۷ فیلم اول برتر به کارگردانی بازیگران در ۲۰ سال گذشته

۲۷ شهریور ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۸ دقیقه
کارگردانان فیلم‌اولی

حضور بازیگران مرد و زن در پشت دوربین مدت‌هاست که رواج دارد و قدمت آن به اساطیر سینما مانند چارلی چاپلین و اورسن ولز برمی‌گردد. حتی پیش آمده است که این بازیگران تبدیل به کارگردانانی شده‌اند که در کار فیلم‌سازی خود آن‌قدر موفق بوده‌اند که رزومه کارگردانی آن‌ها پربارتر از نقش‌هایشان به‌عنوان بازیگر است.

با شروع کارگردانی ستارگانی مانند لین مانوئل میراندا و مگی جیلنهال در چند وقت اخیر، تعداد ستارگان سینما که به کارگردانی روی می‌آورند، همچنان رو به افزایش است. اما چرا چنین اتفاقی می‌افتد؟ چندین بار پیش آمده که اولین تجارب کارگردانی بازیگران از نظر مالی و انتقادی، به موفقیت‌های بزرگی رسیده است. از سال ۲۰۱۰ به بعد چندین بازیگر به‌عنوان کارگردان هم شناخته شده‌اند و آثار برجسته‌ای از کمدی گرفته تا ترسناک و درام‌های نوجوانانه را کارگردانی کرده‌اند. 

۷. ستاره‌ای متولد شده است (A Star Is Born)

کارگردانان فیلم‌اولی

 • کارگردان: بردلی کوپر
 • بازیگران: بردلی کوپر، لیدی گاگا، سم الیوت
 • سال انتشار: ۲۰۱۸
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۹۰ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷٫۶ از ۱۰

در طول این سال‌ها بردلی کوپر از یک بازیگر کمدی جذاب به یک ستاره‌ی کامل سینما تبدیل شد و چندین نامزدی اسکار دریافت کرد و با کارگردانان محترمی مانند کلینت ایستوود، دیوید او راسل، پل توماس اندرسون و گیرمو دل تورو همکاری نمود اما با بازسازی خود در سال ۲۰۱۸ به نام ستاره‌ای متولد شده است، او ثابت کرد که بیش از یک بازیگر، توانایی دارد.

این فیلم، چهارمین بازسازی‌ این داستان کلاسیک بود اما کوپر باعث شد که ستاره‌ای متولد شده است، یک رویداد سینمایی تازه و بدیع باشد. هماهنگی و همدلی جادویی کوپر با لیدی گاگای مشهور، غیرقابل انکار بود، تا آنجا که طرفداران حدس می‌زدند عاشقانه‌ای واقعی بین این دو شکوفا شده است. کوپر در اولین کار خود، هم از تکنیک‌های فیلم‌سازی کلاسیک و هم مدرن استفاده کرد که منجر به ساخت فیلمی شد که واقعا معتبر، مورد احترام و خارق‌العاده است. 

۶. لیدی برد (Lady Bird)

کارگردانان فیلم‌اولی

 • کارگردان: گرتا گرویگ
 • بازیگران: سرشا رونان، تیموتی شالامی، لوری متکالف
 • سال انتشار: ۲۰۱۷
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۹۹ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷٫۴ از ۱۰

لیدی برد از نظر فنی، اولین کارگردانی گرتا گرویگ نیست، چرا که اولین اثر او فیلم شب‌ها و آخر هفته‌ها در سال ۲۰۰۸ با همکاری جو سوانبرگ است اما لیدی برد اولین فیلم انفرادی وی و همچنین اثری بسیار برجسته‌تر از آن فیلم کوچک و مستقل است. لیدی برد یکی از آن فیلم‌های کمیابی است که تقریبا بی‌نقص است. اولین فیلم گرویگ اصلا بیش از حد احساسی و فراتر از واقعیت نیست و زندگی یک دختر مدرسه‌ای سرکش کاتولیک (سرشا رونان) را در اوایل قرن جدید و با دقتی بالا به تصویر می‌کشد. گرویگ هنگام نگارش و کارگردانی این فیلم نامزد اسکار، از زندگی واقعی خود الهام گرفت که باعث شد موضوعات فیلم مانند خانواده، یاغیگری نوجوانان و دوران بلوغ، حس واقعی‌تری داشته باشند.

رونان قبلا خود را به‌عنوان یک بازیگر با استعداد و فوق‌العاده ثابت کرده بود و بازی او به‌عنوان شخصیت اصلی لیدی برد، یکی از بهترین کارهای اوست. بازی رونان در این فیلم نه تنها واقعا خنده‌دار است، بلکه یکی از طبیعی‌ترین اجراهای ۱۰ سال گذشته هالیوود محسوب می‌شود. بازیگران مکمل هم به همان اندازه قوی هستند، به ویژه لوری متکالف که به‌عنوان مادر شخصیت جوان فیلم، کلیشه‌های مادران در فیلم‌های مربوط به دوران بلوغ را نشان می‌دهد و این شخصیت پیچیده و بدخلق را به خوبی به تصویر می‌کشد. 

۵. برو بیرون (Get Out)

کارگردانان فیلم‌اولی

 • کارگردان: جوردن پیل
 • بازیگران: دنیل کالویا، آلیسون ویلیامز، بردلی ویتفورد
 • سال انتشار: ۲۰۱۷
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۹۸ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷٫۷ از ۱۰

وقتی اعلام شد که یک نفر از زوج کمدین محبوب کی و پیل، قرار است اولین کارگردانی خود را با استودیوی بلوم‌هاوس تجربه کند، بسیاری گمان می‌کردند که اولین فیلم جوردن پیل به‌عنوان کارگردان، بیشتر اثری مبتنی بر کمدی خواهد بود. پیل تصورات تماشاگران را با فیلم برو بیرون بر هم زد، فیلمی ترسناک که موضوعات نژادپرستی را به گونه‌ای منحصربه‌فرد مطرح می‌کند و تماشای فیلم برای هر بیننده‌ای، متحول‌کننده خواهد بود. برو بیرون اولین اسکار پیل را برای بهترین فیلم‌نامه‌ی اصلی به ارمغان آورد و همچنین شروع مرحله‌ی جدیدی از دوران حرفه‌ای پیل را رقم زد. پیل خیلی زود در سطح فیلم‌سازانی مانند کریستوفر نولان و ام‌نایت شیامالان قرار گرفت و به یکی از آن کارگردانانی تبدیل شد که می‌تواند تنها با نام خود، مخاطبان زیادی را به فیلم جذب کند.

برو بیرون یکی از درخشان‌ترین فیلم‌های ترسناکی است که تا به حال نوشته شده است و مهم نیست چند بار قبلا فیلم را دیده‌اید، چرا که هر بار دیدن آن باعث می‌شود مخاطبان جزئیات جدیدی را بفهمند. فرد ضعیفی در گروه بازیگران فیلم وجود ندارد و چند تن از ستاره‌های فیلم پس از اکران این اثر، به طرز چشم‌گیری در شغل و حرفه‌ی خود پیشرفت کردند. تعداد کمی از افراد هنگام اکران برو بیرون، نام دنیل کالویا و لیل رل هوری را شنیده بودند اما پس از آن، هر دو بازیگر به ستارگان سینما تبدیل شدند و بعدها حتی نقش اول چند فیلم برجسته را هم بر عهده گرفتند. شکی نیست که فیلم پیل یکی از مهم‌ترین فیلم‌های ۱۵ سال گذشته است که به‌عنوان اولین اثر یک کارگردان، بسیار موفقیت‌آمیز محسوب می‌شود. 

۴. این آخرشه (This Is The End)

کارگردانان فیلم‌اولی

 • کارگردان: ست روگن
 • بازیگران: ست روگن، جیمز فرانکو، جونا هیل
 • سال انتشار: ۲۰۱۳
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۸۳ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۶٫۶ از ۱۰

ست روگن از نظر فنی، در کنار ایوان گلدبرگ، کارگردانی فیلم این آخرشه را بر عهده داشتند و این اتفاق نباید چندان تکان‌دهنده باشد، زیرا روگن تقریبا در همه کارها با شریک خلاق خود همکاری می‌کند. مطمئنا جالب به نظر می‌رسد که این کمدی آخرالزمانی اولین فیلم روگن به‌عنوان کارگردان است. این فیلم از مقیاس بسیار بزرگ‌تری نسبت به کمدی‌های قبلی روگن برخوردار بود و به جلوه‌های بصری زیادی نیاز داشت.

روگن و گلدبرگ این آخرشه را به سبکی منحصربه‌فرد ساختند. آن‌ها اتفاقات کتاب مقدس را به روشی جذاب در هالیوود به نمایش گذاشتند و مرگ‌های افراد فیلم به طرز تکان‌دهنده‌ای وحشتناک بودند. کل بازیگران فیلم، نقش‌های خودشان را بازی می‌کنند. شاید این سبک در همه‌ی آثار جواب ندهد اما باعث شد تا این فیلم بیشتر در یاد و خاطرات باقی بماند. مگر کدام فیلم‌سازی جرأت دارد تا ریحانا و پل راد را هم‌زمانی در یک فیلم بکشد؟ 

۳. یک شب در میامی (One Night In Miami)

کارگردانان فیلم‌اولی

 • کارگردان: رجینا کینگ
 • بازیگران: آلدیس هاج، لزلی اودوم، کینگزلی بن ادیر، الی گوری
 • سال انتشار: ۲۰۲۰
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۹۸ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷٫۱ از ۱۰

در سال ۲۰۱۹، رجینا کینگ برای بازی فوق‌العاده‌اش در فیلم اگر خیابان بیل می‌توانست حرف بزند و نقش‌آفرینی در قالب شخصیت اصلی سریال نگهبانان اچ‌بی‌او، به ترتیب برنده‌ی جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل زن و برنده جایزه امی شد. بسیاری انتظار داشتند که کینگ که در اوج دوران حرفه‌ای خود بود، در یک نقش برجسته‌ی جدید حضور پیدا کند. در عوض او تصمیم گرفت اولین کارگردانی خود را با فیلم سرگرم‌کننده و عمیق یک شب در میامی بر اساس نمایشنامه کمپ پاورز تجربه کند.

آثار متعددی وجود دارند که بیشتر زمان آن‌ها در یک مکان ثابت می‌گذرد و به مدت طولانی به همان شکل باقی می‌مانند و کمی کسل‌کننده می‌شوند اما یک شب در میامی چنین فیلمی نیست. کینگ، فیلمی طولانی اما جذاب ساخت که چهار نفر از مهم‌ترین سیاهپوستان آمریکایی تاریخ یعنی مالکوم ایکس (کینگزلی بن ادیر)، محمد علی (الی گوری)، سم کوک (لزلی اودوم جونیور) و جیم براون (آلدیس هاج) در آن حضور دارند. 

۲. کلاس هشتم (Eighth Grade)

کارگردانان فیلم‌اولی

 • کارگردان: بو برنهم
 • بازیگران: السی فیشر، فرد هچینگر، لوک پریل
 • سال انتشار: ۲۰۱۸
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۹۹ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷٫۴ از ۱۰

بو برنهم با شوخ‌طبعی تاریک خود، طرفداران زیادی در بین متولدین دهه ۸۰ و ۹۰ میلادی پیدا کرده است. در حال حاضر، این ستاره‌ی کمدین، شروع به ساخت ویدیوهای خاص خود در یوتیوب کرده است. او در اولین تجربه‌ی کارگردانی خود، کلاس هشتم، تسلط کامل خود بر برخی از مضامین سینمایی را به تصویر می‌کشد. بسیاری از افراد فکر می‌کنند که تصویر برنهم از مدارس دبیرستان مدرن، دقیق‌ترین تصویر تاریخ از این مدارس است. فیلم برنهم به طور دقیقی طبیعت ناخوشایند و مضطرب دوران دبیرستان را بازسازی می‌کند؛ جایی که حتی یک جهش جزئی هم می‌تواند به معنای پایان جهان یک فرد باشد.

داستان این فیلم در یک مدرسه دبیرستان معمولی آمریکایی اتفاق می‌افتد. برنهم می‌تواند کلاس هشتم را پر از تنش کند اما این کار را انجام نمی‌دهد و این همان چیزی است که او را به یک فیلم‌ساز قوی تبدیل کرده است. السی فیشر در نقش کایلا، کاملا عالی ظاهر می‌شود و این شخصیت را به طبیعی‌ترین شکل ممکن به تصویر می‌کشد. دیدن این فیلم برای هر کسی که در حال حاضر در دوران دبیرستان با مشکل روبه‌رو است یا در گذشته چنین معضلی داشته است، توصیه می‌شود، زیرا برنهم به ما نشان می‌دهد که ما هرگز تنها نبوده‌ایم و نیستیم. 

۱. بوک اسمارت (Booksmart)

کارگردانان فیلم‌اولی

 • کارگردان: اولیویا وایلد
 • بازیگران: کیتلین دور، بینی فلدستین، بیلی لورد
 • سال انتشار: ۲۰۱۹
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۹۶ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷٫۲ از ۱۰

بسیاری از افراد اولین تجربه‌ی کارگردانی اولیویا وایلد یعنی بوک اسمارت را به‌عنوان بازسازی غیررسمی سوپربد با تغییر جنسیت شخصیت‌ها می‌دانند اما اگر تا به حال این فیلم را دیده باشید، می‌دانید که این قضیه به هیچ وجه صادق نیست. بوک اسمارت قطعا طنز تند و نوجوانانه زیادی در سرتاسر خود دارد و مرزهای ژانر کمدی نوجوانان را با داستانی درباره رها کردن احساسات، جابه‌جا می‌کند.

این حقیقت که بوک اسمارت اولین فیلم وایلد به‌عنوان کارگردان است، پس از تماشای فیلم شما را بیشتر شگفت‌زده می‌کند. وایلد دنیای منحصر‌به‌فرد خود را درون فیلم ایجاد می‌کند. این اثر در اوج خود یک انیمیشن استاپ موشن (به معنای واقعی کلمه) دارد که مغایرتی با خود فیلم ندارد. بسیاری از کمدی‌های درجه‌ی آر نوجوانان، فقط بر روی پسران تمرکز می‌کنند اما وایلد با بوک اسمارت، دختران را در رأس کار قرار می‌دهد و اثری لذت‌بخش و سرحال کننده می‌آفریند.

منبع: collider

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه