پرواز هواپیمای بویینگ ۷۳۷ مکس با مشکل تازه‌ای مواجه شد

۲۰ فروردین ۱۴۰۰ | ۲۳:۳۰ ۲۱ فروردین ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
ناوگان زمین‌گیر شده‌ی بویینگ 737 مکس در خط هوایی ساوت‌وست

پرواز شماری از ناوگان هواپیمای بویینگ ۷۳۷ مکس که پیش از این با توجه به دو سانحه‌ی مرگبار، در سال ۲۰۱۹ به طور کامل زمین‌گیر شده بود، این بار به دلیل مشکل جدی در سیستم الکتریکی متوقف شد.

این شرکت گفت: «ما به ۱۶ مشتری توصیه کردیم که پیش از انجام عملیات بیشتر، در یک گروه خاص از هواپیماهای بویینگ ۷۳۷ مکس، یک مشکل مهم الکتریکی را برطرف کنند.»

به گفته‌ی بویینگ، شرکت‌های هواپیمایی باید اطمینان پیدا کنند که یکی از اجزای سیستم الکتریکی هواپیما به طور مناسب از هواپیما پیاده‌سازی شده است. این شرکت همچنین با اداره‌ی هوانوردی فدرال آمریکا برای رفع مشکل همکاری می‌کند.

بویینگ ۷۳۷ مکس از ماه مارس ۲۰۱۹ پس از دو سانحه‌ی مرگبار که به کشته شدن ۳۴۶ نفر انجامید، در سراسر جهان زمین‌گیر شد و در نوامبر ۲۰۲۰ (آبان ۱۳۹۹) پس از انجام اصلاحات بسیار با نهادهای نظارتی هوانوردی از جمله FAA دوباره به فعالیت بازگشت. هرچند برخی کشورها مانند چین هنوز این هواپیما را به پرواز درنیاورده‌اند و هزینه‌ی این زمین‌گیری ۲۰ ماهه برای بویینگ بیش از ۲۰ میلیارد دلار برآورد شده است.

بویینگ اعلام نکرده که این ۱۶ شرکت هوایی که به آن‌ها هشدار داده شده، کدام هستند و حتی اطلاعاتی درباره‌ی تعداد هواپیماهایی که با این مشکل مواجه شده‌اند، ارائه نکرد. «دیوید سوسی» (David Soucie) تحلیلگر ایمنی معتقد است که این مشکل به طور خاص شامل پشتیبان سیستم اصلی برق است که انرژی همه‌ی قطعات الکتریکی هواپیما را تأمین می‌کند.

او خاطرنشان کرد: «این واقعیت که هواپیماها زمین‌گیر شده‌اند نشان می‌دهد که مشکل بسیار جدی و فاجعه‌بار است که می‌تواند باعث آتش‌سوزی شود. اما در عین حال نشانه‌ی خوبی برای هواپیماست که مشکل پیش از وقوع حادثه شناسایی شده است.»

بسیاری از خطوط هوایی که دارای ناوگان بویینگ ۷۳۷ مکس هستند، مشتاق بازگرداندن آن به پرواز بودند. اگرچه هنوز بسیاری از آن‌ها با توجه به اثر همه‌گیری کرونا بر ترافیک هوایی، زمین‌گیر هستند. بویینگ ۷۳۷ مکس نسبت به مدل‌های اولیه‌ی بویینگ ۷۳۷ مصرف سوخت پایین‌تر و هزینه‌های تعمیر و نگهداری کمتری دارد.

اکنون پس از یک سال تقاضای بسیار پایین برای سفرهای هوایی، ترافیک در ماه‌های اخیر به ویژه در آمریکا افزایش یافته است اما شرکت‌های هوایی که باید برخی از ناوگان بویینگ ۷۳۷ مکس را زمین‌گیر کنند، همچنان نیازی به لغو برخی پروازها ندارند و با هواپیماهای دیگر مسیرهای پروازی را پوشش می‌دهند.

برای نمونه «خطوط هوایی ساوت‌وست» (Southwest Airlines) که بیشترین فروند هماپیمای بویینگ ۷۳۷ مکس را در اختیار دارد در این زمینه خاطرنشان کرد مشکل اخیر ۳۰ فروند از ۵۸ فروند جت موجود در ناوگان این شرکت را تحت تأثیر قرار می‌دهد اما هواپیماهای دیگر جایگزین می‌شوند و با توجه به اینکه ۷۳۷ مکس هم‌اکنون در یک برنامه‌ی محدود پرواز می‌کند، کمترین اختلال در برنامه‌ی پروازها رخ می‌دهد.

شرکت‌های هوایی با FAA و بویینگ برای بازگردانی این هواپیماهای زمین‌گیر شده به پرواز در ارتباط خواهند بود. امریکن ایرلاینز ماه دسامبر (آذر) نخستین خط هوایی بود که فعالیت بویینگ ۷۳۷ مکس را از سر گرفت و در گزارش اخیر اعلام کرد که هیچ نشانه‌ای مبنی بر تمایل کمتر مسافران برای سفر با این هواپیما نسبت به دیگر جت‌ها مشاهده نشده است.

عکس کاور: ناوگان زمین‌گیر شده‌ی بویینگ ۷۳۷ مکس در خط هوایی ساوت‌وست

Credit: Mike Blake/Reuters

منبع: CNN

برچسب‌ها :
دیدگاه شما