پروژه آدام؛ تمام نکات پنهان و اشارات مخفی به دیگر فیلم‌ها با موضوع سفر در زمان

۲ فروردین ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه
نکات مخفی فیلم پروژه آدام

«پروژه آدام» از ویژگی‌های خاصی بهره می‌برد که گویا به مراجع و منابعی که فیلم از آن‌ها الهام گرفته شده بازمی‌گردند. لذا ما در اینجا می‌خواهیم به تمامی این موارد اشاره نماییم.

علاوه‌براین، «پروژه آدام» به دیگر فیلم‌های بازیگرانی که در آن به ایفای نقش پرداخته‌اند، یعنی بازیگرانی مانند رایان رینولدز و مارک روفالو نیز اشاره دارد. بسیاری از منتقدان «پروژه آدام» را به فیلم‌های علمی-تخیلی دهه ۸۰ تشبیه نموده‌اند و گفته‌اند که این فیلم از بسیاری از آثار کلاسیک آن دوران، یعنی آثاری مانند «آخرین مبارز ستارهای» و «تی تی موجود فرازمینی» الهام گرفته شده است.

این فیلم که به کارگردانی شاون لوی کارگردان «مرد آزاد» ساخته شده و رایان رینولدز در آن در نقش آدام رید ظاهر می‌شود، به روایت داستان خلبانی می‌پردازد که می‌خواهد از سال ۲۰۵۰ به سال ۲۰۱۸ بازگردد تا بتواند همسر گمشده خود، لورا (زوئی سالدانیا) را بازگرداند. زوئی نیز خلبانی بوده که در آخرین ماموریت خود برای سفر در زمان ناپدید شده است. آدام به دلیل محاسبات اشتباه به جای سال ۲۰۱۸ وارد سال ۲۰۲۲ می‌شود و با خود ۱۲ ساله‌اش با بازی واکر اسکوبل ملاقات می‌کند و تلاش می‌کند تا با همکاری او از انجام سفر در زمان جلوگیری نماید. این دو به سال ۲۰۱۸ سفر می‌کنند و در آنجا پدرشان، لوئیس (با بازی مارک روفالو) را ملاقات می‌نمایند که سال‌ها پیش فوت شده و مخترع تکنولوژی سفر در زمان بوده و تنها کسی است که می‌تواند به نابودی این تکنولوژی کمک کند. بنابراین «پروژه آدام» داستانی مملو از ماجراجویی و احساس است که بسیاری از عناصر مختلف را گرد هم آورده و همین ویژگی‌ها سبب شده‌اند تا به فیلمی بی‌نظیر تبدیل شود.

لوی در یکی از مصاحبه‌هایش عنوان نموده که از بسیاری از فیلم‌ها برای خلق فیلم «پروژه آدام» الهام گرفته است، از جمله فیلم‌هایی که در بالا به آن‌ها عنوان شد. البته او به «جنگ ستارگان»، «ویل هانتینگ نابغه»، «جری مگوایر»، «در جستجوی بابی فیشر» و «گالیپولی» نیز اشاره نموده است. بخشی از منابع دیگر نیز سبب شده‌اند که «پروژه آدام» ویژگی‌های خاصی داشته باشد، مانند وجود شمشیرهای نوری که باعث شدند این فیلم شبیه به فیلم‌های «ترمیناتور» به نظر برسد و وجود پرده چهارم در برخی سکانس‌ها که سبب می‌شوند مخاطب فیلم‌هایی مانند «ددپول» دنیای مارول را به یاد بیاورد. بنابراین ما قصد داریم در اینجا به مراجع و منابعی که فیلم از آن‌ها الهام گرفته شده بپردازیم.

مرجع اصلی پروژه آدام و ساخت کاراکتر واکر اسکوبل از روی کاراکتر بیف در فیلم بازگشت به آینده

پروژه آدام

پس از اینکه آدام میان‌سال (با بازی رینولدز) خود جوان‌ترش را می‌بیند، آدام جوان مدام از او می‌پرسد که قرار است چه کار کند. آدام میان‌سال هم به شوخی پاسخ می‌دهد که قرار است در مورد برخی از فرصت‌های کلیدی خود جوان‌ترش فکر کند که باعث می‌شود آدام جوان بگوید: مثل بیف در فیلم «بازگشت به آینده»؟ این جمله او به بیف تنن در فیلم «بازگشت به آینده» اشاره دارد، یکی از شرورهای اصلی این فیلم که سعی می‌کند به گذشته بازگردد و به خود جوان‌ترش یک سالنامه ورزشی بدهد که به او کمک می‌کند در آینده بتواند از راه قمار ثروتمند شود.

پروژه آدام، رایان رینولدز و پاین ریج در فیلم بازگشت به آینده

پروژه آدام

یکی از بزرگ‌ترین موضوعات موجود در فیلم «بازگشت به آینده»، دامداری پاین در سال ۱۹۵۵ است که به اوتیس پیدبوی تعلق دارد و در نهایت ۳۰ سال بعد به مرکز خرید پاینز تبدیل می‌شود. در این فیلم، شخصیت مایکل جی فاکس هنگام سفر در زمان و بازگشت از سال ۱۹۸۵ بر روی یکی از این کاج‌ها فرود می‌آید و در نهایت در سال ۱۹۸۵ مرکز خرید را به مرکز خرید لون پاین تبدیل می‌کند. در «پروژه آدام»، هر دو آدام در هتلی به نام پاین ریج مستقر می‌شوند که به فیلم «بازگشت به آینده» اشاره دارد.

مرجع پایانی پروژه آدام

پروژه آدام

در یکی از سکانس‌ها، آدام جوان از آدم میان‌سال می‌پرسد که سال ۲۰۵۰ چگونه است و آدام میان‌سال، آن سال را به فرانچایز فیلم ترمیناتور تشبیه می‌کند. در آینده بعد از «روز پس از داوری» فیلم‌های «ترمیناتور»، زمین به واسطه جنگ بین انسان‌ها و ماشین‌ها ویران شده و جهان به یک سرزمین بایر پساآخرالزمانی تبدیل شده است و لذا در چنین فضایی پروژه آدام ۲۰۵۰ همانند یک کابوس به نظر خواهد رسید. فرنچایز «ترمیناتور» که توسط جیمز کامرون ساخته شده، بر روی ربات‌هایی که در زمان سفر می‌کنند و ترمیناتور نام دارند تمرکز دارد. آن‌ها از آینده آمده‌اند تا رهبران آتی گروه مقاومت انسانی را بکشند و لذا می‌توان ارتباط مختصری را بین این فیلم‌ها و «پروژه آدام» یافت.

شمشیر نوری پروژه آدام از فیلم مرد آزاد اقتباس شده است

پروژه آدام

همان‌طور که آدام جوان از مشاهده محتویات کیسه وسایل آدام میان‌سال شگفت زده می‌شود، متوجه می‌شود که یکی از وسایل او بسیار شبیه به شمشیر نوری کاراکترهای فیلم «جنگ ستارگان» است. آدام میان‌سال به مرجع شمشیر اشاره‌ای نمی‌کند، اما بعدا وقتی آن را فعال می‌کند، آدام جوان می‌گوید: اوه. این یک شمشیر نوری است، رفیق که به سلاح به کار رفته در «جنگ ستارگان» اشاره دارد. اگرچه نمی‌توان «جنگ ستارگان» را به عنوان مرجع مستقیمی برای «پروژه آدام» در نظر گرفت، اما می‌توان به تاثیری که لوی در ساخت «پروژه آدام» داشته و به‌علاوه تاثیر آخرین فیلم لوی که رینولدز هم در آن حضور داشته یعنی فیلم «مرد آزاد» پی برد چراکه که در آن فیلم نیز کاراکتر رینولدز از یک شمشیر نوری واقعی استفاده می‌کند.

پروژه آدام و الهام گرفتن از بازگشت جدای در تعقیب و گریز

پروژه آدام

در یکی از دنباله‌های «جنگ ستارگان»، تحت عنوان «بازگشت جدای»، لوک اسکای واکر و پرنسس لیا در جنگل‌های اندور، تحت تعقیب نیروهای امپریال قرار می‌گیرند. جنگل پر از درختانی است که بسیار نزدیک به هم هستند و در طول تعقیب و گریز موانع زیادی وجود دارد. در «پروژه آدام» نیز شاهد تعقیب و گریزی هستیم که در آن آدام میان‌سال، آدام جوان و لورا با بازی زوئی سالدانیا با یک کامیون از میان جنگل فرار می‌کنند، در حالی که توسط سربازان در حال پروازی به نام اسپیدرها تعقیب می‌شوند. آدام میان‌سال به سرعت آن‌ها را با ترفندی که یادآور «بازگشت جدای» است گمراه می‌کند و همراه با لورا درست همانند اسکای واکرها آن‌ها را به درختان می‌کوبند.

فرود ابرقهرمانانه در پروژه آدام برگرفته از ددپول

پروژه آدام

هم در «ددپول» و هم در «ددپول ۲» به فرود ابرقهرمانانه اشاره شده است و رایان رینولدز در نقش ددپول تا حدی این نوع بر زمین نشستن را به تمسخر می‌گیرد. در «ددپول ۱»، او به شوخی می‌گوید که انجل داست با بازی جینا کارانو در آستانه فرود ابرقهرمانی است که همین اتفاق هم می‌افتد و بعد از آن می‌گوید که چقدر این‌گونه بر زمین نشستن سخت است. در «ددپول ۲»، وید ویلسون یا همان ددپول تلاش می‌کند این کار را به تنهایی انجام دهد و پس از اینکه می‌گوید می‌خواهد مانند ابرقهرمان‌ها بر زمین فرود بیاید، از پنجره می‌پرد. او این کار را انجام می‌دهد و از درد ناشی از آن ناله می‌کند. در «پروژه آدام» درست زمانی که آدام میان‌سال در شرف شکست خوردن از دشمن خود کریستوس است، آدام جوان از شمشیر نوری برای نجات خود بزرگ‌ترش استفاده می‌کند و به شکل ابرقهرمانی بر زمین فرود می‌آید و زیر لب می‌گوید: فرود ابر قهرمانانه.

پروژه آدام، ددپول و هالک

پروژه آدام

آخرین منبع بزرگی که می‌توان آن را الهام‌بخش «پروژه آدام» دانست حول محور دنیای مارول و «ددپول» جریان دارد و گویا این مضامین به صورت هوشمندانه‌ای در «پروژه آدام» با هم تلفیق شده‌اند. رینولدز بیشتر به عنوان «ددپول» در فرنچایز مارول شناخته می‌شود که در اصل متعلق به فاکس بود و حال، پس از اینکه دیزنی، کمپانی فاکس را خریداری کرد جزوی از دنیای مارول به حساب می‌آید. به‌ علاوه، مارک روفالو از سال ۲۰۱۲، نقش بروس بنر یا هالک را در دنیای مارول بازی کرده است و از آن زمان در فیلم‌های متعددی ظاهر شده است (و مجددا نیز قرار است در نقش این شخصیت در سریال آتی دیزنی پلاس تحت عنوان شی هالک ظاهر شود).

پس از شکست سوریان در پایان فیلم «پروژه آدام»، لوئیس، آدام میان‌سال و آدام جوان یک بازی توپ را بنداز و بگیر را در حیاط خلوت خانه‌شان انجام دادند، اما برای انجام این بازی، آن‌ها ابتدا باید تجهیزاتی را که در یک وان ریخته شده، بیرون بیاورند. بر روی وان مورد بحث تعدادی برچسب وجود دارد که دو تا از آن‌ها از همه مهم‌تر هستند: لوگوی ددپول و بریده‌ای از هالک روفالو. درست پس از نمایش «پروژه آدام» در نتفلیکس، شاون لوی کار کارگردانی «ددپول ۳» را بر عهده گرفته، بنابراین انتظار می‌رود که مجددا شاهد ارجاعات بیشتری به این فیلم‌ها باشیم.

منبع: screenrant

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه