جدول زمانی ۸۳۸ مارول و تفاوت‌های آن با دنیای سینمایی مارول

۱۲ خرداد ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه

فیلم «دکتر استرنج‌ در چندجهانی دیوانگی» زمان زیادی را صرف بررسی زمین ۸۳۸ می‌کند و دکتر استرنج در این اثر در چندجهانی کاوش می‌کند. انتظارات طرفداران از داستان این فیلم بالا بود. تمام شایعات ممکن درباره حضور بازیگران مختلف در این فیلم به حقیقت نپیوست اما شاهد چندین شخصیت خاص در این فیلم بودیم که احتمالات هیجان‌انگیز درباره آینده دنیای سینمایی مارول را قوت می‌بخشد.

هشدار: در این متن، داستان فیلم «دکتر استرنج‌ در چندجهانی دیوانگی» لو می‌رود

تریلرهای «دکتر استرنج‌ ۲» از قبل نشان داده بودند که گروه ایلومیناتی در این فیلم حضور دارد (البته نه در سیاره زمین اصلی). دکتر استرنج‌ دنیای سینمایی مارول به لطف قدرت‌های آمریکا چاوز، به چندین جهان مختلف سفر کرد که یکی از آن‌ها بسیار شبیه به دنیای سینمایی مارول است اما تفاوت‌هایی با آن دارد. برخی از جهان‌های مختلف در طی فیلم فقط برای چند ثانیه روی پرده به نمایش درمی‌آیند اما زمین ۸۳۸ بخش مهمی از فیلم است.

زمین ۸۳۸ در ابتدا بسیار شبیه به دنیای سینمایی مارول به نظر می‌رسد. با این حال، استرنج با کاوش بیشتر در آن، متوجه تفاوت‌های اصلی آن‌ها شد. پروفسور ایکس به عنوان اولین عضو مردان ایکس در این فرانچایز یا چهار شگفت‌انگیز در زمین ۸۳۸ حضور دارند اما این دو مورد تنها تفاوت‌های این جهان و دنیای سینمایی مارول نیستند.

تفاوت فراانسان‌ها

مارول

«دکتر استرنج ۲» چندان به جزئیات و پس‌زمینه ایلومیناتی و اعضای آن اشاره نمی‌کند اما می‌توان با اطمینان گفت که بلک بولت و به طور ضمنی، فراانسان‌ها در آن جهان کاملا با نسخه‌های خود در دنیای سینمایی مارول متفاوت هستند. بدیهی است که بزرگ‌ترین تفاوت در ظاهر بلک بولت است. نقش او را همان بازیگر یعنی انسون مونت بازی می‌کند اما بلک بولت زمین ۸۳۸ لباسی با شباهت بیشتر به کمیک‌ها نسبت به لباس نسخه دیگر او می‌پوشد.

البته باید به یاد داشته باشید که فرانسان‌ها به عنوان بخشی از دنیای سینمایی مارول بعد از اولین و تنها فصل فاجعه‌بار سریال اختصاصی خود کنار گذاشته شدند و این بدان معناست که زمین ۸۳۸ و چندجهانی احتمالا تنها راه ممکن برای بازگرداندن آن‌ها و استفاده از پتانسیلشان بوده است.

دوستی موردو و استرنج

مارول

مورد دنیای سینمایی مارول می‌خواست دکتر استرنج را بکشد اما در زمین ۸۳۸ شرایط فرق می‌کند. به نظر می‌رسد که موردو در زمین ۸۳۸ از جادو استفاده تسلیحاتی نمی‌کند و این بدان معناست که او هرگز دکتر استرنج را دشمن خود نمی‌داند و در واقع، آن‌ها با هم دوست هستند.

مرگ تانوس در تایتان

مارول

انتقام‌جویان دنیای سینمایی مارول در نهایت تانوس را شکست دادند اما به نظر می‌رسد که ایلومیناتی می‌توانست این تایتان دیوانه را قبل از بشکن نیز متوقف کند. در زمین ۸۳۸ تانوس پس از رویارویی با ایلومیناتی بر روی تایتان، جان خود را از دست داد و هیچ‌کدام از اتفاقات دنیای سینمایی مارول هرگز رخ ندادند. جالب این‌جاست که حتی با وجود این که اعضای ایلومیناتی تانوس را شکست دادند، باز هم باید با موجود قدرتمند دیگری که باعث کشتار جمعی می‌شود، دست و پنجه نرم می‌کردند: دکتر استرنج.

مردان ایکس

مارول

یکی دیگر از تفاوت‌های بزرگ بین زمین ۸۳۸ و دنیای سینمایی مارول این است که مردان ایکس در جهان زمین ۸۳۸ حضور دارند. پروفسور ایکس اولین فردی از مردان ایکس بود که به طور رسمی در دنیای سینمایی مارول ظاهر شد. به نظر می‌رسد که شنیدن نام او یا دیدن توانایی‌هایش، دکتر استرنج‌ را به یاد کسی در دنیای سینمایی مارول نمی‌اندازد.

برنامه‌های دنیای سینمایی مارول برای جهش‌یافته‌ها هنوز برای مخاطبان مشخص نیست و معرفی یک عنصر بزرگ از کمیک‌های مردان ایکس در جهانی به قدمت نزدیک به ۱۵ سال، کار ساده‌ای نخواهد بود. مارول در حال حاضر برای استفاده از جهش‌یافته‌ها پس از خرید فاکس توسط دیزنی، از چندجهانی بهره می‌برد.

واندا و بچه‌هایش

مارول

تفاوت بین زمین ۸۳۸ و زمین ۶۱۶ و نسخه‌های مختلف فرزندان واندا طرح اصلی داستان فیلم بود. اسکارلت ویچ دنیای سینمایی مارول که اکنون یک شرور است، برای رسیدن به فرزندانش هر کاری می‌کند اما دو کودکی که او به دنبال آن‌هاست فرزندان نسخه دیگری از واندا هستند. واندا در زمین ۸۳۸ با تامی و بیلی زندگی شادی دارد و هیچ خبری از جادو یا چندجهانی نیست. جالب این‌جاست که ویژن در «دکتر استرنج‌ ۲» حضور ندارد. بنابراین شاید او پدر فرزندان واندا در زمین ۸۳۸ نباشد. در هر صورت، درست قبل از مرگ اسکارلت ویچ در پایان فیلم، واندای ۸۳۸ به او اطمینان می‌دهد که تامی و بیلی در آرامش و سلامت خواهند بود.

کاپیتان کارتر در نقش اولین انتقام‌جو

مارول

در زمین ۸۳۸ بسیار شبیه آن‌چه در «چه می‌شود اگر…؟» دیدیم، این پگی کارتر است که به جای استیو راجرز به یک ابرسرباز تبدیل می‌شود. کاپیتان کارتر در «دکتر استرنج‌ ۲» به عنوان اولین انتقام‌جو معرفی می‌شود و در زمان حال زندگی می‌کند. شاید او مانند سریال «چه می‌شود اگر…؟» به آینده منتقل شده باشد یا ممکن است مانند اتفاقی که برای استیو راجرز در دنیای سینمایی مارول رخ داد به مدت ۷۰ سال منجمد شده باشد.

چهار شگفت‌انگیز

مارول

حضور رید ریچاردز در «دکتر استرنج‌ در چندجهانی دیوانگی» پیامدهای مهمی برای زمین ۸۳۸ و دنیای سینمایی مارول دارد. این اولین باری است که یکی از اعضای چهار شگفت‌انگیز در این فرانچایز ظاهر می‌شود. آقای شگفت‌انگیز با بازی جان کرازینسکی در کنار قهرمانان دیگر برای مدتی در این اثر حاضر شد. مدت‌هاست که صحبت از ساخت فیلم چهار شگفت‌انگیز در دنیای سینمایی مارول است اما طرفداران با دیدن آقای شگفت‌انگیز خیلی زودتر از آن‌چه انتظار داشتند شگفت‌زده شدند.

ماریا رمبو در نقش کاپیتان مارول

مارول

کاپیتان مارول، هم در زمین ۸۳۸ و هم در دنیای سینمایی مارول یک قهرمان نیرومند و قوی است اما تفاوت این‌جاست که ماریا رمبو این عنوان را در جهان «دکتر استرنج‌ ۲» یدک می‌کشد و نقش کاپیتان مارول را بازی می‌کند. مجموعه مهارت‌های کاپیتان مارول در «دکتر استرنج‌ ۲» شبیه به همتای او در دنیای سینمایی مارول است و این بدان معناست که داستان ریشه آن‌ها و نحوه به‌ دست آوردن قدرت‌هایشان نیز احتمالا مشابه است. منطقی‌ترین توضیح برای تفاوت این شخصیت‌ها این است که احتمالا در زمین ۸۳۸ انفجار موتور تسرکت ماریا را تحت تاثیر قرار داده و نه کارول. به همین دلیل ماریا کاپیتان مارول جهان «دکتر استرنج‌ ۲» است.

اولتران

مارول

زمین ۸۳۸ مشکلات خاص خودش را دارد اما به نظر می‌رسد که ایلومیناتی به برخی مسائل که  در دنیای سینمایی مارول به مشکلات بسیار بزرگ‌تری تبدیل شدند به خوبی رسیدگی کرده است. تانوس مثالی واضح از این موضوع است و اولتران هم نمونه دیگری محسوب می‌‌شود. به نظر می‌رسد که در این جهان، ایده تونی استارک درباره نیروهای خودمختار محافظ عملی شده و علاوه بر آن، هوش مصنوعی اولتران با خدمت به ایلومیناتی مشکلی ندارد. آن‌چه که ممکن است باعث بروز این تفاوت شده باشد، حضور رید ریچاردز، باهوش‌ترین مرد روی کره زمین است که هنوز در دنیای سینمایی نقش معینی ندارد.

منبع: screenrant

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه