۱۰ انیمیشن دریم ورکس که کمترین فروش را در گیشه داشتند

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۶ دقیقه
انیمیشن‌های کم‌فروش دریم ورکس

دریم ورکس استودیوی انیمیشن‌سازی قابل‌احترامی است اما در مقایسه با پیکسار یا ایلومینیشن، آثار ناموفق و شکست‌خورده‌ی بیشتری در کارنامه دارد؛ در حقیقت هیچ‌کدام از انیمیشن‌های آن‌ها در سه‌ دهه‌ی اخیر از مرز فروش ۱ میلیارد دلار عبور نکرده‌اند و هیچ‌کدام از محصولات‌شان در یک دهه‌ی اخیر بالای ۶۵۰ میلیون دلار نفروخته است. اما وقتی به انیمیشن‌های کم‌فروش دریم‌ورکس نگاه می‌کنیم، شرایط به مراتب بدتر است و برخی از آثار خاطره‌انگیز و پرسروصدای آن‌ها حتی نتوانسته‌اند بودجه‌ی اولیه‌ی خود را جبران کنند.

هنگامی که استیون اسپلیبرگ، دیوید گفن و جفری کاتزنبرگ استودیوی دریم ورکس را تأسیس کردند، هدف اصلی‌‎شان این بود که دیزنی را در گیشه به چالش بکشند. این استودیو مجموعه‌های مشهوری همچون «شرک»، «پاندای کونگ‌فوکار» و «چگونه اژدهای خود را تربیت کنیم» را در کارنامه دارد اما واقعیت این است که به جز چند مورد نادر، آن‌ها هرگز نتوانسته‌اند دیزنی را -از جنبه‌ی تجاری- به چالش بکشند، کافی است به این فهرست از انیمیشن‌های کم‌فروش دریم ورکس نگاه بیندازید.

۱۰- برآب‌رفته (Flushed Away)

انیمیشن‌های کم‌فروش دریم ورکس

 • میزان فروش: ۱۷۸.۳ میلیون دلار
 • سال اکران: ۲۰۰۶
 • کارگردان: دیوید باورز
 • صداپیشگان: هیو جکمن، کیت وینسلت، ایان مک‌کلن، ژان رنو، اندی سرکیس، شین ریچی، کتی برک، میریام مارگولیس
 • امتیاز کاربران IMDb به فیلم: ۶.۶ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: ۶۵ از ۱۰۰

«برآب‌رفته» نتیجه‌ی همکاری دریم ‌ورکس و استودیوی آردمن بود که تا آن برهه، فقط انیمیشن‌های استاپ‌موشن می‌ساخت. داستان درباره‌ی موش خانگی نازپرورده‌ای به نام رُدی است که در یک آپارتمان بزرگ، زندگی لوکس و بی‌دغدغه‌ای دارد. شبی که صاحبان خانه برای تعطیلات بیرون هستند، موش فاضلابی به نام سید از زیر سینک آشپزخانه بالا می‌آید و تصمیم می‌گیرد در آپارتمان بماند و فینال جام جهانی فوتبال ۲۰۰۶ را تماشا کند. ردی برای خلاص شدن از شر سید، به دروغ به او می‌گوید که توالت خانه در حقیقت جکوزی است تا وقتی که وارد آن شد، سیفون را بکشد اما سید فریب نمی‌خورد و در عوض، رودی را داخل توالت می‌اندازد.

ردی خود را در شهر رَتروپولیس پیدا می‌کند، شهری فاضلاب‌نشین که از تکه‌های مختلف زباله ساخته شده و شبیه لندن است. پس از پرس و جو، به او می‌گویند که باید به سراغ ریتا برود، کسی که منطقه را به خوبی می‌شناسد و صاحب یک قایق است، بنابراین شاید بتواند به ردی برای بازگشت به خانه کمک کند. نقشه‌ی ردی اما مطابق برنامه پیش نمی‌رود زیرا همراه با ریتا، توسط دو موش به نام‌های اسپایک و وایتی ربوده و نزد رئیسشان، قورباغه، برده می‌شود. دلیل؟ ریتا یک شیء گرانقیمت را از قورباغه دزدیده است.

«برآب‌رفته» نقدهای نسبتا مثبتی دریافت کرد اما در مقایسه با دیگر آثار دریم ورکس در آن دوران، به توقیفی در گیشه نرسید. این انیمیشن که با بودجه‌ی ۱۴۹ میلیون دلاری ساخته شده بود، تنها ۶۴.۴ میلیون دلار در گیشه‌ی آمریکای شمالی فروش داشت و از کشورهای دیگر هم ۱۱۳.۶ میلیون دلار به‌دست آورد تا فروش کلی‌اش به ۱۷۸.۲ برسد که بدین معناست با احتساب هزینه‌ی تبلیغات، حتی بودجه‌ی اولیه‌اش را هم جبران نکرده است. «برآب‌رفته» ضرری ۱۰۹ میلیون دلاری به دریم ورکس وارد کرد و از آنجایی که از انیمیشن‌های کم‌فروش آن‌ها بود، باعث شد تا همکاری خود با استودیوی آردمن را قطع کنند.

۹- مورچه‌ای به نام زی (Antz)

مورچه‌ای به نام زی (Antz)

 • میزان فروش: ۱۷۱.۸ میلیون دلار
 • سال اکران: ۱۹۹۸
 • کارگردان: اریک دارنل، تیم جانسون
 • صداپیشگان: وودی آلن، شارون استون، جین هکمن، سیلوستر استالونه، جنیفر لوپز، کریستوفر واکن، آن بنکرافت
 • امتیاز کاربران IMDb به فیلم: ۶.۵ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: ۵۲ از ۱۰۰

«مورچه‌ای به نام زی» اولین محصول استودیوی دریم ورکس بود که از قضا دقیقا در همان سالی اکران شد که استودیوی پیکسار هم انیمیشنی با محوریت حشرات را قرار بود روی پرده بفرستد. داستان درباره‌ی مورچه‌ی سربازی به نام زی است که از زندگی یکنواخت و کارگری در کلونی مورچه‌ها خسته شده است. او آرزو دارد دنیای بزرگتری را فراتر از لانه مورچه‌ها تجربه کند. یک روز، او به طور تصادفی با دختر ملکه مورچه‌ها ملاقات می‌کند. آنها بلافاصله عاشق یکدیگر می‌شوند، اما عشق آنها ممنوع است زیرا مورچه‌های سرباز و مورچه‌های سلطنتی حق ندارند با یکدیگر ازدواج کنند. در همین حین، ژنرال مانتی، مورچه‌ای جاه‌طلب، نقشه شومی برای تصاحب کلونی مورچه‌ها دارد. او می‌خواهد ملکه را از بین ببرد و خود را به عنوان حاکم جدید معرفی کند. زی اما نمی‌تواند اجازه‌ی چنین کاری را به او بدهد.

«مورچه‌ای به نام زی» نه تنها از انیمیشن‌های کم‌فروش دریم ورکس است بلکه این روزها به ندرت از آن صحبت می‌شود، مگر اینکه پای «زندگی یک حشره» در میان باشد. درباره‌ی بودجه‌ی فیلم هم روایت‌های مختلفی وجود دارد و اگرچه خود سازندگان بودجه را ۴۲ میلیون دلار اعلام کرده‌اند اما بعضی از منابع گفته‌اند که بودجه‌ای ۱۰۵ میلیون دلاری داشته است. فیلم هفته‌ی آغازین را با ۱۷ میلیون دلار آغاز کرد و با یک اُفت فروش ناچیر ۱۴ درصدی، هفته‌ی دوم هم با ۱۴.۷ میلیون دلار، جایگاه نخست را حفظ کرد. این انیمیشن در نهایت ۹۰ میلیون دلار از گیشه‌ی آمریکای شمالی و ۸۱ میلیون دلار از کشورهای دیگر به‌دست آورد تا به فروش کلی ۱۷۱.۸ میلیون دلاری برسد. در باب مقایسه، انیمیشن «زندگی یک حشره» استودیوی پیکسار که چند ماه بعد اکران شد، به فروش ۳۶۳.۳ میلیون دلاری رسید.

۸- بچه رئیس: کسب‌وکار خانوادگی (The Boss Baby: Family Business)

انیمیشن‌های کم‌فروش دریم ورکس

 • میزان فروش: ۱۴۶.۸ میلیون دلار
 • سال اکران: ۲۰۲۱
 • کارگردان: تام مک‌گراث
 • صداپیشگان: الک بالدوین، جیمز مارسدن، ایمی سداریس، آریانا گرینبلت، اوا لونگوریا، جیمی کیمل، لیسا کودرو، جف گلدبلوم
 • امتیاز کاربران IMDb به فیلم: ۵.۹ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: ۸۹ از ۱۰۰

«بچه رئیس» (۲۰۱۷) از محصولات موفق استودیوی دریم ورکس بود که در گیشه ۵۲۸ میلیون دلار فروخت اما قسمت دوم که چند سال بعد از راه رسید، به یکی از انیمیشن‌های کم‌فروش آن‌ها تبدیل شد و این شکست دلایل مشخصی دارد: این دنباله که با بودجه‌ی کوچکتری تولید شده بود، کیفیت نسخه‌ی اصلی را نداشت و همزمان از سرویس استریم پیکاک منتشر شد تا اکثر طرفداران برای تماشای آن به سالن‌های سینما نروند. ماجراها چندین سال پس از قسمت اصلی رخ می‌دهد، جایی که برادران تمپلتون بزرگ شده‌اند و زندگی متفاوتی را در پیش گرفته‌اند. تد به یک رئیس موفق تبدیل شده و تیم هم ازدواج کرده است و دو دختر دارد. آن‌ها خیلی زود متوجه می‌شوند که دختر تیم، تینا در حقیقت عضو «کودک شرکت» است و به کمک آن‌ها نیاز دارد زیرا یک دانشمند شیطانی می‌خواهد از شر همه‌ی والدین خلاص شود.

«بچه رئیس: کسب‌وکار خانوادگی» با بودجه‌ی ۸۲ میلیون دلاری، ۵۷.۳ میلیون دلار از آمریکا و کانادا و ۸۹.۵ میلیون دلار از کشورهای دیگر به‌دست آورد تا فروش آن به ۱۴۶.۸ میلیون دلار برسد. فیلم هفته‌ی اول را با فروش ۱۷.۳ میلیون دلاری آغاز کرد و تنها رقیب جدی‌اش، فیلم ترسناک «پاکسازی ابدی» بود که مخاطب هدف دیگری داشت. تاثیر همه‌گیری کووید ۱۹ بر فروش فیلم را نمی‌توان نادیده گرفت اما اگر همزمان به‌صورت دیجیتالی عرضه نمی‌شد، احتمالا در گیشه موفق‌تر عمل می‌کرد.

۷- کاپیتان زیرشلواری: اولین فیلم حماسی (Captain Underpants: The First Epic Movie)

کاپیتان زیرشلواری: اولین فیلم حماسی (Captain Underpants: The First Epic Movie)

 • میزان فروش: ۱۲۵.۴ میلیون دلار
 • سال اکران: ۲۰۱۷
 • کارگردان: دیوید سورن
 • صداپیشگان: کوین هارت، اد هلمز، توماس میدلتیچ، نیک کرول، جوردن پیل، کریستین شال
 • امتیاز کاربران IMDb به فیلم: ۶.۲ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: ۶۲ از ۱۰۰

اقتباسی از مجموعه کتاب‌های کودکانه‌ی محبوبی به همین نام، داستان درباره‌ی دو دانش‌آموز به نام جرج و هارولد است که با همه شوخی می‌کنند و عاشق داستان‌های مصور ابرقهرمانی به نام «کاپیتان زیرشلواری» هستند. آن‌ها پس از اینکه متوجه می‌شوند ممکن است کلاس‌هایشان جدا شود، مدیر مدرسه‌ی خود، آقای کراپ را که مردی بداخلاق است، هیپنوتیزم می‌کنند تا به کاپیتان زیرشلواری تبدیل شود. آن‌ها ابتدا از قدرت‌های جدید کاپیتان برای شوخی و سرگرمی استفاده می‌کنند اما هنگامی که یک پروفسور دیوانه از راه می‌رسد و اهدافی شیطانی دارد، جرج و هارولد باید یاد بگیرند که قدرت‌های کاپیتان زیرشلواری را چگونه برای انجام کارهای درست و قهرمانانه به کار بگیرند.

«کاپیتان زیرشلواری: اولین فیلم حماسی» شاید در فهرست انیمیشن‌های کم‌فروش دریم ورکس قرار گرفته باشد اما در حقیقت اثر نسبتا موفقی بود که با بودجه‌ی ۳۸ میلیون دلاری (بدون احتساب هزینه‌های تبلیغات)، به فروش ۱۲۵.۴ میلیون دلاری رسید (۷۳.۹ میلیون دلار از آمریکای شمالی و ۵۱.۶ میلیون دلار از کشورهای دیگر). این انیمیشن همزمان با «زن شگفت‌انگیز» روی پرده رفت و پیش‌بینی می‌شد که در هفته‌ی آغازین، حدود ۲۰ میلیون دلار فروش داشته باشد اما ۲۳.۹ میلیون دلار فروخت. «کاپیتان زیرشلواری: اولین فیلم حماسی» در هفته‌ی دوم ۱۲.۲ میلیون به‌دست آورد و هفته‌ی سوم را با ۷.۲ میلیون دلار به پایان رساند. این فیلم یک نسخه‌ی فرعی به نام «مرد سگی» هم دارد که سال ۲۰۲۵ اکران می‌شود.

۶- اسپیریت: اسب سیمارون (Spirit: Stallion of the Cimarron)

انیمیشن‌های کم‌فروش دریم ورکس

 • میزان فروش: ۱۲۲.۶ میلیون دلار
 • سال اکران: ۲۰۰۲
 • کارگردان: کلی اشبری
 • صداپیشگان: مت دیمون، جیمز کرامول، دنیل استودی، چاپر برنت، مت لوین، رابرت کیت، ریچارد مک‌گوناگل
 • امتیاز کاربران IMDb به فیلم: ۷.۲ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: ۶۹ از ۱۰۰

انیمیشن فراموش‌شده‌ای که البته برای نوجوانان دهه‌ی اول قرن بیست‌و‌یکم، خاطره‌انگیز به حساب می‌آید. «اسپیریت: اسب سیمارون» داستان سرگذشت یک اسب وحشی به نام اسپیریت را روایت می‌کند که در سفر پرفرازونشیب خود با انسان‌ها روبه‌رو می‌شود. او که در دوران جنگ‌های سرخ‌پوستان، از سوی دولت فدرال به دام افتاده است، توسط یک سرخپوست جوان نجات پیدا می‌کند و دوستی عمیقی میان این دو شکل می‌گیرد. «اسپیریت» می‌توانست به یک انیمیشن بزرگ تبدیل شود اما تحت‌تاثیر تصمیمات استودیوی سازنده قرار گرفت و در گیشه شکست خورد. این انیمیشن در ابتدا قرار بود به‌واسطه‌ی داستان‌گویی بصری جلو برود اما سازندگان در آخرین لحظات تصمیم گرفتند تا یک بازیگر مشهور را استخدام کنند که جای اسب قصه مونولوگ بگوید (مت دیمون).

«اسپیریت: اسب سیمارون» اگرچه دوبعدی بود اما بودجه‌ی سنگینی داشت (۸۰ میلیون دلار) و از آنجایی که آثار سه‌بعدی در کانون توجه قرار گرفته بودند، بدیهی بود که به فروش بالایی نرسد. فیلم افتتاحیه‌ی قابل‌قبولی داشت، آن‌هم وقتی به یاد می‌آوریم که رقبای سرسختی همچون «جنگ ستارگان: قسمت دوم – حمله کلون‌ها» و «مرد عنکبوتی» را داشت اما متاسفانه کافی نبود تا به سوددهی برسد. «اسپیریت» در هفته‌ی آغازین ۲۳ میلیون دلار فروخت و هفته‌ی دوم را هم با یک اُفت قابل‌قبول ۳۶ درصدی، با ۱۱ میلیون دلار به پایان رساند. این انیمیشن در نهایت ۷۳ میلیون دلار از گیشه‌ی آمریکای شمالی و ۴۹ میلیون دلار از کشورهای دیگر به‌دست آورد تا به فروش ۱۲۲.۶ میلیون دلاری برسد، یک شکست تجاری دیگر برای دریم ورکس.

۵- سندباد: افسانه هفت دریا (Sinbad: Legend of the Seven Seas)

سندباد: افسانه هفت دریا (Sinbad: Legend of the Seven Seas)

 • میزان فروش: ۸۰.۸ میلیون دلار
 • سال اکران: ۲۰۰۳
 • کارگردان: تیم جانسون
 • صداپیشگان: برد پیت، کاترین زیتا جونز، میشل فایفر، جوزف فاینز، کریس میلر، فرانک ولکر، ریمن هویی
 • امتیاز کاربران IMDb به فیلم: ۶.۷ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: ۵۶ از ۱۰۰

«سندباد: افسانه هفت دریا» آخرین انیمیشن دوبعدی دریم ورکس است، که البته اگر خوب می‌فروخت، به آخری تبدیل نمی‌شد. اقتباسی آزاد از داستانی کهن به همین نام، قصه درباره‌ی دزدی به نام سندباد است که همراه با یاران وفادار، و مارینا -نامزدِ دوست دوران کودکی‌اش- یک ماجراجویایی پرفرازونشیب را آغاز می‌کند تا کتاب صلح را پیدا کند و آن را به یک شرور خطرناک تحویل دهد تا دوستش که گروگان گرفته شده است را آزاد کند. این کار اما با یک چالش اخلاقی هم همراه است: تحویل کتاب صلح به یک آدم نامناسب، می‌تواند نتایج فاجعه‎‌باری به همراه داشته باشد و سندباد هم از این مسئله آگاهی دارد اما آیا می‌تواند هم کتاب را حفظ کند و هم دوستش را نجات دهد؟

این انیمیشن که با بودجه‌ی ۶۰ میلیون دلاری تولید شده بود، در حقیقت در بدترین زمان ممکن روی پرده رفت و نه تنها مستقیما با فیلمی بزرگ با محوریت دزدان دریایی برخورد کرد (دزدان دریایی کارائیب: نفرین مروارید سیاه)، بلکه در همان هفته‌ها انیمیشن درجه‌یکی همچون «در جستجوی نمو» نیز از راه رسید تا کار را برای آن سخت کند. «سندباد: افسانه هفت دریا» در نهایت ۲۶.۵ میلیون دلار از آمریکای شمالی و ۵۴.۳ میلیون دلار از کشورهای دیگر به‌دست آورد تا فروش آن به ۸۰.۸ میلیون دلار برسد، این بدین معنا بود که تولید این فیلم برای دریم ورکس با ضرری ۱۲۵ میلیون دلاری همراه بوده است. جفری کاتزنبرگ، یکی از مؤسسان دریم ورکس، پس از شکست «سندباد: افسانه هفت دریا»، گفت که دیگر «دوران انیمیشن‌های دوبعدی سنتی به پایان رسیده است»؛ او راست می‌گفت و خیلی زود، انیمیشن‌های سه‌بعدی، بازار را به طور کامل در اختیار گرفتند.

۴- به سوی الدورادو (The Road to El Dorado)

انیمیشن‌های کم‌فروش دریم ورکس

 • میزان فروش: ۷۶.۴ میلیون دلار
 • سال اکران: ۲۰۰۰
 • کارگردان: دان پال، بیبو برژرون
 • صداپیشگان: کوین کلاین، کنت برانا، آرماند آسانته، ادوارد جیمز آلموس، رزی پرز، جیم کامینگز
 • امتیاز کاربران IMDb به فیلم: ۶.۹ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: ۶۶ از ۱۰۰

«به سوی الدورادو» دومین محصول دوبعدی دریم ورکس بود که آن‌هم چندان موفقیت‌آمیز از آب درنیامد و به فهرست انیمیشن‌های کم‌فروش آن‌ها اضافه شد. ماجراها در قرن شانزدهم اسپانیا رخ می‌دهد و ما با دو کلاهبردار همراه می‌شویم که نقشه‌ی رسیدن به شهر گمشده‌ی الدورادو را پیدا کرده‌اند و راهی سفر می‌شوند تا با کشف آن، به ثروت برسند. مطابق انتظار، نقشه‌هایشان به‌درستی اجرا نمی‌شود زیرا در دریا به اسارت و بردگی گرفته می‌شوند و حالا مهم‌تر از یافتن الدورادو، این است که چگونه از کوبا فرار کنند و جانشان را نجات دهند. در همین حین، یک اسب به نام آلتیو از راه می‌رسد و به فرشته‌ی نجات آن‌ها تبدیل می‌شود.

«به سوی الدورادو» که با بودجه‌ی ۹۵ میلیون دلاری ساخته بود، نقدهای مثبتی دریافت نکرد (البته در گذر زمان، نگاه‌ها به آن مثبت‌تر شد) و به فروش مناسبی هم نرسید. فیلم در هفته‌ی اول تنها ۱۲.۹ میلیون فروخت و حتی نتوانست جایگاه اول را از «ارین براکویچ» بگیرد، فیلمی که سه هفته از اکرانش گذشته بود. «به سوی الدورادو» در نهایت ۵۰.۹ میلیون دلار از آمریکا و ۲۵.۵ میلیون دلار از کشورهای دیگر به‌دست آورد تا به فروش کلی ۷۶.۴ میلیون دلاری برسد؛ یک شکست تراژیک دیگر برای دریم ورکس. ساخته‌ی دان پال و بیبو برژرون آن روزها به تقلید از دیزنی متهم شد اما حالا یک فیلم کالت به حساب می‌آید و طرفداران خاص خودش را دارد؛ با این حال نمی‌توان از کنار این حقیقت عبور کرد که از انیمیشن‌های کم‌فروش تاریخ استودیوی دریم ورکس است و ضرر مالی بزرگی به آن‌ها زد.

۳- تور جهانی ترول‌ها (Trolls World Tour)

تور جهانی ترول‌ها (Trolls World Tour)

 • میزان فروش: ۴۸ میلیون دلار
 • سال اکران: ۲۰۲۰
 • کارگردان: والت دورن
 • صداپیشگان: آنا کندریک، جاستین تیمبرلیک، کامیلا کبیو، اریک آندره، تروی سیوان، کید کادی، داوید دیگز، روپال
 • امتیاز کاربران IMDb به فیلم: ۶.۱ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: ۷۲ از ۱۰۰

در یک شرایط ایده‌آل، «تور جهانی ترول‌ها» باید بالای ۳۰۰ میلیون دلار می‌فروخت، یعنی رقمی نزدیک به فروش قسمت اصلی اما در دورانی روی پرده رفت که همه‌گیری کووید ۱۹، صنعت سینما را کاملا تحت‌تاثیر قرار داده بود. پس از رویدادهای قسمت اول، پاپی آگاه می‌شود که قبیله‌اش تنها یکی از قبیله‌های موسیقی‌محور است و قبیله‌های دیگری همچون پاپ، راک، فانک، کلاسیک و کانتری هم وجود دارند و همه‌ی آن‌ها از یک تار جادویی، قدرت خود را دریافت می‌کنند که اجازه می‌دهد تا موسیقی بسازند. اما ملکه بارب، که رهبر ترول‌های موسیقی راک است، تصمیم گرفته همه‌ی تارها را به سرقت ببرد تا راک همه‌ی قبیله‌ها -یا همان ژانرها- را کنار بزند. حالا پاپی، باید گروه‌های مختلف سرزمین را متحد کند تا بتواند بارب را شکست دهد.

«تور جهانی ترول‌ها» که بودجه‌ای ۱۱۰ میلیون دلاری داشت، هفته‌ی اول را با فروش ۶۰ هزار دلاری در آمریکا آغاز کرد، البته بعضی از منابع می‌گویند حداقل ۱ میلیون دلار فروخت، که البته هیچ‌کدام از این ارقام برای فیلمی با بودجه‌ی نجومی خوب نیست اما با توجه به تعطیلی سالن‌های سینما، همه‌ی فیلم‌ها وضعیت مشابهی داشتند. «تور جهانی ترول‌ها» در نهایت ۴۸ میلیون دلار فروخت که تقریبا همه‌ی آن از کشورهایی است که سینماهایشان تعطیل نشده بود. ناگفته نماند که فیلم به‌صورت دیجیتالی نیز به نمایش گذاشته شد که آنجا طبق آمارها، بیش از ۱۵۰ میلیون دلار برای شرکت ناشر سودآوری داشته است. قسمت سوم مجموعه هم سال گذشته با نام «ترول‌ها با هم متحد می‌شوند» روی پرده رفت و با بودجه‌ی ۹۵ میلیون دلاری، به فروش ۲۰۹ میلیون دلاری رسید.

۲- روبی گیلمن، کراکن نوجوان (Ruby Gillman, Teenage Kraken)

انیمیشن‌های کم‌فروش دریم ورکس

 • میزان فروش: ۴۶.۱ میلیون دلار
 • سال اکران: ۲۰۲۳
 • کارگردان: کیرک دمیکو
 • صداپیشگان: لانا کاندر، تونی کولت، انی مورفی، کولمن دومینگو، جین فوندا، سم ریچاردسون، ویل فورته
 • امتیاز کاربران IMDb به فیلم: ۵.۷ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: ۸۱ از ۱۰۰

«روبی گیلمن، کراکن نوجوان» ایده‌ی منحصربه‌فردی داشت اما به نظر می‌رسید برای هر نوع سلیقه‌ای مناسب نباشد، دریم ورکس هم از این مسئله آگاه بود، به همین دلیل فیلم را بودجه‌ی کوچک‌تری تولید کرد؛ با این حال، این انیمیشن بازهم به یک شکست تبدیل شد! «روبی گیلمن، کراکن نوجوان قطعا از آن آثاری نیست که همه را راضی کند اما اگر سخت‌گیر نباشیم، به عنوان یک اثر سینمایی کوچک که ادعایی هم ندارد، جذاب و راضی کننده است. ماجراها پیرامون دختر کم‌رو و درون‌گرایی به نام روبی گیلمن اتفاق می‌افتد که می‌خواهد مثل هم‌سن‌وسال‌هایش به مدرسه برود، تفریح کند، خوش بگذراند و با دوستان و همکلاسی‌ها معاشرت کند اما این کار آسان نیست چون مادرش به او اجازه نمی‌دهد که هر کاری که دلش می‌خواهد انجام دهد، به‌ویژه وقتی پای دریا در میان باشد.

در حالی که روبی اجازه نزدیک شدن به دریا را ندارد، یک روز دستورات مادر را نادیده می‌گیرد و همراه با دوستانش به دریا قدم می‌گذارد تا متوجه شود که یک کراکن (هیولای دریایی افسانه‌ای) است. در ضمن او باخبر می‌شود که مادربزرگش ملکه‌ی سلحشور هفت دریا به حساب می‌آید. حالا روبی جوان باید با این واقعیت‌های شوکه‌کننده کنار بیاید و البته از قدرت‌های خود برای محافظت از دیگران در برابر‌ پری‌های دریایی‌ شیطانی استفاده کند. یکی از نقاط قوت انیمیشن «روبی گیلمن، کراکن نوجوان»، پرداختن به درون‌مایه‌هایی مانند هویت، پذیرش خود و تسلیم نشدن در مواجهه با چالش‌ها است. روبی در طول قصه با سوالاتی بنیادین روبه‌رو می‌شود و تلاش می‌کند تا با هویت واقعی خود کنار بیاید. بنابراین همه‌چیز به سرگرمی خلاصه نمی‌شود و این انیمیشن می‌تواند کودکان را به تفکر وادار کند، البته اگر به تماشای آن علاقه‌ای نشان دهند!

این انیمیشن که با بودجه‌ی ۷۰ میلیون دلاری تولید شده بود، به خاطر تبلیغات ضعیف شرکت ناشر (یونیورسال)، چندان دیده نشد و در نهایت ۱۵.۷ میلیون دلاری از آمریکای شمالی و ۳۰.۴ میلیون دلار از کشورهای دیگر به‌دست آورد تا به فروش کلی ۴۶.۱ برسد و جایگاه دوم را در میان انیمیشن‌های کم‌فروش دریم ورکس از آن خود کند. اگر فیلم در دوران همه‌گیری کووید ۱۹ اکران می‌شد و تا این اندازه ضعیف عمل می‌کرد، قابل توجیه بود اما این فروش ضعیف، آن‌هم وقتی که رقیب مهمی در گیشه نداشت، بدین معناست که استودیوی سازنده باید در پروژه‌های آتی‌اش بازنگری کند. البته نسخه‌ی دیجیتالی «روبی گیلمن، کراکن نوجوان» وضعیت بهتری داشت و از آثار پربیننده‌ی سرویس نتفلیکس بود.

۱- روح رام‌نشده (Spirit Untamed)

روح رام‌نشده (Spirit Untamed)

 • میزان فروش: ۴۲.۷ میلیون دلار
 • سال اکران: ۲۰۲۱
 • کارگردان: ایلین بوگان
 • صداپیشگان: ایزابلا مونر، مارسای مارتین، مکینا گریس، والتون گاگینز، جولیان مور، جیک جیلنهال
 • امتیاز کاربران IMDb به فیلم: ۵.۵ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: ۴۸ از ۱۰۰

کسی انتظار نداشت که دریم ورکس پس از دو دهه، اثری مرتبط با «اسپیریت: اسب سیمارون» بسازد و کسی هم پیش‌بینی نمی‌کرد که کمترین فروش را میان همه‌ی ساخته‌های آن‌ها داشته باشد. این دنباله‌ی مستقل، قصه‌ی دخترکی به نام لاکی پرسکات را روایت می‌کند که همراه با خانواده‌اش به یک شهر کوچک نقل مکان کرده‌ است و آنجا با یک اسب وحشی به نام اسپیریت دوست می‌شود. پس از اینکه یک گاوچران تصمیم می‌گیرد تا اسپیریت را به دام بیندازد، لاکی سفری را برای نجات اسب محبوبش آغاز می‌کند. «روح رام‌نشده» کیفیت قسمت اول را ندارد اما مضامین نسخه‌ی اصلی را بار دیگر مورد بررسی قرار می‌دهد و به اصطلاح، به روح رام‌نشدنی غرب وحشی می‌پردازد. این ساخته‌ی ایلین بوگان برداشت کودکانه‌ی متفاوتی از ژانر وسترن ارائه می‌دهد اما کمتر کسی به آن توجه کرد تا با فروشی ناامیدکننده، در میان انیمیشن‌های دریم ورکس تاریخ‌ساز شود.

«روح رام‌نشده» که بودجه‌ای ۳۰ میلیون دلاری دارد، ۱۷.۷ میلیون دلار از آمریکای شمالی و ۲۵ میلیون دلار از کشورهای دیگر به‌دست آورد تا فروش کلی آن به ۴۲.۷ میلیون دلار برسد. همین میزان فروش هم در حقیقت برای چنین انیمیشنی یک شاهکار به حساب می‌آید زیرا تحلیلگران آینده‌ی تاریک‌تری را برای آن‌ها پیش‌بینی کرده بودند. این انیمیشن در هفته‌ی آغازین ۶.۳ میلیون دلار فروخت که کمی بالاتر از انتظارات بود؛ با وجود این، بر کسی پوشیده نبود که کسی برای تماشای «روح رام‌نشده» هیجان‌زده نیست و منتقدان نیز به آن واکنش‌های مثبتی نشان ندادند.

منبع: collider

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما