۱۲ فایده‌ی شگفت‌انگیز سفر کردن

۲۲ آذر ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۱ دقیقه
مزایای سفر

به نظر شما چرا مردم به سفر می‌روند؟ پاسخ آن ساده است. برای لذت بردن. خوردن صبحانه در آرامش کامل، غذا خوردن در طبیعت بکر، دیدن مکان‌ها و فرهنگ‌های جدید، همگی گوشه‌ی کوچکی از تجربه‌های لذت‌بخش سفر هستند. سفر کردن ما را خوشحال و سرزنده می‌کند. برای اینکه با مزایای سفر بیشتر آشنا شوید در ادامه با دیجی‌کالا مگ همراه باشید.

سفر و سلامت جسم و روح

مزایای سفر

یکی از مهم‌ترین مزایای سفر که همه‌ی ما تجربه می‌کنیم، عوض شدن حال‌وهوا و انرژی گرفتن برای ادامه‌ی زندگی عادی و روزمره است. این تاثیری است که بلافاصله و حتی حین سفر تجربه می‌کنیم. اما دانشمندان با تحقیق‌های فراوان به این نتیجه رسیده‌اند که سفر کردن نه تنها برای روح، بلکه برای سلامت جسم هم لازم است. سفر کردن حتی اگر باعث شود که در روز چند دقیقه بیشتر آفتاب بگیریم و در استرس رسیدن به وسایل حمل‌ونقل عمومی برای رفتن به محل کار نباشیم، نقش مهمی در سلامت جسم ما خواهد داشت.

مزایای سفر بسیار زیاد است؛ از کاهش احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی گرفته تا کاهش استرس و اضطراب. در ادامه این مزایای سفر را با هم مرور می‌کنیم.

۱. رسیدن به آرامش ذهنی

بیشتر ما در شهرهای شلوغ زندگی می‌کنیم. زندگی روزمره‌ی ما شامل رفت‌و‌آمدهای فراوان در کوچه‌ها و خیابان‌های شلوغ ودر وسایل حمل‌ونقل عمومی پرازدحام است. معمولا برنامه‌ی زندگی بسیار پرمشغله‌ای داریم و بخش زیادی از وقت ما صرف رفت‌و‌آمد، ترافیک، خرید ضروری و… می‌شود. با ادامه یافتن این سبک زندگی، استرس کم‌کم روی هم انباشته می‌شود و عوارض جسمی و روحی خود را نشان می‌دهد.

این مشکلات کم‌کم بزرگتر می‌شود و فرسودگی شغلی باعث می‌شود که از کار خود ناراضی باشیم. به نظر می‌رسد که با این شرایط، هیچ وقتی برای ماجراجویی و لذت بردن از زندگی نخواهیم داشت و تمام زندگی ما صرف کار و استراحت کوتاه برای تجدید قوا خواهد شد.

اما سفر کردن یک روش درمانی عالی است.

سفر کردن می‌تواند شما را از دغدغه‌های ذهنی زندگی روزمره جدا کند. وقتی این الگوی تکراری روزمره را می‌شکنید، وسایل خود را جمع می‌کنید و به جاده می‌زنید، ذهن شما فرصتی برای آسودگی و آرامش پیدا می‌کند. دیدن جاهای جدید، ملاقات با آدم‌های متفاوت، حل کردن مشکلات و چالش‌های سفر دست به دست هم می‌دهند تا تجربه‌های جدیدی پیدا کنید و کمی متفاوت‌تر از همیشه زندگی کنید. حتی ممکن است دلتان برای همان زندگی روتین همیشگی تنگ شود.

سفر کردن فرصتی فراهم می‌کند تا برای مدتی از بیرون به‌ همه‌چیز نگاه کنید. می‌توانید زندگی خود را از جنبه‌‌ی دیگری ببینید و ویژگی‌های مثبت و خوبی‌ها آن را یادآوری کنید.

۲. افزایش خلاقیت

یکی از مهم‌ترین مزایای سفر این است که شما را منطقه‌ی امن‌تان خارج می‌کند. به‌خصوص اگر به مقصدی سفر کنید که قبلا آن را ندیده باشید و همه‌چیز برای شما تازگی داشته باشد. محرک‌های جدید، تمامی حواس شما را به خودش معطوف می‌کند. در بعضی مقصدها حتی بوهای جدیدی به مشامتان می‌رسد مثلا بوی یک غذای محلی که هرگز در زندگی آن را امتحان نکرده‌اید.

در سفر منظره‌های جدیدی می‌بینید و رنگ‌های متنوعی را در طبیعت مشاهده می‌کنید. موسیقی جدیدی می‌شنوید و مردم با زبان جدیدی در خیابان‌ها صحبت می‌کنند. بوهای جدیدی از مغازه‌ها و رستوران‌ها به مشام شما می‌رسد. بو و طعم غذاهای جدید، یکی از جذاب‌ترین تجربه‌های سفر است.

حتی چالش‌های کوچک سفر هم می‌تواند جالب باشد. مثلا یاد می‌گیریم چطور با چاپ‌استیک غذا بخوریم یا چطور در بازارچه‌ها با فروشنده‌ای که زبانش را بلد نیستیم چانه بزنیم. یاد می‌گیریم در یک شهر و حتی کشور کاملا جدید، راه خودمان را به سمت مقصد پیدا کنیم.

سفر کردن تجربه‌های تازه‌ای برای ذهن و مغز ما به ارمغان می‌آورد و قدرت شناخت ما را بهبود می‌بخشد. وقتی با چالش‌های جدیدی مواجه می‌شوید، باید برای پیدا کردن راه‌حل تلاش کنید. در طی این تلاش‌های شما، اتصالات عصبی جدید در مغز ایجاد می‌شود و شیوه‌ی تفکر شما را تغییر می‌دهد و به خلاقیت شما می‌افزاید.

۳. بهبود مهارت‌های ارتباطی

مزایای سفر

آیا شما طرفدار سفرهای بین‌المللی هستید؟ مقصدهای عجیب و دورافتاده را بیشتر دوست دارید یا مقصدهای عادی؟

اگر اهل سفر باشید احتمالا تابه‌حال به مقصدی سفر کرده‌اید که زبان آن‌ها با زبان مادری شما متفاوت است و منظورشان را متوجه نمی‌شوید. در این شرایط وقتی می‌خواهید با اهالی آن منطقه صحبت کنید باید قوه‌ی ابتکار و خلاقیت داشته باشید. در اولین نگاه شاید متوجه شوید که هر تلاشی برای پیدا کردن یک آدرس یا خرید چیزی انجام می‌دهید، نیازمند استفاده از زبان اشاره‌ی ساختگی است. مجبور می‌شوید با حالت چهره، با حرکت دست و حرکت‌هایی شبیه این، منظور خود را انتقال دهید.

اما به مرور زمان، برخی کلمه‌های ساده را با شنیدن یاد می‌گیرید. می‌توانید همین کلمات را استفاده کنید و رابطه‌ی بهتر و موثرتری با اهالی برقرار کنید.

علاوه بر یادگیری زبان، چیزهای زیادی در مورد شیوه‌ی زندگی و فرهنگ جدیدی که پیش روی شماست، یاد می‌گیرید. ممکن است حتی دوست پیدا کنید و شبکه‌ی روابط اجتماعی خود در زندگی واقعی را با این دوستان جدید، گسترش دهید. به خصوص اگر از علاقه‌مندان به کوچ‌سرفینگ باشید.

یکی دیگر از مزایای سفر این است که شما را به فردی خاص تبدیل می‌کند. وقتی از سفر برمی‌گردید، دیگران دوست دارند با شما در ارتباط باشند و تجربه‌های جالب شما را بشنوند. از دوستان جدید خود می‌توانید کلمات تازه یاد بگیرید و به دوستی خود ادامه دهید.

۴. وسیع‌ شدن افق دید

مزایای سفر

ما چطور می‌توانیم از دنیای پیرامون‌مان باخبر شویم؟ با خواندن کتاب‌ها، گشت‌وگذار در اینترنت، تماشای اخبار تلویزیون و دیدن مستندها می‌تواند منابع خوبی برای یاد گرفتن در مورد فرهنگ‌ها و عقاید جدید باشد. اما گزارش‌های تلویزیون، کتاب‌ها و مجلات، همگی دنیا را از دید افراد دیگر به شما نشان می‌دهند و حتی ممکن است افق دید شما را نسبت به فرهنگ‌های تازه محدود کنند. تنها راه برای اینکه خودتان ببینید و بشنوید و تجربه کنید، سفر کردن است.

سفر کردن به گوشه و کنار دنیا شما را با افرادی آشنا می‌کند که در شرایط متفاوتی زندگی می‌کنند و با زندگی به شکل متفاوتی رفتار می‌کنند. با دیدن این تجربه‌ها آن هم از نزدیک، چیزهای زیادی در مورد دنیا و عقاید و فرهنگ‌های مختلف یاد می‌گیرید. با دیدن فرهنگ‌ها و عقاید تازه حتی ممکن است تصمیم بگیرید عقاید و تفکرات خود را به ‌چالش بکشید و حتی آن‌ها را تغییر دهید.

همچنین کشف فرهنگ‌های جدید می‌تواند به شما کمک کند تا مسائل و چالش‌های زندگی روزمره‌ی خود را به شیوه‌ای جدید ببینید.

۵. افزایش اعتمادبه‌نفس

سفر به مقصدهای جدید، مزایای زیادی دارد ولی در عین حال می‌تواند چالش‌های زیادی را هم به دنبال داشته باشد. حتما شما هم داستان‌هایی از تجربه‌های ترسناک مردم در سفر شنیده‌اید. مثلا یک راننده‌ی تاکسی که سعی کرده مسافر را فریب دهد و پولش را بدزدد. یا وقتی فردی با راهنمایی یکی از اهالی، به یکی از محله‌های خطرناک شهر راه پیدا می‌کند. حتی در طبیعت هم حوادث متعددی ممکن است پیش بیاید؛ مثلا حین کوه‌نوردی، یک مسیر بسته شود و گیر بیافتید.

چیزی که شرایط را بیشتر ترسناک می‌کند، این است که در این موقعیت‌ها، کاملا تنها باشید. در یک کشور غریب هیچ دوست و فامیل و آشنایی در کار نیست تا به دادتان برسد. حتی مهارت‌های زبانی شما هم کافی نیست تا از کسی کمک بگیرید.

به همین دلیل، سفر کردن شما را مجبور می‌کند تا در این شرایط، کنترل اوضاع را به دست بگیرید و بیشتر فکر کنید. این شرایط به شما فرصت می‌دهد تا یاد بگیرید چالش‌های مختلف را حل‌وفصل کند. حل کردن تمام این چالش‌ها و تبدیل کردن این ماجراهای ترسناک به یک ماجراجویی هیجان‌انگیز، باعث افزایش اعتمادبه‌نفس شما می‌شود.

بعد از سفر، برای چالش‌هایی که ممکن است در زندگی یا سفرهای بعدی داشته باشید، احساس آمادگی بیشتری دارید.

۶. درس گرفتن از تجربه‌های واقعی

ممکن است با خواندن کتاب‌ها و نوشته‌ها چیزهای زیادی در مورد دنیا یاد بگیرید. کتاب‌ها پر از تصاویر و حقایق جالب در مورد دنیا هستند. داستان‌ها ما را به سرزمین‌های جدید می‌برند و ایده‌های جدید و مردمی‌ با فرهنگ‌های متفاوت را معرفی می‌کنند. اما این داستان‌ها و نوشته‌ها را نمی‌توانید بو کنید، بشنوید، احساس کنید یا بچشید.

یکی از مزایای سفر این است که به شما فرصتی برای ملاقات با آدم‌های تازه می‌دهد، موسیقی‌های جدید می‌شنوید، غذاهای جدید را امتحان می‌کنید و جاذبه‌ها و دیدنی‌های دنیا را از نزدیک لمس می‌کنید.

۷. کشف فرهنگ‌های جدید

کشف کردن یک ژانر جدید موسیقی، کشف طعم‌ها و عطرهای تازه در سفر، زندگی شما را غنی‌تر می‌کند و رضایت شما از زندگی را افزایش می‌دهد. حتی می‌توانید این تجربه‌های ناب و عجیب را وقتی به خانه برگشتید برای دوستان خود بازسازی کنید و آن را عزیزان خود به اشتراک بگذارید. آن‌ها را به خانه‌ی خود دعوت کنید، برایشان سی‌دی موسیقی جدید بگذارید، غذای محلی مقصد سفر را با همان ادویه‌های خاص خودش بپزید و خانه‌ی خود را پر از عطرهای جدیدی کنید که در سفر با آن مواجه شده‌اید.

۸. یاد گرفتن در مورد دنیا

ما چیزهای زیادی در مورد کشورهای دنیا در کتاب جغرافیا خوانده‌ایم. اما شاید بسیاری از آن‌ها را فراموش کرده باشیم. اما بعید است سفر به پاریس زیبا و رود زیبای سن که از مرکز آن جاری است را از یاد ببریم. هرگز یادمان نمی‌رود که کلیسای نوتردام در پاریس است و این شهر زیبا در فرانسه قرار دارد. سفر کردن بهترین فرصت برای یاد گرفتن در مورد دنیا است؛ طری که هرگز فراموش نکنید.

۹. خاطره‌سازی

مزایای سفر

آموزش از طریق تجربه‌های واقعی زندگی، به‌یادماندنی‌تر است چون کاملا شخصی و منحصر به خود شما است. خاطرات ما بخشی از هویت ما را تشکیل می‌دهند. علاوه بر این، خاطره‌های شیرین و مثبت را دائما به یاد می آوریم. حتما متوجه شده‌اید که همیشه با دیدن آلبوم خاطرات خود، همیشه لبخندی به لب دارید و از یادآوری خاطره‌های شیرین، لذت می‌برید.

در عکس‌ها چره‌های شاد و رویدادهای فراموش‌نشدنی زندگی را می‌بینید و همان چند دقیقه کافی است تا لذت واقعی زندگی را درک کنید. این شادی ناشی از یادآوری خاطرات شیرین، می‌تواند حس خوبی به شما بدهد و تا مدت‌ها از فکر کردن به آن شاد و سرحال می‌شوید.

این خاطره‌های شیرین، داستان‌هایی ارزشمند هستند که زندگی شما را تشکیل می‌دهند. می‌توانید آن‌ها را برای بچه‌ها و نوه‌های خود تعریف کنید و آن‌ها را در لذت تجربه‌های شیرین خود شریک کنید.

۱۰. خودشناسی

سفر کردن شما را محدوده‌ی امنی که دارید خارج می‌کند. در سفر مجبور می‌شوید که با تغییرات و چالش‌های مختلفی دست‌وپنجه نرم کنید.

 • هماهنگی با تغییرات

تغییر کردن، بخش مهمی از زندگی طبیعی است. همیشه ممکن است شرایطی برای ما پیش بیاید که مجبور به تغییر شویم. به‌همین‌دلیل توانایی تغییر کردن و پذیرفتن شرایط جدید، برای زندگی اهمیت زیادی دارد. بسیاری از مردم در شرایط سخت کاری یا زندگی شخصی قرار می‌گیرند چون جرئت پذیرفتن تغییرات را ندارند.

سفر کردن شما را مجبور می‌کند تا تغییرات متعددی را بپذیرید. این تغییرات در سفر ممکن است هرروز پیش بیایند؛ بیشتر از زندگی عادی. وقتی بتوانید با این تغییرات هماهنگ شوید، این توانایی را پیدا می‌کنید تا به استقبال تغییر بروید. در واقع باور می‌کنید که برای پذیرش تغییرات، به‌اندازه‌ی کافی قوی هستید.

 • پیدا کردن نقاط قوت

چالش‌های جدیدی که با آن مواجه می‌شوید، کمک می‌کنند تا نقاط قوت و ضعف خود را بشناسید. یکی دیگر از مزایای سفر این است که به شما فرصت می‌دهد تا محدودیت‌های خود را امتحان کنید. اگر اشتباهی یک قطار دیگر را سوار شوید، یاد می‌گیرید که دفعه‌ی بعد با دقت بیشتری نشانه‌ها و علائم را بخوانید. حواس‌پرتی که یکی از نقاط ضعف شما است، به این ترتیب کشف می‌شود و با یک تجربه‌ی تقریبا دلهره‌آور، برای همیشه آن را به‌خاطر می‌سپارید.

 • یاد گرفتن در مورد علایق

سفر کردن فرصتی فراهم می‌کند تا دقیقه متوجه شوید که چیزهایی را دوست دارید و چه چیزهایی را اصلا دوست ندارید. وقتی زمستان بدون برف یا پاییز بدون باران را تجربه کنید، متوجه می‌شوید که همین تجربه‌های به‌ظاهر ساده، چقدر دوست‌داشتنی هستند.

۱۱. خوش‌ گذراندن

مزایای سفر

دانشمندان ثابت کرده‌اند که احساس شادی ما حتی قبل از شروع سفر افزایش می‌یابد. چرا؟ چون بی‌صبرانه منتظر خوش‌گذرانی در سفر هستیم! انتظارهای ساده از سفر که به ما کمک می‌کند از روال عادی زندگی رهایی پیدا کنیم، احساس مثبتی در ما ایجاد می‌کند.

در سفر می‌توانیم صبح‌ها بیشتر بخوابیم، با خیال راحت صبحانه بخوریم، غذاهای جدید را امتحان کنیم. در سفر فرصت‌های زیادی برای تفریحات مختلف داریم و می‌توانیم تمام مدت سفر را مشغول تفریح و لذت بردن از طبیعت و محیط اطراف باشیم. خبری از کار و درس و مشغله نیست و فقط از تمام لحظه‌ها لذت می‌بریم.

تمام تجربه‌های جدیدی که در سفر داریم، حتی اگر بازی و تفریح نباشند، حس و حال خوبی در ما ایجاد می‌کنند. همین‌که از زندگی تکراری فاصله می‌گیریم، به‌اندازه‌ی کافی جذاب و دوست‌داشتنی است.

تجربه‌های مثبت می‌توانند استرس را کاهش دهند. اگر دچار استرس و فرسودگی شغلی شده‌اید، اگر با اضطراب دست‌پنجه نرم‌ می‌کنید و احساس خستگی می‌کنید حتما سفر را امتحان کنید.

۱۲. بهبود سلامت کلی بدن

در زندگی روزمره مجبوریم صبح زود بیدار شویم. معمولا به‌زور از خواب بلند می‌شویم و بابت اینکه نمی‌خواهیم از تخت‌خواب جدا شویم، احساس گناه می‌کنیم. دوست داریم بیشتر بخوابیم و کلاس و کار و زندگی را به حال خود رها کنیم. اما در سفر، فرصتی پیش می‌آید که بتوانید سبک زندگی خود را اصلاح کنید.

می‌توانید شب‌ها به‌موقع بخوابید و صبح‌ها بدون خستگی از خواب بیدار شوید. خواب کافی، نقش مهمی در سلامت جسمانی بدن دارد. علاوه بر این باعث کاهش استرس و بهبود وضعیت روحی شما هم می‌شود.

یکی دیگر از عادت‌های مثبت و مفیدی که در سفر ایجاد می‌شود، تحرک بیشتر است. در سفر به طبیعت‌گردی می‌رویم و بیشتر راه می‌رویم. فعالیت بدنی بیشتر برای سلامت قلب و استخوان‌ها و همین‌طور افزایش انرژی بدن بسیار لازم است.

در زندگی روزمره با عجله صبحانه می‌خوریم، یا اصلا از صبحانه صرف نظر می‌کنیم. به خاطر مشغله فست‌فود و غذاهای نیمه آماده را زیاد مصرف می‌کنیم و به نظر می‌رسد که زندگی پرمشغله‌ی ما فرصتی برای داشتن رژیم غذایی سالم به ما نمی‌دهد. در صفر می‌توانید غذای سالم و مفید بخورید، برای همه‌ی وعده‌ها وقت بگذارید و سبک غذا خوردن خود را هم اصلاح کنید.

در سفر معمولا وقت بیشتری را در فضای باز و زیر آفتاب می‌گذرانیم و به‌اندازه‌ی کافی ویتامین D جذب می‌کنیم. هوای تازه برای سلامت ریه‌ها و روحیه‌ی ما بسیار لازم است. در نهایت، در سفر ماجراهای زیادی برای خندین پیش می‌آید و می‌دانید که خنده بر هر درد بی‌درمان دواست.

جمع‌بندی

سفر کردن فرصتی بی‌نظیر برای لذت بردن از تک‌تک لحظه‌های زندگی است. از مهم‌ترین مزایای سفر می‌توان کاهش استرس، افزایش خلاقیت و افزایش اعتمادبه‌نفس را نام برد. پس در اولین فرصت، برای سفر به یک مقصد جذاب برنامه‌ریزی کنید و از تمام لحظات آن لذت ببرید و با کوله‌باری از خاطره‌های خوب به خانه برگردید.

منبع: Skyrefund

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۳ دیدگاه
 1. Avatar پدرام.ی

  اونجایی که این مقالات رو می‌نویسند دلار چنده!!؟

  1. سلام دوست عزیز
   مرسی که برامون کامنت می‌ذاری
   به‌هرحال همه‌جور آدمی پیدا می‌شه دیگه. مگه نه؟ (:

  2. Avatar مصطفی

   دقیقا
   اون هم با عوارض خروج از کشور پنج و نیم میلیونی تومانی
   چجوری زنده ایم ما؟؟ کسی میدونه به من هم بگه

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه