۱۵ سریال‌ کمدی برتر یک دهه‌ی اخیر؛ از «فلیبگ» تا «تد لاسو»

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۴ دقیقه

سریال کمدی امریکایی حالا سال‌هاست که به سبد کالای فرهنگی ما اضافه شده است. بسیاری از ما، علاقه‌مندان به دنیای نمایش و سرگرمی، بهترین سریال‌های کمدی امریکایی یا گاهی انگلیسی معروف را خوب دیده‌ایم و خوب می‌شناسیم. در مواردی حتی تکیه‌کلام‌ها و جملات قصارشان وارد زندگی‌هامان شده و در موقعیت‌های مختلف به کار برده می‌شوند. گاهی حتی الگوی بعضی سریال‌های داخلی می‌شوند و جواب هم می‌دهند. اما این الگوبرداری‌های شخصی یا رسمی فقط دیگر به مثلاً سریال «فرندز» محدود نمی‌شود. قرن بیست و یکم سریال‌های کمدی امریکایی خوب کم به خود ندیده است. البته جایگاه این سریال کمدی امریکایی و چند سریال مشابه دیگر میان هوداران سیتکام محفوظ است، اما دهه‌ی ۲۰۱۰ هم سریال خوب و در سال‌های اخیرتر مینی‌سریال کمدی خوب کم نداشته است. انتخاب و معرفی سریال کمدی خوب کار سختی است؛ این پانزده سریال کمدی، آن‌طور که امتیازات مردمی و منتقدان نشان می‌دهد، جزو بهترین سریال‌های کمدی یک دهه‌ی اخیر بوده‌اند، که بعضی‌هاشان به گوش ما آشناتر است.

۱. بروکلین نه-نه (Brooklyn Nine-Nine)

بروکلین نه-نه، بهترین سریال‌های کمدی

 • سال‌های پخش: ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۱
 • کارگردان (خالق): دن گور
 • بازیگران: اندی سمبرگ، تری کروس، ملیسا فومرو، استفانی بیاتریز، جو لو ترولیو، آندره بروگر
 • امتیاز راتن تومیتوز به سریال: ۹۵ از ۱۰۰

احتمالاً فکر می‌کنید از یک کلانتری پر از کارآگاه‌های احمق و دوست‌داشتنی چیزی جز فاجعه درنمی‌آید، اما فرمول یکی از محبوب‌ترین و بهترین سریال‌های کمدی یک دهه‌ی اخیر گذشته بوده است.  این سریال کمدی توانست یک محل کار معمولی را به بستری برای طنز مضحک، عمق احساسی و شخصیت‌های خوب‌نوشته‌شده تبدیل کند. در حالی که کارآگاه پرالتای کودک‌احوال و در عین حال خوش‌قلب با بازی اندی سامبرگ رهبری گروه را بر عهده دارد، این سریال به همان اندازه که می‌تواند شما را از خنده به گریه بیندازد، دلتان را گرم می‌کند.

۲. جای خوب (The Good Place)

جای خوب

 • سال‌های پخش: ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰
 • کارگردان (خالق): مایکل شور
 • بازیگران: کریستن بل، ویلیام جکسون هارپر، جمیله جمیل، دارسی کاردن، منی جاسینتو، تد دنسن
 • امتیاز راتن تومیتوز به سریال: ۹۷ از ۱۰۰

به «جای خوب» خوش آمدید؛ اینجا همه‌چیز خوب به نظر می‌آید. در حالی که واقعاً نیست و این همان چیزی است که این سریال را بسیار خنده‌دار می‌کند. با «جای خوب» که در زندگی پس از مرگ به ظاهر آرمان‌شهری که کاملاً آن‌طور که به نظر می‌رسد نیست،  می‌گذرد مرزهای سیتکام را جابه‌جا کرد. این سریال کمدی پر از فلسفه، معضلات اخلاقی و مفهوم خودسازی است که همه در یک مجموعه‌ی کمدی عجیب و غریب گنجانده شده است. تماشای النور شلستروپ (کریستن بل) که شخصیت «نه چندان خوب» خود را در این مکان به اصطلاح خوب پیش می‌برد، با هدایت شیطان اصلاح‌شده‌ی همیشه دوست‌داشتنی، و به طرز شگفت‌آوری عمیق، مایکل (با بازی تد دانسون) لذت مطلق است. «جای خوب» یکی از بهترین سریال‌های کمدی یک دهه‌ی اخیر بود.

۳. فلیبگ (Fleabag)

فلیبگ، بهترین سریال‌های کمدی

 • سال‌های پخش: ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۹
 • کارگردان/خالق: هری برادبیر/فیبی والر-بریج
 • بازیگران: فیبی والر-بریج، هیو اسکینر، شان کلیفورد، برت گلمن، بیل پترسون، الیویا کلمن، بن الدریج، جیمی دمتریو، جنی رینزفورد، هیو دنیس
 • امتیاز راتن تومیتوز به سریال: ۱۰۰ از ۱۰۰

سریال دو فصلی که قرار بود یک مینی‌سریال کمدی تک‌فصلی باشد اما به دلیل استقبال غیرمنتظره و فراوان مخاطبان به دو فصل تبدیل شد و یکی از بهترین سریال‌های کمدی تمام دوران را با طرفداران این ژانر به یادگار گذاشت. (فصل اول بر اساس یک نمایش تک‌نفره، که آن هم به نوبه‌ی خود فوق‌العاده است، نوشته و با بازی فیبی والر بریج، پدیده‌ی نوظهور کمدی از سوی بی‌بی‌سی ساخته شد.) و از آنجا که بی‌بی‌سی استاد تولید سریال‌های خوب است، «فلیبگ» تبدیل به پدیده‌ی سریال‌های کمدی در یک قرن اخیر شد. این سریال کمدی عاشقانه (که در واقع کمدی سیاه است) شاید یکی نامتعارف‌ترین سریال‌های کمدی این فهرست باشد و این بخشی از خارق‌العادگی آن است.

سریال در هر دو فصل کلاس پیشرفته‌ی فیبی والر-بریج در نویسندگی و بازیگری است که ما را در برابر شخصیتی قرار می‌دهد که به شکل قابل توجهی نقص دارد و در بیان و به نمایش گذاشتن نقصان‌هایش بی‌پرواست، پر از شوخ‌طبعی طعنه‌آمیز و هوشمندانه است و با شکستن دیوار چهارم در صراحت و صمیمت با مخاطب فوق‌العاده عمل می‌کند و همان اندازه که خنده‌دار است، در عین حال روشنگرانه است. «فلیبگ» یک جواهر کمدی تراژدی است که با غم، شهوت، عشق و رابطه‌ای نابهنجار اما لذت‌بخش با یک «کشیش جذاب» سروکار دارد و باعث می‌شود هم از ته دل بخندید و گریه کنید، و البته به جسارت فیبی والر بریج در خلق و اجرای کمدی جسورانه آفرین بگوید، و تصمیمات زندگی‌ خود را زیر سؤال ببرید؛ گاهی باعث می‌شود همه‌ی این کارها در یک قسمت انجام دهید.

اگر فصل اول این سریال که به تنهایی کوبنده و درخشان است، با طنز، عنصر غافلگیری و شخصیت‌های دوست‌داشتنی اما به شکلی بی‌رحمانه انگلیسی‌اش می‌تواند در ذهن مخاطب حک شود، فصل دوم با فاصله گرفتن از جنبه‌ی وجودی قهرمانِ ضدّ قهرمان، و پرداختن به وجه عاشقانه‌ی شخصیت، هم یکی از جذاب‌ترین زوج‌های نمایشی و هم زیباترین و در عین حال دردناک‌ترین رابطه‌های عاشقانه‌‌ی بر صفحه‌ی نمایش را برای ما دوستداران کمدی، کمدی بی‌پروا و صادق، به یادگار می‌گذارد.

۴. ریک و مورتی (Rick and Morty)

ریک و مورتی

 • سال‌های پخش: ۲۰۱۳ تا امروز
 • کارگردان (خالق): جاستین رویلند، دان هارمون
 • بازیگران: جاستین رویلند، کریس پارنل، اسپنسر گرمر، سارا چالک
 • امتیاز راتن تومیتوز به سریال: ۹۲ از ۱۰۰

یک دانشمند الکلیِ پوچ‌گرا و دیوانه را بردارید، نوه‌ی خوش‌قلب اما به‌سادگی مضطرب‌شویش را به او اضافه کنید، «ریک و مورتی» را خواهید داشت. این سریال انیمیشنی مخصوص بزرگسالان، که شبیه «بازگشت به آینده» (Back to The Future) است، اگر مارتی مک‌فلای اضطراب شدید داشت و دکتر براون شخصیت خداگونه‌ای بی‌تفاوت، ماجراجویی‌های فضایی خطرناک این پدربزرگ و نوه را روایت می‌کند که با کمدی سیاه ترکیب شده است. روایت‌های پیچیده، بن‌مایه‌ی فلسفی و شخصیت‌های تراژیک کمدی این سریال، آن را به پدیده‌ای فرهنگی تبدیل کرده است. سریال ترکیبی است فوق‌العاده از شادی و ترس وجودی که بازتابی عجیب اما دقیق از زمانه‌ی ماست.

۵. شتز کریک (Schitt’s Creek)

شتز کریک، بهترین سریال‌های کمدی

 • سال‌های پخش: ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۰
 • کارگردان (خالق): یوجین لوی، دن لوی
 • بازیگران: یوجین لوی، کاترین اوهارا، دن لوی، انی مورفی، امیلی همپشر، جن رابرتسن، کریس الیوت، تیم رزان، سارا لوی، داستین میلیگان، نوا رید، کارن رابینسن، جان همفیل
 • امتیاز راتن تومیتوز به سریال: ۹۳ از ۱۰۰

این سریال کمدی خانوادگی یک خانواده‌ی ثروتمند را برمی‌دارد می‌گذارد در شهری کوچک با نامی بامزه و کمدی ناب می‌سازد. این سریال حکایت خانواده‌ی رز را دنبال می‌کند که بعد از دست دادن ثروت خود، مجبور می‌شوند در شهر «شتز کریک» زندگی کنند، شهری که در زمان ثروتمندی‌شان به شوخی خریده بودند. سفر خنده‌دار آن‌ها از عرش به فرش و ارتباطات صمیمانه‌ای که با ساکنان دمدمی‌مزاج شهر برقرار می‌کنند، پر از لحظات خنده‌آور است. بازی فوق‌العاده کاترین اوهارا در نقش مویرا رز، با لباس‌های عجیب و غریب و لهجه‌ی غیرقابل فهمش، به خودی خود یک شاهکار کمدی است. اصلاً این سریال به توضیح اضافه نیاز ندارد.

۶. بوجک هورسمن (Bojack Horseman)

بوجک هورسمن

 • سال‌های پخش: ۲۰۱۴ تا ۲۰۲۰
 • کارگردان (خالق): رافائل باب واکسبرگ
 • بازیگران: ویل آرنت، ایمی سداریس، الیسون بری، آرون پال
 • امتیاز راتن تومیتوز به سریال: ۹۳ از ۱۰۰

وقتی یک ستاره‌ی تلویزیونی شکست‌خورده و افسرده را با هجونامه‌ی هالیوود و یک سری شخصیت‌ حیوان انسان‌نما حیوانات ترکیب می‌کنید، نتیجه چه می‌شود؟ البته که «بوجک هورسمن»! این سریال انیمیشنی درباره‌ی اسبی انسان‌نما که زندگی، حرفه و وجوه تاریک شخصی خود را پیش می‌برد، در واقع نگاهی منتقدانه، صریح و به‌شدت طناز به فرهنگ زندگی سلبریتی‌ها و مشکلات روانی دارد. کمدی سیاه این سریال محبوب شاید برای عده‌ای آزاردهنده باشد اما برای برقراری ارتباط با آن باید کمی به‌ خودتان و سریال وقت بدهید.

۷. آنچه در تاریکی انجام می‌دهیم (What We Do in the Shadows)

آنچه در تاریکی انجام می‌دهیم، بهترین سریال‌های کمدی

 • سال‌های پخش: ۲۰۱۹ تا امروز
 • کارگردان (خالق): جامین کلمنت
 • بازیگران: کیوان نواک، مت بری، ناتاشا دمتریو، هاروی گی‌ین
 • امتیاز راتن تومیتوز به سریال: ۹۸ از ۱۰۰

«خون‌آشام‌ها در دنیای واقعی» ساده‌ترین راه برای توصیف این سریال مستندنما درباره‌ی خون‌آشام‌های چند صدساله است که سعی می‌کنند زندگی روزمره‌ی مدرن را پیش ببرند. این سریال کمدی ترسناک بر اساس فیلم کالت تایکا وایتیتی و جامین کلمنت، «آنچه ما در سایه‌ها انجام می‌دهیم» یک ابسورد فوق خنده‌دار است با طنزی خونسردانه و پر از شوخی‌های فیزیکی. تماشای جدال خون‌آشام‌های باستانی با کارهای خانه، دعواهای هم‌اتاقی‌ها و جلسات شورای شهر استاتن آیلند منبع دائمی خنده است. شیمی کمدی میان شخصیت‌های اصلی، بسیار سرگرم‌کننده و جذاب است.

۸. بری (Barry)

بری

 • سال‌های پخش: ۲۰۱۸ تا ۲۰۱۳
 • کارگردان (خالق): الک برگ، بیل هیدر
 • بازیگران: بیل هیدر، استیون روت، سارا گلدبرگ، گلن فلشلر، آنتونی کاریگان، هنری وینکلر
 • امتیاز راتن تومیتوز به سریال: ۹۸ از ۱۰۰

«بری» ترکیبی منحصر به‌فرد از کمدی سیاه، درام و تریلر جنایی است که به نحوی موفق می‌شود. بیل هدر نقش یک قاتل را بازی می‌کند که در حالی که در لس‌آنجلس مشغول به کار است، به کلاس بازیگری می‌رود. ایجاد تعادل این شخصیت میان هیاهو و سختی‌های یک قاتل قراردادی بودن با دنیای عاطفی خالص دانشجویان تئاتر، در عین اینکه در حال کشف نسانیت خود است، به همان اندازه که خنده‌دار است، تکان‌دهنده است. نتیجه یک مطالعه‌ی شخصیت تراژدی کمدی است که به اندازه‌ی موضوعش غیرمنتظره است.

۹. تد لاسو (Ted Lasso)

تد لاسو

 • سال‌های پخش: ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۳
 • کارگردان (خالق): بیل لارنس، جیسون سودیکیس، برندن هانت، جو کلی
 • بازیگران: جیسون سودیکیس، هانا وادینگهام، جرمی سوئیفت، فیل دانستر، برت گلدشتاین، برندن هانت، نیک محمد، جونو تمپل
 • امتیاز راتن تومیتوز به سریال: ۸۹ از ۱۰۰

چه کسی می‌دانست که یک طرح تبلیغاتی ان‌بی‌سی اسپورتس (NBC Sports) به یکی از دلچسب‌ترین و بهترین سریال‌های کمدی دهه‌ی گذشته تبدیل می‌شود؟ تد لاسو با بازی جیسون سودیکیس یک مربی فوتبال آمریکایی بی‌وقفه خوشبین است که برای مدیریت یک تیم فوتبال لیگ برتر انگلیس استخدام می‌شود. او با اینکه هیچ تجربه‌ای در مربیگری ندارد، اما خرد و جذابیت دوست‌داشتنی کم‌کم هم تیمش و هم مخاطبان را به خود جلب می‌کند. این سریال کمدی جدید سرحال پر از خنده‌های غیر قابل پیش‌بینی و شخصیت‌های دوست‌داشتنی است.

۱۰. فاجعه (Catastrophe)

فاجعه، بهترین سریال‌های کمدی

 • سال‌های پخش: ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۰
 • کارگردان (خالق): راب دلینی، شارون هورگان
 • بازیگران: راب دلینی، شارون هورگان
 • امتیاز راتن تومیتوز به سریال: ۹۸ از ۱۰۰

یک آمریکایی که در لندن کار می‌کند، رابطه‌ای یک‌هفته‌ای را با زنی ایرلندی آغاز می‌کند. یک ماه بعد، زن به او زنگ می‌زند تا به او بگوید که باردار است. این پیرنگ معمول یک سریال کمدی عاشقانه نیست، اما «فاجعه» با موضوع منحصربه‌فردش و شیمی غیرقابل انکار بین بازیگران اصلی‌اش، راب دیلینی و شارون هورگان، موفق می‌شود. این سریال از به نمایش گذاشتن آشفتگی موجود در روابط، پدر و مادر بودن و به طور کلی زندگی هیچ ابایی ندارد. به همان اندازه که خنده‌دار است، به طرز دردناکی صادقانه است، یک تغییر فضای تازه در ژانر کمدی.

۱۱. خانم میزل شگفت‌انگیز (The Marvelous Mrs. Maisel)

خانم میزل شگفت‌انگیز

 • سال‌های پخش: ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۳
 • کارگردان (خالق): ایمی شرمن-پالادینو
 • بازیگران: ریچل بروزناهان، الکس بورستین، مایکل زیگن، مارین هینکل، تونی شالهوب، کوین پولاک
 • امتیاز راتن تومیتوز به سریال: ۹۰ از ۱۰۰

آقایان کنار بروید، این خانم یک میکروفون دارد و از استفاده‌ی از آن هیچ ترسی ندارد! «خانم میزل شگفت‌انگیز» که به تازگی با پنجمین فصل کار خود را به پایان رساند، همچون «فلیبگ» با قهرمان زن جسور و فوق خنده‌دارش (از جنسی متفاوت) قصه‌ای سرگرم‌کننده و دیدنی در راستای توانمندسازی زنان را روایت می‌کند و یکی از بهترین سریال‌های کمدی یک دهه‌ی اخیر و این فهرست (سرخوشانه‌ترین سریال این فهرست) است. این سریال رنگارنگ و بسیار شیک داستان زن خانه‌داری را در دهه‌ی ۱۹۵۰ روایت می‌کند؛ دوره‌ای که جای زنان هنوز فقط در خانه و آشپزخانه بود و زنان کمی بیرون خانه کار می‌کردند، چه برسد به اینکه بخواهند قدم به دنیای سرگرمی بگذازند و کمدین استندآپ شوند.

این سریال در شوخ‌طبعی، سبک و بازی بی‌نقص ریچل برازناهان در نقش شخصیت اصلی، میج میزل، عالی و بی‌نظیر است. آن‌ها که شخصیت میج میزل را دوست ندارند و او را خودخواه و خودشیفته می‌خوانند، از اساس با زنی که در عین زیبایی و ملاحت، باهوش باشد و قدرت تکلم خوبی داشته و بامزه و جاه‌طلب هم باشد، مشکل دارند. در خود سریال هم چنین است؛ همسر و اعضای خانواده‌ و جامعه هم به راحتی این ترکیب را یک‌جا نمی‌پذیرند و موانعی بر سر راهش می‌گذارند. اما این زن در عین حفظ زیبایی و خوش‌پوشی، با هوش و اراده و تلاش فراوان هنجارهای اجتماعی را زیر پا می‌گذارد و در نهایت، به همه ثابت می‌کند لیاقت آنچه را ادعا می‌کند در وجودش هست، دارد. او لایق آن است که در بزرگ‌ترین و بهترین صحنه‌ها مخاطبان میلیونی تلویزیون را از خنده روده‌بر کند، نه فقط مخاطبان آخرشبی و مست کافه‌ها و باشگاه‌های شبانه‌ی نیویورک را. این سریال کمدی محبوب از طنز تند و صریح، زیبایی‌شناسی پر جنب و جوش، و گفت‌و‌گوهای تند و تیز و هوشمندانه‌ی خود بهره می‌برد و شما محال است در پایان، این جواهر کمدی را ایستاده و البته چشمانی پر از اشک و لبخندی گشاده بر لب تشویق نکنید.

۱۲. آتلانتا (Atlanta)

آتلانتا، بهترین سریال‌های کمدی

 • سال‌های پخش: ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۲
 • کارگردان (خالق): دونالد گلاور
 • بازیگران: دونالد گلاور، برایان تایری هنری، کیت استنفیلد، زازی بیتز
 • امتیاز راتن تومیتوز به سریال: ۹۸ از ۱۰۰

«آتلانتا» دونالد گلاور یک کمدی پوچ‌گرایانه همراه با تفسیر اجتماعی است که شخصیت گلاور، ارن را دنبال می‌کند، کسی که از پرینستون انصراف داده و مدیر موسیقی شده و تلاش می‌کند تا حرفه‌ی رپ پسر عمویش را در آتلانتا به موفقیت برساند. این سریال سناریوهای عجیب و غریبی دارد که مرزهای کمدی، قصه‌گویی سورئال و یک تصویر بی‌رحمانه صادقانه از زندگی در حاشیه‌ی جامعه‌ی امریکایی را جابه‌جا می‌کند. این سریال شما را به سفری هیجان‌انگیز به دنیای موسیقی هیپ‌هاپ است، جایی که مرز بین خنده و اندوه در آن از بین می‌رود.

۱۳. متد کامینسکی (The Kominsky Method)

متد کامینسکی

 • سال‌های پخش: ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۱
 • کارگردان (خالق): چاک لوری
 • بازیگران: مایکل داگلاس، آلن آرکین، سارا بیکر، نانسی تراویس
 • امتیاز راتن تومیتوز به سریال: ۹۳ از ۱۰۰

پیر شدن آسان نیست، اما تماشای مایکل داگلاس و آلن آرکین، که به تازگی از دنیا رفت، در «روش کامینسکی» لذتی خالص دارد. داگلاس نقش سندی کامینسکی، معلم بازیگری پیشکسوت را بازی می‌کند و آرکین، نورمن، مدیر برنامه‌ و دوست قدیمی اوست. این سریال با طنز، ترحم و نگاهی غافلگیرکننده به مقوله‌ی پیری می‌پردازد. تماشای این قدیمی‌ها که در سال‌های طلایی‌شان، مثل پیدا کردن یک آووکادوی کاملاً رسیده در سوپرمارکت است؛ شگفت‌آور، رضایت‌بخش و خنده‌دار.

۱۴. معاون رئیس جمهور (Veep)

معاون رئیس جمهوری

 • سال‌های پخش: ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۹
 • کارگردان (خالق): آرماندو ایانوچی
 • بازیگران: جولیا لوئی-درایفوس، آنا کلامسکی، تونی هیل، رید اسکات، تیموتی سیونز، مت والش، سوفی بردشاو، کوین دان، گری کول، سم ریچاردسون
 • امتیاز راتن تومیتوز به سریال: ۹۳ از ۱۰۰

سریال‌های کمی هستند که می‌توانند با توهین‌های تند و تیز و طنز سیاسی «معاون رئیس‌جمهور» برابری کنند. بازی جولیا لوئیس-دریفوس در نقش سلینا مایر، معاون رئیس جمهور (و بعدها رئیس جمهور) خودشیفته، بددهن و اغلب ناشی، یک کلاس پیشرفته‌ی کمدی است. فیلمنامه‌ی هوشمندانه و شخصیت‌های متنوع و به‌یادماندنی این سریال، نگاهی بدبینانه و از خنده روده‌بر کنی به نظام سیاسی آمریکا می‌اندازند، و همین آن را به یکی از بهترین سریال‌های کمدی تبدیل کرده است.

۱۵. زندگی پس از مرگ (After Life)

زندگی پس از مرگ، بهترین سریال‌های کمدی

 • سال‌های پخش: ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۲
 • کارگردان (خالق): ریکی جرویز
 • بازیگران: ریکی جرویز، تام بسدن، تونی وی، اشلی جنسن، دیوید بردلی، کری گادلیمن، پنلوپه ویلتون، دیوید ارل
 • امتیاز راتن تومیتوز به سریال: ۷۱ از ۱۰۰

ریکی جرویز را همه به طنز تند و شخصیت صریحش می‌شناسند. هر بار او جایی باشد، چه در مقام مجری یک مراسم جوایز یا برنامه‌ای گفت‌وگومحور یا بازیگر و خالق یک سریال، بدانید که قرار است با کمدی ناب بریتانیایی دسته‌اول از نوع بی‌رحمش مواجه شوید؛ که نه تنها اذیتتان نمی‌کند، بلکه عمیقاً می‌خندادتان، و البته به گریه هم می‌اندازدتان. هرچه باشد کمدی بریتانیایی است دیگر؛ قرار است تلخ و طعنه‌آمیز باشد.

سریال «زندگی پس از مرگ» که یکی از بهترین سریال‌های کمدی نتفلیکس است، قرار بود در اصل مینی‌سریال و یک فصل باشد اما این مجموعه هم به دلیل استقبال فراوان مخاطبان در دو فصل تولید شد، و چه خوب شد که چنین شد. چرا که درست مثل «فلیبگ» به محض تمام کردن فصل اول دلت می‌خواهد باز هم این شخصیت‌ها را ببینی و سرنوشتشان را دنبال کنی. این همه جزو ویژگی‌های منحصربه‌فرد ریکی جرویز است؛ جمع کردن یک مشت آدم عجیب و غریب اما دوست‌داشتنی در یک اداره (اینجا روزنامه‌ای محلی) که خودش در رأس با نگاه بدبینانه و سیاهش به زندگی همه را اذیت می‌کند، اما قلب نرمی دارد و به شدت احساساتی است.

ریکی جرویز در این سریال که ماهرانه روی مرز کمدی و تراژدی حرکت می‌کند، نقش تونی را بازی می‌کند، مردی که پس از مرگ همسرش بر اثر سرطان، زندگی‌اش زیر و رو می‌شود و دیگر علاقه‌ای به ادامه‌‌ی آن ندارد. خودش همچون شخصیت واقعی جرویز نسبت به زندگی نگاهی پوچگرایانه دارد و حالا تنها دلیل بودن و شادی‌اش را از دست داده است و نمی‌داند بدون او با غم از دست دادنش چطور کنار بیاید. این سریال با ترکیبی از صداقت بی‌رحمانه، کمدی سیاه و گرما و صمیمیتی غیرمنتظره به غم، افسردگی و ارتباط انسانی می‌پردازد. کمی شبیه خوردن غذای تند است؛ می سوزد، چشمانتان را آب می‌اندازد، اما نه تنها نمی‌توانی کنارش بگذاری، بلکه بیشتر ازش می‌خواهی‌.

منبع: startefacts

راهنمای تماشای سریال


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما