۱۰ اپیزود «آینه سیاه» که کمتر به آن‌ها پرداخته شده است

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۸ دقیقه
بهترین اپیزودهای آینه سیاه

«آینه سیاه» (Black Mirror) با الهام از سریال تحسین‌شده‌ی «منطقه نیمه روشن» (The Twilight Zone) توانست به یکی از مهم‌ترین نمایش‌های تلویزیونی قرن بیست و یکم در ژانر علمی-تخیلی تبدیل شود. بهترین اپیزودهای آینه سیاه تفکرات عمیقی درباره‌ خطرات فناوری معاصر، دنیای دیجیتال و همچنین موضوعات اجتماعی اساسی را در اختیار مخاطب قرار می‌دهد.

بیشتر قسمت‌های آینه سیاه به موضوعات خیالی‌ای می‌پردازد که ما می‌توانیم تاحدی آن‌ها را در دنیای امروز لمس کنیم و درواقع یک معادل عینی برای اندیشه و احساسات ما تلقی می‌شوند. بدین علت این سریال بسیار تأثیرگذار است و مخاطب را درمقابل این پرسش قرار می‌دهد که با پیشرفت تکنولوژی در آینده چه اتفاقاتی رخ خواهد داد؟ برخی از قسمت‌های آینه سیاه، بیشتر از بقیه مورد بحث هستند، اما تعدادی دیگر حتی با وجود داستانی پرکشش و مفهومی، روابط علت و معلولی دقیق، شخصیت‌پردازی‌های عالی و جهان بصری گیرا بسیار دست‌کم گرفته شده‌اند. ما در این مطلب ۱۰ مورد از بهترین اپیزودهای آینه سیاه را تحلیل کرده‌ایم که از آن‌ها به عنوان یک قسمت خوب کمتر یاد شده است.

۱۰- کله آهنی (Metalhead)

بهترین اپیزودهای آینه سیاه

 • کارگردان: دیوید اسلید
 • بازیگران: مکسین پیک، جیک دیویس، کلینت دایر
 • تاریخ انتشار: ٢١ دسامبر ٢٠١٧
 • امتیاز IMDb به سریال: ۶.۶ از ١٠

«کله آهنی» یکی از کم بیننده‌ترین و بهترین اپیزودهای آینه سیاه به حساب می‌آید و بدون‌شک شایسته توجه بیشتری از سوی مخاطبان است. این قسمت از سریال، یک جهان علمی-تخیلی با چشم‌انداز پسا-رستاخیزی‌ را به نمایش می‌گذارد و تمرکز اصلی آن بر شخصیتی‌ست که تمام تلاش خود را برای حفظ بقا در سرزمینی مملو از سگ‌های رباتی می‌کند.

درواقع روایت ساده‌، افتتاحیه ضعیف و بی‌معنی اثر باعث شده که حتی با وجود دنیای خیالی جالب‌توجه و کنش‌های هیجان‌انگیز، مخاطبان آن را نادیده بگیرند. قصه‌ی این قسمت، پیرامون فناوری‌های مرتبط با هوش مصنوعی است که شاید هم چندان هم نو‌آورانه و پیشگام دیده نمی‌شوند، اما علی‌رغم همه‌ی این تفاسیر، نباید به راحتی از «کله آهنی» گذر کرد.

۹- افعی‌ها ضربه می‌زنند (Striking Vipers)

بهترین اپیزودهای آینه سیاه

 • کارگردان: اوئن هریس
 • بازیگران: آنتونی مکی، یحیی عبدالمتین دوم، نیکول بهاری، پام کلمنتیئف
 • تاریخ انتشار: ۵ ژوئن ۲۰۱۹
 • امتیاز IMDb به سریال: ۶.۸ از ۱۰

تمام قسمت‌های فصل پنجم سریال «آینه سیاه» با نقدهای متفاوتی مواجه شد که تعدادی از آن‌ها، مانند «افعی‌ها ضربه می‌زنند» بیشتر از همه زیر ذره‌بین منتقدین قرار گرفتند. قسمت اول فصل پنجم سریال درباره‌ی دو دوست است که پس از سال‌ها دوری، مجددا بایکدیگر مواجه می‌شوند. آن‌ها با وارد شدن به جهان یک بازی‌‌ ویدوئی، اتفاقات عجیبی را پشت‌سر می‌گذرانند که زندگی‌شان را به طور کل تغییر می‌دهد.

«افعی‌ها ضربه می‌زنند» یکی از بهترین اپیزودهای آینه سیاه است که برای به تصویر کشیدن مسائل جنسی بسیار مورد بحث قرار گرفت، اما در هرصورت با نگاهی متمایز و خلاقانه توانست مسائلی همچون دوستی، خانواده، عشق و زیبایی را زیر سوال ببرد. این قسمت از سریال، حتی اگر شبیه به یک اثر ناتمام باشد و مخاطب را در بعضی مفاهیم قانع نکند، همچنان سزاوار توجه افزون‌تری است و قطعا ارزش دیدن و بررسی دارد.

۸- دریاچه هِنری (Loch Henry)

بهترین اپیزودهای آینه سیاه

 • کارگردان: سم میلر
 • بازیگران: دانیل پورتمن، مونیکا دولان، جان هانا
 • تاریخ انتشار: ۱۵ ژوئن ۲۰۲۳
 • امتیاز IMDb به سریال: ۷.۳ از ۱۰

«دریاچه هِنری» با نقطه‌عطف تاثیرگذارخود و روایتی عینی و ملموس، بُعد تازه‌ای را به سریال «آینه سیاه» بخشید و برخلاف بسیاری از اپیزودها، فاقد ایده‌های علمی-تخیلی است. قسمت دوم فصل ششم قطعا به خاطر فضایی نفس‌گیر، لحن متفاوت و تعریفی خلاقانه که از یک جهان جنایی دارد در بین ترسناک‌ترین قسمت‌های این سریال با رتبه بالایی قرار می‌گیرد.

داستان «دریاچه هِنری» روی یک زوج جوان به نام دیویس و پیا تمرکز دارد. آن‌ها تصمیم می‌گیرند به روستایی سرسبز سفر کنند که تاریخچه‌ی قتل‌هایی وحشتناک در خود حفظ کرده و اکنون به مکانی متروک تبدیل شده است. همه چیز از آنجایی آغاز می‌شود که پیا به دیویس اصرار می‌کند تا برمبنای این قتل‌ها، مستندی را تهیه کند. درنهایت ساخت مستند از این قتل‌های مرموز، سویه‌های جدید و ترسناکی را نمایان می‌کند که مخاطب را شگفت‌زده خواهد کرد.

۷- تمساح (Crocodile)

بهترین اپیزودهای آینه سیاه

 • کارگردان: جان هیلکات
 • بازیگران: آندره‌آ ریسبرو، اندور گاور، کیران سونیا سوار، کلر راشبروک
 • تاریخ انتشار: ۲۹ دسامبر ۲۰۱۷
 • امتیاز IMDb به سریال: ٧.٣ از ١٠

اپیزود سیاه و سفید «تمساح» کم و بیش، طرحی بدون پیچش‌ خاص و ساده‌ای دارد، اما درون‌مایه‌ی آن با پرداختن به مفهوم احساس گناه کاملا خلاقانه و بی‌پروا، قصه‌ای خشن را روایت می‌کند. شخصیت اصلی «تمساح» بر زنی جسور تکیه دارد که بالاخره بعد از ۱۵ سال به طور اتفاقی با عاقبت خطایی در گذشته‌اش روبه‌رو می‌شود و دوباره در سریال، ما جنبه‌های خطرناک و ترسناک فناوری را می‌بینیم.

داستان «تمساح» حول‌محور یک نماینده بیمه به نام سونیا سوار پیش می‌رود. او وظیفه دارد از طریق یک ابزار فناوری که برای نشان دادن خاطرات مردم است، حوادثی را برسی کند. سونیا متوجه می شود که یکی از شاهدانش به نام آندریا رایزبورو، مسئله‌ی مهمی را پنهان می‌کند.

۶- یواس‌اس کالیستر (USS Callister)

بهترین اپیزودهای آینه سیاه

 • کارگردان: توبی هینز
 • بازیگران: جسی پلمونس، کریستین میلیوتی، جیمی سیمپسون، بیلی مگنوسن
 • تاریخ انتشار: ۲۹ دسامبر ۲۰۱۷
 • امتیاز IMDb به سریال: ٨.٣ از ١٠

«یواس‌اس کالیستر» الهام گرفته شده از سری اصلی «پیشتازان فضا» (Star Trek) است. درحالی که این قسمت از سریال بی‌عیب و نقص نیست، اما قطعا ویژگی‌های بصری چشم‌گیر، فضاسازی درخشان و روایت متفاوتی را ارائه می‌دهد و آنقدرها هم که گفته شده، اپیزود اغراق‌آمیز و عجیبی نیست.

داستان «یواس‌اس کالیستر» شخصیت کاپیتان رابرت دالی را دنبال می کند که با وجود استعداد‌هایش همیشه نادیده گرفته شده و حتی گاهی از طرف همکاران خود، مورد تحقیر قرار می‌گیرد. او براساس بازی‌ای که از سریال محبوب خود ساخته، مخفیانه همکارانش را وارد جهان بازی‌ عجیبی می‌کند. رابرت فرمانده‌ی سفینه‌ی درون بازی است و همکارانش هم به او خدمت می‌کنند. درنهایت زمانی که یک سرباز جدید به داستان اضافه می‌شود، واقعیت‌های پیش‌رو طور دیگری خود را نشان می‌دهد.

۵- آرک‌انجل (Arkangel)

بهترین اپیزودهای آینه سیاه

 • کارگردان: جودی فاستر
 • بازیگران: رزمری دویت، برنا هاردینگ، نیکلاس کمپبل، اوون تیگ
 • تاریخ انتشار: ۲۹ دسامبر ۲۰۱۷
 • امتیاز IMDb به سریال: ٧.٣ از ١٠

«آرک‌انجل» بدون‌شک یکی از بهترین اپیزودهای آینه سیاه و همچنین نخستین قسمت از این سریال به کارگردانی یک زن محسوب می‌شود. «آرک‌انجل» نمایشی از یک داستان غم‌انگیز و پراسترسی است که در بستر جهانی با فناوری‌های پیشرفته، معنی و مفهوم عمیق رشد و بلوغ را برسی می‌کند و قطعا سزاواز جایگاه بالایی در این سریال است.

این اپیزود به مسئله‌ی حمایت و محافظت زیاد و آسیب‌زای والدین از فرزندان‌شان دربرابر خطرات جهان پیرامون را نشان می‌دهد. در «آرک‌انجل» مادری که فرزند خود را گم کرده از طریق فناوری‌های جدید سعی می‌کند، تمام کارهای دخترش را تا بزرگسالی نیز زیر نظر بگیرد.

۴- اسمیترین‌ها (Smithereens)

Smithereens

 • کارگردان: جیمز هوز
 • بازیگران: اندرو اسکات، دامسون ایدریس، توفر گریس، مونیکا دولان
 • تاریخ انتشار: ۲۹ دسامبر ۲۰۱۷
 • امتیاز IMDb به سریال: ٧.۵ از ١٠

درحالی که «اسمیترین‌ها» کم‌بیننده‌ترین قسمت «آینه سیاه» به حساب می‌آید، اما نباید به سادگی از آن عبور کرد. این اپیزود به‌یاد‌ماندنی در بطن داستان خود، پیامی مهم و هشداردهنده‌ درباره‌ی وابستگی مردم به تلفن و رسانه‌های اجتماعی را ارائه می‌دهد که موضوعی نگران‌کننده در جهان امروز ما محسوب می‌شود، بنابراین «اسمیترین‌ها» ذاتا اثری اندیشمندانه و بامعنا است و یکی از بهترین اپیزودهای آینه سیاه نیز به شمار می‌رود.

این درام جنایی روی یک راننده تاکسی اینترنتی به نام کریس تمرکز دارد. او به علت نامشخصی یک فرد را می‌رباید و سپس از پلیس می‌خواهد که با رئیس شرکت فناوری اسمیترین‌ها تماس برقرار کند. داستان این اپیزود جز قسمت‌هایی است که در لحظه‌‌ی حال اتفاق می‌افتد و همچنین عناصر علمی-تخیلی در آن وجود ندارد.

۳- مردان علیه آتش (Men Against Fire)

Men Against Fire

 • کارگردان: یاکوب فربروخن
 • بازیگران: ملکای کربی، مدلین بروئر، آریان لابد، سارا اسنوک
 • تاریخ انتشار: ۲۱ اکتبر ۲۰۱۶
 • امتیاز IMDb به سریال: ٧.۵ از ١٠

جهان داستانی «مردان علیه آتش» در یک ویران‌شهر رقم می‌خورد که تصویری آزاردهنده، عجیب و متمایز از ژانرهای جنایی و جنگی را به نمایش می‌گذارد. در این قسمت، مالاچی کربی در نقش یک سرباز بازی می‌کند که باید از روستایی درمقابل حمله‌ی موجوداتی جهش‌یافته‌ و وحشی محافظت کند.

«مردان علیه آتش» به نوبه‌ی خود، برخوردی تازه‌ با فناوری‌های جنگی، سربازان غیرانسانی و کشتاری دسته‌جمعی دارد که همین امر مخاطب را مجبور می‌کند تا تحلیلی عمیق درباره‌ی معنای نهایی داستان داشته باشد؛ زیرا اثر هرگز بیانگر عواطف لجام‌گسیخته و آنی نیست. این اپیزود با نقدهای متفاوت و البته مثبتی از سوی منقدین روبه‌رو شد و قطعا یکی از بهترین اپیزودهای آینه سیاه به شمار می‌رود که ارزش دیدن و تعمق بیشتری دارد.

۲- سرود ملی (The National Anthem)

The National Anthem

 • کارگردان: اوتو بتست
 • بازیگران: روری کینیار، لینزی دانکن، دونالد سامپتر ، تام گودمن-هیل
 • تاریخ انتشار: ۴ دسامبر ۲۰۱۱
 • امتیاز IMDb به سریال: ٧.۶ از ١٠

نخستین قسمت از فصل اول «آینه سیاه» چندان انتخاب درستی برای ورود به دنیای این سریال مهم و شاهکار نیست، شاید به این دلیل که از لحاظ ساختار و تکنیکی در مقایسه با قسمت‌های دیگر، ضعیف است. «سرود ملی» یک تجربه‌ی عاطفی عمیقا خشن و تکان‌دهنده است که بیننده نمی‌تواند به راحتی اتفاقات پیش‌رو را پیش‌بینی کند.

نقطه‌ی قوت این اپیزود، پیام‌های نهفته در زیر متن است. موقعیت‌هایی که به خوبی نشان می‌دهد، انسان‌ها معمولا در شناخت و قضاوت اتفاقات، فقط می‌توانند چیزهایی که در سطح وجود دارد را ببینند؛ نه لزوما لایه‌ها زیرین. بنابراین به راحتی می‌شود پنهان‌کاری کرد و غالبا مردم آنقدرها احمق هستند که هرگز متوجه واقعیت‌های ممکن نخواهند شد. همچنین «سرود ملی» نشان می‌دهد که چطور یک جامعه، مسائل عجیب رسانه‌ای را دوست دارد.

داستان این قسمت، حول محور نخست‌وزیر مایکل کالو پیش می‌رود. زمانی که شاهزاده سوزانا توسط گروهی ناشناس ربوده می‌شود، آن‌ها در قبال آزادی او، نخست‌وزیر را مجاب به یک کار غیراخلاق می‌کنند. سپس نخست‌وزیر با کمک یک گروه‌ جاسوسی‌، تمام نیروی خود را به کار می‌برد تا شرایط را تغییر دهد، اما خیلی زود می‌فهمد که رسیدگی به شرایط، خیلی هم آسان نیست.

۱- نفرت میان ملت (Hated in the Nation)

Hated in the Nation

 • کارگردان: جیمز هوز
 • بازیگران: کلی مکدونالد، فی مارسی، بندیکت وانگ، جوناس کارلسون
 • تاریخ انتشار: ۲۱ اکتبر ۲۰۱۶
 • امتیاز IMDb به سریال: ٨.۵ از ١٠

«نفرت میان ملت» بسیار به واقعیت جهان امروز نزدیک است. پایان فصل سوم سریال «آینه سیاه» با پرداختن به اهمیت موضوعات و باورهای موجود در فرهنگ یک جامع، نشان می‌دهد که چیزهایی که مردم می‌گویند یا انجام می‌دهند تا چه اندازه مهم و با ارزش دیده می‌شود.

داستان «نفرت میان ملت» یک آینده‌ی نزدیک در لندن را به تصویر می‌کشد. قتل‌های عجیبی که درحال رخ دادن است، علتی می‌شود تا یک کارگاه زن و همکارش به این پرونده رسیدگی کنند. اطلاعات اولیه آن‌ها را به یک شرکت الکترونیکی می‌رساند که اخیرا توانسته‌اند، زنبورهای مجهز به هوش مصنوعی را خلق کنند. با پیش‌روی و رسیدگی بیشتر به پرونده هردو، سرنخ‌های پیچیده‌تری را می‌یابند که در آن پای یک نفرت جهانی برای انتقام از افراد معروف، مشخص می‌شود.

منبع: Collider

راهنمای تماشای سریال


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما