چین پرچم ملی خود را در کره‌ی ماه برافراشت

۱۵ آذر ۱۳۹۹ | ۱۶:۰۰ ۱۷ آذر ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
پرچم ملی چین برافراشته شده در سطح ماه طی مأموریت چانگ‌ای 5

نیم قرن پس از قرارگیری پرچم ایالات متحده آمریکا بر روی ماه طی مأموریت‌های سرنشین‌دار آپولو، اکنون مأموریت رباتیک چانگ‌ای ۵ پرچم چین را در قمر زمین مستقر کرد.

مأموریت «چانگ‌ای ۵» (Chang’e 5) چین به‌خودی‌خود یک مأموریت تاریخی است زیرا پس از ۴۴ سال دوباره نمونه‌هایی از ماه را به زمین بازمی‌گرداند. این کاوشگر سه‌شنبه گذشته به منطقه‌ی «مانز رامکر» (Mons Rümker) اقیانوس طوفان‌ها در ماه رسید. ماه‌نشین این مأموریت نمونه‌هایی از سطح و تا عمق ۲ متری ماه را جمع‌آوری و پس از انتقال به کپسول مخصوص با صعودگر راهی مدار کرد تا توسط فضاپیما به زمین برسد. این سطح‌نشین همچنین از منطقه عکس گرفت و برای بررسی مواد معدنی و آب از رادار نفوذکننده به خاک استفاده کرد.

اما این سطح‌نشین یک کار تاریخی دیگر هم انجام داده است. گفته‌ی گلوبال تایمز چین، این کاوشگر پرچم چین را که به صورت تاشونده همراه خود به ماه برده بود، بر روی تنها قمر زمین باز کرد تا پس از حدود نیم قرن، بار دیگر پرچم یک کشور روی ماه برافراشته شود.

برافراشتن پرچم چین در ماه توسط سطح‌نشین چانگ‌ای 5

برافراشتن پرچم چین در ماه توسط سطح‌نشین چانگ‌ای ۵
Credit: image copyrightCNSA/CLEP

نخستین قرارگیری پرچم ملی چین در ماه دسامبر سال ۲۰۱۳ هنگامی انجام شد که یک کاوشگر چینی برای نخستین بار روی ماه فرود آمدند. کاوشگر چانگ‌ای ۴ در ژانویه‌ی ۲۰۱۹ (دی ۱۳۹۷) در نیمه‌ی تاریک ماه نشست. اما این پرچم مانند نمونه‌ی فعلی که توسط گروه فضایی چینی «سانجیانگ» (Sanjiang) تحت شرکت دولتی صنایع و علوم هوافضای چین (CASIC) ساخته شده، از جنس پارچه نیستند.

پرچم ملی چین برافراشته شده در سطح ماه طی مأموریت چانگ‌ای 4

پرچم ملی چین در ماه بر روی ماه‌نورد مأموریت چانگ‌ای ۴ که در سال ۲۰۱۹ به ماه رسید
Credit: CNSA/Shanghaist

توسعه‌دهندگان CASIC اعلام کردند که این پرچم با ساختاری از نوع میله‌ای که در صفحات خورشیدی بازشونده برای ماهواره‌ها و دیگر انواع فضاپیماها استفاده می‌شود، باز شد. همچنین تمام اجزای این پرچم با اقدامات حفاظتی ویژه مانند مقاومت در برابر سرما و هماهنگی با شرایط دشوار ماه مجهز شده‌اند.

نخستین پرچم ملی آمریکا در ماه به همراه باز آلدرین

نخستین پرچم ملی آمریکا در ماه به همراه باز آلدرین
Credit: NASA

«چنگ چانگ» (Cheng Chang) یکی از اعضای تیم چانگ‌ای ۵ گفت: «یک پرچم ملی معمولی زمینی، در محیط سخت ماه سالم نخواهد ماند.» مقامات چینی به تصاویر نمادینی که از مأموریت آپولو ۱۱ در سال ۱۹۶۹ به زمین فرستاده شده بود هم اشاره کردند. زمانی که نیل آرمسترانگ (Neil Armstrong) و باز آلدرین (Buzz Aldrin) نخستین پرچم آمریکا را روی ماه برافراشته کردند.

«سونگ ژونگپینگ» (Song Zhongping) درباره‌ی این مأموریت خاطرنشان کرد: «خاطرات دیروز زمانی که فضانوردان آمریکا کابین‌های خود به بیرون گام گذاشتند و نخستین پرچم تاریخ بشر، یک پرچم ملی آمریکا را در سال ۱۹۶۹ بر روی ماه نصب کردند، هنوز تازه و روشن است. اما چین هم می‌خواهد پرچم ملی خود را نشان دهد که به عقیده‌ی من این نمایش در اصل نمادی بر دستاوردها و موفقیت‌هایی است که ایجاد کرده‌ایم، و این ارزشمندترین چیز است.»

در حالی که ناسا با برنامه‌ی آرتمیس به ماه باز خواهد گشت، چین هم قصد دارد برنامه‌های کاوش خود را در ماه توسعه دهد و برای ساخت یک ایستگاه تحقیقاتی در قمر زمین تا ده سال آینده برنامه‌ریزی کرده است.

عکس کاور: پرچم ملی چین برافراشته شده در سطح ماه طی مأموریت چانگ‌ای ۵

Credit: CNSA

منبع: NY Post

برچسب‌ها :
دیدگاه شما