۱۰ شخصیت شرور برتر سریال‌های کمدی (سیت‌کام‌ها)

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۰ دقیقه
شرور سیت کام‌ها

وقتی از سریال‌های کمدی و سیت کام‌ها حرف می‌زنیم، اولین چیزی که به ذهن یک مخاطب عادی می‌آید چیست؟ بازیگران و احساس نوستالژیکی که نسبت به آن‌ها داریم، روابط عاشقانه شخصیت‌ها یا شاید هم شوخی‌های ماندگار سریال ولی به احتمال زیاد ذهن مخاطب هرگز سمت شخصیت‌های شرور سریال نمی‌رود. چرا که بسیاری از مردم فکر می‌کنند شخصیت‌های شرور مختص سریال‌های درام و اکشن هستند و در سریال‌های کمدی و سیت کام‌ها هیچ اثری از آن‌ها نیست.

این عقیده مطلقاً اشتباه است. تمام سریال‌های کمدی ممتاز به یک شخصیت شرور منحصر به فرد احتیاج دارند تا بلای جان باقی شخصیت‌ها شود و با خلق موقعیت‌های خنده‌دار به سریال کمک کند. به طور کلی شخصیت‌های شرور در سیت کام‌ها یک ابزار روایی پراهمیت به شمار می‌آیند؛ به همین دلیل  در طول چند دهه اخیر سهم سیت کام‌ها در خلق چنین شخصیت‌هایی به هیچ وجه کم نبوده.

شخصیت‌های شرور به طور مداوم برای شخصیت‌های اصلی سریال دردسر درست می‌کنند و آن‌ها را در مرکز هرج و مرج قرار می‌دهند. به این ترتیب است که برخی از خاطره‌انگیزترین و بهترین لحظات سیت کام‌ها خلق می‌شوند. ناگفته نماند گاهی اوقات این شخصیت‌ها به واسطه بازیگر خوبی که دارند، میان هواداران سریال آن‌قدر برجسته می‌شوند که محبوبیت‌شان حتی از شخصیت‌های اصلی هم پیشی می‌گیرد.

۱.‌ دوایت شروت سریال «اداره» (The Office)

دوایت شروت

اگر از کمدی‌بازهای قهار بپرسید شرورترین شخصیتی که تا به حال در یک سیت کام دیده‌اید کیست، احتمالاً بیش از نیمی از آن‌ها به دوایت شروت (با بازی درخشان رین ویلسون) در سریال «اداره» اشاره می‌کنند. کسانی که از شخصیت دیگری نام می‌برند هم بدون شک قبل از آنکه تصمیم‌شان را بگیرند، دوایت را در نظر گرفته‌اند. در ابتدای سریال به نظر می‌رسد دوایت یکی دیگر از کارمندان ساده‌لوح شرکت داندر میفلین باشد، اما هرچه سریال جلوتر می‌رود، مخاطب بیشتر متوجه نبوغ شیطانی دوایت می‌شود.

دوایت شروت هرگز نتوانست به آرزوی خود که مدیریت شعبه بود دست پیدا کند، برای همین هم به یک شرور تمام عیار تبدیل نشد. با این حال او در گوشه و کنار اداره پرسه می‌زد و هر بار فرصتی به دست می‌آورد، یکی از نقشه‌های شیطانی خود را به اجرا درمی‌آورد. دوایت در طول سریال «اداره» بارها باعث خلق خاطره‌انگیزترین و بامزه‌ترین صحنه‌های سریال شده، به نوعی که بدون دوایت شروت، «اداره» آن سریالی که امروز می‌شناسیم نمی‌شد.

شیطنت‌های دوایت شامل به آتش کشیدن اداره، شلیک یک اسلحه در محیط کار، حمل چاقو، کشتن گربه یکی از همکاران و تکه تکه کردن یک آدمک که برای آموزش کمک‌های اولیه استفاده می‌شد، می‌شود. ناگفته نماند که رابطه دوایت با جیم (با بازی جان کراسینسکی) به طور ویژه‌ای رضایت‌بخش بود. دوایت از هر فرصتی برای زیرآبِ جیم را زدن استفاده می‌کرد و تلاش داشت با اثبات برتری خود، ترفیع بگیرد و رئیس جیم شود. اما اغلب اوقات این جیم بود که با شوخی‌های هوشمندانه خود حرص دوایت را درمی‌آورد.

کتاب The Office and Philosophy اثر Jeremy Wisnewski انتشارات Wiley-Blackwell

۲. استووی گریفن سریال «فمیلی گای» (Family Guy)

استووی گریفن

استووی گریفن (با صداپیشگی ست مک‌فارلن) یکی از جالب‌ترین شخصیت‌های سریال پرطرفدار «فمیلی گای» است. در فصل‌های جدید سریال استووی به شخصیت خنثی‌تری تبدیل شده، اما در فصل‌های اول سریال استووی یک شرور بی‌نقص بود.

در ابتدای «فمیلی گای» استووی گریفن یک کودک نابغه شیطانی است که صدای کاملاً بالغی دارد و با لهجه بریتانیایی حرف می‌زند. استووی دو هدف مشخص را در زندگی خود دنبال می‌کند، اولی فتح دنیا و سلطه‌‌ی جهانی است و دومی کشتن مادرش لوئیس (با صداپیشگی الکس بورشتاین).

در طول سریال استووی به طور مداوم در اعمال مجرمانه مانند دزدی و قتل شرکت می‌کند. او با نبوغ و دانشی که در علم فیزیک دارد، موفق می‌شود دستگاه کنترل ذهن، ماشین زمان و چند ربات بسازد و از اختراع‌های خود در جهت نقشه‌های شیطانی‌اش استفاده کند و تقریباً به هدفش که سلطه بر جهان است، برسد. اما درنهایت استووی نظرش را عوض می‌کند و وارد مسیر متفاوتی می‌شود. به هر حال دوران شرور بودن استووی در تاریخ سیت کام‌ها ماندگار خواهد بود.

تابلو شاسی طرح انیمیشن مدل Family Guy کد A316

۳. نیومن سریال «ساینفلد» (Seinfeld)

نیومن

اگر سریال «دوستان» (Friends) را دیده باشید بدون شک با دیالوگ نمادین «اوه خدای من» شخصیت‌ جنیس (با بازی مگی ویلر) آشنایی دارید. دیالوگی که گاه شخصیت‌های اصلی سریال نیز هنگام دیدن جنیس، با انزجار آن را تکرار می‌کردند. سریال «ساینفلد» هم یکی از این دیالوگ‌های نمادین دارد، دیالوگی که در تاریخ سیت کام‌ها ماندگار شده و بیانگر ناراحتی و انزجار جری (با بازی جری ساینفلد) از دیدن همسایه همیشه مزاحم خود (با بازی وین نایت) است: «سلام، نیومن» این شخصیت دشمن خونین جری محسوب می‌شود، کسی که از خراب کردن زندگی جری نهایت لذت را می‌برد و آمادگی‌اش را دارد در هر لحظه، به هر نحوی که می‌تواند به جری و هرچه که برای او اهمیت دارد، ضربه بزند.

نیومن دوست نزدیک کریمر (با بازی مایکل ریچاردز) است و اغلب اوقات در نقشه‌های عجیب و غریب او حضور دارد، اما نیومن همیشه در اولین فرصت کاری می‌کند جری و باقی اعضای گروه وارد موقعیت‌های دشوار و پیچیده شوند. عقده‌گشایی‌های شرورانه نیومن در رابطه با جری یکی از عناصر کلیدی سریال «ساینفلد» به شمار می‌آید، عنصری که تماشای این سریال را بسیار سرگرم‌کننده و رضایت‌بخش کرده.

۴. ویل ویتون سریال «تئوری بیگ بنگ» (The Big Bang Theory)

ویل ویتون

در سریال «تئوری بیگ بنگ» ویل ویتون در نقش یک نسخه خیالی از خودش ظاهر می‌شود. از آنجایی که شلدون کوپر (با بازی جیم پارسونز) عاشق فرنچایز «پیشتازان فضا» (Star Trek) است و ویل ویتون هم در آن به ایفای نقش پرداخته، ویتون را به چشم یک قهرمان می‌بیند و همیشه بازی او در «پیشتازان فضا» را ستایش می‌کند. تا اینکه از نزدیک با این بازیگر آشنا می‌شود و به شرارت ذاتی‌اش پی‌ می‌برد. از آنجاست که شلدون و ویتون به دشمنان خونین یکدیگر تبدیل می‌شود. هرچند که در فصل‌های پایانی سریال ویل ویتون رستگار می‌شود و با شلدون آتش‌بس می‌کند.

ویتون آن‌قدر شرور است که برای برنده شدن در یک بازی کارتی به شلدون درباره مرگ مادربزرگ خود دروغ می‌گوید، یا در یک قسمت دیگر که گروه به بازی بولینگ مشغول شده، کاری می‌کند لئونارد (با بازی جانی گالکی) و پنی (با بازی کیلی کوئوکو) رابطه‌ عاطفی‌شان را به هم بزنند؛ فقط برای اینکه گروه‌شان متلاشی شود و درعوض گروه خود ویتون بازی را ببرد. ویل ویتون در دنیای واقعی یک انسان خوش‌قلب و دوست‌داشتنی است، اما در سریال «تئوری بیگ بنگ» چیزی نیست جز تجسم شیطان.

تابلو خندالو مدل سریال تئوری بیگ بنگ The Big Bang Theory کد 13306

۵. تمی سوانسون ۲ – «پارک‌ها و تفریحات» (Parks and Recreation)

تمی سوانسون ۲

ران سوانسون (با بازی نیک آفرمن)، یکی از شخصیت‌های محبوب سریال «پارک‌ها و تفریحات» ۳ تمی سوانسون در زندگی‌ خود دارد. اولین تمی سوانسون (با بازی پاتریشیا کلارکسون) همسر سابق اوست، و دومین تمی سوانسون نیز همسر کنونی (با بازی مگان مولالی که همسر واقعی نیک آفرمن است) او به شمار می‌آید، و درنهایت سومین تمی سوانسون (با بازی پائولا پل) نیز مادر ران است.

ران فردی بسیار ساکت است، کسی که می‌تواند در هر شرایطی آرامش خود را حفظ کند و با خونسردی به امور مختلف بپردازد؛ او حواس‌جمع، متمرکز و با اعتماد به نفس است. اما تمی ۲ بیش از هرکسی می‌تواند ران سوانسون را تغییر بدهد. در حضور تمی ۲ شخصیت ران ۱۸۰ درجه تغییر می‌کند. این‌طور نیست که ران متوجه تأثیر منفی او روی زندگی‌ خود نشود، اما تمی ۲ همیشه وقتی ران حرف از جدایی می‌زند، او را مجبور می‌کند در رابطه بماند. تمی ۲ با فریبندگی مختص خود راهش را به زندگی شخصی و حرفه‌ای ران باز می‌کند. بدون شک او یکی از دغل‌بازترین و فریب‌کارترین شخصیت‌های شرور سیت کام‌ها است.

۶. سی. سی. بابکاک سریال «پرستار بچه» (The nanny)

سی. سی. بابکاک

سی. سی. بابکاک (با بازی لورن لین) در سریال «پرستار بچه» شریک تجاری آقای شفیلد (با بازی چارلز شاگنسی) است، اما جدای از همکاری آن‌ها، سی. سی. به آقای شفیلد علاقه‌ دارد و به همین دلیل اغلب اوقات برای جلب توجه آقای شفیلد، مجبور است با فران (با بازی فران درشر) رقابت کند. درمجموع سی. سی. از شیطنت‌ها و رفتارهای فران بیزار است و نمی‌تواند تحمل‌شان کند.

سی. سی. اگر مشغول قشقرق به پا کردن نباشد، معمولاً به طرز بی‌رحمانه‌ای مشغول توهیت به نایلز (با بازی دنیل دیویس) است. البته نایلز خدمتکار بی‌دست و پایی نیست و به خوبی از پس سی. سی. و زبان درازش برمی‌آید. رابطه خصمانه سی. سی. و نایلز یکی از بهترین عناصر سریال به شمار می‌آید. درمجموع سی. سی. یک شخصیت بدجنس و خودمحور است که مانند شخصیت‌های مشابه در سریال‌های دیگر، به داستان شور تازه‌ای می‌دهد.

۷. اورسلا بوفِی   سریال «دوستان»

اورسلا بوفِی

فیبی (با بازی لیزا کودرو) قلب تپنده سریال «دوستان» است، شخصیتی که همه آن را به خوش‌قلبی، خوش‌بینی، معصومیت و دمدمی‌ مزاج بودن می‌شناسند. فیبی بارها ثابت کرده از آن دوست‌هایی است که می‌توان در پستی‌ها و بلندی‌های زندگی روی حضورشان حساب کرد. اما فیبی یک خواهر دوقلو به نام اورسلا (همچنین لیزا کودرو) دارد که دقیقاً‌ متضاد فیبی است. جدای از اینکه هیچ هدف خاصی در زندگی ندارد و ناامیدانه پیشخدمتی می‌کند، او بدجنس، بی‌رحم، سرد و خودخواه است، آن‌قدر که باورتان نمی‌شود اورسلا و فیبی خواهر دوقلو باشند.

اورسلا برخلاف فیبی در دنیای تجملات بزرگ شده، به همین خاطر فکر می‌کند نسبت به فیبی برتری دارد و آدم موفق‌تری خواهد شد. او یا کاملاً وجود و حضور فیبی را نادیده می‌گیرد، یا توی چشم‌های خواهر دوقلوی خود زل می‌زند و بدترین توهین‌ها را به سمتش روانه می‌کند. اورسلا بدترین خواهری است که شما در تاریخ سیت کام‌ها پیدا خواهید کرد،این شخصیت دوست‌پسرهای فیبی را بارها دزدیده و از نام فیبی برای بازی در فیلم‌های بزرگسالانه استفاده کرده. فیبی هم برای خواهر اورسلا بودن زیادی معصوم و خوب است!

۸. اریک کارتمن سریال «ساوت پارک» (South Park)

اریک کارتمن

اریک کارتمن (با صداپیشگی تری پارکر)‌ یکی از شخصیت‌های اصلی سریال «ساوت پارک» محسوب می‌شود، اما ابداً نمی‌توان او را قهرمان داستان خطاب کرد. کارتمن خودشیفته، نژادپرست و جنسیت‌زده است و هیچ شرم و حیایی هم ندارد. البته ماجرا به همین جا ختم نمی‌شود، او مرتکب انواع و اقسام جرم‌ها شده، از آتش‌سوزی تا قتل و دادن مواد مخدر به کودکان یا حتی آزار و اذیت حیوانات.

با وجود اینکه کارتمن همیشه همراه سه شخصیت اصلی «ساوت پارک» می‌چرخد و با آن‌ها وقت می‌گذارند، او معمولاً نقش شخصیت شرور را دارد و رفتارش با باقی شخصیت‌ها زننده است. یکی از چیزهایی که این شخصیت را بیش از اندازه خطرناک می‌کند، هوش سرشار اوست. درمجموع شخصیت افراطی کارتمن باعث خلق دیوانه‌وارترین لحظات سریال «ساوت پارک» شده، او شاید منفور باشد، اما سریال به حضورش احتیاج دارد.

تی شرت مردانه گالری واو طرح South Park کد CT10218

۹. مدلین وانچ – «بروکلین ۹-۹» (Brooklyn Nine-Nine)

مدلین وانچ

شخصیت‌های سریال «بروکلین ۹-۹» مدام در حال دستگیری آدم‌های بدذات و شرورند، اما از دستگیری یکی از این آدم‌ها عاجز مانده‌اند، کسی که مانند خودشان برای قانون کار می‌کند. مدلین وانچ (با بازی کیرا سدویک) یکی از مقامات محترم و بالارتبه در پلیس نیویورک است که از گذشته دور کاپیتان ریموند هولت (با بازی آندره براگر) را می‌شناسد. کاپیتان هولت از مدلین بیزار است و هیچ احترامی برایش قائل نیست.

ماجرای دشمنی کاپیتان هولت و مدلین به رقابت طولانی‌مدت و بی‌بدیل آن‌ها از ابتدای مشغول به کار شدن در پلیس نیویورک برمی‌گردد. توهین‌های کوبنده‌ای که میان این دو رد و بدل می‌شود، رقابت‌شان را تماشایی و خنده‌دار کرده. مدلین یک بار به کاپیتان هولت گفت او را با یک تی قدیمی کثیف اشتباه گرفته، درعوض هولت هم همیشه مدلین را عجوزه خطاب می‌کند. شیمی مابین این دو شخصیت سریال را هیجان‌انگیز و خصومت طولانی‌مدت‌ آن‌ها را به یکی از مسائل محبوب هواداران تبدیل کرده است.

۱۰. مونتگومری برنز سیمپسون‌ها (The Simpsons)

مونتگومری برنز

چارلز مونتگومری برنز (با صداپیشگی هری شیرر) که معمولاً با آقای برنز خطاب می‌شود، رئیس هومر سیمپسون (با صداپیشگی دان کاستلانتا) است. او که مالکیت نیروگاه هسته‌ای اسپرینگفیلد را دارد، نمونه کامل یک سرمایه‌دار حریص و شرور به شمار می‌آید و نماینده بدترین شرکت‌های آمریکایی است.

برای آقای برنز جز ثروت خودش، باقی مسائل کوچک‌ترین اهمیتی ندارند. او آن‌قدر خودش را دست بالا می‌گیرد که با کارکنان خود مانند شهروندان درجه دو رفتار می‌کند. یکی از چیزهایی که مونتگومری برنز به آن شهرت دارد، آزاد کردن سگ‌های شکاری به سمت هر کسی است که با او دشمنی کند. او تکیه‌ کلامش، عبارت «عالی»، را طوری با صدای آهسته و لحن شوم بیان می‌کند که در سریال «سیمپسون‌ها» همه از او می‌ترسند.

ساعت مچی عقربه ای والار طرح سیمپسون‌ها کد LF2486

 

منبع: COLLIDER

راهنمای تماشای سریال
برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما