۱۱ ویژگی زنان کنترل‌گر که باید بشناسید

۹ خرداد ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۸ دقیقه
زن کنترل‌گر

بودن در رابطه‌ای که در آن طرف مقابل مدام شما را کنترل می‌کند همان چیزی است که باید از آن دوری کنید. بیشتر افراد برای مستقل بودن خود ارزش قائل هستند و به هیچ وجه دوست ندارند توسط والدین، سایر اعضای خانواده و در کل هیچ‌کس کنترل شوند. اگر همسرتان رفتارهای کنترل‌گرانه‌ای از خود نشان می‌دهد، این احتمال وجود دارد که زندگی مشترکتان به جای خوبی ختم نشود. برای اینکه بتوانید زندگی مشترک خوبی داشته باشید، باید با ویژگی‌های زنان کنترلگر آشنا شوید که در این مقاله آن‌ها را به شما معرفی می‌کنیم. اگر همسرتان این ویژگی‌ها را دارد، باید به فکر چاره باشید. تا پایان این مقاله در کنار ما باشید.

چه عاملی منجر به مشکلات مربوط به کنترل می‌شود؟

مهم‌ترین مشخصه‌ی زنان کنترلگر این است که اضطراب دارند و این اضطراب آن‌ها را به سمت احساس ناامنی و در نتیجه بروز رفتارهای کنترلگرانه سوق می‌دهد. از دیگر دلایل این نوع رفتار می‌توانیم اختلالات شخصیتی، تجربه‌های ناگوار در گذشته و رفتارهای آموخته شده را نام ببریم. به‌طور کلی علل زیر می‌توانند منجر به بروز رفتارهای کنترلگرایانه شوند.

  • او نمی‌تواند یا یاد نگرفته است که به دیگران اعتماد کند و باور ‌کند آن‌ها می‌توانند بی‌هیچ‌ قید و شرطی او را دوست داشته باشند.
  • او از اینکه همسر خود را به خاطر زن دیگری که جذاب‌تر، دوست‌داشتنی‌تر و موفق‌تر است از دست بدهد می‌ترسد.
  • تجربه‌های تلخ گذشته باعث شده‌اند که او تمایزی بین آسیب‌‌پذیری و درد قائل نشود.
  • روابط سوءاستفاده‌گرایانه‌ در گذشته‌ی او باعث شده او کنترل کردن را با امنیت یکسان بداند.
  • او اختلال شخصیت مرزی یا اختلال خودشیفتگی دارد.
  • او اعتقاد دارد کمال برای موفقیت و خوشحالی حیاتی است.
  • او احتیاج دارد کمال و بی‌نقصی را در خود و کسانی که در اطرافش هستند ببیند.

ویژگی‌های زنان کنترلگر

اگر فکر می‌کنید همسرتان یک زن کنترلگر است، ادامه‌ی مقاله را بخوانید و ببینید چند نمونه از علائم زیر در همسر شما وجود دارد.

۱. احتیاج دارد همیشه بداند همسرش کجا است

حتما شما هم در زندگیتان زنانی را دیده‌اید که مدام رفت‌وآمد همسر خود را کنترل می‌کنند و یک‌سره به او زنگ می‌زنند و پیام می‌دهند و از او می‌پرسند که کجا است و با چه کسانی است! اگر جواب پیام او را ندهید، او شروع به زنگ زدن می‌کند و آن‌قدر زنگ می‌زند تا بالاخره جواب سؤالات او را بدهید و به او بگویید کجا بوده‌اید و چه می‌کردید. پرسیدن مداوم چنین سؤالاتی می‌تواند طرف مقابل را حسابی خسته و ناراحت کند. باید قبول کنیم ‌که هیچ‌کس دوست ندارد ۲۴ ساعته کنترل شود. زن کنترلگر این کار را می‌کند چون از از دست دادن شما می‌ترسد و می‌خواهد مطمئن شود که شما مدام به او فکر می‌کنید. او همیشه شما را دنبال می‌کند. علت این کار این است که او فکر می‌کند اگر بدون او به شما خوش بگذرد، کم‌کم تصمیم می‌گیرید بدون او زندگی کنید. همچنین او فکر می‌کند اگر اینگونه باشد، ممکن است قصد ترک کردن او را داشته باشید.

۲. او اصرار می‌کند رمزهای شما را بداند

درست است که زن و شوهر نباید چیزی را از یکدیگر پنهان کنند، اما همچنان هر دو طرف باید برای حریم خصوصی یکدیگر احترام قائل شوند. زن کنترلگر می‌خواهد رمز تمام شبکه‌های اجتماعی همسر خود را بداند و به هر طریقی شده روی تمام چیزهایی که متعلق به همسرش است کنترل داشته باشد. اگر همسر زن کنترلگر به انجام این کار راضی نشود و دلش نخواهد رمز کارت‌های بانکی و سایر چیزها را به او بدهد، زن کنترلگر احساس می‌کند همسرش به او خیانت کرده است. از نظر زن کنترلگر به اشتراک نگذاشتن رمزها با همسر یعنی به او اعتماد ندارید یا چیزی دارید که می‌خواهید از او پنهان کنید. البته درست‌تر این است که بگوییم او به شما اعتماد ندارد و همیشه احساس نیاز می‌کند که تمام شبکه‌های اجتماعی، عادت‌های خرج ‌کردن و فعالیت‌های شما را بررسی کند.

۳. او همیشه همه‌ی مسائل مربوط به همسر خود را بررسی می‌کند

او از هر طریقی که شده، چه از طریق خواندن پیامک‌های شما یا پرسیدن یک سری سؤالات از دوستان مشترکتان می‌خواهد همه چیز را درباره‌ی شما بداند و مطلع باشد چه گفته‌اید و چه کرده‌اید.

۴. او تلاش می‌کند روابط همسر خود با دیگران را بررسی و حتی مدیریت کند

هیچ چیز بدتر از این نیست که کسی بخواهد روابطی که با دیگران دارید را کنترل کند و به شما بگوید چه حرفی را بزنید و چه حرفی را نزنید. زن کنترلگر تمام دوستان شما را تأیید نمی‌کند. حتی ممکن است ترجیح دهد با دوستان و حتی خانواده‌ی خود وقت کمتری بگذرانید. علت این موضوع این است ‌که او به دوستان و خانواده‌ی شما اعتماد کامل ندارد. او ممکن است روزی که می‌داند شما قرار است با دوستان یا خانواده‌ی خود وقت بگذرانید، برای انجام کاری با شما برنامه بریزد. زمانی ‌که شما به او یادآوری می‌کنید که با دوست یا خانواده‌ی خود قرار دارید، ممکن است بگوید آن قرار را فراموش کرده است و شما را متقاعد کند با او وقت بگذرانید.

۵. زن کنترلگر می‌خواهد همیشه با او باشید

زن کنترل‌گر می‌خواهد همیشه با او باشید

این موضوع حتی به علاقه هم برنمی‌گردد، بلکه نشان‌دهنده‌ی این است که کنترل همسر برای زن کنترلگر از هر چیز دیگری مهم‌تر است. در حقیقت این موضوع شدت حسادت زن کنترلگر را نشان می‌دهد. او احساس می‌کند اگر به غیر از او با کس دیگری وقت بگذرانید، ممکن است فرد بهتری را پیدا کنید و او را ترک کنید. جالب این است ‌که هرچه زن کنترلگر چنین رفتارهایی را از خود نشان دهد و به همسر خود بفهماند دوست دارد ۲۴ ساعته با او وقت بگذراند، همسرش بیشتر از او دوری می‌کند، چون همه‌ی ما تمایل داریم مدت زمانی را تنها بگذرانیم و به یک سری مسائل فکر کنیم.

۶. او همسر خود را نقد می‌کند

ممکن است زن کنترلگر همیشه همسر خود را کلامی نقد نکند، اما افکار و احساسات منفی او جو بین شما و او را سمی می‌کند و باعث به وجود آمدن مشکلات مختلف بین شما می‌شود. حتی زمانی که او شما را به‌طور مستقیم نقد نمی‌کند، شما کامل متوجه می‌شوید که او کاری که کرده‌اید را تأیید نمی‌کند و با آن کاملا مخالف است. هیچ کدام از کارهایی که شما انجام می‌دهید برای او به اندازه‌ی کافی خوب نیست. علت اینکه او مدام شما را نقد می‌کند این است که او باور دارد هر چه بیشتر شخصیت شما را خرد کند و اعتماد‌به‌نفستان را کاهش دهد، بهتر می‌تواند شما را کنترل ‌کند. (در حقیقت با این کار شما به کنترل شدن توسط او بیشتر رضایت می‌دهید.) او نمی‌خواهد شما همیشه راجع به خودتان بد فکر کنید، بلکه می‌خواهد افکار شما همان‌طوری باشند که او اراده می‌کند.

۷. او می‌خواهد کنترل مسائل مالی را به عهده بگیرد

زن کنترلگر ممکن است فکر کند «من در مقایسه با همسرم در مدیریت مسائل مالی بهتر عمل می‌کنم.» او فکر می‌کند اگر اجازه دهد همسرش مسائل مربوط به پول را مدیریت کند، در نهایت بی‌خانمان شده یا دچار بدهی فراوان می‌شوند. در حقیقت او نمی‌خواهد حتی کنترل کوچک‌ترین مسائل را از دست دهد و می‌خواهد روی تمام مسائل اشراف کامل داشته باشد. اگر به این کار او اعتراض کنید و به او بگویید که شما هم دلتان می‌خواهد در مدیریت مسائل مالی زندگی مشترکتان نقش داشته باشید، او فکر می‌کند شما به او اعتماد ندارید.

۸. او می‌خواهد مسئوول محل زندگیتان باشد

زن کنترلگر تمایل دارد مسئوولیت محلی که زندگی می‌کنید را به عهده بگیرد. او باید درباره‌ی اینکه کجا زندگی کنید، محل زندگیتان چه ویژگی‌هایی داشته باشد و دکوراسیون آن چطور باشد تصمیم بگیرد، نه شما! باید از هر چیزی که او دوست ندارد خلاص شوید و همه چیز باید مطابق با خواسته‌های او باشد. او توقع دارد شما سپاسگزار او باشید، چون او مسئوولیت همه چیز را به عهده گرفته است و دارد برای بهبود کیفیت زندگی مشترکتان تلاش کنید. شاید در واقعیت هم سلیقه‌ی او بهتر از شما باشد، اما این دلیل نمی‌شود که بخواهد به‌تنهایی برای زندگی مشترک شما تصمیم بگیرد. دکوراسیون و محل زندگی زن و شوهر باید بر اساس نظرات هر دو و نه یک نفر باشد.

۹. او همسرش را مجبور می‌کند رفتار خوب را به دست بیاورد

زن کنترل‌گر همسرش را مجبور می‌کند رفتار خوب را به دست بیاورد

عشق و مهربانی برای او بی‌حد و اندازه نیستند. احتمالا علت این موضوع این است که کسانی که او را بزرگ کرده‌اند، نسبت به او عشق و مهربانی بی‌‌حد و اندازه نداشته‌اند. زمانی که او بچه بود، باید توجه، لبخند و مهربانی را به دست می‌آورد. حالا که او قدرت را به دست آورده است، همین کار را با همسرش می‌کند و او را مجبور می‌کند برای اینکه با او خوب رفتار شود، تلاش کند.

۱۰. او همیشه با همسر خود جروبحث می‌کند

جروبحث کردن با همسر خود از ویژگی‌های بارز زن کنترلگر به شمار می‌رود. اگر همسر زن کنترلگر با او مخالفت ‌کند، او سریع یک دعوا راه میندازد، چون تحمل اینکه کسی با او مخالفت کند را ندارد. او دست از دعوا کردن برنمی‌دارد تا اینکه بالاخره شما کوتاه بیایید و اعتراف کنید که حق با او بوده است. زن کنترلگر زمانی که ببیند شما تسلیم شده‌اید، حس کنترل و قدرت می‌کند و او این حس را با هیچ حس دیگری در دنیا عوض نمی‌کند.

۱۱. باید بداند که همیشه حق با او است

زمانی که عقاید شما با همسر کنترلگرتان مخالف است، او اصلا نظرات شما را در نظر نمی‌گیرد، چون احساس می‌کند ممکن است کم بیارد یا نظر شما واقعا درست باشد. او ریسک نمی‌کند و کاری می‌کند که شما متوجه شوید و به این باور برسید که همیشه حق با او است.

کلام پایانی

هیچ چیز سخت‌تر از زندگی با زن کنترلگر نیست. متأسفانه بعضی از زنان عادت دارند همسر خود را مدام کنترل کنند و به این موضوع توجه نمی‌کنند که این کارشان تا چه حد همسرشان را آزار می‌دهد. در مقاله‌ای که امروز در بخش سلامت ذهن دیجی‌کالا مگ برایتان تهیه کردیم، ویژگی‌های زن کنترلگر را با هم بررسی کردیم. به نظر شما زن کنترلگر چه ویژگی‌های دیگری دارد؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با ما و مخاطبان دیگر در میان بگذارید.

منبع: live bold and bloom

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه