همه چیز درباره‌ قسمت‌های ویژه شصت سالگی سریال «دکتر هو»

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۶ دقیقه
ویژه برنامه شصتمین سالگرد دکتر هو

امسال که به شصتمین سالگرد «دکتر هو» (Doctor Who) نزدیک می‌شویم، نسبت به سال‌های قبل خبرهای بیشتری از این مجموعه به گوش می‌رسد. به هر حال باید پذیرفت که دکتر هو در دهه‌ی گذشته بسیاری از طرفداران آمریکایی خود را از دست داد و دیگر نتوانست به رکورد تعداد هواداران در سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴ دست پیدا کند. اما با وجود اخبار بازگشت دیوید تننت محبوب در نقش دکتر، کاترین تیت در نقش دونا و راسل تی دیویس به عنوان نویسنده اصلی این نمایش، بسیاری از طرفداران بین‌المللی در حال تجربه نوستالژی «دکتر هو» با تماشای داستان‌های دکتر دوازدهم و سیزدهم هستند تا خود را برای قسمت‌های جدید آماده کنند.

بسیاری از طرفداران پروپاقرص دکتر، آخرین سالگرد تاریخی بزرگ را به وضوح به یاد دارند. پنجاهمین سالگرد این مجموعه در سال ۲۰۱۳ زمان بسیار خوبی برای «هوویان» بود و بی‌بی‌سی فیلم ویژه «روز دکتر» را در سینماهای سراسر جهان پخش کرد. با این حال، به نظر می‌رسد قرارداد اخیر بی‌بی‌سی با دیزنی پلاس، دکتر هو را دوباره در صحنه‌های بین المللی به کانون توجه تبدیل کرده است و با توجه به بازگشت تعداد زیادی از نام‌های بزرگ در این مجموعه  مطمئناً شصتمین سالگرد «دکتر هو » به یک رویداد تاریخی تبدیل خواهد شد.

آخرین ماجراجویی دکتر

آخرین بار دکتر سیزدهم را در سال ۲۰۱۸ و با بازی جودی ویتاکر دیدیم که توانست دوباره زمین را از اتحاد فرمانروا، سایبرمن‌ها و دالک‌ها نجات دهد. نقشه‌ی این اتحاد این بود که زمین را با فوران همه آتشفشان‌ها به طور همزمان از بین ببرد. دکتر با همکاری یاز، گراهام، ایس، تیگان و یونیت توانستند آنها را متوقف کنند اما در این روند، فرمانروا به دکتر شلیک کرد و دکتر دچار تجدید حیاتی دیگر شد.

حیات مجدد دکتر در جسم تنانت

بعد از خداحافظی با یاز، دکتر تاردیس را به سمت صخره‌ای دور افتاده هدایت کرد تا تجدید حیات آن‌جا انجام شود. اما، به طرز شگفت انگیزی، به جای اینکه به شوتی گتوا، دکتر دوازدهم تبدیل شود، دوباره به دیوید تنانت تبدیل شد که او را به اولین بازیگری تبدیل کرد که دو تجسم در دو فصل متفاوت از دکتر را در سریال اصلی بازی کرد. البته اگر تام بیکر را که در قسمت ویژه‌ی «روز دکتر» حضور داشت به حساب نیاوریم.

ماجراجویی‌های دکتر چهاردهم

به نظر می‌رسد که بازگشت دیوید تنانت در تاردیس به عنوان دکتر چهاردهم فقط برای سه فیلم ویژه شصتمین سالگرد «دکتر هو » باشد. اما این دکتر جدید برای ماجراجویی‌های کوتاه، اما مطمئناً هیجان‌انگیز خود، چه برنامه‌هایی خواهد داشت؟

بسیاری از چیزهایی که در مورد ماجراجویی‌های آینده در این قسمت‌های ویژه می دانیم  را مدیون اولین تیزر این سالگرد هستیم که در روز کریسمس ۲۰۲۲ در منتشر شد.

در این تریلر نشان داده شد که ماجراجویی‌های جدید در بریتانیا امروزی اتفاق خواهد افتاد. قابل توجه‌ترین عنصر این تریلر بازگشت دونا نوبل است. تریلر با صدای او شروع می‌شود که می‌گوید: «بعضی وقت‌ها، فکر می‌کنم چیزی کم است، مثل اینکه چیزی دوست‌داشتنی داشتم و حالا از بین رفته است.» که اشاره واضحی به خاطرات گمشده دونا از دکتر است.

پس از اینکه دونا در قسمت «پایان سفر» در سال ۲۰۰۸ هرآنچه در ذهن دکتر بود را طی ماجراهایی جذب کرد، دکتر خاطرات دونا از خودش را پاک کرد تا او را زنده نگه دارد. این مساله ظاهراً نقش مهمی در اپیزود ویژه بازی خواهد کرد، زیرا دکتر چهاردهم را هم در تریلر می‌بینیم که می‌گوید: «اگر روزی من را به یاد آورد، می‌میرد». با این حال، دکتر همچنین می‌گوید که «اگر سرنوشتی وجود داشته باشد، به سمت دونا نوبل خواهد رفت»، که به این معنی است که دونا در معرض تهدید فوری و جدی است و دکتر باید از او محافظت کند. شاید شرور ناشناس نیل پاتریک هریس در تعقیب دونا باشد؟

حضور دونا در تریلر ویژه برنامه سالگرد شصت سالگی دکتر هو

کاور طرح دکتر کد 1146 مناسب برای گوشی موبایل هوآوی y8p

همچنین شاهد حضور یاسمین فینی در نقش رز نوبل یا دختر دونا هستیم. به نظر می‌رسد که دونا نه تنها خود در معرض خطر قرار خواهد گرفت، بلکه خانواده‌اش نیز تهدید خواهند شد.

نه دالک‌ها، نه سایبرمن‌ها و نه هیچ موجود بیگانه آشنایی در تریلر حضور نداشت که این مساله کمی برای یک قسمت ویژه‌ی مخصوص سالگرد، غیرعادی است. با این حال، با توجه به نقش برجسته این بیگانگان در فصل قبلی، منطقی است که کسی از شرورهای اصلی در این قسمت‌ها نباشند. به احتمال زیاد، اگر این شرورها حض.ر هم داشته باشند، نقش پس‌زمینه‌ای خواهند داشت و شخصیت نیل پاتریک هریس و جنگجویان راث با چشم‌های مگسی در مرکز صحنه قرار می‌گیرند.

حالا که صحبتش شد بگوییم که حضور «جنگجویان راث» و «بیپ از نژاد میپ» دو غافلگیری بزرگ این تریلر بود.اینها دو از اولین دشمنان دکتر بودند که در در داستان «جانور ستاره» کمیک استریپ مجله «دکتر هو» در سال ۱۹۸۰ حضور داشتند. اگرچه از آن زمان تاکنون در چندین پلتفرم دیگر جهان گسترش یافته‌ی «دکتر هو» هم دیگر ظاهر شده‌اند اما این اولین حضور آن‌ها روی صحنه خواهد بود. حضور این دو مطمئناً سرسخترین «هوویان» را خوشحال خواهد کرد.

فرضیه‌های مطرح شده درمورد قسمت‌های ویژه

به دلیل بزرگی این رویداد، یعنی شصت سالگی مجموعه‌ی «دکتر هو»، بسیاری از طرفداران بر این باورند که تننت و تیت تنها چهره‌های آشنایی نخواهند بود که در این قسمت‌ها می‌بینیم. تا حدودی هم منطقی است، چرا بی‌بی‌سی و دیزنی باید هرچه در دست دارند رو کنند به خصوص وقتی که آن دست تنانت و تیت باشد؟ در واقع بسیاری منتظر حضور سایر دستیاران و دکترهای قبلی در این قسمت‌های ویژه هستند و خوشبختانه «قدرت دکتر» و بازسازی‌ دکتر جودی ویتاکر راهی آسان و ساده برای تحقق این آرزوی طرفداران فراهم کرده.

«قدرت دکتر» از بسیاری جهات برای دکتر (ویتاکر) و دستیارانش شدید بود و فرمانروا در مرکز همه چیز قرار داشت. فرمانروا (ساشا داوان)، با استفاده از سایبرمن‌ها و دالک‌ها دکتر را مجبور به بازسازی مجدد کرد و با استفاده از فناوری گالیفریان و کورونکس توانست بازسازی را کنترل کند و دکتر ویتاکر را مجبور ‌کند تا به فرمانروا داوان تبدیل شود .

فروانروا و سایبر فرمانرواها در فصل سیزدهم دکتر هو

کتاب Doctor Who and Philosophy اثر Courtland Lewis and Paula Smithka انتشارات Open Court

البته در نهایت دکتر به کمک یاز و با توضیح که زمان‌هایی در طول بازسازی وجو دارد که ناپایدار است، می‌تواند اقدامات فروانروا را کنترل کند و دوباره به دکتر تبدیل شود. همین مساله هم فرمانروا را عصبی کرده و باعث می‌شود به دکتر شلیک کند که در نهایت منجر به حیات مجدد دکتر از ویتاکر به تنانت می‌شود.

قبلاً هم گفته شد که بازگشت تنانت یک لحظه قابل توجه در تاریخ این نمایش است چرا که او اولین دکتری است که دوبار در مجموعه حضور داشت. به دلیل آسیب بازسازی‌های متعدد، از جمله بازسازی اجباری به فرمانروا، حیات مجدد دکتر این‌بار به احتمال زیاد بسیار ناپایدار است. به قدری ناپایدار که حتی اگر دکتر تا پایان سه قسمت ویژه هم بتواند دوام بیاورد، باز هم برای مستقر شدن در بدن جدیدش به مدتی زمان احتیاج دارد.

این بی‌ثباتی در فرم دکتر امکانات هیجان‌انگیزی در طول سه قسمت ویژه برنامه‌ی شصتمین سالگرد «دکتر هو» در اختیار سازندگان قرار می‌دهد. اگر دوره‌ی پس از حیات مجدد آسیب‌پذیر و ناپایدار باشد، بنابراین تغییر شکل دادن دکتر کاملاً محتمل است و اگر بخواهیم جنبه‌های افراطی نسل گذشته را در نظر بگیریم، کاملاً محتمل است که دکتر بتواند در تلاش برای قرار گرفتن در جسم جدید، میان تعداد زیادی چهره‌ی قدیمی از تجسم‌های گذشته‌اش بچرخد. یا حتی چهره‌های آینده مانند شوتی گتوا. باید منتظر ماند و دید آیا این فرضیه حقیقت پیدا می‌کند؟

منبع: COSMIC CIRCUS

راهنمای تماشای سریال


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. یوسف آهنگر

    سلام
    احتمالا دکتر زن به خاطر تبدیل شدن به شخص دیگه دچار ناخالصی شده و به مرور حافظشو از دست میده و تاردیس کاری کرده که دکتر بیاد حافظشو که در دونا نوبل ذخیره شده رو یه بار دیگه رو خودش آپدیت کنه و بعد پشت سر هم چند بار ریجرنت کنه و به نفرات بعدی تبدبل بشه تا به دکتر سیاه پوست برسه

    یه نظریه دیگه هم اینه که دیوید تنت بعد این سه قسمت که میخواد به دکتر سیاه پوست تبدیل بشه این بین صد سالی رو نشون ندن و بعد به دکتر سیاه پوست تبدیل بشه و ما همزمان دو دکتر رو داشته باشیم د ر ماجرا جویی ها که البته یکیش با برنامه ها ی دیزنی و حتی داستانهای مارورل جلو بره

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما