آشنایی با تاریخچه و قدرت‌های «بلو بیتل»، قهرمان جدید دی‌سی

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۶ دقیقه
تاریخچه بلو بیتل

فیلم «بلو بیتل» (Blue Beetle) پیش از منتشرشدن ماجرای هیجان‌انگیزی را پشت سر گذاشته است. در ابتدا قرار بود این فیلم در سینماها اکران نشود و فقط در شبکه اچ‌بی‌او مکس پخش شود، به علاوه بنا بود در ادامه همین روند تغییراتی هم در داستان فیلم به وجود بیاید. اما «بلو بیتل» موفق شد از این مهلکه فرار کند و درنهایت بدون تغییرات اساسی، در سینماها اکران شود، مهم‌تر آنکه تأیید شد «بلو بیتل» بخشی از دنیای سینمایی جدید دی‌سی به رهبری جیمز گان است.

احتمالاً شما هم با دیدن قدرت‌های شگفت‌انگیز بلو بیتل درباره این قهرمان و منشأ قدرت‌های او کنجکاو شده‌اید؛ به ویژه درباره اسکراب و تاریخچه‌اش. اسکراب همان تکنولوژی بیگانه و هم‌زیستی است که به کمر حایمه رِیِز (با بازی شولو ماریدوئنا) چسبید و او را به بلو بیتل تبدیل کرد. بکی جی، خواننده و بازیگری است که صداپیشگی اسکراب (خاجی دا) را به عهده داشته. با توجه به قدرت‌هایی که اسکراب می‌تواند به میزبان خود ارائه بدهد، هیچ جای تعجبی ندارد که شخصیت‌های شرور فیلم حاضرند هر کاری بکنند تا اسکراب را از دست حایمه خارج کنند.

تاریخچه بلو بیتل در کمیک‌های دی‌سی

تاریخچه بلو بیتل در کامیک

از نظر فنی شخصیت بلو بیتل از دهه ۱۹۳۰ در کمیک‌ها حضور داشته، اما از دهه ۱۹۶۰ بود که قدرت‌های بلو بیتل به اسکراب پیوند خوردند. در نسخه‌های اولیه این ابرقهرمان، قدرت‌های او از یک ویتامین خاص نشأت می‌گرفت. اما در دهه ۱۹۶۰ خاستگاه این شخصیت تغییر پیدا کرد. یک باستان‌شناس به نام دن گرت یک شئ باستانی و مقدس مصری را پیدا می‌کند که با استفاده از آن می‌توانست با گفتن کلمه «خاجی دا» قدرت‌هایی به دست بیاورد، درست مثل شخصیت شزم که با گفتن کلمه شزم به یک ابرقهرمان تبدیل می‌شود (به لطف موفقیت فیلم «کلئوپاترا» (Cleopatra) الیزابت تیلور، در دهه ۶۰ میلادی مصر و مصرشناسی مد روز به حساب می‌آمدند). جالب است که طلسم‌هایی به شکل سوسک‌های سرگین اشیای رایجی در مصر باستان بوده‌اند و باستان‌شناسان در مکان‌های متعددی نمونه‌های آن را پیدا کرده‌اند.

پس از دن گرت به عنوان اولین بلو بیتل، در اواخر دهه ۶۰ تد کورد جای او را گرفت و به دومین بلو بیتل دنیای دی‌سی تبدیل شد. در کمیک‌ها تد کورد هرگز موفق نشد اسکراب را فعال کند و به طور مستقیم از آن استفاده کند، بلکه او با تکیه بر مهارت‌های علمی خود، با اختراع فناوری‌های مختلف به نسخه متفاوتی از بلو بیتل تبدیل شد. درنهایت در سال ۲۰۰۶ بود که حایمه رِیِز به بلو بیتل تبدیل شد. دیگر مانند دوران دن گرت نیست که «خاجی دا» یک عبارت جادویی برای تبدیل شدن به بلو بیتل باشد، بلکه همان‌طور که در فیلم دیدیم، «خاجی دا» اسم شخصی یا شماره سریال اسکراب به حساب می‌آید.

مجله DC COMICS A VISUAL HISTORY YEAR BY YEAR دسامبر 2017 مجموعه کامل ۸ جلدی

مالکیت حقوقی شخصیت بلو بیتل در طول تاریخ این شخصیت کمیک‌بوکی به چند شرکت مختلف تعلق داشته. ابتدا این فاکس کامیکس بود که از بلو بیتل استفاده کرد، پس از آن چارلتون کامیکس این شخصیت را خریداری کرد و در نهایت، در سال ۱۹۸۳ به دی‌سی فروخته شد و بلو بیتل تا به امروز در اختیار دی‌سی باقی مانده.

طرفداران کمیک «نگهبانان» (Watchmen) ممکن است شباهت‌های زیادی بین تد کورد در هیبت بلو بیتل و اولمن در «نگهبانان» پیدا کنند. برنامه اولیه آلن مور برای «نگهبانان» استفاده از شخصیتی بود که دی‌سی به تازگی از چارلتون کامیکس خریده بود. در نهایت آلن مور «نگهبانان» را با شخصیت‌های کاملاً جدیدی خلق کرد، چرا که دی‌سی هنوز نمی‌توانست شخصیت بلو بیتل را در یک جهان بزرگ‌تر (مانند کمیک «نگهبانان») استفاده کند.

اسکراب چگونه کار می‌کند؟

بلو بیتل دی سی

اسکراب یک بیوتکنولوژی بیگانه و زنده است که آگاهی و قدرت در اختیار دارد. اسکراب میزبان خود را با معیارهایی نامعلوم انتخاب می‌کند و تحت هر شرایطی از او محافظت می‌کند، چه میزبان بخواهد، چه نخواهد. همان‌طور که گفته شد، اسکراب از خود اختیار دارد و هیچ تعهدی برای انجام آنچه میزبان می‌خواهد، ندارد. ممکن است سر یک موضوع خاص با میزبان اختلاف نظر داشته باشد و آن موقع اسکراب بی‌اعتنا به میزبان تصمیم خودش را اجرایی خواهد کرد.

اسکراب یا خاجی دا را می‌توان مشابه سیمبیوت‌های مارول، مانند ونوم و کارنیج دانست. با این حال برخلاف ونوم که وقتی به هیچ میزبانی متصل نیست، به شکل یک مایع تیره درمی‌آید، اسکراب به شکل یک طلسم سوسک‌مانند درمی‌آید تا میزبان بعدی خود را پیدا کند. وقتی اسکراب میزبان خود را انتخاب می‌کند و فعال می‌شود، به ستون فقرات میزبان خود می‌چسبد و از این طریق به او پیوند می‌خورد.

در نسخه‌های قبلی کمیک اسکراب کاملاً مفید به نظر می‌رسد و هیچ به اصطلاح خرده‌ شیشه‌ای ندارد، اما در کمیک‌های جدید ویژگی‌های جدیدی برای اسکراب در نظر گرفته شده و البته پیشینه و منشأ این بیوتکنولوژی بیگانه هم کمابیش تغییر کرده. حالا اسکراب را ساخته دست نژادی به نام ریچ می‌دانند، گونه‌ای خشن از بیگانگان که قصد فتح زمین را دارند. هرکس دیگری جز حایمه اسکراب را به دست می‌آورد (یا به دست آن انتخاب می‌شد)، قطعاً به نفوذ آهسته نژاد ریچ در زمین و درنهایت استعمار آن کمک می‌کرد.

اگر سریال انیمیشنی و پرطرفدار «عدالت‌جویان جوان» (Young Justice) را تماشا کرده باشید، در فصل دوم آن ماجرای بلو بیتل و نژاد ریچ را دیده‌اید. یکی از آینده‌های ممکنی که در این سریال می‌بینیم، به ما نشان می‌دهد خاجی دا و حایمه چطور زمین را تحت سلطه نژاد ریچ درمی‌آورند.

بازی YOUNG JUSTICE مخصوص PC

اسکراب چه قدرت‌ها و قابلیت‌هایی به بلو بیتل می‌دهد؟

قدرتهای بلو بیتل

اسکراب با پیوند خوردن به میزبان خود، زره‌های پیشرفته‌ای را برای او فراهم می‌کند که می‌تواند تقریباً در برابر هر تهدیدی مقاومت کند. در فیلم «بلو بیتل» حسابی به جزئیات و زیبایی بصری زره بلو بیتل پرداخته‌اند. از جرقه‌های الکریسیته‌ای که از زره‌اش بیرون می‌زند، تا رنگ آبی براق و بال‌هایی که هنگام پرواز از زره خارج می‌شوند.

همان‌طور که در فیلم دیدیم، اسکراب نه تنها از میزبان خود محافظت می‌کند، بلکه یک اسلحه‌خانه تمام‌ عیار و فوق پیشرفته را در اختیار او قرار می‌دهد. به معنای واقعی کلمه هر آنچه میزبان بتواند تصور کند، اسکراب همان را ایجاد می‌کند. یعنی تنها محدودیت اسکراب در ایجاد اسلحه‌های مختلف، تخیل میزبان است. همان‌طور که در فیلم دیدیم، حایمه توانست با استفاده از اسکراب تیغ‌های بزرگ، تفنگ‌های پرتاب‌گر انرژی، سپر دفاعی، بال، اسلحه‌های کشنده و یک شمشیر عظیم ایجاد کند تا در مبارزه، به وسیله آن‌ها دشمنان خود را شکست بدهد.

بلو بیتل همه این‌ قابلیت‌ها را در کمیک‌ هم دارد. اما علاوه بر این‌ها، در فیلم می‌بینیم که اسکراب سرعت، قدرت بدنی و توانایی بدن او در درمان سریع را افزایش داده. یکی از قدرت‌هایی که بلو بیتل در کمیک‌ها دارد و امیدواریم در فیلم‌های بعدی شاهد آن باشیم، قدرت کنترل کردن تکنولوژی و چیزی به نام «دید اسکرابی» است. دید اسکرابی به بلو بیتل این اجازه را می‌دهد تا همزمان بتواند ابعاد مختلف را ببیند، و از این طریق موجوداتی را که به هر طریقی نامرئی شده‌اند، شناسایی کند.

همان‌طور که در این مقاله خواندیم، اسکراب در صفحات کمیک‌بوک مسیر بسیار طولانی‌ای را پیموده، از یک شئ جادویی مصری، به یک بیوتکنولوژی بیگانه که از نظر اخلاقی پیچیده است تبدیل شده. اگر هنوز فیلم «بلو بیتل» را ندیده‌اید یا فکر می‌کنید برای دیدن آن باید فیلم‌های اخیر دی‌سی را تماشا کنید، باید به این نکته دقت کنید که «بلو بیتل» یک فیلم کاملاً مستقل است و به دانش خاصی (از فیلم‌های قبلی دی‌سی) برای تماشای آن نیاز نیست. چه بسا که تأیید شده «بلو بیتل» اولین شخصیت دنیای سینمایی دی‌سی است که روی پرده سینما می‌رود. پس اگر حوصله ندارید فیلم‌های قبلی دی‌سی را تماشا کنید، «بلو بیتل» آغاز دنیای جدید دی‌سی و فرصتی برای هم‌گام شدن با این فرنچایز جدید است.

مجله DC Absolutely Everything You Need To Know سپتامبر 2018

منبع: COLLIDER

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما