انیمه‌ی «دراگون بال سوپر: ابرقهرمان» هیولای ادریس البا را شکست داد (باکس آفیس هفته)

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۹ دقیقه

انیمه «دراگون بال سوپر: ابرقهرمان» (Dragon Ball Super: Super Hero) در نخستین هفته‌ی اکران رتبه‌ی اول جدول باکس آفیس را از آن خودش کرد و با فروش شگفت‌انگیز ۲۰.۱ میلیون دلار در سینماهای آمریکای شمالی فراتر از انتظارها ظاهر شد. این انیمه توسط کرانچی رول متخصص انیمه های تلویزیونی و سینمایی تولید شده و نقطه‌ی روشنی در سردترین ماه گیشه به حساب می‌آید. فیلم در سایر کشورها هم وضعیت نسبتا خوبی داشت و موفق شد فروش بین‌المللی‌اش را به ۲۵.۱۴ میلیون دلار برساند؛ با این اوصاف «دراگون بال سوپر: ابرقهرمان» تا این جای کار در سراسر جهان ۴۵.۲۴ میلیون دلار فروخته است.

«دراگون بال سوپر: ابرقهرمان» تقریبا دو برابر بیش‌تر از فیلم «هیولا» (Beast) ادریس البا که هفته‌ی نخست اکرانش را تجربه می‌کرد، فروش داشت. این تریلر دلهره‌آور از اکران در ۳۰۱۸ سالن سینمای آمریکای شمالی، ۱۱.۵ میلیون دلار به دست آورد و در جایگاه دوم جدول باکس آفیس قرار گرفت.

میشل برگر معاون ارشد تجارت جهانی شرکت کرانچی رول در بیانیه‌ای اعلام کرد: «بسیار هیجان‌زده هستیم که طرفداران «دراگون بال» می‌توانند دور هم جمع شوند و این فیلم را در سینماها ببینند و از آن لذت ببرند. کرانچی رول از همه‌ی طرفداران تشکر می‌کند. چه طرفدار پروپا قرص باشید چه تازه‌وارد، در هر صوت امیدواریم دوباره به «دراگون بال» برگردید».

«دراگون بال سوپر: ابرقهرمان» آخرین نمونه از انیمه های پرطرفداری است که در ایالت متحده‌ی آمریکا اکران و با استقبال فوق‌العاده‌ای مواجه شد. کرانچی رول از شرکت‌های زیرمجموعه‌ی سونی پیکچرز است و اوایل امسال انیمه ی «جوجوتسو کایسن صفر» (Jujutsu Kaisen 0) را اکران کرد که در نخستین هفته ۱۷.۶ میلیون دلار در آمریکای شمالی فروخت. این در حالی است که «شیطان کش: قطار موگان» (Demon Slayer the Movie: Mugen Train) که سال ۲۰۲۱ در آمریکا اکران شد در هفته‌ی نخست ۲۱.۲ میلیون دلار فروخت که قطعا رقم چشم‌گیرتری است. با این همه رفتار انیمه‌های سینمایی شباهت زیادی به فیلم‌های ترسناک دارد و فروش آن‌ها پس از یک افتتاحیه‌ی رویایی، در هفته‌های بعد با افت شدیدی مواجه می‌شود باید ببینیم «دراگون بال سوپر: ابرقهرمان» هم در هفته‌های آینده دچار این سرنوشت می‌شود یا نه. جالب است بدانید این فیلم با فرمت‌های پیشرفته‌ی Imax، ۴DX و Dolby Cinemas اکران می‌شود و بخش مهمی از درآمدش هم از همین فرمت‌ها تامین می‌شود. برای مثال این هفته ۳.۴ میلیون دلار از اکران فیلم با فرمت آی‌مکس به دست آمد.

«دراگون بال سوپر: ابرقهرمان» توسط تتسورو کوداما کارگردانی شده است و ستاره‌هایی مثل ماساکو نوزاوا، ریو هوریکاواو توشیو فورکاوا صداپیشگی شخصیت‌های مختلف را بر عهده دارند. فیلم ماجرای ارتش روبان قرمز را دنبال می‌کند که از گذشته‌ی گوکو با دو اندروید تازه بازگشته تا او و دوستانش را به چالش بکشد. تا لحظه‌ی نوشتن این گزارش انیمه ی تازه‌ی کرانچی رول امتیاز راتن تومیتوز ۹۲ از ۱۰۰ و متاکریتیک ۶۵ از ۱۰۰ را کسب کرده که نشان می‌دهد منتقدان هم مثل مخاطبان آن را دوست داشتند.

هیولا

«هیولا» فیلم تازه‌ی ادریس البا در ژانر بقا جایگاه دوم جدول باکس آفیس را از آن خودش کرد. فیلم از اکران در ۳۷۴۳ سینمای آمریکای شمالی ۱۱.۵۷ میلیون دلار به دست آورد. با احتساب فروش بین‌المللی ۱۰.۲۸ میلیون دلاری، هیولا تا این جای کار ۲۱.۸۵ میلیون دلار فروخته است. با توجه به این که بودجه‌ی ساخت  فیلم معادل ۳۶ میلیون دلار داشته، برای سوددهی حالا حالاها باید بفروشد.

«هیولا» توسط بالتاسار کورماکور کارگردانی شده و بازیگرانی مثل ادریس البا، شارلتو کوپلی، ایانا هالی، لیه ساوا جفریس و رایلی کیئو در آن نقش‌آفرینی می‌کنند. ماجرا درباره‌ی پدر جوانی است که همراه فرزند خردسالش برای برنامه‌ی تفریحی به منطقه‌ی حفاظت شده‌ای در حیات‌وحش می‌رود اما یک شیر وحشی که علاقه‌ی زیادی به شکار انسان‌ها دارد، همه جا آن‌ها را تعقیب می‌کند. تا لحظه‌ی نوشتن این گزارش برای این فیلم امتیاز راتن تومیتوز ۶۸ از ۱۰۰ و متاکریتیک ۵۴ از ۱۰۰ به ثبت رسیده است.

فیلم اکشن هیجان‌انگیزی مثل «قطار سریع‌السیر» (Bullet Train) در سومین هفته‌ی اکران با فروش داخلی ۸ میلیون دلاری یک پله سقوط کرد و در جایگاه سوم جدول باکس آفیس قرار گرفت. فیلم تازه‌ی برد پیت تا این جای کار ۶۸.۹۸ میلیون دلار در آمریکای شمالی فروش داشته که با احتساب فروش بین‌المللی ۸۱ میلیون دلاری در مجموع ۱۴۹.۹۸ میلیون دلار فروخته است.

«قطار سریع‌السیر» توسط دیوید لیچ کارگردانی شده که زمانی به عنوان بدلکار برد پیت مشغول به کار بود. همچنین بازیگرانی مثل برد پیت، جوئی کینگ، اندرو کوجی، آرون تایلر-جانسون، برایان تایری هنری، زازی بیتز و هیرویوکی سانادا در این فیلم به عنوان محصول مشترک ژاپن و ایالت متحده‌ی آمریکا حضور دارند. «قطار سریع‌السیر» ماجرای آدمکش نگون‌بختی را دنبال می‌کند که باید یک چمدان پر از پول نقد را در قطار سریع‌السیر ژاپن به دست آورد اما از شانس بد با گروهی از آدمکش‌ها، دزدها و منحرف‌های اجتماعی درگیری وحشیانه‌ای پیدا می‌کند.

«تاپ گان: ماوریک» (Top Gun: Maverick) فیلم اکشن تازه‌ی تام کروز در هفته‌ی سیزدهم اکران در جایگاه چهارم جدول باکس آفیس قرار گرفت. قسمت دوم «تاپ گان» این هفته ۵.۸۵ میلیون دلار فروش داخلی داشت که با احتساب فروش بین‌المللی ۷۲۰ میلیون دلاری، تا این جای کار ۱.۴۰ میلیارد دلار فروخته و پرفروش‌ترین فیلم سال ۲۰۲۲ لقب گرفته است. جالب است بدانید قسمت دوم «تاپ گان» این هفته جای «انتقام جویان: جنگ ابدیت» (Avengers: Infinity War) به عنوان ششمین فیلم پرفروش تاریخ باکس آفیس داخلی را گرفت و اگر ۱۷ میلیون دلار دیگر بفروشد، جای «پلنگ سیاه» (Black Panther) به عنوان پنجمین فیلم پرفروش تاریخ باکس آفیس داخلی را هم خواهد گرفت.

«تاپ گان: ماوریک» توسط  جوزف کوشینسکی کارگردانی شده و علاوه بر تام کروز بازیگران دیگری مثل مایلز تلر، جنیفر کانلی، جان هم، گلن پاول، لوئیس پولمن، اد هریس، مونیکا باربارو و وال کیلمر در آن نقش‌آفرینی می‌کنند. ماجراهای قسمت دوم، سی‌وشش سال پس از فیلم اصلی اتفاق می‌افتد و کاپیتان ماوریک (تام کروز) را دنبال می‌کند که برای آموزش گروهی از خلبان‌های جوان و یاغی بازگشته است.

«ابر حیوانات لیگ دی سی» (DC League of Super-Pets) با فروش داخلی ۵.۷۷ میلیون دلاری در چهارمین هفته‌ی اکران، جایگاه پنجم جدول باکس آفیس را اشغال کرد. با احتساب فروش بین‌المللی ۶۲.۹۰ میلیون دلاری، انیمیشن تازه‌ی دی سی تا این جای کار در مجموع ۱۳۰.۳۸ میلیون دلار فروخته است. «ابر حیوانات لیگ دی سی» به کارگردانی جارد استرن و صداپیشگی چهره‌های معروفی مثل دواین جانسون، کوین هارت، کیت مک‌کینون، جان کرازینسکی، ونسا بایر، ناتاشا لیون، دیه‌گو لونا و کیانو ریوز داستان گروهی از حیوانات خانگی را دنبال می‌کند که پس از تسخیر لیگ عدالت به دست لکس لوتور، توسط سگ سوپرمن به نام کریپتو دور هم جمع می‌شوند. هر کدام از این حیوانات خانگی قدرت‌های فرا طبیعی دارند که به کمک آن‌ها می‌توانند دنیا را به جای بهتری برای زندگی تبدیل کنند.

«ثور: عشق و تندر» (Thor: Love and Thunder) مارول با فروش داخلی ۴.۰۳ میلیون دلاری در جایگاه ششم جدول قرار گرفت. با احتساب فروش بین‌المللی ۴۰۵ میلیون دلاری خدای صاعقه‌ی مارول تا هفته‌ی هفتم اکران در مجموع ۷۳۷.۱۱ میلیون دلار فروخته است. تایکا وایتیتی سازنده‌ی «ثور: رگناروک» (Thor: Ragnarok) که به با استقبال فوق‌العاده‌ای هم مواجه شد، برای کارگردانی «ثور: عشق و تندر» بازگشته است. ستاره‌های محبوبی مثل کریس همسورث، کریستین بیل، تسا تامپسون، جیمی الکساندر، وایتیتی، راسل کرو و ناتالی پورتمن هم در این فیلم حضور دارند. خدای اسکاندیناوی ثور (کریس همسورث) این بار بازگشته تا به کمک معشوقه‌ی سابقش جین فاستر (ناتالی پورتمن) که چکش معروف او میولنیر را هم در دست دارد، جلوی ابرشروری به نام گور (کریستین بیل) که به قصاب خدایان معروف است را بگیرد تا نتواند نقشه‌اش مبنی بر پاک‌سازی دنیا از همه‌ی خدایان را عملی کند.

نه

«نه» (Nope) در هفته‌ی پنجم اکران دو پله سقوط کرد و در جایگاه هفتم جدول باکس آفیس قرار گرفت. فیلم ترسناک و علمی- تخیلی تازه‌ی جردن پیل این هفته ۳.۵۴ میلیون دلار فروش داخلی داشت. «نه» از هفته گذشته به صورت بین‌المللی هم اکران شد که ۱۹.۲۶میلیون دلار در کشورهایی غیر از آمریکا فروخته و فروش کلش را به ۱۳۳.۰۲میلیون دلار رسانده است. دنیل کالویا ستاره‌ی «برو بیرون» در «نه» هم حضور دارد و بازیگران دیگری مثل کیکه پالمر، استیون ین، براندون پریا و مایکل وینکات هم او را در این فیلم ترسناک همراهی می‌کنند. ماجرا درباره‌ی خواهر و برادری است که در شهری کوچک و منزوی در کالیفرنیا زندگی و تلاش می‌کنند شواهد ویدیویی لازم برای وجود نوعی شی عجیب که تصور می‌کنند بشقاب پرنده است را جمع‌آوری کنند.

رتبه‌ی هشتم جدول باکس آفیس در اختیار «مینیون‌ها: ظهور گرو» (Minions: The Rise of Gru) که در هفته‌ی هشتم اکران در آمریکای شمالی ۳.۵۲ میلیون دلار فروخت. انیمیشن تازه‌ی ایلومینیشن و یونیورسال در سراسر جهان ۸۳۳.۶۲ میلیون دلار فروش داشته است. در «مینیون‌ها: ظهور گرو» شاهد بازگشت استیو کارل در نقش گرو در پنجمین فیلم فرانچایز محبوب «من نفرت‌انگیز» (Despicable Me)  هستیم. از دیگر صداپیشگان فیلم می‌توان به پی‌یر کافین، تراجی پی. هنسون، میشل یئو، رزا، ژان- کلود ون دام، لوسی لاولس و دولف لاندگرن اشاره کرد. ماجراهای این فیلم در ادامه‌ی قسمت قبلی یعنی «مینیون‌ها» است و گرو را دنبال می‌کند که برای پیوستن به یک گروه شرور تازه‌وارد مصاحبه‌ای شود اما این گفتگو اصلا خوب پیش نمی‌رود و ناگهان گرو به دشمن درجه یک این گروه شیطانی تبدیل می‌شود.

«جایی که خرچنگ‌ها آواز می‌خوانند» (Where the Crawdads Sing) در هفته‌ی ششم اکران در جایگاه نهم جدول باکس آفیس قرار گرفت. فیلم این هفته ۳.۱۴ میلیون دلار فروش داخلی داشت؛ اقتباس ادبی سونی تا این جای کار در سراسر جهان ۹۷.۷۲میلیون دلار فروخته است. «جایی که خرچنگ‌ها آواز می‌خوانند» از رمانی به همین نام نوشته‌ی دیلیا اونز اقتباس و توسط اولیویا نیومن کارگردانی شده و بازیگرانی مثل دیزی ادگار-جونز، تیلور جان اسمیت، هریس دیکینسون، مایکل هایت و استرلینگ میسر جونیور هم در آن نقش‌آفرینی می‌کنند. فیلم ماجرای دختری به نام کیا (دیزی ادگار- جونز) را دنبال می‌کند که پس از رها شدن توسط والدینش، به تنهایی در مردابی واقع در کارولینای شمالی رشد می‌کند. کیا سال‌ها بعد متهم به قتل مردی می‌شود که پیش‌تر با او در ارتباط بوده و در حالی که همه‌ی شواهد علیه او است باید بی‌گناهی‌اش را ثابت کند.

و در نهایت «بدن‌ها بدن‌ها بدن‌ها» (Bodies Bodies Bodies) فیلم اسلشر و کمدی A24 در هفته‌ی سوم اکران رتبه‌ی دهم جدول باکس آفیس را از آن خودش کرد و ۲.۴۱ میلیون دلار در آمریکای شمالی فروش داشته. فیلم فعلا به غیر از آمریکا در هیچ کشور دیگری اکران نشده. «بدن‌ها بدن‌ها بدن‌ها» توسط هالینا رین کارگردانی شده و بازیگرانی مثل آماندلا استنبرگ، ماریا باکالووا، لی پیس، پیت دیویدسون و ریچل سنوت در فیلم حضور دارند. ماجرا درباره‌ی چند جوان ثروتمند است که در یک عمارت دورافتاده‌ی خانوادگی مهمانی برگزار می‌کنند که کم‌کم ابعاد غیرمنتظره و ترسناکی به خودش می‌گیرد.

نام فیلم هفته اکران فروش آخر هفته فروش کلی
دراگون بال سوپر: ابرقهرمان
Dragon Ball Super: Super Hero
۱ ۲۰.۱۰ ۲۰.۱۰
هیولا
Beast
۱ ۱۱.۵۷ ۱۱.۵۷
قطار سریع‌السیر
Bullet Train
۳ ۸ ۶۸.۹۸
تاپ گان: ماوریک
Top Gun: Maverick
۱۳ ۵.۸۵ ۶۸۳.۳۷
ابر حیوانات لیگ دی سی
DC League of Super-Pets
۴ ۵.۷۷ ۶۷.۴۸
ثور: عشق و تندر
Thor: Love and Thunder
۷ ۴.۰۳ ۳۳۲.۱۱
نه
Nope
۵ ۳.۵۴ ۱۱۳.۷۶
مینیون‌ها: ظهور گرو
Minions: The Rise of Gru
۸ ۳.۵۲ ۳۵۰.۰۳
جایی که خرچنگ‌ها آواز می‌خوانند
Where the Crawdads Sing
۶ ۳.۱۴ ۷۷.۷۲
بدن‌ها بدن‌ها بدن‌ها
Bodies Bodies Bodies
۳ ۲.۴۱ ۷.۴۳

* رقم فروش بر اساس میلیون دلار است و فروش داخلی فیلم‌ها در آمریکای شمالی را شامل می‌شود.

منبع: boxofficemojoبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما