کد تحویل؛ راهی ایمن برای دریافت سفارش‌ها در دوران کرونا

۱۹ آبان ۱۳۹۹ | ۱۱:۵۸ ۲۴ دی ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
ارائه کد تحویل به هنگام دریافت سفارش از دیجی‌کالا

در دوران کرونا سفارش خود را به جای امضا با استفاده از کد تحویل، دریافت کنید. دیجی‌کالا در راستای تحقق بخشیدن به یکی از رسالت‌ها و ارزش‌های مهم خود، یعنی مشتری محوری، امکان دیگری را در دوران شیوع ویروس کرونا فراهم کرده است.

برای اطمینان مشتریان از دریافت بهداشتی، امن و دقیق سفارش‌ها دیجی‌کالا اقدام به اجرای قابلیتی کرده است که در روزهای همه‌گیری ویروس کرونا، همسو با پروتکل‌های بهداشتی است؛ ارسال یک کد تحویل در پیامک اطلاع رسانی و لزوم ارائه آن به مأمور ارسال برای تطابق با سفارش ثبت شده.

پیش از این، دریافت سفارش‌ها از سوی مشتریان با امضای رسید و یا نشان دادن کارت ملی کاربر ممکن بود. چنین روشی در زمان همه‌گیری ویروس کرونا عاملی است برای افزایش احتمال ابتلا به این بیماری. دیجی‌کالا در تلاش برای اشاعه فرهنگ خریدوفروش آنلاین، صرفه‌جویی در زمان و استفاده از فناوری در فرایندهای پر تکرار در سبک زندگی آنلاینِ همراهان خود، از کد تحویل استفاده می‌کند. استفاده از این کد، امری ضروری در فرایند تحویل کالا (بین سفارش دهنده و مأمور ارسال) است.

منظور از تأیید تحویل (Proof of Delivery) در دنیای تجارت الکترونیک چیست؟

این قابلیت که POD خوانده می‌شود، پیشینه‌ای طولانی در سامانه‌های پستی پیشرو دارد و قدمت آن به سال ۱۹۱۷ می‌رسد. با لزوم تبادل اسناد حقوقی و مالی بین فرستنده و گیرنده یک محصول، قابلیت تأیید تحویل هم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار شد. کاربرد این قابلیت در دنیای تجارت الکترونیک به دلیل تبادل میلیون‌ها سند الکترونیک برای رهگیری اطلاعات تحویل مرسوله انکار ناپذیر است و پیش‌بینی می‌شود اندکی پس از گسترش آن، کاربران جنبه‌های گوناگون مزیت‌هایش را بهتر لمس کنند. گفتنی‌ست دیگر پلتفرم‌های آنلاین تجارت الکترونیک مانند آمازون هم از این قابلیت استفاده می‌کنند.

فرایند اجرای چنین قابلیتی در دیجی‌کالا بسیار ساده است؛ پس از سفارش محصول، یک کد از طرف دیجی‌کالا برای کاربر ارسال می‌شود. مشتری کد را نزد خود نگه می‌دارد تا در زمان تحویل کالا آن را به مأمور ارسال نشان دهد. مأمور ارسال به جای آنکه از کاربر بخواهد تا رسیدی را امضا کند یا کارت ملی ارائه کند، فقط کد تحویل را بررسی می‌کند و در صورت صحت کد، کالا را تحویل می‌دهد. با وجود چنین امکانی، تماس مخاطب و مأمور ارسال با مدارک شناسایی، رسید و غیره به حداقل می‌رسد. همچنین کالا حتما به شخص سفارش‌دهنده یا فردی که از طرف سفارش دهنده اصلی به‌عنوان دریافت‌کننده معرفی شده باشد تحویل داده می‌شود. هدف از این اقدام، از طرفی رعایت حداکثری پروتکل‌های بهداشتی و از سویی دیگر، تحویل ایمن و بی‌خطای کالا به سفارش‌دهنده اصلی است.

می‌توانید دیدگاه خود درباره‌ی این قابلیت و همچنین تجربه خود در خرید از دیجی‌کالا با کد تحویل را برایمان بنویسید.

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۱۰۱ دیدگاه
 1. Avatar قاسم زاده

  سلام، وقتتون بخیر
  همین مشکله عدم پاسخگویی مشتری برای منم پیش اومده ، از طریق دیجی کالا پیگیری کردمو برام ایمیل کرد که ۲۴ ساعت الا۴۸ ساعت پیام یا زنگ میزنیم بازم براتون ارسال میشه.
  ایا کسی تجربه ای دربارش داره؟ واقعن ارسال میکنن یا نه؟
  اگه جواب بدین ممنونتون میشم

 2. Avatar رضا

  من دو بار سفارش دادم هر دو بار لغوش کردن واقعا مامور ارسال وجود داره؟ن زنگی ن تماسی 💔
  قبلا پستچی محل آشنا بود میاورد در خونه خیلی کارم راه میفتاد چ وضعشع ترو خدا

  1. Avatar قاسم زاده

   سلام، براتون ارسال شد؟

 3. Avatar Alireza

  سلام بسته من باید امروز میرسید ولی با من اصلا تماسی نگرفتن اما توی سایت زده عدم پاسخگویی مشتری، لطفا رسیدگی کنید

 4. Avatar علی

  سلام امروز صبح پیام میاد که بسته تحویل مامور داده شد، ولی بدون هیچ زنگی پیامی چیزی نوشته شد عدم پاسخگویی مشتری!

 5. Avatar Alireza

  سلام
  بسته من هم نرسیده بدون هیچ تماسی ولی توی دیجی کالا زده عدم پاسخگویی مشتری این چه وضعشه الان ما باید چیکار کنیم باید امروز دستم میرسید.لژفا پیگیری کنید

 6. Avatar Zahra

  واقعا متاسفم من امروز بستمو لازم داشتم و ب دستم نرسید علاوه بر اینکه ن زنگی زده بشه و ن ماموری بیاد زده عدم پاسخگویی مشتری

 7. Avatar اریا

  چه وضعشه آخه دیجی کالا؟؟؟برای دوتا حلقه چسب به مقصد کرمان با پست عادی سی هزارتومان هزینه پستی میگیرید؟؟از شمال سفارش دادم ۱۵ هزار تومان هزینه پست گرفتن ولی از تهران سی هزار تومان؟؟
  داری برای پول خودتونو میکشید!آبروی چندساله و مشتری مداریتون رو الان چوب حراج بهش زدین و فقط دنبال پولین!!فروشنده هاتون هم یکی از یکی بدتر!کالای مرجوعی رو مجدد میاندازن به مشتری بعدی!بسته بندی بی کیفیت و خلاصه تنها چیزی که مهمه پوله براتون و چیزی که ارزش نداره مشتری مداری!!فروشنده هم از قراردادش تخلف کنه و مشتری متضرر بشه شما به جای راضی کردن مشتری و جبران خسارتش؛ از فروشنده جریمه میگیرید و میزارید توی جیبتون؛این وسط فقط مشتری بیچاره بابت اعتماد به دیجی کالا ضرر میکنه.سودش هم میرسه به شما.

 8. Avatar مهسا

  سلام بسته من باید امروز میرسید اما نه به خونمون رسیده نه با من تماس گرفتن اما توی سایت زده عدم پاسخگویی مشتری، لطفا رسیدگی کنید

  1. Avatar مینا

   سلام ببخشید محصلتون به دستتون رسید چون منم همین مشکل برام پیش اومده

 9. Avatar امیر

  مامور تحویلتون انگار طلبکاره.
  دم در خونه که نمیاد. یه تک زنگ هم می زنه که ما بهش زنگ بزنیم. زنگ هم که می زنیم طلبکاره میگه اگه سر راه برگشتم بود شاید بسته رو بیارم.

 10. Avatar زهرا ریحانپور

  من ۱۴۰۱/۵/۱۹ از دیجی کالا وسایل سفارش دادم و باید ۱۴۰۱/۵/۲۶ به دستم می‌رسید ولی هیچ تماسی با ما گرفته نشد لطفاً پیگیری کنید

 11. Avatar علیرضا

  واقعا جای تاسف داره ، امروز قرار بوده بسته من برسه ، مامور ارسال نه به گوشی زنگ زده و نه به آدرس مراجعه کرده ، بعد برام نوشته عدم پاسخ گویی مشتری . آخه این چه وضعیه به نظر شما جای پیگیری نداره !!!!!

 12. Avatar milad

  سلام
  سفارش بدون اینکه به آدرس مراجعه بشه و زنگ بزنن
  نوشته تحویل شد
  بعد داخلش زده عدم پاسخگویی مشتری
  این چه ومدلشه
  مگه میشه . حد اقل یه زنگ میزد مامور بعد اینو میزد
  بعد هم بعد یک ربع از اومدن پیام که سفارش دست ماموره مرسوله اینجوری شد وضعیتش

  هرجور حساب کنیم نمیشه بعد از یک ربع برسن اینجا که فاصلش انقدر دوره .

 13. Avatar ترنم ترابی

  سلام
  من امروز قرار بود بسته دیجیکالام برسه ولی برام زدن عدم پاسخگویی مشتری ولی نه گوشیم زنگ خورد و نه کسی زنگ منزلمون رو زده
  لطفا پیگیری کنید

  1. Avatar هیوا کریمی

   سلام سفارشت به دستتون رسید

 14. Avatar یاسین

  این چه وضعیه به خدا من برای مادرم رزپ تولدش میخواستم کلی وسیله بود یعنی چی در روز آخر که محصول باید به دستم برسه میزنه عدم پاسخگویی مشتری من تو تمام تماس ها گشتم اصلا کسی تماس نگرفت.

  مادرم بدون کادو جشن گرفت.

 15. Avatar مونا

  مامور تحویلتون یه تک زنگ میزنه و در میره جواب تلفن هم نمیده بچه گیر آوردید

 16. Avatar هانیه

  سلام وقتتون بخیر
  بسته من هم نرسیده بدون هیچ تماسی ولی توی دیجی کالا زده عدم پاسخگویی مشتری سریع پیگیری بشه لطفا…

 17. Avatar علیرضا

  این چه وضعشه یه وسیله سفارش می‌دیم مرحله آخر روزی که باید بیاد تو سیستم می‌نویسید عدم پاسخگویی مشتری هیچ مامور پستی دم در نیومد این چه وضعشه

 • 1
 • 2