خدای آتش چین برای فرود بر سطح مریخ آماده می‌شود

۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۲۳:۳۰ ۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
طرحی گرافیکی از عملکرد مریخ‌نورد ژورونگ در سطح مریخ

چین که برای فرود نخستین مریخ‌نورد خود در سیاره‌ی سرخ آماده می‌شود، نام یک خدای آتش باستانی، «ژورونگ» (Zhurong) را برای این کاوشگر رباتیک انتخاب کرد.

سازمان ملی فضایی چین (CNSA) این نام را در ششمین دوره‌ی روز فضایی چین که امروز ۲۴ آوریل (۴ اردیبهشت) در نانجینگ برگزار شد اعلام کرد.

ژورونگ محبوب‌ترین نام از میان ۱۰ نام نهایی برای یک رأی‌گیری عمومی بود که از ۲۰ ژانویه (۱ بهمن) تا ۲۸ فوریه (۱۰ اسفند) ادامه داشت و هیأت متخصص سازمان ملی فضایی چین هم از این انتخاب پشتیبانی کرد.

نام ژورونگ که خدای آتش چین است با مریخ‌نورد مأموریت تیان‌ون-۱ (Tianwen-1) بسیار تناسب دارد زیرا نام چینی مریخ یعنی «هووکسینگ» (Huoxing) در لغت به معنی «ستاره‌ی آتش» است.

چین امیدوار است با پروژه‌ی بلندپروازانه‌ی تیان‌ون-۱ که شامل مدارگرد، سطح‌نشین و مریخ‌نورد است، آغازگر کاوش‌های میان‌سیاره‌ای خود باشد و به پیشرفت‌های بشر در کشف ناشناخته‌های اعماق فضا کمک کند.

طرحی گرافیکی از مأموریت تیان‌ون-1 چین در مریخ

طرحی گرافیکی از مأموریت تیان‌ون-۱ چین در مریخ
Credit: CNSA

با وزن تقریبی ۲۴۰ کیلوگرم و ارتفاع ۱٫۸۵ متر، مریخ‌نورد «ژورونگ» بخش مهمی از مأموریت تیان‌ون-۱ است که در جولای ۲۰۲۰ (مرداد ۱۳۹۹) پرتاب و در ماه فوریه (بهمن ۱۳۹۹) به مریخ رسید.

از زمان قرارگیری مدارگرد تیان‌ون-۱ در مدار مریخ، این کاوشگر مشغول جمع‌آوری تصاویر با وضوح بالا از سایت درنظر گرفته شده برای فرود است. تیان‌ون-۱ علاوه بر تصویربرداری از محل فرود، عکس‌های جذاب دیگری هم از مریخ تهیه می‌کند. از جمله در روزهای گذشته نمایی از هلال سرخ مریخ را به نمایش گذاشت.

منطقه‌ی فرود در «هامونه‌ی اتوپیا» (Utopia Planitia) قرار دارد و به گفته‌ی یکی از دانشمندان ارشد مأموریت فضایی چین، تلاش برای فرود بر سطح در نیمه‌های ماه می (اواخر اردیبهشت) انجام می‌شود.

این مریخ‌نورد که برای سه ماه مریخی (تقریبا ۹۲ روز زمینی) فعالیت طراحی شده است، دارای دوربین‌ها و ابزارهای پانوراما و چندطیفی برای تجزیه‌وتحلیل ترکیب سنگ‌های مریخی است. همچنین اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، ژورونگ ویژگی‌های زیرسطحی را با رادار نفوذ به زمین بررسی خواهد کرد.

عکس کاور: طرحی گرافیکی از عملکرد مریخ‌نورد ژورونگ در سطح مریخ

Credit: Xinhua

منابع: Space, Global Times

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۳ دیدگاه
 1. Avatar عباس نری میسا

  متاسفانه دیدگاه کشورهایی مثل چین و کره شمالی بشر دوستانه نیست و هر کاری می‌کنند اول بدنبال بقا نظام سلطه بر مردم خودشون و بعد مردم جهان هستند و همیشه قسمت منفی قضیه رو دنبال میکنند .

 2. Avatar omid

  آفرین
  تو پیشرفت علم با هم رقابت کنید نه جنگ افزار و خشونت

 3. Avatar saeid_biologist

  بعضی‌ها هم قراره کاخ سفید را حسینیه کنند.