نگاهی به نابرابری جنسیتی در انیمیشن‌های دیزنی از «سفیدبرفی» تا «یخ‌زده»

۱۴ فروردین ۱۴۰۱ | ۱۶:۰۰ ۱۴ فروردین ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
نابرابری جنسیتی در کارتونهای دیزنی
نابرابری جنسیتی مسئله‌ای است که در چند سال اخیر در سینمای هالیوود بحثی را آغاز کرده است که منجر به تغییراتی در محصولات سینمایی‌اش شده است. همین بحث بسیاری از نشریه‌ها، متفکران و رسانه‌ها را وا داشته است که نگاهی موشکافانه به بسیاری از کمپانی‌های تولید فیلم، دست‌کم قدرتمندترین‌ها، بیندازند و عملکرد کلی آنها را زیر ذره‌بین بگذارند. یکی از این کمپانی‌های غول، دیزنی است که در این دوره به کرات زیر سؤال رفته است. بسیاری از تحلیلگران معتقدند الگوهای جنسیتی‌ای که دیزنی در انیمیشن‌هایش به تصویر کشیده و به جهان مخابره کرده است،  بر شکل‌گیری باورهای مخاطبانش تأثیر منفی داشته است. به تازگی پژوهشی در همین راستا روی انیمیشن‌هایی که دیزنی از سال ۱۹۳۷ تا ۲۰۱۹ تولیده کرده انجام شده است که نشان از نابرابری جنسیتی دارد. نشریه‌ی ایندیپندنت نگاهی به این پژوهش انداخته است.

دخترها با علاقه به رنگ صورتی به دنیا نمی‌آیند و پسرها به طور طبیعی رنگ آبی را ترجیح نمی‌دهند. این ترجیحات با دقت و به طور مداوم در سال‌های اولیه‌ی ما پرورش می‌یابد، به ویژه از سوی رسانه‌هایی که ما در معرض آن‌ها هستیم.

بسیاری از ما با انیمیشن‌های دیزنی بزرگ شده‌ایم. کارتون محبوب قدیم «سفید برفی» (Snow White and the Seven Dwarfs) بود، اما بچه‌های امروزی به احتمال زیاد طرفدار «یخ‌زده» (Frozen) هستند. دیزنی انیمیشن‌های استادانه و جذابی می‌سازد اما برای جنسیت‌ یک سری ویژگی خاص تعیین می‌کند. شخصیت‌های مرد شجاع هستند و با شجاعت شخصیت‌های زن را از موقعیت‌های خطرناک نجات می‌دهند. شخصیت‌های زن معمولاً باید منتظر شوالیه‌ی خود با زره‌ی درخشان باشند تا به کمک آنها بیاید. این یکی از آشکارترین سویه‌های نابرابری جنسیتی در انیمیشن‌های دیزنی است.

شاید همه‌ی این‌ها بدیهی به نظر برسد. اما به تازگی مقاله‌ای تحقیقاتی نگاهی عمیق‌تر به نفوذ دیزنی انداخته است که به ما تصویر بهتر و واضح‌تری از تأثیر آن در شکل‌دهی به باورهایمان می‌دهد. چهار دانشمندی که این مقاله را نوشته‌اند می‌گویند هدفشان دو چیز بوده است؛ بررسی نحوه‌ی نمایش جنسیت در فیلم‌های انیمیشن دیزنی، و دوم، تجزیه و تحلیل این موضوع با دست‌اندرکاران این فیلم‌ها یعنی تهیه‌کنندگان، کارگردانان و نویسندگان، آنها که هشت دهه همراه انیمیشن‌های دیزنی بودند؛ از «سفید برفی» که سال ۱۹۳۷ اکران شده تا «یخ‌زده» در ۲۰۱۹ و هر آنچه این میان تولید شده است.

نویسندگان این مقاله دریافتند که شصت درصد از شخصیت‌های انیمیشن دیزنی مرد و تنها چهل درصد زن هستند. این با آن تقسیم جنسیتی پنجاه پنجاه در قانون امریکا کاملاً متفاوت است. این پژوهشگران در نتیجه‌ی مطالعات خود همچنین دریافتند که در طول هشت دهه، تولیدات دیزنی تغییر چندانی نکرده است – که همچنان در جذابیت، مشاغل و رهبری، تفاوت‌های جنسیتی را به تصویر می‌کشد. به عنوان مثال، السا از «یخ‌زده» و وضعیت او به عنوان یک طرد شده، این پیام را ترویج می‌کند که زنان کمتر درگیر جامعه هستند و کمتر اهمیت دارند.

پژوهشگران در بررسی‌های خود معدود فیلم‌هایی با کارگردانی تماماً زنانه یا حتی ترکیبی از کارگردانان زن و مرد پیدا کردند. به طور شگفت‌انگیزی، زمانی که زنان در کارگردانی فیلم‌هایی مثل «یخ‌زده» و «دلیر» (Brave)  نقش داشتند، طرح داستان عاشقانه‌ی کلاسیک، که در انیمیشن‌های قدیمی به اندازه‌ی کافی از آنها استفاده شده بود، به خاطر طرحی متفاوت رد شد. به طور کلی، جایی که زنان در نقش‌های اصلی تولید نقش داشتند، تصویری برابر و ظریف‌تر از شخصیت‌های زن و مرد در آن فیلم عرضه شد.

حقیقت این است که این فیلم‌ها و شخصیت‌ها با جادو ظاهر نمی‌شوند. آنها نتیجه‌ی کار و تلاش فراوان تیم‌هایی از نویسندگان، کارگردانان و دست‌اندرکاران تولید هستند. دیزنی نهادی تجاری است نه یک جنبش اصلاحات اجتماعی، هدف آنها کسب درآمد است نه تغییر جامعه. شاید خروجی آنها بلندپروازی رسیدن به برابری جنسیتی نداشته باشد، اما آنها باید به اندازه کافی در کار خود اطمینان داشته باشند تا به میراث خود در ترویج کلیشه‌های جنسیتی ادامه دهند.

اما حتی به عنوان یک کسب و کار، دیزنی مسئولیت دارد واقعیت را برای مخاطبانی که روی آنها حساب باز می‌کنند بازتاب دهد. واقعیت خیال را به خطر نمی‌اندازد، از آن تغذیه می‌کند و غنی می‌شود، با هم‌سو و هم‌صدا بودن با مردم. از این نظر دیزنی باید از اینها خیلی فراتر برود. تا به حال نتیجه‌ی بررسی و تحلیل عملکرد دیزنی در خصوص برابری جنسینی یک شکست بوده است که نیاز به توجه فوری دارد.

منبع: independent

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۶۲ دیدگاه
 1. Avatar پرنیان دیزنی تی وی

  خوب این یه قسمت قضیه است. ولی پیغام مثبتی که برای دختران دارد این است که ضعف را از راه بردارند مقتدر و دوست داشتنی باشند، به زیبایی اهمیت بدهند، ارتباط مناسب با جنس مخالف داشته باشند (خجالتی نباشند).

  به نظرم دختران با این انیمیشن ها ارتباط میگیرند و به نوعی در خانه شأن فرانچایز این گونه سریالها را بازی می کنند.

 2. Avatar هار هار 😐

  واو

 3. Avatar FROZEN

  والا من که نفهمیدم چیشد😂فقط چون اسم فروزن و السا تو متنش بود تا ته خوندم😐😅اگه از السا بد میگفتی خاک توسرت 😡اگه هم خوب گفتی گل تو سرت😅

  ولی فکر کنم داشتی ا زنا بد میگفتی😠دیزنی بینزیره فروزن بینزیره حالا هرکار دلش میخاد بکنه به شماها چه الافا😐

  1. Avatar FenriR

   مطمعنا زیر ۱۲ سالته

 4. Avatar FROZEN

  والا من که نفهمیدم چیشد😂فقط چون اسم فروزن و السا تو متنش بود تا ته خوندم😐😅اگه از السا بد میگفتی خاک توسرت 😡اگه هم خوب گفتی گل تو سرت😅

 5. Avatar E

  عزیزانی که دارین خودتونو پاره می کنین لطفا بگین چند ساله تونه 😂😂
  حالا نویسنده مضخرف نوشته بیخیال ولی اینکه سطح مغز شما اینقدر پایینه که درست مثل بچه های خردسال عمل می کنین… بعد با این سطح میای از حقوق زنان حرف می زنی

  1. Avatar Lily

   مزخرف :*)

 6. Avatar با افتخار فمینیستم

  فمینیست درباره برابریه. من به عنوان یک زن حق دارم هر چیزی که به یک مرد داده میشه رو داشته باشم. قدرت بدنیم، دردی که میتونم تحمل کنم چندین برابر یک مرده. شما مردا میتونین درد پریودی رو ۷ روز در هر ماه تحمل کنین؟ درد بارداری چی؟ هوش یک زن می‌تونه حتی بیشتر از یک مرد باشه. من دارم درباره برابری حرف میزنم.
  مرد = انسان
  زن= انسان
  مرد=زن
  نه مرد بیشتر از زنه، نه زن بیشتر از مرد. من دارم درباره‌ی برابری حرف میزنم

  1. Avatar مطهره

   آفرین✌👏👏👏

  2. Avatar مانی

   زن و مرد از لحاظ ارزش انسانی برابرن ولی از لحاظ مادی برابر نیستند
   کسی میتونه بگه یه زن میتونه بره تو معدن کار کنه چون فرقی با مرد نداره؟!
   برابری مطلق زن و مرد واقعا حرف احمقانه ایه

  3. Avatar سپهر

   ۱به این بحث ربطی نداشت ۲تنها زنها نیستند که یکسری درد های جنسی دارند ۳ مشکلات اجتماعی ایران جوری پیش رفته که فشار بر روی مرد و زن به یک اندازه است از سربازی و گرونی تا حجاب اجباری

 7. Avatar دلیار سمایی

  آها هر کی در مورد حقوق زنان حرف بزنه بده و شده فمینیست؟؟

 8. Avatar Fateme

  قدیمیاش اره ولی انیمیشنای جدیدش نه برو انیمه ببین بفهمی تبعیض جنسیتی چیه😂

 9. Avatar ر

  واقعا فک کردن به اینطور مسائلی فقط وقت آدمو میگیره
  کسایی که به این چیزا فک میکنن واقعا بیکارن

 10. Avatar خواهان برابری

  دیزنی بدبخت عقب موندست
  ایرانیا رو چی میگی که ازش طن رو از خیار کمتر میدونن فقط سر میبرن …آیا میدانستید ایران رتبه سوم جهانی از لحاظ نابرابری جنسی را دارد؟ حالا بیا به دیزنی گیر بدین…غرب رو بیخسال همین شرق خودمون سال ۲۰۱۵ برابری جنسی تو کره اعلام شد…دیزنی هر چند کلی تبعیض جنسی گذاشته ولی دختراشو محدود نکرده…

 11. Avatar مردسیتیز🦖

  چقدر حق گفتین.
  مردم مغز پوسیده ایران هنوز نمیتونن ب این دیدگاه ها برسن.نمیتونن ببینن ک چقدر کلیشه و زن ستیزی زیاده.

  اوکی به زنان هیچ ظلمی نشده و مردان دارن سختی میکشن فقط 😭😭😐😐😐و آدمای عاقل اگه شخصیت های اصلی دیزنی زنن مهم اینه ک تهش باید ی آقای سوار بر خر سفید بیاد نجاتشون بده😐

 12. Avatar محمد

  از دست این فمنیستا

  1. Avatar مرد سیتیز هستم😂🦖

   خوبه انقدر قوی بودن که باعث فشاری شدن شما شدن.

  2. Avatar me

   چیه؟ فکر کردی چون مردی خیلی خوبی ؟ باشه بابا شجاع ،تو خوبی😒
   خیلی از زنا بهتر از تو هستن
   هه البته اگه عقل داشتی میفهمیدی زنا هم ارزش خیلییی زیادی دارن

 13. Avatar مائده

  چی میگی
  دلیر،موآنا،رایا و اخرین اژدها،قرمز شدن
  تو اینا قهرمان ها زنن

 14. Avatar فلورا

  من خودم دخترم
  ولی چون مرد کمک کرده میشه نابرابری جنسیتی😐😐😐😐😐

 15. Avatar امیر

  چرا موقع بی خانمان ها در آمریکا پنجاه پنجاه نیستند؟؟

 16. Avatar ..........

  فقط بلدید بگید زنها ضعیف جلوه داده میشن
  فقط بلدید سو استفاده کنید از تفکر مضخرف قدیمی ها که دیگه الان اصلا وجود نداره

 17. Avatar ملی

  چرا ندونسته صحبت می‌کنید دیزنی کلی انمیشن داره که محورش در مورد دخترای شجاع و قهرمانه که مهارت های زیادی دارن
  مثل مولانا و کلی شخصیت دیگه:)

  1. Avatar More

   ناموصن مولانا مگه دختره؟؟؟؟؟

 18. Avatar وحید

  کاملا اشتباه بود ، مثلاً در داستان سفید برفی ، داستان قرار بود درباره یک دختر باشه که از دست نامادری فرار می کنه و به خونه هفت تا کوتوله می رسه ، در اینجا تعداد مردان به زنان میشه هفت به دو . از نظر شما این نام برابری جنسی هست اما من میگم این یک داستان زیبا و کامل است که کسانی مثل شما همچین کاری باهاش می کنید ، متاسفم براتون .
  یا
  مثلاً در داستان یخ زده ، السا بخاطر قدرت عجیب و زیادش و نادانی مردم شهرش از قدرتش طرد شد . نه چونکه زن بود !

 19. Avatar Taha

  دیزنی:فاقد اهمیت پس ندیدم و نخوندم(فشار بخور فمنیست).

  1. Avatar Spoq

   فعلا تو داری از حرص خوردن جر میخوری🤣

  2. Avatar مردسیتیز🦖

   فعلا که شماها دارین بخاطر فمینیسم فشار میخورید🤣🤣🤣🤣

  3. Avatar ...

   🤣🤣🤣🤣

 20. Avatar Aaaaaaaa

  چرا حرف میزنید هرچی فیلم میسازه دیزنی شخصیت اصلی زنه😑بعدشم چون مرد ها میرن به زن ها کمک میکنن نابرابری جنسیتیه🤔
  داستان فیلم فروزن این بوده که السا به خاطر قدرتش طرد شده حالا شما میگید نابرابری جنسیتی
  نویسنده این مطلب هم که ازاده اتحاد پنج ساله از تهرانه که فقط میخواسته بگه به زن ها ظلم میشه

 21. Avatar امین

  من واقعا خشکم زد وقتی متن مقاله رو خوندم.
  دیزنی از اون طرف صدای همه رو در آورده واسه اینکه ۹۰ درصد مواقع شخصیت های اصلی داستان زن هستن و مدام می خواد به مسائل زنان توجه کنه و مردان رو معمولا شخصیت های ضعیف یا احمق نشون میده.
  بعد این خانوم اومده دست پیش گرفته کلا داره یه چیز دیگه میگه.
  این حرفا رو راجع به یه موضوعی بزنید که مردم ازش آگاهی نداشته باشن نه دیزنی که همه فیلم هاشو دیدیم سیاست هاشم می دونیم.

 22. Avatar امیر محمد

  دبزنی بهترین هست و خاطرات خوبی باهاش دارم خیلی هم انیمیشن جذاب و بامعنی داره اینا همش بهانه است نگاه نابرابری وجود نداره فقط رفتین چند تا کارتون اینور اونورش کردین که یه بهانه ای بگیرین در ضمن کارتون شما میسازین چطوریه منم میتونم بسازم والا

 23. Avatar Izadi

  شما به این میگید نا برابری جنسیتی ؟
  خب مردو زن هرکدوم جای خودشونو دارن و هرکدوم برای خودشون ویژگی هایی دارن شما چرا میخواهید زن هارو مثه مردا و مردارو مثه زنها کنید.بعدم اگه واقعا حرف شما در رابط با نابرابری جنسیتی. اونم بخاطر اینه که تو یه فیلم زنها بیشتر از مرد ها بودن باید بگم شما به معنای واقعی ابلهید. برو ببین تو چندتا فیلمش نقش اول زنه آخه تو این دنیا دوتا جنسیت بیشتر نیست بین این دوتا دنبال چی میگردین؟
  حالا اگه مال مردا کمتر به کتفتونم نبود نه؟
  اینکه چندین میلیون مرد زیر این فشارو مسئولیت های زیادتر قبیل نان آوری کار کردن زیاد حضور در جنگ و کار کردن تو معدن سنگ و ساختمان و دوسال سربازی تبعیضات اصن مهم نیست اره؟
  خودتونم خوب میدونید تر و خشک باهم میسوزه الان برتری به میزان ثروته نه جنسیت جناب.!

  1. Avatar ایزدی

   چه جالب فامیل منم ایزدیه میشه بگید مال

   کجایید؟

   1. Avatar مهدی

    به نظر نمی که مرد هستم هم زن ها و هم مردا حقوقشان مساویه همنطور که زنا درد بارداری و پریود تجربه می کنند مرد هاهم درد های دیگه مثل ختنه و انگ زن ستیزی پس یک عده به حساب خودشون که فمنیست هستند که از نظر من نیستند فقط یکم رفتند یکسری حرف های رو رفته از اینستاگرام تلگرام اینا یاد گرفته نیاد حرف از قدرت برابری بزنه بیاد زمانی که مثل فمنیست های واقعی نگاه عادلانه ای داشته باشه آیا زن می تونه قطعات سنگینی مثل قطعات لودر رو بلند کنه یا می‌تونه کار در معدن بکنه و… پس نباید گفت همانطور که زن ها چیز های درد ناکی رو تجربه می‌کنند مرد ها هم همینطور پس نمیشه تو همه چیز زن ها مساوی با مرد دونست یا مردها رو بازن پس هر کدوم یک سختی هارو تجربه می کنند پس با یک تفکر کوچک می توان این حرف هارو فهمید

 24. Avatar 체리

  من برنامه کودک نمیبینم
  ولی این حرغ شما توهین به زن بود

 25. Avatar نقد

  ۵۰/۵۰ با مطلب موافقم…

 26. Avatar امیر

  چقدر ضایع از مسائل مطرح بالا میرید واسه جلب محبوبیت خودتون…

 27. Avatar Sara

  به نظرم کاملا این مقاله درست بود ولی من فکر میکنم که دیزنی داره اینو تغییر میده مثلا توی انیمیشن جدیدش انکانتو یا قرمز شدن جنسیت ها با هم برابر هستن

  ولی البته این نظر منه و ممکنه از واقعیت کمی دور باشه

 28. Avatar Amir

  نود درصد شخصیت های اصلی دیزنی مئنثه 😐

 29. Avatar آرمین

  در یک کلامه بخوام این متن رو توصیف کنم:

  مضخرف…. فقط دنبال این هستید بگید زن ها بهشون ظلم میشه واقعا متاسفم براتون

  1. Avatar مردسیتیز🦖

   خیر دوست عزیز فقط داره به مردها ظلم میشه زنان در خوشبختی کامل به سر می‌برن🦖🦖🦖

 30. Avatar .....

  فقط دارم فکر میکنم یه مغز چقدر میتونه سمی باشه که برداشتش از یه انیمیشن اینقدر مسخره باشه ای کاش روی پیشونیتون علامت داشت تا ادم به محض دیدنتون فرار کنه

  1. Avatar مردسیتیزم

   اتفاقا کاش رو پیشونی تو و امثالت ی چیزی بود ک آدم می‌فهمید سعی در انکار زن ستیزی دارید و یمشت آدم بی مغز هستید
   هیچکس نگفت مردان مشکلی ندارن ولی مشخصه زنان از زمین و آسمون براشون میباره ولی شماها رسما سعی در انکار زن ستیزی دارید.

 31. Avatar سوسن سیرجانی

  چه مطلب درست و خوبی 🌿

 32. Avatar محمد

  تا اینجا کلا برابری جنسیتی با نگاه غرب شکست خورده و باعث فروپاشی خانواده و نظام اجتماعی شده و شرکت شیطانی دیزنی به اندازه کافی تفکرات شیطانی مثل همجنسگرایی، خانواده تک نفری و… گسترش داده و رسانه هاشون دارن به سمت جایی میرن که خانواده هایی نشون بدن که پدر تو خونه آشپزی و… میکنه و مادر سرپرست خانواده است مثل فیلم بچه رئیس ۲ که به صراحت نشون داد

  1. Avatar صبا

   متاسفم برای این تفکرات پوسیدت

   1. Avatar امین

    تفکرات ایشون رو هم قبول ندارم اما نویسنده این مقاله هم مغزش کم نپوسیده

  2. Avatar مجبا

   میخواستم بگم بچه رئیس مال دریم ورک هست نه دیزنی

  3. Avatar مردسیتیز هستم

   بیا پایین بابا
   شماها خوبین ک زنا کل زندگیشون باید عین نوکر جلوتون کار کنن؟کی گفته کار خونه برا زناست؟این کلیشه ها برا ۱۰۰۰سال پیشه آدم عاقل!و کی گفته مرد حتما باید بیرون خونه کار کنه؟؟؟اگه مادر سرپرست خانواده باشه چی میشه؟؟؟؟زن ی انسان کامله و توانایی هرکاری ک مرد میکنه رو داره !بجز یسری تفاوت‌ها جسمی ک اهمیتی تو کار ندارن.بعدشم زن و مرد هردو تو خانواده ب ی اندازه سهم دارن !
   فرهنگ شماها خوبه ک آدما نمیتونن خود واقعیشون باشن و مثل انسان های ۱۶۰۰ سال پیش زندگی کنن
   جمع کن
   دوران چرت و پرت های امثال شماها گذشته

   1. Avatar مهدی

    شما یک مرد ستیز هستید میگین اهمیت نداره قدرت های جسمی پس موقع جنگ و نمی‌دونم سربازی کار معدن جابه جا کردن قطعات سنگین خانه ساختن مثل سنگ کاری داربست باز کردن و بستن و… مهم نیست مشکل اینه که اگه حقوق زن مرد برابره باید زن هم بره سربازی شما که تجربه نداشتی زمانی که لب مرز باشی مثل سیستان چه تجربه ای داری که یهو طالبانی القاعده چیزی بیاد حمله کنه رفیق خودم سروان بود موقع نگهبانی ۳۰تا تیر خورده بود یا موقعی که باید بری رزم حرف زور یکسری درجه دار بشنوی شب تا صبح بیدار بمونی رو نگهبانی بدی ساعت ۴صبح بیدارت کنند رو ساعت ۹ به زور خاموشی تو گرما تابستانی که بری تو اوج گرما نگهبانی و رژه پس نگید اگه حقوق زن مرد برابره پس زن ها هم برن سربازی تا بفهمید چیه بابا این حرف ها حدی داره هم مرد انسانه هم زن

 33. Avatar رزا

  یه چیزی که زیاد بهش توجه نشده انیمیشن موانا عه که توش موانا خودش دنبال مائویی میره چون فکر میکنه بدون اون نمیتونه ولی تو اخر فیلم میبینیم که موانا خودش تنهایی به جنگ تکا میره و این نشان دهنده قدرت زنانه و این یه نشانه است که میگه دیزنی در برخی انیمیشن هاش نابرابری جنسیتی رو کنار گذاشته

  1. Avatar Izadi

   ببینم الان نابرابری و کنار گذاشت ارع؟
   اگه یه مرد نقش اول بود چی؟
   اون موقع هم نابرابریو کنار نمیذاشت
   به مرداظلم نمیشه
   چرا وقتی به زن بیشتر توجه میشه برابری به حساب میاد
   اما وقتی یه کوچولو راجب مردا چیزی بیان میشه نابرابری بحساب میاد؟؟؟

 34. Avatar آسنات

  اینقدر چرت و پرت نگو هدف اینا اینه ما برنامه کودک های مسخره ایرانی ببینیم
  چیزی که از فروزن یاد گرف
  ۱ شجاعت
  ۲ صداقت
  ۳ اعتماد کردن……………………

  1. Avatar علی

   داش مقاله مال ایندیپندنته

   1. Avatar ... داداچ

    هه هه هاهاها

 35. Avatar مهران

  اره لامصب این مسئله تو همه ی کشور های پیشرفته موج میزنه، برای ما خیلی جای تعجب داره چون اصلا همچین چیزی ندیدین درکش برامون سخته

 36. Avatar Nilo

  چرتو پرتای جهان اولیای جوگیرو به خورد ما نده تروخدا

  1. Avatar عرفان

   حق

  2. Avatar مردسیتیز🦖

   جهان اولیا جوگیرن فقط جهان سوم خوبه اینجا خوبه فرهنگ اینجا عالیه اونا ی مشت غربی احمقن ولی نتیجه هارو می‌بینیم که کجاها پیشرفته تره و مردمش از هر لحاظ موفق ترن🤣🤣🤣🤣🤣

   1. Avatar Olimpia swoard

    با جمله آخرت موافقم ولی بقیه جملاتت نه به طور میانگین یه زن پنجاه ساله ۶ سال از عمرش پریود بوده خب این درسته و درد بدی هم داره. سالانه ملیون ها مرد به دلیل شغلشون میمیرن چون که شغل های پر خطر (بجز مامور پلیس) مخصوص مرد هاست. شما شش سال از عمرتون رو به صورت تکه تکه زجر میکشی ولی یه مرد ۲ تا ۶ سال از خانواده و هرچی که داره دور میشه و مثل یک ماشین کار میکنه برای دولای که ازش متنفره. آیا این زجر نیست؟ شما هم اگه دوباره ایموجی دایناسور بزاری و مسخره کنی قشنگ معلوم میشه زهرا ۵ ساله از تهرانی یا حداقل اندازه اون عقل داری .