اصغر فرهادی داور جشنواره کن ۲۰۲۲ شد

۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
جشنواره کن 2022

اصغر فرهادی به‌عنوان یکی از داوران بخش مسابقه‌ی اصلی جشنواره کن ۲۰۲۲ انتخاب شد.

بالاخره فهرست داوران هفتادوپنجمین دوره‌ی جشنواره کن اعلام شد و ریاست هیأت داوران به ونسان لندون، بازیگر فرانسوی که سال گذشته با «تیتان» در این رویداد خوش درخشید، سپرده شده است. در کنار لندون، اصغر فرهادی کارگردان صاحب نام کشورمان، ربکا هال بازیگر، فیلم‌نامه‌نویس و کارگردان بریتانیایی، دیپیکا پادوکونه تهیه‌کننده و بازیگر محبوب هندی، نومی راپاس بازیگر سوئدی، یاسمینه ترینکا بازیگر و کارگردان اهل ایتالیا، جف نیکولز کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس آمریکایی، یواخیم تری‌یر کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس نروژی و لاج لی کارگردان، بازیگر و تهیه‌کننده اهل فرانسو فیلم‌های بخش مسابقه اصلی جشنواره کن ۲۰۲۲ را قضاوت خواهند کرد. پس از سال ۲۰۰۹ و ریاست الیزابت هوپر این نخستین مرتبه‌ای است که یک فرد فرانسوی هیأت داوران را مدیریت خواهد کرد.

هیأت داوران بخش رقابتی جشنواره کن مسؤولیت انتخاب برنده نخل طلای بهترین فیلم، جایزه بزرگ هیأت داوران، جایزه ویژه هیأت داوران و جوایز بهترین کارگردانی، بهترین فیلم‌نامه و بهترین بازیگر مرد و زن جشنواره را بر عهده دارند.

در جشنواره کن امسال کارگردان‌های بزرگ و سرشناسی همچون دیوید کراننبرگ، برادران داردن، پارک چان-ووک و هیروکازو کورئیدا حضور دارند و سینمای ایران هم با «برادران لیلا» به کارگردانی سعید روستایی و بازی نوید محمدزاده، ترانه علیدوستی، فرهاد اصلانی و سعید پورصمیمی برای دریافت نخل طلا رقابت خواهد کرد. فیلم «عنکبوت مقدس» به کارگردانی علی عباسی و بازی زهرا امیرابراهیمی دیگر فیلم فارسی‌زبان جشنواره کن هفتادوپنجم است که به ماجرای قتل‌های زنجیره‌ای سعید حنایی در مشهد می‌پردازد.

اصغر فرهادی سال گذشته با «قهرمان» موفق به کسب جایزه‌ی بزرگ هیأت داوران از جشنواره کن شد و پیش آن هم در سال ۲۰۱۶ به خاطر فیلم «فروشنده» جایزه بهترین فیلمنامه را از این رویداد معتبر دریافت کرد.

جشنواره کن ۲۰۲۲ از ۲۷ اردیبهشت تا ۷ خرداد (۱۷ تا ۲۸ می) برگزار خواهد شد.

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه