۱۰ شرور برتر سری انیمیشن‌های «شرک»

۱۴ شهریور ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۸ دقیقه
شرورهای مجموعه شرک

نخستین انیمیشن از جهان شرک سال ۲۰۰۱ منتشر شد، و این مجموعه همچنان پس از ۲۱ سال تداوم یافته است؛ اکنون که هواداران بی‌صبرانه در انتظار انتشار دو انیمیشن تازه «گربه چکمه‌پوش: آخرین آرزو» و «شرک ۵» به سر می‌برند، بررسی شخصیت‌های شرور انیمیشن‌های گذشته خالی از لطف نخواهد بود.

از میان تمام دشمنانی که شرک و دوستانش با آن‌ها روبرو شدند، تنها تعدادی آن خوی شرارت‌باری را که تماشاگران انتظارش را می‌کشیدند به تصویر کشیدند. بهترین شرورها آن‌هایی هستند که انگیزه‌های واضح و روشنی دارند، سرشار از بی‌رحمی‌اند و هیچگاه از اعمال خود پشیمان نمی‌شوند. ویژگی‌هایی که تقریبا این ۱۰ شرور برتر از جهان شرک نیز آن‌ها را به نمایش گذاشتند.

۱۰) کینگ هارولد در شرک ۲ (Shrek 2)

انیمیشن شرک ۲

 • کارگردانان: اندرو آدامسون٬ کنراد ورنون٬ کلی آزبری
 • امتیاز IMDb به انیمیشن: ۷.۳ از ۱۰
 • سال انتشار: ۲۰۰۴

کینگ هارولد یکی از ضدقهرمانان اصلی «شرک ۲» بود. او با اینکه مسلما بدترین شرور این مجموعه نیست، به اندازه کافی دلیل برای زیر سوال بردن اعمالش وجود دارد. او به اراده خودش سعی کرد شرک را سر به نیست کند و حتی قاتلی را برای کشتن او استخدام کرد.

با اینکه هارولد تا حدی پس از افشای تحت فشار بودنش توسط مادرخوانده پری نجات می‌یابد، این امر از اقدامات بی‌رحمانه او نمی‌کاهد. او شاید مایل نبود به دخترش معجون عشق بخوراند، اما به‌هرحال چندین بار سعی کرد تا شوهر او را از صحنه روزگار حذف کند.

۹) فلوت‌زن رنگین‌پوش در شرک ۴: برای همیشه (Shrek 4: Forever After)

انیمیشن شرک ۴

 • کارگردان: مایک میچل
 • امتیاز IMDb به انیمیشن: ۶.۳ از ۱۰
 • سال انتشار: ۲۰۱۰

فلوت‌زن رنگین‌پوش‌ یک شکارچی جایزه‌بگیر است که از بابت فلوتش مدیون رامپل‌استیلسکی است. او به دستور رامپل‌استیلسکی تمام غول‌ها را دستگیر می‌کند و واداراشان می‌سازد تا در مقابل قصر رامپل‌استیلسکی برقصند٬ که این صحنه منجر به خلق یکی از بهترین لحظات موزیکال در مجموعه انیمیشن‌های شرک می‌شود. برای شخصیتی که به معنای واقعی کلمه می‌تواند پیرامونش را به کنترل خود در آورد، فلوت‌زن رنگین‌پوش کمی ناموفق بنظر می‌رسد.

بر اساس کتاب «سرگذشت فلوت‌زن»، او کنترل ارتش عظیمی از موش‌های صحرایی را در دست داشت که از آن‌ها در جهت قدرت بخشیدن به خود استفاده می‌کرد. اما این تنها کار بزرگی است که او با اراده خودش انجام می‌دهد. او در نهایت در دستگیر کردن غول‌ها شکست می‌خورد و در برابر رامپل‌استیلسکی قد علم می‌کند. همین باعث می‌شود تا او را بیشتر مردی قدرت‌طلب بدانیم تا یک شرور بدجنس.

۸) موجودات قصه‌های پریان در شرک سوم (Shrek the Third)

انیمیشن شرک سوم

 • کارگردان: کریس میلر
 • امتیاز IMDb به انیمیشن: ۶.۱ از ۱۰
 • سال انتشار: ۲۰۰۷

در حالی که موجودات فراوان و متفاوتی از قصه‌های پریان در «شرک سوم» برای شاهزاده چارمینگ کار می‌کردند، به اندازه کافی یکپارچه بودند تا آن‌ها را مجموعا در قالب یک گروه در نظر بگیریم. آن‌ها با وعده دستیابی به پایان خوش از جانب چارمینگ متقاعد شدند تا به او بپیوندند. آن‌ها در حالی که برای نیل به این هدف به شخصیت‌های اصلی انیمیشن آسیب می‌رساندند با دریافت پیشنهادی مبنی بر دستیابی به جایگاه اجتماعی توسط آرتی، خودخواسته علیه چارمینگ به پا خواستند.

حمله به قلعه، تلاش برای دستگیری شرک و مبارزه با زنان و یاران شرک از نکات بارز اعمال آن‌ها بود، اما در نهایت همگی‌شان به رستگاری رسیدند و آسیب کمی ایجاد کردند. به همین علت آن‌ها از شروران ضعیف‌تر این مجموعه به شمار می‌روند.

۷) تلونیوس در شرک (Shrek)

انیمیشن شرک

 • کارگردانان: اندرو آدامسون٬ ویکی جنسون
 • امتیاز IMDb به انیمیشن: ۷.۹ از ۱۰
 • محصول: ۲۰۰۱

تلونیوس سردسته پیروان لرد فارکواد است که به او در تلاشش برای دستگیری فیونا در «شرک» و همچنین قتل او در «شرک ۴-د» کمک می‌کند. مشهورترین سکانس مربوط به او زمانی است که جینجی (بیسکوییت زنجبیلی) را شکنجه می‌دهد، او را در شیر غوطه‌ور می‌کند و پاهایش را می‌شکند.

با این حال شرارت او بیشتر از تمایل ذاتی او برای آزار دادن دیگران به وفاداری‌اش مربوط است. هنگامی که شرک و‌ فیونا در نخستین فیلم یکدیگر را می‌بوسند، او عکس‌العمل تماشاگران برای ابراز دلگرمی را تغییر می‌دهد و در «شرک ۴-د» شرک، خر و فیونا را در بغل می‌گیرد تا مانع از مرگشان شوند. او ممکن است موردعلاقه هواداران باشد و گزینه خوبی برای ساخت یک اسپین-آف، ولی قطعا بهترین شرور این مجموعه نیست.

۶) هامپتی دامپتی در گربه چکمه‌پوش (Puss in Boots)

انیمیشن گربه چکمه پوش

 • کارگردان: کریس میلر
 • امتیاز IMDb به انیمیشن: ۶.۶ از ۱۰
 • سال انتشار: ۲۰۱۱

هامپتی دامپتی یکی از شرورهای اصلی «گربه چکمه‌پوش» است که تقریبا کل ساختار فیلم را تشکیل می‌دهد، از دزدیدن لوبیاها از جک اندی بینزتاک و ربودن یک جوجه غاز طلایی تا فرستادن گربه به زندان و  فریفتن سن ریکاردو با یک وحشت بزرگ در جهت نابودی او.

گربه در نهایت او را وادار می‌کند تا سمت و سوی خود را تغییر دهد، ولی برای اینکه او را رستگارشده بنامیم بسیار دیر است. او‌ انگیزه‌ای آشکار برای انتقام داشت که منجر به یک هرج و مرج انبوه شد و همین از او یک شرور واقعی می‌سازد. حتی مرگ فداکارانه‌اش هم مورد تردید است، زیرا در صحنه‌ میانه‌های تیتراژ دوباره دیده می‌شود. پشیمانی و تغییر عقیده نمی‌تواند آسیبی که او به بار آورده است را کاملا از بین ببرد.

۵) جک و جیل در گربه چکمه‌پوش (Puss in Boots)

انیمیشن گربه چکمه پوش

 • کارگردان: کریس میلر
 • امتیاز IMDb به انیمیشن: ۶.۶ از ۱۰
 • سال انتشار: ۲۰۱۱

جک و جیل زوج قانون‌شکن قاتلی هستند که در «گربه چکمه‌پوش» به عنوان ضدقهرمان دیده می‌شوند. اما آن‌ها بیشتر به عنوان جنایتکارانی عمومی تصویر می‌شوند تا شرورانی که به طور خاص با قهرمان داستان مبارزه می‌کنند. این دو قاتل به هامپتی دامپتی برای از بین بردن گربه چکمه‌پوش کمک می‌کنند، اما مدت‌ها پس از تغییر عقیده هامپتی دامپتی همچنان به ایجاد ویرانی ادامه می‌دهند.

با اینکه این دو نفر جذاب‌ترین شروران این مجموعه نیستند، جزو تعداد معدودی هستند که در نهایت به رستگاری نمی‌رسند. آن‌ها نه تنها می‌خواهند شهر را به طور کلی ویران سازند، بلکه تا آخرین لحظه سعی می‌کنند گربه چکمه‌پوش را نابود کنند. این مسئله باعث می‌شود تا جایگاهی خوب برایشان در نظر بگیریم، با اینکه انگیزه‌های مبهمشان آن‌ها را از چند شرور دیگر پایین‌تر نگه می‌دارد.

۴) لرد فراکواد در در شرک (Shrek)

انیمیشن شرک

 • کارگردانان: اندرو آدامسون٬ ویکی جنسون
 • امتیاز IMDb به انیمیشن: ۷.۹ از ۱۰
 • محصول: ۲۰۰۱

در حالی که انیمیشن‌ها بر شرارت لرد فراکواد علیه فیونا تاکید می‌ورزند، این شاید بدترین جنایت او نباشد. فیونا موافقت می‌کند تا با او ازدواج کند، بنابراین عروسی اگرچه عاشقانه نیست اما توافقی است. او همچنین در «شرک ۴-د» سعی می‌کند فیونا را بکشد تا او را به ملکه شبح خود بدل کند، اما این هم تلاش دیگری جهت دستیابی به قدرت است که خنثی می‌شود.

شرارت واقعی او ناشی از سازمان وحشتی است که علیه موجودات قصه‌های پریان به راه می‌اندازد. در حالی که تماشاگران بیشتر از زاویه دید مربوط به شرک تأثیرات این وقایع را تماشا می‌کنند، با توجه به سابقه تاریخی تبعیض و جابجاسازی‌های اجباری این مسئله باید جدی‌تر و مشکل‌زاتر در نظر گرفته شود. بیرون کردن موجودات قصه‌های پریان همچنین تنها عمل موفقیت‌آمیز اوست که با توجه به اینکه او یک شرور واقعی بنظر می‌رسد نگران‌کننده است.

۳) مادرخوانده پری در شرک ۲ (Shrek 2)

انیمیشن شرک ۲

 • کارگردانان: اندرو آدامسون٬ کنراد ورنون٬ کلی آزبری
 • امتیاز IMDb به انیمیشن: ۷.۳ از ۱۰
 • سال انتشار: ۲۰۰۴

مادرخوانده پری شرور اصلی «شرک ۲» است، و با اینکه حضورش زمان کوتاهی را در بر می‌گیرد، با هر بار وارد شدن خصیصه دراماتیک او صحنه را از دیگران می‌رباید. او با هارولد پیمانی می‌بندد که در ازای ازدواج فیونا با پسر خود او را انسان کند ولی هنگامی که اوضاع آنطور که باید پیش نمی‌رود، مادرخوانده پری هارولد را قال می‌گذارد. او همچنین سعی می‌کند تا فیونا را برخلاف میلش و به زور معجون و تغییر قیافه مجبور به رابطه با چارمینگ کند.

با وجود اینکه این اعمال به اندازه برخی دیگر از شرورهای این مجموعه ترسناک و خون‌ریز نیست، مادرخوانده پری جالب‌ترین شرور در میان آن‌ها است. او تمایز آشکار میان خیر و شر را برهم می‌زند و روابط عمیقی با خانواده فیونا برقرار می‌سازد. او هر ویژگی مهمی که یک شخصیت شرور باید دارا باشد را دارد. او شاید مانند ولدمورت در جهان هری‌ پاتر نباشد، اما با این حال اکثر مردم موافقند که آمبریج شرورترین شخصیت آن جهان است.

۲) رامپل‌استیلسکی در شرک ۴: برای همیشه (Shrek 4: Forever After)

انیمیشن شرک ۴

 • کارگردان: مایک میچل
 • امتیاز IMDb به انیمیشن: ۶.۳ از ۱۰
 • سال انتشار: ۲۰۱۰

رامپل‌استیلسکی قدرتمند‌ترین شروری است که شرک و دوستانش باید با آن روبرو شوند، به طوری که حتی واقعیت در برابر او منحرف می‌شود. او تلاش کرد تا کنترل سرزمین را هنگامی که فیونا همچنان مورد نفرین بود به دست بگیرد، اما وقتی این نقشه جواب نداد او شرک را برای بستن پیمانی به ظاهر بی‌خطر فریب داد تا جهان به طور کلی کن‌ فیکون شود.

با این وجود، قدرت‌های او آن چیزی نیستند که از او یک شرور می‌سازند، بلکه کارهایی که او با آن قدرت‌ها می‌کند مهم است. به مانند لرد فارکواد، رامپل‌استیلسکی یک حاکم متعصب و سرسخت است که غول‌ها را به بردگی می‌‌گیرد و پادشاهی را به نابودی نزدیک می‌سازد. او انگیزه‌ای خاص برای انتقام از شرک بابت نجات فیونا دارد و تا آنجا که ممکن است عقده آن را سر بسیاری از مردم خالی می‌کند تا شرک را از صحنه روزگار پاک کند. برخلاف همتایان قصه‌های پریانی‌اش این نسخه از رامپل‌استیلسکی به قول خود پایبند نیست، او تنها بک ظالم تشنه قدرت است.

۱) شاهزاده چارمینگ در شرک سوم (Shrek the Third)

انیمیشن شرک سوم

 • کارگردان: کریس میلر
 • امتیاز IMDb به انیمیشن: ۶.۱ از ۱۰
 • سال انتشار: ۲۰۰۷

شاهزاده چارمینگ با اینکه اندازه بعضی از شروهای شرک قدرتمند نیست، با حضور چشمگیر در دو انیمیشن بلند منحصر به فرد است. او در «شرک ۲» دستورات مادرش را اطاعت می‌کرد، اما در «شرک سوم» خود رهبر می‌شود و قصد گرفتن انتقام مادرش را می‌کند. او میان تمامی شرورها، شخصی‌ترین انگیزه را دارد و فعالانه در پی قتل شرک و آرتی است.

شاهزاده چارمینگ در نهایت بدل به دشمنی سرسخت می‌شود که شرورهای قصه‌های پریانی‌ را برای جنگیدن در جبهه خود متقاعد می‌کند و مرگ‌های دراماتیکی را برای هر کس که بخواهد مانعش شود ترتیب می دهد. او ثابت می‌کند از مادرش و رامپل‌استیلسکی بی‌رحم‌تر است و حاضر است تا خودش شخصا دست به کارهای جنایت‌بار بزند، چیزی که هرگز از لرد فارکواد نمی‌دیدیم.

منبع: screenrant

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۶ دیدگاه
 1. Avatar dana

  رامپل باید اول میشد

 2. Avatar منتقد فیلم وسریال

  فیلم گربه چکمه پوش هم عضو سری انیمشن های شرک محسوب میشه؟

 3. Avatar حسین اسمعیل لو

  عزیزم با اینکه گربه چکمه پوش تو شرک بود ولی اون دوتا یه فیلم انیمیشن نیستن که 😐😐😐

 4. Avatar

  چرا خر شرکو نذاشتید؟

 5. Avatar M

  شرک عشقه
  شرک زندگیه

 6. Avatar نیکراد عامری

  به نظرم رامپول یا فارکواد باید اول میشدن

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه