صندلی‌های جمع‌شونده‌ی ایرباس سودآوری خطوط هوایی را افزایش می‌دهد

۲۶ شهریور ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
فضای درونی هواپیما با صندلی‌های جمع شده

شرکت «ایرباس» اختراعی در زمینه‌ی صندلی‌های تاشو برای هواپیما ثبت کرده که می‌تواند در آینده کاربردی گسترده برای سودآوری بیشتر خطوط هوایی جهان داشته باشد.

این غول هواپیماسازی، طرحی را به ثبت رسانده که بر اساس آن صندلی‌های هواپیما به صورت تاشو در کف کابین به عقب و جلو کشیده می‌شوند تا بتوان فاصله‌ی بین صندلی‌ها را به دلخواه تنظیم و یا فضای بیشتری برای بار ایجاد کرد.

پتنت‌های گوناگون ایرباس

ایرباس سابقه‌ای طولانی در ثبت پتنت اختراعات دارد و طی دهه‌ی گذشته، صدها پتنت را به ثبت رسانده است، از جمله ۶۲۲ نمونه که سال گذشته تنها در آمریکا انجام شده است. اگرچه بسیاری از این طرح‌های مفهومی، هرگز عملی نمی‌شوند اما برخی از آن‌ها هم سرانجام به صنعت راه می‌یابند.

یکی از این طرح‌های ایرباس، هواپیمای دو طبقه‌ی آن است که ۵ سال پیش ثبت شد و بخشی از آن می‌توانست برای وضعیت هوایی امروز مناسب باشد زیرا این طراحی دو طبقه از صندلی‌های تاشو بهره می‌برد که به آسانی جمع می‌شود و فضای درونی انعطاف‌پذیرتری ایجاد می‌کند.

پتنت ایرباس برای صندلی‌های تاشو

پتنت ایرباس برای صندلی‌های تاشو
Credit: Airbus

ایرباس معتقد بود که چیدمان صندلی‌های انعطاف‌پذیر، کاربرپسند‌تر است و در صورت نیاز، جابه‌جایی آسان بین هواپیمای مسافربری و باری را فراهم می‌کند.

در این پتنت ایرباس، سراسر بخش محموله‌ی هواپیما به صورت یکپارچه ساخته می‌شود و محفظه‌ی بار و مسافر توسط یک دیواره‌ی متحرک از هم جدا می‌شوند که به خط هوایی اجازه می‌دهد تا ظرفیت هر بخش را به دلخواه تغییر دهد.

اگرچه این طرح ایرباس با مفهوم استفاده‌ی دوگانه از هواپیما برای مقاصد باری و مسافری (Combi Aircraft) اختلاف زیادی ندارد، اما یک ویژگی کلیدی مهم را دربر می‌گیرد. صندلی‌ها مانند صندلی‌های سینما جمع می‌شوند و سپس توسط یک ریل قابل جابه‌جایی در طول هواپیما هستند.

هواپیماهای ترکیبی که هم‌اکنون استفاده می‌شوند، برای تغییر کاربری همیشه به اندکی اقدامات مهندسی نیاز دارند. هرچند به گونه‌ای ساخته شده‌اند که عملیات باز کردن صندلی‌ها بسیار آسان و تنها با چند پیچ انجام شود، اما برای نگهداری صندلی‌های باز شده به جای مشخصی نیاز است و جمع‌آوری آن‌ها کاری نیست که بتوان در مدت کوتاهی انجام داد.

هواپیمای مسافری/باری Texel Air

نمایی از تبدیل هواپیماهای فعلی برای حمل بار
Credit: Texel Air

با نگاه به طرح مفهومی ایرباس، این فرآیند کاملا ساده‌تر می‌شود. اگر صندلی‌ها جمع شدن و قابل انتقال به یک سمت هواپیما باشند، حتی شاید بتوان این تبدیل را در حین پرواز انجام داد. این طرح به شرکت‌های هوایی اجازه می‌دهد که با یک پیکربندی به مقصد پرواز کنند و با چیدمان دیگری بازگردند.

اهمیت طرح برای امروز

در دوران همه‌گیری ویروس کرونا و با کمبود مسافر خطوط هوایی، شرکت‌های هوایی بسیاری به جابه‌جایی بار روی آورده و برای این کار صندلی‌های هواپیما را جمع کرده‌اند تا فضای باری را افزایش دهند. اما پس از بازگشت تقاضا به روند سابق، که طبق پیش‌بینی‌ها به تدریج تا سال ۲۰۲۴ کامل خواهد شد، شرکت‌های هوایی برای تطبیق دوباره‌ی خود با شرایط جدید کار سختی را پیش رو خواهند داشت.

این در حالی است که با داشتن طراحی پیشنهادی ایرباس، حتی در صورت کم بودن مسافر در برخی از مسیرها، خطوط هوایی به آسانی می‌توانند فضای بیشتری برای پروازهای باری ایجاد کنند و سودآوری پرواز را افزایش دهند.

هرچند از نظر تئوری چنین کاری کاملا منطقی به نظر می‌رسد، اما باید منتظر تقاضا و نگاه بازار به این طرح بود. طرحی که با وجود ثبت در چند سال پیش، هنوز هم یک ایده‌ی جالب است.

عکس کاور: کابین درونی هواپیما با صندلی‌های برداشته‌شده

Credit: Icelandair

منبع: SimpleFlying

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه