دنی ویلنوو به صف مخالفان برادران وارنر و اکران آنلاین پیوست

۲۲ آذر ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
دنیس ویلنوو

کمپانی برادران وارنر به‌تازگی اعلام کرده است که از تاریخ ۲۵ دسامبر ۲۰۲۰ (۵دی)، تا پایان سال ۲۰۲۱، تمام فیلم‌های خود را هم‌زمان با اکران در سینماها در اختیار سرویس پخش آنلاین HBO Max هم قرار خواهد داد. یکی از فیلم‌هایی که در محدوده‌ی زمانی این قرار داد به چشم می‌خورد فیلم تل‌ماسه (Dune) اثر دنی ویلنوو است.

فیلم تل‌ماسه

چندی پیش ویلنوو در مصاحبه با مجله‌ی ورایتی مخالفت خود با این قرار داد را اعلام کرد و گفت:« شاید برادران وارنر همین حالا هم حق امتیاز دنباله‌ی تل‌ماسه را کشته باشند.» چندی پیش کریستوفر نولان هم به این قرار داد واکنش نشان داده و HBO Max را به‌عنوان بدترین سرویس پخش آنلاین اعلام کرده بود. اما ویلنوو تا آنجا پیش نمی‌رود. او به درستی شرکت مسؤول وارنرمدیا، AT&T، را هدف قرار می‌دهد. ویلنوو در این باره می‌گوید: «با این تصمیم، AT&T یکی از محترم‌ترین و مهم‌ترین استودیوهای تاریخ سینما را دزدید. اینجا به هیچ وجه عشقی برای سینما و مخاطبان وجود ندارد و همه چیز درباره‌ی بقای شرکتی عظیم است.»

ویلنوو به برادران وارنر هم اجازه‌ی فرار نمی دهد. سخنان نولان را بازتاب می‌دهد: «تبدیل ناگهانی برادران وارنر از یک خانه‌ی میراثی برای فیلم‌سازان به دوره‌ی جدیدی از نادیده گرفتن، برای من همه چیز را مشخص می‌کند. فیلم‌سازی یک همکاری است وابسته به اعتماد دو طرفه کار تیمی. برادران وارنر اعلام کرده‌اند که دیگر در آن تیم نیستند.»

دنیس ویلنوو

ویلنوو سرویس‌های پخش آنلاین را ذاتا بد نمی‌داند و تا حالا آن‌ها را به‌‌عنوان «یک عضو جدید مثبت و قدرتمند در اکوسیستم سینما و تلویزیون» به شمار می‌آورد. ویلنوو اشاره می‌کند که سرویس‌های پخش آنلاین می‌توانند رضایت فراوانی به وجود بیاورند اما نه برای فیلمی در وسعت و ساختار تل‌ماسه. او این تصمیم برادران وارنر را نشانه‌ی بی‌اعتمادی آن‌ها به موفقیت تل‌ماسه در گیشه می‌داند و سپس اضافه می‌کند: «شاید برادران وارنر همین حالا هم حق امتیاز دنباله‌ی تل‌ماسه را کشته باشند. خبری برای هواداران. جان استنکی، مدیر اجرایی AT&T گفته است که اسب سرویس‌های پخش آنلاین طویله را ترک کرده است. درست است. طویله را ترک کرده است به مقصد کشتارگاه.»

بخشی از شروط ویلنوو در قرار داد اولیه‌اش با برادران وارنر، برای اقتباس از رمان تل‌ماسه اثر فرانک هربرت، این بوده است که او اجازه‌ی ساخت دو فیلم را برای گفتن داستانش داشته باشد. بنابراین تل‌ماسه‌ای که در این دسامبر پخش خواهد شد تنها نیمی از داستان است. ویلنوو حتی قصد داشت سریال کوتاهی به نام «تل‌ماسه: خواهرانگی» به‌عنوان اسپین‌آف، برای فیلم، بسازد. اما با توجه به شرایط به نظر نمی‌رسد چنین اتفاقاتی در راه باشد.

در انتهای صحبت‌هایش ویلنوو می‌گوید: «تل‌ماسه بهترین فیلمی است که تا به امروز ساخته‌ام. من و تیمم بیش از سه سال از زندگی‌مان را صرف این کردیم تا فیلمی بزرگ و مخصوص پرده‌ی نقره‌ای آماده کنیم. تصویر و صدای فیلم ما بطور دقیق برای دیده شدن در سینماها طراحی شده است. من از جانب خودم صحبت می‌کنم، اگرچه در اتحاد با شانزده فیلم‌ساز دیگر  که به همین سرنوشت دچار شده اند. لطفا بدانید من با شما هستم و با هم ما قوی هستیم. هنرمندان فیلم‌ها و سریال‌ها را می‌سازند.»

ویلنوو در انتها به طور مستقیم با AT&T صحبت می‌کند و از آن‌ها می‌خواهد که «هوشمندانه عمل کنند» و از «این رسانه‌ی فرهنگی حیاتی» محافظت کنند. او گوشزد می‌کند که بازخورد اقتصادی تنها یک جنبه از وظایف اجتماعی شرکت است و پیدا کردن راهی برای بالا بردن فرهنگ وظیفه‌ای دیگر.

منبع: Veriety

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه