چرا کیفیت گوشی‌های پرچم‌دار سامسونگ در آمریکا بهتر از دیگر کشورهاست؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۰ دقیقه
گلکسی S21 اسنپدراگون 888 اگزینوس 2100

طبق تصاویری که توسط گوشی‌های سری گلکسی S21 به ثبت رسید، به نظر می‌رسد مدل‌های مجهز به اسنپدراگون ۸۸۸ که در آمریکا به فروش می‌رسند کیفیت بیشتری نسبت به مدل‌های مجهز به اگزینوس ۲۱۰۰ دارند.

سامسونگ مدت زمان بسیار زیادی است که گوشی‌‌های پرچم‌دار خود را با پردازنده‌ی اگزینوس در بازارهای جهانی و اسنپدراگون ۸۸۸ در بازارهای چین و آمریکا به فروش می‌رساند. البته جز سال گذشته که به خاطر عملکرد نسبتا ضعیف اگزینوس ۹۹۰، شرکت کره‌ای مجبور شد در کشور خود که غالبا گوشی‌هایش را با اگزینوس راهی بازار می‌کرد، گلکسی S20 را با اسنپدراگون ۸۶۵ به فروش برساند.

معمولا اینطور بوده که مدل‌های مجهز به اسنپدراگون اندکی از مدل‌های مجهز به اگزینوس عملکرد بهتری در تمامی زمینه‌ها داشتند. از دوربین گرفته تا مصرف انرژی، کنترل دما، سرعت و قدرت پردازشی و مواردی از این دست، همیشه یک فاصله‌ی کوتاهی بین آن‌ها وجود داشت. این در حالی بود که کاربران می‌بایستی یک مبلغ ثابت را برای خرید آن‌ها پرداخت می‌کردند. بدین ترتیب کاربران بازارهای جهانی به مدلی دسترسی داشتند که کیفیت کمتری داشت اما قیمت آن برابر با مدل بهتر بود.

بارها و بارها کاربران از این بابت نارضایتی خود را اعلام کردند اما سامسونگ اعتنایی به این موضوع نکرد. اما به نظر می‌رسد این‌بار باید یک فکر اساسی به حال این موضوع شود. آنچه که قصد داریم در این مطلب به آن اشاره کنیم، ضعف گوشی‌های گلکسی S21 مدل اگزینوس ۲۱۰۰ در عکاسی به نسبت مدل‌های مجهز به اسنپدراگون ۸۸۸ است. اگرچه در امر عکاسی و فیلم‌برداری، وقتی به گوشی‌های پرچم‌دار می‌رسیم، سلیقه است که حرف اول را می‌زند. مثلا آیفون ۱۳ تمایل دارد تصاویر را با کنتراست بالایی ثبت کند و در عوض گلکسی S21 سایه‌ها را بسیار غلیظ و نقاط روشن را هم بسیار درخشان ثبت می‌کند. این به سلیقه‌ی کاربر بستگی دارد که کدام را انتخاب کند چون در نهایت عملکرد هر دو گوشی او را راضی خواهد کرد.

البته در زمینه‌ی فیلم‌برداری داستان فرق می‌کند. در حالی که سامسونگ به لطف بهره‌مندی از دوربین پریسکوپی قدرتمندش با زوم ۱۰ برابری اپتیکال، انعطاف بیشتری دارد، آیفون ۱۳ از لحاظ کیفیت، جزئیات، گستره‌ی دینامیکی، عملکرد لرزشگیر در شرایط نوری نامساعد و مواردی مثل این، حرف اول را می‌زند. این برتری خصوصا در نور شب نه فقط به نسبت گلکسی S21 اولترا بلکه تمام گوشی‌های پرچم‌دار دیگر وجود دارد و دیده می‌شود.

بنابراین وقتی در رابطه با ضبط ویدیو صحبت می‌کنیم، گلکسی S21 اولترا با آن همه سنسورهای قدرتمند با فاصله‌ی نسبتا زیادی پایین‌تر از آیفون ۱۳ پرو قرار می‌گیرد. اما این تمام ماجرا نیست. طبیعتا گوشی‌های اپل را باید یک نسل جلوتر از گلکسی S21ها بدانیم و بنابراین انتظاری نداریم که عملکرد آن‌ها بهتر از رقیب باشد. مشکلی که سامسونگ دارد این است که عملکرد گوشی‌های مشابه خود شرکت به نسبت یکدیگر تفاوت دارد. منظورمان دقیقا مدل‌های مختلف گلکسی S21 است که با تراشه‌ی اگزینوس و اسنپدراگون در سراسر جهان به فروش می‌رسند. اما چرا؟

اسنپدراگون در مقابل اگزینوس؛ تاریخ تکرار می‌شود

تقریبا می‌توانیم بگوییم در تمامی سال‌هایی که سامسونگ پرچم‌دارهای خود را با دو تراشه‌ی اگزینوس و اسنپدراگون راهی بازار کرد، تفاوت‌هایی بین دو مدل دیده می‌شد که به صورت خلاصه می‌توانیم به موارد زیر به عنوان اصلی‌ترین آن‌ها اشاره کنیم.

 • قدرت پردازشی و گرافیکی بیشتر در مدل مجهز به اسنپدراگون
 • مصرف انرژی بهتر در مدل مجهز به اسنپدراگون
 • عملکرد بهتر در پخش گرما و در نتیجه احتمال کمتر در داغ کردن در مدل مجهز به اسنپدراگون
 • عملکرد بهتر در پردازش تصویر در مدل مجهز به اسنپدراگون
 • عملکرد بهتر در زمینه‌ی طول عمر باتری و نگه‌داری شارژ در مدل مجهز به اسنپدراگون

همانطور که مشاهده می‌کنید، سالیان سال است که کاربران بازارهای جهانی سامسونگ این موضوع را که گوشی‌هایشان از این لحاظ از مدل‌هایی که در بازار آمریکا و چین به فروش می‌رسند عملکرد ضعیف‌تری دارند پذیرفته‌اند و برخی‌ها هم متاسفانه اصلا از این بابت هیچ اطلاعی هم ندارند. اگرچه معماری ساخت همه‌ی آن‌ها ARM است اما باید به این نکته توجه داشته باشید که هیچ یک از پردازنده‌های مبتنی بر معماری ARM مثل یکدیگر تولید نمی‌شوند. مثلا عملکرد واحد پردازش تصویر در پردازنده‌های سری A اپل، برای نمونه A15، با آنچه که هواوی در کرین ۹۰۰۰ استفاده کرد متفاوت است. همین تفاوت بین تراشه‌های اگزینوس و اسنپدراگون هم وجود دارد.

بنابراین بسته به محل زندگی شما، گوشی‌های پرچم‌دار سامسونگ با دو تراشه‌ی کاملا مختلف با عملکردی متفاوت برای خرید در دسترس قرار می‌گیرند. اگر تفاوت عملکرد این دو تراشه خیلی زیاد نبود می‌شد آن‌ها را نادیده گرفت اما اینکه می‌دانیم گوشی ما از عملکرد پردازشی گرفته تا طول عمر باتری و کیفیت عکاسی که در این مطلب به آن می‌پردازیم از مدل‌های دیگری که در نقاط دیگر جهان به فروش می‌رسند ضعیف‌تر است واقعا حس بدی دارد.

اگرچه طی سال‌های گذشته وضعیتی که گلکسی‌های سری S و نوت در بازارهای مختلف داشتند بسیار بدتر بوده است اما با نگاهی به عملکرد دو مدل گلکسی S21 اولترا در فیلم‌برداری می‌بینیم که امسال هم هیچ اتفاق خاصی رخ نداد که هیچ، بلکه فاصله بیشتر هم شد. در تصویر زیر می‌توانید کاملا متوجه این تفاوت شوید. تصویر سمت راست با گلکسی S21 اولترا مدل مجهز به اگزینوس ۲۱۰۰ و تصویر سمت چپ هم با همین گوشی اما با پردازنده‌ی اسنپدراگون ۸۸۸ به ثبت رسیده است.

تفاوت در نوع رنگ و جزئیات چمن کاملا محسوس است به گونه‌ای که احساس می‌شود تصویر سمت راست با یک گوشی میان‌رده و تصویر سمت چپ هم با یک گوشی بالارده به ثبت رسیده است. در نمایش نقاطی که روشن هستند به نظر می‌رسد عملکرد دو گوشی مشابه باشد اما در نقاط تاریک تفاوت محسوس است.

گلکسی S21 اسنپدراگون 888 اگزینوس 2100
گلکسی S21 اسنپدراگون 888 اگزینوس 2100
گلکسی S21 اسنپدراگون 888 اگزینوس 2100

همانطور که مشاهده می‌کنید، اگرچه انتظار می‌رود گلکسی S21 اولترایی که خریداری می‌کنید کاملا مشابه با همان محصولی باشد که در دیگر نقاط جهان به فروش می‌رسد اما در عمل اینطور نیست. مدل مجهز به اسنپدراگون ۸۸۸ این گوشی صحنه‌ها را با نویز رندر می‌کند اما جزئیات هم در عین حال حفظ می‌شود. از لحاظ کیفیت کلی، هر دوی این گوشی‌ها فاصله‌ی زیادی با آیفون ۱۳ پرو دارند و برتری کاملا برای نماینده‌ی اپل است اما با این حال می‌توان از آنچه که مدل مجهز به اسنپدراگون به ثبت رساند استفاده کرد.

اما وقتی به ویدیوی ضبط شده توسط مدل مجهز به اگزینوس می‌رسیم می‌بینیم که تصاویر حتی قایل استفاده هم نیستند. اینجاست که اوضاع برای سامسونگ اندکی پیچیده و بد می‌شود. آنچه که در تصاویر می‌بینیم نرم، بدون جزئیات، کارتونی و به طور کلی بسیار بد هستند. خصوصا برای محصولی که کاربر برای خرید آن بیش از ۱۰۰۰ دلار هزینه می‌کند (البته اگر شارژر و هدفون هم بخواهد باید بیشتر از حد معقول هزینه کند).

اگر به خاطر داشته باشید، یک سری از بازی‌های قدیمی تصاویر را بسیار کارتونی به نمایش می‌گذاشتند که از جمله معروف‌ترین این بازی‌ها می‌توان به GTA اشاره کرد. گلکسی S21 اولترا خصوصا در نمایش سبزه‌ها چنین عملکردی را داشت و این اصلا برای محصولی که با ادعای بهترین دوربین گوشی در سال ۲۰۲۱ راهی بازار شد مناسب نیست. کیفیت بد تصاویر در فیلم‌برداری در تمامی لنزهای مدل مجهز به اگزینوس ۲۱۰۰ گلکسی S21 اولترا دیده می‌شود اما با دوربین فوق عریض و دوربین اصلی بیشتر متوجه این موضوع خواهید شد.

مشکل دوربین مدل‌های مجهز به اگزینوس ۲۱۰۰ گلکسی S21 چیست؟

همانطور که در بالا اشاره شد، این مشکل سخت‌افزاری نیست. یعنی اینطور نیست که مدل‌هایی که در بازار جهانی به فروش می‌رسند به خاطر مشکل سخت‌افزاری در امر فیلم‌برداری ضعیف عمل کنند. اینطور که به نظر می‌رسد، مدل‌هایی از گلکسی S21 که از تراشه‌ی اگزینوس ۲۱۰۰ بهره می‌برند برای جبران ضعف خود در عکاسی در نور کم، تلاش می‌کنند صحنه‌ها را نرم‌تر ثبت کنند تا میزان نویز در تصویر به حداقل برسد. در نتیجه تصاویر بدون نویزی به ثبت می‌رسد اما تصویر کارتونی و شبیه به نقاشی می‌شود.

در طرف مقابل گلکسی S21 مجهز به اگزینوس ۸۸۸ برخلاف مدل مجهز به اگزینوس ۲۱۰۰، ویدیوهایی با نویز بیشتر ضبط کرد اما این ویدیوها طبیعی‌تر هستند و ظاهر بهتری دارند. قطعا نویز چیز خوبی نیست اما اگر قرار باشد حذف آن نتیجه‌ای مثل نمونه‌ی ثبت شده توسط گلکسی S21 مجهز به اگزینوس به ما بدهد، بهتر است خیلی به آن فکر نکنیم.

این تمام ماجرا نیست! گلکسی S21 با اسنپدراگون هم ضعف‌هایی دارد

سامسونگ هر سال دو مدل پرچم‌دار را در بازارهای مختلف به فروش می‌رساند که عمده‌ی تفاوت‌های آن‌ها با یکدیگر در بخش باتری، عملکرد سخت‌افزاری و بیشتر از همه فیلم‌برداری دیده می‌شود. این اصلا قابل قبول نیست و کاربران بازارهای جهانی حق دارند برای خرید پرچم‌دار سراغ گوشی‌های سایر شرکت‌ها بروند. چنین موضوعی برای شرکت پر سابقه و محبوبی مثل سامسونگ اصلا خوب نیست و باید قطعا فکری به حال آن شود. نمی‌دانیم چرا این اتفاق نمی‌افتد و اصلا چرا سامسونگ تا این اندازه نسبت به این موضوع بی‌تفاوت است در حالی که این روزها خیلی از کاربران از عملکرد ضعیف گوشی‌های این شرکت گله‌مند هستند. احتمالا سامسونگ از این همه بالانشینی خسته شده و می‌خواهد چند سالی را در رتبه‌های دوم و سوم از لحاظ پرفروش‌ترین برند گوشی سپری کند!

اما نکته‌ی جالب‌تر اینجاست که شاید به هر زحمتی که بوده توانستید مدل مجهز به اسنپدراگون ۸۸۸ این گوشی را خریداری کنید و از این بابت که این مدل از تمامی مدل‌هایی که در سراسر جهان به فروش می‌رسد بهتر است آسوده خاطر باشید و با خیال راحت از گوشی خود استفاده کنید. اما باید این نکته را بدانید که عملکرد گلکسی S21 با اگزینوس ۲۱۰۰ در عکاسی با دوربین تله‌فوتو با زوم ۳ برابری بهتر از مدل  مجهز به اسنپدراگون ۸۸۸ است. خیلی جالب است که چنین اتفاقات عجیبی را شاهد هستیم و سامسونگ هم بی‌تفاوت‌تر از همیشه به کار خود ادامه می‌دهد.

تا سامسونگ فکری به حال این موضوع نکند، پرچم‌دارهایش ارزش خرید نخواهند داشت

اگر سامسونگ بخواهد به این روند بد و عجیب خود در تولید گوشی ادامه دهد، طولی نخواهد کشید که کاربران اصلا تمایلی به خرید گوشی‌های پرچم‌دار این شرکت نخواهند داشت. نکته‌ی ناراحت کننده اما اینجاست که گلکسی S21 اولترایی که در این مطلب مورد بررسی قرار گرفت از جدیدترین نسخه‌ی پایدار اندروید نیز بهره می‌برد و تمامی آپدیت‌های آن هم نصب شده بودند. یعنی اگر قرار بود آپدیتی جهت بهبود کیفیت دوربین منتشر شود باید در همان ابتدای عرضه این اتفاق رخ می‌داد. حداقل می‌توان گفت الان زمان مناسبی برای آپدیت گوشی برای بهبود کیفیت دوربین نیست.

اگر همچنان هم فکر خرید گلکسی‌های جدید را به امید بهتر شدن این روند در سر دارید و فکر می‌کنید اوضاع از این بدتر نمی‌شود باید بگوییم سری مورد انتظار گلکسی S22 هم قرار است با همین سیاست در عرضه به فروش برسند. یعنی مدل‌های مجهز به اگزینوس ۲۲۰۰ در بازارهای جهانی و مدل‌های مجهز به اسنپدراگون ۸۹۸ هم در بازار آمریکا و چین. بنابراین باز هم باید شاهد خیل عظیمی از کاربرانی باشیم که از بابت تفاوت بین مدل‌های گوشی‌شان گله‌مند هستند. البته اگر اگزینوس ۲۲۰۰ ارتقای خوبی به نسبت قبل نداشته باشد.

البته به خاطر داشته باشید که وقتی می‌گوییم عملکرد ضعیف در عکاسی و فیلم‌برداری لزوما ربطی به تراشه‌ی اگزینوس ندارد. در واقع به شکلی که این تراشه تصاویر و ویدیوها را پردازش می‌کند مربوط می‌شود. بنابراین می‌توان امیدوار بود ک از لحاظ پردازشی، مصرف انرژی و مواردی از این دست، گلکسی‌های آینده بهتر شوند ولی نمی‌توان این موضوع را تضمین کرد که در زمینه‌ی عکاسی هم همین اتفاق خواهد افتاد یا خیر. هرچند بعید به نظر می‌رسد این اتفاق بیفتد؛ حداقل سامسونگ که هیچ حرکتی در راستای بهبود شرایط انجام نمی‌دهد و گفته می‌شود برای مدل‌های سال بعد هم همین دوربین‌ها را با اندکی بهبود استفاده خواهد کرد.

البته در خبرگزاری‌های مختلف اینطور آمده است که سامسونگ برای دوربین اصلی پرچم‌دارهای سال بعدش سنسور جدیدی را در نظر گرفته است و بنابراین حداقل گلکسی S22 اولترا در این زمینه پیشرفت چشمگیری خواهد داشت. در حال حاضر گلکسی S21 اولترا با اختلاف محسوسی از آیفون ۱۳ پرو مکس به عنوان رقیب مستقیم خود در زمینه‌ی کیفیت عکاسی و فیلم‌برداری عقب است و باید دید آیا گلکسی S22 اولترا می‌تواند این فاصله را به حداقل برساند یا خیر. به نظر می‌رسد در بهترین حالت، کیفیت عکاسی این گوشی مشابه آیفون‌ها باشد چون بعید به نظر می‌رسد سامسونگ تا این اندازه تغییرات انقلابی در گوشی خود پدید بیاورد؛ حتی اگر آن گوشی گلکسی S22 اولترا باشد.

نظر شما در این رابطه چیست؟ آیا تا زمانی که سامسونگ مشکل تراشه‌های خود را حل نکند، باز هم به خرید گوشی‌های پرچم‌دار این شرکت رغبت خواهید داشت؟

منبع: PhoneArena

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۵ دیدگاه
 1. احمد

  خوب نگفتین دلیلش چیه که سامسونگ چیپ ساخت خودش رو توی چین و آمریکا استفاده نمیکنه؟
  تنها چیزی که به ذهن من میرسه لابد مجبورش کردن از اون تراشه استفاده کنه
  اما اینکه توی استفاده نرم افزاری از دوربین مشکل داره همه میگن و حتی خود شامشونگ هم توی مدل اس۲۲ تمرکزش رو روی نحوه پردازش اطلاعات گذاشته و سخت افزاری زیاد تغییرات نداده

 2. احسان

  من اس ۲۱ دارم الترا هیج مشگلی نداشته تواین چن ماه عالیه بهترین گوشی دنیاست الکی جو ندید دوربین عالی همه چیز عالیه چیزی که ندارید در بارش حرف نزنید گربه دستش به گوش نمیرسه میگه بوی بدی میده حکایت بعضی ها

 3. مهرداد

  جالبه که بنده بعد از سالها تعصب بیخودی روی سامسونگ دل به دریا زدم و سراغ هواوی و شیامی رفتم و در کمال تعجب هر دو این گوشی ها بهتر از سامسونگ بودن
  واقعا تعصب چیز خنده داری هست
  مگر این شرکت ها مال ماها هستن که تعصب داشته باشیم
  مدتی هواوی داشتم که دوربینش عالی بود و الان شیامی دارم که بازم دوربینش بهتره از سامسونگ.واقعا جالبه برام دقیقا چرا سامسونگ که به مشتری احترام نمیزاره باید تعصبش رو کشید
  شیامی بهترین امکانات رو با قیمت پایین ارائه میده دیگه چرا بریم سراغ سامسونگ

 4. خشایار

  نکته قابل تاملی که از خواندن این مطلب متوجه شدیم؛

  ما در این دست نوشته تحلیل گونه، دفاع همه جانبه و بیش از اندازه نویسنده، سلیقه کاملا فردی و غیر کارشناسی شده، علاقه بیش از حد وی به برند اپل رو شاهد بودیم.

  در این نگارش، جدای از تحلیلی که در مورد کیفیت دوربین‌های سامسونگ با دو پردازنده مختلف گفته شد، تحلیلی که در آن در مورد نقاط برتری و ضعف این دو برند تلفن همراه صحبت شده باشد، شاهد نبودیم. در واقع همانطور که از نام و عنوان آن پیداست این تحلیل ارتباطی به اپل نداشت و تنها قرار بر این بود که تفاوت‌های کیفیت بین دو گوشی سامسونگ با دو پردازنده مختلف در بازار آمریکا، گفته شود.
  تقریبا از میانه‌های این تحلیل، نام اپل گنجانده شده و پس از آن بر خلاف انتظار، دو برند سامسونگ و اپل با هم مقایسه شده است. همانگونه که شاهد بودیم علاوه بر اینکه دو برند با هم مقایسه شده، بلکه با قاطعیت، برند اپل یک نسل جلوتر خوانده می‌شود و گوشی سامسونگ نه تنها هم تراز بلکه یک گوشی میان رده در حد و اندازه‌های برندهای چینی دیگر از قبیل هواوی و شیائومی ذکر می‌شود.
  شاید اگر نام و عنوان نوشته چیز دیگری ذکر می‌شد، ذهن خواننده آماده پذیرش این مطلب بود یا حداقل لینک ورود به سایت رو حتی لمس هم نمی‌کرد تا آن را بخواند.

  در پایان جهت یادآوری به نویسنده، در برخی از آزمایش‌ها و تست‌ها سامسونگ برتری فاحشی داشته است نسبت به اپل و خب در برخی از تست ها اپل برتری داشته است. این دو برند تلفن همراه نه تنها هم‌تراز بلکه در بسیاری از نقاط، اپل به پای سامسونگ هم نرسیده است. دوم اینکه بسیاری از این نوآوری‌هایی که می‌بینید و اکنون خود شما هم که دارید از آن استفاده می‌کنید به لطف اختراع برند سامسونگ بوده و الان بر روی بسیاری از برند‌ها از جمله خود اپل هم مورد استفاده قرار گرفته است.
  به امید پذیرش انتقاد و چاپ آن با تشکر …

  1. سلام دوست عزیز ممنون بابت وقتی که گذاشتید و متن رو خوندید. اما باید به چند نکته توجه داشته باشید. اول اینکه اپل رقیب مستقیم سامسونگ به حساب می‌آد و طبیعیه که هر وقت از ضعف سامسونگ صحبتی می‌شه، ناخودآگاه به نقطه قوت شرکت رقیب اشاره می‌شه تا اینطور نتیجه بگیریم که سامسونگ هم برای عقب نموندن از رقیب باید بجنبه. از طرفی منظور از اینکه آیفون ۱۳ یک نسل جلوتره اینه که آیفون دومین نسل از گوشی‌های خودش با تراشه‌ی ۵ نانومتری رو امسال عرضه کرده و در واقع سری آیفون ۱۳ باید با گلکسی s22 مقایسه بشن و نه گلکسی s21. به همین خاطر اشاره شد که در زمینه‌ی ضبط ویدیو (نه در همه‌ی زمینه‌ها) گلکسی‌ها یک نسل عقب‌ترن چون این کاملا طبیعیه و رقیب اصلی این گوشی باید از راه برسه. همچنین کلا فقط تو همین دو قسمت به اپل اشاره شد و فکر می‌کنم تو یه متن ۲۰۰۰ کلمه‌ای دو بار شنیدن اسم اپل خیلی نباید جانب‌دارانه تلقی بشه!

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما