بویینگ ۷۳۷ مکس به ناوگان خطوط هوایی جهان بازمی‌گردد

۱۷ آذر ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
هواپیمای بویینگ 737 مکس رایان‌ایر

در حالی که هواپیمای زمین‌گیر شده‌ی بویینگ ۷۳۷ مکس مجوزهای پرواز دوباره‌ی خود را از نهادهای نظارتی دریافت می‌کند، داشتن یک سفارش مهم تازه از سوی رایان‌ایر یک خبر خوش برای این شرکت هواپیماسازی محسوب می‌شود تا با وجود نگرانی‌ها، قدرتش را به نمایش بگذارد و جای خود را در میان سفارش‌های خطوط هوایی جهان باز کند.

برنامه‌ی تولید بویینگ ۷۳۷ مکس (Boeing 737 Max) با یک سفارش مهم از «رایان‌ایر» (Ryanair) روبه‌رو است. این شرکت ۷۵ فروند از این مدل هواپیما را که اکنون توسط سازنده ۲۰۰-۸-۷۳۷ نامیده می‌شود، به بویینگ سفارش داده است. طبق این قرارداد که طی یک نشست آنلاین در دفتر بویینگ در واشنگتن امضا شد، تحویل این هواپیماها از اوایل بهار سال آینده آغاز می‌شود و تا دسامبر سال ۲۰۲۴ (آذر ۱۴۰۳) ادامه خواهد داشت.

به گفته‌ی «مایکل اولری» (Michael O’Leary) مدیر عامل رایان‌ایر که پروازهای ارزان‌قیمت را ارائه می‌دهد، این شرکت بین ۲۵ تا ۳۰ هواپیما را به موقع برای فصل پرواز تابستانی اروپا تحویل خواهد گرفت. وی خاطرنشان کرد که برنامه‌ی خرید ناوگان این شرکت حمل‌و‌نقل هوایی بر پایه‌ی افزایش ترافیک مسافری خود در سال آینده انجام می‌شود که انتظار می‌رود از کاهش چشمگیر به دلیل همه‌گیری کرونا و رسیدن به ۳۵ میلیون در سال جاری به ۹۵ تا ۱۳۰ میلیون افزایش یابد.

در سال ۲۰۱۹ این شرکت هواپیمایی ۱۴۹ میلیون مسافر را جابه‌جا کرد و طی پنج سال آینده‌، رایان‌ایر قصد دارد حجم ناوگان خود را از ۴۵۰ هواپیما به ۶۰۰ فروند افزایش دهد و تردد مسافری را به ۲۰۰ میلیون مسافر برساند و به‌نظر می‌رسد که قرار گرفتن در صف اول مشتریان دور جدید تولید بویینگ ۷۳۷ مکس یک فرصت مناسب برای هزینه‌ی پایین‌تر توسط رایان‌ایر است.

اولری هزینه‌ی این سفارش مهم را حدود ۷ میلیارد دلار ارزیابی کرد و تخفیف در فروش و خسارت از بویینگ برای تحویل ناموفق سفارش‌های پیشین به دلیل زمین‌گیری بویینگ ۷۳۷ مکس را متوسط دانست.

او با کنایه گفت: «امروز تنها شکایت من این است که فکر می‌کنم باید تخفیف بیشتری داده می‌شد.» مدیرعامل  رایان‌ایر همچنین اشاره کرد که سهامداران این خط هوایی در ماه سپتامبر ۱٫۲۵ میلیارد دلار در بازار سهام برای آماده‌سازی برای خرید مالی این شرکت جمع کرده‌اند.

«دیوید کالون» (David Calhoun) مدیر عامل شرکت بویینگ هم با تأکید بر اینکه این شرکت سعی نخواهد کرد تا با قیمت‌های ناپایدار کم، تولید تأخیر افتاده‌ی ۷۳۷ مکس را افزایش دهد، خاطرنشان کرد که بویینگ اجازه می‌دهد تا عملکرد هواپیما، بازگوکننده‌ی قدرت آن باشد.

او گفت: «من به‌عنوان مشوقی برای جابه‌جایی هواپیماها نگران تخفیف قیمت نیستم. این از طرف بویینگ نیاز به صبر و حوصله دارد که ما داریم… ما به بهبودهای انجام شده اعتقاد جدی داریم و بنابراین صبور خواهیم بود و نیازی به تخفیف در بازار نداریم.»

برای بویینگ، این معامله بزرگترین سفارش از هنگام زمین‌گیری بویینگ ۷۳۷ مکس در مارس ۲۰۱۹ و پس از سقوط دو هواپیمایی است که جان ۳۴۶ نفر را گرفت. کالون گفت: «ما یک سال سخت داشته‌ایم. مدیرعامل رایان‌ایر در هفته‌های اول کاری در ژانویه با من دیدار کرد. در آن زمان خبری از بیماری کرونا نبود… و بحث ما درباره‌ی ایمنی هوانوردی بود. از آن لحظه، به‌طور پیوسته در ارتباط هستیم تا درباره‌ی روند پیشرفت بهبود این هواپیما و دریافت دوباره‌ی مجوزها از نهادهای نظارتی اطلاع داده شود. ما اجازه دادیم این نهادها هر کاری که لازم می‌دانند با این هواپیما انجام دهند.»

بویینگ ۷۳۷ مکس پس از طی آزمایش‌های گسترده و به‌روزرسانی‌های متعدد موفق شد مجوز پرواز دوباره‌ی نخستین فروند خود را از اداره‌ی هوانوردی فدرال آمریکا (FAA) دریافت کند و اروپا نیز به‌زودی مجوز پرواز این هواپیما را صادر خواهد کرد. تقریبا هر ۴۵۰ مدل موجود فعلی از این هواپیما که تولید شده‌اند اما هنوز تحویل داده نشده‌اند، برای پرواز نیاز به دریافت دوباره‌ی گواهینامه دارند.

یکی از موارد قابل توجه در این نشست بویینگ و رایان‌ایر عدم ذکر نام بویینگ ۷۳۷ مکس بود و به جای آن از عنوان بویینگ ۲۰۰-۸-۷۳۷ استفاده شد. اما کالون هر نوع تلاش برای بازپیرایی برند این محصول را رد کرد و گفت: «هیچ گونه ری‌برندینگ (بازپیرایی برند) در جریان نیست و هیچ مورد خاصی درباره‌ی شیوه‌ی تأکید ما بر خانواده‌ی ۷۳۷ وجود ندارد زیرا مکس هم یک هواپیما درون این خانواده است.»

عکس کاور: هواپیمای بویینگ ۷۳۷ مکس رایان‌ایر؛ این شرکت ۷۵ فروند دیگر از این مدل به بویینگ سفارش داده است.

Credit: Boeing

منابع: Ain Online, Flight Global

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه