۸ نکته‌ی کلیدی برای خرید بهترین قهوه‌ساز بر اساس نیاز

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲۰ دقیقه
۸ نکته‌ی کلیدی برای خرید بهترین قهوه ساز خانگی بر اساس نیاز

برای بسیاری از ما، شروع کار روزانه بدون وجود یک فنجان قهوه‌ی داغ چندان راحت نیست. تهیه‌ی این نوشیدنی محبوب اگرچه تا حد زیادی به نوع قهوه مورد استفاده بستگی دارد، ولی در عین حال نمی‌توان نقش دستگاه قهوه‌ساز را در تهیه‌ی یک قهوه باکیفیت بی‌اهمیت دانست. اگر به دنبال خرید دستگاه قهوه‌ساز هستید، خیلی زود متوجه خواهید شد که طیف وسیعی از مدل‌ها و قیمت برای این دستگاه وجود دارد. درواقع شما می‌توانید قهوه‌سازی با نمایشگرهای تعاملی خریداری کنید که از فولاد ضدزنگ ساخته شده‌اند و طراحی کاملا حرفه‌ای دارند؛ یا دستگاهی ساده و تنها مجهز به کلید خاموش و روشن بخرید. در همین راستا پشنهاد می‌کنیم که با صرف هزینه‌ی بیشتر، قهوه‌سازی بخرید که قابلیت برنامه‌ریزی داشته و در کنار آن مجهز به کارافه حرارتی (Thermal Carafe) برای گرم نگه‌داشتن قهوه به مدت طولانی‌تری باشد. حال با این مقدمه به سراغ بررسی دقیق‌تر و کامل‌ترِ انواع قهوه‌سازها و بهترین قهوه ساز خانگی در بازار می‌رویم و در کنار آن درباره تهیه یک فنجان قهوه‌ی باکیفیت بیشتر سخن خواهیم گفت.

مروری بر تاریخچه‌ی دستگاه قهوه‌ساز

۸ نکته‌ی کلیدی برای خرید بهترین قهوه ساز خانگی بر اساس نیاز

رنسانس دستگاه‌های قهوه‌ساز با سیستم قهوه‌ساز نینجا (Ninja Coffee Bar System) در سال ۲۰۱۵ آغاز شد، که به کمک آن دم کردن انواع لاته و قهوه‌های سرد در خانه آسان‌تر می‌شد. به لطف وجود حالت‌های مختلف برای سِرو کردن انواع قهوه‌ی سرد و گرم، امروزه برندهای کورینگ (Keurig) و نینجا (Ninja) در کنار سایر مارک‌های دیگر، دستگاه‌های همه‌کاره‌ای با ویژگی‌های بیشتر ابداع کردند که قابلیت‌هایی مانند اعمال کفِ شیر، آسیاب قهوه و حتی حالت‌های سرد دَم (Cold-Brew) را ارائه می‌کنند.

جالب است بدانید که امروزه بسیاری از طراحان دستگاه‌های قهوه‌ساز در حال ارتقای سبک و طراحی این دستگاه برای مطابقت بیشتر با آشپزخانه‌های امروزی از دیدگاه زیبایی‌شناسی هستند. ساختار قهوه‌سازهای جدید، اغلب تاکید بر استفاده از فولاد ضدزنگ و طرح‌های منحنی‌تر دارد، همچنین در ساختار آن‌ها از شیشه یا کارافه (نوعی پارچ) استفاده می‌شود. در کنار آن بسیاری از مدل‌ها هم در رنگ‌های سفید یا روشن‌تر برای مطابقت با پالت‌های رنگ روشن‌تر در آشپزخانه ارائه می‌شوند.

عادات شما در قهوه خوردن و اهمیت آن در خرید بهترین قهوه ساز خانگی

اولین کاری که باید برای خرید قهوه‌ساز انجام دهید این است که از خود بپرسید، که عادات شما در نوشیدن قهوه چیست و چگونه آن را سِرو می‌کنید؟ برخی افراد قهوه‌ی سرد یا سرد دم را به قهوه‌ی گرم ترجیح می‌دهند، به‌ویژه اگر در ماه‌های گرم سال قرار داشته باشند. بنابراین اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستید، باید بدانید که برخی از مدل‌های فیلتری مجهز به حالت‌های «دم روی یخ» و حالت‌های سرد دم هستند و می‌توانند نیاز شما را برآورده کنند.

اگر یک فنجان قهوه برای شروع روزتان کافی است، یک مدل فیلتری ۱ یا ۲ کاپی یا یک دستگاه تک‌ نفره مناسب به نظر می‌رسد. در عین حال در صورتی که مصرف روزانه‌ی شما بیش از یک فنجان است، یک قهوه‌ساز اتوماتیک بزرگتر همراه با کارافه را انتخاب کنید. اکثر مدل‌های بزرگ قابلیت تولید ۱۰ الی ۱۲ فنجان قهوه در یک وعده را دارد. از طرفی اگر عادت دارید که بین زمان سِرو قهوه تا زمان نوشیدن آن فاصله بیاندازید، مدلی با لیوان یا دیواره‌ی عایق خریداری کنید. این مدل‌ها قابلیت این را دارند که قهوه را برای ساعت‌ها داغ و تازه نگه دارد.

لازم است بدانید که کارافه‌های حرارتی اغلب طراحی کاملی ندارند و ممکن است نشتی دما داشته باشند. در مواردی حتی کنترل آن‌ها بر روی سطح موردنظر هم چندان راحت نیست.
برای برخی از افراد، پر کردن دستگاه قهوه‌ساز و روشن کردن آن در هنگام صبح به‌ویژه زمانی‌که عجله دارند، کار سختی است. در صورتی که شما هم جزو این دسته هستید، می‌توانید قهوه‌سازی با قابلیت برنامه‌ریزی تهیه کنید. این مدل از قهوه‌سازها می‌توانند هر روز صبح به طور خودکار قهوه دم شده، به شما تحویل دهند. البته به شرط اینکه شب قبل، آن را تنظیم کرده باشید. این مدل‌ها توانایی خاموش شدن به صورت خودکار هم دارند.

پس طی یک نگاه کلی عوامل موثر در انتخاب مدل دستگاه قهوه‌ساز شامل موارد زیر است:

 • علاقه به قهوه‌ی گرم یا سرد
 • میزان قهوه‌ی مورد استفاده در روز
 • عادات خوردن قهوه و ضرورت دسترسی به قهوه‌ی صبح

ابعاد دستگاه قهوه‌ساز

هنگام انتخاب مدل مد نظر خود، فضای پیشخوان در آشپزخانه را در نظر بگیرید. البته لازم به ذکر است که طی بررسی‌های تیم Consume Rreports همه‌ی دستگاه‌های قهوه‌ساز می‌توانند در بخش زیرین کابینت‌های بالایی قرار بگیرند؛ اما باید در نظر داشت که در زمان پر کردن مخزن، باید دستگاه را بیرون کشید.

انواع دستگاه قهوه‌ساز

انواع مختلفی از دستگاه‌های قهوه‌ساز در بازار وجود دارد که رایج‌ترین‌های آن شامل مدل‌های فیلتردار، قهوه‌سازهای سرد دم، قهوه‌سازهای کپسولی یا پاد و اسپرسوساز است که در ادامه هر یک از این مدل‌ها به طور دقیق بررسی می‌کنیم.

 • قهوه‌ساز سرد دَم (Cold-brew coffee maker)
 • قهوه‌ساز کپسولی یا پاد مدل تک‌نفره (Single-serve pod coffee maker)
 • قهوه‌ساز فیلتردار (Drip coffee maker)
 • قهوه‌ساز فیلتردار دونفره ( One-two mug drip coffee maker)
 • اسپرسوساز (Espresso Machine)
 • قهوه‌سازهای سرد دَم

قهوه‌ساز سرد دم

خرید بهترین قهوه ساز خانگی

این مدل از قهوه‌سازها از آب سرد یا آبی با دمای معمولی استفاده می‌کنند. طی فرآیند آماده‌سازی، دستگاه قهوه‌ی غلیظی تهیه می‌کند و سپس آن را با آب سرد یا یخ رقیق می‌کند. (یا برای قهوه‌ی گرم با آب داغ رقیق می‌کنید). قهوه‌سازهای سرد دَم در دو نوع خودکار و دستی در بازار وجود دارند که مدل‌های دستی ساده‌تر و ارزان‌تر هستند. مدل‌های خودکار برقی هستند و از روش‌های مختلفی برای کاهش زمان دَم کردن (بین ۴ تا ۴۵ دقیقه) بسته به مدل دستگاه استفاده می‌کنند.

قهوه‌ساز کپسولی یا پاد، تک‌ نفره

قهوه‌ساز کپسولی یا پاد، تک‌ نفره

با استفاده از قهوه‌ساز کپسولی دم کردن قهوه سریع، آسان و بدون بهم‌ریختگی پیش می‌رود. به طور کلی سازوکار این مدل قهوه‌سازها به این صورت است که آب را با فشار به داخل یک بسته یا کپسول کوچک که به آن پاد (Pod) می‌گویند، وارد می‌کند. به طور کلی قهوه‌سازهایی با عملکرد وابسته به پاد نسبت به انواع دیگر این دستگاه‌ها گران‌تر است، زیرا قیمت پادها چیزی بیشتر از قیمت خود قهوه یا دانه‌های آن است. از طرفی پادهای قابل بازیافت بسیار محدود هستند و انواع پلاستیکی آن‌ها مشکلات زیست محیطی به همراه دارد.

مزایا:

 • معمولاً بسیار جمع و جور است، بنابراین فضای زیادی را در آشپزخانه اشغال نمی‌کند.
 • نسبت به سایر مدل‌ها ارزان‌تر است
 • این مدل‌ها اغلب سریع هستند و نیاز آن‌ها به تمیزکاری کم‌تر از دیگر مدل‌ها است.
 • برخی از این قهوه‌سازها قابلیت ساخت شکلات داغ و چای دارند.
 • برای افرادی که گاه به گاه قهوه می‌نوشند، گزینه‌ی خوبی است، چراکه به خاطر وجود پاد یا کپسول تازگی قهوه را حفظ می‌کند.
 • این مدل‌ها توانایی آماده‌سازی انواع قهوه‌ها را دارد.

معایب:

 • در دراز مدت چندان به صرفه نیست، چراکه قیمت خرید کپسول بالاتر از خود قهوه یا دانه‌های آن است.
 • از آنجایی که کپسول‌ها از جنس پلاستیک هستند، برای محیط زیست مناسب نیست.
 • خرید و دسترسی به کپسول چندان راحت نیست. چراکه به نسبت دیگر اقلام کم تقاضا‌تر است.

قهوه‌ساز فیلتردار

قهوه‌ساز

با استفاده از قهوه‌سازهای فیلتردارِ خودکار، کافیست که محفظه را با آب پر کنید، سپس قهوه را در فیلتر قرار دهید. با فشردن سوئیچ (دکمه) دستگاه، آب گرم می‌شود و بخار آب داغ قهوه شما را آماده می‌کند. لازم به ذکر است که برخی از مدل‌ها دارای آسیاب داخلی برای آسیاب کردن دانه‌های کامل قهوه هستند، همچنین برخی دیگر مجهز به مخزنی برای پر کردن چندین لیوان با هم است. بهترین مدل‌های قهوه‌ساز فیلتردار قادرند در ۵ تا ۶ دقیقه به دمای ۱۹۵ درجه‌ی فارنهایت برسند که یک استاندارد صنعتی، برای دم کردن بهینه‌ی قهوه است.

مزایا:

 • این مدل قهوه‌سازها می‌توانند از هر نوع قهوه‌ای با هر درجه آسیاب، استفاده کنند و قهوه مدنظر (به عنوان مثال فرانسه) را تحویل دهند.
 • بعضی از مدل‌های این دستگاه قابلیت دم کردن بسته‌های قهوه همچون تی بَگ دارند.
 • نسبت به مدل‌های پاد به ازای هر کاپ قهوه، ارزان‌تر هستند.
 • با قهوه‌ساز فیلتردار کنترل بیشتری بر فرآیند آماده‌سازی نوشیدنی وجود دارد.

معایب:

 • چندان سریع نیستند و فرآیند آماده‌سازی قهوه با آن کمی زمان‌بر است.
 • نسبت به سایر مدل‌ها دستی‌تر هستند و تمیز کردن آن‌ها زمان‌بر است.

قهوه‌ساز فیلتردار دو نفره

دستگاه اسپرسوساز

این مدل از قهوه‌سازهای فیلتردار برای تولید مقادیر کم قهوه طراحی شده‌اند و قهوه را مستقیماً در لیوان به شما تحویل می‌دهد.

دستگاه اسپرسوساز

اسپرسو قهوه‌ی غلیظی است که پایه‌ی بسیاری از قهوه‌ها و نوشیدنی‌ها است. دستگاه اسپرسوساز هم به منظور تهیه همین نوع قهوه ابداع شده است. در این دستگاه آب را با فشار زیادی از بین دانه‌های قهوه که نرم‌‌تر از روش‌های سنتی آسیاب شده‌اند، عبور می‌دهد و قهوه‌ای تلخ با عطر و بویی نافذ ارائه می‌دهد. اسپرسوسازها در انواع مختلفی ازجمله نیمه اتوماتیک، اتوماتیک و تمام اتوماتیک در بازار وجود دارند.

آشنایی با ویژگی‌های پرکاربرد بهترین قهوه ساز خانگی

امروزه دستگاه‌های قهوه‌ساز همراه با ویژگی‌های زیادی به بازار عرضه می‌شوند که در بسیاری از موارد این امکانات تعبیه شده چندان مورد نیازی نیست و تنها بر هزینه‌ی شما می‌افزاید. بنابراین به منظور اینکه تصمیم بگیرید کدام ویژگی دستگاه قهوه‌ساز برای شما ضرورت دارد، لیست زیر می‌تواند مفید باشد.

 1. قابلیت کنترل روند دَم کردنِ قهوه (Brew-Strength Control): این قابلیت به شما این امکان را می‌دهد که سرعت جریان آب را تنظیم کنید، بنابراین روند دم کردن نوشیدنی هم تغییر می‌کند.
  توقف و سِرو (Pause and Serve): اکثر دستگاه‌های قهوه‌ساز این قابلیت را دارند که قهوه را به مقدار دلخواه شما دَم و در وسط کار فرآیند را متوقف کنند. چنین امکانی طعم قهوه را حفظ می‌کند و عملا شما را مجبور به تهیه‌ی مجدد قهوه نمی‌کند. توجه داشته باشید که بدون وجود چنین امکانی پس از دم کشیدن کاملِ کل قهوه تنها یک الی دو ساعت برای خوردن آن مهلت دارید، چراکه مزه‌ی قهوه به طرز ناخوشایندی تند می‌شود.
 2. قابلیت سلف سِرو (Self-Serve): دستگاه‌هایی با این امکان می‌توانند قهوه‌ی دم‌شده را درون خود نگه دارند. درواقع برخلاف دیگر مدل‌ها که قهوه را مستقیما داخل کارافه یا لیوان می‌ریزند، با وجود این قابلیت می‌توانید قهوه را در دستگاه گرم نگه دارید و هرگاه که تمایل داشتید سِرو کنید.
 3. خودتمیزشوندگی (Self-Clean Cycle): این امکان زحمت تمیز کردن دستگاه قهوه‌ساز را کم می‌کند. البته در بعضی از مدل‌ها می‌توانید با اضافه کردن سرکه سفید و آب به صورت دوره‌ای بخش مربوط به دَم کردنِ را تمیز کنید. همچنین بعضی از مدل‌های قهوه‌ساز، از سیستم اعلان زمان تمیز کردن برخوردار است و زمانیکه وقت تمیزکاری باشد، شما را خبر می‌کند.
 4. فیلتر آب (Water Filter): این قابلیت این امکان را ایجاد می‌کند که بو و طعم عجیبِ ناشی از فعالیت باکتری‌های موجود در آب را به قهوه انتقال ندهد. لازم به ذکر است که برای جلوگیری از تجمع باکتری‌ها لازم است که به صورت مرتب فیلتر آب را عوض کنید.
 5. آسیاب توکار (Built-In Grinder): اگر علاقه‌مند به آسیاب کردن قهوه در خانه هستید، اما فضای کافی برای خرید آسیاب ندارید، وجود آسیاب توکار می‌تواند بسیار مفید باشد. لازم به ذکر است که در این مدل‌ها، استفاده از قهوه‌ساز و تمیز کردن آن چندان راحت نیست. همچنین این نوع از قهوه‌سازها با سر و صدای زیادی همراه هستند.
 6. قابلیت کف دادن شیر (Milk Frothing): اگر از طرفداران نوشیدنی‌های شیری مانند کاپوچینو و لاته هستید، بهترین قهوه ساز خانگی با قابلیت ایجاد کفِ شیر را انتخاب کنید.

قهوه‌ساز بخرم یا اسپرسوساز؟

آشنایی با ویژگی‌های پرکاربرد بهترین قهوه ساز خانگی

برای انتخاب بین این دو نوع دستگاه نیاز است تا درکی از تفاوت بین قهوه معمول و اسپرسو داشته باشید. به طور کلی اسپرسو یک نوشیدنی اصیل ایتالیایی است که اکنون توسط دوستداران قهوه در سراسر جهان پذیرفته شده است. در این نوع قهوه مقدار کمی آب تقریباً در حال جوش و تحت فشار بالا از دانه‌های آسیاب شده‌ی قهوه عبور می‌کند و قهوه را دم می‌کند. در چنین فرآیندی محصول نهایی به عنوان «شات» (Shot) شناخته می‌شود و طعمی تند دارد.

از طرفی عملکرد قهوه‌سازها به منظور تهیه‌ی قهوه به این شکل است که در ابتدا آب داغ روی قهوه آسیاب شده ریخته می‌شود و طعم و عصاره دانه‌ها را جذب می‌کند. سپس به تدریج از طریق یک فیلتر به داخل لیوان یا ظرف زیر دستگاه می‌چکد.

حال با این توضیحات به سراغ سوال اولیه درباره اولویت خرید و انتخاب بین اسپرسوساز و قهوه‌ساز می‌رویم. اکثر دوستداران قهوه در سراسر جهان استدلال می‌کنند که دستگاه‌های اسپرسوساز تجربه قهوه اصیل‌تر و غنی‌تری را ارائه می‌دهند. همچنین یک اسپرسوساز به شما این امکان را می‌دهد که انواع مختلفی از قهوه را بسته به سلیقه، طعم یا میزان کافئین مورد نظر خود، انتخاب کنید. در مقایسه با اسپرسوسازها، قهوه‌سازها یک دستگاه یک کاره هستند و قابلیت تولید دامنه‌ی وسیعی از قهوه‌های متنوع را ندارند. بنابراین اگر از علاقه‌مندان به مصرف قهوه به صورت حرفه‌ای هستید، مطمئناً محصول نهایی دستگاه اسپرسوساز را ترجیح می‌دهید.

۷ فاکتور مهم که بر کیفیت قهوه تاثیرگذار است

حتی پس از انتخاب بهترین قهوه ساز خانگی و قهوه‌ای ممتاز، همواره عوامل دیگری وجود دارد که بر کیفیت یک فنجان قهوه تاثیر مستقیم می‌گذارد. بنابراین در ادامه این راهنمای کامل ۷ مورد از مهم‌ترین عواملی که بر کیفیت قهوه شما تاثیرگذار است را بررسی می‌کنیم.

فشار بهترین قهوه ساز خانگی

به طور کلی باید بدانید که برای تهیه یک قهوه خوش‌طعم با استفاده از دستگاه قهوه‌ساز همواره باید فشار ثابتی به قهوه آسیاب شده وارد شود. این فشار معمولاً در حد ۹ بار (Bar) است. در واقع هر میزان فشاری زیر این مقدار قابلیت عصاره‌گیری کامل از قهوه را ندارد. به این معنی که کیفیت کلی قهوه‌ی شما تحت شعاع قرار می‌گیرد.

استفاده از مقدار مناسبِ قهوه

منظور از مقدار مناسب قهوه، وزن قهوه‌ی خشک و آسیاب شده در فیلتر دستگاه است. به طور کلی مقدار قهوه‌ی مناسب در دستگاه می‌تواند از ۷ گرم تا ۲۲ گرم متفاوت باشد. اما مهمترین چیزی که در کنار این موضوع باید در نظر بگیرید ثابت نگه داشتن مقدار قهوه‌ی مورد استفاده به ازای هر کاپ است.

تازگی دانه‌های قهوه

یکی از مهمترین جنبه‌های یک قهوه‌ی خوب، تازگی خود دانه‌های قهوه است. به طور معمول پس از برشته شدن قهوه، دانه‌ها با قرار گرفتن در معرض اکسیژن شروع به کهنه شدن می‌کنند. از طرفی روست‌کننده‌های قهوه معمولاً با بسته‌بندی دانه‌ها در کیسه‌های مخصوص از فرآیند اکسید شدن قهوه جلوگیری می‌کنند. بنابراین عملا پس از باز کردن، کیسه‌ی قهوه در معرض نور، رطوبت و گرما قرار می‌گیرند. برای جلوگیری از کهنه شدن دانه‌های برشته قهوه می‌توانید موارد زیر را در نظر بگیرید.

 • به میزان مصرف خود توجه کنید و سعی کنید به صورت تازه تازه خرید کنید.
 • پس از استفاده درب پاکت قهوه را ببنیدید.
 • قهوه را در فضایی با دمای مناسب، خشک و به دور از نور مستقیم خورشید قرار دهید.
 • قهوه را در یخچال قرار ندهید.

تازه آسیاب کردن قهوه

7 فاکتور مهم که بر کیفیت قهوه تاثیرگذار است

به یاد داشته باشید که قهوه آسیاب شده بیشتر از دانه‌های برشته در معرض آسیب است. درواقع زمانی که دانه‌های قهوه کاملا آسیاب شوند، یک ساعت بعد کهنه می‌شوند. بنابراین مهم است که قهوه‌ی خود را فقط در صورت نیاز آسیاب کنید. در غیر این صورت، قهوه‌ای کهنه خواهید داشت که فاقد طعم و عطری نافذ است. همانطور که در بخش قبل هم اشاره شد، برخلاف برخی توصیه‌های رایج، نگهداری قهوه آسیاب شده در یخچال عمر آن را طولانی نمی‌کند، بلکه آن را در معرض رطوبت قرار می‌دهد و حتی بوی سایر غذاها را جذب می‌کند.

تمیز کردن بهترین قهوه ساز خانگی

به دلایل بهداشتی و ایمنی باید دستگاه قهوه‌ساز خود را حتی اگر بهترین قهوه ساز خانگی باشد، به صورت دوره‌ای تمیز کنید. البته به طور کلی نیازی به تمیز کردن دائمی دستگاه بعد از هر بار دم کردن قهوه نیست. اما در عین حال بدانید که باید به طور مرتب قهوه‌ساز خود را تمیز کنید. چراکه تمیز کردن منظم دستگاه شما را از شر تفاله‌های قهوه قدیمی که می‌تواند بر طعم قهوه جدید تأثیر منفی بگذارد، خلاص می‌کند.

اندازه‌ی دانه‌های آسیاب شده‌ی قهوه

روش‌های مختلف دَم کردن قهوه به دانه‌هایی با اندازه‌های آسیاب متفاوت نیاز دارد؛ بنابراین مهم است که اندازه‌ی مناسب را برای تهیه قهوه مورد علاقه خود پیدا کنید.
درشتی دانه‌های آسیاب شده هم تأثیر مهمی بر کیفیت قهوه دارد. دم کردن قهوه با دانه‌هایی بیش از حد درشت می‌تواند منجر به قهوه‌ای با میزان کافئین کم‌تر و بسیار اسیدی شود. در عین حال قهوه‌ای که خیلی ریز آسیاب شود، نتیجه‌ی معکوس خواهد داشت و ممکن است بیش از حد تلخ باشد.

کیفیت آب

۹۸ درصد قهوه‌ی شما از آب تشکیل شده است، بنابراین کیفیت آن وابسته به کیفیت آب مصرفی است. بهترین کار برای دسترسی به آب مناسب استفاده از آب تصفیه شده است. همچنین با فیلتر کردن آب علاوه بر بهتر کردن مزه‌ی قهوه، دستگاه قهوه‌ساز هم در وضعیت مناسب‌تری قرار می‌گیرد. لازم به ذکر است که همواره به فیلتر آب دستگاه قهوه‌ساز خود توجه کنید و از تجمع موادمعدنی بر روی آن جلوگیری کنید. همچنین هر ماه دستگاه خود را رسوب‌زدایی کنید.

مقدار مجاز قهوه در روز چه قدر است؟

مطالعات متعدد نشان می‌دهد که مصرف روزانه چهار فنجان قهوه در روز کاملا مجاز و مطمئن است. حتی دستورالعمل‌های رژیم غذایی در آمریکا نشان می‌دهد که سه تا پنج فنجان قهوه که معادل با ۰.۲۲ لیتر در روز (حداکثر ۴۰۰ میلی‌گرم کافئین) است، در چارچوب رژیم غذایی سالم قرار دارد.

چگونه قهوه‌ساز را تمیز کنیم؟

بهترین قهوه ساز خانگی

روش‌های مختلفی برای تمیز کردن و شست‌وشوی دستگاه قهوه‌ساز وجود دارد که یکی از آن‌ها تمیز کردن دستگاه با آب و مواد شوینده است. به منظور این کار می‌توانید روند زیر را در پیش بگیرید:

 1. توری دَم و فیلتر را بیرون آورید: همواره به یاد داشته باشید که پس از هر بار استفاده از دستگاه، توری دَم را بردارید و تفاله‌ها یا فیلتر کاغذی یک‌بار مصرف را دور بریزید.
 2. شست‌وشو با مواد شوینده: توری دَم و در صورت وجود، فیلتر دائمی را در آب و مواد شوینده قرار دهید و با یک اسفنج یا پارچه نرم آن‌ها بشویید تا تفاله‌ها و باقی‌مانده‌های قهوه از بین برود.
 3. تمیز کردن کارافه: قهوه باقیمانده را دور بریزید و کارافه را با آب گرم و شوینده بشویید.
 4. مرحله‌ی پایانی: پس از شست‌وشوی بخش‌های مختلف با یک پارچه نرم کارافه، فیلتر و توری را پاک کنید و بگذارید تا خشک شود. سپس با استفاده از یک پارچه‌ی نم‌دار درب داخلی، درب بیرونی و قسمت دم کردن را تمیز کنید تا باقیمانده‌ی قهوه به طور کامل از روی آن پاک شود. پس از این کار قهوه‌ساز را خشک کنید و دوباره کنار هم قرار دهید. به این ترتیب می‌توانید به سادگی دستگاه خود را تمیز کنید.

معرفی پرفروش‌ترین قهوه‌سازهای بازار

در کنار موارد ذکر شده برای انتخاب دقیق‌تر و آگاهانه دستگاه قهوه‌ساز مدنظر، مروری بر محبوب‌ترین‌ها و پرفروش‌های این حوزه هم می‌تواند کمک بزرگی در راستای یک انتخاب هوشمندانه باشد. بنابراین در این قسمت از این مقاله به بررسی ۱۰ نمونه از پرفروش‌ترین و بهترین مدل‌های قهوه‌ساز در بازار می‌پردازیم.

قهوه ساز دلونگی مدل EC685

کالای پیش‌رو گزینه‌ای با توان فشار بخار ۱۵ بار است که از یک نازل بخار در ساختار خود بهره برده است، بنابراین شما می‌توانید با استفاده از آن شیر داغ یا فوم شیر برای کاپوچینو یا لاته تهیه کنید. قهوه ساز دلونگی مدل EC685 بهترین قهوه ساز خانگی است و مشخصه‌های آن شامل قابلیت تنظیم دمای قهوه (سرد، ولرم، داغ)، قابلیت تنظیم غلظت قهوه و مجهز به سیستم قطع کن خودکار می‌شود.

قهوه ساز دلونگی مدل EC685

قهوه‌ساز بوش مدل TKA8633

«بوش» (Bosch)، یک شرکت بزرگ آلمانی است که از سال ۱۸۸۶ میلادی آغاز به کار کرده است. این شرکت در زمینه‌های مختلفی از جمله ساخت ابزار و موتور‌های صنعتی، سامانه‌های امنیتی، لوازم‌خانگی و غیره، فعالیت‌های گسترده‌ای دارد که تولید قهوه‌ساز هم یکی از آن‌ها است. قهوه‌ساز بوش مدل TKA8633 یکی از جدیدترین دستگاه‌های طراحی شده در شرکت بوش است که با توان ۱۱۶۰ وات قدرت مناسبی برای تولید یک فنجان قهوه باکیفیت دارد. این دستگاه با ظرفیت ۱.۳۸ لیتر می‌تواند در مدت زمانی کوتاه، ۱۵ فنجان قهوه برای شما آماده کند. TKA8633 مجهز به فیلتر قابل تعویض و سیستم ضد چکه (Drip Stop) است که تمیز کردن دستگاه پس از تهیه‌ی قهوه را برای شما به میزان چشم‌گیری آسان می‌کند.

سیستم گرمایش دوگانه‌ی قهوه‌ساز بوش مدل TKA8633 عاملی برای کنترل و تنظیم مطلوب دمای قهوه‌ی موردعلاقه شما است. لازم به ذکر است که عملکرد این قهوه‌ساز بسیار آسان است، چراکه تنها کافیست مخزن آب را پر کنید و پس از ریختن قهوه در آن دکمه Start را فشار دهید. درباره‌ی ابعاد این دستگاه هم می‌توان اذعان داشت که دارای اندازه ۲۵x26x35 سانتی‌متری و وزن ۲.۸۹۷ کیلوگرمی است و در دسته قهوه‌سازهای با اندازه معمولی قرار دارد.

قهوه ساز بوش مدل TKA8633

قهوه ساز بوش مدل TKA6A041

قهوه ساز بوش مدل TKA6A041 گزینه‌ای ۱.۵ کیلوگرمی با ساختاری زیبا و کاربردی است که برای تهیه‌ی انواع قهوه‌ی دمی به کار می‌آید. در ساختار این محصول از دکمه‌ی Aroma+ برای انتخاب رایحه قهوه استفاده شده است و علاوه بر آن سیستم کاملا ایمن است. چرا که دارای حالت خاموشی خودکار است. وجود صفحه‌ی گرم نگه دارنده قهوه از دیگر ویژگی‌های این کالاست که با توان کاری بالایی هم همراه شده است. درواقع از دید خریداران بهترین قهوه ساز خانگی همین قهوه ساز بوش مدل TKA6A041 است.

قهوه ساز بوش مدل TKA6A041

اسپرسوساز مباشی مدل ECM2009

دستگاه اسپرسوساز مباشی مدل ECM2009 برای مصارف خانگی، محل کار، سوپرمارکت‌ها و مکان‌هایی با تقاضای کم قهوه در روز مواجه‌اند، مناسب است. این دستگاه نیمه صنعتی و همراه با تکنولوژی روز ژاپن دارای پیچ تنظیم بخار با فشار بخار ۲۰ بار، توان ۱۱۰۰ وات، نشانگر درجه حرارت، سیستم قطع خودکار و نازل تولید بخار است. همچنین ECM2009 مجهز به صفحه‌ی گرم نگهداره‌ی فنجان است که به شما کمک می‌کند مدت زمان بیشتری قهوه خود را گرم نگه دارید. اسپرسوساز مباشی مدل ECM2009 دارای ابعادی به اندازه ۳۲x26x20 سانتی‌متر و وزن ۴.۵ کیلوگرم است.

قهوه‌ساز فلاویا مدل FL-200

دستگاه قهوه ساز فلاویا مدل FL-200 قهوه‌سازی با توان ۴۰۰ وات است که در دسته انواع قهوه‌سازهای فیلتری، دونفره قرار دارد. از جمله امکانات این مدل شامل فیلتر قابل شست‌وشو، کفی ضد لغزش برای فنجان‌ها است. ابعاد کلی این دستگاه ۲۰×۱۵×۲۰ سانتی‌متر است و جزو قهوه‌سازهای سبک با طول عمر بالا به حساب می‌آید. البته در کنار قیمت مقرون‌به‌صرفه و طراحی ساده و در عین حال سبک آن باید بدانید که فرآیند پر کردن فنجان‌ها توسط این دستگاه کمی زمان‌بر است، بنابراین قهوه خروجی چندان داغ نخواهد بود.

قهوه ساز فلاویا مدل FL-200

اسپرسوساز نسپرسو مدل Creatista Plus همراه با استیمر برای کف شیر

با توجه به آنچه در این راهنمای کامل به آن اشاره کردیم، اگر به دنبال تهیه قهوه‌ای حرفه‌ای هستید، یک دستگاه اسپرسوساز می‌تواند بهترین گزینه برای شما به حساب آید. اسپرسوساز نسپرسو مدل Creatista Plus قابلیت آماده‌سازی ۸ بافت قهوه در کنار ۱۱ حالت مختلف برای دمای شیر است. این اسپرسوساز کاملا اتوماتیک، مجهز به سیستم شست‌وشوی خودکار، سیستم تنظیم بخار و قابل برنامه‌ریزی است. توان این ابزار کاربردی ۱۳۰۰ الی ۱۶۰۰ وات و ظرفیت مخزن آن تا ۱.۵ لیتر است. این دستگاه تمام استیل است و عملا در دسته اسپرسوسازهای بزرگ قرار می‌گیرد (البته در هنگام کار مقداری صدا می‌دهد). به طور کلی قیمت این دستگاه بالا است، اما اگر به دنبال دستگاهی با طول عمر بالا و کاملا باکیفیت هستید، اسپرسوساز نسپرسو مدل Creatista Plus می‌تواند گزینه مناسبی باشد.

اسپرسوساز نسپرسو مدل Creatista Plus همراه با استیمر برای کف شیر

اسپرسوساز گوسونیک مدل Gem-867

اسپرسوساز گوسونیک مدل Gem-867 دستگاهی مقرون‌به‌صرفه با قابلیت‌هایی کاربردی در لیست بهترین قهوه ساز خانگی است که توانایی تنظیم غلظت قهوه دارد و در کنار آن از دیگر امکانات این دستگاه ویژگی‌های نظافتی، فیلتر آب و نازل بخار است. بدنه‌ی اسپرسوساز Gem-867 ترکیبی از فلز و پلاستیک است و قابلیت آماده‌سازی دو فنجان قهوه در هر دور را دارد. لازم به ذکر است که اندازه این دستگاه ۲۵×۳۰ ×۳۴ سانتی‌متر است.

اسپرسوساز گوسونیک مدل Gem-867

قهوه ساز ویداس مدل VIR-2224

قهوه ساز ویداس مدل VIR-2224 یکی از گزینه‌های خوش‌قیمت بازار است که عملکرد خوبی هم در کنار قیمت منصفانه‌ی آن دارد. این مدل قهوه‌ساز ظرفیت لازم برای تولید دو فنجان قهوه را دارد. همچنین مشخصه‌های کلی آن شامل فیلتر قابل شست‌وشو و دائمی، دارای پایه‌های مقاوم و ضد لغزش، وزن ۱ کیلوگرمی و سیستم قطع خودکار می‌شود. جنس بدنه‌ی سیستم پیش رو ترکیبی از پلاستیک و استیل است و با قابلیت ساخت قهوه فرانسه‌ محصولی کاربردی برای اغلب افراد است.

قهوه ساز ویداس مدل VIR-2224

سخن پایانی

در این راهنمای جامع انواع مختلفی از دستگاه‌های قهوه‌ساز و نمونه‌های پرفروش و محبوب را معرفی کردیم. همچنین در کنار این موارد فاکتورهای مهم در تهیه یک فنجان قهوه باکیفیت را هم بررسی کردیم. در پایان لازم به تاکید است که اگر به قهوه اهمیت می‌دهید و علاقه‌مندید که مزه‌ی واقعی دانه‌های قهوه را حس کنید، پیشنهاد می‌کنیم یک آسیاب دستی و یا قهوه‌سازی مجهز به آسیاب خریداری کنید. چراکه با این کار دانه‌های برشته‌ی قهوه را در نهایت تازگی عصاره‌گیری می‌کنید و از طعم واقعی قهوه لذت خواهید برد.

منابع: Consumer Reportsبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما