۱۰ فایده‌ی باورنکردنی نوشیدن آب گرم

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۸ دقیقه
آب گرم

برای آب‌رسانی به بدن و حفظ سلامتی، نوشیدن آب بهترین راهکار است و فرقی هم نمی‌کند آبی که می‌نوشید سرد باشد یا گرم. بعضی از مردم آب گرم را ترجیح می‌دهند و ادعا می‌کنند که نوشیدن آب گرم فواید زیادی دارد که یکی از آن‌ها کمک به عملکرد دستگاه گوارش است.

از آن‌جا که پژوهش‌های کمی درباره‌ی فواید نوشیدن آب گرم انجام شده است، بیشتر این فواید بر اساس گزارش‌های مردمی عنوان می‌شوند. اما بسیاری از مردم وقتی آب گرم می‌نوشند و به ویژه وقتی این کار را در ابتدای صبح و قبل از خواب شبانه انجام می‌دهند، این فواید را تجربه می‌کنند.

البته نوشیدنی‌های گرم نباید بیشتر از حد مطلوب حرارت داشته باشند چرا که می‌توانند باعث سوختگی و آسیب‌های ناشی از آن شوند. بر اساس پژوهش‌هایی که در این زمینه انجام شده است، پژوهشگران دمای مطلوب برای نوشیدنی‌های گرم را بین ۵۴ تا ۷۱ درجه‌ی سانتی‌گراد توصیه می‌کنند.

آب گرم و لیمو

همچنین برای اینکه نوشیدن آب‌ گرم فواید بیشتری داشته باشد و مقداری ویتامین C هم دریافت کنید، می‌توانید مقداری آب‌لیمو به آب گرم اضافه کنید.

اگر تا به حال فواید نوشیدن آب گرم را تجربه نکرده‌اید و می‌خواهید درباره‌ی این فواید بیشتر بدانید، با دیجی‌کالا مگ در این مقاله همراه شوید.

۱. می‌تواند گرفتگی بینی را برطرف کند

یک فنجان آب گرم بخار ایجاد می‌کند. نگه‌ داشتن یک فنجان آب داغ زیر بینی و استنشاق عمیق این بخار ملایم می‌تواند به تخلیه‌ی سینوس‌های مسدودشده و حتی تسکین سردردهای سینوسی کمک کند.

از آن‌جا که سطح داخلی سینوس‌ها و همچنین گلو با غِشاءهای مُخاطی پوشانده شده‌اند، نوشیدن آب‌ گرم باعث گرم شدن این قسمت‌ها می‌شود و می‌تواند به تسکین دردهای ناشی از تجمع مخاط‌ها به ویژه در ناحیه‌ی گلو کمک کند.

پژوهشی که در سال ۲۰۰۸ انجام شد نشان داد یک نوشیدنی گرم مانند چای می‌تواند به تسکین سریع و ماندگار آب‌ریزش بینی، سرفه و گلودرد و همچنین رفع خستگی کمک کند. همچنین در این پژوهش مشخص شد نوشیدنی گرم از همان نوشیدنی در دمای اتاق، مؤثرتر است.

۲. می‌تواند به عملکرد دستگاه گوارش کمک کند

نوشیدن آب گرم

نوشیدن آب به فعالیت‌هایی که در دستگاه گوارش انجام می‌شود کمک می‌کند. هنگامی که آب در معده و روده‌ها حرکت می‌کند، بدن بهتر می‌تواند مواد زائد را دفع کند.

بعضی‌ از مردم بر این باورند که نوشیدن آب‌ گرم در بهبود عملکرد دستگاه گوارش مؤثرتر است. بر اساس این نظریه، بدن در هضم بعضی از غذاها دچار مشکل می‌شود. آب داغ می‌تواند به حل کردن و تجزیه‌ی این غذاها توسط دستگاه گوارش کمک کند.

اگرچه برای تأیید این نظریه باید پژوهش‌های بیشتری انجام شود، اما پژوهشی در سال ۲۰۱۶ نشان داد نوشیدن آب گرم می‌تواند تأثیرات مطلوبی روی حرکت‌های روده و همچنین توانایی در دفع گاز بعد از عمل جراحی داشته باشد. البته حتی اگر مطمئن نیستید نوشیدن آب گرم به هضم غذا کمک می‌کند، بد نیست آن را تجربه کنید چرا که ضرری هم ندارد.

۳. می‌تواند در بهبود عملکرد دستگاه عصبی مرکزی مؤثر باشد

افرادی که به اندازه‌ی کافی آب مصرف نمی‌کنند، با اختلالاتی در عملکرد دستگاه عصبی مواجه می‌شوند که روی حالات خُلقی و عملکرد مغز در آن‌ها تأثیرات منفی می‌گذارد. برای پیشگیری از بروز این اختلالات دریافت آب کافی ضروری است و فرقی هم نمی‌کند که آب مورد نیاز بدن را با مصرف آب گرم یا آب سرد تأمین کنید.

پژوهشی که در سال ۲۰۱۹ انجام شد نشان داد نوشیدن آب علاوه بر اینکه می‌تواند به بهبود عملکرد دستگاه عصبی مرکزی کمک کند، در بهبود حالات خُلقی هم مؤثر است. در این پژوهش از شرکت‌کنندگان خواسته شد تا فعالیت‌های نسبتاً دشواری انجام دهند و در طول انجام این فعالیت‌ها آب بنوشند. بعد از سنجش‌های انجام‌شده مشخص شد نوشیدن آب هنگام انجام فعالیت‌های دشوار، عملکرد مغز را تقویت می‌کند و اضطراب را کاهش می‌دهد.

۴. می‌تواند به رفع یبوست کمک کند

کم‌آبی یکی از شایع‌ترین دلایل یبوست است و در بسیاری از موارد، نوشیدن آب راهکار مؤثری برای پیشگیری و رفع یبوست است. آب‌رسانی مناسب به بدن باعث نرم شدن مدفوع می‌شود و به دفع راحت‌تر آن کمک می‌کند.

نوشیدن آب‌ گرم به صورت منظم می‌تواند به منظم نگه داشتن حرکت‌های روده کمک کند.

۵. در آب‌رسانی به بدن نقش دارد

اگرچه برخی شواهد نشان می‌دهند نوشیدن آب سرد برای آب‌رسانی مجدد بهتر است، اما نوشیدن آب با هر دمایی اصلی‌ترین راهکار برای آب‌رسانی به بدن است.

کارشناسان توصیه می‌کنند زنان روزانه نزدیک به ۲/۵ لیتر و مردان نزدیک به ۳/۵ لیتر آب مصرف کنند. این مقادیر توصیه شده شامل مایعات موجود در بعضی از مواد غذایی مانند میوه‌ها و سبزیجات هم می‌شود. البته زنان در دوران بارداری و شیردهی و همچنین افرادی که فعالیت‌های بدنی شدید انجام می‌دهند یا در محیط‌های گرم فعالیت می‌کنند به آب بسیار بیشتری نیاز دارند.

سعی کنید روز خود را با نوشیدن آب گرم شروع کنید و با نوشیدن آب گرم به پایان برسانید. نباید اهمیت آب‌رسانی به بدن را نادیده بگیرید چرا که بدن برای انجام همه‌ی عملکردهای اساسی خود به آب نیاز دارد.

۶. کمک می‌کند از سرما کمتر بلرزید

پژوهشی در سال ۲۰۱۷ نشان داد اگرچه لرزیدن واکنش طبیعی بدن به سرما است، اما نوشیدن مایعات گرم در شرایطی که احساس سرما می‌کنید، به کاهش این لرزیدن ناشی از سرما کمک می‌کند.

در این پژوهش، از شرکت‌کنندگان خواسته شد لباس‌های ویژه‌ای را بپوشند. این لباس‌ها به گونه‌ای طراحی شده بودند که در لایه‌ی بیرونی آن‌ها آبی با دمای نزدیک به انجماد جریان داشت.

بعد از اینکه لباس‌های ویژه را پوشیدند، شرکت‌کنندگان آب‌های مختلفی را نوشیدند که هر کدام دمایی متفاوت داشتند اما دمای همه‌ی آن‌ها بیشتر از ۵۲ درجه‌ی سانتی‌گراد بود. در این پژوهش مشخص شد شرکت‌کنندگان با اینکه در مجاورت سرما بودند اما به دلیل نوشیدن آب گرم، بهتر ‌توانستند دمای بدن خود را حفظ کنند. با توجه به این نتیجه، افرادی که در هوای سرد کار یا تمرین می کنند، می‌توانند از این راهکار مفید یعنی نوشیدن آب گرم برای حفظ دمای بدنشان کمک بگیرند.

۷. در بهبود گردش خون مؤثر است

نوشیدن آب گرم

اختلال در گردش خون تقریباً روی همه چیز در بدن تأثیر می‌گذارد؛ از فشار خون گرفته تا سلامت قلبی و عروقی.

دوش گرفتن با آب گرم به اندام‌هایی که وظیفه‌ی خون‌رسانی را برعهده دارند کمک می‌کند تا خون بیشتری را با سرعت بیشتری به سایر اندام‌ها انتقال دهند.

اگرچه پژوهش‌های کمی برای تأیید این تأثیر مشابه انجام شده است، اما نوشیدن آب گرم هم می‌تواند تا حدودی همان تأثیر دوش گرفتن با آب گرم را داشته باشد.

اگر قبل از خواب با آب‌ گرم دوش بگیرید یا آب‌ گرم بنوشید، می‌توانید خواب آرام‌تر و راحت‌تری داشته باشید. سعی کنید این راهکار و آرامش بعد از آن را تجربه کنید.

۸. می‌تواند استرس را کاهش دهد

از آن‌جا که نوشیدن آب گرم به بهبود عملکرد دستگاه عصبی مرکزی کمک می‌کند، می‌توانید از نوشیدن آب‌‌ گرم به عنوان راهکاری برای کاهش اضطراب استفاده کنید.

پژوهشی که در سال ۲۰۱۴ انجام شد نشان داد افرادی که به اندازه‌ی کافی آب نمی‌نوشند آرامش کمتری دارند، بیشتر احساس نارضایتی می‌کنند و به طور کلی احساسات مثبت کمتری را تجربه می‌کنند.

آب‌رسانی به بدن می‌تواند روی حالات خُلقی تأثیر بگذارد، اضطراب را کاهش دهد و در ایجاد آرامش مؤثر باشد.

۹. می‌تواند به سم‌زدایی متابولیک کمک کند

پژوهشی که در سال ۲۰۲۰ انجام شد نشان داد نوشیدن آب بیشتر می‌تواند با کمک به رقیق شدن مواد زائد در خون، از کلیه‌ها محافظت کند. البته درباره‌ی اینکه نوشیدن آب گرم در این زمینه مفید‌تر است شواهد کافی وجود ندارد.

کارشناسان می‌گویند نوشیدن آب برای پاکسازی بدن اهمیت دارد. نوشیدن آب به اندازه‌ی کافی می‌تواند از ایجاد التهاب و ابتلا به بیماری نقرس پیشگیری کند و به بهبود و حفظ لغزندگی مفاصل کمک کند.

۱۰. می‌تواند در تسکین علائم آشالازی مؤثر باشد

آشالازی نوعی اختلال در عملکرد مری است که در آن مری برای انتقال غذا به معده با مشکل مواجه می‌شود. افراد مبتلا به آشالازی در بلعیدن غذا مشکل دارند. این افراد ممکن است این احساس را داشته باشند که غذا به جای اینکه به سمت معده حرکت کند، در مری گیر کرده است. این حالت با عنوان دیسفاژی شناخته می‌شود.

پژوهشی که در سال ۲۰۱۲ انجام شد نشان داد نوشیدن آب گرم می‌تواند به افراد مبتلا به آشالازی کمک کند تا بلع راحت‌تری داشته باشند.

آیا نوشیدن آب گرم عوارضی دارد؟

نوشیدن آب گرم

اگر آب گرمی که می‌نوشید بیش از اندازه داغ باشد، می‌تواند به بافت‌های مری آسیب بزند، جوانه‌ها یا پرزهای چشایی را بسوزاند و باعث تاول زدن زبان شود. هنگامی که می‌خواهید آب‌ گرم بنوشید، مراقب باشید و مطمئن شوید که آب گرم دمای مطلوبی داشته باشد. به علاوه اینکه اگر می‌خواهید با هدف آب‌رسانی مجدد آب بنوشید، آب خنک بهتر است.

اگر نکته‌ای را که درباره‌ی میزان حرارت آب بیان شد رعایت کنید، نوشیدن آب‌ گرم هیچ عوارضی ندارد و می‌توانید آن را به عنوان یک راهکار مفید تجربه کنید.

نتیجه‌گیری

از یک طرف، پژوهش‌های کمی به مقایسه‌ی فواید آب گرم و آب سرد پرداخته‌اند و از طرفی دیگر، هیچ گونه عوارضی برای نوشیدن آب‌ گرم تأیید نشده است. بنابراین، می‌توانید برای آب‌رسانی به بدن آب گرم بنوشید.

همان‌طور که به نوشیدن آب سرد عادت کرده‌اید، می‌توانید به نوشیدن آب گرم هم عادت کنید. سعی کنید روز خود را با یک فنجان آب گرم شروع کنید. باید از آب جوشیده‌ای که کمی خنک شده است استفاده کنید. اگر اهل چای یا قهوه نیستید، ترکیب آب گرم با آب‌لیمو را تجربه کنید. برای افرادی که طعم آب گرم را نمی‌پسندند، اضافه کردن مقداری آب مرکبات مانند لیمو (ترش یا شیرین) باعث می‌شود این نوشیدنی طعم بهتری داشته باشد.

اگر کمی تمرینات کششی انجام دهید و بعد از آن این نوشیدنی گرم را مصرف کنید، در ادامه‌ی روز انرژی بیشتری خواهید داشت و روز بهتری را تجربه خواهید کرد.

همچنین اگر روز پرمشغله‌ای را پشت سر گذاشته‌اید، قبل از خواب یک فنجان آب‌ گرم بنوشید تا بتوانید خواب راحت‌تری داشته باشید. نوشیدن آب گرم فوایدی دارد که به بهبود کیفیت خواب شما کمک می‌کنند.

این مطلب صرفا جنبه‌ی آموزش و اطلاع‌رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه‌های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه‌ی رفع مسؤولیت دیجی‌کالا مگ را بخوانید.

منبع: Healthlineبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما