا با سبک کمدی‌های مدرن هماهنگ است.

نتفلیکس تمام فصل ۴ را در ماه مه ۲۰۱۳ منتشر کرد که همین موضوع، نشان دهنده احیای این سریال محبوب تاثیر‌گذار است که قبلا لغو شده بود. این فصل، خوب عمل کرد و ۳ نامزدی امی به دست آورد و نتفلیکس اولین قسمت فصل پنجم را هم در سال ۲۰۱۸ و ۵ سال پس از احیای اولیه، پخش کرد. متاسفانه فصل ۵ کمی بیش از حد بر خانواده بلوث تمرکز داشت و بسیاری از بینندگان، آن را ناامید کننده می‌دانستند و عقیده داشتند که سریال باید مسیر طبیعی خود را طی می‌کرد.

در حال حاضر، نتفلیکس برنامه‌ای برای فصل ششم اعلام نکرده است و بسیاری معتقدند که ساخت این فصل بعید به نظر می‌رسد. لغو پرورش شکست‌خورده و تحسین گسترده منتقدان نشان داد که چیزی در بطن سریال وجود دارد، چیزی که بینندگان در طول پخش اولیه، کم‌تر از آن استقبال کرده بودند. متاسفانه به نظر می‌رسد که آن جرقه، خاموش شده است و فصل ۵ آخرین فصل این سیتکام محبوب خواهد بود.

منبع: screenrant

راهنمای تماشای سریال
برچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. محمد

    یکی از بهترین سریال هایی که در طول عمرم دیدم پیشنهاد میکنم اگر ندیدید حتما ببینید فوق العاده هست بخوصوص فصل یک و دو و سه

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما