۵ تراژدی تاریخی سریال «دانتون ابی» که ریشه در واقعیت دارند

۱۴ تیر ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه
دانتون ابی

«دانتون ابی» (Downton Abbey) یک سریال درام تاریخی بریتانیایی است که توسط جولین فلوز نوشته و ساخته شده. سریال ماجرای خاندان کرالی را دنبال می‌کنند که تلاش می‌کنند املاک و مستغلات خودشان را حفظ کنند، زندگی و کشمکش‌هایشان با کارکنان هم از بخش‌های دیگر سریال است که با مقادیر زیادی لحظات درام مخاطبان پر و پا قرصی در سراسر دنیا دارد.

«دانتون ابی» با ۲۷ نامزدی در رشته‌های مختلف، رکورددار جوایز امی به حساب می‌آید. محبوبیت این سریال به اندازه‌ای بود که خیلی زود با دو دنباله‌ی سینمایی به نام‌های «دانتون ابی» (Downton Abbey) و «دانتون ابی: عصر جدید» (Downton Abbey: A New Era) به یکی از پرمخاطب‌ترین فرانچایزهای دنیا تبدیل شد.

با توجه به این که ماجراهای سریال در دهه‌ی بیستم میلادی به وقوع می‌پیوندد، بهترین راه برای نمایش دقیق آن بازه‌ی زمانی گنجاندن رویدادها و تراژدی‌های واقعی زندگی بین سال‌های ۱۹۱۲ تا ۱۹۲۶ است. این کار علاوه بر ایجاد تصویر تاریخی دقیق، نشان می‌دهد مردم آن زمانه چگونه خودشان را با این اتفاقات و فجایع سازگار کردند. در ادامه ۵ تراژدی تاریخی فرانچایز «دانتون ابی» که ریشه در واقعیت دارند را بررسی می‌کنیم.

۵- غرق شدن کشتی تایتانیک

کشتی تایتانیک

وقتی صحبت از تراژدی تایتانیک به میان می‌آید احتمالا اولین تصویری که به ذهنتان می‌رسد جک و رز فیلم «تایتانیک» (Titanic) جیمز کامرون است اما در سریال «دانتون ابی» هم به این تراژدی هولناک پرداخته شده است. در قسمت‌های ابتدایی خبر غرق شدن تایتانیک به خانواده‌ی کرالی می‌رسد و همه‌ی اعضای خانواده و کارکنان را حسابی شوکه می‌کند؛ زیرا پاتریک وارث املاک کرالی در این کشتی غول‌پیکر حضور داشته و کشته می‌شود. بیش‌تر اعضای خانواده خیلی زود با فقدان پاتریک کنار می‌آیند اما پذیرش مرگ او برای ادیث که رابطه‌ی نزدیکی با او داشته بسیار سخت است.

غرق شدن تایتانیک یک تراژدی با ابعاد حماسی بود زیرا کشتی غول‌پیکری با ۲۲۲۴ مسافر که از بندر ساوت‌همپتون به سمت نیویورک حرکت می‌کرد و به عنوان «غرق نشدنی» شناخته می‌شد در ۱۵ آوریل ۱۹۱۲ و تنها چهار روز پس از آغاز سفر، در اقیانوس اطلس شمالی به کوه یخ برخورد کرد و سرنگون شد. در این حادثه‌ی وحشتناک بیش از ۱۵۰۰ نفر از مسافران و خدمه‌ی کشتی کشته شدند و جسد بسیاری از آن‌ها هیچ وقت پیدا نشد. فاجعه‌ی غرق شدن کشتی تایتانیک به عنوان یکی از غم‌انگیزترین اتفاقات تاریخی قرن بیستم میلادی شناخته می‌شود.

۴- جنگ جهانی اول

جنگ جهانی اول

یکی از نقاط عطف سریال «دانتون ابی» آغاز جنگ جهانی اول و پیوستن بسیاری از شخصیت‌های سریال به جبهه‌های جنگ بود. شخصیت‌های محبوبی مثل متیو، توماس و ویلیام به عنوان سرباز به جنگ پیوستند. در حالی که سریال خیلی به صحنه‌های جنگی نمی‌پردازد اما نگاه اجمالی به وقایع آن دوره می‌اندازد و به مخاطب را با آن چه در هر دو جبهه اتفاق افتاده بود، آشنا می‌کند.

«دانتون ابی» موفق شد تاثیرات جنگ را هم بر سربازان و هم بر غیرنظامیان بررسی کند و پیامدهای آن بر جامعه و تغییر دیدگاه‌های سنتی کوچکی مثل آداب صرف شام را به خوبی به تصویر بکشد. یکی از قربانیان جنگ جهانی اول در این سریال ویلیام پیاده‌نظام و پسر یک کشاورز بود که جانش را برای کشورش فدا کرد.

جنگ جهانی اول که ویرانی‌های زیادی در سراسر دنیا به بار آورد در ۲۸ ژوئن ۱۹۱۴ با ترور آرشیدوک فرانتس فردیناند به عنوان ولیعهد اتریش- مجارستان توسط ملی‌گرایان صرب به صورت رسمی آغاز شد و بیش‌تر کشورهای جهان را تقریبا چهار سال درگیر خودش کرد.

۳- آنفولانزای اسپانیایی

آنفولانزای اسپانیایی

همه‌گیری کرونا در چند سال اخیر باعث شده بسیاری از مردم اپیدمی‌های وحشتناک دیگری که در طول تاریخ به وقوع پیوستند را به دست فراموشی بسپارند. یکی از آن‌ها شیوع ناگهانی آنفولانزای اسپانیایی در طول جنگ جهانی اول بود. این همه‌گیری بسیار هولناک بود و در مجموع بین ۱۷ تا ۵۰ میلیون کشته بر جای گذاشت که از قربانیان مستقیم جنگ جهانی اول رقم بیش‌تری است.

علائم این آنفولانزا به گونه‌ای بود که وقتی به نظر می‌رسید حال بیمار رو به بهبودی است ناگهان تشدید می‌شد و او را به سوی مرگ می‌برد. بسیاری از شخصیت‌های دانتون ابی به آنفولانزای اسپانیایی مبتلا شدند اما لاوینا نامزد متیو به دلیل غیرقابل‌پیش‌بینی بودن بیماری، جانش را از دست داد.

۲- رسوایی تیپات دم   

دانتون ابی              

فصل چهارم «دانتون ابی» بالاخره نگاه اجمالی به خانواده‌ی کورا از جمله مادر و برادرش هارولد انداخت. هارولد به رابرت فشار می‌آورد تا به آمریکا بیایید و خودش را از وضعیت سختی که در آن گرفتار شده، نجات دهد. در این قسمت به صورت مبهم درباره‌ی سناتور آلبرت بی. فال هم صحبت و به رسوایی تیپات دم هم اشاره شد.

رسوایی تیپات دم یکی از اتفاقات تاریخی آمریکا است که به اندازه‌ی فاجعه‌ی غرق شدن تایتانیک شناخته شده نیست. ماجرا از این قرار بود که سناتور آلبرت بی. فال وزیر کشور ایالات‌متحده‌ی آمریکا با دریافت رشوه، ذخایر نفت خام نیروی دریایی را بدون هیچ مزایده‌ای به چند شرکت خصوصی با قیمت بسیار کم فروخت. پس از فاش شدن این دسیسه بی. فال مجبور به استعفا شد و بعدا به زندان افتاد.

رسوایی تیپات دم تا پیش از رسوایی واترگیت، مهم‌ترین رسوایی سیاسی آمریکا بود. این ماجرا تنها رویداد مهم آمریکا است که در سریال «دانتون ابی» به آن پرداخته شده است.

۱- کودتای مونیخ

دانتون ابی

مایکل گرگسون شخصیت محبوب بسیاری از مخاطبان بود که ادیث را از پا درآورد. هنگامی که مایکل به صورت ناگهانی ناپدید شد برای عده‌ای سوال بود که کجا رفته و چه بلایی سرش آمده است. سرانجام در فصل پنجم مشخص شد که او توسط «پیراهن قهوه‌ای‌ها» گروه ضربت حزب نازی کشته شده است.

«پیراهن قهوه‌ای‌ها» که به عنوان اعضای اس. آ یا گروه ضربت حزب نازی شناخته می‌شوند در حقیقت گروهی از اوباش این حزب بودند که وظیفه‌ی آن‌ها ایجاد هرج و مرج و ناامنی بود. رویدادی که منجر به مرگ مایکل شد، به عنوان کودتای مونیخ شناخته می‌شود. ماجرا از این قرار بود که در نوامبر سال ۱۹۲۳ هیتلر و گروهی از «پیراهن قهوه‌ای‌ها» به زور وارد یک جلسه‌ی سیاسی در شهر مونیخ می‌شوند تا کودتا کنند. در جریان این رویداد ۱۶ نفر کشته شدند و نام هیتلر سر زبان‌ها افتاد، به گونه‌ای که بسیاری از تاریخ‌دانان کودتای مونیخ را سرآغاز قدرت گرفتن هیتلر می‌دانند.

منبع: movieweb

راهنمای تماشای سریال
برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه