جاودانگان از نظر منتقدان بدترین فیلم جهان سینمایی مارول است

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه
نقد فیلم جاودانگان

فیلم سینمایی «جاودانگان» (Eternals) اثر جدید جهان مارول است که از جمعه این هفته اکران گسترده خود را در ایالات متحده آمریکا آغاز می‌کند. واکنش منتقدان به این فیلم در مقایسه با سایر آثار مارول بسیار منفی بوده است.

جاودانگان نژادی از موجودات فناناپذیرند که روی زمین زندگی می‌کنند و به تاریخ و تمدن کره زمین شکل می‌دهند؛ آن‌ها برای حفاظت انسان‌ها از شر همتایان شیطانی خود به زمین آمده‌اند.

بیست و ششمین فیلم جهان سینمایی مارول، پس از «بیوه سیاه» (Black Widow) و «شانگ چی و افسانه ده حلقه» (Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings) سومین فیلمی است که در فاز چهارم جهان مارول به نمایش در می‌آید. باید منتظر ماند تا استقبال مخاطبان از این اثر سینمایی مشخص شود اما از همین حالا روشن است که منتقدان اصلا فیلم را نپسندیده‌اند.

گرچه جاودانگان تا حدودی از نظر بازی‌ها و ویژگی‌ها بصری‌اش مورد توجه قرار گرفته اما فیلم‌نامه و ریتم فیلم انتقادات مختلفی را به همراه داشته. اگر نگاهی به نقدهای جمع‌آوری‌شده در وبسایت راتن تومیتوز بیاندازیم خواهیم دید که از ۲۲۲ نقد بررسی‌شده در این وبسایت ۱۱۴ نقد مثبت و ۱۰۸ نقد منفی بوده‌اند تا رضایت ۵۱ درصدی منتقدان از این فیلم رقم بخورد. میزان رضایت پایینی که در مقایسه با سایر آثار مارول بی‌سابقه است. برای مثال در همین وبسایت با رضایت ۷۹ درصدی منتقدان از بیوه سیاه و رضایت ۹۲ درصدی از شانگ چی و افسانه ده حلقه مواجه می‌شویم.

وبسایت راتن تومیتوز با دو توصیف کلی براساس درصد رضایت، فیلم‌ها را به دو دسته تازه و گندیده تقسیم‌بندی می‌کند؛ بر این اساس اگر فیلمی رضایت کمتر از ۶۰ درصد منتقدان را جلب کند در دسته‌بندی گندیده (Rotten) قرار گرفته و اگر بیش از ۶۰ درصد منتقدان از فیلم ابراز رضایت کنند فیلم در دسته تازه (Fresh) قرار می‌گیرد. جاودانگان اولین فیلم جهان سینمایی مارول است که کمتر از ۶۰ درصد رضایت منتقدان را جلب کرده. بدترین فیلم مارول از نظر منتقدان پیش از این «ثور: دنیای تاریک» (Thor: The Dark World) بود که تنها رضایت ۶۶ درصد منتقدان را جلب کرد.

بررسی نقدهایی که در وبسایت متاکریتیک گردآوری‌ شده هم همین نکات پیش‌گفته را تایید می‌کنند. از مجموع ۵۳ نقد وبسایت متاکریتیک، ۱۸ نقد مثبت، ۳۱ نقد میانه و ۴ نقد منفی بوده‌اند. این مجموعه باعث شده فیلم نمره متای ۵۲ بگیرد که در میان ۲۶ فیلم جهان سینمایی مارول کمترین نمره متا به حساب می‌آید. در این وبسایت هم بدترین فیلم قبلی ثور: دنیای تاریک با نمره ۵۴ بوده است.

جاودانگان را کلویی ژائو کارگردانی کرده که برای ساخت یکی از فیلم‌های مارول چهره‌ای خاص و انتخابی جنجال‌برانگیز به نظر می‌رسید. ژائو بیشتر یک کارگردان مستقل است تا یکی از تکنسین‌های استودیوهای دیزنی و مارول. او را بابت فیلم‌هایی چون «سوارکار» (The Rider) و «سرزمین خانه‌به‌دوش‌ها» (Nomadland) می‌شناسیم؛ آثاری که جنبه‌های هنری‌شان کاملا بر جنبه‌های تجاری می‌چربند و احتمالا برای مخاطبان جهان مارول چندان سرگرم‌کننده به حساب نمی‌آیند. ژائو که یک فیلم‌ساز چینی-آمریکایی است برای ساخت فیلم سرزمین خانه‌به‌دوش‌ها اسکار بهترین کارگردانی را به دست آورد و فیلمش در جشنواره بین‌المللی ونیز هم شاخص‌ترین جایزه جشنواره یعنی شیر طلایی را به دست آورد.

در ادامه با جزییات بیشتر، نظرات منتقدان را درباره فیلم سینمایی ابرقهرمانی جاودانگان بررسی می‌کنیم.

فیلم اترنالز مارول

نیویورک تایمز – مانولا دارگیس

امتیاز: ۷۰ از ۱۰۰

در سراسر فیلم جاودانگان (جدیدترین و البته قطعا نه آخرین فیلم استودیوی مارول) می‌توانید تقلای کلویی ژائو، کارگردان این اثر سینمایی را ببینید که سعی می‌کند به نمایشی بسیار قدرتمند ابعادی انسانی ببخشد. تلاش او بیشتر از هر چیز در صداقت بازی‌ها و در لحظات صمیمانه‌ای که فیلم بر آن‌ها تاکید می‌کند مشهود است؛ لحظاتی که بارقه‌هایی از نوری گرمابخش را ایجاد می‌کنند.

این تلاش و تقلا، تلاشی عظیم است. ژائو همچنان که سعی می‌کند ماشین سینمایی مارول را با اشک و احساس روغن‌کاری کند، همان نبردی را درون تلاشش بازتاب می‌دهد که ابرقهرمان‌های دوست‌داشتنی فیلم علیه نیرویی دارند که سعی می‌کند سرنوشت‌شان را تحت کنترل درآورد.

بازیگران فیلم قدرت اصلی آن به حساب می‌آیند و به اثر گرما و حتی اندکی حرارت و نبض زندگی می‌بخشند، نبضی که هرگز به طور کامل توسط سکانس‌های اکشن پرهیاهوی متعدد فیلم خاموش نمی‌شود.

ورایتی – اوون گلایبرمن

امتیاز: ۷۰ از ۱۰۰

کلویی ژائو به هیچ وجه اولین کارگردانی نیست که از یک سینمای مستقل پرشور که آثارش با بودجه متوسط ساخته می‌شود به سوی استودیوهای بزرگ و جایگاه هدایت یک فیلم ابرقهرمانی جهش کرده است. البته اینکه او یکی از اولین زنان و یکی از اولین آسیایی‌هایی است که به چنین جایگاهی رسیده ارزش تجلیل دارد.

با این حال، هنگام مواجهه با جاودانگان بیشتر از هر چیز در این مورد کنجکاو بودم که آیا ژائو که در سرزمین آواره‌ها و سوارکار سبک فیلم‌سازی خود را به نوعی شیوه‌ی شاعرانه منحصربه‌فرد تعریف کرده بود، بازمانده‌ای از آن حالت را به جهان بلاک‌باسترها منتقل می‌کند یا خیر. آثار قبلی او فیلم‌هایی واقعی و بکر‌ند به آن اندازه که بتوان مستندهایی صحنه‌سازی‌شده در نظرشان گرفت. با این حال تصویر به تصویر آن‌ها با جذابیت و دقتی بسیار بالا کنار هم قرار گرفته‌اند.

جاودانگان هیچ یک از آن ویژگی‌ها را ندارد. واضح است که ژائو با حضور در این پروژه، تصمیم گرفت سبک بسیار رسا و خاص خود را کنار بگذارد و شیوه‌های توضیحی و توصیفی بسیار متعارف و سرراست فیلم‌سازی مارول را به تمامی سرلوحه کار قرار دهد. این موضوع از زاویه‌ای ناامیدکننده است اما با این حال حساسیت ژائو تا حدی در انسانیت ساده شخصیت‌ها، جریان کنایه‌ها، کشمکش‌ها و شور و اشتیاق‌ها (گاهی با عناصر عاشقانه)، در زیبایی جلوه‌های بصری و در شیوه‌ ساده‌ای که ژائو از طریق آن مهارت‌های لجستیکی خود را افزایش داده، نمایان است. ژائو یک فیلم‌ساز چیره‌دست است و جاودانگان گرچه بسیار طولانی است (۱۵۷ دقیقه؟ واقعا؟) اما اثری کاملا سرگرم‌کننده و لذت‌بخش است.

اسکرین‌دیلی – تیم گریرسون

امتیاز: ۵۰ از ۱۰۰

مارول در جاودانگان گروه دیگری از ابرقهرمانان را معرفی می‌کند، اثری با لحنی جاه‌طلبانه و بالغ‌تر از آنچه معمول استودیوی مارول است. فیلم با بازی‌های قدرتمندی و لحظاتی هیجان‌انگیز همراه است و سعی می‌کند خود را از دیگر فیلم‌های دنیای سینمایی مارول متمایز کند، بویژه نسبت به مجموعه انتقام‌جویان. با این حال به سختی می‌توان شباهت میان این موجودات نامیرا را با سایر قهرمانان مارول از میان برد.

فیلم مانند بسیاری دیگر از فیلم‌های کمیک بوکی قبلی پر است از صحنه‌های اکشن بزرگ و تلاش‌های اخیر مارول را برای ارائه آثار مستقل رضایت‌بخش از پس فیلم عظیمی چون انتقام‌جویان: پایان بازی، پی می‌گیرد.

گاردین – پیتر بردشاو

امتیاز: ۴۰ از ۱۰۰

شاید مشکل اصلی فیلم لحن آن باشد. من هنگام تماشای فیلم این احساس ناراحت‌کننده را داشتم که طنز بی‌پروا، انرژی و دیوانگی مربوط به ذات ابرقهرمانی فیلم به نفع چیزی جدی‌تر کم اهمیت جلوه داده می‌شود؛ مثل وقتی که فست فود با غذای گیاهی جابه‌جا شود. فیلم لحظات زیبا و تنوع جذابی دارد اما در کل اثری است فاقد قدرت و نامطمئن.برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۶ دیدگاه
 1. siavash

  عجب! پس چی بود میگفتن قراره بره اسکار؟

 2. Erfan

  مارول کلا فیلم خوب نداشته به جز اند گیم بقیه شون یا متوسط بودن یا خیلی ضعیف بودن

  1. ali

   بیاپایین بابا بیا پایین سرمون درد گرف

   1. Erfan

    منم وقتی فیلم های چرت و پر از حفره ی مارول رو میبینم سرم درد میگیره

 3. محمد عرفان صادقی

  حتی بدتر از ثور دنیای تاریک؟

 4. Matinrko

  خدایی موافقم. این فیلم قرار بود خیلی خوب باشه ولی یه ورژن خیلی مزخرف از ابر قهرمان هارو نشون دادن. بعد خیلی هم تو تریلر گنده و قدرتمند جلوه داده بودنش ولی تو فیلم به اندازه نصف انتقام جویان هم قوی نبودن.

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما