۷ فیلم ابرقهرمانی دی‌سی که بعد از لغو «بت‌گرل» نگران تولیدشان هستیم

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه
بت‌گرل

آیا لغو فیلم «بت‌گرل» بر سایر فیلم‌های در حال ساخت دی سی تاثیر خواهد گذاشت؟ فیلم‌های بسیاری در صنعت سینما لغو می‌شوند اما لغو شدن «بت‌گرل»، هالیوود و جهان را متعجب کرد. این فیلم با بازی لزلی گریس در نقش باربارا گوردون وارد مراحل پس از تولید گردید و تقریبا به پایان رسید و ۹۰ میلیون دلار بودجه برای آن صرف شد. وارنر برادرز با وجود زمان و پول صرف‌شده، تصمیم گرفت «بت‌گرل» را در کنار «اسکوبی‌دو: اقامت تعطیلات» که آن هم تقریبا تمام شده بود، لغو کند!

انگیزه‌ها و برنامه‌های این شرکت مثل همیشه کاملا پیچیده هستند. منابع رسمی، تغییرات استراتژیک را عامل اصلی می‌دانند که به موجب آن فیلم‌های دی‌سی بار دیگر انحصارا در سینما به نمایش درمی‌آیند (آیا این سیاست نمی‌تواند پس از انتشار آثاری که تولید آن‌ها تمام شده است اعمال شود؟) اما گزارشات دیگر حاکی از نگرانی‌ سرمایه‌گذاران از کیفیت فیلم هستند. دیوید زاسلاو، مدیرعامل وارنر برادرز دیسکاوری در مصاحبه‌ای اظهار داشت: «تا زمانی که به یک فیلم اعتقاد نداشته باشیم، آن را پخش نمی‌کنیم» و نشان داد که «بت‌گرل» آن‌قدر قوی نیست که اکران شود.

پس اکنون چه اتفاقی برای سایر پروژه‌های در حال توسعه دی‌سی می‌افتد؟ همه آثار بزرگ مانند «بلک آدام»، «آکوامن و پادشاهی گمشده»، «شزم: خشم خدایان»، «زن شگفت‌انگیز ۳»، «بتمن ۲» و «جوکر ۲» در امان هستند و سازندگان آن‌ها باید نفس راحتی بکشند، چرا که به وضوح از خود زاسلاو رای اعتماد دریافت می‌کنند اما باقی فیلم‌های در حال توسعه دی‌سی چه می‌شوند؟

۷. بلک کنیری (Black Canary)

بت‌گرل

در «بلک کنیری»، اسپین آف «پرندگان شکاری»، جورنی اسمولت در نقش دینا لنس بازی می‌کند و میشا گرین نویسندگی فیلم‌نامه را بر عهده دارد. همین اواخر در ژوئن ۲۰۲۲، اسمولت درباره هیجان خود برای این فیلم صحبت می‌کرد و بیان داشت که این اثر اختصاصی به پیشینه دینا و مهارت رزمی او می‌پردازد. وضعیت «بلک کنیری» در زمان نگارش این مقاله به طور رسمی بدون تغییر باقی مانده است اما مطمئنا سؤالاتی وجود دارد که باید به آن‌ها پاسخ داد. «بلک کنیری» برای پخش در اچ‌بی‌او مکس در نظر گرفته شده و با مدل انتشار فیلم‌های دی‌سی و برنامه وارنر برادرز دیسکاوری مطابقت ندارد. پس از شکست «پرندگان شکاری» در گیشه (با وجود تحسین منتقدان)، اکران‌ «بلک کنیری» در سینماها ریسک مالی قابل توجهی را به همراه خواهد داشت.

چندی پیش شایعاتی درباره حضور دینا لنس با بازی جورنی اسمولت در «بت‌گرل» عنوان شده بود. قهرمانان گاتهام به نوعی در حال ایجاد یک دنیای کوچک از دی‌سی در اچ‌بی‌او مکس هستند. فیلم‌برداری «بلک کنیری» هنوز شروع نشده و وارنر برادرز با لغو این پروژه در مقایسه با «بت‌گرل» ضرر زیادی متحمل نخواهد شد.

لغو شدن «بلک کنیری» در بین فیلم‌های آینده دی‌سی شرایط جالبی را به همراه نخواهد داشت. «پرندگان شکاری» ثابت کرد که او شخصیتی سرشار از پتانسیل است و با لغو بلک کنیری این توانایی تلف می‌شود. هم‌چنین لغو دو فیلم ابرقهرمانی با بازی زنان رنگین‌پوست نیز ناگزیر سوالات جدی و جدیدی را درباره تعهد دنیای توسعه‌یافته دی‌سی به ایجاد تنوع به وجود می‌آورد.

۶. بلو بیتل (Blue Beetle)

بت‌گرل

دی‌سی نزدیک به یک دهه است که قصد داشت فیلمی درباره بلو بیتل بسازد تا این که این صحبت‌ها در نهایت در اوایل سال ۲۰۲۱ و با انتخاب آنجل مانوئل سوتو به عنوان کارگردان وارد فاز عملی شد. پس از مدت کوتاهی اعلام شد که ستاره کبرا کای، ژولو ماریدونا نقش جیمی ریس را بازی می‌کند و سوزان ساراندون، برونا مارکزین و جورج لوپز نیز ایفاگر نقش‌های مکمل هستند. فیلم‌برداری «بلو بیتل» رسما در ژوئیه ۲۰۲۲ به پایان رسید و خود فیلم برای اکران‌ در آگوست ۲۰۲۳ برنامه‌ریزی شده اما لغو شدن «بت‌گرل» به طور قابل‌توجهی باعث نگرانی طرافداران شده است. «بلو بیتل» تقریبا به همان اندازه «بت‌گرل» بودجه دارد و علاوه بر این، ظاهرا تکمیل مراحل فیلم‌برداری دیگر تضمینی برای اکران‌ قطعی فیلم‌های دی‌سی نیست.

خوشبختانه برنامه انتشار «بلو بیتل» هم‌چنان امیدها را زنده نگه می‌دارد. این فیلم در ابتدا به عنوان یکی از آثار اچ‌بی‌او مکس معرفی گردید اما بعدا به برنامه سینمایی دی‌سی منتقل شد. دیوید زاسلاو (البته بدون ذکر نام پروژه) گفته بود که وارنر برادرز به شرطی به ساخت آثار با بودجه متوسط در دی‌سی ادامه می‌دهد که کیفیت بالایی داشته باشند و در سینماها اکران شوند. امیدواریم این موضوع به نفع «بلو بیتل» تمام شود. اگرچه عدم حضور جیمی ریس در کامیک‌کان سن‌دیگو هنوز در ذهن ما مانده است.

۵. فلش (The Flash)

بت‌گرل

پس از لغو «بت‌گرل»، دیوید زاسلاو و باربارا موسکیتی (تهیه‌کننده «فلش») هر دو به طور جداگانه نسبت به آینده فیلم فلش دی‌سی که در حال حاضر برای اکران‌ در سال ۲۰۲۳ برنامه‌ریزی شده است، اطمینان خاطر داده‌اند و دقیقا به همین دلیل است که ما نگران آن هستیم. مدت‌ها قبل از طرح «بت‌گرل»، پروژه «فلش» با حواشی فزاینده و جنجال‌های نگران‌کننده ستاره فیلم، ازرا میلر مواجه بود. ناگفته نماند که فلش از هر اثر اختصاصی دیگری بزرگ‌تر است و لغو کل فیلم به دلیل اقدامات یک نفر، کار سختی است و استعداد و زحمات سایر بازیگران و اعضای گروه را هدر می‌دهد. بسیاری از افراد پیشنهاد کردند که میلر را با فرد دیگری جایگزین کنید اما او بازیگر اصلی است و این اقدام بسیار پرهزینه (و البته بی‌سابقه) خواهد بود.

لغو فیلم «بت‌گرل» به عنوان پروژه‌ای با ۹۰ میلیون دلار بودجه باعث می‌شود تا حضور ازرا میلر در نقش بری آلن در دنیای توسعه‌یافته دی‌سی هم چندان قطعی نباشد. با نگاهی دقیق‌تر متوجه می‌شویم که لغو «بت‌گرل» و امتناع از صحبت درباره «فلش» می‌تواند زنگ خطری برای «فلش» باشد، چرا که پیش از آن هم در رسانه‌های اجتماعی صحبت از تحریم ازرا میلر بود. رویکرد مدیریت وارنر برادرز در قبال «بت‌گرل» فشارها را برای مقابله با ازرا میلر تشدید کرده است و سکون و سکوت در این مرحله می‌تواند تاثیر مخربی بر پروژه «فلش» داشته باشد.

۴. سوپرگرل (Supergirl)

بت‌گرل

ساشا کال در اوایل سال ۲۰۲۱ به عنوان بازیگر نقش سوپرگرل انتخاب شد اما اولین نقش‌آفرینی او در فیلم «فلش» و قبل از فیلم اختصاصی وی خواهد بود. از سال ۲۰۱۸ اخبار چندانی درباره «سوپرگرل» منتشر نشده (به جز این که اورن اوزیل فیلم‌نامه آن را می‌نویسد) اما انتظار می‌رفت که هیجان پیرامون حضور کال در دنیای توسعه‌یافته دی‌سی این پروژه را بیشتر به چشم آورد.

مشخص نیست که آیا فیلم آینده ساشا کال در دی‌سی روی پرده‌های سینما پخش خواهد شد یا اچ‌بی‌او مکس اما طبق گزارش رولینگ استون، «سوپرگرل» بعد از «بت‌گرل» مورد بررسی بیشتر وارنر برادرز قرار خواهد گرفت. هنوز اطلاعیه رسمی منتشر نشده است. در هر صورت «سوپرگرل» در مراحل اولیه پیش‌تولید قرار دارد. با این وجود، لغو آثار مرتبط‌ با سوپرگرل و باربارا گوردون (و شاید دینا لنس) در دی‌سی، ضربه بزرگی برای ابرقهرمانان زن و گامی رو به عقب برای تنوع فیلم‌های ابرقهرمانی است.

۳. شوک استاتیک (Static Shock)

بت‌گرل

یکی از جدیدترین موارد اضافه‌شده به فهرست فیلم‌های دی‌سی، «شوک استاتیک»، اولین بار در جریان همایش آنلاین سال ۲۰۲۰ معرفی شد. مایکل بی‌جردن تهیه‌کننده این اثر است و رندی مک‌کینون فیلم‌نامه آن را می‌نویسد. جردن در آوریل ۲۰۲۱ اطلاعات کمی درباره روند نوشتن داستان ارائه کرد اما از آن زمان تاکنون اخبار اندکی پیرامون این فیلم مخابره شده است.

در دسامبر ۲۰۲۰، رئیس دی‌سی فیلمز، والتر هامادا از احتمال انتشار «شوک استاتیک» در اچ‌بی‌او مکس خبر داد که همین موضوع این پروژه را در معرض خطر لغو شدن توسط تیم زاسلاو قرار می‌دهد. «بت‌گرل» کاملا برای پخش در اچ‌بی‌او مکس آماده شده بود اما «شوک استاتیک» می‌تواند برنامه خود را تغییر دهد تا دوباره در سینماها عرضه شود اما باز هم این سوال پیش می‌آید که آیا وارنر برادرز منابع مالی و بودجه خود را برای یک قهرمان کم‌ترشناخته‌شده به خطر می‌اندازد یا خیر.

۲. زاتانا (Zatanna)

بت‌گرل

جی.جی. آبرامز بیش از دو سال است که بی‌سر و صدا در حال تولید فرانچایزی با محوریت «لیگ عدالت تاریک» برای دی‌سی است که البته هنوز چیزی برای نشان دادن ندارد. طبق گزارشات، طرح او شامل سریال‌های تلویزیونی مبتنی بر مادام ایکس و جان کنستانتین و هم‌چنین یک فیلم با محوریت زاتانا است که در یک جهان مشترک عجیب و غریب ترکیب می‌شوند. البته شاید این برنامه‌ها تغییر کنند. وارنر برادرز دیسکاوری در حال تغییر ساختار پلتفرم استریم خود است. البته عواقب کامل این تصمیم در مرحله اولیه قابل تعیین نیست.

با توجه به موضع دیوید زاسلاو در مقابل انتشار فیلم‌های دی‌سی در سرویس‌های استریم، زاتانا احتمالا در اچ‌بی‌او مکس پخش نخواهد شد. راه حل اولیه تبدیل این فیلم به یک سریال تلویزیونی است اما شایعاتی مبنی بر این وجود دارد که سرویس استریم ترکیبی اچ‌بی‌او مکس و دیسکاوری‌پلاس از محتوای متنی دور خواهد شد و این یعنی آینده لیگ عدالت تاریک آبرامز در هوا معلق است.

۱. آمازون‌ها (The Amazons)

بت‌گرل

اولین بار در اواخر سال ۲۰۱۹ گزارش شد که وارنر برادرز مشغول کار بر روی یک اسپین‌آف از «زن شگفت‌انگیز» بر اساس آمازون‌های تمیسکرا است و پتی جنکینز (کارگردان «زن شگفت‌انگیز» و «زن شگفت‌انگیز ۱۹۸۴») به عنوان تهیه‌کننده در این اثر فعالیت می‌کند. کانی نیلسن نقش خود را در قالب شخصیت ملکه هیپولیتا تکرار می‌کند و ظاهرا خط زمانی داستان قبل و بعد از فیلم «زن شگفت‌انگیز» در سال ۲۰۱۷ خواهد بود.

با این حال، دیوید زاسلاو، مدیرعامل وارنر برادرز دیسکاوری در مصاحبه خود نحوه اجرای یک برنامه ۱۰ ساله جدید برای فیلم‌های دی‌سی را توضیح داد و به ایجاد تغییرات در فرنچایز‌ها اشاره کرد. هیچ اطلاعیه رسمی درباره این اسپین‌آف منتشر نشده اما این تغییرات می‌تواند برای اسپین‌آف‌های مستقیم شخصیت‌های موجود در «زن شگفت‌انگیز» مانند دایانا پرینس، پیچیده و مشکل‌‌ساز باشد. باید گفت که این پروژه هم مانند «بت‌گرل» آینده چندان مطمئنی ندارد.

منبع: screenrantبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما